98. 9& 48. 98. 95 havcn- berichtcn [oogovens wil het werk in loegendienst verbeteren „Vat 71 brengt modern blijspel Over IJmuiden gesproken wat vertel je me nou? WEG GAAN NAAR LUBBERS” ANDERE ROOSTERS MET MINDER NACHTDIENSTEN 1 F Leden Reddingsbrigade halen KNBRD-brevet aan( land”. Dat verzuchtte iemand in de IJmuider Courant van 23 mei nd io Klaas Zoontjes IJMOND MAART I 5 19 7 8 «J 1 I VROEGER WAS het deel van onze gemeente daar ten noorden van iet kanaal een aards paradijs. Er was volop houtgewas, er was golving in overvloed. Het was een der mooiste delen van Kennemer- WOENSDAG (Van een onzer verslaggevers) ydienst hebben gewerkt. Daarnaast bestaat er bij de leiding van het jedrijf de bereidheid een studie te maken van een combinatie van een vier- en een vijfploegendienst. 1932. Hij voegde eraan toe: „Vroeger, toen men ’s avonds langs de zuidelijke kanaaloever wandelend de blik naar de overkant wend de zag men niets dan de contouren van de bossen en de duinen, donker en geheimzinnig zich aftekenend tegen de hemel. Het eenza me bosland was een en al rust”. De scribent moet hebben terugge dacht, al maakte hij daar geen gewag van, aan de tijd van „Lubbers,, die toen nog sterk in het geheugen van de IJmuidenaren gegrift stond. Z' I IJMUIDEN. Hoogovens wil bezien in hoeverre het systeem van Lierploegendiensten kan worden verbeterd. Door andere roostervor ken met minder nachtdiensten zou mogelijk tegemoet kunnen worden [gekomen aan de medische bezwaren die aan het huidige ploegenstelsel [leven. Hoogovens wil voorts een regeling ontwerpen voor extra Vervroegde uittreding voor diegenen die jarenlang in de vierploegen- V\ - 'N 25/2.60 Deze toezegging deed <r. G. Wilmink, versa k (ADVERTENTIE) De heer H. Raspoort: joogovens, gisteren tijdens een bespre king met vertegenwoordigers van de vak bonden. De bijeenkomst had een open karakter, bedoeld om de impasse in het CAO-overleg te doorbreken. „WE GAAN naar Lubbers”, zeiden vele IJmuidenaren ’s zondags wanneer het goed wandelweer was. De hele familie trok de beste spullen aan, liep naar de oude sluis, genoot op het Sluiseiland van het wijde uitzicht, passeerde de tweede sluis en ging de Breesaap in. Ook Hilde brand had dikwijls in dit gebied gewan deld, zoals hij had laten blijken in zijn Camera Obscura. Van Eeden had er vele uren doorgebracht, zoals hij had vastgé- legd in zijn boek Onkruid. Intussen was in het zuidelijk deel van de Breesaap wel IJmuiden ontstaan maar het noordelijk deel was nog steeds een schoonheid van ewelste, inderdaad een oase van rust. Er was nog geen noordersluis. Er waren nog geen Hoogovens. Het bos was overal vrij toegankelijk voor de wandelaars en dat waren er bijzonder veel in die tijd zonder auto’s, praktisch zonder fietsen en met weinig mogelijkheden voor ontspan ning. Men liep nog naar zijn werk en zag er niet tegenop ook in de vrije tijd flinke afstanden af te leggen. DE UITSPANNING van Lubbers lag op een wel heel goed plaatsje, in een prachtige laan, vlak bij de weg naar Wijk verpozing kon bieden. Het lukte. De men sen kwamen graag naar het „Hof” zoals Lubbers de uitspanning had genoemd, sinds eeuwen een algemeen gebruikte naam voor uitspanningen, in dit geval echter naar het oude herenhuis de Brees- aperhof vandaar ook de naam Hoflaan. Er werden in die tijd van Amsterdam uit nogal wat schoolreisjes naar