Aandacht voor fascinerende statenverkiezi sport op Voorjaarsbeurs in voor de boeren En toch vrij kunnen opnemen Met de nieuwe ABN Kapitaalmarkt-spaarrekening. De hoge rente maken van de kapitaalmarkt. Oranje boven Wij helpen. KMr GPV: strijdbarder omhoog! D. J. Blok nieuwe commandant brandweer Politieke praatjes buurthuis activiteiten KANDIDATEN GPV LÏ5 jèL ieni Raad Beverwijk vol lof over optreden college BIBLIOTHEKEN —GESLOTEN De nieuwe ABN Kapitaalmarkt- Inwonertal daalt minder snel u vrij over uw geld beschikken zonder opzegtermijn. U betaalt dan wel 3°/o BRIDGECLUB SANS ATOUT 1 J De nieuwe ABN Kapitaalmarkt- spaarrekening is interessant voor kritische spaarders. U benut de hoge rente van de kapitaalmarkt Het rendement wordt maandelijks door het CBS gepubliceerd en door de ABN met ‘/2°/o verhoogd. U loopt geen koersrisico. En toch kunt u vrij over uw geld beschikken zonder opzegtermijn. U betaalt dan wel 3°/o opnamekosten. Het is dus belangrijk dat u uw spaargeld lang laat staan. Meer weten van de ABN Kapitaalmarkt-1 spaarrekening? Uw ABN-kantoor helpt u graag verder. Ook kunt u gebruik maken van de informatiebon. f V J 11 iJMOND -W 0 E N S DAG MAART 1 5 19 7 8 >aas appen )RIJF Dhr./Mevr.: Adres: Tel.: Plaats: veiling Stuur mij de informatiefolder ’’Kapitaalmarkt- spaarrekening”. tide dtjes Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: ABN Bank, Afd. O.D. 50, Antwoordnr. 1555,1000 PA Amsterdam. C 13 I (Van een onzer verslaggevers^ Windsurfen begint in ons land erg populair te worden vertelde ons gistermiddag Jan Peter Klijn (18 jaar) in zijn stand op de Haarlemse Voorjaarsbeurs. „Het is helemaal niet zo’n kostbare sport, voor der tienhonderd gulden heb je al een surf,(zeil-)plank, bovendien kun je zo wk huren. Ze zijn ook makkelijk te vervoeren. Het is een prachtige sport voor mensen die van snelheid en zeilen houden”. V t Windsurfing de branding Scherpe afkeuring van in 15565 straat 2 t Heeft u belangstelling voor deze boeien de watersport? Tot en met zondag staan Tim en Jan Peter in hun stand op de beurs. I Samen met zijn 22-jarige broer Tim die lel drie jaar ervaring heeft en gediplo- nieerd instructeur is, runt hij in Zandvoort de „Branding Surfschool", tegenover het circuit. Op de voorjaarsbeurs maken zij daar reclame voor, of liever maken ze de bezoekers enthousiast voor deze fascine rende sport. Een gesloten kleurentelevi- systeem ondersteunt hun „standwer- >rspraatje” Jan Peter vindt dat je aan een zeilplank niets hebt als je de mogelijkheden niet kent, geen cursus volgt dus. Zelf heeft hij BEVERWIJK. De uitnodiging van Gedeputeerde Staten aan Beverwijk om alsnog deel te nemen aan het open beraad over de voorhaven, werd door de gemeen teraad gisteravond aangegrepen om nog eens in schepre bewoordingen afkeuring uit te spreken over het feit, dat GS en de wél aan het overleg deelnemende gemeen ten Beverwijk zo lang buiten het beraad hebben gehouden. ADVERTENTIE BEVERWIJK. De uitslag van de vierde wedstrijd in de onderlinge compe titie van de Beverwijkse bridgeclub Sans- Atout luidt: Groep I: 1. Schipper-De Wit 84, 2. Beers- Beentjes 82, 3. Bijking-Spruit 81, 4. Groot-Den Heijer 75, 5. Luijendijk-Kleijn 73, 6. Plezier-Geerling 69, 7. Kuil-Luijen- dijk 68, 8. Gbr. Bierman 59, 9. Fam. Hoogeboom 57 punten. Groep 2: 1. v. Groningen-Kramer 132, 2. Eijking-Duin 123, 3. Sloof-Hoogsteder 113, 4. Tabak-Hoogeboom 113, 5. Gebr. Wela- gen 112, 6. Eijking-Razenberg 103, 7. Fam. Zwaneveld 103, 8. Beer-De Lugt 97, 9 Fam. v. Roon 93, 10. Belterman-v. Zutphen 91 punten. Groep 3: 1. v.d. Lugt-Smolenaars 135, 2. Hoen-Hoogeboom 131, 3. Liefting-Hilbers 121, 4. Mooij-Numan 117, 5. v. Leeuwen- Rumpt 112. 