ND UCN vreest negatief besluit China bevestigt kernproef RTB NOG STEEDS STERK FRANSTALIG Alleen de sporttaal is in België Nederlands Maximumprijs Amsterdamse De SGP staat op de bres voor het behoud van I levenskrachtigeI provincies. f 19,50 na 1 mei Champignons komen steeds meer in trek PROJECT IN NOORDOOSTPOLDER NADERT VOLTOOIING monumenten’' 5 1 kG S Haarlemsche Auto Centrale BV 25 1 7 MAART 19 7 8 Politieke wil ran- 6950 7400 7400 7400 Proeven 8100 8250 8400 8250 Eerste paal I.250 Stem S. G. P. 1.750 1.950 ).500 1.950 Vivian Voss IENEMIENE MUITTE 3.500 1.950 8950 5.950 Flamingant Bij de boekhandel. i van m2 van BRUSSEL. Een Franstalige radiozender die Vlaamse liedjes uitzendt, waar is dat nieuws? In België natuurlijk. (Door onze redacteur in België, Jan Gerritsen) FIBULA-VAN DISHOECK - Haarlem ISBN 90 228 3855 2 4 I 27,50 (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. „Een jaar of vijftig geleden”, zegt dr. Manfred Seidel, adjunct-directeur van het Duits-Nederlandse windtunnelpro ject, „bouwde men een vliegtuig, nam er een proefvlucht mee en als het toestel niet voldeed werd een nieuw ontworpen. Dat zou nu veel te kostbaar zijn. Thans wordt een nauwkeurig op schaal nagemaakt vliegtuigmodel in de luchtstroom geplaatst. De rollen zijn omge draaid. Het vliegtuig staat stil, de lucht beweegt. Maar het effect is het zelfde. Via metingen kunnen dan allerlei onderzoekingen worden verricht en nieuwe modellen uitgeprobeerd.” 2^ VRIJDAG Vermanende vinger Een origineel kijk- en leesboek over de wereld van kinderen door de eeuwen heen. Geïllustreerd met honderden foto's, waarvan vele in kleur. matten x daad werkelijk Staatkundig mee: —Gereformeerde partij IH Duits-Nederlandse windtunnel wordt grootste van Europa 5600 7250 7600 Het personeel vindt, dat verrijkt urani- ADVERTENTIE) ).6O0 I.250 - (ADVERTENTIES) .750 kinderen van alle tijden L250 I l.ll ipn -113, 3 I Official HOOFp-Dealer voor Haarlem en omgeving. Tel. 319265 - 315025. Verkoop Centrum Houtplein/ Lorentzplein. Laat Uw stem doorklinken voor het behoud van het Christelijk volkskarakter in Uw provincie. Toen daarna bleek, dat Duitsland en Nederland een windtunnelproject ontwik kelden, dat veel overeenkomsten vertoon de, werd begin 1975 besloten de mogelijk heid van samenwerking te onderzoeken. Midden 1975 werd een technische commis sie gevormd die de zaak bestudeerde en het resultaat was eind van dat jaar: het kan! De betrokken ministers van beide lan den van Verkeer een Waterstaat en van Forschung und Technologie gaven hun fiat aan de samenwerking en begin 1976 kwam een projectgroep van de grond met evenveel Duitse als Nederlandse mede werkers. Toen werd uitermate voortva rend gewerkt en reeds op 1 juli van dat jaar heide minister Westerterp in aanwe zigheid van zijn Duitse collega H. Mattho- fer (nu minister van Financiën) in de Noordoostpolder, even buiten Vollenhove richting Kraggenburg, de eerste paal in de grond. De kleine windtunnels die tot nu toe in gebruik waren, hadden het risico dat in de praktijk wel eens afwijkende resultaten werden geboekt omdat de luchtstroom via de wanden te grote invloed had bij de metingen, een luchtstroom die in de vrije ruimte natuurlijk niet voorkomt. In de nieuwe windtunnel die ook geschikt is voor proefnemingen met helikopers zijn die risico’s veel minder. Dit blijkt uit een ontwerp-regeling van B. en W van Amsterdam, die daarmee speculatie met monumenten willen tegen gaan Momenteel kunnen eigenaars nog De Belgische staatsradio is opgedeeld in de BRT voor de Nederlandssprekenden en de RTB voor de Franstaligen. Sinds enige weken is de RTB nog verrijkt met de F van Francofoon - zodat voor eens en voor al Uuidelijk is dat dit de RTV-zender van de Franstalige Belgen is. Nederlands is op de RTB een vreemde taal, ook al