ovjet-Unie terug op aarde i g met Somalië Engeland en VS plegen overleg met Rhodesië Ethiopië wil onderhandelen 9leel verdrag met anama goed Senaat VS keurt Uilige beweging gemeld n Weens MBFR-overleg Premier Arron in regeringsverklaring: Suriname zal bij ontwikkeling hulp van buitenland behoeven act „Stuur VN-troepenmacht uimtevaarders r BAKKERSKAR BURGEMEESTER Bulgaars vliegtuig verongelukt: 73 doden IN ZUID-AFRIKA SMOES RAF-gevangenen in hongerstaking gegaan Uw woninginrichter weet hoe goed het is! tretford - w 2 MAART 19 7 8 3 BINNEN- EN BUITENLAND 9 door Nico Scheepmaker i Sadat Voortzetting OH anbot ep wep, VRIJDAG 1 7 Ap- nt PI getrouwL. lletdans J, ;de huwi l i echtpaa advocai y (Van onze redactie buitenland) rP, GrPVfi WASHINGTON/JERUZALEM/ BEIROET. Amerika wil dat Israel i djch terugtrekt uit het woensdag en gisteren bezette gebied in Zuid- “Libanon. - weg uit Libanon Verbroedering tussen Zuid-Libanon binnentrekkende Israëlische soldaten en een Libanees meisje uit het dorpje Klea. in. Regering Italië limtevaarder was Vladimir Remek, een krijgt vertrouwen (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. (Reuter) De Ameri- te (ADVERTENTIE) In het bilaterale vlak speelt NAIROBI. Ethiopië heeft gisteren voor het eerst aangeboden met het buur land Somalië te onderhandelen over „een duurzame oplossing” van het conflict om de Ogaden-woestijn. Voorwaarde is wel dat Somalië afziet van alle aanspraken op dit grondgebied van Ethiopië, aldus kapitein Fikre Selassi Wogderes, secretaris-generaal van de rege rende voorlopige militaire bestuursraad voor de radio. Ook moet Somalië de hand vesten van de Verenigde Naties en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid eer biedigen en verklaren een beleid van niet- gebondenheid te zullen voeren. Na het Ethiopische leger te hebben ge holpen de Somalische eenheden uit de Ogaden-woestijn te verdrijven gaan de Cubaanse troepen zich nu richten tegen de afscheidingsbeweging in Eritrea. Dit werd gisteren voor het eerst bevestigd door on afhankelijke bronnen. De eerste Cubaanse troepen zouden volgens diplomatieke krin gen in Addis Abeba al zijn gearriveerd in de Eritrese hoofdstad Asamara. De heer J. Bosch uit Enschede kwam met een aantal „non-snuvistische” luchtjes aandragen die mij razend moeilijk na te maken lijken: Dat ik als een linkse tv-criticus word omschreven vind ik prima, dat kan ik altijd nog eens uitspelen tegen die jongens van de Volkskrant, dat HENK SPAAN behalve VPRO- en VARA-radiomedewer- ker ook AVRO-tv-medewerker was, wordt gemakshalve vergeten, over NRC-redac- teur MAX VAN ROOY geen klachten, maar wie is, in dit uiterst linkse gezel schap, dan toch wel „de journalist B. Brin kel”?. Kent u een journalist B. Brinkel? Ik heb „Privé” opgebeld en kreeg bij afwezig heid van Willem Smitt eindredacteur Charles Zwarts. „Wie is B. Brinkel?” vroeg ik hem. Hij had geen idee. Daarna heb ik Elseviers Magazine opgebeld en ik heb aan de telefoniste gevraagd mij door te verbin den met de heer Brinkel. Verwarring aan de andere kant van de lijn, maar gelukkig, er zat iemand anders die wist dat het de werkelijke naam is voor Michel van der Plas, die niet minder redacteur is van Elsevier, dan Max van Rooy redacteur is van de NRC. Waarom dan toch: „de jour nalist B. Brinkel?”. Omdat anders de zoge heten „linkse” kwajongens-signatuur van het redactieteam zou worden ondergra ven? Welnee, zei Willem Smitt later door de telefoon, dat was een grapje voor de insiders. Ik heb altijd gedacht dat Michel van der Plas zijn ware naam was, ik kwam er vorige week pas achter dat hij eigenlijk B. Brinkel heette en daarom leek het me leuk die naam te gebruiken. Ook al omdat hij toch minder invloed in die redactie had dan de anderen. Maar dat schrijf je toch niet allemaal op, mag ik hopen? Vind je dat nou een onderwerp? Dat is journalis tiek wel erg mager, vind je zelf ook niet? Je maakt toch zelf ook wel eens een inside- grapje dat niet door elke machinebank werker begrepen wordt? (ja hoor, gisteren