KLM hecht waarde aan I Huize Sylvia moet sluiten Hooghoudt Rijksluchtvaartschool ^DOUANEFRAUDE IN HAVEN VAN IJMUIDEN gastenboek Faillissementen L Hoogliiiiijtj VOLVO SPECIALS TWEEHUYSEN B.V A 2dubbele I ■W jenever!| I4E? Wist u dat wij Wip gratis j uw gordijnen 'opmaat maken, ook velours. 13 MAART RIJD AG 1 7 19 7 8 Tax-free RECHTER BEPAALT: Briefje 142. door Udo J. Buys V EXCLUSIEF IN VER1JCHT1NG een telijk Winstoogmerk 'IJ Ereburger e 0 0 i. i. 244 343 242 BLEU STAR BLACK BEAUTY GT Deze week in de showroom van: Zijlweg 242 - Hoek W. Randweg - Haarlem Tel 326340 (Van onze rechtbank verslaggever) HAARLEM. Na langdurig en tensief speurwerk kreeg de Fis- ile Opsporings- en Inlichtingen- r ienst (FIOD) begin vorig jaar een nger achter een serie ondoor- chtige fraudezaken. Al geruime mm |d bestond het vermoeden dat alle douaneambtenaren er n onkreukbare staat van dienst 3 na hielden. Met name het achtvervoer per schip zou ge aard gaan met ontoelaatbare ■indelingen van douane-ambte- Hren Onder druk van scheeps- ivoorraders en zogenaamde inners zouden sommige doua- ers zijn gezwicht voor het kla- rgoud van een belastingvrije ereld. Enkelen speelden de heepshandelaren zodanig in de lart dat de fiscus voor tonnen erd benadeeld. 1 Eigen houtje ^GULDEN BL4£ Fikse boetes geëist voor belastingvrije” handel Haarlems Gordijnenhuis (ADVERTENTIE) Maar de runner was niet de enige ge- De enige inwoner van Schiphol Frederik Leuenberger: enige inwoner ir Anton Pieck: ereburger (ADVERTENTIES) De uitspraken in deze zaken zijn op 30 maart. Oude Groenmarkt 4 Haarlem De offidier van justitie, mr. E. Schilder, verweet deze verdachte dat hij niet had gecontroleerd of de goederen, die hij op de documenten invulde, wel of niet aan boord Door vervalsing van douanedocumen- 1 kwam een aanzienlijke hoeveelheid irke drank en sigaretten belastingvrij de handel. Dit gebeurde onder meer in havens van Amsterdam en IJmuiden. ie Amsterdamse verdachten zijn voor in aandeel in de fraudezaak al veroor- eld tot fikse boetes en voorwaardelijke vangenisstraffen. Als voorlopige sluit- «t van het omvangrijke FIOD-dossier lesten drie IJmuidenaren zich gister- iddag verantwoorden voor de Haarlem- rechtbank. weest, die de douanier onder druk had gezet. Een 44-jarige scheepshandelaar uit IJmuiden had eveneens gespeculeerd op de welwillendheid van de douaneambte naar. Hij deed dat onder meer met een misleidend briefje: „De kapitein bestelde op het laatste moment nog twee dozen oude jenever en een doos Cointreau. Ge zien het feit, dat die boot op vertrek lag en ik de radiospullen ook op deze boot gezet had ben ik maar niet langs de wacht ge gaan. Ik heb wel de kapitein voor ont vangst laten tekenen. Hopenlijk heb ik hiermee goed gehandeld en nog bedankt”, schreef hij op oudejaarsdag 1976. De doua nier werkte de documenten af zonder eni ge verdere controle, waarmee hij eveneens in de fout ging. „In de wereld van scheepsbevoorraders is het een ongeschreven wet dat er steek penningen onder de tafel door gaan Zo wordt er overal gewerkt. Ik zou geen be drijf kunnen opnoemen, dat hier niet aan mee doet”/ beet deze verdachte van zich af. Pieck is ereburger geworden van het Brabantse plaatsje Loop op Zand waartoe Kaatsheuvel be hoord waar De Efteling is gevestigd. Pieck stond aan de wieg van het natuur- en recreatiepark, dat verleden jaar door 1,1 miljoen mensen werd be zocht. Dit jaar jubileert De Efteling. Het bestaat 25 jaar en toevalligerwijs