Harde reactie Israel verwacht Soeharto vraagt Volkscongres inlijving Oost-Timor Belangrijke spoorlijn in Ethiopische handen Kritiek communisten op Spanje breidt zelfbestuur uit kabinet Andreotti Griekse-T urkse n Vijf skiërs na lawine vermist top succesvol W .J fc/j f 1 Jlal Schietpartij bij begrafenis Soboekwe Sjb* O®! JONGENS EN MEISJES OLGA IS LARA Schietpartij in Indonesische hoofdstad Moskou weigert vertrek Russen en Cubanan ZINAIDA Ondanks steun aan regering TONJA O o 1 M A A N D A G 1 3 BINNEN- EN BUITENLAND MAART 19 7 8 door Nico Scheepmaker jrand name roïne oning tersma ning in i waar- iet hun nd zou sen na- flat in e giste- Ljarige vastge- ier aan •theii roofd partij militair >nd een enmili- zijn ge- neuveld Uitgaansverbod Gekrakeel hting escher- )N) wil 1 slach- srbiedt. 1 bassa- vraagd ig over 00 van apanse de vis- )nken Mortieren (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. Een Palestijnse terreuractie in Israel heeft zaterdag middag het leven gekost aan 37 mensen. Tachtig Israëliërs werden gewond. De actie werd uitgevoerd door elf El Fatah-commando’s, onder wie twee vrouwen. Negen van hen werden gedood tijdens het vuurgevecht met Israëlische troepen en twee zijn opgepakt. Een van de twee is een gewonde vrouw. 1 f» V) M i I a M - Bq trijfël Palestijnse actie kost 37 levens Over deze 800 kilometer lange spoorlijn (Wordt vervolgd). MADRID. Met het verlenen van een voorlopig zelfbestuur aan Galicië, Ara gon, Valencia en de Canarische Eilanden, heeft het kabinet-Suarez zaterdag een ein de gemaakt aan een tweeslachtige situa tie, die bestond uit het stimuleren van het Spaanse regionalisme en het achterwege laten van verdere autonomieverleningen. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) BL in het voorgaande prozafragment is Boris Leonidovitsj Pasternak, de vertel ster is Olga Ivinskaja, het boek waaraan het fragment ontleend is, verschijnt eind mei in Elseviers Literaire serie en heet „Gevangene van de tijd.” De vertaling is van J. van Landeghem-Cox. En het nieuwe prozawerk waarover Pasternak spreekt is (u had het al geraden) „Dokter Zjivago”, het boek dat hem op 24 oktober 1958 de Nobelprijs voor Literatuur bezorgde, plus een beschamende hetze van de kant van de Russische autoriteiten en een deel van zijn collega’s uit de Schrijversbond. De opmer king: „Ik heb het gevoel dat u er ook uw bladzijde in zult schrijven”, minder letter lijk dan overdrachtelijk bedoeld, is ook geheel uitgekomen. „Lara”, de heldin en geliefde van de arts Zjivago in het boek, is in grote trekken het portret van Olga Ivinskaja, zoals blijkt uit een citaat van Pasternak, dat Olga in haar boek aan haalt: „In de jaren na de Tweede Wereldoorlog leerde ik een jonge vrouw kennen, Olga Vsevolodovna IvinskajaZij is de Lara van mijn roman, die ik juist in die tijd begon te schrijven (met onderbrekingen voor de vertaling van Schillers „Maria Stuart”,, „Faust” en „Macbeth”). Zij is de verpersoonlijking van levensblijheid en zelfopoffering. Je merkt aan haar niet wat ze in haar leven (hiervoor al) doorgemaakt heeft. Zij is een ingewijde in mijn geeste lijk leven en in al mijn literaire zaken. „Een zeer goede vriendin” was in dit geval een eufemisme voor „mijn eigenlijke grote liefde”, want Pasternak pendelde tussen zijn wettige vrouw Zinaida Nikola- jevna (die van zijn verhouding met Olga op de hoogte was) en Olga Ivinskaja. Olga schrijft hierover met betrekking tot „Dok ter Zjivago”: En in een interview met een Engelse journalist zei Pasternak: „Zij (Ivinskaja) is een zeer goede vriendin van me. Zij heeft me geholpen bij het schrijven van het boek, bij mijn leven.Ze heeft vijf jaar gekregen voor haar vriendschap met mij. In mijn jeugd was' er niet slechts één LaraDe Lara van mijn jeugd is een algemene ervaring. Maar de Lara van mijn latere jaren is in mijn hart geschreven met haar bloed en gevangenschap.” „Toen hij de eerste vier hoofdstukken af had, zag BL het hele boek al voor zich en wist hij al met welke opdracht erin hij het mij cadeau zou geven: „Voor Lara, van Joeri”. En toch ben ik waarschijnlijk niet de „absolute” Lara en hij niet de „absolu^ te” Joeri. Vaak heeft BL me gezegd dat een volledige biografische overeenkomst van zijn romanfiguren met degenen die ervoor model hadden gestaan niet nodig was. Waarschijnlijk zijn het samengestelde fi guren en zijn in Tonja trekken van zowel mij als Zinaide Nikolajevna verenigd, zo als ook Lara iets van ons beiden, en van nog iemand anders heeft.” idelijke ‘gen dl 'eer 251 achte lers ui met de i Zuid- ssolutie van de ka wet en dis- Irie pu- igehou- giro-be en hun aan de ndteke- politie an van ing het titer dat i woon- dam en van een tte ook oonwa- werden s woon- art over moeder •rie van lagen te worden Een zich op het strand bevindend meisje werd ondervraagd en daarna gedood. Ver volgens hielden de elf een taxi aan, dood den de inzittenden en vertrokken met de wagen, richting autoweg Haifa-Tel Aviv. Op die weg aangekomen, werd een auto bus, volgepakt met mannen, vrouwen en kinderen, terugkomend van een dagtocht- je, beschoten en gekaapt. Tijdens de schietpartij ontstond er geweldige paniek in de bus. Een aantal inzittenden wist te ontkomen, een aantal werd gedood of ge wond en de rest moest mee met de Palestij- nen, richting Tel Aviv. Onderweg werd een tweede bus beschoten en tot stoppen gedwongen. De passagiers in deze autobus moesten overstappen en met ruim hon derd passagiers aan boord werd de rit voortgezet. Ook werd onderweg nog een taxi tot stoppen gebracht en moesten de zes passagiers zich bij de busreizigers voegen. Een eerste poging van politie en leger om de bus te stoppen, mislukte. Een opgewor pen wegversperring bleek onvoldoende en de elf kapers ontsnapten. vervoerden de Ethiopiërs ongeveer twee derde van hun export en import voordat deze op verschillende plaatsen tijdens de bittere gevechten om de Ogaden-woestijn werd afgesneden. Om die reden werd voor het eerst in de Israëlische geschiedenis op niet bezet Is raëlisch gebied een uitgaansverbod afge- kondigd. Gisteravond toen zeker was dat er niemand was ontsnapt, werd het uit gaansverbod opgeheven en werden de zoe kacties gestaakt. El Fatah, die de verantwoordelijkheid voor de actie heeft opgeëist, noemde de operatie onderdeel van een campagne om „de gewapende strijd tegen de bezetting van Palestina op te voeren.” De Israëlische premier Begin heeft giste- De Sovjet-Unie heeft gisteren in tegen stelling tot eerdere berichten, te kennen gegeven, dat zij niet zou instemmen met terugtrekking van haar eigen en de Cu baanse troepen waarop de VS aandrongen in ruil voor het vertrek van de Somalische troepen uit de Ogaden. Ook gaf zij te kennen, dat zij niet een ander Amerikaans voorstel zou steunen om waarnemers uit neutrale landen te laten toezien op een bestand tussen Ethiopische en Somalische troepen in het omstreden gebied. Volgens Soeharto heeft het volk van Oost-Timor na een lange strijd gevraagd om geïntegreerd te worden in de republiek van Indonesië. Het Volkscongres in Indonesië komt slechts