Adam Malik vrijwel zeker vice-president bij Verenigde Naties Volgens Amerikaanse regering: Vergeefse bescherming Oorlog in Hoorn van Afrika afgelopen Na uitsluiting drukkers: Nieuwe post gecreërd Patriottisch Front verwerpt conferentie van alle partijen Bijna geen Westduitse kranten Mijnstaking gaat door □fa Frankrijk sluit rinet Arabieren den nu terwijl Ten dienste van Derde Wereld GEUREN TAFELTENNIS Overleg in Londen mislukt Metaalstaking in Spaanse hoofdstad ORIGINALITEIT EEUWIGE ROEM I MAART BINNEN* EN BUITENLAND 19 7 8 door Nico Scheepmaker i-roo (Van onze redactie buitenland) -bom reven lezen Hl ■Unie esten i ipens 1 Iding lindi JERUZALEM, CAIRO. President Sadat van Egypte heeft gisteren de Palestijnse aan val van zaterdag bij Tel Aviv veroordeeld als „een onverantwoordelijke daad” en indirect op Israel een beroep gedaan geen vergeldings- reden actie te ondernemen. fixus idischtjmilitaire banden ad vrij de sta- V Sadat veroordeelt tnjfël Palestijnse aanval PRESIDENT SADAT (Van onze redactie buitenland) De overeenkomst is getekend enerzijds (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) aire in- "acht in i’ouding il arres- ien. D« dat nog rlandse immer- ree aan nei. Na ai was terdam van de vorige ZU een dat de eedoen is'teren llegale onder- ‘xport- estem- 1 Egyptische minister van Oorlog en vice- premier en anderzijds door de Franse mi nister van Defensie Yvon Bourges. aketfabrikanten met steun van de Fran- regering wapens aan de Arabieren ver- jpen. en veiligheid prijs te geven en de rechten van het Pales tijnse volk te erkennen. In een gesprek met journalisten in de zuidelijke Egypti sche stad Beni Suef, sloot Sadat een samenkomst met premier Begin van Israel uit voordat Israel zijn standpunt bij de vredesbesprekingen had verzacht Een woordvoerder van het bureau van premier Begin heeft gisteren verklaard, dat Israel de verklaring van Gamassi tekende namens een in Cairo Vestigd Arabisch wapenconsortium, de dustriële Arabische Organisatie (IAO). NEW YORK (Reuter). Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft gisteren de benoeming van de Ghanees Kenneth Dadzie tot direeteur-generaal voor ontwikkeling en internationale economische samenwer king van de Verenigde Naties bekendgemaakt. Het is een nieuwe functie. De drie gematigde Rhodesische nationa listische leiders hebben inmiddels ook ver klaard tegen een conferentie van alle be trokken partijen te zijn De zegsman van het mi nisterie, Hodding Carter, zei tegen verslaggevers dat Ethiopië en zijn bondgeno ten de Sovjet-Unie en Cu ba, de internationale grens met Somalië bij het terug trekken van de Somalische LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Owen, is er gisteren niet in geslaagd de Rhodesische guerrillastrijders Moegabe en $Jkomo er toe te bewegen een conferentie van alle betrokken partijen over de toekomst van Rhodesië bij te wonen. (Van onze redactie buitenland) Dominee Sithole, sprekend namens bis- schop Moezorewa en het stamhoofd Chi- rau, verklaarde gistermorgen: „De bespre kingen zijn voorbij. Amerika, Groot-Brit- lannië en de Verenigde naties mogen zo veel conferenties over Rhodesië organise ren als zij willen, wij hebben onze proble men opgelost" Nkomo en Moegabe verklaarden overi gens met nadruk dat de besprekingen niet in een impasse waren, ondanks het feit dat 'de oorlog doorgaat. Volgens hen was de volgende stap aan Londen Zij wilden dat Owen een meer beperkte conferentie bij eenroept, gelijk aan die op Malta zes we ken Deze werd alleen bijgewoond door