wordt ook de 25 miljoenste bezoeker dit jaar verwacht. ANTON PIECK was erg verrast door het erebur- gerschap. „Ach ja, het is wel vreselijk aardig”, reageerde de beroemde tekenaar, die de onderschei ding kreeg samen met oud-burgemeester mr. R. VanderHeijden, die ook vanaf het begin bij het park betrokken is geweest. i CLAUDE TAITTINGER heeft beroemde klanten. Hij levert aan het Witte Huis in Washington en ook al jaren aan Soestdijk. Taittinger kent prinsBern- h a r d, die hij ooit ontmoette op een jachtpartij, persoonlijk. Het verhaal wil dat de prins sindsdien ook immer dat merk drinkt. Vijftien jaar geleden werd de champagneman op het paleis in Soestdijk genodigd, waar hij tijdens een galadiner het predi kaat „hofleverancier” kreeg toebedeeld. Hij is er erg trots op en het staat dan ook op elke fles te lezen De in Overveen wonende tekenaar Anton IN MEI KRIJGT De Efteling er een nieuwe attrac tie bij en wordt er een spookslot geopend. „Ik heb er wel een paar voorlopige suggesties voor gegeven, maar dat zijn dingen die ik samen heb besproken met Tonvan derVen, die het heeft uitgevoerd. Dit geval komt op zijn naarn”, aldus de immer bescheiden Anton Pieck, die nog elke maand een dag naar het recreatiepark reist om er zijn adviezen te geven. 1 i. i. 0 o o o o 5 0 of het niet wat goedkoper kon. De RLS was nogal een dure opleiding, aldus het CDA-kamerlid. Mevr. Smit-Kroes, staatssecretaris van verkeer en waterstaat, zei: „Met het oog op een zo groot mogelijke waarborg voor de veiligheid in de verkeersluchtvaart wordt het noodzakelijk geacht de opleiding door de overheid zelf te doen verzorgen”. Op korte termijn waren er volgens haar geen vliegers op te leiden die op het niveau van de KLM kunnen functioneren. Andere op leidingen waren theoretisch en praktisch niet vergelijkbaar. De RLS past volgens de staatssecretaris in de opbouw van het vliegerskorps. De KLM wenst bijvoor beeld een omscholing van ex-luchtmacht- vliegers op de RLS alvorens ze tij de KLM kunnen komen. Juist door samenwerking met defensie, marine zowel als lucht macht, alsmede met de rijkspolitie is er al een kostenbesparing. De Rijks Luchtvaart School was volgens mevr. Smit-Kroes voor een derde bezig met andere vliegeroplei- dingen dan die voor de verkeerslucht vaart. Van Zijl bleef het in een reactie op de staatssecretaris een uitermate kostbare opleiding vinden die een stuk goedkoper kan zijn. Hij verklaarde verder dat hij de douanier tot fraude had uitgelokt, omdat het bedrijf waarvoor hij toen werkte met sluiting werd bedreigd. „We dachten met belas tingvrije handel die sluiting te kunnen uitstellen”, zei de scheepshandelaar. De officier vond het een kwalijke zaak dat hij de douanier had misleid en eiste tegen deze verdachte een boete van 1500,- of 30 dagen hechtenis. De raadsman van de scheepshandelaar vond dat zijn cliënt geen misleiding kon worden verweten. „Wie appelen vaart, wie appelen eet”, zei de verdediger. „Als ik tegen iemand op straat zeg dat hij die fiets van mij kan meenemen dan kan ik als het ware een diefstal plegen. Het is een van beide: of de douanier is verantwoordelijk voor wat hij doet of mijn cliënt zou de fraude ten laste moeten worden gelegd. Dat is niet gebeurd en dat kan ook niet. waren. „Het is onbegrijpelijk dat hij zijn funktie op het spel heeft gezet na zo veel dienstjaren. Het kan best zijn dat hij aan vankelijk geen winstoogmerk heeft gehad bij het gerommel met de zeeschepen, maar later