is het de moedertaal van ruim de helft van de Bel gen. Een vreemde taal die bovendien zo veel mogelijk wordt geweerd - het Frans is immers superieur. Een programma van de RTB-radio met een flink aantal Vlaamse liedjes - dat is iets, dat gegeven de Belgische taalverhou dingen direct in de krant moet. Ook al gaat het om Radio-Mons, een zender die ook veel in het nabijgelegen West-Vlaanderen wordt beluisterd. Bovendien is de presen tator een nationaal voelend man, aidus de Antwerpse Gazet. Want hij was immers boos geworden omdat België op een song festival niet met een Frans of Vlaams lied, De „Gazet van Antwerpen”, altijd op de bres voor volk en Vlaanderen, wijdde een flink artikel aan een programma van Ra- dio-Bergen (Mons, in het Walenland) om dat dit voor een keer goeddeels uit Vlaam se liedjes bestond. Want de scheiding der Vlaamse, Waalse en Brusselse geesten komt in het leven van de Belgische alledag nergens duidelijker tot uiting dan in het radiobestel. maar met een Engelse song vertegenwoor digd was. Afwijzing heeft tot gevolg, dat de werk loosheid in Twente toeneemt. Ook heeft Nederland geen invloed meer op leverin- gen van verrijkt uranium en zou controle verliezen op de verspreiding van de mede in Nederland ontwikkelde technologie. Bo vendien kan een Nederlandse afwijzing de levering aan Brazilië door Engeland en West-Duitsland niet voorkomen, aldus de UCN-werknemers. ALMELO (ANP). Het personeel van UCN in Almelo vreest een negatieve be slissing van de regering over de leveran tie van verrijkt uranium aan Brazilië. Dit stellen de UCN-werknemers in een ver klaring die zij gisteren aan de minister raad gezonden hebben. De politieke wil van de lidstaten van de Euro pese Gemeenschap om tot harmonisatie van het economisch en monetair beleid te komen bleek ook in 1977 afwezig. PEKING (AFP). China heeft van daag bevestigd, dat het woensdag een kernproef heeft genomen, zoals in Was hington was bekendgemaakt. Er was eerder geen enkele officiële me dedeling over deze 23ste kernexplosie ver strekt, maar desgevraagd bevestigde een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Peking, dat een derge lijke explosie had plaatsgevonden. De explosie viel samen met de viering van de 20ste verjaardag van de Stichting van de Chinese Academie voor Militaire Wetenschappen Het Amerikaanse ministerie voor Ener- giezaken had meegedeeld, dat de kernex plosie in de atmosfeer een kracht zou hebben gehad van minder dan 20 kiloton. Luikse vragensteller begreep er kennelijk niets meer van. Voor wie behoefte heeft aan een moraal: taalpolitiek heeft in ieder geval wel met sport te maken. Het omgekeerde is natuur lijk ook waar, maar daar gaat het niet om in het land van BRT en RTB-F. Bij de BRT, de Nederlandstalige zender, heerst een minder krampachtige sfeer. Franssprekende politici en wie er verder maar in de actualiteit staan, worden in Frans aangesproken als ze het Nederlands niet of onvoldoende machtig zijn. Anders gezegd, het aantal tweetalige Belgen is groot onder de Vlamingen en zeer klein onder de Walen, De meeste Brusselaars kennen wel een mondje Nederlands, maar juist in de hoofdstad heerst de „Franse reflex”. De radio- en tv-programma’s zijn een weerspiegeling van deze situatie. Er is overigens een domein waar het Nederlands niet genegeerd kan worden: de sport. Ook de grootste Frans-fanatici bij de RTB-F moeten erkennen dat Neder lands of Vlaams de taal is van de meeste en de beste voetballers in België, van vrijwel alle grote wielercracks, van biljarters als Ceulemans of Dielis, van atleten als Putte- mans en Brijdenbach, kortom, van vrijwel alle Belgische sportlui die met hun presta ties naam hebben gemaakt. 