EERSTE MAQUETTE NIEUW GEBOUW Gedeputeerde: KSH geen incident in Noord-Holland Financiering van verstedelijking onduidelijk kort ijmondnteuws h b Staten akkoord met ander museumbeleid in 1 kwartet Hans Keune Problemen IMtele service -314181 t Bouwlokaties Drempelverlaging en verbinding met onderwijs Jutphaas: ROELOF BIJLSMA JULES VAN HERLE Luchti VRIJ ENTREE Tiffany [TuU Driehuis: betuig ik u mijn welgemeende dank T. van Herle-Koeman SPAARNE 78 HAARLEM Iedere dinsdagavond optreden van Voor Uw medeleven, persoonlijk, schriftelijk of in de vorm van bloemen tot uiting gebracht na het overlijden van mijn lieve man IJmuiden, maart 1978 Zeewijkplein 406 Heden is zacht en kalm, na een kortstondige ziekte, van ons heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa op de leeftijd van 69 jaar A. Bijlsma-Kliphuis Kinderen en klein kinderen IJmuiden, 13 maart 1978 Lange Nieuwstraat 290 De overledene is opgebaard in het uitvaart centrum Eemstraat 27 te IJmuiden. Gelegenheid tot condoleren aldaar woensdag van 19.00-20.00 uur. De crematieplechtigheid zal plaatshebben op donderdag 16 maart om 14.30 uur in het crematorium „Velsen” te Driehuis. JACOB BLOK echtgenoot van Aagje Schol PHILOMENA JOHANNA FRANCISCA SCHOONHOFF Heden is van ons heengegaan, gesterkt door het sacrament van de Zalving der zieken, mijn lieve man en onze zorgzame vader, grootvader en overgrootvader J geboren van de Bilt op de leeftijd van 80 jaar IJmuiden: Santpoort: (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer-fractie van D’66 wil dat de regering de nieuwe bouwlocatie in de Haarlemmermeer (tussen Haar lem en Hoofddorp) aanwijst als groeikern. De democraten hebben hierover in een maandagmorgen ingediende motie een uitspraak van de Tweede Kamer gevraagd. Mocht het kabinet uiteindelijk dit voor stel overnemen, dan zal dit grote financiële voordelen voor de nieuwe NORON-locatie opleveren. Het Rijk zal dan onder meer de hoofdinfra structuur (wegen enz.) voor zijn rekening nemen. De NORON-Stad zal voorts alle voordelen kunnen genieten die alle andere groeikernen al hebben. Naast het extra geld voor de wegen, zal dat bijvoorbeeld flinke subsidies voor het welzijnsbeleid kunnen betekenen. Gisteren was nog niet duidelijk of de grote partijen in de Tweede Kamer achter dit voorstel van D’66 staan. IJmuiden, 12 maart 1978 „Huize Breezicht” Keizer Wilhelmstraat 1 Corresp.adres: Bik en Arnoldkade 102 Geen bezoek aan huis Vader is opgebaard in het Uitvaartcentrum, Eemstraat 27, IJmuiden. Gelegenheid tot condoleren aldaar woensdag 15 maart van 19.00 tot 20.00 uur en na afloop van de crematieplechtigheid in de ontvangkamer van Westerveld. De uitvaartdienst zal plaatshebben op don derdag 16 maart om 9.45 uur in de Oud-Kath. kerk van de H. Engelmundus, Koningin Wil- helminakade 39, IJmuiden, hierna volgt de crematie in het Crematorium te Driehuis om 11.00 uur. H. G. Schoonhoff J. J. Schoonhoff E. N. M. Schoonhoff-van Romondt en kinderen C. L. Schoonhoff W. A. M. Schoonhoff- Verhoeven en kinderen A. H. Grobben-Schoonhoff B. J. J. Grobben en kinderen IJmuiden, 13 maart 1978 IJmuiderstraatweg 116 De Eucharistieviering zal aanvangen op don derdag 16 maart om 14.00 uur in de paro chiekerk van de H. Petrus en Paulus, Tessel- schadestraat te Haarlem-Noord, waarna de bijzetting in het familiegraf te 15.00 uur zal plaatsvinden op het r.k. kerkhof St. Barbara, Soendaplein te Haarlem. Hierna gelegenheid tot condoleren in de ka pel op de begraafplaats. Geen bezoek aan huis SIERPLEISTER Levering en aanbrengen van alle soorten. J. J. v. d. Vlist DANK! Wij, jong echtpaar, zoeken een liefst oudere dame die 3 ochtenden per week de verzor ging op zich wil nemen van onze tweeling van 14 maanden. Tevens lichte