het Patriottisch Front, Groot-Brittannië en de VS. DJAKARTA. De voormalige mi nister van Buitenlandse Zaken van Indonesië, Adam Malik, lijkt vrijwel zeker van zijn verkiezing tot vice-pre sident. De moslem-partij heeft name lijk gisteren haar fiat hiervoor gege ven. Deze partij had eerder laten we ten mogelijk met een eigen kandidaat te komen, maar daar is nu van afge zien. Malik verklaarde tegenover ver slaggevers dat hij de functie zal aan vaarden. De voormalige minister van Buiten landse Zaken is op het ogenblik voorzit ter van het parlement en Volkscongres. Dit is bijeen om president Soeharto een nieuwe ambtstermijn toe te staan. Deze benoeming is evenwel een formele aan gelegenheid. Studenten en scholieren zijn heftig aan het protesteren tegen deze automa tische benoeming Als tegenmaatregel 'zijn de middelbare scholen in Djakarta tot 25 maart gesloten. Ook middelbare scholen in zeven West-Javaanse steden zijn gesloten, maar het is niet bekend voor hoe lang Sinds de opening van het Volkscon gres zijn 92 mensen aangehouden. Een aantal van hen is in de nacht van maan dag op gisteren weer vrijgelaten Laat ik een voorbeeld geven uit „Dokter Zjivago" dat tevens past in de geurenactie die ik onlangs heb aangezwengeld. Het is een koude, sombere ochtend in het begin van oktober, op een station. Hoe rook het daar? Pasternak schrijft: „Het rook naar het begin van een stads winter, naar een vertrapt ahornblad, ge smolten sneeuw, de, rook van een locomo tief, en naar het warme roggebrood dat in de kelder van het stationsbuffet gebakken werd en zojuist uit de oven was gehaald”. En hoe rook het in de kamer waar de kachel was aangemaakt en de kieren van de ramen met stopverf waren dichtge- stopt? „Als een golf spoelde de warme vette geur van de stopverf dpor de kamer. Ook het fijn gehakte brandhout dat bij de ka chel te drogen lag, begon te geuren: de bittere, op de keel inwerkende brandlucht van denneschors, en de aromatische, eau de cologne-achtige, vochtig-frisse lucht van de ratelpopulier”. Aan mijn gesprek met de Koningin over „Dokter Zjivago” kom ik vandaag niet meer toe, zie ik, maar ik kan nog wel een andere reden noemen waarom ik met vol doening op mijn vertaalperiode terug zie. Ik ben weliswaar blij dat het niet meer hoeft, maar aan de andere kant schenkt het een zelfde soort bevrediging als legpuz- zelen en tafeltennissen. Een zin die lekker „zit”, even lekker of bijna even lekker als de originele zin, bezorgt de vertaler net zo’n triomfaal gevoel als het legpuzzelstuk- je dat precies past in een wolkpartij. En verder is vertalen een soort tafeltennis dat je tegen de schrijver speelt. Hij is de man die attaqueert, het balletje met alle moge lijke effecten en snelheden over het net slaat en jij bent als vertaler de tegenspeler, die met snelle reacties en geraffineerd tegeneffect de bal in het spel moet zien te houden, zonder dat je ooit de kans hebt te winnen, hooguit op de been gehouden door de gedachte dat heel af en toe een set wel eens onbeslist wil eindigen. se afde- R, PSP op aan, aak en toritei- n sym- in het <t. Gis- van de iet de •t afge- sdrank 1980 te tweede P- van n Bij on- iij geen opgelo- /as van oor een ;ens de 1 Dadzie, ambassadeur van Ghana in Oostenrijk, Zwiterland en bij de diensten van de Verenigde Naties in Genève, komt in rang onmiddellijk na Waldheim in de hiërarchie van de volkerenorganisatie. Hij krijgt een wedde van 99.000 dollar per jaar. Diplomatieke kringen in New York hebben gespeculeerd dat Dadzie de functie zou kunnen