g Firma Pruis in fraai vernieuwd winkelpand uitgevaren visserijschepen s Wiesehahn inspirerend voor COV IJmuiden Raad eensgezind over scholenplan ERASMUS in PEN-gebouw meer dan een expositie „Sri Lanka" n nt 5 49.50 Provincie maakt controlenet luchtvervuiling sluitend Matthaus Passion met befaamde zangers JAN VAN DER HORST REKENT OP PUBLIEK VERGEEFSE POGING OM DISCUSSIE UIT TE LOKKEN t Slotavond seizoen schaatsvereniging verschoven I k 5 VRIJDAG 17 MAART VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 4 I Waakhond AMNESTY INTERNATIONAL Oorlog (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op afraden van het college van B. en W. heeft de ge meenteraad van Velsen gister avond een voorstel van de socia list A. Schiltmeijer verworpen om een motie, afkomstig van de ge meenteraad van Hoensbroek, te behandelen over de mogelijke in voering van de neutronenbom. De motie was door het college als ingekomen stuk op de agenda ge plaatst om voor kennisgeving te worden aangenomen. ALLE VERHALEN VAN 1001 NACHT Boekhandel (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. De Mi lieudienst van provinciale water staat gaat het meetnet voor de luchtverontreiniging in de IJ mond binnenkort uitbreiden. Langs de Pontweg in Velsen- Noord is een nieuwe meethut in aanbouw voor de meting van con centraties stikstof, kookmonoxy- de, ozon, fluoride en zwavelwater stof in de atmosfeer. De meethut, de vierde die rond de indus triekern IJmond operationeel wordt, bevat verder apparatuur voor de registratie van concentra ties zwaveldioxyde en zwavelwa terstof, die ook in de zogenoemde snuffelpalen van rijkswaterstaat voorkomt. i Vierde meetpost in aanbouw bij pont Velsen-Noord Een deel van de apparatuur waarmee provinciale Waterstaat de luchtvervuiling in het gebied IJmond nauwlettend in het oog houdt. .(ADVERTENTIE) Raad ontwijkt uitspraak over de neutronenbom (ADVERTENTIE) 16 delen totaal 3542 blz.l! tur ur ge da- t cabi- Ruim irdoor telijks Maar Schiltmeijer wilde, gesteund door de leden van de CPN en Progressief Vel sen, een uitspraak van de raad over de neutronenbom. De fracties van de VVD, het CDA, DS’70 voelden echter niets voor een raadsdebat over dit onderwerp. Het voorstel van Schiltmeijer werd vervel lens met achttien stemmen tegen en twaalf vóór afgewezen. Ook de twee PvdA-wethouders Scheeper en Meijer stemden tegen. De milieudienst van provinciale water staat hoopt door plaatsing van de vierde meethut in Velsen-Noord een duidelijker beeld te verkrijgen van de luchtverontrei niging aan de monding van het Noordzee- kanaal, waar Hoogovens maar ook andere fabrieken debet aan zijn. De vierde meet hut zal naar verwacht komende zomer in bedrijf komen. Per set van 168,-voor meetresultaat over halfjaarlijkse perioden naar de povinciale milieudienst gaat. Ir. K. Winter spreekt met enige trots van „een sluitend controlesysteem”. De mi lieudienst van de provinciale of wel Dienst voor de Milieuhygiëne, speelt voor waak hond in het gebied IJmond waar luchtver ontreiniging maar ook geluidshinder een bedreiging vormen voor het leefmilieu. „Wonen en werken kan bij nauwgezette naleving van de Hinderwet en de gloed- betrekking hebben op landelijke of inter nationale aangelegenheden. Op grond hiervan had het college van B. en W. de motie van Hoensbroek op de lijst van ingekomen stukken geplaatst. De fractieleider van de WD, ir. G. A. Schoonkind wees de suggestie van Schilt meijer van de hand. Hij benadrukte dat zaken betreffende de buitenlandse politiek niet in de raad thuishoren. Waarop D. H. Kuiper (Progressief Velsen) naar de mi crofoon greep en riep „Maar die bom kan ook hier vallen”. CDA-fractievoorzitter H. A. de