huishoudelijke werkzaamhe den. Inl.: telefoon: 02550-11060. Op 12 maart 1978 is van ons heengegaan, nog voorzien van het H. Oliesel, mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en oma op de leeftijd van 80 jaar. IJmuiden: A. Blok-Schol C. Blok J. C. Blok-Emmelot Jack en Tonnie Tineke en Piet Santpoort: P. Zaal-Blok J. Zaal en achterkleinkinderen jÉI «Si (Van onze Haagse redacteur) PEN-gebouw wordt anders dan alle andere gebouwen (Van een onzer verslaggevers) (Van onze streekredaktie) t zichtbaar geworden in een eerste maquet te, die in de hal van het nutsbedrijf in Bloemendaal ter beoordeling is neergezet. Personeel en directie van het PEN heb ben de bouwmeester nadrukkelijk om een origineel kantoorgebouw gevraagd. Bon- nema heeft woord gehouden. Zijn ontwerp lijkt in de verste verte niet op de kantoor- landsch Kanaal. Deze lokatie werd tegen de zin van Gedeputeerde Staten en het PEN door het provinciaal bestuur be paald. GS kozen voor een terrein in de Wognumsebuurt achter het station in Alk maar. PEN-directie en personeel gaven de voorkeur aan vestiging in Heerhugow- aard. De bouw gaat in 1979 van start. Het complex moet twee jaar later gereed zijn. In Bloemendaal werken ruim duizend personeelsleden bij het PEN. Van de 650 mensen die naar Alkmaar worden overge plaatst, gaan er 360 verhuizen. De anderen zullen pendelen. De kamerfracties van de Partij van de Arbeid, PPR en D’66 willen voorkomen dat er in de toekomst nieuwe wijken of steden, zoals de NORON-stad in de Haar lemmermeer, worden gebouwd voordat DEN HAAG. PvdA en PPR heb ben in een motie gevraagd om een meerjarenplan voor de in de nota voor gestelde verstedelijking. De woord voerders van beide fracties, respec tievelijk Rienks en Jansen, menen dat in de nota de financiering onvoldoen de is aangegeven. In de motie wordt de regering gevraagd de financiering en de dekkking van de investeringsbe- hoefte aan te geven in het meerjaren plan. In de financiële programmering moe ten de infrastructurele voorzieningen in de grote stadsgewesten worden be trokken en de voorzieningen ten aan zien van bufferzones en dagrecreatie. Niet alleen van de zijde van de opposi tie, maar ook uit kringen van de coali tiefracties werden twijfels geuit over de financiële haalbaarheid van de verste- delijkingsplannen. Het WD-kamerlid Van Erp waar schuwde minister Beelaerts van Blok land dat de tweede nota Ruimtelijke Ordening onvoldoende kon worden uit gevoerd, omdat het instrumentarium niet voldoende was gerealiseerd. Van Erp pleitte voorts voor een betere coör dinatie bij de uitvoering van de plan nen en voor meer bevoegdheden bij de lagere overheden. De bewindsman ant woordde dat de provincies actief zullen worden betrokken bij de planning. Ook wees hij op de noodzaak van de regio nale onderzoeken naar de woningbe hoefte. Gedeputeerde J. C. Zuurbier, die de nota in de Staten verdedigde, zei onder meer, dat men in het museumbeleid een verbin ding wel leggen naar het onderwijs. Er blijkt nogal wat drempelvrees te bestaan voor museumbezoek. Een steekproef wees uit dat zestig percent van de ondervraag den nooit een museum heeft bezocht. Van de veertig percent, die wel eens een voet in een museum heeft gezet, is slechts onge veer zestig percent afkomstig uit de lagere inkomensgroepen. In het provinciaal mu seumbeleid wil men dan ook toewerken naar drempel-verlaging aldus de gedepu teerde. Volgens de nota moet het huidige subsi diesysteem, waarin de provincie bijspringt in de exploitatietekorten van een toevalli ge groep musea geleidelijk worden ver vangen door subsidiëring van de salaris lasten van conservatoren en educatieve medewerkers, van zorgvuldig uitgekozen regionale samenwerkingsverbanden van musea. In de nota