HOOGOVENS LAAT 120 LEERLINGEN TOE Twee Velsense scholen op zaterdag kijkobject Pierement luidt lentefeest in gevonden voorwerpen Noordhollands Jeugdorkest j concerteert in Santpoort I plein 1945 deze week !LI1ïlWiW’W! ■I I Blij •r w w z Contact met publiek tijdens ejaarden starten rizoen met toneel iPANJAARD )NTVOERDE Z’N ONDEREN „open dag" W Ah 4MA A N DAG 13 MAART 5 19 7 8 VELSEN-MMUIDEK MM M M. - Inkomen Hiaat uys rp'rFS!F’6'r”'""' mnH - s .s f - .-t Bedrijfsschool blijft een jaar voortbestaan I De linkse politieke partijen ijveren er al jaren voor hierin verandering te brengen. Uit de cijfers die Hoogovens hierover heeft verzameld, blijkt dat circa veertig percent rakan- •ing te weede :mend in het “norm land”, een en in het men. moet g zich ge zet loeten ■risme rosten zullen innen ers en en. De u voor tndere n het ter 1 speelgj kleuter lan. is het staalbedrijf genoodzaakt ook lor het komende cursusjaar op de oude let verder te gaan. De besluitvorming 'er dit vraagstuk is ernstig vertraagd lor de langdurige kabinetsformatie. Het om die reden uitgesloten in 1978 gestal- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Bij de bedrijfsschool in Hoogovens zal in het cursusjaar “8-1979 weer een beperkt aantal leer- gen worden toegelaten. Het maximum gesteld op 120 leerlingen, waarvan er ktig worden opgeleid tot produktievak- kn en de andere helft tot onderhouds- Ikman. Zij zullen met Hoogovens een meidscontract aangaan en gedurende in tweejarige opleiding het minimum- »n ontvangen. PvdA, D’66 en de PPR pleitten zes jaar geleden in hun gezamenlijk regeerpro gramma Keerpunt ’72 voor een ontkoppe ling van de arbeids- en leerovereenkomst. „Als bijdrage in de vernieuwing van het onderwijs, moet de scholing van werkende jongeren in een ander stelsel worden opge zet. Om de opvang mogelijk te maken, moeten met spoed personele, ruimtelijke en overige voorzieningen worden uitge breid”, aldus Keerpunt ’72. Met de voorlopige instandhouding van de bedrijfsschool vangt Hoogovens nog maals een hiaat in het Nederlandse onder wijs op. Een leemte die ontstaat voor jon gelui die na de LTS of de MAVO een vak willen leren. Momenteel bestaat voor hen alleen de mogelijkheid bij een onderne ming in dienst te treden en via het leer lingstelsel een opleiding te krijgen. Bij Hoogovens betekent dit een tweejarige studie in de vorm van volledig dagonder wijs op de bedrijfsschool. Dat 6j.it vakge richte onderwijs in zo sterke mate afhan kelijk is van het bedrijfsleven, wordt in het algemeen als ongewenst beschouwd. Im mers, de werkgever bepaalt de inhoud van het onderwijs en kan al naar gelang de omstandigheden in het bedrijf het aantal leerlingen vergroten dan wel verminderen. Doch ook aan werkgeverszijde wordt opdoeking van het ouderwetse leerling stelsel voorgestaan. Hoogovens heeft met Hoogovens ondervond daarvan de weer slag bij de werving van jongelui voor de bedrijfsschool. Van het oorspronkele leer lingstelsel, praktische opleiding in de fa briek, kon bij Hoogovens geen sprake meer zijn. Diegenen die nu bij het staalbe drijf een vakopleiding volgen, brengen hun tijd uitsluitend door in de oefenloka len. Er wordt in het geheel geen produk- tiewerk verricht. Daartegenover staat dat het inkomen van de leerling, die krachtens het leerling stelsel een arbeidscontract bezit, in de pe riode van 1966 tot 1976 is gestegen met 263 percent. De lonen van volwassenen gingen in diezelfde tijd met 115 percent omhoog. Overigens moet maar worden afgewacht of de cursist na voltooiing van de tweejari ge scholing, bereid is bij het bedrijf in IJmuiden te gaan werken. Geven de opge leide vaklieden de voorkeur aan een ande re baas, dan kan niemand ze tegenhouden. Als Jan Klaassen kroop het schoolhoofd D. Fennema zaterdag enthousiast achter de poppenkast in de Pleiadenschool waar samen met kleuterschool De Zandhaasjes een lentefeest gevierd werd. Hij was bepaald niet de enige volwassene die de hele ochtend in touw was voor een