Boer was met de WD van mening dat de gemeenteraad niet de juiste plaats is voor een bespreking over de kwestie van de neutronenbom. „We moeten niet op de stoel van het parlement gaan zitten”, zei De Boer. Hij herinnerde aan het kamerde bat, waarbij de CDA-fractie zich tegen de neutronenbom heeft uitgesproken. R. Wagenaar (DS’70) noemde een discus sie over dit nieuwe wapen hypocriet. „Waarom zouden wij ons wel tegen de neutronenbom en niet tegen de atoombom moeten uitspreken”, zo vroeg hij zich af. wenste met zijn collega-partijgenoot Meij er, volgde de stemming. En zoals te verwachten viel, was deze tweede stemming precies tegenoverge steld aan de eerste: achttien raadsleden stemden in met het voorstel van B. en W. en de overige twaalf leden, van de fracties, van PvdA, CPN en Progressief Velsen, keurden het af. Kruisman kon echter maar nauwëiijks verkroppen dat de meerderheid van de raad een debat over het precaire onder werp ontweek. Hij eiste daarom hoofdelij ke stemming over het voorstel van B. en W. om de motie van Hoensbroek voor kennis geving aan te nemen. De Boer protesteer de hiertegen omdat immers al volledig duidelijk was geworden hoe de raadsfrac ties over de afdoening van de ingekomen motie dachten. Mr. Molendijk gaf De Boer hierin gelijk, maar hij wilde de formele kant in acht nemen. „Aan hoofdelijke stemming valt niet te ontkomen, als er om verzocht wordt. Het is niet anders. We, komen er niet onderuit”, aldus Molendijk. IJMUIDEN. De winkelgalerij in de Kennemerlaan heeft ter hoogte van het Moerbergplantsoen een verfrissing onder gaan. De firma Pruis heeft het interieur van haar bedrijf grondig gewijzigd en gelijk het uiterlijk een verjongd aanzien gegeven. straat in IJmuiden een meethut voor vast stelling van gasconcentraties in de lucht. Voor de geluidsapparatuur heeft men een min of meer afgesloten studio-achtige ruimte afgeschoten. De drie gebroeders Pruis hebben het bedrijf, dat hun vader ruim veertig jaar geleden begon in Oud IJmuiden, een aanzicht gegeven dat is aan gepast aan de “wensen en eisen van het winkelende publiek. De eigen service-af- deling van het bedrijf blijft als vanouds gevestigd achter het ruime winkelpand. OPROEP voor Zuid-Afrika demonstratie as zaterdag 16 uur hoek Gierstraat - Grote Houtstraat. Haarlem (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Toen burgemeester P. J. Molendijk woensdagmiddag de „Sri Lan- katentoonstelling officieel had geopend was er één man van wiens schouders een loden last viel. Jan van der Horst, mede werker van het bureau Voorlichting van de gemeente was ruim een half jaar in touw geweest om alle voorbereidingen te treffen voor het evenement dat Sri Lanka onder de aandacht zou moeten brengen van het publiek. In woord, beeld en geluid en via de maag. werking van de gezamenlijke kerken die zondag collecteren. Natuurlijk hopen we op wat publieke belangstelling op de ten- IJMUIDEN. Onder de in hoge mate bezielende directie van Willem Wiesehahn had gisteravond de eerste van de twee vertrouwde jaarlijkse uitvoeringen van Bach’s Matthaus Passion plaats in de Nieuwe Kerk te IJmuiden. Behalve de bekende gezichten van de Christelijke Oratoriumvereniging „IJmuiden” en de leden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest was er ook ditmaal weereen keur van befaamde vocalisten die de „hoofdrollen” van Bach’s tijdloze lijdens drama voor hun rekening namen. En telkenjare opnieuw sta je dan weer versteld van de waarlijk ijzeren constitutie van de inmiddels hoogbejaarde Herman Schey, die als zovele malen tevoren ook op deze avond met onthullende bewogenheid de Christuspartij een (onnavolgbaar) eigen gezicht gaf, waarbij hij nog