Rf ABVA-voorzitter over werk commissie-Lamers: Supermarkten verkopen steeds meer bloemen Extra belasting EMS: verkoop op vrachtverkeer in Oostenrijk aandelen Klacht van CNV Serbadjadi over plan Batco van de baan Kerken opgeroepen tot aandeelhoudersacties Postorder omzetten 10 pct hoger MINDER WERKLOZEN DANK ZIJ LICHTE VERBETERING ECONOMIE tussen de bedrijven door I ff I Fles halfvolle melk hele liter tijdelijk Dat was schrikken op de Champs Elysées I I De Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. w ‘RTri -jh ■M t ■B Wetsontwerp: 18 19 |0 E N S D A G 15 MAART 19 7 8 ECONOMIE Trendbeleid CAO-akkoord Westland-Utrecht J-18.01 Staatslening Directeur weg )-17.l Ï-22J Moeilijkheden 78 AMSTERDAM (ANP). Er wordt een rechtstreekse aanslag voor bereid op de portemonnee van de ambtenaren. Voorzitter J. Dut man van de ABVA (algemene bond van ambtenaren en van personeel in gezondheidszorg, welzijnswerk en sociale werkvoorziening) leidt dit af uit de taakopdracht van het kabinet aan de commissie-Lamers. py I van ambtenaar op portemonnee De ministerraad heeft besloten, de taak- J. W. Dutman 4.12 •2,00 a ?noi (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Alleen voor Melkunie-, Menken Landbouw- of Van Grieken produkten. verzekerd tegen verlies en diefstal. 0,00 1,50 Dat dit niet is gebeurd komt doordat een groot-aandeelhouder van Central Finance kort ria de aanbetaling zo ernstig ziek is geworden dat een fatale afloop moet wor den verwacht. Onder deze omstandighe den zijn de door de EMS ondertekende contracten door de tegenpartij niet gecon trasigneerd, waardoor de aanbetaling aan de verkoper (EMS) verviel. EMS blijft dus eigenaar voor 70 pet van Serbadjadi. Commissaris W. C. Posthumus Meyjes deelde hierop mee dat het bestuur van plan is in de eerste helft van mei een buitengewone vergadering uit te schrijven en dan met een voorstel tot ontbinding van de vennootschap te komen. DEN HAAG (ANP). Het voornemen van groot-aandeelhouder EMS om haar aandelenpakket van circa 70 pet in NV Cultuur Maatschappij Serbadjadi te ver kopen aan Central Finance Company SA te Luxemburg, gaat niet door. Binnenkort zal worden voorgesteld de maatschappij te liquideren. Dit nieuws is gistermiddag meegedeeld in de jaarvergadering van Serbadjadi. Het ministerie van Financiën heeft gis teravond meegedeeld dat het bedrag van de 7,5 pets staatslening 1978 per 1984/88 een tenderlening is vastgesteld op 625 miljoen gulden. De koers van uitgifte van de lening is bepaald op 100,6 percent. Het mandaat van de heer F. Mons als directeur van Delta Lloyd Levensverzeke ring NV zal op korte termijn worden beëindigd, aldus een mededeling van Delta Lloyd Verzekeringsgroep. Verschillen in inzicht tussen de heer Mons en de Raad van Bestuur staan naar de mening van de Raad van Bestuur een goede samenwer king voor de toekomst in de weg. Het bedrijfsresultaat van de Westland- Utrecht Hypotheekbank is vorig jaar ge stegen van 73 miljoen tot 114,2 miljoen gulden. Dat is een stijging van 56 percent. Na aftrek van belastingen en voorzienin gen steeg de netto te verdelen winst met 52 pet van 30,5 tot 46,4 miljoen. Aan de op 20 april te houden jaarvergadering zal wor den voorgesteld het dividend te bepalen op 20 gulden per aandeel van 50 gulden nomi naal. Tevens zal een eenmalige bonusuit kering van 10 pet in certificaten van aan delen worden gedaan. Deze stukken delen vanaf 1978 in de winst. SI ui su I 11 3 li Het kabinet wil, dat er in 1981 bezuini gingen tot een bedrag van tien miljard gulden tot stand komen. Daarvan moet zes a