Koninklijke Vlaamse Schouwburg schmiert geheel onnodig Bot toneelbeleid door Keramiek Renate Koerber heeft Plannen CRM voor BBK Rubens-jaar legde Antwerpen geen windeieren Westland Utrecht Hypotheekbank Nederlandse Opera komt met première Henke mans Kamer afgewezen onhoudbaar" sterk aan kracht gewonnen rii/kf Je Dagje uit in Düsseldorf busreis op elke eerste zaterdag van de maand eerstvolgende datum: 1 april 1978 Reissom: 29,- per persoon lil n? DAMIATE EXTRA VOLVO SPECIALS g FRICANDEAU Met wandkleden van Cees Vis in Zandvoorts cultureel centrum a Vijf nieuwe werken in seizoen 1978/1979 13 1 5 MAART W O E N S D A G 19 7 8 KUNST J induren houden -time. TWEEHUYSEN B.V. Terug om plm. 21.30 uur "1 ■ff! JA-.- Voor deelname aan deze reis is het noodzakelijk, dat u over een paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen mag zijn, of over een geldige toeristenkaart beschikt. U dient ook reeds in Nederland Duitse marken te kopen, aangezien aan de grens niet wordt gestopt. RESTAURANT Grote Houtstraat 21, Haarlem few t- A ADVERTENTIE (I I Inlichtingen bij al onze kantoren (AD VER TENTIES) Het zijn erg boeiende werelden die ze ADVERTENTIE O o o Ook mevrouw Langedijk (PvdA) betoog de dat er geen besluiten mogen worden Telefonisch via nr. 31 31 50 (Hofman Schuurman - van 13.00 tot 17.00 uur). Chesnots blijspel gaat over een zojuist overleden zeer vermogend schrijver van keukenmeidenromannetjes. Niemand in de familie rouwt om zijn dood want het geld droogt de smart verschroeiend. Over het lijk van de heer Stéphane Boissière wordt reeds zaken gedaan met zijn erfgeld als onderpand. Neen, niet over zijn lijk! de regie van Jan Bouws uit 1969. Dit werk wordt herhaald bij gelegenheid van het 25- jarig bestaan van het Vocalistenconcours in ’s-Hertogenbosch. Winnaars van deze wedstrijden zullen solisten zijn. Het Bra bants Orkest onder leiding van Hans Vonk begeleidt de voorstelling. Genoemd zijn als uitvoerenden onder meer Nan Christie, Adrienne Czengery, Patricia Price, John Bröcheler, Wynford Evans en Thomas Thomaschke. Met „Norma” van Bellini in de regie van Tito Capobianco uit het seizoen 1973-1974 haalt de opera Joan Sutherland ander maal naar Nederland. Voor deze produk- tie zijn ook gecontracteerd Huguette Tou- rangeau, Francisco Ortiz en Willard White. Herhaald worden voorts: „De speler” van Prokofiev, regie David Pountney uit 1975, „La Traviata” van Verdi, regie Tito Capobianco en Guus Mostart uit 1974, „Of Mice and Men” van Carlisle Floyd, regie Rhoda Levine uit het Holland Festival van 1976, „Salome” van Strauss, regie Bodo Igesz uit 1974, „Madame Butterfly,1 van Puccini, regie Friedrich Petzold uit 1974, Katja Kabanova” van Janacek, regie Ka rel Jernik uit 1975, „Albert Herring” van Britten, regie Jan Bouws, uit 1973, „Orfeo ed Euridice” van Von Gluck, regie Rhoda Levine uit het Holland Festival van 1975. In het Holland Festival 1979 wordt voorts „Tristan und Isolde” van Wagner, regie Friedrich Götz, herhaald. Dit werk stond ook in het seizoen 1974-1975 op het programma van de Nederlandse Opera. In coupures vanf 1.000,-off 10.000,-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 5’/a% na twee jaar tot 8% na vijf jaar. Volgens samengestelde interest. (Effectief rendement 8%). Verkrijgbaar bij uwadviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren lang. Dat vind ik de beste prestatie die een blijspelactrice kan leveren Daarom is het toch jammer dat er in het laatste bedrijf teveel op goedkoop effect gemikt wordt. Dat heeft deze