KNOV wil bijdragen KALIMIJNEN ONTKENNEN SCHULD AAN SCHADE TUINDERS tussen de bedrijven door aan terugdringen van werkloosheid r PJ Omzet en winst Staalmarkt EEG lijkt iets beter sinds begin 1978 Prijsindexcijfer 0,4 procent hoger m KBB gestegen 'AO: Geen honger neer bij goede distributie r L bijna 1 miljoen aan prijzen Proces over zoutlozingen sleept zich voort i AO-gesprek bij [eineken afgebroken Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten °9k Oe Hiswa 15 19 7 8 ECONOMIE 14 Londen I t INSDAG 14 MAART Vele malen Lanser Maxwell Serbadjadi Kwatta Niets uithalen Rijtijdenbesluit AMSTERDAM (ANP/Reuter).-De koers van de dollar is gisteren de wisselmarkten in Europa verder gedaald ondanks de „concrete laatregelen” die tijdens het weekeinde waren aangekondigd om het anzien van het Amerikaanse geld wat op te poetsen en die gisteren, oen er nadere mededelingen over werden gedaan, niets voor bleken te zwö ellen. De Federal Reserve (centrale banken in de VS) kan nu over nog leer geld beschikken om dollars uit de markt te nemen maar of zij dat jk doen blijft de vraag. Voor de rest bestaan de „concrete maatrege- p” uit loze woorden. Vertraging AMSTERDAM ■'«BI Mendes Gans I (ADVERTENTIE) daling dollar halen niets uit j (ADVERTENTIE) 1,20 277,00 3,50 I (ADVERTENTIE^ onderneming gisteren voor de Rotterdamse rechtbank schriftelijk weerlegd. vindt u ook op de HISWA Intern waterspprttentöonstelling iaar vang. In Frankfort zakte de dollar aan het einde van de dag tot 2,0545 mark, ongeveer ROTTERDAM. (ANP). In hun antwoord op de dagvaarding voor de rechtbank in Rotterdam hebben de Franse kalimijnen ontkend, dat de tuinders in het Westland schade ondervinden van hun lozingen van afvalzout op de Rijn. De Stichting Reinwa ter, die de Elzasser kalimijnen voor de rechter daagde, heeft de argumenten van de zal de Stichting de juiste hoogte van de schadevergoeding vaststellen. Uit recente cijfers blijkt, dat de zout- vracht van de rivier ondanks het in decem ber 1976 door de Rijnoeverstaten gesloten zoutverdrag onverminderd hoog blijft. Eind februari voerde de Rijn op een dag bijna 90.000 ton zout met zich ons land binnen. Dit is meer dan de totale jaarlijkse zoutbehoefte van de gehele Nederlandse bevolking. Het zoutgehalte overschreed bij Lobith zowel in januari als in februari vele malen het in het zoutverdrag gestelde maximum van 200 milligram chloride per liter. De Stichting vindt, dat het hoog tijd wordt dat hieraan door een rechterlijke uitspraak eindelijk eens een halt wordt toegeroepen. lans van de VS en de buitensporige ener- giehonger van Amerika niets gedaan, zo werd gezegd. Van een hoge functionaris van het Ame rikaanse ministerie van Financiën is gis teren vernomen dat de Federal Reserve Bank in New York (die het buitenlandse betalingsverkeer van de VS regelt) op de wisselmarkt in New York steunaankopen van dollars heeft verricht in opdracht van de Japanse centrale bank. Hij wilde niet zeggen om welke bedragen het ging. De bank zou in nauw contact met de centrale bank in Tokio staan. Over uitbreiding van de regeling voor wederzijdse valuta- hulp is volgens de zegsman niet ge sproken. De gewestelijke arbeidsbureaus zullen het ingeschreven arbeidsaanbod beter en gerichter moeten gaan afstemmen op de werkelijk enorme vraag naar personeel die in het midden- en kleinbedrijf bestaat, zo zei de KNOV-voorzitter. Voor grote groepen werklozen die niets liever wil len dan zo snel mogelijk aan de slag gaan In oktober 1974 daagde de Stichting de kalimijnen namens de Westlandse tuin ders voor de rechtbank in Rotterdam. De rechter kwam toen tot de conclusie, dat hij niet bevoegd was in deze zaak een oordeel te vellen, omdat de eventueel onrechtmati ge daad in Frankrijk wordt gepleegd. De Stichting ging in hoger beroep bij het Gerechtshof in Den Haag. Alvorens een uitspraak te doen vroeg het Hof een oor deel van het Europese Hof in Luxemburg. Op grond van een EEG-artikel