R CRM-nota met ideeën over herverdeling van werk en vrije tijd Postcode kost arbeidsplaatsen Wijziging Huurprijzenwet Woonruimte knelpunten Ziekenhuisraad: Hoofdprijs, de sportieve Ford Fiesta1300S. tussen de bedrijven door op wegen k Praatpaal op zonne-energie cao gaat door Straks wellicht betalen voor uitspraken huurcommissies °o ABORTUS PROVOCATUS Amro Privérekening (ÖJ L VAKBONDSKRANT ONTHULT CNV-jongeren: FNV wil snellere afwikkeling aanvraag AWW-voorziening 26 27 19 7 8 1 7 MAART R1 J D A G ECONOMIE 3 Verbeterde woningen sac- Gehoord bij de Amro Bank. (1) deling se en 5 en De sportieve Ford Fiesta 1300S als geweldige hoofdprijs. week, werd gisteren aangenomen met alleen de Boerenpartij tegen. Sporthuis Centrum/KBB Wyers en seen VMF-Stork Skol IMF 1 elegenheid die het plan oplevert energiebesparingsplan gunstig en de daaraan verbonden kosten. ïen daartoe strekkende PvdA-' si notie, ingediend tijdens de begro- i ingsbehandeling van vorige (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Ka- ner wil dat minister Van Aarden ia je (Economische Zaken) zo spoe- üg mogelijk met een energiebe- s paringsplan komt, waarin de si ioeveelheid te besparen energie rordt aangegeven, de extra werk- Liefde laat leven Deviezen Zwitserland o Dijn® i PTiüijOön san pnjzon s ingsbehandeling I I V amer vraagt regering om 1( lan voor energiebesparing .81 3i (Van onze redactie economie) 6< fonds! oo 50 oo ‘noteei «mama» 11 (AD VER TENTJE) (ADVERTENTIE) De afgebeelde velgen aijn niet standaard. x-clairi ten I 2,00 374 5,75 3,25 311 175 DEN HAAG (ANP). De PTT gaat onderzoeken of het mogelijk is radiop- raatpalen te laten werken op zonne-ener- gie, aldus het blad „Aangetekend”. Daartoe is bij één van de praatpalen langs de rijksweg Utrecht-Den Haag een In het begrotingsdebat toonde de kamer zich ontevreden met de vorderingen die op het terrein van de besparing worden ge maakt. In het energiebeleid moet de bespa ring een hoge prioriteit hebben, zo werd gesteld. Bovendien is een goed opgezet voor de werkgelegenheid. Van Aardenne ontken de dat er te weinig aan besparing zou wordep gedaan, zoals hem was verweten. Hij verzette zich overigens niet tegen de motie. Breda-Gorinchem: bij de brug Keizers- veer heeft het verkeer in beide richtingen één rijstrook ter beschikking. Eindhoven-Maastricht: werkzaamheden aan het verkeersplein Geusselt; rijbaan- verlegging. Utrepht-Den Haag: ter hoogte van Reeu- wijk moet rekening worden gehouden met werkzaamheden en een wegverlegging voor het verkeer in beide richtingen. Heerenveen-Sneek: ter hoogte van Uit- wellingerga moet het verkeer rekening houden met een rijbaanveHegging. Amersfoort-Soest: op de Amsterdamse- weg, tussën Amersfoort en Soest, moet het verkeer rekening houden met een omlei ding. Uit de brief aan de Tweede Kamer blijkt voorts dat Brokx voor 1979 een huurverho ging van acht procent wenst door te voe ren. Die conclusie kan worden getrokken omdat de staatssecretaris met geen woord rept over de acht procent die in het ont werp Huurprijzenwet Woonruimte is opge nomen. De huurverhoging bedraagt dit jaar zeven procent, maar omdat de in gangsdatum van die verhoging is verscho ven van 1 april naar 1 juli is de werkelijke Hierbij wordt gedacht aan verdergaan de verbetering van de dienstverlening, zo als een versnelde invoering van de zoge naamde „snelpost”. Het aantal forma tieplaatsen bij de PTT zou moeten worden vergroot, zodat overwerk niet langer nood- zakelijk is. I huurverhoging dit jaar slechts 5,25 pro cent. De meerderheid van de