wordt beëindiging van de huidige wijze van subsidie aangekondigd voor musea, die naar de mening van de provincie eerder door gemeenten of rijk zouden moeten worden gesteund. Voor 1979 wil men de subsidie stopzetten van het Westfries Museum, het Natuurrecrea- tiecentrum te Texel, het Kaasmuseum te Schagen, de stijlkamers van de Zaanse Schans en het Rijper MUSEUM „In 't Houten Huis”. Voor 1980 staat de subsi- diebeëindiging (althans de huidige manier van subsidiëren) van het Singer Museum te Laren, de museale afdeling van de Vaart, het Vestingmuseum te Naarden, Museum Amstelkring te Amsterdam en het toneelmuseum te Amsterdam op het programma. Bij ge burgersc qebeurer praatjes l/emeent Voor I nevrouu CPN me D’66 de De bij politielet Gereken ils de s Meidini wdat de bekend is welke openbare vervoersvoor zieningen er zullen komen. Voor de na 1985 in gebruik te nemen bouwlokaties moeten volgens de progressieve partijen bij de voorbereiding van begin af aan de plannen voor openbaar vervoer betrokken worden, zodat men bij de beslissing over de lokatie al weet hoe en wanneer de nieuwe wijk of stad aangesloten zal wor den op het openbaar vervoernet in het stadsgewest. Voor de inmiddels al aange wezen of binnenkort aan te wijzen groei kernen moeten in overleg met gemeente en provincie plannen voor het openbaar ver voer worden opgezet. De drie fracties heb ben dat standpunt neergelegd in een mo tie, die gisteren tijdens de voortgezette behandeling van de Verstedelijkingsnota werd ingediend. Tot op heden heeft het openbaar ver voer in de nieuwe bouwlokaties grote problemen opgeleverd, steeds werden eerst veel huizen gebouwd, en pas in een later stadium kwamen de openbare ver voersvoorzieningen, waardoor vaak grote verkeersproblemen ontstonden. Het be kendste voorbeeld daarvan vormen de lokaties ten noorden van het Noordzeeka- naal. Omdat de verbindingen, zowel open baar vervoer als wegen, pas later van de grond komen staan er nu dagelijks lange files voor de tunnels onder het Noordzee- kanaal. Het beëindigen van de subsidie van het Teylers Museum te Haarlem (dat sinds kort als Provinciaal Museumdepot dienst doet) staat voor 1981 genoteerd. Met de gemeente Haarlem is de provincie van mening dat de subsidie aan dit museum een taak is van het rijk. Met de kanttekening dat de nota moest worden beschouwd als een uitgangspunt, met de mogelijkheid om het beleid in de toekomst van tijd tot tijd te kunnen bijstel len, wilden de Staten wel met het stuk akkoord gaan. De dr elkaar c list Fra verhaal beider. 1 voor ee dacht x grootste heeft g( op te v: zijn vri maar ai Het d: op een intellect door na grollen verdriet vermur Hierna eigen wi zoveel t Maan sund, Z Baltic, Zuesso’ trader. Maan Jemrix, Lissabc den; Ni Kenrix, Kiepe, Paula, Rostocl nus, Le pen; R< Dinsc Zaanda Hannox as, Ant ken, IJ Dins< Cont. F Zaanda tia, VU; Tholstr Reparatie binnen 48 uur Excursie. Donderdag 16 maart houdt de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, afdeling Santpoort, een excursie naar het centrum van de Nederlandse Ver eniging van Reformhuizen in Ede en het Tegelmuseum in Otterloo. Kienavond. De Santpoortse Jeugdo- perette organiseert zaterdag 18 maart ter gelegenheid van het tienjarig bestaan een kienavond in Zomerlust te Santpoort- Noord. Dit gebeurt in samenwerking met de handwerkclub Vaardige Handen. Aan de avond wordt meegewerkt door een jazz- balletgroep. Open Venster. Het Open Venster van Santpoort-Zuid houdt donderdag 23 maart een paasbijeenkomst voor bejaarden in de Duinpan. Er zal onder meer een aantal dia’s worden vertoond. De bijeenkomst begint om half drie. Jongerenkoor. Het koor De Junior Krachieten treedt zaterdag 18 maart van af zeven uur 'savonds op in het