GEISEL PRAAT NIET MET NEDERLAND Natuurkundigen verwerpen invoering neutronenbom Ook hoofdredacteur The World uit gevangenis ZUID-AFRIKA LAAT TIEN NEGERLEIDERS VRIJ politieman Rus en Tsjech uit ruimte terug met Egypte Geen vooruitgang op UNC T AD-conf eren tie Rode Brigades vermoorden Onrust blijft in Djakarta Cyprus hoopvol over relatie Rhodesië-gesprek met alle partijen voorgesteld Staatsburgerschap ontnomen GRIGORENKO GEEN RUS MEER f Westduitse Natuurkundigen Vereniging Probleem blijft aflossing schulden Troepenterugtrekking Somalië onvoldoende Wapenroof mogelijk werk van rechts Verstrikte duikboot losgemaakt Onderhandelingen Brazilië .2 3 BINNEN- EN BUITENLAND MAART ZAT E R D A G 11 19 7 8 hekei Overval op Nederlanders - 'x-iafè. !<)-cao r_ Commissie •partij ira^ao di Libe- ;n motie -uraijac te laten ciale en In hui s dat de ift uitga kundige laarmee »anon leden (vervolg van pagina 1) DEN HAAG-BONN. Er is nog nader beraad nodig aleer het kabinet een beslissing kan nemen over de uitbreiding van het ultracen trifugeproject in Almelo. Soweto JOHANNESBURG. Percy Quoboza, de hoofdredacteur van het verboden dagblad The World, en negen andere zwarte leidejs, die sinds 19 oktober van vorig jaar in de gevangenis zaten, zijn gisteren in Johannesburg vrijgelaten. nburj ten van indeling 'orgaan, lerinde- t de be land ge amerlid jachtig natuurkundigen van de West- afloop duitse „Natuurkundigenvereniging” heb- toofdza- jn een resolutie scherp geprotesteerd e herin- Kgen invoering van de neutronenbom, wijst de lid-Lim- L N 11 1 MK Besluit kabinet over UC-Almelo blijft uit KARLSRUHE. (DPA). Honderdvijf- als meelopers be- worden tal studenten is gearresteerd. Gisteren werd in de Indonesische hoofd- derhan- teste terroristen-bestrijders. Het :ao zijn pen, al- ttervan milk tïgeringspamfletten. Een niet bekend en geld- Amster tte metitad bekendgemaakt dat van de 200 stu- i warei denten die de laatste weken zijn opgepakt, die ziel er ongeveer 50 zullen worden vervolgd. De hadde overigen neer «schouwd. In Djakarta wordt verwacht, dat parle mentsvoorzitter en oud-minister van Bui tenlandse Zaken, Adam Malik, sultan Boe wono zal opvolgen als vice-president. Het ontslag van Boewono werd gisteren door president Soeharto aanvaard. Het aftre den van Boewono wordt door waarnemers gezien als uiting van kritiek op het bewind van president Soeharto. TURIJN (Reuter/AFP). In een poging om het proces tegen de „Rode Brigades” te stoppen hebben stadsguerrillero’s gis teren een politieman gedood in de Itali aanse stad Turijn. Door 'dit bijzonder ingrijpende wapen tou het gevaar van een kernoorlog toene- nen, zo menen zij. De invoering van de leutronen-granaat gaat, volgens de na- rechtbank kan de moordaanslag op de 53- jarige politie-agent tot gevolg hebben, dat opnieuw niet met het proces tegen deze nen. Het proces werd al twee keer eerder uitgesteld. In een kort communiqué heb ben de „Rode Brigades” laten weten dat een vrouwelijk jury-lid zal worden geëxe cuteerd als het proces doorgaat. NICOSIA (Reuter). De Cyprische pre sident Spyros Kyprianou heeft gisteren verklaard, dat hij een spoedig herstel van de betrekkingen tussen zijn land en Egyp te verwacht. om de bewapeningswedloop af te remmen. Zij doen een beroep op de Westduitse regering, de politieke partijen en de vak bonden, om hun invloed dusdanig aan te wenden, dat de neutronenbom in geheel Europa niet zal worden gestationeerd. Volgens een bericht van het Amerikaan se dagblad „The Washington Post” willen de Verenigde Staten de neutronengranaat bij de onderhandelingen met de Sovjet unie gebruiken tegen de Russische nieuwe midden-afstandsraket van het type „SS- 20”. De krant meldt uit Brussel, dat de Verenigde Staten op 24 februari tijdens een geheime NAVO-bijeenkomst dit voor stel hebben gedaan en de andere NAVO- partners zijn daarmee onder druk van Washington mee akkoord gegaan. Allereerst willen de Verenigde Staten met de Sovjet-Unie rechtstreeks onder handelen over de neutronen-granaat