Wijk aan Zee gemaakt (met de boot naar Wijke- roog, daarna lopen) en Lubbers schonk graag limonade. Particulieren zorgden ervoor dat kinderen uit dichtbevolkte buurten in de hoofdstad in ieder geval één dag naar buiten konden, ook al naar Wijk aan Zee. Bij Lubbers'kregen deze een boterham en wat te drinken, daarna gingen ze op Wijk aan Zee aan en als ze tegen half vijf terugkwamen stonden bij Lubbers de tafels gedekt, een warme maaltijd voor meer dan honderd jongens en meisjes, stevig en smakelijk toebereid een dergelijk geval voor. Een tekenaar werd zo geïnspireerd door het correcte geleden nog graag in de restanten van het bos en tussen het puin van het café- VAT heeft na de voorstelling „Café Chantant” van vorig jaar een behoorlijke veer gelaten met het afscheid van de regis seur, de toenmalige dirigent en enkele trouwe leden. Het stemt het bestuur tevre den desondanks met een stuk te kunnen komen dat op hetzelfde niveau ligt als de musicals en cabaretprogramma’s die het Velsense publiek in voorgaande jaren van de vereniging gewend was. Nol Stuvel voert de regie, van „Harten Twee, Harten Drie”, een stuk van Paul Rodenko. Si®- Pall Mali IJMUIDEN. Van de IJmuider Reddingsbrigade slaagden zes leden voor het Brevet 3 en eenentwintig leden voor het brevet 4 van de Koninklijke Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen. De geslaagden waren Cora van Dijke, Manon de Graaf, Kitty Jansen, Jacqueline Menet, Angélique van der Molen en Mariska Zeegers (allen Brevet 3), Brenda Fiolet, Wilma Havertong, Theodora Heilig, Astrid Kremer, Karin van Rixel, Daniëlla van Rijswijk, Ellen Snoek, Christine Taat, Marieke van Venetiën, Ruben Castelein, Terence Crawford, Richard Deen, Paul van Grieken, Jan Hoek, Dennis Janmaat, Richard Pais, Bert Plug, Richard Snoek, Joost van Veen, Marco Verduyn en Aart Johan de Vries (allen Brevet 4). De IJmuidense brigade houdt op 19 maart in het Velserbad een spelmiddag (aanvang kwart over twee). Voor leden boven 15 jaar begint op 7 april een nieuwe cursus voor de KNBRD-diploma’s A en B. was voldoende om de groet in Ossendrecht te doen bezorgen. (Kaart beschikbaar gesteld door de heer P. C. A. de Jong te IJmuiden). directeur Personeel en Organisatie van L-o king bond karal CAO IJMUIDEN. Het Velser Amateur To neel (VAT *71) zal vrijdag 31 maart „Har ten Twee, Harten Drie” opvoeren in de IJmuidense Stadsschouwburg. aan Zee. Vandaar dat de IJmuidenaren op een mooie zondag lang niet de eerste klanten waren, ’s Morgens meldden zich al de Amsterdammers die met de Amster damse boot naar Wijkeroog (het tegen woordige Velsen-Noord) waren gekomen en vandaar door de Breesaap naar Wijk aan Zee wandelden. Velen beschouwden de uitspanning van Lubbers als een pleis terplaats waar men bij het genot van koffie of limonade de benen even rust kon geven. Er was een grote tuin met „Franse stoeltjes” en ijzeren tafeltjes. Er stond ook een prieel. Verslechterde het weer plotseling dan kon men terecht in de grote zaal met in het middendeel een biljart en een welvoorziene leestafel; aan de kant waren overal gezellige zitjes. Bij Lubbers was het ’s zomers altijd druk, met jong en oud, van vroeg tot laat. Want in de avonduren maakten jonggeliefden graag de wandeling door de Breesaap met de uitspanning als plaats om in een romantische omgeving een pilsje of een citroentje met suiker