is het er toch van gekomen”, zei de officier in zijn requisitoir. Hij wilde echter rekening houden met het blanéo strafblad van verdachte en volstond met een eis van twee maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar en een boete van 2500 of 50 dagen hechtenis. Van misleiding is in elk geval geen sprake als de douanier verantwoordelijk wordt gesteld voor de fraude.” De raadsman was van mening dat de zaak zich „in een men selijke sfeer” had afgespeeld. „Het was oudejaarsdag”, bracht hij in herinnering. De raadsman van de ex-douanier wees erop dat zijn cliënt zeer zwaar aan de zaak heeft getild en daardoor moeilijkheden heeft gekregen met zijn gezondheid. „Hij heeft altijd voor de belastingdienst geleefd en was een vraagbaak voor jongere colle ga’s. Hij is een figuur, die zich al die jaren veel heeft laten aanleunen”, bepleitte de verdediger. De runner, die de douanier had overge haald om met hem onder één hoedje te spelen, hoefde na de ontknoping van de zaak ook niet meer bij zijn vroegere werk gever aan te kloppen. Met geleend geld had hij geprobeerd een mobiele kruide nierszaak op te zetten, hetgeen was mis lukt. Zijn raadsman vroeg de rechtbank hier rekening mee te willen houden bij het bepalen van de strafmaat. De officier had tegen de runner een boete geëist van 3000 of 60 dagen hechtenis. „Hij vond in de douanier een willige medewerker. Het sjoemelen met douanepapieren is in de scheepvaart een wijd en zijd verspreide zaak. De hele economische opbloei van de tax-free shop op Schiphol is gebaseerd op het feit dat alle mensen graag belasting vrije goederen willen kopen. In dat licht bezien is mijn cliënt geen uitzondering", voerde de raadsman aan. De runner zei in zijn laatste woord dat hij de douanier zeker niet omgekocht zou hebben als hij had geweten dat diens baan op het spel had gestaan. „Ik wist niet dat het allemaal zo erg was. Eigenlijk hebben we niet eens veel verdiend”, zei hij. HAARLEM. De rechtbank heeft op dinsdag 14 maart 1978 in staat van faillis sement verklaard: De besloten vennootschap Boetiek Pa- pillon Zandvoort B.V., gevestigd in Zand- voort, Haltestraat 40. Rechter-commissa- ris: Mr. J. Vrij. Curatrice: Mr. E. C. Fuhri Snethlage, advocaat en procureur in Haar lem, Ged. Oude Gracht 65. De besloten vennootschap Arvam B.V., gevestigd in Beverwijk, Arendsweg 130. Rechter-commissaris: Mr. J. Vrij. Curator: Mr A. J. T. Karskens, advocaat en procu reur te Beverwijk, Prinsesselaan la. Aagje Van Koten, weduwe van Chr. Schellevis, wonende in Beverwijk, Zonne- bloemlaan 5, handelende onder de naam Schildersbedrijf C. Schellevis. Rechter commissaris: Mr. J. Vrij. Curator: Mr. K. J. Willemse, advocaat en procureur te Haar lem, Tempeliersstraat 19. Bij vonnis van de rechtbank op 14 maart 1978 is na gedaan verzet vernietigd het faillissement van: Francois Adriaan Bosmans, wonende in Haarlem, Roemer Visscherstraat 21 huis, h.o.d.n. Bijtsbedrijf de Roemer, uitgespro ken op 21 februari 1978, curatrice Mr. P. A. Montagne Helmig in Haarlem. Wegens het gebrek aan baten is bij von nis van de rechtbank op 14 maart 1978 opgeheven het faillissement van: Peter Willy Benecke, wonende in Velsen- Noord, Grote Hout of Koningsweg 46, h.o.d.n. Bouwonderneming Benecke, uit gesproken op 3 mei 1977, curator Mr. Th. J. M. Nijhof in Beverwijk. t? Siem Jonker verwelkomde deze week vanzelfsprekend ook Yvonne Keely in het hotel, toen ze arriveerde voor de door GASTENHOEK gearrangeerde