zeven miljard uit de zogenaamde over drachtsuitgaven (sociale verzekeringen en -voorzieningen, subsidies en salarissen, pensioenen en andere arbeidsvoorwaar den van het overheids- en onderwijzend personeel) komen. De commissie-Lamers De vermindering van de voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid heeft zich in februari in het gehele land voorgedaan In Groningen en.Drenthe nam de werkloos heid met respectievelijk 3 en 4 procent toe. In de overige provincies verminderde de werkloosheid, het meest in Utrecht, name lijk met vijf procent. Alleen onder de bouwvakkers en het de mannen plaats. In december en januari nam namelijk de werklooshèid van vrou wen toe. Alleen in februari liep ook de werkloosheid onder vrouwen terug. Volgens Dutman valt binnen de op dracht ook de pensioenvoorziening van het overheidspersoneel, het spoorwegper soneel en de militaire ambtenaren. In de opdracht staat verder dat moet worden nagegaan of er kan worden bezuinigd op de al dan niet aanvullende sociale voor zieningen, waaronder ook de Wet Sociale Werkvoorziening valt. De commissie zal bij haar studies ook „de voorzieningen voor het overheidsper- DEN HAAG (ANP). De omzet van de 15 leden van de Nederlandse Postor derbond (waaronder enkele boeken clubs) is in 1977 volgens ramingen van de bond met gemiddeld 10 pet gestegen. In 1976 was de stijging 25 pet, maar toen was ook de geldontwaarding ho ger. Door de voortgaande groei is het aandeel van de postorderbedrijven in de totale detailhandelsomzet iets toege nomen, namelijk tot 1,3 pet, en wanneer de voedingsmiddelen buiten beschou wing worden gelaten tot ruim 2 pet, aldus de bond. Ook internationaal zetten de postor derbedrijven hun opmars voort. In Bel gië wordt de stijging voor 1977 geschat op 16 pet, in Frankrijk op 13,2 pet, in Zwitserland op 11 pet, in Duitsland en Engeland op 10 pet en in Italië op 9 pet. Het grootste aandeel in de totale detail handelsomzet vindt men in Duitsland met ongeveer 5 pet, gevolgd door Enge land met 4,3 pet en Frankrijk met 2,2 pet. Hoewel geen recente cijfers over de totale postorderomzet in de V.S. voor handen zijn, is bekend dat het aandeel in de detailhandelsomzet bijna het dub bele is van die in Engeland en de Bondsrepubliek, namelijk 8 a 9 pct. De heer Dutman trok hieruit de conclu sie, dat alle arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel ter discussie zijn ge steld. Wat de verhouding tussen de over heids- en de particuliere sector betreft zei hij, dat dit „niet minder” betekent dan dat er netto-inkomens vergeleken gaan wor den, zonder dat eerst de functie-inhoud is vergeleken. Omdat er wordt gesproken over „het” trendbeleid en niet over „het huidige” trendbeleid, vreest hij de moge lijkheid, dat de bestaande berekeningsme- thodiek (door de koppeling van de ambte lijke salarissen aan die in de industrie) opnieuw zal worden „geschoond”. Het re sultaat zal een geringere salarisverhoging zijn. „Dat is dan een zaak die niet alleen het overheidspersoneel zal treffen, maar ook die duizenden andere werknemers, die trendvolgers zijn: de medewerkers bij het onderwijs, bij de spoorwegen, bij het streekvervoer en zo zijn er nog meer groe pen van werknemers te noemen”, aldus de heer Dutman. Hij riep de ambtenaren op, zich te mobi liseren, omdat „onze werkgever, het kabi net, kennelijk oorlog wenst met het over heids- en onderwijspersoneel en met al die andere trendvolgers”. Voor kerkelijke organisaties die met de ze resoluties willen meestemmen, heeft de Stichting OSACI een handleiding opge steld waarin