autoritaire houding een VERZET TEGEN ERNST HAPPEL Met mooi voetbal komen we er niet wente laat Rijsbergen onnodig in de fout Hughes: 2 oor VVV 'Achterhaald D- ■^Internationals verwijten bondscoach I 1 13 MAART 19 7 8 w iB®. ■■«■■■■■■■■Bs M —4 a A N D A G 13 f U aI 9 9 L SPORTS assistent-bondscoach Jan Ernst Happel Herstel van PSV de Oranjespelers, die om begrijpelijke lijn” weten. de spelers, die heel wat meer vertrouwen 9 9 fENLO. FC VVV tegen FC Twente GOVERT WISSE ZWAK TELSTAR KANSLOOS VOOR AMSTERDAM I mische uten «reen. or dit en an. 50 >0 )0e (Van onze sportredactie) VELSEN. Het Telstar-bestuur doet er toed aan tijdens de contract-besprekin- !«n, die de komende weken zullen plaats vinden, in elk geval Louis van Gaal, die door FC Antwerp tot aan het einde van deze competitie aan de Velsense club is uitgeleend en Jos Jonker voor het komen de seizoen voor de vereniging te behou den. Het middenveld-duo dat al eerder aantoonde van grote waarde te zijn voor de jeugdige équipe in opbouw van trainer Mircea Petescu, is de as van de ploeg geworden. Wanneer zij wegvallen is het verband uit het team en komt de ploeg nauwelijks nog tot aanvaardbaar spel. lijke wedstrijd, waarin VVV het Twen- erg moeilijk heeft gemaakt. Twente- s 42 3i herp dekkende Venlose defensie gaf aar heel weinig kansen weg. Kort voor St wist Twente toch te scoren door Grit- die een lange solo van Thoresen, beslo- n met een op maat gesneden voorzet, illoos afwerkte: 0-1. De Oranjespelers eisen van Happel dat zij niet als nummer maar als mens wor- De Oranjespelers verwijten Happel een autoritaire houding. „Hij praat hele maal niet met ons, legt ook niet uit waarom hij aan bepaalde spelers de loos treffen met nauwelijks aanvaardbaar voetbal. Wist Utrecht nog een aantal reële kansen te creëren, Telstar kwam in de eerste helft niet veel verder dan een paar afstandschoten uit de tweede lijn van on der meer Jos Jonker en Gerard Staats. Vooral door veelvuldig balverlies op het middenveld, het slechte aansluiten van de linies en het chaotische uitverdedigen van de Velsense ploeg kon Utrecht een over- wicht opbouwen. Vooral wanneer voor- stopper Ton Wickel zich in de frontlinie liet zien ontstond er gevaar voor de Tel- star-veste. maakt voor Ton Witbaard, die tot dusver dit seizoen op non-actief heeft gestaan wegens een meniscus-operatie. Haarlem verloor van FC Amsterdam, omdat het wilde „voetballen”. Een even gekke als simpele verklaring, maar wel de enig juiste. FC Amsterdam’s wapens .wa ren inzet en karakter, Haarlem daarente gen zette er mooi tikvoetbal tegenover. De teleurgestelde Barry Hughes: „Een ploeg als FC Amsterdam ligt ons niet. Zij schop ten alles omver, wat bewoog In de rust heb ik tegen de spelers gezegd, dat ze meer agressiviteit moesten tonen. Meer pressie moesten uitoefenen. Maar omschakelen in een wedstrijd is moeilijk. Tóch moeten we agressiever gaan spelen in de komende weken, willen we tegen WV en Go Ahead Eagles iets presteren. Ergens is het jam mer, want het voetbal wordt er niet mooier In de 34e minuut van de tweede helft kwam Haarlem op 3-2 door Van den Berg, die van 18 meter hard inschoot. Amster dam hield zich in de resterende minuten met kunst en vliegwerk overeind. Ballen werden in het wilde weg weggetrapt om Haarlem maar zover mogelijk van het doel van Van der Meeren te houden. Met voet bal had dat allemaal niet veel te maken, maar het sorteerde wel effect. Hughes zal - of hij wil of niet - toch ook in de richting van die verfoeilijke tactiek gaan denken, want „mooi” voetbal heeft de laatste we ken bitter weinig opgeleverd. Barry Hughes: ,,’t Is triest, dat we zon der echt slecht te spelen hebben verloren. Wij moeten nu aan één ding denken en dat een strafschop toen de enig juiste beslis sing. De PSV-ers dachten daar anders over. Zij betwistten de waarneming van de Amsterdamse arbiter fel. Surau liet zich niet van zijn stuk brengen en maakte