besliste dit Hof, dat de Rotterdamse rechter wel dege lijk bevoegd was een uitspraak te doen. Het Haagse Hof sloot zich bij deze uit spraak aan. De zaak kwam vorig jaar opnieuw terecht bij de rechtbank in Rot terdam. maand uitstel voor een antwoord op de dagvaarding. De advocaat van de zoutmij nen, mr. C. C. van Boeschoten üit Den Haag, deelde mee dat de conclusies niet eerder konden worden geformuleerd. Nu ontkennen de kalimijnen, dat de Ne derlandse tuinders schade ondervinden van het zout in het Rijnwater. Tevens vechten zij het belang van de Stichting Reinwater aan. De actiegroep is veront waardigd over dit antwoord aan de Rotter damse rechtbahk. Als de Franse industrie meent daar goede gronden voor te hebben, dan had ze daar in het begin van het. proces mee voor de dag moeten komen, aldus mr. D. Lasonder, secretaris van de Stichting. De actiegroep ziet in het ant woord van gedaagden opnieuw een poging om de zaak zo lang mogelijk te rekken. Op grond van de vele beschikbare gege vens weerlegt de Stichting de ontkennin gen van de gedaagden. De kalimijnen heb ben thans de gelegenheid voor dupliek. Het zal daardoor nog enige tijd duren voordat $e rechtbank in Rotterdam tot een uitspraak komt. De stijgingen deden zich onder meer voor bij groenten, vlees en vleeswaren, bloemen, planten, sigaretten, shag, kleding en schoeisel. Van de goederen en diensten die het CBS geregeld controleert, gaven 47 procent een stijging te zien. Prijsdalingen werden geregistreerd voor 23 procent van de goederen en diensten, waaronder aard appelen, koffie en eieren. Voor de reste rende 30 procent bleef de situatie ongewij zigd. De vakbeweging toonde zich in een eer ste reactie tevreden over de prijsontwikke ling. FNV-loondeskundige Frans Drabbe sprak van een gunstige ontwikkeling: „Als we zo doorgaan gaan we de goede kant op”. Ook CNV-voorzitter Jan Lanser toon de zich ingenomen met de cijfers. Het ministerie spreekt van een bevesti ging van de afzwakking van de inflatie. J. Lanser, die medio juni aftreedt als voorzitter van het CNV, is benoemd tot lid van het bestuur van het VU-ziekenhuis in Amsterdam. In de loop van dit jaar zal hij H. van Namen opvolgen als voorzitter van het bestuur. Van Namen, die sinds 1960 voorzitter was, treedt af wegens het berei ken van de maximum-leeftijd. Maxwell Petroleum Holding NV is van plan om in aansluiting op het slotdividend van Koninklijke Olie een interimdividend over 1978 uit te keren van 9,12 gulden per aandeel van 20 gulden nominaal. De notering van aandelen Serbadjadi is gisteren op eigen verzoek van de maat schappij voor twee dagen opgeschort. Na de jaarvergadering van de maatschappij van vandaag zal meer duidelijkheid be staan over de positie van Serbadjadi, dat sinds januari via overneming van het EMS-belang voor 80 pet in handen is van de Luxemburgse Central Finance Compa ny SA. Intussen wilde men geruchtenvor ming voorkomen, aldus gisteren een mede deling. De eerder uitgesproken verwachtingen van Kwatta International NV ten aanzien van de resultaten over 1977 zijn vervuld. Gerekend kan worden dat de winst over 1977 belangrijk beter zal zijn dan die van 1976 (49.000 gulden), aldus Kwatta. drie pfennig onder de koers die bij de „fixing” uit de bus was gekomen. Geldhan delaren in West-Duitsland gaven als hun mening dat de maatregelen die tot dusver genomen zijn ver achterblijven bij de aan bevelingen die de Bundesbank heeft ge daan. Ze waren er vooral teleurgesteld over dat de Amerikaanse autoriteiten niet willen ingaan op de suggestie van Europe se centrale banken om leningen in Europa op te nemen, de normale manier om een tekort op de betalingsbalans te finan cieren. Zonder plannen voor het opnemen van leningen met langere looptijd heeft de uit breiding van kortlopend krediet aan de Verenigde Staten niet veel te betekenen voor het vertrouwen in de dollar, zo zeiden ze. Algemeen werd dan ook de verwach ting uitgesproken dat de