stcitcnverkiezi EDERLANDS VISITEKAARTJE OOR LUCHTHAVEN SCHIPHOL VVD wil snel inpoldering Markerwaard Nu ook DS’70 tegen de inpoldering Markerwaard I a DIRECTEUR STAPEL STAART ZICH NIET BLIND OP TARIEVEN: VANNIEL h AL GEZIEN? I I VREDESWEEK f/ t i 4 15 1 7 «VRIJDAG MAART 19 7 8 MW J tg (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Schiphol is Holland. Luchtreizigers die op het [vliegveld arriveren zullen daar voortaan met de neus bovenop worden gedrukt. In plaats van het kille „ding-dong” dat nu nog de meertalige mededelingen voor passagiers inluidt, zal er straks in carillonklanken een typisch vaderlands deuntje worden gespeeld. „Waar de blande top pè-her duinen” is een van de mogelijke melodieën. Verder zullen de reizigers in alle hoeken van het luchthaventerrein worden verwelkomd [met een vrolijk oranje-blanje-bleu. is veel belangrijker aan O Nieuwe outfit voor de bedrijfswagens van Schiphol. Te zien en te horen bij Smit-Kroes: Schiphol wordt nieuwe Europoort Han Alma luchthaven '(ADVERTENTIE) 1849 TALEN G»WMt 52-96 - Haarlem Tel 023 3129 92 A de lijn suggereren. Het stijgen en landen van vliegtuigen kan daarmee worden geas socieerd. Uit eerste reacties van buiten staanders bleek dat ook verband wordt gelegd met het uitwaaierende geluid dat de machines produceren. De nieuwe huisstijl vervangt het oude vignet van de luchthaven, dat het banen stelsel symboliseerde. Geleidelijk zal het factor arbeid is natuurlijk een zeer hoge kostenpost. En Nederland wordt steeds duurder. Een tendens die ons met zorg vervult”. De Schipholman voegt eraan toe dat hij desondanks alles in het werk gaat stellen als de Nationale Trots inderdaad de duur ste luchthaven van Europa is. „Als klein land kunnen we ons dat niet permitteren. Ik denk dat we het dan moeten gaan zoeken in een nog verdergaande effi ciëntie. Maar u moet niet vergeten dat Schiphol slechts een gedeelte berekent van de kosten waar Afarin het over heeft”. De heer Stapel deelt met Afarin in ieder geval wel de verwondering over de verho ging van de tarieven voor de luchtver- keersbegeleiding. Nog niet zo lang geleden De socialistische woordvoerder Rienks vroeg de bewindsvrouwe bekend te ma ken welke opdracht er indertijd precies aan McKinsey is gegeven. Het moet toch van te voren duidelijk zijn geweest, aldus Rienks, dat die opdracht maar tot een „zeer beperkt resultaat zou kunnen lei den”. Hij stelde vast dat het overleg tus- Vanzelfsprekend zijn mensen, die tot nu toe nog geen weet hadden van het ontstaan van de I. K. V.-kem ten alle tijde welkom als mededenkers en -werkers in de kern. Zij kunnen zich daartoe melden bij het secretariaat, Spoorsingel 114, tel.: 30158. sen de betrokken maatschappijen is ver zand en er nog steeds geen sprake is van enige samenwerking. Rienks vroeg Smit-Kroes om initiatieven op regeringsniveau. „Om te bevorderen dat de samenwerking toch wat het onder zoek betreft ten minste wordt afgerond. Zodat wij ook de zekerheid kunnen heb ben dat die 2 miljoen gulden niet helemaal in het water is gegooid”, aldus Rienks. Hij kreeg steun van CDA-woordvoerder Van Zeil, die zich eveneens afvroeg of deze zaak nu als afgedaan beschouwd moet worden. „Het is goed”, aldus het CDA- kamerlid, „om dit soort zaken niet te lang boven de markt te laten hangen. Vooral bij de KLM wil het personeel spoedig weten waar het aan toe is”, aldus Van Zeil. De staatssecretaris bestreed de stelling van Rienks dat de twee miljoen in het water zou zijn gegooid. „Je mag dat niet concluderen omdat er in het rapport staat dat er iets (een totale