6. Kleijn-Gijsberts 102, 7. v. Bergen-Poerstamper 99, 8. Zoontjes-Por- tegies 96, 9. Gbr. De Jong 93, 10. Dms. Leitner-v. Straten 74 punten. Hoewel de raad het met het college eens was dat Beverwijk aan de uitnodiging ge hoor moest geven, vond men het verzoek om mee te gaan werken aan het onderzoek naar de verkeers- en milieuconsequenties van de alternatieve havenuitbreiding nog al „schamel” aandoen. Daarentegen uitte de raad grote waardering voor de stelling- name van het college, dat na het uitlekken van de alternatieve uitbreidingsplannen van het open beraad „op niveau maar met duidelijk ingehouden verontwaardiging” Op verzoek van het CDA sprak tenslot te ook de CPN zich bij monde van frac tievoorzitter Berghuis uitdrukkelijk te gen de voorhaven-alternatieven uit. HAARLEM. Voor het Gereformeerd Politiek Verbond treedt in Noord-Holland de heer H. van der Tol uit Laren op als lijsttrekker. Op de tweede plaats van de kandidatenlijst staat de Zaandammer S. J. C. Cnossen. De verdere kandidaten zijn A. J. Olij uit Alkmaar, G. J. Schutte uit Hilversum, R. Wietsma uit Zwanenburg, P. van Veelen uit Oudorp, W. de Putter uit Nieuw-Vennep, J. Veenstra uit Alkmaar en L. de Vries uit Den Helder. Voorts is de partij voor naleving van de zondags rust, voor delegatie van taken aan waterschap pen, tegen subsidies aan instellingen die het (on geboren) leven bedrei gen, minachten of ver nielen, maatschappij-af- brekend werken of het gezag ondermijnen en te gen naaktstranden. BEVERWIJKHEEMSKERK Alle vestigingen van de openbare bibliotheken l in Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Zee (rijn op Goede Vrijdag 24 maart en op paaszaterdag 25 maart voor het publiek I gesloten. S18 maar Vleet akjea ABN Bank noot- ronË ?ren kent, geen cursus volgt dus. Zelf heeft hij ike sutpii met vallen en opstaan proberen te aren, tot Tim besloot de verkeerd aange- ■rde techniek van zijn broer te verbete ren. Jan Peter: „Er zijn een heleboel men sen die zo’n ding kopen, er meer op vakan tie naar het buitenland gaan, teleurgesteld 'komen en dan de opmerking slaken: JVoor mij hoeft het niet meer”. Dat is imer want het is een fijne sport vooral ip zee. Je kunt wel een paar dingen zelf aan de weet komen, maar hoe het precies rerkt moet je leren van iemand die veel ervaring heeft”. Volgens hem kun je met deze fantasti sche sport alle kanten op. Niet alleen op het water, maar ook op het strand (met vielen er onder) op het ijs en zelfs wordt deze sport al op sneeuwlagen beoefent. De opleiding is in de hele wereld hetzelf de volgens Jan Klijn. „Onze school is er- tend door International Windsurfing Ichools (IWS) en leidt op voor een officieel diploma”. In heel Europa zijn overigens paar drie scholen, waaronder die in Zand- port. Het surfen op zee noemt hij een jjzondere ervaring, die wel veel oefening jergt. Deze praktijk, maar ook de theorie jeeft de Branding Surfschool op het (oorderstrand bij de reddingpost van Piet )ud. De cursus neemt één dag in beslag en tost iets meer dan honderd gulden. Daar Zijn dan een lunch, drankjes, pak, zwem vest en begeleiding door een reddingsboot bij inbegrepen j Zij die het liever in de avonduren doen De prachtige gekleurde zeilen vallen on middellijk in het oog. Ze zijn onder zeil zogezegd, maar klaarwakker zodra uw blik interesse verraadt voor een behendig heidsspel met de elementen van het CDA verdragen elkaar niet, aldus De Vries. „Die C wil zeggen: onze norm is de eeuwige waarheid. Maar die D zegt: de wil van het volk is onze norm. Het GPV erkent slechts Gods op pergezag. De overheid is Gods dienaar, niet die van het volk of van de stembus”. Deze teruggang was bijna de helft min der dan in 1975 toen de bevolking met 1012 personen afnam. In 1977 vestigden zich 2101 mensen in de gemeente; 2734 burgers vertrokken naar elders. Er was daarmee een negatief vestigings overschot van 633 personen. Omdat het geboortenoverschot nog een positief saldo I van 75 vertoonde, was de totale verminde ring 558 personen VELSEN. Het aantal inwoners in de gemeente Velsen bedróeg op 31 december 1977 