dollarkoers de komende dagen wel weer tot twee mark of daaromtrent zal zakken, tenzij de West- duitse regering tot eenzijdige maatregelen zou besluiten, bijvoorbeeld een verdere verlaging van de rentevoet of een streng toezicht op de handel in vreemd geld. In bankkringen in New York had men al evenmin een hoge hoed op van de maatre gelen die Bonn en Washington tijdens het weekeinde hadden beraamd. Op langere termijn zullen ze zeker niets uithalen, zo meende men. Er was op een veel krachtda diger optreden gerekend, vooral na .de mededelingen die er tijdens het weekeinde over waren gedaan. Nog steeds wordt aan de werkelijke oorzaken van het geringe vertrouwen in het Amerikaanse geld het grote tekort op handels- en betalingsba- 108,50 48,00 78,00 1,21 142,50 32,30 6,20 83,00 26,00 45,00 104,30 44,90 62,00 51,00 54,90 41,40 55,00 101,00 100,00 101,50 105'00 63,10 134,50 1 De Franse zoutindustrie, die verant woordelijk is voor 45 procent van de totale zoutlast van de Rijn, beweert dat de schuld bovendien niet alleen op de kalimijnen geschoven kan worden. Als er schade aan de tuinbouwgewassen wordt veroorzaakt, gebeurt dit door het totaal van alle zoutlo zingen, inclusief die van de soda-fabrieken in Duitsland. De Stichting Reinwater, die de schuld van de andere zoutlozers niet ontkent, staat op het standpunt dat de kalimijnen vergoeding moeten betalen voor hun aan deel in de schadelijke zoutlast van de Rijn. Staatssecretaris mw. Smit-Kroes van Verkeer heeft de Tweede Kamer toege zegd dat het nieuwe rijtijdenbesluit op 1 april in werking zal treden. In antwoord op vragen uit de Kamer zegt zij dat de inwer kingtreding later valt dan was gepland, omdat aan de zijde van het bedrijfsleven nog enkele problemen waren gerezen. Nog niet bekend was of de tarieven in de medische sector met terugwerkende kracht tot januari zouden worden aange past. Dat zou de stijging nog met eentiende punt kunnen doen toenemen. Vooral in Parijs moest de dollar weer ink terrein prijsgeven. Dat was in de rste plaats het gevolg van de tegenval- nde stemmenwinst voor links bij de eer- e ronde van de Franse verkiezingen die t weekeinde is gehouden. Maar ook het iringe „gewicht” van de maatregelen die ntensief telefonisch overleg” tussen onn en Washinton hebben opgeleverd, as van invloed. De dollar sloot op 4,73 ank, het laagste peil van de dag en vijf- >n centime onder de slotnotering van ijdag. I is een omscholing in de bedrijven zelf de meest aangewezen weg. De ondernemer in het midden- en klein bedrijf wil van zijn kant proberen een daadwerkelijke bijdrage te leveren aan het verminderen van het aantal werklozen. Dat betekent wel dat ondernemingen in het midden- en kleinbedrijf een deel van de overheidstaak gaan ovememen. „Wij verwachten zonder meer dat de overheid flinke bedragen, bestemd voor de bestrijding van de werkloosheid, beschik baar stelt om het de ondernemers ook financieel mogelijk te maken op grote schaal mensen die thans buiten het arbeid sproces staan als vakkundige kracht een volwaardige plaats te kunnen aanbieden in de kleine en middelgrote ondernemin gen”, aldus de heer Perquin. Het KNOV doet een dringend beroep op alle onderne mers om in hun bedrijven alle ruimte te scheppen voor praktisch gerichte oplei dingen. Het verbond is ervan overtuigd dat wan neer aan zijn voorstellen wordt voldaan, het midden- en kleinbedrijf een werkelijke oplossing kan bieden voor een groot deel van het werkloosheidsvraagstuk en tege lijkertijd voor het gebrek aan vakbe kwaam personeel. Meer dan de helft van de moeilijk te vervullen 88.000 vacatures komt voor in het midden- en kleinbedrijf. Het KNOV meent dat verwerkelijking van zijn voorstellen meer dan de helft van die vacatures ongedaan zal kunnen ma ken. Het vindt zijn plan ook een veel beter middel dan arbeidsplaatsenovereenkom sten die uitermate verstarrend werken en daardoor botsen met een van de wezenlij ke kenmerken van het midden- en kleinbe drijf. DEN HAAG (ANP). De gewestelijke arbeidsbureaus moeten beter functione ren, de her-, bij- en omscholingsprogratn- ma’s moeten daadwerkelijke aanpak en financiële overheidssteun krijgen. Met die voorstellen wil het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond in het Mid den- en Kleinbedrijf een bijdrage leveren aan het terugdringen van de werkloos heid. Voorzitter W. Perquin van dit ver bond heeft het plan gisteravond gelan ceerd op een bijeenkomst in Motel Hoorn- wijck in Rijswijk. Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de Stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en. een van de prachtige finaleprijzen winnen, waaronder de Singer Futura. De eerste naaimachine met 'n electronlech brein. Winkel waarde/ 1846.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor f 399.-. In Londen daalde de koers van de Ame- kaanse valuta gisteren tot 2,04825 mark rgeleken met 2,055 bij het slot van vrij- ag. Voordat precies bekend was welke oncrete maatregelen” Bonn en Washing- m hadden bedacht, werd gehandeld op 0675 mark. De Zwitserse frank eindigde stóren in Londen op een peil van 1,9625 er dollar, boven het slot van vrijdag van DEN HAAG (ANP). Het prijsindex cijfer van de gezinsconsumptie voor werknemersgezinnen is in de periode midden januari tot midden februari met 0,4 procent gestegen van 117,4 tot 117,9. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken, dat zich baseert op cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, gisteravond bekendgemaakt. Het proces ondervond echter opnieuw vertraging, doordat de kalimijnen achttien andere Rijnverzilters in het proces wilden betrekken. Het verzoek werd door de rechtbank echter afgewezen. Daarna vroeg de Franse industrie anderhalve not. foil ROME (ANP/Reuter). Er wordt ge- oeg voedsel geproduceerd op de wereld n iedereen te eten te geven, maar de «brekkige distributie heeft tot gevolg dat steeds meer mensen honger lijden. De oedsel- en Landbouw-Organisatie van de erenigde Naties, FAO, heeft gisteren eegedeeld dat het aantal ondervoede genote ensen in de wereld in de periode van 171 tot 1974 is toegenomen van 400 mil- 37g'^ 1 en tot 455 miljoen. Er is genoeg voedsel aanwezig om aan de raag van de wereldbevolking te kunnen oldoen, als de distributie optimaal zou AMSTERDAM (ANP). Het KBB (Ko ninklijke Bijenkorf Beheeri-concern heeft in het op 31 januari afgesloten boekjaar 1977-78 een omzet behaald van ƒ2.060 mln. Deze omzet was 240 mln. ofwel ruim 13 pet. hoger dan die in 1976-77. De concernwinst voor aftrek van ven nootschapsbelasting bedroeg 35,4 mln. tegen 27,9 mln., wat een stijging beteken de van 7,5 mln. ofwel ruim 26 pet. Daar voor vennootschapsbelasting 15,4 mln. (v.j. 11,7 mln.) is gereserveerd, bedraagt de winst na belasting 20,0 mln. tegen 16,2 mln., een stijging van 3,8 mln. ofwel 23,5 pet. Dit resulteert in een stijging van de winst per aandeel van 20 met 24 pct. van 8,80 naar 10,94, zo heeft het concern bekendgemaakt. Voorgesteld wordt op de gewone aande len A van 20 een dividend uit te keren van 5,20 ofwel 26 pet. tegen 4,60 ofwel 23 pct. over 1976-77. Ais wa 11 tlm19 maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 6,- kinderen tot 14 jaar f 4,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Parkeren op Ijsbaanpad (Olympisch Stadion): gratis bus naar RAI. BRUSSEL (ANP). Nederland zal in het tweede kwartaal van dit jaar 1,25 mil joen ton staal produceren. Dat blijkt uit ramingen die de Europese Commissie, gis teren in Brussel bekend gemaakt heeft. In de eerste drie maanden van dit jaar zal de Nederlandse staalproduktie 1,4 miljoen ton belopen. In de gehele Europese Ge meenschap zal de produktie in het tweede kwartaal oplopen tot 31,37 miljoen ton, iets meer dan de 30,1 miljoen ton die voor het eerste kwartaal van dit jaar werden voor zien, maar minder dan de 32,4 miljoen ton die in het tweede kwartaal van het afgelo pen jaar