schrijvende lezers foto boeken puzzel van de week [zeepost J nederland Natplakpers voor Super 8 Canaris 10 T/M 19 MAART t prijswinnaars J P- haarlem - voorjaarsstad van P- Lf 5 DAGEN ROME PER KLM INCL HOTEL v.a.451/ de Winterde Lange Leiden Haarlemmerstraat 213 tel. 071-12 5302 q< Exposities MOLENFOTOWEDSTRIJD rW- rr fL bij de boekhandel KLM KENNEMERSPORTHAL-HAARLEM CLUBAGENDA OP DE 34STE HAARLEMSE VOORJAARBEURS 78 Paasexpositie in Zandvoort Admiraal Wilhelm I Gijzeling Slechte vertegenwoordigers I Heinz Höhne 55“ -■■fe—O VRIJDAG 1 7 MAART 19 7 8 r wat spionage/thriller 0- de .kop irs ur, bij als IH) ser :en COUPON. BOEK BU UW KLM-AGENT. GRATIS BROCHURE. - - - T woonwinkel I Naam MET EEN TENTOONSTEL LING en een fotowedstrijd gaat Flevohof het komend seizoen de aandacht op de Nederlandse mo len vestigen. Bij velen groeit het besef dat de ongeveer duizend molens die ons land nog rijk is, behouden moeten blijven als na tionaal symbool. Onder redactie van J.P. Bos terdai i hout et Zie ona I kunt» kimono 3 ondople I voor hf overgaf anius, 4 (ADVERTENTIES) het jaar. 51 Straat R 73 jen. b soorter het r te >rte de de Het uitnemen van de gelaste film is sterk vereenvoudigd: een druk op de speciale knop en de aandrukplaat springt te rug. De bijbehorende stof kap kan worden gebruikt om films- cènes te ordenen. Tot acht 15 mm-spoelen kunnen er in wor den gerangschikt. Het apparaat is eenvoudiger te bedienen. De totale bewer king van snijden en plakken gebeurt met één enkele hand beweging. De twee messen worden bij het snijden auto matisch geregeld en ook de af- schraapbegrenzing geschiedt automatisch. De plakpers is geschikt voor alle Super 8 films, zowel stom als geluid. de lid. czaam a afde iet wis- rt*M. sdag vs 7.30 uu Heinz Höhne Admiraal Wilhelm Canaris Nieuwe visie op het hoofd van de Duitse Abwehr. Het einde van een verzetsmythe 488 bladzijden paperback 39,50 Owen Sela Operatie Dubbele Adelaar Flitsende thriller. Thema: moordaanslag op Hitler en Roosevelt. 272 bladzijden gebonden 24,50 Uw krant is een van de weinige dagbla den in Nederland die over de situatie in het Midden-Oosten niet alleen met veel inzicht en grondige kennis van zaken schrijft, maar ook nog steeds met moed een mening durft te verkondigen die van ware onaf hankelijkheid getuigt. Het is bedroevend te moeten constateren dat het zich in zo’n klein gezelschap bevindt, maar het is een feit. Hoever de invloed van de oliedollars strekt blijkt wel uit het beschamende feit dat de regering dezer dagen geweigerd heeft stappen te nemen tegen de boycot van Israël door de Arabische landen om dat daardoor „die.boycot erkend zou wor den”. N.a.v. het artikel „slechte vertegen woordigers” in uw krant van 14 dezer is het m.i. belangrijk een duidelijk overzicht te geven van de groeperingen die tegen vrede in het Midden-Oosten gekeerd zijn en volharden in hun hetze tegen Israël. 1. De meest radikale Arabische staten, zoals Libië, Irak, Syrië, Algerije en Zuid Yemen; 2. De Palestijnse terreurorganisaties :van Yassir Arafat’s PLO tot en met het PFLP van George Habash); 3. De Sovjet Unie, voor wie het Midden-Oosten een haard van onrust moet blijven om de strategische en economische belangen van het Westen te kunnen bestrijden; 4. Allen die hun anti semitische gevoelens onder het mom van anti-zionisme verbergen; door vrede tus sen Israël en de Arabische staten zou im mers de kans op hernieuwde massale uit roeiing van joden kunnen verminderen. ur van d-Hol- 360-21 'ervan mpute in twee n solli- 93 67 AGFA-GEVAERT heeft een nieuwe natplakpers voor Su per 8 op de markt gebracht, de N8S Automatic. Nieuwe visie op de loopbaan van het hoofd van de Duitse Abwehr Het einde van een verzetsmythe NICOLET JONGBLOED, Haarlem. varing H is de >or hei n, t.w. isioen- ikeler je kot i buur. 65. persoonlijk voornaamwoord, 66. groet, 67. in dat geval, 69. persoonlijk voornaam woord, 72. Frans lidwoord, 73. spil. