Gemeentebestuur maakt verdeling takenpakket Voorstelling Witte Tejater is gewijzigd Inwonertal daalt minder snel MEVROUW BROEREN-RIETVELD KNIPTE, PLAKTE EN VERZAMELDE Plakboeken onthullen historie van jeugdkoor „De Jonge Stem 3 leiding stopt met gescheiden opvoeding nt w O Waterland Paviljoens Hoogtepunt Gerechtvaardigd 19 7 8 MAART ZATERDAG 11 VELSEN-IJMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS. Het orthopeda gogisch instituut ,,’t Vinkennest” biedt sinds kort huisvesting aan jongens én meisjes. Dat is nieuw in de geschiedenis van het insti tuut waar sinds 1951 uitsluitend leeftijd van 6 tot 16 jaar. Bij de negentig kinderen die op dit mo ment in ,,’t Vinkennest” wonen zijn vijf meisjes. Nu nog een klei ne minderheid dus. Het kinderte- mis aan de Duin en Kruidberger- weg draagt nog steeds het stem peltje „jongensinternaat” voor in stanties die kinderen voor huis vesting van korte of langere duur voordragen. IJMUIDEN. Bij ons gesprek met het huidige bestuur van het jeugdkoor „De Jonge Stem” uit IJmuiden, naar aanleiding van het vijfentwintigjarig bestaan daarvan, is gebleken dat men hier nauwe lijks meer een archief tot zijn beschikking heeft. Op deze wijze viel er voor ons slechts weinig over de beginperiodé van het jubilerende koor te vermelden. Na plaatsing van dit artikel stelde echter mevrouw M. Broeren-Rietveld, de weduwe van een der oprichters zich met ons in verbinding, waarbij door haar werd meegedeeld dat zij ongeveer twintig jaar lang alle verrichtingen van het koor doormiddel van het verzamelen van foto’s, krantenknipsels en programma’s nauwkeurig heeft bijgehouden, welke plakboeken zij ons ter wille van de volledig- heid gaarne ter inzage zou willen voorleggen. Uiteraard zijn wij onmiddellijk op dit vriendelijke aanbod ingegaan, zodat het volgende als aanvulling kan dienen op het onlangs in deze krant door ons geplubliceerd verhaal. [I Internaat t Vinkennest Verder behoren ook onderwerpen als >pend Zat arandwea tond 20.31 jr concert i- 15.45 u.: 15 u.: The 3) 21 u DAARNAAST WERDEN de contacten (ADVERTENTIE) JAN VAN DAM IJMUIDEN - MARKTPLEIN 38-40 - TEL. H3 unie VOOR MENSEN DIE VAN WONEN WETEN jur ur idaal 3 door hel tal (Bloe| u kof- plein 351 ?t apenei- en 6. Zat ftijden IJ ?t 29 maait s Schoone Het etiketje „jongensinternaat” kan als laatste erfenis worden beschouwd van een katholiek verleden waarin gescheiden op voeding gebruikelijk was. De huidige in- ternaatsgebouwen van -,,’t Vinkennest” werden in 1966 geopend in een bosrijke omgeving aan de Duin en Kruidberger- weg. Acht paviljoens bieden onderdak aan maximaal 96 kinderen. De onderverdeling is twaalf kinderen per paviljoen onder een vijfhoofdige leiding. Bij de leiding van het Een van de gebou wen van het jon- gensintemaat Met een gemengde bevolking is ,,’t Vin kennest” daarmee eindelijk op één lijn gekomen. „We zijn nu gegroeid naar een De jeugdige bewoners van ,,’t Vinken nest” komen uit de provincies Noord- Holland en Zuid-Holland. In 1964, toen het instituut nog in Huize Waterland in Velsen-Zuid gevestigd was, kwamen de bewoners ook uit de andere provincies. Daar is later van afgestapt omdat het opvoedingsprogramma in het tehuis in samenhang met de situatie thuis wordt uitgestippeld. Het directe contact tussen internaat en huisadres wordt van groot belang geacht voor de maatschappelijke instanties die plaatsing van minderjari gen in ,,’t Vinkennest” aanbevelen. Dat weegt des te zwaarder omdat het meren deel van de pupillen na een verblijf van gemiddeld drie jaar vanuit Driehuis weer naar het huisadres terugverwezen wordt. MET ALS hoogtepunt een concert in 1967 in het Duitse Herzberg, waar het Hollandse jeugdkoor door pers en publiek enthousiast