fusie, red.) niet moet gebeuren”, wierp de staatssecretaris te gen. Volgens haar zijn de kansen op sa menwerking tussen de luchtvaartmaat schappijen kanslozer dan ooit omdat het nu met de Sabena zo slecht gaat. Ze toonde zich echter bereid nog eens met de KLM- directie over deze zaak te praten. Overi gens met weinig hoop op enig resultaat Smit-Kroes beloofde tenslotte wanneer daar aanleiding toe mocht zijn ook de ondernemingsraad van de KLM, de vak bonden en de vaste kamercommissie bij het overleg te zullen betrekken. In onze portiek etalage 3 staande klokken, gebogen kast, waarvan 2 met maan en datum aanwijzing en Westminster speelwerk. Direct te leveren. Bij de vorige verkiezingen voor de provinciale staten behaalde de WD 18 zetels en streefde daarmee het CDA (17 zetels) voorbij. Toch kwam de WD buitenspel te staan toen PvdA en CDA kozen voor een program-college, een daad die bij de WD slecht is gevallen. Niettemin gelooft men in WD-kringen dat de perspectieven voor de komende collegevorming gunstig zijn. Alma: „Ik denk dat het CDA vier jaar terug bang was een van haar twee gedeputeerden te verliezen aan de WD. Wij waren echter bereid om genoegen te nemen met één zetel. Wij hebben zodoende wel een stuk informatie gemist. Achteraf heeft het CDA laten merken dat het program-college toch niet zo goed be vallen is. Het programma van WD en CDA vertoont een grote mate van over eenstemming”. Een van de punten die bij de eventue le programbesprekingen wel verschil van mening kan geven is Schiphol. De WD vindt dat de luchthaven alle mo gelijkheden moet krijgen om zich uit te breiden, binnen het bestaande vierba nenstelsel. Mocht er onverhoopt geen tweede nationale luchthaven komen dan is men zelfs niet tegen een vijfde baan. Hoewel Alma niet hoopte dat het niet nodig is”. „Maar Schiphol is nu eenmaal een belangrijke bron van werkgelegenheid”. Als het aan de WD ligt wordt de Markerwaard zo snel mogelijk droog gelegd. Niet speciaal vocht de tweede als onwerkelijk gedoemd zal zijn te mislukken”. Maar DS’70 ziet ook de bezwaren in van de auto. Daarom moet er als al ternatief een goed open baar vervoer zijn. Dat moet worden verbeterd door meer gerief, grotere fequentie, het inzetten van buurtbusjes in lan delijke gebieden en par keergelegenheid bij de stations. /an wal ur. klei jsklass <e beu e advi vat ui wacht nwroo om be worden ingevoerd op de vlaggen en bor den, het briefpapier, de auto’s, de visite kaartjes en de uniformen van het luchtha venpersoneel. Extra kosten brengt dat vol gens Van der Zwan niet met zich mee. Wanneer dingen aan vervanging toe zijn, zal de nieuwe stijl worden ingevoerd. Ou de voorraden worden gewoon opgemaakt. Naar verwachting zal de huisstijl over een jaar of vijf volledig zijn ingevoerd. Voor binnenlands gebruik zal boven het oranje-blauwe vignet de naam Schiphol prijken. Op drukwerk dat voor verzending naar het buitenland bestemd is, zal de naam Amsterdam Airport Schiphol wor den gebruikt. Een mogelijke afschaffing van de naam Schiphol, waarover kort gele den geruchten de ronde deden, is wat de luchthavendirectie betreft voorgoed van de baan. Minder prettige geluiden waren er giste ren in het laatste deel van het Kamerdebat over Verkeer en Waterstaat te beluisteren toen het ging over de resultaten van het McKinsey-rapport over mogelijke samen werking tussen de KLM, Sabena en Luxair. Ruim twee jaar geleden kwam dat rapport gereed. Er werden aanbevelingen in gedaan over integratie van bepaalde onderdelen van de drie maatschappijen, waardoor men kosten zou kunnen bespa ren. Er is