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUIDEN. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 10 Horizontaal: 1. panter, 3. robe, 5. negen tien, 7. opzenden, 8. decibel, 9. melig, 10. lente, 12. Diever, 14. moeheid, 16. bijzon der, 18. vergeten, 20. dagorder, 22. raad sel, 23. Kaïn. Verticaal: 1. pannekoek, 2. tergen, 3. rozen, 4. bedenken, 6. tiendelig, 7. opbellen, 9. melodie, 11. tederheid, 13. verbijten, 14. moederdag, 15. landverraad, 17. onderin, 19. gesel, 21. orka. 51f- mg 3d- ikkele en ter- rd-Holl Stuurt u mij de het en, en, len bij- PUZZEL NUMMER 10 ƒ25,00 N. ten Wolde-Schuuring, Rijks- straatweg 321, Haarlem. 25,00: B. C. Sliggers, Pegasusstraat 2, IJmuiden. 15.00: L. J. v. d. Hulst, Vogelenzangseweg 302, Vogelenzang. 15,00: Mej. H. Dam, Wüstelaan 103, Sant poort. 10,00: A. Langeveld-Kan, Papaverstraat 12, Haarlem. 10,00: G. Meerkerk, Waalstraat 79, IJ muiden. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld: Australië, ms „Melbourne Express” 22 maart; Canada, ms „C.P. Trader”, 21 maart; Israel, ms „Nordwind”, 22 maart; Japan, ms „Kowloon Bay”, 23 maart; Kenya, Oeganda, Tanzanië, ms „Uganda”, 28 maart; Ned. Antil len, ms „Holstenkoog” (S.S.S.), 17 maart en ms „Cordillera Express” (A.B.C.), 20 maart; Nieuw-Zeeland, ms. „Remuera Bay”, 22 maart; Suri name, ms „Hercules”, 17 maart; Ver. Staten van Amerika, ms „American Arrow”, 21 maart en ms. „Atlantic Crown”, 21 maart; Zuid-Afrika (rep.), ms „Narra”, 23 maart. Deze vier groeperingen worden bewust of onbewust, rechtstreeks of indirekt gesteund door bepaalde commentatoren en vertegenwoordigers van massa-media, alsmede door zekere parlementariërs die Israël „halsstarrigheid” verwijten, die voortdurend schreeuwen over het „uitblij ven van een grote geste van de kant van Israël als beloning van Sadats komst naar Jerusalem”. Degenen die deze mening ver kondigen, in de media of in politieke omge ving, maken zich schuldig aan een hetze tegen Israël en daarmede tegen de vrede in het Midden-Oosten, hetzij door onkunde, hetzij met sinistere opzet. Want nog vóór Sadat ook maar één voet op Israëlische bodem gezet had, werd hij door bovenge noemde radikale tegenstanders van vrede in het M.O. tot verrader gestempeld en zelfs ter dood veroordeeld. Allen die Sadat in zijn streven steunden, zouden eveneens de dood vinden. Geen loze dreiging, zoals gebleken is. In Londen werd na het bezoek van Sadat aan Jeruzalem zelfs een PLO- functionaris gedood omdat hij zich eens een grote uitzondering in die kringen voor kontakten met Israël had uitgespro ken. Enkele weken geleden werd op Cy prus een van Sadat’s beste vrienden, hoofdredakteur van een groot dagblad, door Palestijnse terroristen vermoord om dat hij Sadat naar Jerusalem vergezeld had. Het afgelopen weekeinde bracht de afschuwelijke moordpartij door El Fatah- leden in Israël, door de PLO uitdrukkelijk en triomfantelijk als aktie tegen de vredes besprekingen tussen Israël en Egypte aan- gekondigd. Slechts hij, die bewust de ver nietiging van de staat Israël en zijn bewo ners nastreeft, kan van Israël eisen dat het zonder meer al zijn huidige posities op geeft. De grote steden van Israël zouden dan op een afstand van vijandelijk geschut komen te liggen die nauwelijks groter is dan die tussen Haarlem en Halfweg. Geen enkel Israëlisch vliegveld zou veilig zijn, waardoor de levensader van Israël doorge sneden zou worden. Laten wij ervan uitgaan dat Sadat vrede wil (op zijn voor waarden natuurlijk!) maar zijn leven is dagelijks bedreigd door moordaanslagen van Arabische „broerders” die zijn régime willen vervangen door een a la Libië of Irak. Uitdrukkelijk hebben Sadat’s Arabi sche tegenstanders verklaard, dat hij niet namens hen spreekt. In hun ogen is er slechts een „militaire” oplossing van het conflict mogelijk. Kan men redelijkewijze van Israël eisen dat het de bescherming