nog, D’Anthès was de man die Ruslands beroemdste dichter Poesjkin in een duel doodde). steren t tien me» n mensei bomaa» siteit vei stad wai doodge ina opnt ministe in een I, i tweede en. Ooi >ude k») :er De R ekomst e an de ntract ederlai Afrika. B gen dati seft zond en er di an in 19! Het Russische persbureau Tass heeft hij 2> ,19 Nederlandse tijd in Kazachstan zijn I zou President Sadat van Egypte heeft giste ren de Israëlische invasie in Zuid-Libanon veroordeeld en de Nationale Veiligheids raad bijeengeroepen om de situatie te be spreken. Hij zei op een bijeenkomst van Afrikaanse parlementariërs: „Wij hebben de Palestijnse overval van zaterdag bij Tel Aviv op Israëlische burgers veroordeeld en nu veroordelen wij eveneens de Israëli sche aanval op onschuldige burgers in Libanon”. „Wij verwerpen Israels veiligheidstheo- rieën, gebaseerd op het bezetten van ge bied en schending van soevereiniteit van een ander. Israel moet weten dat het bezet ten van gebied van een ander geen veilig heid aan Israel zal geven”, aldus Sadat. De Egyptische president zei echter ook dat hij zou voortgaan met zijn inspanningen voor het oplossen van het Arabisch-Israelische conflict langs vreedzame weg. Het Libanese parlement is gisteren in spoedzitting bijeen gekomen om de toe stand in het zuiden van het land te bespre- In een op last van president Carter door het ministerie van Buitenlandse Zaken uit gegeven verklaring wordt als mogelijk heid geopperd de Israëlische troepen te vervangen door een vredesmacht van de Verenigde Naties, die de orde in het gebied zou moeten handhaven. Carter wijkt met deze verklaring af van zijn eerder genomen standpunt, dat Israel zelfstandig zou moeten beslissen over een regeling voor het gebied. Carter heeft de komst van Begin, die maandag in Was hington zou arriveren, niet afgewacht. Hij had eerder verklaard, dat wel te zullen doen alvorens de Amerikaanse visie naar buiten te brengen. De Amerikaanse ver klaring wijkt zo op het oog echter niet veel af van de Israëlische eis dat eerst garanties moeten komen voor het onmogelijk maken van Palestijnse operaties in Israel vanuit het grensgebied. gehouden voor 12 NAVO-landen en zeven landen van het Warschaupact en zit al vijf jaarvrijwel vast. Een van de zwarte nationalistische lei ders, het stamhoofd Jeremiah Chirau, zei tijdens een persconferentie in Londen dat hij de Britse oppositieleidster Margaret Thatcher heeft gevraagd de interne over eenkomst te steunen. Zij heeft tot nu toe niet op dit verzoek gereageerd. Zowel de Labour-regering van premier Callaghan als de Verenigde Staten hebben geweigerd de overeenkomst te erkennen omdat de guerrillaleiders Nkomo en Moe- gabe er niet in genoemd worden. voortdurende kontakten tussen de rege ringen van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Rhodesië en zal de gelegenheid bieden om die punten uit de onlangs geslo pen interne overeenkomst toe te lichten die kritiek hebben opgeroepen van de kant van Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten, zo staakt in een officiële verklaring. (Van onze redactie buitenland) ROME. De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft gisteravond haar vertrou wen uitgesproken in het christen-democratische kabinet van premier Giulio Andreotti. De stemmenverhouding was 545 voor en 30 tegen bij 3 onthoudingen. Het debat over de regeringsverklaring, dat aan de stemming was voorafgegaan, was bekort en versneld in verband met de ontvoering gisteren van oud-premier Aldo Moro. Het kernpunt van het regeringsprogram is een economisch plan voor drie jaar, dat voorziet in bevordering van investeringen, het scheppen van werkgelegenheid, vooral voor jeugdigen en een herziening van de wetgeving tot handhaving van de orde. Premier Andreotti kondigde strenge maat regelen tegen terreurorganisaties aan. De stemming heeft een einde gemaakt aan een kabinetscrisis van twee maanden. Op 16 januari was het eveneens christen- dcemocratische minderheidskabinet van Andreotti afgetreden omdat o.a. de com