'Noord Holland k K. Brouwer In de sportuitzendingen van de RTB- zenders, vooral de televisie, is dan ook regelmatig Nederlands te horen. Regelma tig, maar niet te veel in één keer om gevoelige oren niet te veel te ontrieven. De sportieve Belgen zijn nu eenmaal niet alle- maal het Frans machtig. Hetzelfde geldt voor de Nederlandse voetballers die in België goede sier maken. wens een even grote uitzondering als de Vlamingen die zich principieel bij hun moerstaal houden. Voorzover ze er zijn, komen ze niet bij de RTB-F aan het woord, dat spreekt vanzelf. En de Vlamingen die wel voor de microfoons en camera’s van de RTB aantreden, schakelen zelf al om op het Frans. Zelfs de Vlaams-Nationale Volksunie-politici spreken de taal van Ra cine en het FDF als ze bij de RTB aan het woord komen. Het tv-gesprek met Gij sen was trouwens onderdeel van een reeks ontmoetingen met bekende Vlamingen, juist om de Waal se kijkers te informeren over wat de men sen in Vlaanderen bezig houdt. De serie werd niet bepaald een succes, maar er was een begin gemaakt. Dezelfde Luikse RTB- zender begint binnenkort met een vaste rubriek over Vlaanderen. Behalve geschei den lijken de geesten in België ook rijper te zijn geworden voor normale berichtge ving van gene zijde van de taalgrens nu het land gekozen heeft voor een federale staatsvorm. Achter het nationaal lucht- en ruimte vaartlaboratorium, tussen Vollenhove en Kraggenburg, nadert een geweldig bouw werk zijn voltooiing. Het meest opvallen den aan dat gevaarte is een 300 meter lange tunnel met een maximale doorsnee van negen meter Daarin kan een grote luchtschroef achtbladig en met een dia meter van ruim twaalf meter straks een windkracht, een luchtstroming opwekken tot 500 kilometer per uur. Op zich is dat niet te vergelijken met de snelheid die |moderne vliegtuigen kunnen halen, maar niet voor niets heet dit bouwwerk dan ook een „lage-snelheid-windtunnel”. Bedoe ling is de omstandigheden van startende en landende vliegtuigen na te bootsen, waarbij ook de geluidsoverlast aan de or de komt. „Vliegtuigen maken altijd nog te veel lawaai”, vindt dr. Seidel. „Dat lawaai wordt niet alleen veroorzaakt door de mo toren, maar ook door de vleugels, vooral door de achterzijde van de vleugels waarin rich veel kleppen bevinden. In de windtun nel nemen we straks ook proeven om de geluidsoverlast die startende vliegtuigen veroorzaken te verminderen”. „De proeven die hier straks worden ge nomen”, zegt dr. Seidel, „kunnen van groot belang zijn voor de vliegtuigindu strie. Heel kleine verbeteringen kunnen al grote financiële gevolgen hebben Enkele procenten vermindering van luchtweer stand geeft al aantrekkelijke besparingen op het brandstofverbruik. Er worden straks proeven genomen die tot verkorting van de startbaan kunnen leiden en de lage- snelheid-windtunnel van Kraggenburg is ook uitstekend uitgerust om ontwikkelin gen te leren kennen die de geluidsoverlast van landende en startende vliegtuigen ver minderen”. profiteren van de waardestijging van hun panden na gesubsidieerde restauratie. Volgens de nieuwe regeling moet een subsidie-aanvrager een financieel plan overleggen aan de hand van door monu mentenzorg vast te stellen richtlijnen. De ze dienst stelt de gemeentelijke subsidie en de maximumverkoopprijs vast. Met dit laatste wordt tevens de huur aan een maxi mum gebonden De toestemming van de gemeente bij verkoop is volgens het ontwerp vereist tot tien jaar nadat het laatste subsidiebedrag is ontvangen. Bij toegestane verkoop moet de gemeentelijke regeling in het koopcon tract worden opgenomen. Niet naleving van de bepalingen kan worden bestraft met een boete gelijk aan de al verstrekte gemeentelijke subsidie, aldus de regeling, die voorlopig geldt voor panden, waarvan de restauratie meer dan ƒ100.000 kost. um slechts voor vreedzame doeleinden ge bruikt mag worden. Brazilië heeft hiertoe verdergaande waarborgen