werden ontvangen. Het was dan ook een fris en ongedwongen optre den, nogal in tegenstelling tot de vrij stren ge discipline en uniformen, die men in Duitsland nu eenmaal is gewend. „Van daar dat in de „Harzkurier” werd geschre- bestuurszaken, politie, brandweer, ram penbestrijding en voorlichting. NA ACHTTIEN jaar een constructief voorzitter en regisseur te zijn geweest is de heer J. C. Broeren in 1971 overleden en dit heengaan werd niet alleen in zijn gezin betreurd. Ook voor „De Jonge Stem” bete- 02550 12348 12349 Burgemeester Molendijk en de wethou ders Witte, Van der Werff en Meijer hou- VELSEN. De zaterdagavond in het Witte Tejater geprogrammeerde toneel voorstelling „Het grote fatsoen” van Jero me Reehuis en Cees Linnebank is in ver band met ziekte van Reehuis afgelast. In plaats hiervan treden vanavond Maarten van Regteren Altena en Teo Joling op met hun programma „Ploink”. „Ploink” is een soort muziektheater, „een concert voor kijkers”, zoals de heren zelf zeggen. Het is een verzameling dwaze grappen, clownerieën en muzikale paro- diën. Maarten van Regteren Altena be speelt in dit programma talloze strijkin strumenten. Teo Jolong zorgt voor bijdra gen vanuit de clownshoek. „Ploink” begint om half negen. Het Wit te Tejater is gevestigd aan de Kanaal straat in IJmuiden. Kaartverkoop is aan de kassa van het theater. kende dit een gevoelig verlies. Zijn doch ter Hanny, die als het ware met het jeugd koor was opgegroeid, werd aangezocht de regie van haar vader over te nemen en met assistentie van Ben Koper heeft zij deze taak nog vier jaar vervuld. Het was ook onder haar leiding dat de belangrijke overstap naar de Velsense Stadsschouw burg kon worden gemaakt. Tot zij onge veer drie jaar geleden in verband met haar studies als kleuterleidster deze func tie aan een opvolger moest overdragen. maand.). 14 u. en kenfilm- 21.15 u 10, 19 ?en 13 a.l. 24 u >n 15 u tet Han$ 2015u. hobo, Ro se, piano. :on. 21 u: >bo, fagot 20 30 u. met „Dat WIJ VERMELDDEN hierin reeds dat enige jaren na de oorlog in IJmuiden door een aantal zang- en kindervrieden het ge mis aan een goed jeugdkoor werd bespro ken, waarna zij besloten te trachten in een dergelijke leemte te voorzien. De initia tiefnemers waren de heren J. C. Broeren en J. Scholten, die met de dames A. Koper, HET WERD EEN bijzonder succesvolle opvoering, waarmee tevens het voortbe staan van „De Jonge Stem” volledig ge rechtvaardigd kon worden geacht. Van daar dat een jaarlijkse voorstelling van het jeugdkoor al spoedig tot de plezierige tra dities ging behoren, tot wederzijds genoe gen van kinderen en ouders. Gespeeld werden bekende jeugdoperettes, zoals „Repelsteeltje” en „Prinses Rozelijn”. slechts weinig geld tot zijn beschikking had. IV[aar het enthousiasme bij de leiding was groot en aldus konden de optredende sprookjesfiguren op de avond van de voor stelling, dank zij een aantal even ijverige als bekwame moeders, toch nog keurig in het pak worden gestoken. Zij het dan ook met behulp van het goedkope crèpe-pa- pier. met een aantal zusterverenigingen even min verwaarloosd. Na al die jaren zijn de voormalige bestuursleden nog altijd niet uitgesproken over de geslaagde uitwisse- lingsconcerten in het binnen- en buiten land. Zo trad „De Jonge Stem” in ver verleden onder meer op in Arnhem, De venter, Nijmegen, Zeist en Rhenen, ter wijl men ook tweemaal in een bungalow park bij Hoenderlo vertoefde. ven „Hollandischer Kinderchor begeister- te” en nog dezelfde dagen een uitnodiging werd ontvangen om ook voor de Hannover Rundfunk een concert te komen verzor gen. „Het was fantastisch”, herinnert me vrouw Broeren zich nog, „we vertoefden allemaal in een bos van de Harz en toen konden we via een draagbare radio een opname van ons eigen concert beluisteren. Een geweldige ervaring!”