voorstelling niet nodig, of het zou als camouflage moe ten dienen voor wat zwakker bezette klei ne rollen. Wie de Vlaamse spelers in Haar lem nog wil zien kan daarvoor nog tot en met zaterdag in de Schouwburg terecht. Het merendeel van die winst kwam uit de verkoop van gouden en zilveren Ru- bens-penningen, die het stadsbestuur had laten slaan. Maar ook de ruim 600.000 bezoekers van de grote Rubens-tentoon- stelling hebben de stad winst opgeleverd, evenals het Antwerpens aandeel in de ver koop van de speciale Rubens-postzegel. Ruim 5,2 miljoen gulden van de winst, zo is beslist, zal besteed worden aan het ver fraaien van het Rubens-huis in Antwerpen en aan aankopen voor dat huis. Ook de horecasector in Antwerpen is van het Internationale Rubens-jaar niet slechter geworden. Het totaal aantal over nachtingen bijvoorbeeld in hotels, op cam pings en in andere logiesgelegenheden be droeg vorig jaar ruim 659.000 en dat is 13,8 procent meer dan in 1976. In de hotels alleen al steeg het aantal overnachtingen met 23 procent. gewerkt leugel en in leuk iel, met erse 95 AMSTERDAM (ANP). De Nederland se Operastichting brengt het komende seizoen „Wintercruise” van Hans Henke- mans in wereldpremière. De opera is in opdracht gemaakt. Elijah Moshinsky re gisseert het in het Engels uit te voeren werk naar de gelijknamige novelle van Somerset Maugham. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Anton Kersjes werkt aan de uitvoering mee. Scherpe kritiek heeft de BBK op de onwil van de minister, mevrouw Garde- niers, een gesprek te-voeren over de be roepspositie van de beeldende kunste naars met de representatieve vakbond, de BBK. Verwondering is er bij de BBK, dat de bewindsvrouwe stelt dat zij in dit vlak het beleid van de vorige CRM-minister wil volgen. Maar de BBK wijst erop dat deze houding van de toenmalige minister, mr. Van Doorn, juist heeft geleid tot vervreem ding tussen het departement en de be roepsgroep. BRUSSEL (ANP). Het Internationale Rubens-jaar dat Antwerpen in 1977 heeft gevierd, heeft de stad geen windeieren gelegd. Het heeft, zo is nu uitgerekend, ruim 5,5 miljoen gulden in het laadje gebracht. Zijlweg 242 - Hoek w. Randweg Haarlem - tel. 326340 De kans op een avond smakelijk lachen is aanwezig, mits een klein beetje banaliteit voor lief genomen wordt. KO VAN LEEUWEN Vertrek om 8 uur uit Haarlem Vertrek om 7.30 uur uit IJmuiden 0/ Pandbriefbiljetten Haarlem, Frederikspark 1/Hoek Houtplein, 023-31 91 54 Voor deze uitvoering ontwerpen Patrick Cees Vis werkte tot voor kort een groot gedeelte van het jaar in de Franse Ardè- che. Het ruige landschap daar is altijd een bron van inspiratie voor hem geweest. Gedeeltelijk abstract, gedeeltelijk expres sionistisch van stijl werkt hij zijn wandkle den heel monumentaal uit waarbij steeds de grote lijn en opzet bepalend is voor het resultaat en niet een verfijnde detaillering. Qua ruigheid komt de sfeer van het Franse landschap heel direct over. Dat wordt soms nog eens versterkt door de toepas sing van wit nylon dat als het ware een soort van scheiding bepaalt tussen wat je als cultuur mag beschouwen en natuur. Als kleureffect heeft het een wat doods karakter maar het zorgt wel voor een contrastrijk uiterlijk. Cees Vis en Renate Koerber hebben mo menteel een tentoonstelling in het cultu reel centrum van Zandvoort op het Gast huisplein. Het is hun tweede gezamenlijke expositie in vrij korte tijd. Nog niet zolang geleden was hun werk immers ook te zien in Gebouw Noord-Holland in Haarlem, terwijl het