van zijn burgers opgeeft en vertrouwt op het „Westen” of de Ver. Naties? Wil men, terwille van de olie, zo gaarne vergeten wat er in Tjechoslovakije en Polen ge beurd is? Wat de Amerikaanse beloftes aan Vietnam inhielden? Hoe de Ver. Na ties in juni 1967 binnen 24 uur hun troepen uit de Sinaï terugtrokken om de weg vrij te maken voor de aanval van Nassers troe pen op Israël? Misschien openen de terreurakties deze week in Israël en in Assen de ogen van velen die door het rookgordijn, gelegd door gewetenloze pu blicisten en politici, de ware samenhang niet eerder hebben gezien. R. E. H. SIMON, Haarlem Filmgroep Haarlem, donderdag 23 maart 20.15 uur, Theo Thijssenschool Piet Heinstraat 14, Haarlem-West: Praten over projectie, montage, cleanen; geluids montage met Casy-apparatuur. AMFI’66, dinsdag 21 maart 20 uur, Sal- vatori Lisse: Bi-groep tweede werkavond, behandeling synopsis, draaiboek, film opnemen. Dokapraktijk zonder franje van Jac. van der Sande (eveneens Elsevier) is een complete donkere-kamercursus voor be ginnende en al gevorderde amateurs. Een deel van het materiaal is als artike lenreeks in het maandblad Focus ver schenen. Het negatief/positiefprocedé voor zwart-wit met de materiaal- en ap- paratuurkeuze wordt uitvoerig behan deld, toegelicht met liefst 250 foto’s en tekeningen. Systematisch werken om tot goede resultaten te komen is het uit gangspunt van dit praktijkboek. Door de technologische ontwikkeling heeft de molen zijn functie geheel verlo ren en velen zijn gedoemd te verdwijnen als gevolg van stadsuitbreiding, grote verkeersvoorzieningen en ingrijpende veranderingen in de waterhuishouding. Anderen verliezen hun landschappelijke functie doordat ze omsloten worden door hoogbouw en begroeiing. Iedereen die in zijn vrije tijd fotogra feert, kan aan de landelijke fotowed strijd meedoen en kans maken op de vele prijzen en de hoofdprijs: een vakantie op een Hollandse molen. Er kunnen zowel zwart-wit als kleurenfoto’s worden inge zonden. De uiterste inzendtermijn is 15 mei. De jury wordt gevormd door de heren A. J. de Koning, technisch advi- Is, rokkaii' PUZZEL NUMMER 11 Horizontaal: 1. familielid, 2. indien, 5. jongensnaam, 8. landbouwwerktuig, 10. kindergroet, 11. plaats in Overijssel, 14. Frans voegwoord, 16. zoogdier, 18. deel van het jaar, 19. windrichting, 21. hinder, 23. tot nader order (afk.), 24. luizeëi, 25. deel van Amerika (afk.), 26. pijn, 27. voor deel, 28. deel van het kippenhok, 30. Ame rikaanse filmmaatschappij (afk.), 32. bij belse naam, 34. familielid, 36. vaartuig, 40. geestdrift, 42. plaats in Noord-Holland, 43. muziekinstrument, 45. uniek, 48. voorzet sel, 50. vlaktemaat, 52. ongedierte, 53. bij belse naam, 55. Engels voegwoord, 56. wei- dedieren, 57. familielid, 59. afmeting, 61. plaats in Gelderland, 63. vaartuig, 65. be taalmiddel, 66. vogel, 68. bijbelse naam, 70. dun, 71. plaats in Overijssel, 74. kle dingstuk, 75. kindergroet, 76. lidwoord, 77. gewicht, 78. Romeins imperium (afk.). O' S seur van de vereniging De Hollandsche Molen, J. Mallisse, molendeskundige voor de provincie Gelderland en J. M. Rijkenberg, beroepsfotograaf. De spelregels voor de wedstrijd zijn beschikbaar bij Flevohof, Postbus 40, Dronten, telefoon 03211-1514. DE FOTOKRING ZANDVOORT houdt de jaarlijkse paastentoonstelling van 24 tot en met 27 maart (Goede Vrij dag tot en met Tweede Paasdag) op nieuw in het Gemeenschapshuis aan de Louis Davidsstraat. Kijken en zien ’78 toont ongeveer tach tig zwart-wit foto’s van 30x40. De ten toonstelling staat in het teken van het 150-jarig bestaan van de badplaats. Een gedeelte van de foto’s heeft alleen betrek king op Zandvoort en in hoofdzaak de Noordbuurt. Deze 22ste expositie van de Fotokring Zandvoort wordt donderdag 23 maart ’s avonds om acht uur geopend door bur gemeester H. Machielsen. Zij is dagelijks te bezichtigen van 11 tot 18 uur. Toegang vrij. jS-ö-?, |?5 