geen fout (2-0). Even leek het er op dat PSV inderdaad zijn eerste verlies zou moeten accepteren, maar het herstel van de Eindhovenaren was karaktervol. Vlak voor rust scoorde Willy van der Kuylen tegen en kort na de pauze kreeg NEC een tweede tegenslag te verwerken toen René van de Kerkhof de gelijkmaker liet aantekenen (2-2)’ Scheidsrechter Beek" gaf de gele kaart aan NEC-speler Hulshoff. PSV-er Stevens werd genoteerd wegens commentaar op de leiding. is er iets zinnigs te zeggen. Mochten we die twee wedstrijden verliezen, dan moe ten we wellicht aan de eerste divisie gaan hoop trouwens maar dat FC Amsterdam degradeert. Dan zijn we daar tenminste volgend jaar vanaf”. 141) na HAARLEM TE LIEF De strafschop was volkomen onnodig geweest, want Rijsbergen hield zijn di recte tegenstander Kist vast op het mo ment dat de bal uit een pass van Hoven kamp al in de handen van Kovacevic was. Feyenoord heeft maar zeer kort genoten van zijn voorsprong. Nauwelijks zestig seconden tevoren had Kreuz geprofiteerd van zeer slecht verdedigen van Hovenkamp, die de bal precies voor de voeten van de Oosten rijker trapte op een moment dat Mesko- vic uit zijn doel was. Kreuz lobde de bal keurig in het verlaten doel. Het was de tweede treffer van Kreuz, die aan het eind van het seizoen Feyenoord waar schijnlijk gaat verruilen voor Atletico Madrid. Direct na de hervatting had Kreuz met een schitterende omhaal na een voorzet van invaller Budding Feye noord naast AZ’67 gebracht. Kreuz mag dan twee keer gescoord hebben, de Oostenrijker heeft zeker nog wel vijf doelrijpe kansen gehad. Voor de rust toen Feyenoord zeer angstig speelde, had AZ het beste van het spel, maar erg spectaculair was het niet. Met uitzonde ring dan van het doelpunt dat Kist maakte. Hovenkamp kreeg in de verde diging de bal, sprintte naar voren en lanceerde toen Kist, die gemakkelijk langs Mansveld gleed en met een schui ver scoorde. Na de gelijkmaker van Kreuz leefde het spel wat op. Feyenoord durfde in eens wel met drie spitsen te spelen en het kreeg toen ook meer greep op zijn tegenstander. Het spel werd naarmate de wedstrijd vorderde fanatieker en Mansveld en Peters kregen een gele kaart wegens het neerleggen van een tegenstander. Feyenoord leek zes mi nuten voor tijd in veilige haven totdat Rijsbergen zijn onnodige overtreding maakte. Wellinga: „Rijsbergen hield Kist vast. Het was een zuivere strafschop”. De Amsterdamse arbiter werd na zijn beslissing door vrijwel alle Feye- noorders belaagd, maar weigerde de rode kaart te trekken. „Als ik dat ge daan had, was het publiek zeker door 3,50 3.00 5.50 1.21 3.00 1.70 1,00b 1.00 1.00 1.80 ,30 1,50 .50 1,50 i,50 540 ,20 .40 .00 ,00 .40 .00 .10 .00 «I 31 «I 104) i 441 J «l| Sl|| SI I 411 SS I ioi r 100 101, 3 10S, 63 134 4.50 0,60 1,50 3,50 7,00 3,00b 3,20 3,00 3,70 ).00e 1,60 3,50 3,50 3,50 3,00 7.00 1,50 >,00 3,10 1.00b ',00 ’.00 ’.00 1,90 1,50 1,50 1,50 1.00 ,00 ,60e ,50b ,50 ,00 ,50 .10 ,00 ,50 ,50 ,50 00 50 50 10 00 50 50 70 00 ROTTERDAM. Feyenoord-AZ’67 bracht in de slotfase pas spanning en vooral sensatie. Dat was te danken aan scheidsrechter Siem Wellinga, die vijf minuten voor het eindsignaal de bal op de penaltystip legde, omdat Rijsber gen Kist had vastgehouden. Terwijl de zitkussens van de tribunes regenden en het publiek de Amsterdamse scheidsrechter, die bepaald niet sterk leidde, hoonde, hield Metgod het hoofd koel. De Alkmaarse verdediger liet in- valler-doelman Kovacevic (Treytel was wegens een spierblessure niet be schikbaar) kansloos en redde daarmee een punt voor zijn club. Jan Zwartkruis in de hand geduwd, met het verzoek de pers daarvan op de hoogte te stellen. Zelf laat Happel zich op persconferen ties niet zien. Zwartkruis moet de vragen over beslissingen van Happel beantwoor den, zonder te weten om welke reden Happel dergelijke beslissingen genomen heeft. „Ik moet het antwoord dan ook af en toe schuldig