te nuttigen. WIE WAS LUBBERS? Zijn vader had een manufacturenzaak in Groningen. De jeugdige Paulus Johannes ging er naar de (Reacties op deze ru briek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). „De bomen waarover een lezer schreef dat ze bij v.d. Boogaard stonden bevonden zich in werke lijkheid bij Klaas Zoont jes. Ze staan er nu nog, achter het Stadhuis. In dertijd was daar ook nog een grote pomp”. maar doeltreffende optreden van Lub bers en zijn zonen dat er een caricatuur in De Groene Amsterdammer verscheen met het bijschrift „De leeuw met zijn welpen”. De derde zoon hielp jarenlang in de zaak maar zou ook een andere richting kiezen: hij zou directeur worden van de constructiewerkplaats Hollandia in Krimpen aan de IJssel. Dan was er doch ter Johanna, het zonnetje in huis, letter lijk en figuurlijk op handen gedragen door de pensiongasten; ze is nu drieënze ventig en woont in het deel van de vroege re Breesaap dat IJmuiden heet. „LUBBERS? BENT U. vroeg iemand eens aan de man die tot kort rend” gesprek. Daarbij werd van de zijde van Hoogovens tevens gesteld dat een ex periment met een vijfploegendienst niet bij voorbaar is uitgesloten. Tijdens een persconferentie heeft direc teur Wilmink gistermiddag herhaald dat een vijfploegendienst als methode om ont slagen te voorkomen, niet aan de orde is. Hij wees er nogmaals op dat er geen ont slagen in de produktiesector, waar de ploe gendienst geldt, vallen. Integendeel, er be staat een nijpend tekort aan fabrieksper- soneel. De komende twee maanden moe ten er 350 man voor produktiefuncties worden aangetrokken. Wilmink verwacht dat deze personeelswerving op problemen zal stuiten, gelet op de overspannen ar beidsmarkt in de regio. „Als verruiming van de werkgelegen heid is de vijfploegendienst dan ook geen oplossing. We geraken daarmee verder in de problemen. Uit een onderzoek datlwij hebben ingesteld naar de arbeidsmarkt in de toekomst, blijkt dat het aanbod van mannelijk fabriekspersoneel gering zal blijven. Hiermee rekening houdend heeft het geen zin arbeidsverkortende maatre gelen door te voeren die extra werk creë ren”, aldus ir. Wilmink. Dergelijke regelingen zouden wel van toepassing kunnen zijn voor afdelingen waar een overtolligheid aan arbeidskrach ten bestaat. Maar dan zou die arbeidsver- korting wel een tijdelijk karakter moeten krijgen, net zolang totdat het natuurlijk gewoonte van die jaren met een zak vol textiel de boer op. Toen hij het tijd vond zelfstandig te worden besloot hij eens wat meer van Nederland te gaan'zien. Uitein delijk vestigde hij zich met zijn broer in Haarlem. Paul moest voor de manufactu renzaak waar hij een baan had gekregen nogal eens naar IJmuiden. Daar leerde hij een heel ander wereldje kennen dan hij gewend was, met een wat ruw, wat onverschillig lijkend, nogal luidruchtig volkje. Wel een hartelijk volkje dat je meteen in z’n midden opnam a)s het je mocht de een bood je spontaan een glas bier aan, de ander kwam met een gebak ken visje aandragen, zo uit de keuken. Op een dag zei Lubbers tegen zijn baas: „Ik zou morgen naar IJmuiden gaan maar ik zie er liever van af. De honderdduizend is er gevallen. Nou, dan weet je het wel: het ene rondje na het andere, al gauw half IJmuiden in de lorum en dus geen zaken te doen”. De baas vond dat hij er toch maar eens moest kijken. Toen Lubbers in