BEZETTERS PROVINCIEHUIS HANDHAVEN ULTIMATUM Mariniers ontzetten ta 3® gijzelaars Telstar-trainer neemt ontslag vrijwel voorbij 24 pagina s vanURK HI-ACEde betaalbare visie op transport... Barnhoorn TOYOTA k Haarlem Heemstede F» Ethiopië: oorlog vandaag-. het weer LAATSTE NIEUWS HUUR F7 «11 agenda pagina 7 Slechte vertegenwoordigers Tweemaal Italië En verder Westduitse metaal morgen plat Piano, vleugel Haarlem ontvangt extra steun voor stadsvernieuwing Hoogovens het woord is aan... Kunsthandel Jos de Graaff Enkele buien Umuider Courant bezorgklachten DINSDAG 14 MAART 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 112 2 Eisen Telefoonbeantwoorders llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ASSEN. Vanmiddag om half drie hebben mariniers een aanval ingezet op het door Zuidmoluk kers bezette Provinciehuis in As sen. Dit is meegedeeld door het crisiscentrum in Assen. Vlak vóór drie uur werd in het gebouw nog schieten en glasgerin kel gehoord. Inmiddels was aan de noordzijde van het gebouw een ambulance gearriveerd met twee broeders. Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie, Strips Economie Beurs Sport De vakbonden hebben van daag hun gesprek met de direc tie van Hoogovens voortgezet over de CAO. Op de foto direc teur ir. G. Wilmink van perso neels- en algemene zaken in gesprek met Henk Krul afge vaardigde van het NVV. In Velsen pleit voorts een werkgroep voor kabel-tv, omdat de ontvangstmogelijkheden van televisie en FM-radio slecht zijn en mettertijd nog slechter zullen worden. Santpoort krijgt dit jaar in het kader van de feestweek een landelijke rijtuigendag, weer een wielerrondevan profs en een kortebaandraverij om het kam pioenschap van Nederland. Op de plaatselijke pagina’s verder nieuws over het nieuwe PEN-kantoor in Alkmaar dat ge heel zal afwijken van andere gebouwen. Antoine de Saint-Exupery: Relatiegeschenken Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 13 5, 6, 7,9 11 17 15 14 19,21 DEN HAAG. Eén vrouwelij ke gijzelaar is vrij. Zij is vanuit het Provinciehuis in Assen mee genomen door de twee onderhan delaars, die vanaf negen uur van morgen tot omstreeks elf uur met de bezetters gesproken hebben. Aldus is in Den Haag bekend ge maakt. De jonge, gehuwde vrouw, ging na haar vrijlating naar het crisiscentrum in Assen, waar zij van haar ervaringen ver telde. Het is mevrouw M. de Reeper uit Bovensmilde. Vlak voor het begin van de actie was de afzetting van het gebied nog verscherpt. Er waren even eens veel wagens van het Rode Kruis naar de naaste omgeving van het Provinciehuis gediri geerd. 40gld. met recht van koop ’•aandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur taterdags van 11.30-12.30 uur Uttslurteod telefoon 02550-10519 *9pr Santpoort 0» - 31 90 53 WEGENS UITBREIDING TIJDELIJK GESLOTEN ofiHeyjiN M Umuider Courant laten gijzelaarster vrij Zie sportpagina's (Zie verder pagina 4 en 13). Ofschoon Sadat de Israëlische regering Zie pagina 2. (ADVERTENTIES) Levering, stemmen, onderhoud door geheel Nederland Zie kunstpagina QUi In de tijd genoemd in het ultimatum van de bezetters is geen verandering gekomen. Op het crisiscentrum wordt momenteel het resultaat van het gesprek bestudeerd. Er is vrij weinig ruimte voor wat be treft de onderhandelingen met de bezet ters. Dat is in Den Haag bekend gewor den, nadat de twee onderhandelaars terug waren gekeerd in het beleidscentrum in Assen. Het slachtoffer van de bezettingsactie in Assen, die buiten het Provinciehuis ligt, mag niet worden weggehaald. De bezetters hebben daarvoor geen toestemming gege ven, niet in de telefonische contacten met het crisiscentrum en niet tijdens het ge sprek met de twee onderhandelaars. Behalve de vrijlating van 21 gevangen Zuidmolukkers in Nederland, eisen de be zetters dertien miljoen dollar losgeld. Dat De Zuidmolukse bezetters van het Pro