gebruiken om het secretariaat-generaal van Waldheim over te nemen, wanneer diens tweede ambtstermijn in 1981 afloopt. De Arabische landen steunden de kandidatuur van de vroegere Soedanese minister van Buitenlandse Zaken Mansoer Chalid voor de nieuwe post. Deze werd door Waldheim ingesteld in het raam van een herstructurering van het secretari aat van de Verenigde Naties, om het meer af te stellen op de economische eisen van de Derde Wereld. Ook is in diplomatieke kringen gezegd dat Waldheim een Afrikaan voor de functie zou kunnen hebben uitgekozen om de Afrikaanse leden van de Verenigde Naties aan zich te verplichten als hij zelf een derde ambtstermijn zou ambiëren Waldheim deed zijn keuze na overleg met de verschillende „blokken" in de VN, waarvan het Afrikaanse het grootste is. Ik heb gisteren beloofd te vertellen waarom ik nooit spijt heb gehad van het vertalen van „Dokter Zjivagol’ van Boris Pasternak, ondanks de schamele betaling en ondanks het feit dat het monnikenwerk was, door het moeilijk leesbare gefotoko pieerde manuscript, door de betrekkelijke haast vanwege de Nobelprijs, en door het Russisch van Pasternak, waar soms zelfs de uitvoerigste woordenboeken niet tegen opgewassen bleken. Van de zeven romans die ik uit het Russisch vertaald heb, was „Dokter Zjivago” ongetwijfeld het moei- lijkst, door Pasternaks taalrijkdom en de allerminst eenvoudige wijze waarop hij zijn proza schreef. Hijzelf had daar overi gens geen weet van. Olga Ivinskaja schrijft in „Gevangen van de tijd” (dat eind mei uitkomt) dat Pasternak in 1947 tegen de schrijver Gladkov gezegd heeft dat hij originaliteit niet afwees, maai’ dat zijn ideaal een bescheiden, pretentieloze originaliteit was, waarbij de inhoud onge merkt door de lezer werd opgenomen: een onopvallende stijl, zonder tussenruimte tussen idee en uitbeelding van de kregen stuks sjieke ainden ver la- ran de ander- lit dier ben voorlo- wgelijk maken, dat Franse vliegtuig- en komen ian ge- L. en. De Igeme- ekking ’66-Ka-- *oor generaal Abdel Gani Gamassi, de r aan- ?D-ster igering rnatio- jdende I evi De leider van de onderhandelingsdelegatie van de werkge vers, Eckhart Pohle, heeft gisteren in een vraaggesprek voor radio-Saarland verklaard dat de werkgevers levenslange waarborgen voor de arbeiders tegen alle financiële gevolgen van de rationalisatie hadden aangeboden. „Zo’n aanbod was in de geschiedenis van de cao's nog niet voorgekomen" Een zeehondwijfje probeert haar al gevilde jong te beschermen door boven op het dode lichaampje te kruipen. De foto werd gemaakt tijdens de jaarlijkse zeehondenjacht in Canada. Het consortium omvat Egypte, Saoedi- Arabië, Gatar en de Verenigde Arabische emiraten De IAO werd in 1975 opgericht met steun van Saoedi-Arabië en de andere olierijke Arabische landen. Het beginkapi taal was een miljard dollar. Israel heeft inmiddels een aantal landen gevraagd de activiteiten van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie op hun grondgebied te verbieden Zweden heeft meegedeeld dat iedereen het recht heeft Een van de redenen waarom ik nooit spijt heb gehad van de vertaling van „Dok ter Zjivago”, is dat ik er eeuwige roem mee verworven heb hoe indirect dan ook. De roman zelf, daar ben ik van overtuigd, behoort tot de blijvende meesterwerken in de wereldliteratuur. Hij zal over honderd en tweehonderd jaar nog steeds gelezen worden. En het gevaar dat er een nieuwe vertaling van gemaakt wordt, is de eerste halve eeuw vrij gering. De kwaliteit van de vertaling zou wel beneden peil moeten