munisten het niet langer steunden. HAMBURG. (DP A) Vier leden van de RAF (Rote Armee Fraktion), die in Ham burg gevangen zitten, zijn gisteren voor onbepaalde tijd in hongerstaking gegaan. De vier zijn: Wolfgang Beer, Werner Hop pe, Helmut Pohl en Bernd Geburtig. Dat is nu wel het geval. Andreotti deelde het Huis van Afgevaardigen mee dat de communistische partij deelneemt aan de regeringsmeerderheid en aan de uitwer king van het regeringsprogram. ten ihtshofi gevange rresteen ubliceeri welgeval ijn rétoi maar anders de een Nederla iterd doi MOSKOU. (AP) De Russische ruimte- larders Joeri Romanenko en Georgy retsjko zijn gisteren teruggekeerd van nalatdlln verblijf in het ruimtestation Sal- ouder (Met 6. Zij hebben daarmee het rekord middellij»or een verblijf in de ruimte op 96 dagen overlijd bracht. Het nu volgende onderwerpje gaat niet over wijlen „Netwerk” maar over het weekblad „Privé”, waarin hoofdredacteur Willem Smitt deze week het redactieteam, waaraan Mies Bouwman „weinig vreugde had beleefd”, als volgt omschreef: „Het redactieteam steunde voornamelijk op de VPRO en VARA-radiomedewerker HENK SPAAN en NRC-redacteur MAX VAN ROOY, met als adviseur de linkse tv-criti cus NICO SCHEEPMAKER en de journa list B. BRINKEL”. e- (Die laatste geur zou je nog kunnen splitsen in „de geur van de burgemeester die het lint doorknipt”, „de geur van het lint dat door de burgemeester wordt door geknipt” en „de geur van de schaar waar mee het lint door de burgemeester wordt doorgeknipt”, terwijl het ook heel waar schijnlijk is dat die geuren weer verschil len van de geuren van de burgemeester, het lint en de schaar nadat de burgemees ter het lint heeft doorgeknipt). De Israëlische strijdkrachten hebben gisteren hun acties tegen de Palestijnse doelen in Zuid-Libanon voortgezet, zij het dat de omvang van de strijd niet te verge lijken was met de massale aanval van de eerste dag van de invasie. Israëlische militaire vliegtuigen bom bardeerden en beschoten Palestijnse kam pen, terwijl grondtroepen nieuwe verzets- haarden binnendrongen ter versterking van hun greep op een 10 km diepe buffer zone langs de Zuidlibanese grens, die 110 km lang is. Ooggetuigen in Beiroet zeiden dat Israë lische vliegtuigen in de schemering gister ochtend in actie kwamen tegen Palestijnse commandotroepen in de bossen bij Bint Jbeii. Ook werden luchtaanvallen gemeld De gevangenen willen overeenkomstig de bepalingen van de Geneefse „Conventie voor Krijgsgevangenen” behandeld wor den. Zij willen voorts dat de stukken over hun niet meer in leven zijnde geestverwan ten Andreas Baader, Gudrun Ensslin, Jan Carl Raspe en Ingrid Schubert en die over het nog in leven zijnde RAF-lid Irmgard Möller ter beschikking worden gesteld van een internationale commissie van onder zoek. Baader, Ensslin, Raspe en Schubert zouden in de gevangenissen van Stuttgart- Stammheim en München zelfmoord heb ben gepleegd. trijfël Bob Buma uit Baarn denkt nog steeds met genoegen terug aan de gemengde geur van vers en heel oud brood, die opsteeg als de bakker de klep van zijn bakkerskar opendeed en ikzelf moest vorige week opeens denken aan de geur van zojuist gefiguurzaagd triplex nadat je voor een kapstokje Sneezy had uitgezaagd. voerder verklaarde dat er 11 Israëlische militairen zijn gesneuveld en 57 gewond sinds het begin van de inval. De Palestijn se Bevrijdingsorganisatie (PLO) liet echter weten dat aan Israëlische kant 350 militai ren zijn gedood of gewond. Radio Damascus heeft gisteren bericht dat Syrië het licht op groen heeft gezet voor militaire transporten van Irak aan de Palestijnse guerrillastrijders. Uit het be richt bleek niet dat de leveranties de Pales- tijnen al bereikt hebben. De Irakese wa pens zouden aan de grens met Syrië aan de Syrische autoriteiten overgedragen moe ten worden. ken, vooral het Israëlische plan om voorlo pig het zuidelijke deel te blijven bezetten. De bevelhebber van de christelijke strijdkrachten in Zuid-Libanon, majoor Saad Haddad, heeft gisteren op een pers conferentie