sindsdien wel over het rapport gesproken, maar concreet is er niets uitge komen. In de tussentijd is het met de KLM veel beter gegaan (er wordt winst ge maakt) terwijl vooral Sabena dieper in de rode cijfer zakte. Zowel de fractie van de Partij van de Staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes Arbeid, als het CDA willen van de staats secretaris weten of het Rijk nu voor niets twee miljoen gulden in dit onderzoek heeft gestoken. .n tiger is kende is verhol» gave loading W akkelijk» ■VU itse de er (Van onze correspondent) NIEUW VENNEP. De VVD is voorstander van het vormen van afspiegelingscolleges en daarom niet erg gelukkig met de wijze waarop vier jaar geleden het Noordhollandse college van Gedeputeer de Staten werd gevormd. Voor de komende vier jaar rekenen de liberalen wel op een plaats in het dage lijks bestuur van de provincie. Aldus Han Alma, kandidaat van de VVD voor de provinciale staten op een verkiezingsbijeenkomst in Nieuw-Vennep. 9 Dat alles is onderdeel van het nieuwe ■„visitekaartje” dat Schiphol zich heeft Kangemeten, oftewel de nieuwe huisstijl ■van de luchthaven. Een jaar lang „desk research” door een publiciteitsbureau en ■een slordige honderdvijftigduizend gulden ■hebben er voor gezorgd dat Schiphol zich op een geheel nieuwe wijze kan presen teren. Het was hard nodig om eens duidelijker aan de weg te gaan timmeren als luchtha ven, aldus Jaap van der Zwan, hoofd van de afdeling public-relations van Schiphol. Het publiek en zelfs de werknemers ble ken nauwelijks te weten wat eigenlijk het verschil is tussen de NV Luchthaven Schiphol en de nationale luchtvaartmaat schappij KLM. Met een nieuwe huisstijl wil Schiphol zich voor eens en altijd van de KLM onderscheiden. Alvorens een eigen visitekaartje te laten ontwerpen, heeft de luchthaven gepeild wat de mening van de Nederlanders over de luchthaven was. Daarop zou de huisstijl moeten aansluiten. Van der Zwan: „We hadden gedacht dat het iets zou worden van dynamiek, internationaal knooppunt, wereldomspannend. Maar nee hoor. Wat kwam er uit? Dat Schiphol efficiënt is maar toch gezellig en dat de luchthaven wordt beschouwd als een nationaal sym bool om trots op te zijn. Daarmee waren we in één klap teruggezet tussen de klom pen en de tulpen”. Efficiënt maar toch gezellig en de natio nale trots, dat zijn de twee elementen die de hoofdrol hebben gespeeld bij het ont werpen van de nieuwe huisstijl. Vandaar het vaderlandse deuntje voor de omroep- ster en vandaar ook het oranje-blanje- bleu. Toch zit er ook nog wel wat dyna miek in het door de publiciteitsadviseur ontworpen vignet: een oranje en een blau we horizontale balk, waarvan er een uit mondt in verticale strepen die een opgaan- kondigde de Rijksluchtvaartdienst een verhoging van deze tarieven aan van 40 tot 75 procent, afhankelijk van het type vliegtuig. „De luchthaven wordt strak ge bonden aan de regels van het ministerie van Economische Zaken”, zegt de Schip- hol-directeur wat verbitterd”, we mochten dit jaar de havengelden slechts met vijf procent verhogen. Dat is minder dan de inflatie was. Maar goed, dat is het rege ringsbeleid. De overheidstarieven voor de luchtverkeersbegeleiding vallen kennelijk buiten de controle van Economische Zaken”. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De politieke partij DS’70 heeft zich aangesloten bij het standpunt van het progressieve blok (PvdA, PPR, PSP en D’66) dat de Markerw aard niet moet worden ingepolderd. In het programma van DS’70 voor de verkiezing van Provinciale Staten wordt gesteld, dat inpoldering van de Mar kerwaard moet worden tegengegaan „zolang daarvoor geen betere argumenten worden aangevoerd dan tot op heden”. DS’70 geeft toe dat de over de Mar- weliswaar op niveau wordt Maar het be- gen kunnen worden aan gepast. DS’70 vindt over igens, dat het provinciaal bestuur minder met no ta’s en meer met beslui ten moet werken. Vol gens het verkiezingspro gramma kan de provin cie niet functioneren als het landelijk bestuur. „Het landelijk model van regering en parlement, met regeringspartijen en oppositie is hierop niet van toepassing”, aldus DS’70. 14^9^9 goed openbaar vervoer. Er moeten Een voortdurende be zinning op het gebied van de ruimtelijke ordening en volkshuisvesting is volgens DS’70 geboden. DS 70: In de polder ontbreekt het streekbusjes komen. Schiphol brengt in rekening de landings en parkeergelden en de huur van kanto ren, loodsen en terreinen. De Nederlandse vertegenwoordigers hebben daarnaast ook meegeteld de kosten voor de luchtver keersbegeleiding, die de Rijksluchtvaart dienst in rekening brengt, de brandstof kosten en de kosten van afhandeling van passagiers en vracht. alswel voor compensa- tiegrond voor boeren die moeten wij ken voor de Noron. Een dikwijls door Alma geventileerde mening die enige verwondering wekt. Het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer zegt name lijk al bijna rond te zijn met de Rijks- dienst voor de IJsselmeerpolders voor vervangende landbouwgrond in Zuide lijk Flevoland. Over de bouwlokatie zelf zei het statenlid: „De bouw van zo’n 15.000 woningen is voor de Haarlem mermeer een enorme ingreep. Wij vin den dat aansluiting moet worden ge zocht bij de bestaande bebouwing èn bij bestaande voorzieningen in plaat sen als Hoofddorp en Nieuw-Vennep. Daarnaast moet evens de leefbaarheid van de kleine kernen gewaarborgd zijn. Een uitbreiding van de kleine kernen met 2 a 3 procent per jaar moet moge lijk zijn”. Wel is de VVD van mening dat de invulling van dergelijke bouw plannen moet geschieden op gemeente lijk niveau. „De provincie moet een streekplan slechts globaal aangeven”. Tenslotte sprak Alma nog over de vestiging van luchthavengebonden be drijven buiten Schiphol. De VVD vindt dat er mogelijkheden moeten komen voor de bedrijven om zich in de onmid dellijke nabijheid van de luchthaven te vestigen. Gedacht wordt aan de Hoek dat gezien de verbiriding met Schiphol' gunstig ligt. Op dit moment is voor een dergelijk plan geen meerderheid in de staten. Wat de reorganisatie van het binnenlands be stuur betreft vindt DS’70, dat terughoudendheid' moet worden betracht bij de opdeling van de pro vincie in mini-provincies. DS’70 vindt de auto in de samenleving erg be langrijk. In kapitale let ters is in het verkiezings programma opgenomen dat „elk beleid dat bij- voorbaat aan de beteke nis van de auto voor de bezitter om zich vrijelijk te kunnen verplaatsen, (Van onze streekredactie) I SCHIPHOL. Directeur ir. D. R. A. Stapel van Schiphol vindt het „een emsti- ge zaak” als de nationale luchthaven voor de vliegtuigmaatschappijen de op een na [duurste van Europa is. Hij reageert daar mee op een gisteren gepubliceerd rapport van de Afarin, de vereniging van vertegen woordigers in Nederland van 54 buiten landse luchtvaartmaatschappijen. Afarin I heeft daarin haar ongerustheid uitgespro ken over de sterke stijging van diverse kosten, waarvoor de maatschappijen zich geplaatst zien bij het vliegen op Schiphol. Directeur Stapel zegt het rapport nog iniet te kennen. Maar is van mening dat men zich niet moet doodstaren op de ta rieven. „Kwaliteit is ook