Carnavalsvereniging De Zeezotte komt belofte na BIJ ENTREE DE NIEUWE SLOF s GESLAAGDE UITVOERING SLECHTE OPKOMST BIJ INFORMATIE-AVOND FANFAREKORPS ARION et Frits Lambrechts stelt duidelijkheid centraal TONEELGROEP SATER MET Stadscentrum probeert ’t opnieuw Enthousiast spel van organist Joop Huizinga BURGEMEESTER BRUINSMA-BOOM B ARBEIDSTIJDVERKORTING” IN DE ZANDKRAAI Ff rw maandag •••il W Uitgebreid programma in Engelmunduskerk Toots Thielemans komt week later naar Heemskerk Rtfe 7 6 1 3 MAART BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 g|h l***"** iï LINKS” HEEMSKERK AFWEZIG IN DE JANSHEEREN f I Concert uitgesteld Erkentelijk Politienieuws - W (Van een onzer verslaggeefster) BEVERWIJK. Carnavalsvereniging „De Zeezotte” wilde zaterdag duidelijk iets moois maken van de ceremoniële planting van de aan de nagedachtenis van burgemeester J. G. S. Bruinsma gewijde boom. Én I 1 44 7 j» 4 V 1 t Aan het schrijven van brieven naar au- F i I A JAN BAART GEMMA COEBERGH r ider rde- hoe oeth die rkte ook rkte >ble- jlier een dien isch n de irbij n de eten jrzit- titterl weel, Tong. BEVERWIJK. Bitter weinig belang stelling trok afgelopen weekeinde de in formatieavond over de situatie en Zuid- Afrik a die de werkgroep IJmond-Noord van Amnesty International in de Pedago gische Academie aan de Baanstraat hield. VELSEN. Sinds vijf jaar beschikt de Engelmunduskerk te Velsen-Zuid over een fraai orgel, dat door orgelbouwer Flentrop uitstekend is afgestemd op grootte en akoestiek van de ruimte waarin het is geplaatst. Bovendien is de orgelbou wer er in geslaagd om (binnen de hem gestelde grenzen) het orgel een dispositie mee te geven waarmee veel te variëren valt. Daardoor biedt dit neo-barokinstru- ment een organist genoeg mogelijkheden tot literatuurkeuze. Bruinsma-Schilte om een uur of drie de*„burgemeester Bruinsma-boom” in het plantgat op het voorterrein van De Nieuwe Slof moesten poten. De gigantische hijskraan in aanmerking nemend, zou de carnavalsvereniging de naam van wijlen burgemeester Bruinsma toch minstens wel aan een forse populier moeten verbinden. Toen uiteindelijk een blauwspar van krap drie meter aan de takel bleek te hangen, was de hilariteit groot onder zowel de officiële genodigden als de talrijke belangstellende toeschouwers. Voor het overige verliep de plantplechtig- heid, die muzikaal werd opgeluisterd door de drumband „De Zwervers”, van een leien dakje. Na de pauze voerden enige leden het toneelstuk „Een stoeipoes gevraagd” op. Het werd een leuk geheel met welgekozen types, die een behoorlijke rolkennis toonden. Dat er daarna ook een geslaagd bal na was, is vanzelfsprekend. Enige weken geleden heeft men de heer Van Unen aangetrokken, die natuurlijk nog geen belangrijk stempel op het geheel had kunnen drukken. Toch moet gezegd, dat het gebodene erg meeviel. De nieuwe instrumenten zijn nu goed ingepast, zodat Arion op heel bevredigende manier marsen kan spelen. Het contrast met het tamboerwerk wordt daardoor wat groter. Konden we vorige keer constateren dat het nog wel enige jaren zal duren voor Arion een volwaardig fanfarekorps is, de eerste stappen zijn nu blijkbaar toch wel gezet. Er is onder leiding van Bob Schelvis duidelijk veel werk verzet, en ook in het onder leiding van de nieuwe instructeur uitgevoerde werk kon men enige kwaliteiten ontdekken, al was de gaafheid hier nog verre te zoeken. WIJK AAN ZEE. Arion heeft weer een van de bekende gezellige concerten gegeven. De gebeurtenis stond overigens onder een slecht gesternte, want instructeur Brugmans is dit najaar overleden. Een gevoelig verlies voor de vereniging, die er veel werk aan heeft