altijd kan rekenen op de volledige glans van zijn stemtechnisch meesterschap. Betreffende de andere solisten vermeld ik een imponerende, gaaf, (hoewel inzake de idictie weinig geprononceerd) getroffen Evangelistpartij door Tenor Arjan Blanken, het stralende, expressief genunaceerde stemgeluid van Ank Reynders (sopraan), de met grote draagkracht geladen altstem van Elise Galama, de helder-lyrisch overkomende tenor Ruth Pos en de sonore bas Peter Eyken- boom. In zijn totaliteit muntte de koorzang van de COV IJmuiden in de diverse turbae en koralen uit door een strikte metrische discipline (maar ook op de punten waar de dirigent aanstuurde op het aanbrengen van nadrukkelijk relief inzake articulatie en frasering), zonder dat de uitdrukkingskracht hierdoor in het gedrang kwam. Het enige minpunt in het doorgaans zo loffelijk afgewogen klankbeeld met fijne, vloeiende tempi en een steeds spanningsvol verloop, was het feit, dat de opstelling der solisten achter het meestentijds slagvaardig begeleidende NPO tot gevolg had dat de zang het in de lagere regionen vaak dynamisch duidelijk moest afleggen tegen de orkestklank. Bij het zo gunstige, doorzichtige vertolkingsresultaat, waartoe Willem Wiese hahn alle betrokkenen heeft weten te inspireren, mag zeker ook niet vergeten worden de klare zang van het als „soprano di ripiëno” optredende kinderkoor „de Kruisbergklokken”, een aantal voortreffelijke, niet bij name vermelde houtbla zers- en strijkerssolisten van het NPO, als mede de accurate continuo-verzorging door de klaveciniste Coby Spigt en de organist Simon C. Jansen. JAAP STORK „Ik kan geen termijn noemen, maar ik wil wel vertellen dat de rijksinspecteur van het lager onderwijs positief tegenover het plan staat”, aldus Scheeper. entree is laag. Twee gulden. Helemaal voor het goede doel!” De actie voor een ambulance voor Sri Lanka moet slagen. Als het resultaat te- lat het I heeft ij zijn rijf de nen te er nog erder. is het- jrijpe- g. Dat iet de ïrkne- en om in. We ius de Tijdens de heftige discussie die vooraf ging aan de stemming, werd er door ver schillende sprekers herinnerd aan de af spraak die in december 1975 in de raads commissie voor Algemene Zaken was ge maakt. Deze afspraak hield in dat moties van andere gemeenteraden die aan de raad Velsen worden voorgelegd, voor ken nisgeving worden aangenomen als deze nieuwe Wet op de Luchtverontreiniging een aanvaarbare combinatie blijven vor men”, zegt ir. Winter. Als hoofd van de Milieudienst ziet hij meethut nummer vier bij de pont in Velsen-Noord als welkome aanvulling van wat nu aan meetappara tuur operationaal is. „Het controlenet wordt er sluitend mee gemaakt”, stelt hij niet zonder voldoening vast. Voor de IJmond liggen de provinciale meetpunten in de gemeenten Velsen en Beverwijk als een ring rond de indus trievestigingen. Op de zuidoever van het Noordzeekanaal zijn totaal acht stofmeet- punten en op de hoek Kanaalstraat-Kerk- „Ja, je mag het best weten”, zegt een duidelijk opgeluchte Van der Horst, „ik dacht toen ik er mee begon, dat komt nooit in orde. Dat het uiteindelijk toch allemaal nog op z’n pootjes is terecht gekomen is natuurlijk voor een belangrijk deel te dan ken aan de medewerking van veel mensen. Ik kreeg tips en er waren nogal wat toeval ligheden. Het idee van de Ceylonse keuken bijvoorbeeld kwam uit Schaarsbergen van de Stichting Wereldmarkt. Het Rijksar- chief uit Den Haag verschafte veel docu mentatiemateriaal. Van Sri Lanka zelf kregen we medewerking van de Sarvoda- ja-beweging. Het is een organisatie die zich specifiek bezighoudt met de samenlevings opbouw van Sri Lanka. Op dit moment zijn er nog spullen onderweg die eigenlijk bij de