. DEZE UITWISSELING werd in 1975 herhaald en onderwijl konden ook de le den van het Duitse kinderkoor tweemaal in Velsen gastvrij worden ingehaald. Com pleet met officiële ontvangsten door verte genwoordigers van 'het gemeentebestuur op het stadhuis. -g 4) 14.3» Flet robij- 10 u Mie 14.30 u.. ierik „De Ti) Van- ..Brute 7 u.: „De 0 u.: „De Veer vond 14, n): „Sex it. geopen 10 en 19-21 neluxlaan 19-21 uur on. 14 u arlem,. ede) zon an Soete- Za. 19 et 14 uur „ft terugkeer r „Thespj nu ook open voor meisjes oesstraat >n 14 u.: DIT WERD Jan Wiertsema, die voor de laatste opvoering van „De Moorse mar kies” door Leny Ketting werd vervangen. Inmiddels was ook dirigent Ben Nuyen overleden, voor welke vakante plaats ge durende twee jaar de zanglerares mejuf frouw B. Eldik kon worden aangetrokken. En thans is het muziekleraar Edwin Wolff, directeur van de muziekschool in Gouda, die uiterst bekwaam en tot aller tevreden heid bij „De Jonge Stem” de dirigeerstaf komt hanteren. Getuige de frisse en fleuri ge operettevoorstellingen van de laatste jaren. ALDUS HEBBEN wij, dank zij het par ticuliere bezit van mevrouw M. Broeren- Rietveld voor de vele geïnteresseerden de historie over vijfentwintig jaar „De Jonge Stem” enigszins kunnen aanvullen, wel licht ten dienste van oude efThieuwe leden. 1 uur vroii doe je nis Duur ja» jongens werden geplaatst in de an. Zat. 21 en bassist nomische zaken, dat wil zeggen de haven- ftaif ^rie tot vier en industrie-ontwikkeling, de visserij en het midden- en kleinbedrijf. Dit zijn de zelfde portefeuilles die ook werden be heerd door zijn voorganger. Ook de verdeling van de taken van de wethouders is weer zoals voorheen. We thouder Th. C. Witte belast zich met socia le zaken, volksgezondheid en woonruimte verdeling. Wethouder ing. H. van der Werff beheert de financiën. Hij is daarmee verantwoordelijk voor de financiële plan ning en de automatisering, de nutsbedrij ven gas, water en elektriciteit, de straat verlichting, het marktwezen, vreemdelin genverkeer, openbaar vervoer, het slach thuis en voorts personeelszaken en organi satie. Aangelegenheden betreffende onder wijs, jeugdzaken en culturele zaken zijn VELSEN. In zijn wekelijkse vergade ring heeft het college van burgemeester en wethouders van Velsen de portefeuil leverdeling hersteld, zoals die was voor het vertrek van burgemeester Reehorst. Burgemeester mr. P. J. Molendijk die af gelopen zaterdag werd geïnstalleerd en dinsdag de collegevergadering voor het eerst bijwoonde, zal zich belasten met de volkshuisvesting, sport en recreatie tot portefeuille algemene zaken, waar onder zijn takenpakket. voor rekening van wethouder Scheeper. Een tenslotte behoudt wethou der J. W. Meijer de zorg over de portefeuil le openbare werken en groenvoorziening, waaronder wordt gerekend het grondbe drijf, de planologie en de milieuhygiëne. 5 u. (tev 16 j. 23.3( >ld”, 16j h. zat. er 6 j. Van redder i j- u.: „Doe- 20 15 u ik Baten- Scapino erettever- W. Luppens, D. Unike en R. de Wit een circulaire hebben uitgezonden, waarin op deze plannen de aandacht van de inwoners werd gevestigd. Met als resultaat een druk bezochte vergadering in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen, waar men 28 januari 1953 tot oprichting heeft in het tehuis aan de Duin en Kruid- bergerweg zijn eigen kamer. Geen enkel probleem dus bij de toewijzing van woon ruimte aan jongens én meisjes. Een prak tisch puntje is de spreiding over de pavil joens. Meisjes zijn in ,,’t Vinkennest” tot nu toe enkelingen gebleven. Om isolement te voorkomen wordt huisvesting met meer deren per paviljoen nagestreefd. Marianne Straatjes noemt de nieuwe situatie nu al een volledig geslaagd experiment. De be woners van ,,’t Vinkennest” bezoeken in de directe omgeving scholen voor buitenge woon onderwijs. Allemaal gemengde scholen. 