62.465, waarvan 31.628 vrouwen en 30.837 mannen. Vergeleken met 31 de- l cember 1976 is de bevolking met 558 personen afgenomen. Vier jaar geleden be haalde het GPV onvol doende stemmen voor een statenzetel in Noord- Holland. Toch doet de partij weer mee. „Juist in deze tijd van verwarring moeten christenen de weg wijzen, nu de hoek stenen van de samenle ving worden aangetast”, zei de voorzitter van de bijeenkomst. „De strijd hamer moet omhoog!” Ook over PvdA en VVD weinig goeds uit de mond van de GPV-spre- ker. „Volgens sommigen is de echte tegenstelling in ons land die tussen WD en PvdA. Dat is niet zo. Liberalisme en socia lisme zijn immers vruch ten van dezelfde wortel: de Franse revolutie. Bei de gaan er van uit dat de mens in zich goed is, al leen de structuren niet deugen”. bij GS en de aan het overleg deelnemende gemeente aan de bel trok. WD-er Eiff vroeg aandacht voor de „drammerigheid” van Amsterdam, de ge meente die naar zijn mening koste wat het kost de voorhaven aangelegd wil zien en uit dien hoofde niet schroomt, over de betrokken gemeenten en het provinciebe stuur heen de zaak desnoods op regerings niveau te spelen. „Beverwijk moet daar dan ook maar gaan lobbyen”, meende de liberale voorman, die grote verontrusting over de voorhavenplannen op z’n plaats achtte. CDA-er De Wildt wees op een ander reëel gevaar: nadat men indertijd op pro vinciaal en landelijk niveau het licht op groen heeft gezet voor de uitbreiding van Hoogovens door middel van een dijk in zee, kan volgens De Wildt gemakkelijk de houding ontstaan van „die dijk daar heb ben we nu toch toe besloten, als Hoog ovens hem dan wellicht niet direct of in het geheel niet nodig heeft, dan kunnen we wel I een andere bestemming vinden bijvoor beeld erts- en kolenoverslag. We moeten ons echter goed realiseren”, aldus De Wildt, „dat besloten of nog nader besloten zal worden over Hoogoven-uitbreiding en niet over een dijk in zee: de „Boersma”- dijk is een gevolg van een ontwikkeling en niet een ontwikkeling op zichzelf ”.DeC- D A-er sprak in dit verband in het verleden al eens van „de grote wisseltruc”. Burgemeester Hubers was het wat dit betreft volkomen eens met het CDA: hij noemde het een uitermate gevaarlijke ont wikkeling om in het open beraad maar voor het gemak van die „harde kustlijn” uit te gaan. Hij deelde mee de uitkomsten van de onderzoeken terug te koppelen naar de daarvoor in aanmerking komende raadscommissies en naar de Dorpsraad Wijk aan Zee, de Aktiegroep Leefbaar Wijk aan Zee, het Komité Anti-Voorhaven en de Vereniging Milieudefensie. Zandvoort. Gedepu teerde Van der Knoop en statenleden van alle gro te partijen nemen deel aan een forumdiscussie met als onderwerp de statenverkiezingen. Ook de plaatselijke kandida ten voor het provinciebe stuur zullen aanwezig HAARLEM. De par lementaire agrariër Koe koek is de enige politicus in ons land die in alle kieskringen als lijsttrek ker meedoet aan de pro vinciale statenverkiezin gen. Hij wil kennelijk profiteren van zijn popu lariteit en maakt daarom dankbaar gebruik van een hiaat in de kieswet, waarin geen eisen ten aanzien van de woon plaats van een kandidaat zijn opgenomen. Koe koek kan natuurlijk nooit in alle elf provin cies tegelijk een statenze tel bezetten. Voor de in schrijving van zijn naam als lijsttrekker van de Boerenpartij was buiten de 250 gulden alleen een aantal handtekeningen nodig. Pas wanneer hij gekozen wordt, moet een uittreksel uit het bevol kingsregister aantonen dat hij tot de inwoners van de betreffende pro vincie behoort. Als het eenmaal zover is, laat hij numtner twee van de lijst wel opdraven. De Koe- koekstemmers moeten het dan met een geestver want van deze slimme boer doen. Het programma van de Boerenpartij bevat ook Vanuit die visie doet het GPV dan ook geen moeite om de Noordhol- landse kiezers voor zich te winnen met uitspra ken over Schiphol, Hoog