gehad een adequate vervanger te vinden. land komen aan bod, met name voor opko mende fascistische krachten in Duitsland waarschuwt hij. De titel „Moeder, geef me nog eens raad” wijst er al op dat er niet gepretendeerd wordt absolute waarheden voorhanden te hebben. Juist die dosis twij fel zou Frits Lambrechts echter ook zo graag bij een aantal volksvertegenwoordi gers wat meer naar voren zien komen, waardoor de loop van de geschiedenis volgens Lambrechts wel eens anders had kunnen zijn. De toneelavond, waarin ditmaal het wer ken in de IJmond centraal staat, is een gezamenlijk initiatief van De Zandkraai en het, in hetzelfde buurthuis gevestigde, vrouwencafé. Want ook onder de bezoek sters van het vrouwencafé leven de nodige arbeidsproblemen: veel vrouwen zouden graag voor hele of halve dagen gaan wer ken, maar kunnen moeilijk of helemaal geen geschikte baan vinden. Sater heeft beloofd, tijdens de voorstel ling in De Zandkraai ook aan dit probleem aandacht te zullen schenken. De groep kan waar Sater donderdagavond 16 maart z’n opwachting komt maken. „Zijn er geen CDA-ers in de zaal” vroeg Frits Lambrechts af en toe. Hij wilde hun motieven om zich bij het CDA aan te sluiten wel eens in zijn programma laten horen. Hij begrijpt nog steeds niet dat nou nooit iemand opstaat en zich meldt. „Ik vraag het telkens weer, maar steeds zon der succes”. In zijn voorstelling presen teert Frits Lambrechts zich als een bewo gen mens, zeer emotioneel, en ook betrek kelijk simpel, die geen weet heeft van intellectuele hoogstandjes of uitgekiende effecten. Het is een uitbundige boel met een enigszins stereotiepe opbouw. dit doen, doordat „Arbeidstijdverkorting” bestaat uit een aantal korte sketches, die op herkenbare situaties zijn geënt. Daarbij wordt zoveel mogelijk op het publiek inge speeld. Vaal worden de toeschouwers ook direct bij het spel betrokken. De voorstelling van toneelgroep Sater, die eerder al eens als try-out in buurtcen trum De Schuilhoek was te zien, begint donderdag om 20.30 uur in de grote zaal van buurthuis De Zandkraai. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij het buurt huis (tel. 32549) en bij de Nuïsspaarbank aan het Burg. Nielenplein (tel. 33338), te gen betaling van 2,50. nen igen is is ingt feer >nd- Hij aan /oort i. Zij ovin- Me- ovin- r het sities Iruk- ;atie. risti- avin- van chter olijke vaar- utro- rap. lissie eden singa pas naar or de rege- later nder n zij r ei- igen, dat i be- leen- Na welkom te zijn geheten door voorzitter Th. Burger van „De Zeezotte”, die memoreerde hoe de toenmalige Prins Ruud van de carnavalsvereniging burgemeester Bruinsma de boom al in 1975 had aangeboden als blijk van erkentelijkheid voor zijn medewerking aan tal van carnavalsactiviteiten, werd de ceremonie op het voorplein van De Nieuwe Slof in gang gezet. Burgemeester Hubers kreeg opdracht het mechaniek van de hijskraan te bedienen, terwijl mevrouw Bruinsma, bij het plantgat staande, via een walkie-talkie de noodza kelijke aanwijzingen gaf. In gezamenlijke inspanning slaagden zij er al spoedig in, de blauwspar vanaf het terrein rond de Wijkertoren over te hevelen naar de entree van De Nieuwe Slof. Nadat er een paar zakken zand rond de wortels van het boompje waren gestort, plaatste mevrouw Bruinsma geassisteerd door Prins Loek van „De Zeezotte” een herinneringsbord bij de aan de nagedachtenis van haar man gewijde boom. Met een demonstratie van het rnajo- rettenpeloton en de drumband van De Zwervers werd de plechtigheid besloten. Brandstichting. - Met behulp van een van een lont voorziene fles benzine heeft een onbekende zaterdagnacht gepoogd, de houten