kleinplastiek van Renate Koer ber een maand later ook nog bij de SBK werd geëxposeerd. De tijd tussen de ten toonstellingen is toch nog lang genoeg ge weest om veranderingen in beider werk te zien te geven. Bij Renate Koerber is dat vooral in tech nische zin. Haar vaak wat schrale glazuren zijn nu veel verzadigder van kleur gewor den en hebben duidelijk aan kwaliteit ge wonnen. Haar wijze van versieren is nu ook minder krampachtig, ziet er oprecht spontaan uit. Het is keramiek dat heel natuurlijk overkomt, met nog een restant van de gebruikswaarde die keramiek al- Cees Vis heeft in zijn techniek een grote mate van evenwicht gevonden en is aange land op een niveau dat niet meer voor verbetering in aanmerking komt. Hij be heerst als geen ander de weeftechniek, maar zoekt nu ook naar een verbreding van zijn expressiemiddelen. Je ziet nu in de landschappen menselijke figuren op doemen die meer realisme hebben dan in zijn vroeger werk voorkwam. De herken baarheid van de menselijke figuur is een wezenlijk onderdeel van zijn stijl gewor den waarin het de vraag is of dezelfde ontwikkeling zich ook ten aanzien van het landschap zal voordoen. Het resultaat is intussen wel dat de mo numentaliteit in zijn werk enigszins ge weld wordt aangedaan. Het lijkt erop alsof met de komst van de herkenbaarheid ook de spanning afneemt die altijd aan de expressionistische vormen werd meegege ven. Een spanning die hieruit bestond dat de ruimte die de beschouwer kreeg om zelf in te vullen erg groot was. Nu wordt de inhoud nauwer omschreven en bepaald en lijkt daardoor ook wat minder speels. Het zou ook best kunnen zijn dat de sterke aanwezigheid van het realisme (soms zelfs naturalisme) in het werk van Renate Koerber bij Cees Vis zijn sporen begint achter te laten. De „menselijke maat” in de keramiek vertaald, heeft bij Renate Koerber echter een literaire onder grond, met andere woorden dat ze met haar figuratieve voorstellingen graag een heel verhaal zou willen vertellen. In de wandkleden zocht Cees Vis echter voor eerst naar een expressionistische draag kracht voor zijn ideeën. De ontwikkeling waarin hij zich nu bevindt komt danook lichtelijk tweeslachtig over, een (nog) niet kunnen kiezen tussen twee geheel verschil lende opvattingen. Waar de voorkeur uit gaat naar zijn abstracte werk moet dat jammer genoeg worden betreurd. De glansrol in Opgeruimd staat netjes is die van de schoonzoon Ludovici Méri- court. die zich in spierverrekkende boch ten moet wringen om de weer ademende dode voor de buitenwereld nog een wijle dood te houden. En daarin laat Anton Peters onweerstaanbaar spel zien, vol wendinkjes, mimiekjes en zich geestelijk en fysiek bewegend als een kwïkzilver- bolletje. ZANDVOORT. De natuur en het na tuurlijke zijn twee elementen die een be langrijke rol spelen in het werk van de twee Haarlemse kunstenaars Cees Vis en Renate Koerber. Cees Vis maakt wandkle den waarvoor hij zelf de wol verft als die al niet naturel gebruikt wordt. Renate Koerber past in haar schalen en objecten de engobe-techniek toe met transparante glazuren hetgeen aan haar werk een sobe re en ook eerlijke glans geeft. esmann >stick □ruin anje irig. Want als alles op rouwgebied al bijna geregeld is klinkt uit de sterfkamer een proestende nies. De dode is herrezen en raakt aan de beterende hand Een geduchte 'tegenvaller die oorzaak en inzet wordt van nog ruim twee bedrijven vrolijkheid. Opgeruimd staat netjes behoort tot de blijspelen waar een kundig regisseur met een groep bekwame spelers een heel