gezegd dat het Israëlische le ger inzijn land moet blijven totdat de Syriërs (die het grootste deel van de Arabi sche vredesmacht uitmaken) en de Pales tijnse guerrillastrijders zijn vertrokken. „De Israëlische invasie was voor ons een wonder”, aldus Haddad. Hij hoopte dat Israel zou blijven totdat de Libanese sou- vereiniteit over het gehele grondgebied uitgebreid is. Nog even wat nagekomen geuren. Bert Edens uit Spaarndam heeft nog onvergete lijke herinneringen aan de merkwaardige geur van de binnenkant van een rubber bal die na veel gevoetbal stuk getrapt was en dan aan de binnenkant vochtig bleek te zijn, zodat je hem eerst moest droogvegen voordat je een van beide helften als een soort muts op je hoofd zette. lelijk gi imtevaarder uit een ander land dan de sn de po yjet-Unie of de Verenigde Staten. Die moot. gggg jarige Tsjechoslowaakse luchtmachtof- Een goed remigratiebeleid, aldus de Surinaamse rege ringsverklaring, kan alleen worden uitgevoerd door Ne derland en Suriname samen. De regering-Arron vindt, dat alleen die Surinamers in Ne derland zouden moet terugke ren die werkelijk bereid zijn zich aan te passen aan de om- op Palestijnse stellingen te Qantara, onge veer 16 km ten noorden van die plaats. Volgens Israëlische schattingen beheer sen de Israëlische strijdkrachten nu een gebied van 640 vierkante km, in een onon derbroken gordel van de kust tot de hellin gen van de berg Hermon. Onafhankelijke zegslieden menen dat de massale Israëlische aanval van naar schat ting 20.000 militairen, gesteund door tanks, artillerie, vliegtuigen en oorlogsbodems, de ruggegraat van het Palestijnse verzet heeft gebroken. Over de verliezen lopen de berichten sterk uiteen. Een Israëlische legerwoord- SALISBURY (AP). Vertegenwoordigers van de Rhodesische regering zullen vandaag besprekingen houden met Britse en Amerikaanse funktionarissen over een regeling die een einde moet maken aan bijna honderd jaar van blanke overheersing in Rhodesië. Dit werd gisteren door blanke minderheidsregering van Ian Smith bekend gemaakt. De ontmoeting, die plaats zal vinden in Zuid-Afrika, is een onderdeel van de Gisteren werd op een persconferentie meegedeeld dat van beide kanten deze week aanvullende gegevens zijn verstrekt over de troepensterkte. In beginsel was men het er al geruime tijd over eens dat dit zou moeten gebeuren, maar nu is men het over de modaliteiten daarvoor eens ge worden. Het westen stelt zich op het standpunt dat het oosten over circa 150.000 man meer beschikt en dat het Warschaupact zijn troepen daarom met een groter aantal dient terug te brengen dan de NAVO- landen. Het oosten bestrijdt dit en stelt zijn sterkte op 987.000 man, die van het westen op 981.000. Tot dusverre werd vooral tegen de zin van het westen met zulke globale cijfers gewerkt. In hoeverre men het nu eens zou zijn geworden over het verstrekken van meer specifieke cijfers die een beter in zicht zouden geven in de werkelijke sterk te, van grote formaties tot kleinere eenhe den, werd niet onmiddellijk duidelijk, maar „wij hopen dat deze uitwisseling van aanvullende gegevens het mogelijk zal ma ken de oorzaak op te sporen van het ver schil tussen de oostelijke en de westelijke cijfers”, aldus een woordvoerder van de NAVO. standigheden in een ontwikke lingsland. De Surinaamse regering is van plan het financieel-econo- mische beleid te wijzigen, ge zien het structurele tekort op de betalingsbalans door over- besteding. Suriname zal daar om moeten besparen. Ook de kosten- en prijsinfla- tie geven de regering reden tot zorg. De partijen bij loonon derhandelingen zullen terug houdend moeten zijn in hun verlangens. De invoer van niet- essentiële consumptiegoede ren gaat beperkt worden en de vraag naar luxe goederen wil de Surinaamse regering af remmen door het invoeren van nieuwe indirecte belastingen. WENEN (DPA). Er valt sinds giste ren weer enige beweging te bespeuren in et zogenaamde MBFR-overleg tussen lil De UI ost en west over wederzijdse en even- cen- sch won ,lchti*e