schaftkeet nabij de Kijkgrijp aan de Westerlaan in Beverwijk in vlammen te doen opgaan. De regen bluste het vuur echter, zodat de keet onbeschadigd bleef. Ontploffing. - Bij het schoonmaken van de motor met benzine is een 50-jarige bin nenvaartschipper, die met z’n boot in de Beverwijkse Pijphaven lag, ernstig aan z’n linkerarm gewond geraakt De man ont stak op een gegeven moment een lucifer, waarna er een ontploffing volgde. Hij is in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. s nsen jvin- door goe- aak. zes- n ’70 Van it de n te oor- ictie Hol- i de n de erkt >vin- i bij □are mevr. aanwijzingen aan „kraandrijver” Hubèrs gaf (er vallen nog werken te vermelden van Pachelbel, Buxtehude, Bach, John Stan ley, twee Intermezzi van Hendrik An- driessen en een Partita van Jacob Bijster, de laatste zoals meestal het geval is bij deze componist, boeiend door het persoon lijke en harmonisch interessante karak ter). Joop Huizinga is een enthousiast ama teur-organist die niet meer tot de aller jongsten behoort en ik zou mijn oordeel over zijn spel vooral op dit enthousiasme willen afstemmen. De sopraan Ans Bosma, die ook haar medewerking aan het concert verleende, bleek nog niet geheel hersteld te zijn van de griepaanval die tot uitstel van het con cert (oorspronkelijk gepland voor vrijdag 24 februari) had geleid. Haar welluidende en van nature heldere stem ondervond nog duidelijk de sporen van de ziekte, waar door een volle ontplooiing van de moge lijkheden werd verhinderd. Niettemin slaagde zij erin een muzikaal zuivere weergave te bieden van enkele koraalmelodieën, door Bach geharmoni seerd, en het milde Pie Jesu van Daplet, het geliefde Ave Maria van César Franck en de geladen Flagellation van Hendrik Andriessen. Joop Huizinga assisteerde haar hierbij met grote toewijding en inzet. ,Noch noch >ft de eds”. :n op et ge- ranuit smen. ver- >r de :n die raden 'ovin- beeld oeten onale lastra rmee :wam ijnde ZM»' te (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. „Aan mensen die re gelmatig in ons buurthuis komen hebben we gemerkt, dat de situatie bij Hoogovens veel vragen oproept. Vooral werknemers die er direct mee te maken hebben, weten vaak geen weg met hun problemen. Ze hebben er geen goede uitlaatklep voor, en reageren hun spanningen dus maar af op vrouw en kinderen. Om hen een stuk op weg te helpen, hebben we toneelgroep Sater gevraagd met het spel „Arbeidstijd verkorting” naar De Zandkraai te ko men0, aldus Jos Henning van het buurt huis aan de Heemskerkse Handelstraat, toriteiten en doelgroepen in het land van Vorster kwam men niet toe, omdat de meeste bezoekers van de informatieavond zich tijdens bijeenkomsten elders in de regio al van deze taak bleken te hebben gekweten. Wel werd er door vertegenwoordigers van Amnesty en van de als gastgroep A Burgemeester Hubers (met veiligheidshelm) bediende in de cabine van de kraan het hijsmechanisme Vierenvijftig meter hoog reikte de kraan, met behulp waarvan burgemeester A. J. Hubers en mevrouw T. HEEMSKERK. Het succes van caba- ret-voorstellingen met een linkse knipoog bij het Assumburgtheater deed verwach ten dat de voorstelling van „Moeder, geef me nog eens raad” ook wel een gevulde zaal zou halen. Frits Lambrechts, de cen trale figuur van de drie uitvoerenden, komt uit een zeer links nest en maakt daar nooit een geheim van. Dat moet zijn Heemskerkse geestverwanten ook niet ontgaan zijn, maar daar was vrijdagavond in De Jansheeren niet veel van te merken. In schril contrast met de volle zalen bij modieus-links cabaret, was het stoelen- plan deze keer slechts schamel bevolkt. Gesteund door Sylvia Alberts, een