evenement waar behalve de kleuters de eersteklassers van de basisschool aan het Pleiaden- plantsoen bij betrokken waren. Het feest, dat bedoeld was om de integratie basisschool-kleuterschool voor de buitenwereld zicht baar te maken, begon om half tien met een optocht buiten. Voor een rondgang van verklede kinderen rond het Pleiadenplantsoen was het IJmuidense draaiorgel „De Goliath” gecharterd. Heel wat omwonenden „vlogen tegen de ramen op" voor de kleurige stoet met muziek voorop. De foto geeft een beeld van dit eerste ochtendgebeuren. Tussen de basisschool aan het Pleiadenplantsoen en „De Zandhaasjes” pal ernaast bestaat al enkele jaren een uitstekende Inmiddels heeft een studiegroep waarin alle betrokken onderwijsinstituten uit de IJmond zijn vertegenwoordigd, zich uitge sproken voor een gesubsidieerde dagoplei ding, losgekoppeld van de bedrijven. Een idee dat niet ver afstaat van dat van Hoog- ovens.'Deze voorgestelde vakschool past in de plannen rondom de zogenoemde Bo venschool, aangekondigd in de Contouren nota II van het Ministerie van Onderwijs. Verwacht wordt dat minister Pais in mei van dit jaar concrete voorstellen zal doen over een nieuw schooltype voor vakonder wijs. elders emplooi zoekt. Andersom heeft het bedrijf wel de plicht de leerlingen een functie aan te bieden, zelfs als er nauwe lijks werk voorhanden is. Om aan al deze bezwaren tegemoet te komen, wilde Hoogovens de bedrijfs school sluiten en voor vakgerichte cursus sen een vorm van volledig dagonderwijs, gesubsidieerd door het rijk, creëren. Dit zou moeten gebeuren in auwe samenwer king met de Streekschool voor Beroepsbe geleidend Onderwijs en de Vormingscen tra. De bekendmaking van dit plan zorgde voor een storm van protest. Linkse jeug dorganisaties onder aanvoering van’ het NVV-Jongerencontact beschuldigden Hoogovens van ontduiking van het mini mumloon. In de nieuwe constructie maken de leerlingen mamelijk niet langer aan spraak op het minimumloon. Ze hebben de status van scholier gekregen in plaats van werknemer, Het rumoer is de laatste tijd enigszins veï'Stomd. VELSEN. „Jantje van hiernaast doet het prima op die school aan de Brinio- straat. Misschien ook iets voor onze oud ste?” Dat zijn bruikbare overwegingen voor aanmelding van leerlingen aan onze school en niet zo’n jaarlijkse open dag”. De uitspraak komt van de heer B. van Gent als directeur van de Technische School Velsen een druk bezet man tijdens de open dag die zaterdag op zijn school gehouden werd. Met een staf van 38 leraren en leden van de oudercommissie was hij tussen tien en twaalf uur gastheer voor tientallen ou ders waarvan velen uitstekend de weg wisten in een school die meerdere genera ties Velsenaren voor een plaats in het bedrijfsleven heeft opgeleid. De Technische School Velsen zit dicht voor zijn zestigjarig bestaan. Van het huidi ge gebouwencomplex dateert het oudste deel - de praktijklokalen aan de P.J. Troelstra- weg - uit 1963. Als „ambachtsschool" steunt de Velsense school op een heel wat oudere traditie. Als directeur mist hij onderwijsmensen onder de zaterdagse bezoekers. Die zouden op hun manier veel misvattingen over de IJmuidense school en de scheepvaart in het algemeen uit de wereld kunnen helpen. In drie lokalen was een expositie van de zeefo- tograaf Cees van der Meuten zaterdag een veelbekeken attractie in de school aan de Havenkade. van don a de VAj openban ugdzakei 'orden et komstige en enkel sters zij ijkste on n dat hel roenvooe e Velsen ie (VAK lormalij eekstranl i kunnei et i nricb tiebijeei luurtee» ds de op 'eiden'i terreintj j voetbal *rd uitga i Hil- „Er is tkomt aren”, we het ten. In ok die istig. De kosten voor het opleiden van een vak man bedragen 52.000,- die uiteraard ge heel voor rekening komen van Hoogovens. „.as? Gemeenteraadsvergadering. De Vel sense gemeenteraad komt donderdag avond om half acht in vergadering bijeen. B. en W. komen onder meer op tafel met de algemene nota, waarin de gemeentelijke scholenplancommissie over de onderwijs situatie in Velsen een aantal uitgangspun ten heeft vastgelegd en de deelnota’s voor Velsen-Noord en Oud-IJmuiden over het zelfde onderwerp die met schriftelijke re acties van ingezetenen ter kennis van de raadsleden zijn gebracht. IJMUIDEN. In de Stadsschouwburg IJmuiden wordt op 22 maart het toneel- ik „Onder één dak” opgevoerd voor ien van de Algemene Nederlandse ind voor Ouderen afdeling IJmuiden. 