opening al aanwezig hadden beho ren te zijn. Maar ja, het is toch een com pleet geheel geworden. Het publiek kan een volledige indruk krijgen van alles wat met Sri Lanka te maken heeft. Dat is niet weinig. De problematiek van dit moment, maar ook de historie waar de Nederlan ders nog een behoorlijk aandeel in hebben gehad.” ster IJM. 11, Gertjan Pieter IJM. 14 (14 mrt binnen), Davina IJM. 27 (14 mrt. binnen), Swift IJM. 115, Wiron VII IJM. 207 (14 mrt. binnen), Janny Jacoba KW. 4 (14 mrt. binnen), Deo Volente II KW. 11, Alida KW 22, Pieter Jacob KW. 24, Ada KW. 29 (14 mrt. binnen), Anna Hendrika KW. 45, Tiny KW. 145, Wilhelmina KW. 173, Pieter Gijs- bertha KW. 175, Hans KW. 189, Agatha KW. 214 (14 mrt. binnen), Arie Jacob KW. 221 (14 mrt. binnen), Jacob Senior KW. 226 (14 mrt. binnen), Marco WR. 32, Leendert Jan SCH. 256. Dinsdag 14 maart - Hektrawler Annie Hillina KW. 170, MK. Maarten Cornells IJM. 44, Willem Adriana KW. 25. Jan van der Horst Sri Lanka VELSEN. De Schaatsvereniging Vel sen zal haar seizoen niet afsluiten op vrij dag 17, maar op woensdag 22 maart. De bijeenkomst begint om half acht en wordt gehouden in de kantine van WIJ op Schoonenberg aan de Tolsduiberlaan. IS i De dienst beschikt ook over een emis- siemeetauto. Deze is toegerust voor me ting van stofuitworp en gasmengsels van industriële herkomst. De emissiemeetau- to is voor povinciale waterstaat een bruikbaar controlemiddel. Een kwestie van stationneren op de gewenst plek. De vervuiling kan „bij de bron” worden vast gesteld en in cijfers vastgelegd. „Een uit breiding van het toch wat statische net van vaste meetpunten”, zegt een beman ningslid. In tien dagen is de metamorfose voltrok ken. De winkel, heeft een gewijzigde inder ling gekregen. Het meest opmerkelijke is het feit dat men de etalages heeft verwij derd. Hierdoor heeft het pand als het ware meer diepte gekregen. Wasautomaten, koelkasten en kleinere electrische appara ten komen bijzonder goed tot hun recht. Dat laatste moet ook gezegd worden van de rijwielen en alle daarbij behorende zaken. Aan dit bezwaar kwam het betoog van De Boer ruimschoots tegemoet, namelijk dat het niet zozeer om de inhoud van de motie gaat, als wel om de wijze van afdoening. Na een korte schorsing op verzoek van I wethouder Scheeper, die nog ruggespraak en nog veel andere aanbiedingen zolang de voorraad strekt bij: Doch de communist Th. Kruisman meende, dat de afspraak uit 1975 nooit zo strikt was gemaakt. „In het geval van de neutronenbom zijn wij als vertegenwoor digers van de bevolking verplicht een uit spraak te doen. De kiezers hebben er recht op te weten hoe wij er over denken. Hoe meer protesten er tegen dit afgrijselijke wapen klinken, des te beter is het”, aldus Kruisman. Ook Schiltmeijer zei namens de PvdA-fractie dat er best een uitzonde ring op de regel van 1975 gemaakt zou kunnen worden. Hij pleitte voor een adhe siebetuiging in plaats van een kennisge ving. wisker marktplein 18 - ijmuiden telefoon 02550 -1 73 50 De subcommissie voor de luchtveront reiniging van Provinciale Staten kreeg donderdag gelegenheid een kijkje te ne men op de plaatsen waar de provinciale milieudienst in de IJmond meetpunten heeft. Na het van start gaan van een pro vinciale milieudienst in 1972 is rond de industrievestigingen in de IJmond een net van twintig meetpunten opgebouwd. vel al- jische m on- i ver- eigerd in het w on- het er andag Daarbij zijn drie meethutten voor gascon centraties. Op de overige punten van het meetnet wordt uitsluitend stof in de atmos feer gemeten door aanzuiging van lucht die via filters wordt geleid. Aan de Ver lengde Voorstraat in Wijk aan Zee staat meetapparatuur voor grofkorrelige