de procedure wordt beschre ven die daarbij moet worden gevolgd. De activiteiten worden in de VS gecoör dineerd door het Interfaith Center On Cor porate Responsability (ICCR), waarin 14 kerken en 150 orden en congregaties vere nigd zijn. Onder de bedrijven die langs deze weg onder druk worden gezet zijn o m. Coca-Cola, General Dynamics, Gene ral Electric, Gulf Oil en Kennecot Copper. Het aandelenpakket van de kerken is over het algemeen relatief klein, en de resoluties op de aandeelhoudersvergader ingen halen gemiddeld niet meer dan 3,3 procent van de stemmen. Maar de invloed die er van uitgaat is, volgens OSACI-me- dewerker Rob van Drimmelen niet weg te cijferen. Zo zou City Corporation, onder deel van de City Bank, onder druk van kerkelijke aandeelhouders een lening aan Zuid-Afrika hebben stopgezet en Gulf zou om dezelfde redenen de betrekkingen met president Park van Zuid-Korea hebben verbroken. en krijgt u de Amro Teleservice, diefonmiddellijk geld overmaakt. Telegrafisch. En wat uw bagage betreft, als u een Amro reisverzekering neemt, die gaat eerst even langs bij de Amro Bank. Die moeilijkheden kan de minister, de „werkgever” van de ambtenaren, wel ver wachten als blijkt dat er van het over heidspersoneel extra offers worden ge vraagd. Die kans zit er namelijk volgens de heer Dutman, gezien de taakopdracht van de commissie-Lamers, dik in. DEN HAAG (ANP). De in februari voortgezette vermindering van de werkloos heid, die in december j.l. was begonnen, komt overeen met de lichte verbetering van de economische situatie, die zich de afgelopen maanden heeft voorgedaan. Het ministerie van Sociale Zaken zegt dit in zijn maandelijks verslag van de stand van de werkloos heid. 4,40 2.20 0.50 3,80 0,40 3,00 1.00 f 7,20 2,00 4,00d nische iten ersen. ar dit sn in. soneel betrekken alsmede - met het oog op een rechtvaardige verhouding tot de inko mensvorming in de particuliere sector - de ontwikkeling terzake in de overheidssec tor, een en ander met inachtneming van het principe van het trendbeleid”. De delegaties van werkgevers- en werk- nemerspartijen in de cartonnage- en pa- pieren-zakkenindustrie hebben gisteren een principe-akkoord bereikt over de cao voor deze twee bedrijfstakken. scheepvaartpersoneel is in februari de werkloosheid gestegen (met resp. één en vier procent). In de overige beroepsgroe pen daalde de werkloosheid, het meest onder het textiel- en kledingpersoneel (met 7 procent), het kantoorpersoneel (met 5 procent) en het onderwijzend personeel (met 4 procent). In Noord-Holland deed zich een opvallende daling van de werk loosheid onder de metaalbewerkers van 12 procent voor. Houdt men rekening met seizoensinvloeden dan blijkt in februari in vrijwel alle omvangrijke beroepsgroepen de werkloosheid te zijn gedaald, het meest onder de metaalbewerkers, te welen met zes procent. Alleen bij de bouwvakarbei ders deed zich een stijging voor (3 pro cent). Niettemin is de werkloosheid onder de bouwvakkers aanmerkelijk geringer dan een jaar geledeu.) Begin maart had het ministerie reeds een vermindering van het aantal werklo zen in de maand februari gemeld. De voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid is in de afgelopen maand met 3000 mannen en 1000 vrouwen gedaald tot in totaal 198.700 personen (134.300 mannen en 64.400 vrou wen). Het aantal ingeschreven personen dat feitelijk zonder werk is, is in februari met 2130 mannen en 3620 vrouwen ge daald tot respectievelijk 156.300 mannen en 62.740 vrouwen, samen 219.040. De werkloosheidsdaling van de afgelo pen drie maanden