eind mee uit de voeten kan. Bij de Koninklijke Vlaamse Schouwburg regisseerde Nand Buyl ditmaal en hij heeft er zijn artistieke geloofwaardigheid mee behouden. De Vla mingen spelen nauwgezet en met af stande- ïijke humor. Dat er in het laatste bedrijf Le Calme heet dit wandkleed (wol en nylon) van Cees Vis dat momenteel wordt geëxposeerd in het Cultureel centrum van Zandvoort. tijd heeft gehad (kandelaars, objecten die als vaas kunnen worden gebruikt) maar je ziet toch ook een drang om keramiek als zelfstandige uiting te verwerken. Ook de mate waarin Renate Koerber haar volumes vormgeeft, is een stuk beter geworden. Ze maakt veel opengewerkte vormen om zodoende het driedimensione- le karakter van haar objecten te bena drukken. Tegelijkertijd zorgt ze ervoor dat je de vormen ook als gesloten kan be schouwen. Figuurtjes worden in het in wendige van andere figuren geplaatst die op hun beurt hun eigen leven gaan leiden. genomen die in de gezelschappen en groe pen „gaten slaan”. Zij vroeg zich af waar om er in samenwerking met het ministerie van sociale zaken geen mogelijkheden zou den zijn om deel te nemen aan werkgele genheidsprojecten (voor acteurs) die wor den uitgevoerd als ad hoc-produkties. Ze wilde precies weten hoe per 1 maart de gelden in de toneelsector zijn verdeeld en wat de redenen zijn waarom ermee geschoven is. De Boer (CDA) sprak er zijn ergernis over uit, dat Rotterdam cultureel nog steeds achtergesteld is. Hij diende een amendement in ter grootte van een mil joen gulden om in deze „onbevredigende” situatie wijziging te brengen. De Boer wilde ook speciale aandacht voor de positie van de Theaterunie in Amsterdam. Het organisatorische appa raat wordt gesubsidieerd en voor het bege leiden van produkties is geen geld. Dat is aldus De Boer, „een auto zonder benzine”. Ook hij stelde de vraag waarom er geen mogelijkheden zijn in werkgelegenheid sprogramma’s voor het in stand houden van spelersplaatsen bij toneelgezelschap pen. Steun van de Kamer kreeg ook het Friese gezelschap „Tryater”; er werd een amendement ingediend. De D’66’er Ch. Mertens bepleitte verho ging van de prijzen van toegangskaartjes voor toneelvoorstellingen met één gulden. Hierdoor zou een miljoen gulden extra ruimte ontstaan, omdat er jaarlijks zo’n miljoen mensen naar de schouwburg gaan. Met dat bedrag zou een fonds voor de Nederlandse dramaturgie kunnen wor den gesticht en een apart begrotingsartc- kel voor incidentele produkties kunnen worden ingesteld. 244 343 242 BLEU STAR BLACK BEAUTY GT DEZE WEEK IN DE SHOWROOM VAN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Unaniem heeft het par lement zich tegenstander verklaard van het hanteren van de botte bijl in het toneel. Dat is gebleken bij het begin van de CRM-begrotingsbehandeling dinsdag in de Tweede Kamer. „Verwarringwek kende geruchten” doen over toneelbezui- nigingen de ronde, zo verklaarde me vrouw Kappeyne (VVD). Als iedereen door bezuinigingen wordt afgeknepen, zal ook het toneel moeten meedoen, zo zei ze, maar alleen het toneel onder het mes zou geen „gelukkige beweging” zijn, omdat de kunsten verhoudingsgewijs ai op een laag pitje staan. Ma, '1 a- Scène uit Opgeruimd staat netjes met v.l.n.r. Rik Andries, Vera Veroften Anton Peters. (Tot en met 26 maart, van woensdag tot en met zondag' van 14-17 uur). CEES STRAUS -'wL i toch onnodig geschmierd wordt durf ik niet op het conto van de regie te zetten. Daarvoor is er voordien teveel goeds te zien. Vooral valt dat op aan het begin van de voorstelling. Ann