willen aan vaarden dan enig ander land ter wereld, aldus de verklaring. De fractievoorzitters van de partijen in de Tweede Kamer heb ben de verklaring eveneens toegezonden gekregen. Het bouwwerk dat ruim 80 miljoen kost, nadert nu zijn voltooiing. Eind van dit jaar hoopt met proef te draaien en midden 1979 worden de eerste nauwkeurig nagemaakte, soms met kleine straalmoto ren uitgeruste, modellen van grote vliegtuigen in de windstroom geplaatst die door de driehonderd meter lange tunnel jaagt. „Voor een internationaal project”, zegt dr. Seidel die afkomstig is van de Deutsche Forschungs- und Versuchanstalt fur Luft- und Raumfahrt in Braunschweig, „is alles ongelooflijk snel gegaan. Voor beide lan den is het een goede zaak De samenwer king is niet alleen technisch en politiek uitstekend, ook organisatorisch gaat alles bijzonder plezierig Tijdens de bouwfase is een Nederlander directeur van de Stichting Duits-Neder- lands windtunnelproject; zodra het bouw werk functioneert neemt een Duitser de leiding over. De kosten zowel wat betreft de bouw als de exploitatie worden door beide landen gelijkelijk verdeeld. Nadat tot Duits-Nederlandse samenwer king was besloten voor het creëren van onderzoekfaciliteiten voor de vliegtuigin dustrie, is het project verrassend snel van de grond gekomen. In het begin van de zeventiger jaren kwamen enkele Westeu- ropese landen, die op het gebied van de luchtvaart en de vliegtuigindustrie iets be tekenen West-Duitsland,' Engeland, Frankrijk en Nederland bij elkaar, con cludeerden dat wat er was aan ontwikke- lingsfaciliteiten, zoals windtunnels, te oud was (veelal van voor de Tweede Wereld oorlog) en van onvoldoende kwaliteit en realiseerden zich dat de respectieve indu strieën niet lang meer op de vliegtuig- Imarkt zouden opereren als niet werd be gonnen met de bouw van een aantal mo derne windtunnels. De beperkte kennis van het Nederlands bij veel RTB-medewerkers komt de Frans- taligé zenders niet ten goede als ze zich op het terrein van de Vlaamse of Nederlands talige cultuur begeven. Komisch was bij voorbeeld een interview dat de Luikse RTB-televisie maakte met Marnix Gijsen, de veel onderscheiden schrijver. Gijsen heeft een flink deel van zijn leven in Ame rika gewoond. Had dit bijgedragen tot zijn flamingantisme, vroeg de Luikse gesprekspartner die kennelijk niets over Gijsen wist. Gijsen reageerde vriendelijk met een grap: ik ben geen Flamingant, ik ben Vlaming en dat is veel erger, zei hij. De wacht dat de mogelijke toetreding van Portugal en Spanje tot de Europe se Gemeenschap vooral grote problemen zal ge ven voor de tuinbouw. De indruk bestaat voorts dat de nieuwe Eu ropese Commissie, die vraagstimulerende begin januari 1977 met L bock Volgens het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen waren de gevaren die daaruit voortvloeiden voor een gemeenschappelijk land bouwbeleid en de ge meenschappelijke markt vorig jaar ook in de groente- en fruitsector te merken. Het bureau ver- ƒ19 miljoen) hoger dan het jaar daarvoor, waar in de omzet 18 pet. steeg. Vooral de fruit- en groenteteelt hadden van het sombere weer te lij den. Daardoor was er eerder sprake van een vraagremmende dan van een 1- werking, vooral door zijn haar werk begon, nog invloed op de export- vraag. Met name vanaf het voorjaar was de vraag bij de meeste groentesoorten duidelijk kleiner dan in het schaar- stejaar 1976, aldus het jaarverslag. Met de deemoedigheid waarmee de Vla ming gepokt en gemazeld is, dankte de schrijver in de Gazet de radioman uit Bergen „voor zijn conciliërende geste”. Mede omdat de door hem bewonderde presentator pok al eens versregels van Guido Gezelle („O ’t ruisen van het ranke riet”) via zijn RTB-F-microfoon had laten klinken. Ten slotte meldde hij nog dat deze nationaal voelende Waal