troepenverminderingen in :ot zes ui »al-Europa. Dit overleg wordt in Wenen 1 de inta Nederland nog steeds een voorname rol, zo constateert de Surinaamse regeringsver klaring. In onderling overleg zou naar een fundamentele op lossing moeten worden ge zocht voor de meningsverschil len tussen Suriname en Neder land over het functioneren van de ontwikkelingssamenwer king. In het kader van die sa menwerking behoudt Surina me zich het recht voor zelf te bepalen, welk ontwikkelings model wordt gehanteerd. Als grondslag voor het Suri naamse ontwikkelingsbeleid blijft dienen een meerjaren ontwikkelingsprogramma (MOP), dat geldt tot 1985. De algemene doelstellingen van „De geur van een lekkende dakgoot”, „de geur van vacuümverpakte diepvriesgehaktballen”, „de geur van do vende stadionschijnwerpers”, „de geur van een in werking zijnde fietsbel”, „de geur van een rek geslepen slagersmessen”, „de geur van een overkomend zweef vliegtuig”, „de geur van vier stalen tafel poten”, „de reuk van een geurloze frituur pan”, „de geur van een partijsteriel wond- verbannd” en „de geur van een burge meester die een lint doorknipt”. rur vanj ande vl Creenw urg, bre intonrei se met hdie de toedracht van het ongeluk moet t tot ovi onderzoeken, aldus BTA. Verdere bij- er het oi zonderheden werden niet gegeven, oet in oi Iers ware t ze te la k-- gekeerd. PARAMARIBO (ANP). Suriname zal bij zijn ont wikkeling in belangrijke mate afhankelijk blijven van het buitenland. Dit staat in de re geringsverklaring, die pre mier Arron van Suriname woensdag (plaatselijke tijd) heeft uitgesproken in het par lement in Paramaribo. In het kader van de multilaterale hulpverlening zijn volgens Ar ron belangrijke contacten gaande met de Wereldbank, het Internationaal Monetair Fonds, de EEG, de Organisa tie van Amerikaanse Staten (OAS) en de „Inter-American Development Bank”. nanente neutraliteit van het kanaal. Het 'erloop van de stemming was 68 voor en elingC tegen, 1 stem meer dan de tweederde neerderheid die voor ratificatie nodig eind ju^as President Carter heeft hiermee een be- Har, m« Wrijke overwinning op het stuk van zijn luitenlandse politiek behaald. De Senaat begint nu aan het debat over het belang- i f*jkste Panamakanaalverdrag, het ver- deel drag dat het kanaal tegen het einde van de zjj eeuw in beheer geeft aan Panama. dellijk vi had- Zo hebben zij voor het eerst drie Kinderlijke satellieten aan elkaar gekop- Id, in de ruimte bijgetankt en in de it de ma jmte een ontmoeting gehad met een n de Twi ze„d dat de beide ruimtevaarders 10e F:' _2__'2”2 22 ikt van jan(j Hun gezondheidstoestand chtgenoi ed zij: en van et in met OP ^un reis hebben Gretsjko en Rema in waarl n^° voor een aantal zaken de primeur I IVOndj SOFIA (AP). Alle 73 inzittenden it voor <van een Toepolew-134 van de Bulgaar- ran de Bse luchtvaartmaatschappij „Balkan” ivingenjjjn gisteren om het leven gekomen hoen het toestel op een lijnvlucht van Sotia naar Warschau in de streek Vrat- sa verongelukte, aldus heeft het pers bureau BTA bekendgemaakt. rechtl jjet ongeluk gebeurde om 14.00 uur 'plaatselijke tijd (een uur Nederlandse tijd). Het toestel vervoerde 66 passa giers en een zevenkoppige bemanning. Er is een officiële commissie ingesteld Weten [aanse Senaat heeft gisteren een der Pa- Jederlan amakanaalverdragen goedgekeurd, et hij Ni ;eten verdrag <iat voorziet in de per- De interne overeenkomst noemt 31 de cember als datum waarop de macht in Rhodesië aan de zwarte bevolking wordt overgedragen. Deze overeenkomst is op 3 maart ondertekend door premier lan Smith en drie zwarte nationalistische leiders. het MOP zijn een sterkere Su rinaamse economie, verbete ring van de werkgelegenheid en van de levensomstandighe den van de bevolking. Als be langrijke peilers van de Suri naamse economie noemde Ar ron de agrarische sector en de visserij, bosbouw en mijn bouw. ,k'VS: Israel moet actie) zan de PI ig, waari rs in Zu aalkaarj rt word’. ;de' Kami im daarti indL—--- hé

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3