Petersen, die een toe gewijde huishoudster Louise speelt, leeft zich al het eerste kwartier uit in voortreffe lijk spel. Het opvallende is dat zij dat doet zonder ook maar de geringste speculatie op gemakkelijk haalbaar succes bij een toegevend publiek. Ann Petersen laat zich niet door een gierend publiek verleiden, zij behoudt haar niveau heel de voorstelling DEN HAAG. De Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) wil onmiddellijk overleg met de minister van CRM over haar plannen om sterk te bezui nigen op de beeldende kunsten. Die plan nen, vindt de BBK, zijn onhoudbaar. Plezierig blijspelwerk uit België HAARLEM. —In verband met het cultu rele verdrag tussen België en Nederland worden er in ons land regelmatig Belgi sche toneelprodukties vertoond. De kwali teit van die voorstellingen is verschillend en sterk afhankelijk van het gezelschap. Deze week speelt in de Stadsschouwburg het gezelschap Koninklijke Vlaamse Schouwburg. En met een blijspel nog wel. Vlamingen hebben bij mij dan een streepje voor, de sappigheid waarmee zij hun hu mor presenteren is hartveroverend. Maar niet alleen daarom heeft de opvoering van Pierre Chesnots blijspel Opgeruimd staat netjes (A Vos Souhaits) me dinsdagavond veel plezier bezorgd, ook omdat er tot het moment van „het grote overdrijven" was aangebroken kostelijk blijspelwerk ver toond werd. aldus weet te scheppen waar je niet gauw op raakt uitgekeken. I Robertson en Rosemary Vercou de decors I en kostuums. Tot de solisten behoren on- der meer Enid Hartle, John Bröcheler, Michael Halliwell en Henk Smit. De datum voor de eerste voorstelling wordt later I bekend gemaakt, tegelijk met de data van de andere opera-uitvoeringen in het sei zoen 1978-1979. Naast de wereldpremière komt de Ne derlandse Opera met vier nieuwe enscene ringen en elf opera’s die al eerder op het repertoire werden genomen. Zoals gebrui kelijk komen onder de solisten voor de volgende periode naar verhouding veel jonge mensen aan bod. Zeer internationaal is de bezetting „Tannhauser” van Richard Wagner met het Concertgebouworkest onder leiding van Edo de Waart in de regie van John Cox. Genoemd kunnen worden: Clarice •Carson, Elizabeth Connell, Pieter van den -Berg, Tom Haenen, Benjamin Luxon en •.Spas Wenkoff. De volgende nieuwe produktie is „La vie Parisienne” van Jacques Offenbach. Hier van zullen twaalf voorstellingen worden "gegeven. Deze opera zal in het Nederlands worden gezongen met onder andere Jen nie Veeninga, Mary Willems en John Brö cheler. Regisseur is Lotfi Mansouri. In de bak zit het Radio Kamer-Orkest onder leiding van Kenneth Montgomery. De derde nieuwe enscenering wordt „Carmen” van Georges Bizet, eveneens in regie van Mansouri. Gekozen is voor de versie met gesproken dialogen. Solisten zullen zijn: Roberta Alexander, Angela Bello, Cora Canne Meijer, Iboya Sarvari, Nico Boer, Jan Derksen, Adriaan van Limpt en John Vierkens. Voor de begelei ding staat het Utrechts Symfonie Orkest genoteerd. De laatste nieuwe enscenering is „Die Zauberflöte” van W. A. Mozart met het residentieorkest onder leiding van Hans I Vonk. Filippo Sanjust tekent hierbij voor de regie. Decors en kostuums. Solisten zijn: Roberta Alexander, Annett An- driesen, Angela Bello, Hanneke van Bork, Thèa van der Putten, Nico Boer, Dimitris - Kavrakos, Robin Leggate en Benjamin Luxon. Van Wolfgang Amadeus Mozart blijft ook op het repertoire „Cosi fan Tutte” in met verse groente en aard, naar keuzeObOU

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13