gebouw De Toorts aan de Hoofdstraat te Santpoort- Noord. Bijeenkomst NCVB. De heer G. Limpker spreekt woensdag 22 maart voor de afdeling Santpoort-Zuid van de Neder landse Christen-Vrouwenbond over „Mijn tijd als Jehova-Getuige”. De bijeenkomst heeft ’s avonds acht uur plaats in het ge bouw De Duinpan te Santpoort-Zuid. aerts het anteoord echter schuldig. Hij kon slechts verwijzen naar zijn collega Tuijn- man, de eerst verantwoordelijke voor het verkeers- en vervoersbeleid. Voor de verbinding tussen Purmerend en Amsterdan werd vroeger over een spoorlijn gesproken. Vorige week nóg stel de de gemeenteraad van Purmerend als voorwaarde voor bebouwing van de Pur- mer dat over het openbaar vervoer met de hoofdstad dit jaar nog door de regering een beslissing genomen moet worden. Beelaerts het in het midden of dat een railverbinding, dan wel busvervoer moet zijn. Over de alternatieven wordt momen teel gestudeerd. Intussen stapelen de ver keersproblemen rond Purmerend zich al op. „Ook deze studie is veel te laat geko men. Daar had men drie jaar geleden al mee moeten beginnen”, aldus Rienks (PvdA) in het gisteren gehouden debat. In de Haarlemmermeer wil men dergelijke noodsituaties voorkomen. Uit het debat over de verstedelijkings nota bleek dat minister Beelaerts het ver- stedelijkingsbeleid meer wil richten op het bouwen voor de inwoners in bestaan de steden. Vooralsnog zal men de inmid dels aangewezen nieuwe bouwlokaties echter hard nodig hebben om aan de be hoefte aan woningen tegemoet te kunnen komen. (Van een onzer verslaggevers HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland zijn maandag zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met de „Museumnota”. In deze nota wordt een beleidsombuiging bepleit wat betreft de musea in deze provincie. De bedoeling is een vergroting van de doelmatigheid van het museumbestel in Noord-Holland. Dat doel zou bijvoorbeeld kunnen worden bereikt door een grotere samenwerking van musea in de verschillende regio’s. IJMO1 moi’, bn deze we haal wa titel heeft ve hem is zinnen c worden naakte actrices waere, i Miou te De wandspecialist, Tessel- f'/ schadeplein 8, Haarlem- X/ xN. N Tel (023J-370016 ^7 vN. Bezoek onze showroom. HAARLEM. De problemen bij KSH zijn volgens gedeputeerde dr. J. IJff van Noord-Holland geen incident, maar ver schijnselen waarmee de provincie in de toekomst steeds vaker mee te maken zal krijgen. De gedeputeerde voorspelde dat Noord-Holland op lange termijn gecon fronteerd zal worden met werkgelegen heidsproblemen. De heer IJff gaf uiting aan zijn gevoelens tijdens een kort debat in Provinciale Staten over de moeilijkheden bij het KSH-concern. Hij noemde daarbij ook VMF-StoA, de scheepsbouw, Hoogovens en de visserij. Ondanks het feit „dat de situatie in Noord-Holland nog goed is te noemen, zijn dreigende sluitingen ook hier helaas geen incident meer en het ziet er naar uit dat het Beelaerts van Blokland: „Sla je aan het rekenen dan kom je tot de conclusie dat er eigenlijk nog te weinig bouwlokaties zijn. Dat betekent dat de grote steden in die periode van tien jaar (1980-1990) grotere activiteiten moeten ontwikkelen .of dat nieuwe bouwlokaties moeten worden aan gewezen. Eventueel kun je nog proberen in bestaande bouwlokaties het tempo dras tisch op te voeren. In elk geval blijkt hieruit dat je geen enkele bouwlokatie kunt missen. Anders wordt het gat in de komende tien jaar alleen maar groter”. De bewindsman staat niet helemaal afwijzend tegenover het idee van de Partij van de Arbeid om meer woningen per hectare stedelijk gebied te bouwen, dan in de Ver stedelijkingsnota staat aangegeven (80 tot 100 huizen). In bepaalde stadsdelen zal dat mogelijk zijn, aldus de bewindsman. Door meer