ontmoeting met leerlingen van de Heemsteedse Gerit Barger-Mavo. HAARLEM. Sexclub Huize Sylvia in de Van der Vinnestraat moet sluiten. Dit heeft de president van de rechtbank woensdag bepaald. Namens een echtpaar, dat pal onder de sexclub woont, was tegen de eigenares ervan een kort geding aange spannen. Het echtpaar beklaagde zich er over constant last van de sexclub te heb ben. Zou de eigenares met de exploitatie van Huize Sylvia door blijven gaan, dan moet zij voor elke dag dat zij dat doet een dwangsom betalen van 2500 gulden. betekent dat hij verantwoordelijk is voor de hap en de slok in het hotel. Over het algemeen hebben de keukens van grote hotels geen grote naam. Ze wor den vaak spottend als „gaarkeukens” aangeduid, een imago waar maar moeilijk af is te komen. DAAROM OOK was Jonker bijzonder in zijn nopjes toen hij onlangs deMauriceRaymond Award of Excellence 1977 in ontvangst mocht ne men. De prijs is genoemd naar een vroeger vice- president van food and beverage van de hele Hilton- groep en drukt een waardering uit voor hetgeen op tafel komt, waarbij niet alleen naar de kwaliteit wordt gekeken, maar ook naar originaliteit en crea tiviteit. De Hilton-hotels die in dit geval meedongen waren die in West-Europa en lord-Afrika. „IK WAS ER ERG BLIJ MEE en vond het leuk dat we grote steden achter ons lieten. Zoals Brussel en Parijs, daar hebben ze er nogal van opgekeken. Ze begrijpen er niets van en leefden geloof ik in de veronderstelling dat wij niet verder komen dan het koken van een aardappel”, lacht Jonker die dezer dagen ook nog als „vrederechter” optrad en het huwelijk inzegende tussen kreeft en champagne. DE BEROEMDE Claude Taittinger van het gelijknamige Champagnehuis was speciaal uit Reims overgekomen om de „inzegening” van het Het echtpaar had middels zijn advocaat 5000 gulden geëist als dwangsom. Het echt paar had ook geklaagd over getreiter van uit Huize Sylvia. Er zou regelmatig aan de bel getrokken worden en vuil over de schutting worden gegooid. De rechter heeft beslist dat aan deze vorm van over last eveneens een eind moet komen op straffe van een dwangsom van 100 gulden per dag. Geëist was een dwangsom van 500 gulden. (ADVERTENTIE) DEN HAAG. De KLM hecht grote waarde aan het opleidingsniveau van de Rijks Luchtvaart School in Eelde. Dat heeft mevr. drs. Nelie Smit-Kroes vandaag in de Tweede Kamer gezegd bij de begro tingsbehandeling van verkeer en water staat. Een dag eerder had de CDA’er Piet van Zijl aan de staatssecretaris gevraagd In de dertig jaar dat hij als ambtenaar n ’s Rijksbelastingen had gewerkt was 55-jarige douanier uit IJmuiden trouw bleven aan de eed, die hij ooit had ge wen. Toch zou hij door de knieën gaan or de rappe tong van een runner en isleidende manipulaties van een heepshandelaar. Het spel was simpel: hij efde alleen maar eventjes een paar do menten in te vullen. En daarmee werd schijn gewekt dat er belastingvrije goe- ren (voornamelijk drank en sigaretten) in schepen in de IJmuider haven werden fleverd In werkelijkheid werden de goe- bren accijnsvrij in de binnenlandse han- aaK. y gebracht. Deze meervoudige belasting ontduiking leverde hem af en toe steek- oenningen op. In totaal zou hij 1500 aan Ie transacties hebben overgehouden. ■De douanier had het spel gespeeld met jen 48-jarige runner uit IJmuiden, die de lopulaire figuur uithing bij scheepsmake- ars. Deze man werkte voor een leveran- ler van scheepsproviand, maar zette ook p eigen houtje