fracties in de Tweede Kamer heeft er bij Brokx op aan gedrongen voortaan ieder jaar de huurver hoging per 1 juli te laten plaatsvinden omdat die datum samenvalt met de vast stelling van de individuele huursubsidies. Brokx wil ook verandering aanbrengen in de huurprijsvorming van verbeterde woningen. De huurverhoging zal in een redelijke verhouding moeten staan tot de kosten van verbetering en de aldus tot stand gekomen huurprijs mag volgens Brokx niet hoger zijn dan overeenkomt met de kwaliteit van de gehele woning. De kwaliteit van de woning wordt bepaald aan de hand van een puntensysteem. Wanneer vandaag de moeder haar kind mag doden, dan zal men morgen de moeder niet sparen. versterkte vering en nastelbare schokbrekers Toerenteller. sportstuur en ruitewissers met intervalschakelaar accentueren het sportieve karakter Waar de Fiesta 1300S erg zuinig mee blijft, zijn benzineverbruik en onderhoudskosten Voorz. Pater J. Koopman s.s.s Seer. J. de Hommel Koninklijke Bijenkorf Beheer KBB heeft met Sporthuis Centrum overeen stemming bereikt over de toevoeging van elf zaken van Sporthuis Centrum met 200 medewerkers aan die van de tien zaken van Perry van der Kar, een KBB-dochter. De samenvoeging wordt per 1 september uitgevoerd. De nieuwe keten zal Perry Sport gaan heten. Ontslagen zullen door de samenvoeging niet vallen. Voor Wyers Beheer NV is de gang van zaken vorig jaar zo onbevredigend verlo pen, dat het boekjaar moest worden afge sloten met een verlies van twee miljoen gulden na reserveringen en afschrijvin gen. Voorgesteld wordt het dividend op nieuw te passeren. tiische ■ten etsen. »r dit »n puvp s I 100 AMSTERDAM (ANP). In een nog niet gepubliceerde nota van het ministe rie van CRM zijn voorstellen gedaan om te komen tot een ingrijpende herverde ling van arbeid en vrije tijd. Volgens het rapport zou het beschikbare werk recht vaardiger kunnen worden verdeeld door een beleid te ontwikkelen voor een veel breder verlofsysteem dan het bekende „educatief verlof”, waarover bij cao- onderhandelingen al afspraken voor ex perimenten zijn gemaakt. Volgens de Raad van Bestuur van VMF- Stork zijn berichten als zouden lonen en salarissen bij het bedrijf in gevaar zijn, volledig onjuist. Volgens de Raad is er evenmin sprake van dat het concern onaf wendbaar op surséance van betaling afste vent. De geconsolideerde netto-winst van Skol Brouwerijen NV is in het op 24 september j.l. geëindigde boekjaar gestegen met 3 procent tot 7,64 miljoen gulden. De omzet steeg met 14 procent tot 539 miljoen. Zonder hoofdelijke stemming is de Tweede Kamer gisteren akkoord gegaan met de voorstellen tot wijziging van de statuten van het Internationale Monetaire Fonds. wr De geestelijk vader van het ontwerp Huurprijzenwet Woonruimte, het huidige PvdA-Tweede-Kamerlid Marcel van Dam, noemt het „van de gekken” dat mensen moeten gaan betalen voor uitspraken van huurcommissies. Dat zou ertoe kunnen leiden dat mensen minder snel een huur- commissie willen inschakelen wanneer zij van oordeel zijn dat ze te veel huur moeten betalen, aldus de oud-staatssecretaris. Breda-Rotterdam: tussen Zevenbergen en Ridderkerk kunnen voor het verkeer in beide richtingen meerdere beperkende maatregelen zijn ingesteld in verband met langdurige werkzaamheden. Dit meldt „De Vakbondskrant” van de Federatie Nederlandse Vakbeweging van deze week. Gesproken wordt in het rapport over een stelsl, waarin iedereen om de beurt aan het werk dan wel met UTRECHT. De organisatie Werkende Jeugd van het CNV heeft de ministerraad in een open brief deelgenoot gemaakt van haar verontrusting over de invoering van de „postcode”. Invoering van dit systeem doet op langer termijn 1308 arbeidsplaat sen minder ontstaan, waarvan een groot deel voor jongeren. Werkende Jeugd dringt erop aan dat de PTT evenveel kan sen op werk blijft bieden als tot dusver. Zij vindt dat de PTT financieel wel in staat is 1308 plaatsen elders te scheppen. 