en de „SS-20”. Mocht dat niet tot resultaat lei den, dan wil de NAVO met de neutronen bom bij de Weense besprekingen over troepenvermindering op de proppen ko men. De NAVO wil de neutronengranaat in de ban doen als het oostblok bereid is iets te doen aan zijn overmacht in tanks. Mocht ook dat niet tot resultaten leiden, en de politieke stategen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver wachten niet anders, dan zal de neutronen bom geproduceerd worden en in Europa gestationeerd worden, aldus nog steeds de „Washington Post”. Volgens het blad zal het de Amerikaanse regering lichter vallen om na een serie onderhandelingen met het Warschau-Pact de neutronenbom in Euro pa in te voeren. LONDEN (Reuter/AFP). Engeland en Amerika willen proberen alle partijen in het geschil over de onafhankelijkheid van Rhodesië bijeen te brengen, ook de guer rillaleiders die de in Salisbury tot stand gekomen regeling verwerpen. Hun vrijlating komt aan de vooravond van de begrafenis van de overleden leider van het „Pan Africanist Congres”, Robert Mangaliso Sobukwe, die achttien jaar in Zuidafrikaanse gevangenissen heeft door gebracht. Volgens de minister van Justitie Jimmy Kruger, werd de arrestatie van de tien zwarte leiders door een commissie van rechters opnieuw „beoordeeld”. Zij kwam tot de conclusie, dat er geen reden meer aanwezig was om deze mensen nog langer vast te houden. De maatregel tegen Grigorenko ge schiedde per decreet, en werd gepubli ceerd in het mededelingenbulletin van de Opperste Sovjet, de officiële Russische volksvertegenwoordiging. Het decreet was ondertekend door president Brezjnjev en gedateerd op 13 februari, maar het werd vandaag pas gepubliceerd. wordt genoemd), dr. Connie Mulder, druk heeft uitgeoefend om de gevangenen vrij te laten. Dr Mulder beloofde onlangs, dat Soweto binnenkort autonomie krijgt en door een eigen stadsraad bestuurd zal worden. Voor de verkiezingen van deze raad, die vermoedelijk in april zal plaats vinden, zijn tot nog toe geen kandidaten. Het is dus aan te nemen dat Mulder de vrijlating geëist heeft om de verkiezingen in Soweto te kunnen doorvoeren. LERWICK (UPI).— De twee mannen die op de Noordzee in hun werkduikbootje waren vast komen te zitten op de zeebo dem zijn gistermorgen door een reddings- duikboot bevrijd. Zij hadden 24 uur vastgezeten. Hun toe stand bleek goed. Het vaartuig was op de bodem verstrikt geraakt in een stalen ka bel. De zee is ter plaatse ongeveer 75 meter diep. De mini-duikboot liep vast tijdens een inspectietocht over de bodem rond een booreiland van de Britse oliemaatschappij British Petroleum, 113 kilometer ten oos ten van de Shetland-Eilanden. De kabel bleek rond het roer van de duikboot te zijn gedraaid. Nadat duikers in een speciaal duikapparaat de kabel had den doorgesneden konden de twee gered den hun bevrijde vaartuig naar de opper vlakte sturen. Na de Noord-Zuid-dialoog in Parijs heb ben Nederland, Zweden, Canada en Zwit serland de armste ontwikkelingslanden hun schulden kwijtgescholden. Tijdens de huidige UNCTAD-conferentie in Genève hebben Engeland en West-Duitsland aan- gekondigd, dat zij gaan studeren op de mogelijkheid om voor sommige ontwikke lingslanden een soepeler regeling te tref fen en om enkele schulden om te zetten in een schenking. Zij maakten een zachte landing „ergens in de Sovjetunie”. De kosmonauten waren op 2 maart met de Sojoez 28 naar het ruimtelaboratorium Saljoet 6 gevlogen. Aan boord van dit ruimtestation bevinden zich thans nog steeds, sinds 10 december vorig jaar, de twee Russische kosmonau ten Juri Romanenko en Georgi Gretschko. De „zetten hun werk voort”, aldus Tass. inmiddels was gedegradeerd tot gewoon soldaat, gearresteerd door de KGB en ver volgens 14 maanden opgesloten in een psychiatrische inrichting wegens „tijdelij ke geestesgestoordheid”. In 1970 werd hij opnieuw aan een psychiatrische behande ling onderworpen, ditmaal wegens een „paranoïde ontwikkeling van de persoon lijkheid, gecombineerd