IJmuiden kwam plukte hij stevig aan zijn grote baard. De lol zat er zo in dat heel IJmuiden feest leek te vieren. Toch zon der wanklank. Een hoogst merkwaardig maar gezellig volkje, dat was het. IJMUIDEN fascineerde Lubbers zo dat hij besloot er een eigen zaak te beginnen. Dat was in 1896, toen het twintig jaar bestaande IJmuiden volop nieuwe toe komstmogelijkheden kreeg: de midden- i sluis kwam klaar en wat voor de plaatse lijke nijverheid nog veel belangrijker was de Vissershaven werd geopend. Lub bers richtte een manufacturenwinkel in aan de Prins Hendrikstraat, trad in het huwelijksbootje en meende nu toch echt wel „gevestigd” te zijn. Klanten kreeg hij genoeg. Hij was een uitstekend vakman, een goede causeur en hij wist hoe hij met de IJmuidenaren moest omgaan. Wat hij niet kon voorkomen was dat er (te)veel op de lat werd gekocht. „Als m’n man bin nenkomt betaal ik wel”, zeiden de vrou wen en dat was inderdaad de gewoonte. Maar als de besomming van een boot zwaar tegenviel of manlief wat te veel voor zichzelf gebruikte voor hij thuis- kwam liep het mis. Toen Lubbers zijn rekken leeg maar zijn kas niet voller zag worden stelde hij vast: als ik zo een paar jaar doorga hou ik niets meer over. Daar om stopte hij na zeven jaar met de winkel. LUBBERS WIST dat er in het bos van de Breesaap een grote boerderij een oud deel voorzien Van nieuwbouw ter beschikking was. Rij besloot er een café te beginnen. Het was een avontuur: hoe moest hij de mensen naar die eenzame plek, naar die uithoek, trekken? Hij zorg de voor een gezellig stukje muziek en voor alles wat wandelaars ook verder Dinsdag aangekomen: Hudson Service, van Cont. Plat; Mosel, Gefle, Zaandam; Stolt Sincerity, Rotterdam; Altavia, Kribi; Rijnborg, Mantyluoto, Zaandam; Ned- lloyd Wissekerk, Abidjan; Puciane, Shore ham, IJmuiden; Palm B., Mongstad; Tor Britannia, Gotenburg; Maasborg, Manty luoto, Zaandam; Barcelona, Antwerpen; Traute, Kingsllynn. Dinsdag vertrokken: Atlantic Princess, naar Gibraltar; Dordrecht, Montreal; No- via, Hamburg; Frisian Trader, Harlingen, IJmuiden; Mosel, Rochester, Zaandam; Hudson Service, Cont. Plat; Sunburgh He ad, Selby; Cartagena de Indias, Rotter dam; Caribia Express, Hamburg; Satur- nus, Tananger, IJmuiden. Woensdag aangekomen: Bacon Point, Ipswich; Alca, Klaipeda; Fridel, Seaham, IJmuiden. Woensdag vertrokken: Hanau, Maraca ibo; Ingrid Gorthon, Brake; Hannover, Le Havre; Gaasterdijk, Sheemess. Vakbondsbestuurder H. Krul van de In- iustriebond NW toonde zich na afloop evreden ovder deze mededelingen. Vol- ,ens Krul is het voor het eerst dat de lirectie van Hoogovens erkent dat het «staande ploegensysteem een slechte uit werking heeft op de gezondheid. „Het is lovendien nog niet eerder voorgekomen lat de directie inhoudelijk is ingegaan op mze voorstellen ten aanzien van arbeids- ijdverkorting”, aldus Krul die vrij opti mistisch gestemd was over een hervatting an het CAO-overleg op korte termijn. ,We zullen gezamenlijk al pratende zoeken aar een uitweg voor de meningsverschil- en”, aldus de delegatieleider van de jonden. 