huizen in bestaande steden te creëren kan men de behoefte aan nieuwe wijken en steden terugdringen. De PvdA wil voorkomen dat de huidige bewoners van de oude stadswijken de stad worden uitgedreven omdat de nieuwe of verbouw de huizen in hun wijk te duur zijn gewor den. Oud-staatssecretaris Schaeffer pro beerde de minister tot duidelijke toezeg gingen op dit punt te brengen. Helemaal glashelder werd Beelaerts niet, maar uit zijn antwoord viel af te leiden dat hij naar een evenwichtige samenstelling van de stadsbevolking zal streven. De bewindsman wil duidelijk voorrang voor de zittende bevolking. Het is echter niet de bedoeling, zo vulde hij aan, om de bestaande bevolkingsstructuur te be vriezen. Tenslotte liet Beelaerts geen twij fel bestaan over de vraag of hij het beleid op het punt van de gesubsidieerde woning bouw zal voortzetten. Net als zijn voorgan ger Gruyters houdt hij een verdeling van 40 procent woningwetwoningen, 40 pro cent premiebouw en 20 procent vrije sec tor aan. in de toekomst over steeds groter aantal len werknemers zal gaan”, zo zei de gede puteerde. De heer IJff pleitte er voor dat de regering de provincie al in een vroeg stadium betrekt bij het overleg over zulke werkgelegenheidskwesties. Zoals gemeld hebben Gedeputeerde Staten een telegram aan de regering gezonden, waarin wordt gevraagd alles te doen om de werkgelegen heid bij KSH te behouden. De PvdA-fractieleider in de Staten, Geert de Boer, stelde voor een provinciaal trefcentrum te creëren, waarbij het be-, drijfsleven, vakbonden en provinciaal be stuur met elkaar regelmatig de werkgele genheidssituatie zouden kunnen bespre ken. De heer IJff vond dat een goede gedachte, maar zei dat de Regio-Raad voor de Arbeidsmarkt daaraan vorm moet geven. Bij het zoeken naar oplossingen voor die problematiek willen de progressieve par tijen voorrang voor het openbaar vervoer. Ook minister Tuijnman (verkeer en water staat) heeft gevraagd prioriteit aan het openbaar vervoer te willen geven, maar de oppositie wantrouwt dat voornemen om dat de minister ook heeft meegedeeld meer geld voor de aanleg en verbetering van nieuwe autowegen te willen. Minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) had het daardoor gisteren even moeilijk toen PvdA’er Kom brink doorzaagde over het openbaar vervoer. Beelaerts erkende dat bij hem ook het openbaar vervoer voorrang heeft. „Er moeten in principe stadsgewesten ont staan waar iedereen die daar woont kan werken en met openbaar vervoer kan rei zen. Dan krijgt men een gewest met een redelijke kwaliteit”, aldus de bewindsman. Op de aanvullende vraag van Kombrink of de minister bereid is wanneer er meer geld beschikbaar komt dat ook voor openbaar vervoer te zullen gebruiken, bleef Beel- kolossen zoals die traditioneel worden neergezet. Op de maquette is een groot aantal panden te zien, die meestal onder ling met elkaar zijn verbonden. Veel ge bouwen hebben schuin aflopende daken en omdat ook in de hoogte sterk is gevari eerd, krijgt het geheel een - zoals dat heet - kleinschalige aanblik. Het PEN-kantoor - dat 650 personeelsle den uit de sector Voortgeleiding moet gaan huisvesten - gaat ruim negentig miljoen gulden kosten. Het gebouwencomplex wordt gerealiseerd in de weilanden vlak boven Alkmaar langs het Noordhol- Familie en vrienden voor uw medewerking en hartelijkheid Jan en Agaath Rill-Tol D’66: „Wijs de NORON-stad I aan als nieuwe groeikern” BLOEMENDAAL/ALKMAAR. An ders dan alle andere kantoren. Met die opdracht is architect Bonnema uit Harde- garijp aan een ontwerp voor het nieuwe PEN-kantoor in Alkmaar gaan werken. Het eerste resultaat van zijn inspanning is ■A De maquette van het Pen-gebouw

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6