vinciehuis in Assen hebben gisteren een pakket eisen gesteld waaraan vanmiddag om twee uur zou moeten zijn voldaan. Zouden deze eisen niet worden ingewil ligd dan zouden de Molukkers „in actie” vijftien vrouwen en 55 mannen. De jongs te is 18, de oudste 63 jaar. De veroveringen zijn voornamelijk te danken aan de massale inzet van tanks, aldus de radio. De enige strategisch be langrijke stad die nog in Somalische han den is, is Gode, waar zich een landings baan en een militaire basis bevinden. De overwinningen van de Ethiopiërs zijn grotendeels het gevolg van de inzet van Cubaanse troepen en Russische militaire adviseurs. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken bevon den zich onlangs 11.000 Cubaanse militai ren in Ethiopië, bijgestaan door 1000 Rus sische adviseurs. In persberichten is her haaldelijk melding gemaakt van een Rus sische generaal, die de aanvallen zou heb ben geleid. Haarlem en Alkmaar hebben de fi nanciële steun toegezegd gekregen op grond van het advies van de Rijks Pla nologische Commissie. Het bestand aan oude woningen in gemeenten met meer dan 50.000 inwoners is bepalend voor de toe te wijzen steun. In alle interim-saldogemeenten ligt het aantal oude woningen, dat gebouwd is tussen 1906 en 1930, boven het landelijk ge middelde. Dit is gisteren door de betrokken vak bond bekendgemaakt, nadat de onderhan delingen over een nieuw arbeidsovereen komst voor circa 1,6 mln werknemers wa ren mislukt. De werknemers willen ruim 5 procent meer loon» De werkgevers weige ren dat. Op diezelfde dag liep een bemiddelings poging van het hoofd van het federale arbeidsbureau, Josef Stingl in het sinds twee weken bestaande drukkerijconflict op niets uit. De Westduitse dagbladuitge vers lieten daarop weten dat er met ingang van vandaag een algemene uitsluiting zal worden toegepast, als er dan geen eind is gekomen aan de twee weken geleden be gonnen staking bij de kranten van Mün chen, Düsseldorf en Wuppertal. Aanlei ding tot de staking is het plan tot invoering van nieuwe elektronische technieken, die volgens de vakbonden niet tot verlies van arbeidsplaatsen mogen leiden. Om drie uur rukte een groot aantal pant- serinfanterievoertuigen op naar het Pro vinciehuis terwijl één ambulance met gro te snelheid het terrein verliet. Alle gijzelaars hebben het Provincie- huis ongedeerd verlaten. Als we vlinders willen blijven zien, moeten we rupsen weten te verdragen. Op de tweede pagina ruime aandacht voor het competitiegebeuren bij de bin nensporten. Een pensioen voor weduwnaren zit er voorlopig niet in. Dat heeft de staatsse cretaris van Sociale Zaken de vaste kamercommissie voor Sociale Zaken geschreven. Vandaag aandacht voor de Europa- cupwedstrijd die Ajax morgen in Turijn te wachten staat tegen Juventus. Verder nieuws over de Europese atletiekkampi- oenschappen indoor in Milaan van onze speciale verslaggever Jan van der Nat. De Amerikaanse dollar blijft een zor genkind. Ook gisteren daalde de koers in Europa. Het Oostduitse muziekechtpaar Tilo en Edda Lehmann ontvluchtte onlangs het weinig vrije klimaat in de DDR. Gepoogd wordt om in Nederland aan werk te komen. Op het beleidscentrum te Den Haag be staat heel sterk de indruk, dat het slachtof fer, vermoedelijk een vrouw, niet meer leeft. NAIROBI (UPI). De Ethiopische ra dio heeft gisteren verklaard, dat Ethiopi sche troepen vrijwel de hele Ogaden- woestijn hebben heroverd op Somalië en dat de oorlqg die de afgelopen maanden in het gebied heeft gewoed, vrijwel voorbij is. STUTTGART (DPA/AFP). In het noorden van de Westduitse deelstaat Ba den-Württemberg wordt morgen om middernacht in „verscheidene tiental len metaalbedrijven” werk neergelegd. KOOP vanaf 49S,- HUUR vanaf 20,- p.m. AATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Zie de pagina Economie. Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 Wisselend bewolkt met enkele buien. Harde tot stormachtige westelijke wind, later afnemend. Minimumtemperatuur omstreeks vijf graden, maximumtempe ratuur ongeveer acht graden. 1 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond Inmiddels zijn ter assistentie van politie en manschappen rond het Provinciehuis legereenheden geconsigneerd. De bezetters hebben aan de onderhande laars meegedeeld, dat een volgend gesprek alleen maar zal plaats vinden, als de bezet ters er zelf om vragen. De onderhande laars zijn de 48-jarige Nous Sonisa en de 31-jarige Abe Manuputti. Zij hebben een boodschap mee teruggenomen; de inhoud ervan is niet bekendgemaakt. (Van onze sportredactie) VELSEN. De trainer van Telstar, Mircea Petescu, heeft per 1 juli zijn ont slag ingediend. Contractueel zat hij nog een jaar vast. Als reden wordt opgegeven een verschil van opvatting ten aanzien van het technisch beleid. Het bestuur heeft het verzoek ingewilligd. Als opvol ger van Petescu wordt genoemd Jan van der Gevel, momenteel trainer van de ama- teurvereniging DCO. Terwijl de mariniers bezig waren met de inval vergaderden in het gemeentehuis in Assen de wijkraad uit de Zuidmolukse wijk en de wethouders van Assen. Vanuit de pantservoertuigen hadden vanmiddag manschappen positie gekozen in het struikgewas rond het Provinciehuis. Na 20 minuten hebben de mariniers het Provinciehuis „genomen”. Binnen zijn geen doden gevallen, wel vond men drie licht- en één ernstig gewonde. Er zijn drie Zuidmolukkers gevangengenomen. Justitiewoordvoerder Van Leeuwen ver klaarde dat iedereen is vrijgelaten. Buiten het gebouw is het onderzoek nog niet afge rond, men heeft er in elk geval één dode gevonden, wellicht degene die sinds giste ren buiten het Provinciehuis heeft gelegen. Volgens Van Leeuwen is men tot de aanval overgegaan omdat de Zuidmolukkers op korte termijn een actie overwogen. bemanning, en op de vliegvelden mag geen politie of terreurbestrijdingsgroepen aan wezig zijn. De overvallers willen gijzelaars meenemen. Voor het vervoer naar Eelde willen zij een volgetankte bus met chauffeur, zonder banken en met geblindeerde ramen. Voorts moeten er vijftig handboeien in zitten. Een tweede groep van tien Zuidmolukse gevangenen moet naar Schiphol worden gebracht. Daar moet van de Zuidmolukse bezetters een volgetankte DC-10 met be- Rotterdam sinds >898 Wes te rsi n gel 42. tel. (010) 363500 komen. In het Provinciehuis worden nu eeft geprobeerd te overtuigen van zijn I nog 70 mensen vastgehouden, te weten tedeswil op langere termijn, heeft hij niet linnen voorkomen dat een groot deel van tt Arabische kamp openlijk heeft geko- in voor oorlog. De PLO van Jasser Ara- tth heeft van die keuze nu opnieuw getui- enis gegeven door haar moordpartij en e aankondiging van nog méér gruwelda- en. De kleine kans dat premier Begin van srael zou moeten denken over een moge- jk onderhandelen met de PLO is nu to- lal verkeken. Geheel Israel staat achter e opvatting, dat de PLO het recht op ertegenwoordiging van het ideaal tot lichting van een nieuw Palestina verloren leeft. heeft een woordvoerder van het ministerie van Justitie vanmorgen bevestigd. Een brief met eisen is gisteren, behalve bij het ministerie ook bij enkele kranten aange komen. Onder de brieven, gepost in Groningen, staat: „P.S. Wij dulden geen tegeneisen. Voor elke tegeneis vallen er dooien”. Ze zijn ondertekend met „SIP: Zuidmoluks Zelfmoordcommando Mena - Muria”. De overvallers eisen allereerst het over brengen van een groep van elf gevangen Zuidmolukkers naar het vliegveld Eelde. Daar moet een veertigpersoonsvliegtuig klaarstaan om ze naar Schiphol te vliegen. Het vliegtuig moet startklaar zijn, met Sinds de Egyptische staatsleider Sadat aar Israel ging om voor vrede te pleiten, jn in enkele maanden tijds de omstandig- >den van de situatie in het Midden-Oos- D weer zodanig