vond voornamelijk bij I Een vertegenwoordiger van Central Fi nance Company vertelde dat op grond van een verrichte aanbetaling mocht worden verwacht dat de transactie zou worden geëffectueerd zoals in januari was over eengekomen. menveilingen in Neder land, hanteerde deze per centages. Nu de super markten circa 12 procent van de totale bloemen- omzet afnemen, gaat dus nog steeds 88 procent via de traditionele han del naar de kopers. Aan gezien in het afgelopen jaar aan kleinhandel sprijzen een omzet in de EEG-landen van globaal 13 miljard gulden werd bereikt, betekent dit, dat binnen de Europese ge meenschap voor 11,5 mil jard gulden via bloemen- winkeliers, standplaats houders, tuincentra enz. wordt verkocht. Volgens drs. Hogewo- ning staat het vast, dat in de komende vijf jaren het aanbod van bloemen en planten en dus ook de verkoop daarvan belang rijk zullen toenemen. De gelegenheidsmarkt, waarin de bloemenwin- kelier een centrale plaats Des te meer mogelijkhe den tot vergroting van de afzet liggen er in landen als de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brit- tannië, waar het ver bruik per hoofd van de bevolking veel kleiner is. a st moet aangeven, hoe dat zou kunnen ge beuren. de Amro Bank altijd aan om alleen buitenlands geld voor de éérste dagen En tegen de kosten van ziekte, mee te nemen en veilige ongeval en wegens familie- Amro reischeques voor de rest van uw omstandigheden naar huis moeten. AMSTERDAM (ANP). De Stichting Oecumenisch Studie- en Actiecentrum voor Investeringen (OSACI) heeft een aantal Nederlandse kerken, orden en con gregaties opgeroepen actief gebruik te gaan maken van hun aandelenbezit in Amerikaanse ondernemingen teneinde daar maatschappelijke veranderingen te bepleiten. Zij kunnen dat doen door steun te geven aan de aandeelhoudersresoluties die jaarlijks door de Amerikaanse kerken ïl !IJ w 9,00 2|j 5.50 I0U 5,00a U) 2,80 S.50 3,00 3.50 1,00 2,50 3,50 l 7.60 2,50 5An ),00 1,50 *,00 W 33i moeten treden. De regering verwacht jaar- ‘5,80 jjj 1,50 {[i opdracht van deze commissie (officieel: ai „interdepartementale J) I J a.: 1a-,-. 1,50 tl WENEN (DPA/ANP).De Oostenrijkse i’5o regering heeft gisteren een wetsontwerp >:óo aan het parlement voorgeleg'd voor een bijzondere belasting op het vrachtvervoer 9j over de weg. De wet zou 1 juli in werking inneemt, zal niet in staat zijn deze groei te verwer ken. Het vergrote aanbod zal daarom via de im- pulsmarkt (aankopen voor eigen huis) moeten worden verwerkt en daar liggen de grote mogélijk- heden voor de super markten en andere le- vensmiddelenbedrijven. In Zwitserland, West- Duitsland en natuurlijk ook in Nederland bestaat reeds een hoog gemid deld verbruik per hoofd van de bevolking. Toch zijn er in Nederland en West-Duitsland nog 9 resp. 16 procent van de mensen die nooit of spo radisch bloemen kopen. UTRECHT (ANP). Het CNV heefteen klacht ingediend bij de TUAC, een com missie van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling (OE SO) in Parijs over het optreden van de British American Tobacco Company. Het CNV meent namelijk, dat BATCO heeft gehandeld in strijd met de OESO-code voor multinationals. De aanleiding van de klacht is het plan van BATCO, de produktie-afdeling over te brengen van Amsterdam naar Brussel. De Voedingsbond CNV won vorige week een kort geding dat hij in verband hiermee tegen BATCO had aangespannen. De pre sident van de rechtbank in Amsterdam bepaalde, dat BATCO het bedrijf in Am sterdam de komende twaalf maanden niet mag overplaatsen of sluiten en dat er in die