met verschijnselen van reformistische ideeën”. Ondanks de vijf jaar opsluiting in psychiatrische kli nieken, heeft de hartpatiënt Grigorenko zijn acties en pleidooien voor verdrukking en gediscrimineerden energiek voortgezet. Na vredes-Nobelprijswinnaar Sacharov gold hij in Moskou als de meest prominen te en gezaghebbende woordvoerder, van de dissidentenbeweging. MOSKOU (UPI). De Russische kos monaut Alexei Gubarjev en zijn Tsjechi sche collega Vladimir Remek zijn giste ren met de Sojoez 28-capsule behouden en in goede gezondheid op aarde terugge keerd, aldus het Russische persbureau Tass. HANNOVER (DPA). De overval op het onderkomen van een Nederlandse mi litaire eenheid in Bergen in de Westduitse deelstaat Nedersaksen, is volgens een me dedeling van het Openbaar Ministerie van Nedersaksen, mogelijk het werk ge weest van een ultra-rechtse criminele groepering. sns va, a totaal aken al' 976. Bij ■rkt hel de loop e weten ir tot 23 opzich- an 1976. houden Ierland- n recht mto. D( kan tooi l aan di tten d isje, d; d. Toe ot act irtij.ea i; zal ie de Sta. irijvoor- ge, heeft depart^ De minister-president zei verder, dat 1 april, de datum waarop zekerheid moet bestaan over het standpunt van de rege ring „geen fatale datum” is. Maar er is wel een grens aan het geduld van de partners en op die grens begint nu steeds meer gewezen te worden”. Van Agt benadrukte echter, dat „we ons echter niet naar een vroeg genomen besluit laten ijlen". In Bonn heeft de Braziliaanse president Geisel gisteren herhaald, dat hij over de levering van verrijkt uranium door Uren co (de uit Nederland, Engeland en West- Duitsland bestaande organisatie die de uitbreiding en het functioneren van de ultracentrifugefabriek in Almelo onder haar hoede heeft) niet met ons land wil praten. „Ons akkoord is gesloten met Urenco, niet uitsluitend met Nederland”, aldus Geisel. Brazilië is volgens hem bereid zich aan elke controle door het Internationale Atoombureau in Wenen te onderwerpen. En Nederland alleen, kan daaromtrent geen eisen stellen, zo zei de Braziliaanse president. Volvo Wkundigen, °°k in tegen alle pogingen zal mo- moeten i de ta le band gd dooi jrn. Het isschien i of deze ie rolla- ten. Het voorde i en de wapenstilstand ROME (Reuter/DPA) Ethiopië heeft gisteren verklaard, dat de Somalische troepen terugtrekking uit de Ogaden, niet voldoende is voor een staakt-het-vuren in de Hoorn van Afrika. van re- ie bren- wil de onder- le afde- )ok zijn interne ;en. Op uiterst ren van aldus rma in bonden n waar- elinget of zal enland Ook gisteren is men er niet in geslaagd tot een vergelijk te komen over de toene mende schuldenlast van de ontwikkelings landen. Evenals tijdens de Noord-Zuid-dialoog in Parijs, vorig jaar zomer, hebben de arme landen de rijke niet kunnen overha len hun schulden kwijt te schelden of een soepeler regeling te treffen voor de aflos sing daarvan. Samengevat komen de ver schillen tussen beide partijen op het vol gende neer: De ontwikkelingslanden vinden dat hun gezamenlijke schuldenlast, ongeveer 600 miljard gulden, een dusdanige zware be lasting vormt voor sociale en industriële projecten, dat het probleem een internatio nale oplossing behoeft. De Derde Wereld wil verlichting van die schuldenlast en een reorganisatie daar van, wat zoveel wil zeggen als kwijtschel ding van een gedeelte van die schulden en een prettiger aflossingsregeling voor de overblijvende schulden. De rijke landen vinden daarentegen, dat het probleem van buitengewoon hoge schulden van een ontwikkelingsland in overleg met de schuldeiser moet worden afgehandeld en niet krachtens een interna tionaal verdrag, waaraan meer landen deelnemen. Het werkelijke probleem van de ontwikkelingslanden, aldus het Westen, is niet de schuldenlast maar de economi sche ontwikkeling. De meeste rijke landen zijn verder van mening, dat, behoudens uitzonderlijke situaties, schulden die zijn aangegaan ook afgelost dienen te worden. voelt Ethiopië er niets voor tot een wapen stilstand