Naar aanleiding van de gijzeling in het provinciehuis in Assen, vind ik dat het tijd wordt dat de Nederlandse bevolking ein delijk eens gaat protesteren en niet lijde lijk blijft toe zien dat steeds weer onschul dige gezinnen door deze terreuracties uit elkaar worden gerukt. Het is tóch niet normaal dat je als burger niet meer in een trein durft te stappen, omdat je de kans loopt een kogel door je hoofd te krijgen. Naar mijn mening moet dé bevolking de regering eens goed duidelijk maken dat er iets moet gebeuren, opdat er nog niet meer onschuldige mensen de dupe worden van een politieke kwestie. Ik had gedacht dat de regering na de laatste gijzelingen toch wel de nodige maatregelen zou treffen, om dit soort gruwelijke acties te voorkomen. n Bezoekje aan de eeuwige stad is buiten het seizoen een plezierige ervaring. De Romeinse winkels zijn fantastisch, u vindt er vooral koopjes in leer. Tip: Huur een paardekoetsje met koetsier voor een tochtje langs de monumenten. *t/m 22/3-78. Daarna v.a.570,-. U herkent’m aan het KLM-uithang- bord. Hij is uw vertrouwde adviseur en de meest ervaren man om uw uitstapje naar Rome te regelen. De KLM heeft een speciale brochure samengesteld voor korte reizen naar Rome.Istanboel, Lissabon, Parijs, Wenen! en Londen met alle informatie en talloze tips. Ga’m halen bij uw reisbureau öf KLM-karitooröf stuur de coupon in. Vlieg de lente tegemoet en geniet eens volop. Voordelig, met KLM. Rome is ’n bezoek meer dan waard, deze tijd van Verticaal: 1. plaats in Limburg, 2. En gels voorzetsel, 3. jong dier, 4. zalf spaan, 5. lichtkrans om de zon, 6. deel van de wet (afk.), 7. vaartuig, 9. gebaar, 10. inhouds maat (afk.), 11. sluis, 12. jongensnaam, 13. gesloten, 15. geheel de uwe (Lat. afk.), 17. Plaats in Utrecht, 20. gebergte in Rusland, 22. Engels telwoord, 24. netto (afk.), 25. voormalig Nederlands eiland, 29. klooster zuster, 31. leesteken, 33. draagvat, 35. zout water, 37. bloeiwijze, 38. nieuwe wereld taal, 39. luchtvaartmaatschappij (afk.), 41. aanhaling, 43. speelgoed, 44. langwerpig rond, 46. windrichting, 47. kleefmiddel, 49. vochtig, 50. bloedhuizen, 51. hetzelfde, 52. huid, 54. larve, 58. zoogdier, 60. voetbal vereniging (afk.), 62. schrijfgerei, 64. viS, Vlaardingen Parallelweg 8 tel. 010-343941 GALERIE FIOLET (Herengracht 86, Amsterdam) presenteert tot en met 15 april een veertigtal drukken van de Ame rikaanse fotograaf Harry Callahan. Zijn werk omvat 35 jaar van onderzoek naar de expressieve en structurele mogelijk heden van de fotografie. Zonder compor- mis en zeer persoonlijk brengt hij nieuwe demensies van het medium in zijn crea tieve aspect tot uiting. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 18 uur. In Zienagoog (Gedempte Gracht, Zaandam) exposeert oud-Haarlemmer Hen Meijer, specialist in fotografiek, tot en met 1 april, gemengde techniek. Ver der zijn er licht- en Cibachromedrukken van Robb Casimir en Alexander Buiten man onder het motto „Different Worlds”. Openingstijden: dinsdag tot en met vrij dag 12.30 tot 16.30 uur, donderdag 19 tot 21 uur en zaterdag 10 tot 17 uur. J btuurt u mn de brochure,.Europese Steden". a Plaats In een ongefrankeerde open envelop I opsturen naar KLM Nederland, Fotograferen bij bestaand licht van Paul Petzold (Elsevier Amsterdam/Brus- sel) houdt zich bezig met een heel aparte uitdaging. Aan de ene kant is opnemen bij het beschikbare licht goedkoop en gemakkelijk, omdat men de rompslomp van fotolampen, accu’s en draden achter wege kan laten. Aan de andere kant weten te weinig amateurs hoe ze tech nisch de uiteenlopende bestaand-licht- omstandigheden in allerlei moeilijks- heidsgraden te lijf kunnen. Voor die om standigheden nu is dit boek een stan daardwerk, dat een dimensie met een geheel eigen sfeer aan de hobby toevoegt. ifi - ■4^ 6 [Ï6 23 Rï 496,1110 WG Amsterdam.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17