ovens, Markerwaard en voorhaven. „Program ma’s hebben toch maar een betrekkelijke waar de”, aldus De Vries. „Bo vendien is het goed om een statenlid niet vante- voren vast te pinnen op een standpunt. Hij moet zich kunnen verdiepen in de problemen en in afwe ging zijn standpunt bepa len. Het gaat er vooral om vanuit welke visie hij dat doet”. Welnu, daarover liet de GPV’er gisteravond geen twijfel bestaan. De bijbel is het uitgangspunt, let terlijk en compleet. Dus niet, zoals De Vries bij voorbeeld het CDA ver wijt, alleen die delen cite ren die in je kraam te pas komen en de rest maar vergeten. Ook niet het af gaan op eigentijdse inter pretaties van het evange lie. Fundamentele fout van het CDA is volgens de GPV’er, dat het de mens tot goeds in staat acht. Het GPV gaat uit van zondeval en verdor venheid. De C en de D kunnen ook bij Tim en Jan terecht. Dat kost nog minder ook, maar u moet er wel twee avonden voor vrijmaken. In de week enden zijn er speciale branding cursussen voor gevorderden, terwijl beginners ook kunnen deelnamen aan tandemcursussen. Dat heeft niets met fietsen te maken maar houdt in dat u wordt geleerd te varen en te manoeuvreren met een lange twëeper- soonsplank. Ook hierbij wordt de theorie niet vergeten. Enthousiast vertelt Jan Peter in zijn klei ne stand op de voorjaarsbeurs over de simulatoroefeningen ofwel surfen op het droge, balansoefeningen op een plank zon der en met zeil, gebruik van het zwaard op zee, varen onder toezicht en tenslotte het vrij varen. Dit praktische gedeelte neemt zes uur in beslag. Tijdens het theorieuurtje wordt de aspirant windsurfer ingewijd in de geheimen van het op- en aftuigen, de windrichtingen, stromingen en getijden, veiligheid en de voorrangsregels bij deze sport. Als het slecht weer is aan de kust warden de cursussen op binnenwater ge houden. De Lichtboei In „De Lichtboei” aan de Maasstraat in Heemskerk kan vrijdaga vond weer worden geklaverjast. Men be gint om 20 uur. Wijk aan Duin De tienergroep van buurthuis Wijk aan Duin, die donderdag ’s avonds van 19.30 tot 21.30 uur bijeen kogit, kan nog best wat versterking gebruiken. De groep kent geen vast programma: de tieners mogen doen en laten wat ze zelf willen, en bij gebrek aan eigen ideeën kan men bijvoorbeeld een keuze maken uit activiteiten als T-shirts batikken, sieraden of tegeltjes maken, hars gieten, emailleren, houtbewerken of pottenbakken. Ook is er een bandrecorder aanwezig, om bijvoor beeld een disco-show op te nemen. Telefo nische inlichtingen zijn verkrijgbaar via nummer 20944. De Schans Vrijdagavond 17 maart wordt er in De Schans te Beverwijk ge kiend. De loten zijn slechts dertig cent per stuk. Men begint om 20 uur. HAARLEM. Het GerCTormeerd Politiek Verbond staat voor een Iwide christelijke politiek, niet meewapperend met de geest van de tijd. De Drie Formulieren van Enigheid zijn en blijven voor het GPV de basis voor de politiek. In hotel Lion d’ Or te Haarlem legde de heer J. P. de Vries hoofdredacteur van het Nederlands Dagblad, de nadruk op de principiële beginselen van zijn partij. Het gaat het GPV niet in de eerste plaats om praktische politieke punten, maar om het denken er achter. mer moet blijven, maar de mini-provincies mo gen er niet komen. Het forensisme moet bestre den worden. In de steden ziet de Boèrenpartij' graag meer bejaarden woningen gebouwd wor den. De vissersvloot mag niet verdwijnen en de ha venactiviteiten vragen om uitbreiding. Amster dam heeft extra geld no dig voor de stadsver nieuwing. Ziekenhuizen mogen niet worden ge sloten en het ambulance vervoer kan worden ver beterd. Subsidie aan niet-nuttige en niet-werk- zame instellingen moet worden afgeschaft, zeg gen de boeren ook nog. Bovenaan het urgen tieprogramma prijkt de verdediging van onze de mocratische vrijheden met „Onze Koningin” als staatshoofd. Oranje bo ven, ook voor de