stof. Groenmetalen „huisjes” waarvan het Voordat burgemeester mr. P. J. Molen dijk het voorstel van Schiltmeijer in stem ming bracht, gaf wethouder Th. C. Witte uiting aan de moeite die hij met het orde voorstel had. „De schijn kan gewekt wor den dat de tegenstemmers voorstander zijn van de neutronenbom”, zo vreesde hij. „Ik heb een oorlog meegemaakt en ik weet dat elk wapen verschrikkelijk is”. Maandag 27 februari - MK. Rose Marie KW. 34, Anna Lydia KW. 194. Donderdag 2 maart - Hektrawler Willy KW. 141. Zaterdag 4 maart - Hektrawler Onder neming 1 SCH. 90. Maandag 6 maart - Heltrawler Elisabeth Christina KW. 41, Vooraan VL. 115. Dinsdag 7 maart- Hektrawler Zeehaan IJM. 57, MK. Pelikaan KW. 88. Donderdag 9 maart - Hektrawler Rijn mond I KW. 15, Johanna KW. 39, Rijn mond V KW. 42, Rijnmond III KW. 44, Tetman Hette KW. 74, Rijnmond IV KW. 85, Rijnmond VI KW. 135, Dirk Diederik KW. 172, Frank Vrolijk Czn. SCH. 81, Cornells Vrolijk Fzn. SCH. 171, Monica VL. 89, MK. Drie Gebroeders IJM. 20. Vrijdag 10 maart - Hektrawler Egomond IJM. 36, Arie Ouwehand KW. 122, MK. Johanna Cornelia WR. 57. Maandag 13 maart - Hektrawler Onder neming II SCH. 108, MT. Ptotinus IJM. 154 (14 mrt binnen), Meyert Menno IJM. 209 (14 mrt. binnen), Ora et Labora KW. 51 (14 mrt. binnen), Jacob KW 55, Marry Martin KW. 149 (14 mrt. binnen), Soli Deo Gloria KW. 152 (14 mrt. binnen), ML Mi- chiel KW 167 (14 mrt. binnen), MK. Pool- (ADVERTENTIE) wiskcr een lichtend voorbeeld van gezellig lampen-nieuws Het CDA-raadslid M. van Veelen raakte nogal geïrriteerd door de mededeling van wethouder Scheeper van onderwijs dat op zo kortmogelijke termijn met de bouw van de scholen in Oud-IJmuiden zal worden begonnen. „Het is in de politiek een prach tige uitspraak, maar de mensen hebben er niets aan. Bovendien hebben we ons nog niet eens beraden over de locatie, de groot te en de functies die het gebouw moet vervullen”, zo stelde hij. Scheeper waagde zich echter niet aan een datum waarop met de bouw zou kunnen worden gebonnen. Umuiden, Lange Nieuwstr. 243 tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr 234, tel. 378371 VELSEN. Instemmend heeft de raad van Velsen gisteravond gereageerd op de nota’s die tot nu toe zijn verschenen over de scholensituatie in de gemeente. Woord voerders van CDA, VVD en PvdA toon den zich gelukkig met de inventarisatie die is gemaakt van de onderwijsvoor zieningen in Velsen-Noord en Oud-IJmui den. Er werd onder meer voor gepleit het nieuw te bouwen scholencomplex in Oud- IJmuiden.een multifunctioneel karakter te geven. Dat wil zeggen dat zo’n gebouw voor meerdere doeleinden geschikt ge maakt zou moeten worden. Het zou mede ten dienste moeten staan van bijvoorbeeld een bibliotheek en een buurthuis. Verwacht Jan van der Horst dat de actie voor Sri Lanka de benodigde 17 duizend zal opbrengen, nodig voor een ambulance? „Moeilijk te zeggen”, merkt hij wat genvalt, heeft dat in ieder geval niet gele- peinzend op. Met de huis-aan-huis-collec- gen aan de man die daar zes maanden lang te zijn we gehandicapt door gebrek aan dag en nacht mee bezig is geweest. Jan van collectanten. Een meevaller is de mede- der Horst, vanaf volgende week woensdag weer gewoon ambtenaar op het bureau Voorlichting van de gemeente. Nu nog helemaal in de ban van „zijn” tentoonstel- toonstelling. De maaltijden zijn exclusief üng en niet duur. Vijf gulden per portie. De mensen mogen zelf mee kokkerellen. Zaterdagmiddag, zaterdagavond en zondagmiddag geeft Susiri De Silva een batikdemonstratie. Het Witte Tejater ver toont donderdag, vrijdag, zondag en maandagavond films over Sri Lanka. De M

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5