74 I la 31 (Van onze redactie economie) UTRECHT, DEN HAAG. De Nationa le Ziekenhuis Raad, overkoepelend or gaan van de werkgevers in de gezond heidszorg, rekent erop dat de onlangs af gesloten cao, die de partijen inmiddels hebben ondertekend, gewoon doorgaat. Hij gaat ervan uit, zo schrijft directeur drs. G Horbach, in het NZR-blad Het Zieken huis, dat de kosten van de directe betalin gen voortvloeiend uit de cao, zonder meer in de tarieven tot uitdrukking zullen komen. Inmiddels blijkt'echter dat minister Van Aardenne (Economische Zaken) over deze kwestie nog geen definitief standpunt heeft ingenomen. De regering had, zodra over deze cao een akkoord was bereikt, haar zorgen geuit over de extra kosten die de ingevoerde maatregelen (die moeten worden doorberekend) vergen, zodat de te verhogen verpleegprijzen extra invloed op het prijsindexcijfer zouden hebben. Een moeilijkheid is wel dat minister Van Aardenne wil dat de ziekenhuizen door gaan met voor-financieren van kosten, verbonden aan de invoering van de cao, met het oog op een matiging van de ver pleegprijzen dit jaar De NZR vindt dat uitstel van doorberekening in de tarieven kostenverhogend werkt. Een motie van D’66 waarin de regering werd verzocht de subsidies voor het isole ren van huizen opnieuw te verhogen tot het peil van een derde der investeringskos ten met een maximum van 1666 haalde het niet. Vóór stemden behalve D’66, PPR, CPN en PSP. Mede omdat deze zaak nog in nader onderzoek is, had de minister deze motie voorbarig genoemd. Aangenomen werd een PvdA-motie, waarin erop wordt aangedrongen de vak beweging beter in staat te stellen bij onder- handelingen over industriële herstructure ringen de belangen van werknemers te behartigen. Tegen waren alleen de Boe renpartij, GPV en SGP. Minister Van Aar denne zegde toe de leemten op dit gebied te zullen opvullen. De motie van PvdA en D’66, waarin op spoedige besluiten over de sanering van de scheepsbouw en snelle informatie van de Kamer daarover werd aangedrongen, werd aangehouden in afwachting van de stappen die het kabinet de komende dagen op dit terrein zal ondernemen. De kernenergiemotie van de PPR werd verworpen. Gevraagd was nader uiteen te zetten hoe de veiligheid van kerncentrales bevredigend kan worden geregeld, aan te geven of de Kernenergiewet moet worden aangepast en duidelijk te maken hoe de gevolgen daarvan zijn voor de kerncentra les Borssele en Dodewaard. PPR-spreker Jansen had in het debat gesuggereerd of dze centrales zouden moeten worden ge sloten als de veiligheid voor de omwonen den onvoldoende is. Voor stemden behalve de PPR, D’66, CPN en PSP Een meerderheid was te vinden voor de PvdA-motie, waarin werd gevraagd zo spoedig mogelijk te komen met een be leidsnota inzake de invoering van een mi nimum inkomensgarantie voor zelfstandi gen die onmisbaar zijn ter handhaving van een minimümvoorzieningenniveau. Het gaat hierbij om bepaalde bedrijven in buurten en kleine kernen, die de bewoners moeilijk kunnen missen, maar die vanwe ge onvoldoende rendement in hun bestaan worden bedreigd. Met bijna algemene stemmen werd een motie van D’66 aanvaard, die vraagt