ook nog de „ver manende vinger had opgestoken tegen „Les Durs” (de harden) die geen Vlaams geluid in de RTB dulden”. Nu is Radio-Mons maar een van de vele gewestelijke zenders van de RTB die be trekkelijk onafhankelijk zijn van de Brus selse bazen Bij RTB-F-Brussel heersen de scherpslijpers: Vlaams is hier even vreemd als Duits (een taaltje dat door 60.000 Belgen wordt gesproken, alsmede een dikke honderd miljoen andere Euro peanen). En als er ooit een Nederlands woord moet worden uitgesproken - denk aan de Germaanse namen van talloze Ro maanse Belgen - dan gebeurt dat omdat het echt niet anders kan, en op z’n Frans natuurlijk. Ook bij de RTB doet zich de onevenredig grote invloed gevoelen van het FDF (Front der Franstaligen), de Brusselse taalpartij die allergisch is voor „Vlamen” en hun taal. Een FDF-blad viel bijv, heftig uit naar een RTB-journalist die het had ge waagd in het nieuwsjournaal zijn toehoor ders „ettelijke minuten lang Vlaams op fe leggen”. De perfect tweetalige verslagge ver voerde gesprekken met slachtoffers van overstromingen in Vlaanderen De gekapittelde RTB-journalist is trou- AMSTERDAM (ANP). Er komt een maximumverkoopprijs voor panden, die met subsidie van monumentenzorg in Amsterdam worden gerestaureerd. Eige naars van deze monumenten zullen bo vendien in de toekomst deze panden niet meer zonder toestemming van de gemeen te mogen verkopen. minder dan haar voor gangster geneigd is voor de groente- en fruitsector een redelijke bescher ming aan de buitengrens van de gemeenschap te verzekeren, zo staat ver der in het jaarverslag. Dit bleek bij appelen, waarvoor op een invoer beperking tot 300.000 ton uit het zuidelijk halfrond was aangedrongen. Met name Chili kreeg hier op nieuw de kans zijn appe- limport te overschrijden. Het bureau tuinbouw veilingen denkt dat de t besprekingen in Genève over vermindering van de internationale han- delsbelemmeringen dit jaar nog zullen worden afgerond. Die besprekin gen, in het kader van de zogenaamde Tokioronde van de GATT, boekten in 1977 vooruitgang, aldus het jaarverslag van het bureau. 2Ö/. J Gebruik van een computer kan het in een zeer vroeg stadi um opsporen van borstkanker bij vrou wen sterk vereenvou digen. Bij preventa- tief onderzoek moe ten röntgenopnamen van 18 x 24 cm2 wor den bekeken op de aanwezigheid van vlekjes van 0,1-1 mm, die een aanwijzing voor beginnende borstkanker zijn. Tot nu toe wordt dit werk voor gespecialiseerde medici gedaan; het is een zeer vermoeiende taak die vrijwel niemand lang achter een met de gewenste betrouwbaarheid kan verrichten. Deze bezwaren zijn te ondervangen met een in het Philips For- schungslaboratorium in Hamburg ontwik kelde methode voor computeranalyse van de röntgenopnamen. Hiermee kunnen ook voor het oog spins nauwelijk zichtbare vlekjes feilloos wor den opgespoord DEN HAAG (ANP). Met de champignons in Nederland gaat het de laatste jaren een flink stuk beter. De veilin- gomzet van de eetbare paddestoel steeg in 1976 met bijna 16 miljoen en in 1977 met circa 6 mil joen. De pessimistische stemming in de cham- pignonwereld van enige jaren terug was in 1977 dan ook volledig ver dwenen. Wel vroeg men zich eind vorig jaar af waar men, gezien de flinke in vesteringsplannen die zijn gedaan, in 1978 en 1979 met de grotere pro- duktie van champignons moet blijven. In het jaar verslag 1977 van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland spreekt men er overigens zijn voldoe ning over uit, dat de vei lingen hun aandeel in de afzet van champignons in Nederland vorig jaar hebben kunnen hand haven. Ondanks dat het weer niet meezat in 1977 was de totaal-omzet van de bij het centraal bureau aangesloten veilingen maar één procent (circa Zuid Holland^ CGn

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25