verslechterd dat het oor- gsgevaar opnieuw is teruggekeerd. Een van de redenen daarvan wordt de sraelische koppigheid” genoemd om nog eeds vast te houden aan de afwijzing van m Palestijnse staat. Toch is in dat opzicht sn kentering te bespeuren geweest in het raelische standpunt, want premier Begin left diverse malen het recht van de Pales- nen op een politieke identificatie er- ind. De „koppigheid” van Israel betrof ihter met name de PLO, de bevrijdings- ganisatie van Jasser Arafath, die vol- ins Israëlische opvattingen onaanvaard- lar bleef als gesprekspartner. Terwijl de splitsing in het Arabische amp zich voltrok tussen de vrienden en janden van „Sadats vrede”, hield de LO zich opvallend stil. Het bloed kruipt :hter waar het niet gaan kan en Arafath eeft zijn militante kornuiten niet langer 'erkloos kunnen houden. Resultaat: een pnneloos bloedbad in Israel, dat als een I,overwinning” wordt gevierd door alle Arabieren die bang waren dat er werkelijk !en vreedzaam vergelijk op til was. Dat is e typische motivatie van staten en groe- en die zich tegen Sadat hebben gekeerd: rees voor vrede. Nu kan men blijven olhouden dat deze vrees voor vrede niet etekent, dat de tegenstanders van Sadat en totale oorlog willen, maar uit diverse erklaringen en uitlatingen en ook feiten alt op te maken dat de Arabische gelede- en toch in hoofdzaak door twee uiteenlo- ende visies worden beheerst. De ene, die 'aarvan Sadat zich tot tolk heeft gemaakt, etreft een vredesregeling met inkrimping a omsingeling van Israel, die op langere irmijn misschien mogelijkheden zou eden om de joodse staat te bedwingen e tweede voorziet in een directe militaire 1 politieke vernietiging van Israel en ge- ktijdige creatie van een nieuw Palestina an de Middellandse £ee. Soldaten bewaken de omgeving van het bezette provinciehuis in Assen. Er zit een treffende gelijkenis in deze mtwikkeling en die welke in ons land de «Molukse kwestie" doormaakt. De geweld daden van Molukkers tegen Nederlandse lurgers bederven telkens weer de neiging om iets als respect op te brengen voor het folukse ideaal voor een onafhankelijk raderland De cynische achteloosheid Waarmee de „idealisten” omspringen met het leven van totaal onschuldigen bestem pelen hen tot egocentrische bandieten en tot de slechts mogelijke vertegenwoordi- lers van een generatie, die meent verant woordelijkheid voor een nieuw staatsbe stel te kunnen dragen. De Israëlischs premier Begin heeft gisteren een dringend beroep gedaan op alle „democratische landen" kanto ren van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO te sluiten en PLO-vertegen- woordigers uit te wijzen. Zie pagina 3. Vlolukkers Een soldaat houdt wacht op enige af stand van het provin ciehuis in Assen (ach tergrond). Een in woonster van Assen komt kijken of er nieuwe ontwikkelin gen zijn. vanaf per maarid Dagelijks geopend van 9 -17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19 - 21 uur DEN HAAG. Minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft Haarlem extra financiële steun gegeven voor stadsvernieuwingsactiviteiten. De be windsman heeft Haarlem en Alkmaar maandag aangewezen als zogenaamde interim-saldogemeenten. Dat betekent dat de betrokken gemeenten in de daartoe aangewezen stadsver nieuwingsgebieden het gehele verschil krijgen vergoed tussen de kosten van voorbereiding en uitvoering van de verbeteringsplannen. Vorig jaar wer den Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen en Leiden al aangewezen als interim-saldogemeen- ten. manning klaar staan om ze met de gevan genen en de gijzelaars naar een onbekende bestemming te brengen. Niet alleen op deze pagina maar ook op pagina 4 en op een extra pagina nieuws over de gijzeling in het provin ciehuis te Assen. Gen. Cronjértraat 31 - Tel. 253630 - Haarlem

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1