1 opvoering, de eerste activiteit van de inuidense afdeling in 1978, wordt ver- rgd door een amateurtoneelgroep onder iding van de heer J. van Baar. Aanvang in de voorstelling half drie .s middags. Entreekaarten zijn ook voor niet-leden rkrijgbaar op de adressen Zeewijkplein 2; Rijnstraat 39; Broekhuysenstraat 3 en erstraat 15. De IJmuidense afdeling houdt evenals >rig jaar weer busreizen naar Zeeland op 17 en 24 april. Op deze data wordt om :ht uur ’s morgens vanaf het Marktplein Wrokken. Reisgenoten uit de plaatselij- e bejaardentehuizen worden al om kwart »or acht met de bus afgehaald. Eindpunt an de reis is Zierikzee. nnrinnrmrtTijij De heer Van Gent ziet open dagen als waardevolle aanvulling van de kennis die veel volwassenen op andere manieren over de school eri het onderwijs hebben opgedaan. Meer niet. „De deur staat hier eenmaal per jaar voor iedereen open voor informatiever strekking. Wij wijzen de mensen op de moge lijkheden die deze school biedt. Beantwoor den vragen die bij de bezoekers opkomen. lede ogen moeten aanzien dat de LTS allengs uitgroeide tot een vierjarige oplei ding waarin algemeen vormende vakken een steeds belangrijker plaats kregen. De technische vaardigheid van de LTS-leer- lingen zakte tot een bedroevend peil. Minder optimistische geluiden komen van de School voor Visserij en Scheepvaart die aan Havenkade in IJmuiden gevestigd is. Ook hier gaf een open dag zaterdag ongewone drukte. Het gaat hier om een halfjaarlijks evenement. „Omdat het broodnodig is” zegt directeur G. Streefland. Het nautische be roepsonderwijs dat aan deze school gegeven wordt ligt mijlenver van de mensen af. Het blijkt telkens weer uit vragen die naar voren komen uit het toch wel talrijke publiek. Het zaterdagse bezoek toont gerichte belangstel ling. Er is een zoon- of dochter- die op hét eind van een opleiding voor een beroepskeuze gesteld wordt. „Wat biedt dit beroepsonder wijs voor mogelijkheden?” Een veelgehoorde vraag in zo’n geval. Een groot percentage leerlingen komt van de school terecht op de handelsvaart (schepen met 5500 ton als maxi- mumlaadvermogen). Nederland zit te sprin gen om geschoolde mensen om ontwikke lingslanden op maritiem gebied voor te kun nen blijven. „Alleen specialisatie en geperfec tioneerde scheepstypen met daarvoor opge leide bemanningen garanderen ons een voor sprong in de race”. Directeur Streefland stelt het wat mismoedig vast. Nederland heeft zich afgekeerd van een broodwinning op zee. De recente behandeling van de rijksbegroting is daar voor hem het bewijs van. „Onder het hoofdstuk landbouw, visserij en scheepvaart veel gepraat over uiteraard de visserijwereld, nog wat over sportvisserij maar over de han delsvaart? Geen woord. In de publieke opinie lijken wij tussen de wal en het schip te zijn beland”. Het op touw zetten van open dagen is naar zijn gevoel een beetje tegen de stroom oproeien. „Wat weet de doorsnee-Nederlan- der van de vaart? Stuurman. Wat houdt zo’n beroep in. Vraag het de eerste de beste in de Lange Nieuwstraat. Je hoort dit: Zo’n „man netje aan het stuurwiel; waarmee ze er wel erg ver naast zitten. In werkelijkheid praat je nog altijd over een hooggeschoold iemand met diepgaande kennis van het scheepsin- strumentarium.” Koopvaardij is ook zo’n be grip waar de mensen geen weg mee weten. Streefland: „Wat ze dan nog weten is opgesto ken van de tv-serie „Onedin Line”, een vals stuk romantiek, en dat stuk Hollands Glorie dat voor mij niks en niemendal met de mari tieme realiteit te maken heeft”. Ompraten is