erg belangrijk. Veel maatschappijen hebben daar wel iets 'meer geld voor over, want als de kwaliteit op een vliegveld niet deugt, kan dat zeer grote vertragingen opleveren wat uiter aard ook geld kost”. Stapel gelooft dat Schiphol zoveel moge- ilijk die kwaliteit moet trachten te verbete- ■ren. „Aan de tarieven is weinig te doen. De (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Staatssecretaris Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) verwacht dat de nieuwe luchtvaartovereenkomst met de Verenigde Staten stimulerend zal werken voor het luchtvaartverkeer op Schiphol. „Schiphol lijkt een nieuwe Eu ropoort te worden”, sprak de bewinds vrouw gisteren optimistisch. Zoals be kend heeft het akkoord met de VS Neder land landingsrechten in een aantal plaat sen, nieuwe faciliteiten voor het charter- vervoer en instemming met lagere ta rieven op de transatlantische route opge leverd. De staatssecretaris verwacht dat de prijsverlagingen snel na onderteke ning van de-overeenkomst merkbaar zul len worden. BEVERWIJK. Het Interkerkelijk Vre desberaad organiseert ieder jaar een vre- desweek; vorig jaar in september onder het motto: „Help de kernwapens de wereld uit om te beginnen uit Neder land”. De vervulling van deze doelstelling vraagt uiteraard wat meer tijd dan één week. Vandaar dat het I. K. V. de vredes- week benutte voor een bredere en langdu riger aktie. Feitelijk roept het I. K. V. de mensen op om z.g. kernen te vormen die zich voor een periode Van verscheidene jaren verplichten tot studie en aktie om bovenomschreven doelstelling dichterbij te brengen. Ook in de Noordelijke IJmond is nu officieel een dergelijke kern van start gegaan. De I. K. V.-kern IJmond-Noord bestaat op dit moment uit 35 mensen. Zij zijn afkomstig uit diverse kerkelijke ge meenten en uit een breed scala van maat schappelijke en politieke groeperingen. Het ligt in de bedoeling dat de IJmond- kern na een noodzakelijke periode van scholing in de onderhavige thematiek tot velerlei kontakten komt met evenzovele geledingen uit de bevolking om belangstel ling te wekken voor de belangrijke vragen rond o.a. de kernwapens om vandaaruit op den duur tot een andere politiek te kunnen komen. Li De overheid moet het voorkeursrecht krijgen bij de aankoop van grond. Bij sanering van woonwijken en de reno vatie moeten de oor spronkelijke bewoners een voorkeursrecht krij gen. DS’70 wil dat druk wordt uitgeoefend op re gering en parlement voor de totstandkoming van een huisvestingswet. „Kwaliteit Schiphol Grote Houtstraat 86 Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 Tel. 312934 ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiuiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifii (ADVERTENTIE) ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll^ GESSKaBV beslissing kerwaard nationaal genomen, stuur van Noord-Holland heeft de taak in deze kwesties de belangen van haar inwoners te verde digen. Het bestuur van de provincie moet er bij voortduring op gericht zijn, dat het voor een ieder goed en gelukkig leven is irt Noord-Hol- land, aldus het DS’70- programma. DS’70 wenst, dat de de mocratische spelregels in de provincie zuiver wor den gehouden. Het coHe- ge van Gedeputeerde Staten moet volgens het verkiezingsprogramma een afspiegelingscollege zijn. Dat afspiegelings college zou moeten wer ken aan de hand van een na de verkiezingen opge steld basisprogramma van hoofdpunten en be leidsprioriteiten. Dat programma moet wel aan actuele ontwikkelin- 41 W

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15