werden geproduceerd. De commissie heeft, zo verluidt in Brus sel, de produktieramingen voor Italië en deels ook voor Frankrijk doelbewust lager gesteld dan ze oorspronkelijk van plan was. Ze is namelijk in haar wiek geschoten omdat vooral de Italiaanse staalfabrikan ten zich de laatste tijd niet houden aan de produktie-aanbevelingen, die de Europese Commissie heeft gedaan. Daardoor dreigt het anti-crisisplan in de staal, ontworpen door Europees Commissaris Davignon, te worden doorkruist. Europees Commissaris Davignon meent dat sinds het begin van 1978 de situatie op de Europese staalmarkt merkbaar verbe terd is. De prijzen stabiliseren zich en de bestellingen nemen (overigens nog aarze lend) toe. Maar sommige staalfabrikanten lijken een minder solidaire houding aan te nemen dan enige tijd terug. AMSTERDAM (ANP). De gesprekken ver een CAO voor de Heineken-Bierbrou- 'erijen zijn gisteren vastgelopen. De bon en zijn van de onderhandelingstafel op- estapt omdat de Heineken-directie wel eel mooie woorden gebruikte maar geen mcrete beloften wilde doen, aldus be- I ituurder Wout Tuinenburg van de Indus triebond NW. Hij kondigde aan, dat alle vier betrokken bonden de drie indus triebonden en de Unie BLHP deze week nog zullen overleggen met de leden bij Heineken over te voeren acties. Volgens Tuinenburg was het belangrijkste strui kelblok bij de onderhandelingen, dat de directie niet wilde praten over een arbeids plaatsenovereenkomst (APO). Bij Heine ken werken zo’n vijfduizend mensen. van gisteren van 1,9775 frank. In Zürich zakte de dollar tot 1,9615 frank. In bankkringen in Londen vond men de regeling die West-Duitsland en de VS voor steun aan de dollar hebben getroffen van weinig betekenis. Opgemerkt werd dat zij veel te laat komt. Veel fiducie had men er dan ook niet in. Gewezen werd op gebrek aan coördinatie bij de pogingen die de Federal Reserve en Bundesbank doen om de koersdaling van de dollar tegen te gaan. Bankiers in Londen merkten op dat in de mededelingen uit Bonn en Washington niet wordt gerept van het krediet van twee miljard dollar dat de Bundesbank in janu ari ter beschikking van het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft gesteld. Men vraagt zich af hoeveel daar nog van over is. Verder werd erop gewezen dat wel herhaaldelijk steun aan de dollar is be loofd maar dat de werkelijke aankopen ter verbetering van de positie van het Ameri kaanse geld niet indrukwekkend zijn. Bank Mendes Gans NV heeft in 1977 een nettowinst behaald van 1,9 miljoen gulden tegen 1,8 miljoen in 1976. Het dividend zal worden gehandhaafd op 190 gulden. Dit blijkt uit het jaarverslag. De directie hoopt de winst op het peil van 1977 te kunnen handhaven. De winst per aandeel is geste gen van 918,50 gulden tot 142 gulden. I 57,00 42,00 36,00 50,50 60,50b 37,20 34,00 565.00 45,00 63,00 51,50 35,10e 33,50 123,50 30,40 47,50 92,00 59,00 51,00 2,10e 61,00 134,50 134,00 57,50 167,50 56,00 50,50 126,00 56,50 28,50 142,50 72,20 80.20 50,00 29,40 106.00 83.50b 74,00 57 50 iso'oo 9525 frank maar onder het hoogste peil 31,20 1 93,50 94,10 61,50 60,60 38,10 44,50 46,00 75,00 43,00 95,50 54,00e De schade, die de tuinders in het Westland als gevolg van de hoge zoutlast van het rivierwater ondervinden, wordt geschat op ongeveer 30 müjoen per jaar. Als de eis door de rechtbank wordt toegekend, fouten^ metioneren, zo laat het FAO weten. De .koersea 'oedselproduktie is tussen 1970 en 1976 in •menen*6 ontwikkelde landen met 1,4 procent aan. estegen, in onderontwikkelde landen ech- er met slechts 0,4 procent per persoon en '"Ui 45 van de armste landen is zij zelfs met 0,4 procent verminderd. Bij deze landen s ex-cla.}jOren Bangladesj, Egypte, India, Ethiopië ’laten en Kenia De nieuwste modellen tenten van superlicht tot luxe bungalows en alles wat er op eyvat er bij hoort vindt u ook op de HISWA Concrete maatregelen” tegen

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15