zijn om een boek van 600 bladzijden opnieuw te laten vertalen, vooral omdat vertalen tegenwoordig beter wordt betaald dan twintig jaar geleden. „Dokter Zjivago” zal mij daarom nog tot in de 21 eeuw met zich mee torsen, onopvallend, alleen even ver meld op pagina 14, maar even onvermijde lijk als de krokodillenwachter, dat vogeltje dat de voedselresten tussen de tanden van de krokodil vandaan pikt, of als de ossen pikker, dat vogeltje ter grootte van een flinke spreeuw, dat op de rug van het nijlpaard of de rhinoceros mee reist als een soort straatveger. Het is, ik geef het grif toe, wel een van de laagste vormen van vereeuwiging die denkbaar is, maar het is natuurlijk altijd beter dan niets. En in ieder geval eervoller dan de vereeuwiging die ossenpikkers als Lee Harvey Oswald, Brutus en D’Anthès hebben weten te be reiken. De Egyptische president liet zijn eerste officiële reactie op de actie van zaterdag gepaard gaan met een dringend Apel- beroep op Israel diens „oude opvattingen" omtrent vrede soldaten uit de Ogaden eer biedigden. Het afnemen van de gevechten was vol gens Carter begonnen na dat Somalië had bekend gemaakt dat het zich uit de Ogaden terugtrok. Volgens een mededeling vanuit Addis Abeba heb ben Ethiopische troepen de laatste dagen in de Ogaden „zes belangrijke plaatsen veroverd na de verovering van Jijiga”, zeven dagen geleden. Dit meldde het persbureau Tanjug. Ethio pische troepen zouden, oostwaarts trekkend in de provincie Sidamo, aan de grens met Somalië zijn aangekomen. Voor het eerst heeft Cu ba gisteren officieel toege- Na vier uur lang overleg gepleegd te hebben met minister Owen deelde Nkomo, namens Moegabe, mee dat zij de voorkeur geven aan het Brits-Amerikaanse plan voor een overgangsregeling naar een zwart meerderheidsbqwind. In dit plan wordt voorzien in het ontslag van premier Smith, een periode van Brits bestuur waarin verkiezingen gehouden worden en de uiteindelijke vorming van een zwarte regering Het leger zou door de guerrilla strijders van hun Patriottisch Front over genomen moeten worden. Slechts een beperkt aantal mijnwerkers ging gisteren in de VS aan het werk. Ondanks het bevel weer aan het werk te gaan, staakt het merendeel nog sfeeds. BONN. In West-Duitsland verschijnen vandaag 350 van de 400 kranten niet als gevolg van het uitsluiten van druk kers door de werkgevers. De vereniging van krantenuitge vers zei dat de uitsluiting het antwoord was op de tactiek van IG „Druck und Papier”, de bond van drukkers, om speerpuntstakingen te houden teneinde de industrie te dwin gen plannen voor nieuwe computertechnieken te herzien. De bond vreest dat er door het gebruik van de nieuwe tech nieken werklozen zullen vallen, t geven dat er Cubaanse mi litairen aan de zijde van Ethiopië hebben gevochten in de strijd om de Ogaden. De mededeling is gedaan in een partijblad. De troepen waren gezonden op drin gend verzoek van de Ethio pische regering. Aantallen noemde het blad niet. De Verenigde Staten hebben druk uitgeoefend op de Sovjet-Unie en Cuba om een wapenstilstand te steunen en hun militaire personeel, geschat op 13.000 man personeel, uit Ethiopië terug te trekken. De Sovjet-Unie heeft ge antwoord dat een aanzien lijk deel van de Cubanen Ethiopië zou verlaten als de oorlog zou eindigen in dat land een voorlichtingskantoor te openen zonder toestemming van de regering. Het is derhalve niet moge lijk PLO-activiteiten in Zweden te verbieden Ook de Oostenrijkse kanselier Kreisky heeft een Israë lisch verzoek tot sluiting van het PLO-kantoor