een paar zaakjes in elkaar, lij bestelde goederen voor zichzelf en ver- ocht deze na de truc met de douanier elastingvrij door. Om in de gunst te ko len bij makelaars, die verantwoordelijk ijn voor het inklaren van schepen, had hij p deze wijze verschillende keren met rank en sigaretten „gestrooid”. De run- ler zag zijn provisie op die manier flink tijgen, gezien het vlotte verloop van zijn haakjes”. De douanier werd door hem [gebruikt als een onmisbare schakel in het Igeheel Als tegenprestatie stopte hij de Belastingambtenaar af en toe een paar Bankbiljetten toe. Tegenover de recht bank, gepresideerd door mr. J. A. van [Hasselt, verklaarde de douanier, die in middels is ontslagen, dat hij aanvankelijk te goeder trouw was geweest. „Ik wilde die runner uit de nood helpen. Hij zei tegen mij dat hij zijn baan zou verliezen als een bepaalde order niet door zou gaan. Toen heb ik hem geholpen in de veronderstel ling dat de goederen inderdaad aan boord ran het schip waren. Later kwam ik er pas achter dat de goederen belastingvrij in de handel waren terecht gekomen”, aldus de ex-douanier. Uit zijn betoog werd duidelijk dat de gang van zaken rond het vrachtvervoer in I de haven niet altijd strikt volgens de regels «verliep. „Om de zaak soepel te laten verlo pen moesten we af en toe een ruime marge nemen. Soms waren de schepen al uitgeva ren als de officiële documenten nog moes ten worden getekend”, zei hij. LEUENBERGER HEEFT het in Nederland best naar zijn zin. Ruim anderhalf jaar geleden kwam hij naar ons land en volgde toen GuiseppeBazza- n i op. Ook een Zwitser, die de hotelketen nu heeft verlaten en de directie voert over twee hotels in het mooie Lugano, Commodore, dat een prachtig uit zicht heeft op het meer van Lugano en het voordeli ger De La Paix. En het schijnt dat het Bazzani daar in Lugano, waar ook de herfst lente is, best bevalt. ONZE GASTVRIJHEID staat er bij Leuenberger goed op. „Ik vind Nederlanders open mensen”, is zijn ervaring, „ze heten buitenlanders echt welkom. In Frankrijk ben je verloren als je de taal niet spreekt, maar hier is dat niet zo”. Leuenberger wordt in het hotel bijgestaan door SiemJonker, die de food and beverage manager is, wat zoveel DEZE WEEK lunchte ik met de enige inwoner van het gebied Schiphol. Bij een telling in 1967 waren het er nog 26, maar die moesten de wijk nemen toen de nationale luchthaven ging uitbrei den en de buurtschap Schiphol een betonnen „dek sel” kreeg, waarop nu de meest moderne luchtsche pen hun start en landing maken. De enige inwoner vandaag de dag is de Zwitser FrederickLeu- enberger. Hij is directeur van het Schiphol Airport Hilton en woont in zijn eigen hotel. huwelijk bij te wonen, dat gelijkertijd de start was van een gastronomisch festival dat tot het eind van deze maand duurt. En waarvoor chef-kok G e r- fried Schipper een aantal bijzondere kreeft- gerechten heeft samengesteld. Hij heeft ook trentge- voelig gewerkt en de nouvelle cuisine laten spreken waardoor ik na een met truffels gegarneerde kreeft, een Homard aux truffes a la tomate fraiche et au basilic, zoals het op de kaart staat, nog met veel plezier aan eten kon denken. En natuurlijk kwam er een Taittinger Comtes de Champagne, brut uit 1969 op tafel. J Spei laalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel 023 323925 s Maandags gesloten Dagelijks geopend van 10.00 tol 17.00 uur ’s Maandags gesloten

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13