er niet bij. Alleen de kwaliteit van het onderwijs hier moet de doorslag geven als voor technisch onderwijs wordt gekozen. Dit is gqen propagandastunt als aanvulling op de gebruikelijke advertenties of iets in die richting”. Mondelinge reclame legt veel meer gewicht in de schaal voor de heer Van Gent die in tegenstelling tot andere Velsense scholen nog steeds in de lift zit met zijn leerlingentallen. Opvallend is de laatste jaren het teruglopende aantal schoolverlaters dat direct het bedrijfsleven instapt. Vorig jaar schoof ruim dertig procent door naar voortgezette beroepsopleidingen. Het jaar daarvoor lag dat percentage iets boven de vijfentwintig. „De overstap naar het bedrijfs leven wordt door steeds meer leerlingen uit gesteld” zegt Van Gent die voor technisch onderwijs ook in de IJmond een rooskleurige toekomst ziet. De lts aan de Briniostraat heeft autotechniek, bouwtechniek (metselen, tim meren, schilderen), electrotecfrmek en de richtingen mechanische en installatietech niek in zijn cursuspakket zitten. Daar boven op komt het onderdeel procestechniek (met praktikum) voor beide laatste richtingen. De Velsense school loopt op dat punt op andere lts’en in den lande vooruit. De directie van Hoogvens heeft hiertoe kloten in afwachting van de oprichting n een vakschool in de IJmond. Aanvan- lijk lag het in de bedoeling de bedrijfs- hool in augustus 1977 te sluiten, althans en nieuwe leerlingen meer aan te ne en. De vakorganisaties, met name het W-Jongerencontact, verzetten zich he- ig tegen dit voornemen, omdat zij het «schouwden als een pure bezuinigings maatregel. Onder die druk adviseerde de Ondernemingsraad van Hoogovens tot uit stel van opheffing. De raad stelde voor de studies over de stichting van een gesubsi dieerd schooltype voor vakonderwijs af te (vachten. De directie heeft hiermee inge- itemd. Nu echter minister Pais van Onderwijs p een brief aan Hoogovens heeft laten eten dit jaar geen kans te zien tot invoe- ng van het nieuwe schooltype over te (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een 34-jarige Span iard heeft zaterdag zijn twee kinderen, ie om gezondheidsredenen in het Emma ïnderhuis te Wijk aan Zee verbleven, Pgehaald en niet meer teruggebracht, ermoed wordt dat de man, die kort gele- en gescheiden was waarbij de kinderen M zijn 26-jarige ex-echtgenote werden •egewezen, zijn beide zoontjes heeft mee snomen naar Spanje. Het gezin woonde Kt voor kort in Amsterdam. VELSEN. In de periode 3 tot 10 maart werden bij het hoofdbureau van Politie in Velsen de volgende gevonden voorwerpen af geleverd: Zwarte knipportemonnee met inhoud, groene halsband met penning 829030, groen etui met 3 sleutels, bruin etui met 2 sleutels, kettinkje met zilveren tientje, handelaarskenteken, groen stoffen jon gensjasje (bont gevoerd), 2 sleuteltjes, pop met blond haar, bruine parajoluie, sleutel, ovaal nikkelen dameshorloge' met beugel- band, rode bromfietshelm, ring met 1 sleu telhanger met 5 sleutels, groen kinderjack met rood afgezet, schooletui van breiwol met horloge, sleutel aan bruin lederen la bel, pneumatische kitspuit, wieldop, 2 sleu tels met rood en lila randje, kleine bruine portemonnee met o.a. huissleutel en kaar tje SOLI. Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van politie alhier. Kijkdag fietsen, elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. samenwerking. Tweedeklassertjes van de kleuterschool draaien een dag per week mee in de eerste klas van de Pleiadenschool. Het lentefeest, dat voor „De Zandhaasjes” al eerder traditie was, was zaterdag bedóeld als een extraatje. „De buitenwereld mag eindelijk wel eens weten 'dat wij geen enkele moeite hebben met een integratie die bij sommige scholen nogal eens als opgedron gen zaak wordt beschouwd”, zegt de heer D. Fennema. De oudercommissie was gastheer bij de diverse programma-onderde- len. Het onderdeel poffertjesbakken en drankverstrekking (fris) in de gemeenschapsruimte bleek duidelijk favoriet