echte aanwinst, en Wim van de Meeberg, zijn vaste compagnon, liet Frits Lambrechts in dat wel een kind maar geen man wilde het programma blijken dat het hem min der te doen is om applaus en lofuitingen dan om duidelijkheid te scheppen over de :„S 44 BEVERWIJK. Daar afgelopen week het voorstel van het bestuur van de winke liersvereniging „Stadscentrum Bever wijk”, om de vereniging in een stichting om te zetten, door onvoldoende opkomst van de leden geen doorgang kon vinden, wordt woensdagavond in café-restaurant Bellevue een tweede vergadering gehou den. „Uw aanwezigheid is niet noodzake lijk”, zo laat het bestuur de leden in een niet geheel van cynisme ontblote uitnodi ging weten. De vergadering begint ditmaal om 20.15 uur. De organist van de kerk, Joop Huizinga, liet genoemde aspecten van „zijn” Flen- trop-orgel zaterdagavond uitgebreid aan de orde komen. Psalmen van de 17e-eeu- wer Anthoni van Noordt, die door hun polyfone structuur om een helder en ob jectief klankenpalet vragen komen op een dergelijk orgel uitstekend tot hun recht. Maar de aanwezigheid van een zeer ex pressieve, pregnante Kromhoorn recht vaardigde evenzeer de keuze van een werk uit de Franse barok (Benedictus, met de Cromhome in de „taille”, de middenstem dus) van Francois Couperin. En zelfs een Cantabile van César Franc!» „doet” het op dit orgel ook heel aardig, zij het dat een dergelijk werk toch het beste gediend blijft met een romantische klankkleur. Dat was zo een greep uit het uitgebreide programma waarmee Huizinga solieerde De bijeenkomst werd besloten met een oproep, volgende week zaterdag in zo groot mogelijke getale deel te nemen aan de stille mars in Haarlem waarmee de Zuid-Afrikacampagne van Amnesty regionaal wordt afgesloten. De deelne mers aan de mars vertrekken dan om 16 uur vanaf de hoek Grote Houtstraat/ Vierstraat. uitgenodigde werkgroep Zuid-Afrika/IJ- mond zinnig over de verschillende uit gangspunten van de beide organisaties gediscussieerd. Men kwam tot de conclu sie, dat zowel Amnesty als humanitaire organisatie, als de werkgroep die de situa tie in Zuid-Afrika vanuit een politieke invalshoek benadert, nuttig en noodzake- *lijk zijn. Sylvia Alberts kwam overtuigend naar voren in een aantal scènetjes en vooral ook in de liedjes, zoals „het eigenzinnige type” en daar later toch een beetje spijt van krijgt. Zij is een talent met een duidelijke per- soonlijkheid die naast de drukke Lam- handelingen van onze politici. Ook de ge- brechts niet tot een kleurloze figurant de- varen van ontwikkelingen in en buiten ons gradeert. Wim van de Meeberg vervult de rol van rustpunt tussen de twee meer extroverte krachten in enkele speelscènes en doet dienst als begeleidend pianist van het „ca- baretprogramma” dat het meer van be trokkenheid moet hebben dan van amuse mentswaarde. Misschien is dat toch ook voor geestverwanten een handicap. HEEMSKERK. Het jazz-concert dat het Toots Thielemansquartet vrij dag aanstaande in de Heemskerkse Jansheeren zou geven, wordt om or ganisatorische redenen één week uit gesteld. In plaats van op 17 maart, treedt de Belgische mondharmonica- virtuoos nu op vrijdag 24 maart op. Reeds gekochte toegangskaarten be houden hun geldigheid, aldus laat de organiserende werkgroep Jazz Heemskerk weten. i De plantoperatie werd op de begane grond geleid door T. Bruinsma-Schilte, die via een walkie-talkie A Met een gigantische kraan werd de blauwspar van het kerkhof van de Hervormde Kerk, langs de Wijkertoren en hoog over de mensenmassa heen, naar het plantgat op het voorplein van het ontmoetingscentrum vervoerd 'F

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7