afgewezen. Oostenrijk acht Israel niet gerechtigd tot het doen van een dergelijk verzoek De Oostenrijkse kanselier zei van mening te zijn dat de Palestijnen terreurdaden tegen Israel begaan omdat zij beroofd zijn van hun-recht op zelfbeschikking. De Japanse regering deelde mee eveneens niet aan het Israëlische verzoek te kunnen voldoen Het in Tokio gevestigde PLO-bureau wordt beheerd door een particu liere organisatie zonder diplomatieke status, zodat de Japanse regering niet kon ingrijpen. Frankrijk en West-Duitsland hebben nog niet gerea geerd. De Verenigde Staten hebben verklaard de status van de PLO-kantoren aan een onderzoek te zullen onder werpen De kans dat deze wettig gesloten kunnen worden is echter gering. MADRID (AP). In Madrid zijn meer dan 100.000 arbeiders in de metaal een staking begonnen ter ondersteuning van hun economische en sociale eisen. De sta king is de derde waartoe de vakbonden binnen een maand hebben opgeroepen. De eisen zijn een loonsverhoging van 9.000 peseta’s voor alle werknemers en deelne ming in het bestuur van de metaalbedrij ven Tot nu toe zijn geen incidenten ge meld. In het Madrileens industriegebied werken 250.000 mensen in de .metaal- sektor. Sadat toejuicht. Begin had kort na de Palestijnse actie van zaterdag uiting gegeven aan zijn teleurstelling, dat Cairo de terreurdaad niet onmiddellijk had veroordeeld De Israëlische autoriteiten hebben gisteren bekend ge maakt dat bij de Palestijnse actie 32 Israëliërs om het leven zijn gekomen Bij de aanval kwamen 9 Palestijnse guerrillos om, terwijl twee Palestijnen gevangen werden genomen Het persbureau WAFA van de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO heeft verklaard dat Israel te weinig slachtoffers heeft opgegeven. WAFA deelde mee dat er ongeveer 300 slachtoffers zijn, merendeels militairen Duizenden Israëliërs hebben gisteren de laatste eer bewezen aan 12 van de slachtoffers, die in verschillende steden in het land begraven werden Volgens hem was het nu duidelijk dat het IG „Druck und Papier" nooit om die waarborgen begonnen was, maar om haar cao-politieke positie uit te breiden en ons economisch systeem te veranderen" De werkgevers hadden nu de uitsluiting nodig om „open baar opzien te baren” en op deze situatie te wijzen Pohle uitte de hodp dat er nu iemand is die de bond tot rede brengt Bondskanselier Helmut Schmidt zal na de verscherping van het arbeidsconflict niet als bemiddelaar optreden, zo verluidt in de omgeving van de regeringsleider. De werkgevers had den om zijn bemiddeling gevraagd. De IG-metaalbond maakte bekend dat gisternacht in tientallen bedrijven in Baden-Württemberg stakingen zouden beginnen. De bond eiste loonsverhogingen van meer dan de vier procent die was aangeboden De werkgeversorganisatie. „Gesamtmetall”, deelde mee dat zij daarop zou antwoorden met uitsluitingen In genoemde staat werken 600.000 metaal arbeiders. WASHINGTON. De oorlog in de Hoorn van Af rika tussen Ethiopië en So malië lijkt voorbij, ver klaarden gisteren officiële kringen van het Ameri kaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Volgens hën wordt er in de streek van de Ogadenwoestijn vrijwel niet meer ge vochten. PARIJS (Reuter). Frankrijk en vier Arabische landen hebben gisteren een ivereenkomst tot militaire samenwer- iing getekend aangaande technische bij stand en wapenproduktie. Volgens imctionarissen zal de overeenkomst het gevolg ?cteerd in As- n naar at van- itte pa- rige nu toffers

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3