boeren. BEVERWIJK. Tot opvolger van brandweercommandant J. Raap is door B. en W. van Beverwijk benoemd de heer D. J. Blok uit Haarlem. De nieuwe brandweercommandant is 33 jaar oud, gehuwd en heeft drie kinderen. Momen teel is hij werkzaam als hoofd van de technische dienst van de brandweer Haarlem en als docent aan de rijksoplei- ding beroepsbrandmeester en opleiding tot vrijwillig onderbrandmeester. De heer Blok volgde na het behalen van het HBS-B-diploma de HTS-autotechniek en de opleiding Voor beroepsbrandweerof- ficier. In ’73 trad hij in dienst bij de ge meentelijke brandweer van Haarlem, waar hij in ’75 werd benoemd tot hoofd van de technische dienst. Tot zijn taak behoorde onder meer de aankoop en het onderhoud van het materieel, de aankoop en het onderhoud van verbindingsappara- tuur en het verstrekken van adviezen inge volge de hinderwet. Voordien was de hher Blok van maart ’68 tot augustus ’73 werk zaam bij de Koninklijke Landmacht (artil lerie) als luitenant onderhoud motorvoer tuigen en kapitein wegtransport. voor de statenverkiezin gen een aantal echte agrarische elementen. Zo moet de levenssfeer op het platteland worden gehandhaafd, mogen kleine kernen niet verste delijken en moet de Markerwaard worden drooggelegd ten behoeve van de land- en tuin bouw. Boomgaarden moeten zoveel mogelijk behouden blijven en de recreatie moet soepeler worden beoordeeld. Bes paring van overheidsuit gaven inplaats van belas tingverhoging, is een meer algemener doelstel ling. Dat geldt ook voor de strijd tegen de onder mijning van de geestelij ke waarden en verwilde ring van de moraal. De naleving van bestaande wetten is een program mapunt waar weinig mensen aanstoot aan zul len nemen. De Eerste Ka- Nieuw Vennep. De Nieuw Venneper Han Al ma is als WD-er lid van Provinciale Staten en fractievoorzitter van de WD in de gemeente raad. Donderdagavond om half negen spreekt de liberaal in de Rank, Eug. de Prévinaireweg in Nieuw Vennep over het belang van de statenver kiezingen. zijn. De bijeenkomst wordt gehouden in het Gemeenschapshuis, Louis Davidstraat Zandvoort. Bal na met de Roomsoezen. Haarlem. In het ka der van de verkiezingsac- tiviteiten organiseert de PSP afdeling Haarlem maandagavond een dis cussiebijeenkomst met als onderwerp „Voor een socialistisch alternatief”. Lambert Meertens, alge meen voorzitter van de PSP, zal de avond inlei den. De bijeenkomst wordt gehouden in het Rosenstock Huessyhuis, Hagestraat 10 in Haar lem. Aanvang kwart over acht. Lisse. Dinsdagavond van het autoverkeer door het nalaten van aanleg van nieuwe wégen van de hand. Een dergelijke po litiek zou ten koste van doden en gewonden gaan. Er moeten meer verbindingen onder het Noordzeelcanaal komen. Daarnaast bepleit de GPV subsidiëring van collectief woon-werkver- keer (bedrijfsbussen). Jan Peter Klijn demonstreert de wind- surfoefeningen met behulp van een simu lator. Het toestel wordt gebruikt op de school in Zandvoort. handelwijze open beraad (Van een onzer verslaggeefsters) om acht uur geeft gede puteerde ir. Buijsert uit Zuid-Holland in het Fio- retticollege te Lisse zijn visie op het streekplan Zuid Holland West. De bijeenkomst is georgani seerd door de CDA-bes- turen van Hillegom, Lis se, Noordwijkerhout en Sassenheim. Haarlem. Jan de Lange, lijsttrekker voor D’66 bij de Statenver kiezingen, staat woens dagavond in restaurant de Lantaern, Franke- straat 33 te Haarlem stil bij het feit dat. het kabi net Den Uyl een jaar ge leden is gevallen. Wie daarover wil meepraten moet om kwart over acht aanwezig zijn Het provinciaal ver kiezingsprogramma van het GPV geeft geen uit sluitsel over zaken als Hoogovens en voorha ven. Economische belan gen moeten worden afge wogen tegen die van mi lieu, vindt de partij. Niet mis te verstaan is de me ning over het verkeer: het GPV wijst indammen

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11