spoe dig met voorstellen te komen waardoor het voor de industrie geldende concurren tienadeel als gevolg van de hogere ener gieprijzen wordt gecompenseerd, zonder daarbij in strijd te komen met het ener- giebeparingsbeleid. Hetzelfde gebeurde met een motie van PvdA, CDA, PPR en D’66, waarin wordt gevraagd te bevorde ren dat zo spoedig mogelijk industriële projecten gericht op energiebesparingen en gebruik maken van alternatieve energie in de regio’s met een hoog werkloosheids percentage gestart worden en om bij de uitvoering van het energiebesparingsplan aan die gebieden zoveel mogelijk voorrang te geven, gezien de werkgelegenheidsef fecten. AMSTERDAM (ANP). De FNV wil dat de aanvragen van voorzieningen via de algemene arbeidsongeschiktheidswet (AWW) aanzienlijk sneller worden afge handeld dan tot nu toe het geval is. Vol gens de FNV gaan er nu vaak vele maan den, soms een half jaar, overheen voordat noodzakelijke voorzieningen zijn aange bracht, zo staat in de vakbondskrant van de FNV. 18.00 16,00 '3.50 I, 23e 13,00 II. 60 6.10 10.80 15.20 14.00 >3.50 13,90 >0.10 >2,50 >2,00 19.20 12,80 16.00 10,50 >5.00 19.50 11.00 >9.60 11.50 (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). „De huurders moeten voor 1979 rekenen op een huurverhoging van acht procent. Dat percentage hanteerde ik op een mo ment dat zo’n verhoging noodzakelijk was gezien de bouwkosten. Brokx heeft echter zelf gezegd dat dit jaar 5,25 procent huur verhoging op grond van de stijging van bouwkosten voldoende zou zijn. Ik begrijp niet dat hij nu op voorhand aan acht procent vasthoudt, zegt Van Dam. De oud-staatssecretaris van Volkshuis vesting zegt in de brief van Brokx duide lijk nieuwe beleidsmaatregelen te zien. „Ik vond dat de huurverhoging van een verbe terde woning moest worden bepaald aan de hand van een percentage van de kosten van die verbetering. Brokx wil echter tege lijk een huurharmonisatie doorvoeren. Hij gaat de huren van die verbeterde wonin gen extra snel gelijkstellen met de huren van gelijkwaardige woningen. Het gevolg is dat de huurders van verbeterde wonin gen een dubbel zware huurverhoging kun nen verwachten”. 8,00 1,00 6,30 1.00 7,80 6,50 1,00 9,00 3,50 1.20e 4,50 4.00 5,20 7,00 9.00 7,00 1,00 5,20 1,00 1,20b 5,10 ),50 2,00 5,80 7,00 >,50 1,00 1,00 >,00 ’,60 >,50 .60 >,50 1,10 ’,00 1,00 1,00 !,00 ,00 ,00 1,00 ,00 ,50 ,50 ,50 .50 .00 ,00 ,00 ,50 .00 .00 Om onze kerstaktie nog grootser te maken, hebben wij een unieke hoofdprijs. De nieuwe Ford Fiesta 1300S, het meest sportieve model van deze Ford serie Met een nieuwe extra sterke 1300 cc motor, 66 DIN pk, van Dj 100 km/u in 12,3 sec., topsnelheid 158 km/u Om deze prestaties te ondersteunen heeft de 1300S muuv> vj i ikzl •'■ïïnftrirLfj-Lrjj-j-jTrf rrr-frrf?rtf ww' wWNf Vorm in uw stad of dorp een aktiekomité of werkgroep. Schrijf ons zo spoedig mogelijk! Dit is een nieuw appèl voor een nieuwe aktie! Help ons ook financieel, het gaat om mensenlevens1 Postgiro: 2963282 t.n.v. St „RECHT ZONDER ONDERSCHEID Postbus 275. Nijmegen Het is gebleken dat niet alle Nederlan ders die naar Zwitserland gaan, op de hoogte zijn van de op 27 februari j.l. van kracht geworden Zwitserse devierzen- voorschriften. De maatregelen, be doeld om de koers van de frank te stabiliseren, houden o.m. m dat invoer van buitenlands bankpapier in Zwitserland is J beperkt tot een tegenwaarde van 20.000 franken per persoon per kwartaal. Perso nen die meer geld bij zich hebben, lopen het risico dat het teveel aan de grens in beslag wordt genomen. Dit heeft