blijven”, aldus Zwart kruis. Zwartkruis wil met al deze zaken geen oordeel vellen over de trainerskwalitei- ten van de Oostenrijker. „Hij verricht geweldige prestaties. Met Feyenoord is hij erin geslaagd de Europa Cup en de wereldbeker te veroveren. En wat hij in België met Club Brugge presteert, is eveneens indrukwekkend”. Aan het eind van deze maand komt het Nederlands elftal ter voorbereiding op de wedstrijd tegen Tunesië op het KNVB-sportcentrum in Zeist bijeen. De Oranjespelers, die zich niet langer met het gedrag van Happel kunnen vereni gen, willen dan met hun collega’s over de moeilijkheden met de bondscoach van gedachten wisselen. De Kip maakte in de 23ste minuut gelijk. Hij werd daarbij geholpen door libero Tjeerd Koopman, die het schot Van de Kip van richting veranderde, waardoor de uit blinkende Paul van der Meeren kansloos naar de hoek ging. Eef Melgers reageerde in de 34ste mi nuut te laat op een dieptepass van Kamp- hues op Van Veenendaal, die goed profi teerde van de hem geboden ruimte en vanaf de rand van het strafschopgebied scoorde, 2-1. In die eerste helft werd het duidelijk, dat Haarlem zich te lauw opstelde tegenover het agressieve spel van FC Amsterdam, dat twee invallers (De Leeuw en Van Veen endaal voor respectievelijk Swerissen en Van der Merkt) telde. Na rust moest Haar lem meer risico nemen om iets aan die achterstand te doen en dat gaf de hoofd stedelijke ploeg gelegenheid om het ge liefde counterspelletje te spelen. Amster dam kreeg enkele ideale mogelijkheden, omdat de Haarlem-spelers vaak niet op tijd terug waren, als de snelle Stout, Wetzel of Wiggemansen uitbraken. Martin Wigge- mansen, Heini Otto en Co Stout misten voor open doel. Aan de andere kant was Joop Böckling (onopvallend) dichtbij een doelpunt, maar zijn kopbal in de 73ste minuut eindigde boven Van der Meeren op de lat. In de daaropvolgende tegenaanval van FC Amsterdam brak André Wetzel door op links. Boersma, die voor rust even behandeld moest worden, omdat hij een elleboog van Kamphues in zijn maag had gekregen, kwam tevergeefs zijn doel uit, waarna Wiggemansen op Wetzels voorzet kon scoren, 3-1. Haarlem (met Lensen voor George) gaf zich niet gewonnen en zette Amsterdam onder een stevige druk. Van der Meeren bracht op schoten van Van den Berg, Huyg (die aan de lijn behandeld moest worden, omdat zijn rechterwenkbrauw was ge scheurd na een kopduel met Wetzel) en Böckling schitterend redding. 1,20 24.20 7i,00e 27» s voor 12.000 bezoekers een aantrek- Doelman Jan Nederburgh bewaakte zijn domein echter zeer bekwaam en voor kwam met een paar fraaie reddingen een zekere achterstand. Zo kwam de volko men falende centrumspits Leo van Veen, evenals Jantje van Staa eenmaal alleen voor de Telstar-sluitpost, maar beide ke ren pareerde hij deze ideale scoringsmo- gelijkheden. Geen verweer had Nederburgh echter vlak na rust op een kopbal van de mee naar voren gekomen Joop van Maurik, die een hoekschop van Jantje van Staa met het hoofd verlengde. In feite was de strijd toen al gestreden. De Velsenaren blhyen weliswaar werken voor de gelijkmaker, maar Utrecht contro leerde de wedstrijd volledig. Slechts een maal moest doelman Istatov in actie ko men op een inzet van Ed Kraal. Nadat Leo van Veen eerst vanuit een ideale positie een uitstekende kans had verprutst, maak te de puntspeler een kwartier-voor tijd aan alle onzekerheid een einde door een voor zet van Jan van Staa knap af te ronden. Bij Telstar kwam vervolgens Thorben Mikkel- sen binnen de lijnen voor Ab vam Oor schot en verliet Piet Hamberg bij Utrecht het veld voor Bert Goozems. Eerder bij het begin van de tweede helft had de gebles- *8 >4413- cuvelt Veel kansen heeft Twente, dat wel ge- lakkelijker speelde dan VVV en ook tech- ^^isch boven de Venlonaren uitstak niet ehad. In de eerste helft was Twente dui- x-claiml^-ik sterker dan de thuisclub, maar de ten I-— J:’ J- Een typerende uitspraak, waarmee