in de Ogaden te komen, zo blijkt uit de mededeling. In de verklaring wordt ook gesproken over Amerikaanse druk op Barre die er tenslotte toe geleid heeft, dat deze zijn troepen de opdracht heeft gege ven zich terug te trekken uit de Ogaden. Barre maakte deze beslissing donderdag bekend. De Sovjet-Unie liet gisteren weten, dat Somalië niet heeft gezegd alle troepen uit de Ogaden terug te trekken. Dit wordt gezien als een verwijzing naar het Weste lijk Somalisch Bevrijdingsfront (WSLF), dat in de Ogaden actief is. Het WSLF heeft onlangs verklaard door te zullen gaan met de guerrilla. Guerrillaleiders uit de provincie Eritrea in het noorden van Ethiopië, hebben in Beiroet verklaard, dat de Ethiopische luchtmacht spoedig in Eritrea zal worden ingezet om daar de guerrillero’s te bestrij den. Deze hebben in Eritrea op vijf steden na het hele gebied in handen. Ethiopië verwerpt doorhakken”, aldus Van Agt. Op de pers conferentie moest hij „wazig blijven over hetgeen het kabinet in de naaste toekomst gaat doen”. Maar over een week hoopt de ministerraad zover te zijn, dat het met een besluit naar de Tweede Kamer kan. e RAF- meider lardba ;eds na ling ta melijke de vijf djf we iden na situatie J. van dr. F ie en J- eds de mnner nen die longer- De Somalische president Barre zal vol gens Ethiopië ook afstand moeten doen van al zijn territoriale eisen in het gebied en dat heeft hij tot nu toe niet gedaan. De Ethiopische regering behoudt zich ook het recht voor met buitenlandse steun zijn grondgebied te verdedigen. „Siad Barre, de man die verantwoorde lijk is voor het huidige conflict, praat nog steeds over gebiedsuitbreiding in plaats van over de vernietiging van zijn troepen”, aldus de Ethiopische verklaring. „Hij zal alle territoriale eisen wat betreft Ethiopië en de naburige landen moeten laten val len”. Zolang Barre niet bereid is om af te zien van zijn eisen tot gebiedsuitbreiding, (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie, Koen Corver) MOSKOU. De Sovjet-autoriteiten hebben Pjotr Grigorenko zijn staatsbur gerschap ontnomen, waardoor het voor deze dissidente ex-generaal-majoor onmo gelijk zal zijn om na zijn huidige bezoek aan de Verenigde Staten naar de Sovjet- Unie terug te keren. De veel gedecoreerde Oekraïnse oor logsheld Pjotr Grigorenko heeft in totaal vijf jaar in diverse psychiatrische inrich tingen doorgebracht als gevolg van zijn oppositionele meningen waarvoor hij openlijk uitkwam. Tijdens de Tweede We reldoorlog heeft Grigorenko tegen de Duit sers en tegen de Japanners gevochten, waarvoor hij een aantal hoge onderschei dingen kreeg. In 1959 werd hij bevorderd tot generaal-majoor. Hij was toen verbon den aan de invloedrijke Froenze militaire academie als hoofd van de afdeling cyber netica. De eerste moeilijkheden begonnen, nadat Grigorenko Sovjet-leider Chroesj- tsjov had beschuldigd van het gebruik van repressieve methoden a la Stalin. In 1964 werd de generaal-majoor, <jte Op 5 februari van dit jaar overvielen 2 of 3 gewapende mannen het soldatenverblijf en de Nederlandse militairen moesten op de vloer gaan liggen en hun pistool-mitrail- leurs afgeven. De politie in Hannover heeft gisteren bekendgemaakt, dat in Schwarzenbek bij Hamburg een sergeant van de „Bundes- wehr” onder sterke verdenking is gearres teerd. De 24-jarige sergeant, die al enige tijd geschorst is vanwege een serie overtre dingen, staat bekend als een extreem-rechts iemand. Een tweede ver dachte die gearresteerd is, heeft de leeftijd van 20 jaar en is fotohandelaar van be roep. Ook hij staat bekend als rechts- radicaal. In politieke kringen in Zuid-Afrika is men van mening, dat de nieuwe minister van Bantoezaken (het ministerie dat thans ministerie voor Plurale Betrekkingen DJAKARTA (Reuter/AFP). Met waarschuwingsschoten in de lucht hebben militairen gisteren een bijeenkomst van itudenten in Djakarta, uiteengejaagd. Op een technische hogeschool werden even eens studenten uiteengedreven. Hier was men bezig met het opplakken