0 u.: „De uate", H van „De Jonge Stem” besloot. DE ANIMO hiervoor was .verheugend groot, zodat het nieuwe koor binnen korte tijd over maar liefst tachtig jeugdige zan gers en zangeresjes kon beschikken. On der regie van J. C. Broeren en met Ben Nuyen als dirigent kon daarop 27 maart 1954 in het nu voormalige Patronaatsge- bouw aan de Willemsbeekweg de eerste opvoering worden gegeven van „De sneeuwmannetjes”, een kinderoperette van de destijds zo bekende Vlaamse com poniste Geertruide van Vladeracken. Wel moest in die dagen alles nog uit een zeer bescheiden beurs worden bekostigd, zodat het bestuur voor de benodigde kostuums De verruiming van het plaatsingsbeleid werd vorig jaar van kracht maar het loopt nog niet bepaald storm met de aanmel ding van meisjes. Directeur D. Dekker spreekt van een historisch gegroeide situ atie die niet met één pennestreek weg te werken is. ,,’t Vinkennest” werd in 1951 gesticht als specifiek rooms-katholieke instelling. De inmiddels gewijzigde statu ten spreken nu van „verzorging, opvoe ding en vorming van minderjarigen. De godsdienstige achtergrond speelt niet lan ger een rol bij de plaatsing van kinderen in ,,’t Vinkennest”. Voorts zal hij zich bezighouden met eco- ^en spreekuur op maandagmiddag van uur en wethouder Scheeper op woensdagmiddag van half drie tot vier uur. Alleen voor het spreek uur van wethouder Witte moet vooraf tele fonisch of schriftelijk een afspraak wor den gemaakt (telefoon 02550-19000, toestel 319). Een herinnering aan de opvoering van de kinderoperette „Prinses Rozelijn" in 1955 door „De Jonge Stem” in het Patronaatsgebouw. Boven rechts (met krootnje) Leny Schaap, die inmiddels als Helen Shepherd een bekende zangers is geworden. instituut kwam in 1976 de gedachte op het instituut ook voor meisjes open te stellen. Directeur Dekker ziet de keuze voor een gemengde bevolking als een ontwikkeling die voor het tehuis wel erg voor de hand ligt. Gestreefd wordt naar een woon- en leefsituatie die het normale gezin zoveel mogelijk nabij komt. „En wat ligt dan meer voor de hand dan jongens én meisjes op te nemen?” De verandering is dus erg vanzelfsprekend geweest voor de heer Dekker die de filosofie achter de geschei den opvoeding en huisvesting volstrekt achterhaald noemt. Hij noemt een ver vreemdend effect als nadeel van de ge scheiden situatie die hijzelf overigens niet uit eigen ervaring kent. „Een gemengde aanpak is completer. Dat kan van de woon- én leersituatie worden gezegd”. Ma rianne Straatjes valt hem bij. Als leidster heeft de verandering voor haar geen enkel praktisch probleem opgeleverd. Elk kind normale situatie. Zeker als je bij de huis vesting de gezinssituatie als voorbeeld neemt”. De „oude garde” van „De Jonge Stem”. Achter v.l.n.r. de dames R. de Wit, B clots, M. Broeren en W. Luppens. Daarvoor de dames A. Koper, D. Uniken en de heer D. Scholten. VELSEN. Het aantal inwoners in de gemeente Velsen bedroeg op 31 december 1977 62.465, waarvan 31.628 vrouwen en en 30.837 mannen. Vergeleken met 31 december 1976 is de bevolking met 558 personen afgenomen. Deze teruggang was bijna de helft min der dan in 1975 toen de bevolking met 1012 personen afnam. In 1977 vestigden zich 2101 mensen in de gemeente; 2734 burgers vertrokken naar elders. Er was daarmee een negatief vestigings overschot van 633 personen. Omdat het geboortenoverschot nog een positief saldo van 75 vertoonde, was de totale verminde ring 558 personen. 1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5