eenmaal in de vijf jaar bijeen. Aan het eind van de zitting van het congres, op 22 maart, zal Soeharto voor vijf jaar worden herbenoemd als presi dent. Hij is daar nu al zeker van om de eenvoudige reden dat hij de enige kandidaat is. Op Oost-Timor is een bevrijdingsbeweging, Fretelin, actief die na de Portugese terugtrekking hoopte op de onafhankelijkheid van het eiland. De Indonesische regering dacht daar anders over en stuurde troepen om het „Fretilin” te bestrijden. Tegen het moderne wapenarsenaal waren de guerrillero’s niet opgewassen er> zij zijn nu nog slechts actief in de berggebieden. Volgens het Fretilin wil het volk van Oost-Timor niets weten van een Indonesi-’ sche overheersing. Soeharto zei zaterdag echter, dat het volk van Oost-Timor nu juist wel die aansluiting wil bij Indonesië. Op 17 juli 1976 heeft het parlement (de helft van het Volkscongres) de annexatiewet al goedgekeurd. Nu moet het hele congres de wet goedkeuren. De Indonesische leider zei dat er vanuit de wereld weliswaar kritiek wordt geleverd op de Indonesische annexatie van Oost-Timor zo erkennen de Verenigde Naties die annexatie niet maar „het volk van Oost-Timor heeft het recht zijn eigen toekomst te bepalen.” DJAKARTA (Reuter/AFP). De Indonesische president Soe harto heeft zaterdag bij de opening van het Volkscongres ge vraagd om de formele inlijving van Oost-Timor bij Indonesië. ROME (Reuter). De Italiaanse com munistische partij, die voor het eerst in 30 jaar een regering steunt, heeft gisteren kritiek geleverd op het herverschijnen van oude gezichten in het nieuwe kabinet dat vandaag beëdigd wordt. Het lot van de nieuwe regering, de 40ste in het post-fascistische Italië, hangt af van de steun van de communistische, socialis tische, sociaaldemocratische en republi- Deze kritiek weerspiegelt de broosheid van het nieuwe bewind en de vastbesloten heid van de communisten druk te blijven uitoefenen op hun oude politieke rivalen, ondanks de belofte hen in het parlement te zullen steunen. Bij het begin van de zitting van het Volkscongres brak buiten het gebouw in de hoofdstad Djakarta een schietpartij uit. Volgens sommige berichten zouden soldaten geschoten hebben op demon strerende jongeren. Vrijdag werden elf jongeren gewond toen zij eveneens voor het congresgebouw demonstreerden. De laatste tijd is het onder de studenten in Indonesië zeer onrustig. Zij leveren scherpe kritiek op het regime-Soeharto, dat volgens hen verantwoordelijk is voor de corruptie, de bureaucra tie, de economische chaos, de armoe, de rechtsonzekerheid en het gebrek aan democratie. tardoor iet zijn teer ge Boven- lie voor n, beter dheids- nswerk NAIROBI. (Reuter/UPI) Radio-Addis Abeba heeft gisteren gemeld, dat Ethiopi sche troepen de belangrijke spoorweg tus sen Addis Abeba en Djibouti hebben her overd. Aanvankelijk geloofden de autoriteiten, dat drie van de kapers waren ontvlucht. „Opnieuw bewezen de christendemocra ten niet in staat te zijn het interne gekra keel te overwinnen”, zo schreef het com munistische dagblad l’Unita. „Wederom waren zij niet in staat nieuwe krachten en nieuwe energie naar voren te schuiven om wijziging te brengen in de regeringsstaf die al versleten is.” AIGLE (Reuter). In Zwitserland wordt gezocht naar vijf skiërs die worden vermist nadat zich gisteren op de Mont d’Or, in het zuidwestelijke kanton Vaud, een lawine had voorgedaan. igen is op een 'an het iplaats. aan het 3 hatting terdag- terdan s, waar- et plan leggen uin uit middag ethaven >oh zijn t „Mars is. Om- rerd hij ■rpolitie lem van ngenin Onlangs werden zeven kranten verboden die melding maakten van studentenonrust op de universiteiten. De militairen trokken op naar de campus om de orde met ijzeren hand te herstellen. Er werd nu groot alarm gegeven, omdat de Israëlische autoriteiten vreesden, dat de elf terroristen eenmaal in Tel Aviv aangekomen, tot meer bloedvergieten zou den overgaan. Veertig minuten nadat de Palestijnen de bus hadden gekaapt, kwam het einde van de rit bij een ditmaal wel effectieve wegversperring, dicht bij Tel Aviv. De bus werd zwaar onder vuur geno men door politie en leger, terwijl de Al Fatah-commando’s, uitgerust met gewe ren en pistolen, handgranaten en zelfs mortieren naar buiten gooiden en vuur den. Maar ook in de bus wierpen ze elf granaten. De buschauffeur slaagde erin een Pales tijn zijn pistool af te nemer), te verhinderen dat een andere een granaat gooide en hij doodde deze met het afgenomen pistool, ondanks het feit dat hij gewond was aan ogen en schouder. De Palestijnen sprongen daarop de bus uit en bleven handgranaten naar binnen keinse partijen. Zij hebben met de chris tendemocraten een gezamenlijk wetge vend program opgesteld om het hoofd te bieden aan de economische crisis en het toenemend politiek geweld. Voor het eerst sedert 1947, toen zij ver dreven werden uit een door christendemo craten geleide coalitieregering, zullen de communisten deel uitmaken van een par lementair regeringspact. Dit akkoord bracht de communistische partij, de op een na sterkste politieke macht in het land, tot de status van een „regeringspartij.” Premier Andreotti zal zijn kabinet en zijn nieuwe regeringsprogram donderdag aan het parlement aanbieden en zal naar verwachting eind deze week een vertrou wensvotum krijgen. De tot premier aangewezen Giulio An dreotti bood zaterdag aan president Gio vanni Leone zijn nieuwe christendemocra tische minderheidskabinet aan waarin slechts twee nieuwe figuren optreden. gooien in de bus die op dat moment in brand vloog. Voor een groot aantal passa giers bleek ontkomen onmogelijk. Bijna alle mannelijke inzittenden waren doorlde terroristen vastgebonden en konden niet loskomen. Een naar binnen geschoten mortiergranaat bezegelde het lot van 25 inzittenden De bus ontplofte en brandde vervolgens geheel uit. Van een aantal pas sagiers bleven alleen onherkenbare kool- resten over. Samen met eerder omge brachte Israëliërs kwam het dodental ui teindelijk op 37. „Weet u”, zei BL tegen me, toen hij op een keer met me meeliep van Novy mir, „ik heb een héél goed idee; nou ja, misschien dat ik het alleen een góéd idee vind. Laat ik u meenemen naar een pianiste die ik ken. Zij zal op de vleugel spelen en ik heb beloofd iets voor te lezen uit mijn nieuwe prozawerk. Het wordt geen roman, althans niet wat men gewoonlijk onder een roman verstaat! Ik zal verschillende jaren, tiental len jaren, vluchtig doornemen en mis schien bij iets onbeduidends eens wat lan ger stilstaan. Wellicht noem ik mijn nieuwe werk „Jongens en meisjes”, of „Tafrelen uit een halve eeuw dagelijks leven.” Ik heb het gevoel dat u er ook uw bladzijde in zult schrijven! Laten we in ieder geval daar naar toe gaan.” „Met haar hartstochtelijke werklust en haar intense handigheid bij alles wat ze doet wassen, koken, schoonmaken, kin deren opvoeden heeft mijn vrouw de huiselijkheid gecreëerd, een tuin, een le venswijze en een dagelijkse routine, de rust en stilte die onontbeerlijk zijn om te werken.” Volgens het regime gaat het om een stelletje oproerkraaiers met