7 fi Zoals bekend liepen de CAO-besprekin- Oliën op 10 februari volledig vast toen de rectie van Hoogovens weigerde toe te ven aan de eis van de Industriebonden t invoering van de vijfploegendienst met 33-urige werkweek. Deze regeling zou I op 1 juli moeten ingaan voor 3000 man ibriekspersoneel. Om het overleg weer p gang te brengen, heeft de directie de onden uitgenodigd voor een „oriënte- voelde ook veel voor de zee en werd werktuigkundige aan boord van schepen; later zou hij drukker in Beverwijk wor den. Als ze na een reis thuiskwamen waren ze niet bang om een handje in de zaak te helpen. En vader te assisteren als maakt verdween de rust, de wandeling het een keer gebeurde dat er een bezoeker was niet bekoorlijk meer, de vrijheid was kwam die waar dan ook al veel aan niet langer onbeperkt. De „loop” raakte Schiedam bad geofferd en juist hier lastig uit ’t Hof de uitspanning werd gesloten, werd. Vader Lubbers had de vaste ge- Als jongens speelden we zo’n halve eeuw woonte dat wie moeilijkheden veroor zaakte ook geen kans bij de tap kreeg. Kort na de Eerste Wereldoorlog deed zich pension. Je sprak nog altijd af „bij Lub bers”. Het was een fascinerend speelter rein maar je miste wel de limonade. geboycot. Er lag een En gelse vrachttrawler aan de hal; daar werd de vis in kisten ingeladen. Even buiten de pier werd de vis dan overboord gegooid. In die tijd lag het bij de vis- hal vol met trawlers. Als je nu door de vishal loopt zie je allemaal lege kisten”. verloop heeft gezorgd voor de gewenste reductie van het personeelsbestand. Wilmink zei de indruk te hebben dat het voorstel van de Industriebonden om per 1 juli een start te maken met arbeidstijdver korting voor 5500 man (3000 fa- briekskrachten en 2500 man kantoorper soneel) niet langer als eis op tafel ligt. „Het is niet zo concreet bedoeld, als wij ervaren hebben”, zo liet hij weten, poch Krul zei desgevraagd dat dit plan onverminderd gehandhaafd blijft. Dat geldt ook voor de datum van 1 juli. Vanmorgen om negen uur zijn de be sprekingen voortgezet. Ook op maandag 20 maart zal nog een „oriënterend” ge sprek volgen. Niet uitgesloten is dat ver volgens de CAO-onderhandeljngen wor den hervat. ir Voor het eerst sinds 10 februari verschenen de vertegenwoordigers van alle vakbonden weer aan de onderhandelingstafel bij Hoogovens. Uiterst rechts vakbonds bestuurder H. Krul van het NW. ir Omstreeks 1910 verstuurden Marie en Joseph Binnendijk, waarschijnlijk pensiongasten bij „Lubbers”, deze prent briefkaart van „IJmuiden-Hoflaan”. Een postzegel van een cent Herinnering van lezer M. Kuiter aan de Eerste Wereldoorlog: „In die tijd was ik in de vishal aan het werk. We waren bezig met „koppen” dat is de kop van de wijting halen voor een gulden per uur. Dat was voor Usbrand Goedhart. We zaten met drie man te werken, de gebroeders Stek, inmid dels beiden overleden, en ik. Je had hier de Export, een Engelse inkoopmaat- schappij. Duitsland werd door moeder Lubbers. Haar keuken kreeg een voortreffelijke naam. Geen wonder dat zich pensiongasten meldden; velen uit Amsterdam maar ook Den Haag geleden minister van Economische Zaken en Utrecht kwamen ieder jaar terug. was. „Ja”, antwoordde deze spontaan, „ik DE OUDSTE ZOON van Lubbers ging ben een zoon van Lubbers uit het bos”. varen; hij werd stuurman. De tweede Zijn vader was de man die directeur van Hollandia werd. Intussen is er op de plaats waar de eens zo populaire uitspan ning heeft gestaan niets meer wat aan ’t Hof herinnert. Toen de Hoogovens kwa men, toen de noordersluis werd gereedge- ijmuiclen..xs- 4 jfc,

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9