Zwartkruis aangeeft dat „trouw aan de baas” voor hem hoog in het vaandel geschreven staat. Zwartkruis: „Happel is in de technische staf de eerst verant woordelijke. Tijdens zijn verblijf in Bel gië neem ik zijn zaken hier in Nederland iwaar”. De „herdershond van de trainer” laat pijn eigen ideeën over begeleiding graag wijken voor die van Happel, ook al heeft hij het daar persoonlijk erg moeilijk mee. Maar als assistent van de Oostenrijker dient Zwartkruis zich in dat lot te schik ken. En Happel profiteert daarvan. Pas op het laatste nippertje krijgt Zwartkruis van Happel een briefje met de opstelling 61 31 I het'gedrag van de Oostenrijkse trainer tijdens de vriendschappelijke interland s tegen Israel aan de kaak hebben gesteld. 51 - - - 41 8- voorkeur geeft boven anderen”, lieten 51 L - - 1 redenen niet bij naam wensen te worden jenoemd. gistermiddag aan de redactie 134 van het radioprogramma „Langs de 51 151 55 55 125 55 21 den behandeld. „We zullen het van de oefenwedstrijd tegen Tunesië (5 april) 85 laten afhangen of we nog langer met Happel willen werken. Wijzigt Happel zijn houding niet, dan moeten we maar 83 zonder hem naar Argentinië gaan”, aldus J 150 31 61; 60, 30 44 246J 475, op. Maar wij zullen ook een „Amsterdam se” mentaliteit moeten krijgen, waarbij het ons niet interesseert hoe er gescoord wordt, als die bal maar het net ingeramd denken. Zover is het gelukkig nog niet. Ik wordt”. Noodgedwongen zal Haarlem dus min of meer moeten afstappen van het „schij- ven”-voetbal en een „over mijn lijk” men taliteit proberen te kweken. Of het daar echter het materiaal voor heeft, valt te betwijfelen. Rob Boersma: „Ik vond, dat we al met meer inzet voetbalden. Je kunt toch niet verwachten, dat een Abe van de Ban zich zo opstelt als een Ton Kamphues. Kan gewoon niet. Wij misten de power”. Naast het feit, dat Haarlem te mooi wilde voetballen tegen FC Amsterdam is de nederlaag ook te wijten aan fouten van Huyg en Melgers. Huyg passte in de 12e minuut precies in de voeten van Otto, die Stout meteen in de gelegenheid stelde om te scoren. Het was Amsterdams eerste kans, terwijl Haarlem de wedstrijd juist onder controle begon te krijgen. NIJMEGEN. PSV heeft zaterdag avond in het Goffertstadion aan de rand van de eerste nderlaag van de competitie gebalanceerd. De Eindhovense brigade van trainer Kees Rijvers, die de laatste tijd duidelijk van slag af is getuige de gelijke spelen te’gen Go Ahead Eagles, FC VVV en afgelopen woensdag nog tegen Telstar, slaagde er echter toch nog in een achterstand van 0-2 weg te werken. NEC had vooral in de beginfase het beste van het spel en bracht dat tot uit drukking via een doelpunt van de West- duitser Surau. De Nijmeegse middenvel der zou in de 16de minuut zelfs nummer twee achter Jan van Beveren deponeren. Ronald Hendriks was binnen het straf schopgebied door Brandts ten val ge bracht en voor scheidsrechter Beck was In de tweede helft heeft FC WV vrijwel teeds het initiatief gehad. FC Twente wist anvankelijk de Venlose ploeg nog goed p te vangen, maar had niet over geluk te lagen toen eerst Janssen een hard schot an de onderkant van de lat zag terug- pringen en daarna drie Venlonaren op rij sor open doel misten. Ondanks de sterke ruk van VVV duurde het toch nog tot een wartier voor tijd eer de Venlonaren langs wente kwamen. Van der Weide plaatste en vrije trap zuiver naar de Venlose aan- oerder Advocaat en uit zijn kopbal ver ween de bal langs de verbaasde Van lerven in de uiterste hoek: 1-1. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Haarlem komt met de week dichter in de buurt van de fatale voorlaatste plaats op de eredivisie-rang- lijst. Vorige week werd de ploeg gepas seerd door FC Utrecht, gisteren moest zij met 3-2 het loodje leggen tegen FC Am sterdam, dat daardoor nu één punt boven de Haarlemmers staat geklasseerd. Alleen Go Ahead Eagles scheidt Haar-j lem nog van Telstar. In de komende twee weken wordt in belangrijke mate beslist,* of de équipe van Barry Hughes de Velser ploeg moet vergezellen naar de eerste divi sie. Haarlem krijgt achtereenvolgens FC VVV en Go Ahead Eagles op visite en tegen die ploegen moet het hoe dan ook punten pakken, omdat in de laatste com- petitie-wedstrijden nog diverse (sub)top- pers op het programma staan. lijke spel (1-1), omdat VVV de Twente- ren door onophoudelijk storen geen ns had gegeven in hun normale spel te imen. hebben in Zwarthuis. De moeilijkheden tussen Happel en de Oranjespelers ontstonden vlak voor het vertrek van het Nederlands elftal naar Israel. De Oostenrijkse trainer verscheen op Schiphol zonder voorkennis van wie dan ook met een vriendin, voor wie nog even snel een ticket moest worden ver zorgd. Jan Zwarthuis daarover: „Dat heeft bij veel spelers kwaad bloed gezet. Happel eist een grote discipline van de spelers. Maar hij kan die discipline voor zichzelf blijkbaar niet opbrengen”. Zwartkruis kan zich voorstellen, dat er spelers zijn die de houding van Happel moeilijk kunnen accepteren. De Amers- foortse oefenmeester: „Happel is autori tair. Hij praat niet met spelers, hij werkt instinctief. Hij schuift topspelers zonder problemen aan de kant. Dat is nu een maal zijn werkwijze”. Zwartkruis verhult niet, dat hij per soonlijk een andere aanpak prefereert. „Happel en ik verschillen als dag en nacht. Naar mijn mening vragen de top spelers anno 1978 om openheid. Zij heb ben daaraan een grote behoefte. De spe lers verkeren tijdens de voorbereiding op een wedstrijd in een stress-situatie. Zij moeten zich in een gesprek kunnen uiten. Bij Happel kan dat niet”. fel Dat bleek ook gisteren weer tegen FC Utrecht. Beide spelers stonden wel in de basis-elf, maar hun inbreng was door de woensdagavond tegen PSV opgelopen knieblessures minimaal. Hun optreden was zelfs tot een half uur voor de wedstrijd nog twijfelachtig. Spelen werd niettemin toch verantwoord en mogelijk geacht. Een en ander had wel tot gevolg dat het mid- denveldspel van Telstar veel te wensen over liet. Utrecht profiteerde daar zeer goed van en zette deze confrontatie dan ook in een even verdiende als regelmatige 0-2 overwinning om. Het was overigens de eerste zege van de Utrechtse formatie dit seizoen in een uitwedstrijd. Telstar-oefenmeester Mircea Petescu weet na afloop de nederlaag volledig aan het zwakke middenvelspel en wees in dit verband op de blessures Van Gaal en Jonker. „Verder waren Ed Kraal (spierverrekking in het dijbeen) Harrie He- geman (enkelkwetsuur) en Ab van Oor schot niet geheel fit. Henk Medik bleek evenals tegen PSV zelfs helemaal niet in staat om in actie te komen”, zo luidde het excuus van Petescu. Telstar kon evenals Utrecht geenszins ci5 iiivFCinjix iivvji gviiiaani. nviiiv noteev ^er §pjtz Kohn was na afloop van de 30,50e, 371 idstrijd dan ook dik tevreden met het 5,70 M 3.30 Ook Jan Zwartkruis heeft vaak moeite met de persoon van Happel. Heel eerlijk zegt hij: „Af en toe weet ik ook niet wat ik aan Happel heb. In Israel bijvoorbeeld was Happel uit zijn doen. Ik moet toege ven, dat de samenwerking tussen hem en mij op dat moment geweld werd aange daan. Happel is een typische man, een vreemde persoonlijkheid. Dat heb je maar te accepteren, dat kun je niet ver anderen”. Zwartkruis noemt zichzelf „de herdershond van een unieke trainer”. ■ir Louis van Gaal (Telstar) vecht een kopduel uit met Ton de Kruyck van Utrecht. sen: „Ik wilde het laatste kwartier met vier spitsen gaan spelen om wat meer druk uit te oefenen, maar het was eigen- Doelman Rob Boersma, van Haarlem, die met Piet Huyg omhoog is gesprongen, stompt de bal weg boven het hoofd van Amsterdam-speler Ton Kamphues. (Van onze sportredactie) ZEIST. De positie van Ernst Happel j' als bondscoach van het Nederlands elf tal wankelt, nadat enkele Oranjespelers 7 .V

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13