een communistische overtuiging. Volgens politieke waarnemers echter wordt de kritiek van de studenten op de regering door veel burgers gedeeld. Volgens Amnesty International zitten in Indone sië tienduizenden mensen om politieke redenen gevangen. De regering in Djakarta heeft onlangs een gedeelte vrijgelaten, maar het overgrote deel bevindt zich nog in kampen. Met het protest van de studenten komen er aanwijzingen dat het militaire gezag niet langer zonder meer geaccepteerd wordt. Het hangt ervan af in hoeverre de studenten openlijk gesteund zullen worden door andere groepen uit de samenleving. Soeharto staat in ieder geval geen gemakkelijke nieuwe ambtsperiode te wach ten, zo menen waarnemers, en sommigen vragen zich af of hij die wel geheel zal'uitzitten. In Valencia en op de Canarische Eilan den toonde men zich zeer verheugd over het voorlopig zelfbestuur; in Aragon en Galicië staat men met gemengde gevoelens tegenover de autonomie, want men gelooft niet dat deze regionale regeringsvorm een oplossing kan bieden voor structurele pro blemen van beide streken. Zo spoedig mogelijk zullen gemengde commissies van regionale parlementaire vertegenwoordigers en regeringsfunctio narissen opgezet worden, die gezamenlijk zullen onderhandelen over de bevoegdhe den die van de regering naar de regionale raden gedelegeerd moeten worden. Net zoals in Catalonië en het Basken land, hebben de autonomieverleningen een voorlopig karakter, omdat de nieuwe democratische grondwet nog niet klaar is. De regering in Madrid kan eventueel om redenen van staatsveiligheid de verleende zelfbesturen onmiddellijk intrekken. Het officiële persbureau Tass citeerde het Ethiopische ministerie van Buiten landse Zaken, dat beide voorstellen ver wierp. „Ethiopië verwerpt vastbesloten de pogingen van de Amerikaanse regering en haar bondgenoten tot inmenging in het oplossen van zaken die vallen onder de Ethiopische soevereiniteit.” Tass zei dat dit met name sloeg op „po gingen om een Somalische troepenterug trekking te verbinden aan de aanwezig heid in Ethiopië van militair personeel, dat door de Ethiopische regering was uitgeno digd zowel als aan het voorstel tot het zenden van buitenlandse waarnemers naar Ethiopië. „Al deze pogingen zijn gelijk aan inmen ging in de binnenlandse aangelegenheden van ons land”, aldus de Ethiopische rege ring volgens Tass. „Zij zijn onaanvaardbaar voor Ethiopië en kunnen de zaak van het vestigen van vrede niet dienen.” Buitenlandse waarnemers zeiden, dat de publikatië van de verklaring in deze vorm door het officiële persagentschap een dui delijk teken was, dat de Sovjet-Unie zelf volledig instemt met de Ethiopische opvat ting. De Ethiopische radio maakte later be kend, dat Ethiopische troepen ook vijf stadjes in de Ogaden hebben veroverd. In totaal zouden de Ethiopiës nu negen stad jes hebben Ingenomen in de afgelopen vijf dagen. Aanvankelijk waren twintig mensen zoek, maar vijftien van hen zijn inmiddels terecht. MONTREUX. (DPA en UPI) Grieken land en Turkije zullen zich gaan inzetten om de geschillen tussen de twee landen te over bruggen. Dit hebben de Griekse premier Konstantin Karamanlis en de Turkse premier Bulent Ecevit zaterdag gezamenlijk verklaard ter afsluiting van hun tweedaagse besprekingen in Montreux aan het meer van Genève. Zij bevestigden de „politieke wil van hun regeringen om vreedzame en gerechtvaardi ge oplossingen te zoeken voor de bestaande problemen tussen beide landen”. Zij voegden eraan toe dat zij een „vriendschappelijke en opbouwende