van anti- 1 aan- ndear- t grote uitgesteld. Volgens woordvoerders van de i de ma- nisaties ren. De ra ■prekin- radicale terreurgroep kan worden begon- De agent stond bekend als een van de i proces ideper- tegen de leider van de „Rode Brigades”, Renato Curcio, en zijn volgers, is 4 uur De kwestie komt volgende week vrijdag opnieuw in de ministerraad aan de orde. Dit zei premier Van Agt gisteravond op ajn wekelijkse persconferentie. ,De zaak kan snel in een kritiek stadium komen. We moeten snel met elkaar knopen De betrekkingen werden vorige maand verbroken nadat een Egyptische comman do, dat een gekaapt toestel op de Cypri sche luchthaven van Lamaca wilde be stormen, door Cyprische soldaten onder vuur werd genomen. Kyprianou legde zijn verklaring af na dat hij door zijn vice-president Alecos Mi- chaelides telefonisch op de hoogte was gebracht van de afloop van diens twee daags bezoek aan Cairo. Michaelides heeft laten weten, dat hij in de Egyptische hoofdstad „succesvolle ontmoetingen heeft gehad met oude vrienden en andere personen in een poging om de nauwe be trekkingen, die altijd tussen Egypte en Cyprus hebben bestaan, te herstellen”. President Kyprianou zei ervan over tuigd te zijn, dat de relaties tussen de twee landen spoedig genormaliseerd zuüen worden. (Van onze redacteur in Zuid-Afrika Karl Breyer) Kruger zei ook dat hij vorige week de gevangenis Modderbee bij Johannesburg zelf had bezocht en daar heeft gesproken met de gearresteerden, onder wie Percy Quoboza. „Als gevolg van mijn inspectie en gezien de situatie in Soweto”, aldus Kruger, „werd het besluit genomen om Quoboza en de andere negen gevangenen, die allen tot het zogenaamde „comité van tien” in So weto behoorden, vrij te laten”. De minister zei verder, dat de tien vrijge laten leiders niet onder huisarrest staan en vrij zijn om te doen en te laten wat zij willen. Volgens officiële gegevens bevin den zich thans nog ten minste 52 mensen in de gevangenis, die op 19 oktober vorig jaar werden gearresteerd. Volgens buitenlandse waarnemers in de Russische hoofdstad hebben de autoritei ten met de publikatie van dit besluit ge wacht tot het einde van de conferentie van Belgrado. Het blokkeren van de terugkeer naar de Sovjet-Unie door het ontnémen van het staatsburgerschap, is een van de methoden waarmee Moskou het dissiden tenprobleem probeert op te lossen (me vrouw Solzjenitsin). Andere manieren zijn het aansporen tot vrijwillige emigratie, emigratie na langdurige chicanes (Amal- rik), gedwongen emigratie (Solzjenitsin) of arrestatie (Orlov, Scharanski en anderen), gevolgd door een veroordeling tot werk kamp (al of niet met extra verbanning achteraf) of „behandeling” in een psychia trische inrichting. Het is de bedoeling, zei de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken David Owen gisteren, dit jaar nog een „onherroepelijk meerderheidsbewind” tot stand te brengen. Over de vorm van de besprekingen, de plaats en de tijd zei Owen niets. Evenmin zei hij of het initiatief aanvaardbaar is voor alle partijen. De guerrillaleiders Nkomo en Moegabe hebben maandag in Londen een gesprek met Owen. Het is de eerste ontmoeting van de drie nadat vorige week vrijdag in Rhodesië de zogenaamde interne regeling van het blan ke bewind met drie zwarte nationalistische leiders tot stand kwam onder uitsluiting van het patriottisch front van Nkomo en Moegabe. GENÈVE (AP). Volgens westerse diplomaten zijn de rijke en arme landen op de nu een week durende UNCTAD-conferentie in Genève, geen stap dichter bij elkaar gekomen. s- De bestuurder van de trein en zijn bijzitter, beiden gedood, hebben vol gens een voorlopig onderzoek een voor schrift genegeerd. rence liep in de buurt van het station van Pontedera uit de rails en zes rijtui gen schoven in elkaar. r Bij een treinongeluk in Italië zijn gisteren vier doden en drieënvijftig ge wonden gevallen. Een te snel rijdende trein op het baanvlak La Spezia-Flo-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3