de Zwit serse ambassade meegedeeld. Alkmaar-Haarlem: tot en met 12 mëi 1978 moet het verkeer ter hoogte van de Velsertunnel van 20.00 tot 06.00 uur reke ning houden met werkzaamheden. zonnepaneel geplaatst. Nagegaan zal wor den of de elektrische energie, die door dit ^onnepaneel wordt opgewekt, voldoende is om de praatpaal aan de praat te houden. De zonnecellen zorgen voor de voeding van de apparatuur in radiopraatpalen. Op het ogenblik werken de radiopraat palen op een accu die de stroom voor de zender-ontvanger levert. Normaal ver bruikt de praatpaal geen energie. Pas wan neer de knop wordt ingedrukt, waarmee de verbinding met een wegenwachtstation tot stand komt, gaat de accu stroom geven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Uitspraken van huurcommissies zullen in de nabije toekomst mogelijk geld gaan kosten. Dat betekent dat huurders een vergoeding moeten betalen wanneer zij bij een geschil met de verhuurder een huurcommissie als scheidsrechter inroepen. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening brengt de eventuele vergoeding aan huurcommissies naar voren in een brief aan de Tweede Kamer waarin hij aangeeft op welke wijze hij het ontwerp Huurprijzenwet Woonruimte denkt te wijzigen. Kan ik van mijn Amro Prtvé- rekening ook de contributie voor m'n biljartclub laten over schrijven.’’ Natuurlijk, meneer. We kunnen dat voortaan zelfs automatisch voor u doen als u wilt. Ik wil m ’n salaris voortaan graag per bank ontvangen. Kunt u dat bij dit kantoor voor me regelen. Ja hoor. Dan openen we een Amro Privérekening voor u. (ADVERTENTIE) zo wordt volgens „De Vakbondskrant” geopperd in de CRM-nota. Volgens het blad komende opstellers van de nota in de analyse van hgt huidige arbeidsmarktbeleid tot de conclusie, dat maatregelen om werklozen weer in het arbeidsproces op te nemen incidenteel zijn en te veel van de afzonderlijke situa tie van een werkloze afhangen. Het be leid gaat voorbij aan de totale problema tiek; er wordt geen rekening gehouden met een mogelijk blijvende werkloosheid en met het risico, dat iemand niet meer via zijn werk een gelijke kans krijgt op ontplooiing en deelneming aan het maat schappelijk leven, zo stelt het rapport. Het stuk geeft een opzet voor een expe- verlof is. De verlofperiode zou niet alleen riment, waarbij van de honderd perso- nuttig zijn voor her- of bijscholing, maar nen die nu een baan hebben telkens tien ook voor vrijwilligerswerk ten behoeve werknemers afwezig zijn om hun verlof- van activiteiten die de woon- en leefom- coupons te besteden, waardoor arbeid- standigheden ten goede komen. Voor de splaatsen vrij komen voor mensen die tijden dat men uit het arbeidsproces werk zoeken. In dit thema is ook een stapt, zou iemand al na afloop van'de verdeling van het vuile en onaangename periode dat hij onder de leerplichtwet werk opgenomen. Om dat werk te klaren valt verlofcoupons moeten kunnen kan een sociale dienstplicht worden inge- meekrijgen, die onder voorwaarden kun- steld, die ieder moet vervullen voor hij of nen worden verzilverd in het later leven, zij begint aan een verlofperiode. ui- 31 41 91 51 1 51 ia is 51 167 54 51 12 54 21 134 71 71 41 UK ’1 51 141 -DRIEBERGEN. Overzicht van de werkzaamheden op de Nederlandse au- to(snel)wegen van 18 tot en met 24 maart J 1978. Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: op de Afsluitdijk moet het verkeer ter hoogte van Den Oever rekening houden met een rijbaanversmalling. 31 9ii 61 3? 42 Sr

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27