tijd behoorlijk overleg moet worden gepleegd met de vakbeweging en de onder nemingsraad. Bovendien moet het tot 207 man ingekrompen personeelsbestand weer op 230 worden gebracht. x-claim ten worden ingediend bij een vijftigtal grote concerns in de VS. Via deze resoluties worden deze bedrijven onder meer aange spoord geen handel te drijven met landen waar de mensenrechten worden ge schonden. de ambtenarencentrales en minister Wiegel van Binnenlandse Zaken, maar dat de bond zijn kennis „uit anderen hoofde” heeft vergaard.» Hij zei dit „om de heer Wiegel niet in moeilijkheden te brengen”, „althans niet op dit punt”. De verkoop in de gewo ne bloemenwinkels handhaafde zich in die vijf jaar op ongeveer 38 procent. Ook drs. G. Hogewo- ning, voorzitter van de Vereniging van Bloe- lijks twee miljard schilling 290 mln) te kunnen incasseren. fonds X 6,00 7.40 6,50 1.23 8,50 2.30 6,30 0,00 6,00 4.20 3,00 Itl 4 a S s s 3,00 9,00 H 1.50 10| 7.50d 91, 8,70 3.50 X»: 3,10 9.50 lit 81 jl Door de toeneming van het vrachtver- 21 keer moet er voor de aanleg en het herstel 1 van wegen meer geld op tafel komen, zegt de regering. Buitenlandse vrachtwagens moeten vol gens het ontwerp ook bij transitover- ,a keer 0,25 schilling (3,6 cent) per ton/km etalen Van binnenlandse vrachtauto’s van 5 tot 5 8 ton zal maandelijks 100 schilling 14,50) per ton draagvermogen worden geheven en voor auto’s boven de 8 ton 200 schilling 29) per ton per maand. De Nederlandse wegvervoerders hebben “uveljside Nederlandse regering meermalen ge vraagd stappen in deze te nemen. Ook de internationale organisaties van wegver voerders heeft een beroep op de Oosten rijkse regering gedaan deze bijzondere be lasting niet in te voeren. Wij met een taxi van het Gare du Amro Bank krijgt u tegelijk met uw Nord naar het hotel. Een heel eind nog, reischeques ook een telefoonnummer dus die meter liep lekker op. Eindelijk mee. Gebeurt er iets met uw zijn we er, de chauffeur pakt de koffers reischeques, dan belt u dit nummer en ik wil m'n portefeuille trekken, is-ie foetsie, al m’n zakken gevoeld, maar nergens te vinden. En dat aan ’t begin van onze trip. Kan je begrijpen hoe we ons op dat moment voelden?” Nou en of. Daarom raden wij van bent u voor een gering bedrag DEN HAAG (ANP). In vijf jaar tijds is het aandeel in de verkoop van bloemen en planten, dat warenhuizen en su permarkten voor hun re kening nemen, gestegen van 8 naar bijna 13 pro cent, terwijl in die zelfde periode de straatver koop van 46 procent te rug liep naar 37 procent. Dit heeft prins Claus gis terochtend verklaard in zijn openingsrede van een tweedaags internationaal symposi um over massa-verkoop van bloemen, dat in het Congrescentrum van Den Haag wordt ge houden. 3.00 374 >.77 1 3.10 vakantie! Dat is een rustige gedachte. Dus wie niet van schrikken Want gebeurt daar iets mee, dan heeft houdt tijdens z’n vakantie, u de Amro Teleservice. Hoe werkt dat? Heel simpel. Bij uw 1,00 9,00 3j50 0,30 0,20 7,50 2,00 7,50 0,10 2.10b 0.00 1,80 1# 2,00 IK 8.30 K 7,50 Ijl 5,20 0.10 S, i 3,oo ia, 6,50 7,60 a 1,00 1«) 2.30 T 7,50 0.00 Overheid bereidt aanslag voor 5,00 3,50a S' commissie inzake 5j coördinatie en kostenbeheersing van de 5,00a 8 .sociale verzekeringen en inkomensover- dachten”) niet te publiceren. De ABVA 4,20 k heeft er evenwel toch de hand op weten te ia leggen. De heer Dutman zei gisteren op een ABVA-congres in Amsterdam na- drukkelijk, dat hij niet het vertrouwelijke karakter schond van een gesprek tussen Si I a i i i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19