dialoog” hadden gevoerd. De besprekingen zullen een vervolg krijgen, maar het tijdstip waarop dat zou moeten gebeuren werd niet genoemd. mn me- le Suri- van de in Sun- ster De verking maribo ofdstad net zijn en over ulppre nst zoi ren de teireuractie „een gruweldaad die we nooit zullen vergeten" genoemd. Hij zei dat de actie het dodelijke gevaar aantoont van een toekomstige Palestijnse staat. In antwoord op een vraag of Israel wraak zal nemen, zei Begin: „Degenen die in onze tijd joden doden, zullen niet ongestraft blijven.” Waarnemers geloven, dat Israel binnen een paar dagen tot harde actie zal overgaan in Libanon en mogelijk zelfs in Beiroet. Politici van westerse landen hebben de daad van de commando’s fel veroordeeld. Ook Nederland heeft geprotesteerd. Minis ter Van der Klaauw van Buitenlandse Za ken en de fractievoorzitters van de belang rijkste politieke partijen hebben hun af schuw uitgesproken over de actie en mede leven betuigd met de nabestaanden van de slachtoffers. In de meeste Arabische landen is posi tief op de Palestijnse actie gereageerd. Opvallend was het commentaar van het doorgaans gematigde Saoedi-Arabië. Ra dio Riad noemde de operatie „gewaagd” en sprak over „de nobele doeleinden van de Palestijnse guerrilla’s.” Radio Caïro onderstreepte nogmaals het belang van een Palestijns thuisland. In Egypte werd gehoopt, dat Israel wraakac ties zou nalaten om het vredesoverleg niet te verstoren. De Israëlische premier Begin zei in zijn radiorede daarover, dat de ter reurdaad het klimaat van de vredesonder handelingen tussen Israel en Egypte niet hoeft te verstoren. In Moskou werd gisteren onder leiding van de bekende dissident Sacharov door een tiental joden gedemonstreerd. De be togers beschuldigden het Kremlin ervan de Palestijnen te steunen. Niemand werd overigens gearresteerd. GRAAFF-REINET. (Reuter) Bij een de monstratie van jonge negers in het Zuidafri- kaanse Graaff-Reinet, ter gelegenheid van een openluchtplechtigheid voor de overle den nationalistische leider Soboekwe is het zaterdag tot een schietpartij gekomen. De politie zei dat drie jongens, een van 13 en twee van 18 jaar, met kogelwonden in het ziekenhuis zijn opgenomen. Het schieten begon toen de demonstranten minister Gatsha Boethelezi van het thuisland Kwazoeloe dwongen het sportveld te verlaten waar de begrafenisplechtigheid werd ge houden. Op de vraag waarom zij Boethelezi hadden weggejaagd antwoordde een van de demon stranten: „Omdat hij met (premier) Vorster praat”. Ook in ons land is Soboekwe herdacht. Een groot aantal mensen heeft zaterdagmiddag in Rotterdam deelgenomen aan een herden kingsdienst voor de onlangs overleden zwarte Zuidafrikaan. De operatie begon zaterdagmiddag om vier uur toen twee rubberboten 40 kilome ter ten noorden van Tel Aviv elf zwaar bewapende Palestijnen aan land zetten. ir- Eerste hulp voor een gewonde Palestijnse na de kaping van de bus door elf Palestijnse commando’s. Als bewijs dat Tonja in het boek min of meer het portret van zijn wettige vrouw is (van wie hij niet wilde scheiden omdat je geen geluk kunt bouwen op een puinhoop), citeert Olga wat Joeri Zjivago over Tonja zegt in het boek: „Het is mij opgevallen hoe handig, sterk en onvermoeibaar Tonja is, hoe schrander ze haar werk indeelt om zo min mogelijk tijd te verliezen wanneer ze aan het volgen de begint.” En vervolgens wat Boris Pasternak in een brief aan Renate Schweitzer van 7 mei 1958 over zijn Zinaida Nikolajevna schreef:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3