bij de feest gangers, die elders in de school geboeid bezig waren met volks dansen, verven, sjoelen en ballengooien. Een filmvertoning was om twaalf uur een goede afsluiting. Met de uitdeling van een (chocoladejei brak de leiding daarna heel even met de straf doorgevoerde stelregel „geen zoet bij schoolfeestjes". Het is maar eens per jaar Pasen tenslotte Het Noordhollands Jeugdorkest recruteert zijn leden voornamelijk uit mu- ziekschoolorkesten. De orkestleden variëren in leeftijd van 14 tot 24 jaar en komen uit 22 gemeenten in Noord-Holland. Het lidmaatschap wordt doorgaans gecombineerd met wekelijkse deelname aan ensembles in hun woonplaats. De uitvoeringen en repetities voor het Noordhollands Jeugdorkest betekenen voor hen een extra belas ting. De maandelijkse repetities worden veelal gecombineerd met een koffieconcert zoals op 19 maart in Santpoort. De opzet is muziekbeoefenaars in de liefhebberijsfeer onderling met elkaar in contact te brengen en hen te laten proeven van de echte symfonische muziek. Verder wordt ook belang gehecht aan de ervaring die met het spelen in een groot orkest wordt opgedaan. De dirigent Bram Hijmans ziet zich gezien het amateuristische karakter van het orkest genoodzaakt symfonische muziek aan te passen. Deze is in de meeste gevallen namelijk voor beroepsorkesten geïnstrumenteerd en bovendien voor jeugdorkesten onspeelbaar Daarom moet steeds gezocht worden naar toevallige uitzonderingen op die regel en naar stukken die speciaal voor jeugd- en amateuror- kesten geschreven zijn. De Henk Badingscompositie die voor 19 maart op het programma staat is voor het Noordhollands Jeugdorkest nog net te behappen al heeft de componist in tal van passages wel een erg hoge muts op van het individuele kunnen van de amateurmusicus. Het Noordhollands Jeugdorkest wordt in stand gehouden door contributies, donaties en subsidies, onder meer van de gemeente Alkmaar, vestigingsplaats van het orkest, en de provincie Noord-Holland. Andere gemeenten dragen per ingeschreven lid bij in de exploitatielasten die voor de beherende stichting krap aan met de inkomsten in overeenstemming te brengen zijn. SANTPOORT. Met een koffieconcert in het Soli-muziefccentrum aan de Hage- ■lingerweg in Santpoort wordt muziekliefhebbers op 19 maart een kans geboden! kennis te maken met de muzikale prestaties van het 65 leden tellende Noordhol- j lands Jeugdorkest. Het concert begint om half twaalf. Gespeeld wordt Suite 1 uit „Watermusic” van G. F. Handel, delen uit „Second Suite of Dutch Dances” van H. Badings en delen uit Moessorgsky’s „Schilderijententoonstelling” waarvan dirigent Bram Hijmans ten behoeve van dit amateurorkest een eigen instrumentatie schreef. 7 X, - sïs 4 te te geven aan het gesubsidieerde vakon derwijs, ook als experiment. Hoogovens heeft voor de tweede maal afgezien van afstoting van de bedrijfs school omdat anders de continuïteit in de scholing van vaklieden in gevaar zou ko men. In een toelichting benadrukt de heer A. Stoel chef afdeling Opleidingen, dat Hoogovens ondanks de malaise behoefte blijft houden aan goedgeschoold perso neel. Voor de 120 leerlingen die dit jaar worden geworven, is over twee jaar een vaste plaats in het bedrijf verzekerd. Deze jonge vaklieden zullen dan vacatures ver vullen -die door natuurlijk verloop zijn ontstaan. Het gaat daarbij om onderhoudstechnische functies zoals bankwerker, metselaar en elektriciën en anderzijds om produktiegerichte taken in de walserijen en de hoogovens. Niet langer zal tijdens de opleiding het aantal leerlin gen centraal staan de bedrijfsschool van Hoogovens heeft een capaciteit van 220 plaatsen voor het eerste cursusjaar maar de kwaliteit van het onderwijs. Alles zal erop worden gericht het vakman schap in ere te herstellen. In afwachting van een nieuw schooltype voor vakgericht onderwijs, heeft Hoogovens opnieuw besloten tot uitstel van sluiting van haar bedrijfsschool

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5