Telstar keeg na POVERE de rust opleving DERBY IN DE MEER Ongeslagen thuisrecord van AZ door Sparta ontfutseld GEELS WEG BIJ AJAX KNVB sluit vrede met Belgische Voetbalbond Ondanks tegenslag door rode kaart Huyg HOUTEN Sparta wil Petescu nA IN %r, «dl x Betrouwbaar Jol tekent vandaag PERU VALT DOOR DE MAND «Ris Verontwaardigd MAART MAANDAG 20 19 7 8 13 X MM w I sportief rl RM -.ss Xi-4 It I i g A i HAARLEM VERSLOEG VVV OP KARAKTER SPORTIEF Joop Böckling: doelpunt. (Van onze sportredactie) AD HEESBEEN (Van onze sportredactie) I 31911! shalkwlf Ajax zal een eventuele overgang van Geels naar een andere club niet meer in de weg staan. De Amsterdam se club heeft aan Geels beloofd, dat de transferprijs beneden het miljoen zal liggen. Anderlecht lijkt in de markt. Twee maanden geleden heeft Geels met deze Belgische club al een ge sprek gehad. In de loop van vandaag tekent Mar tin Jol een spelerscontract bij Ajax. Zoals eerder gemeld blijft dê aan bieding van FC Den Haag, waarop Jol hoopte, uit. Jol gisteravond: „Op een paar kleine puntjes na heb ik overeen stemming bereikt in Amsterdam. Tenzij er alsnog iets tussenkomt, speel ik volgend seizoen dus bij Ajax.” AMSTERDAM. Ruud Geels en Ajax gaan aan het einde van het seizoen definitief uit elkaar. Na af loop van de wedstrijd Ajax-FC Am sterdam is men niet tot een vergelijk kunnen komen. Ruud Geels gaat niet akkoord met het handgeld-bod bij de verlenging van het contract, dat Ajax in het hoofd had. verdedigers van de Sparta-defensie hands maakte. Het kwam hem op een boeking te staan. Toch kwam Sparta verdiend op 0-1 toen de verdediging van AZ’67 te zwak uitverdedigde. Ray Clarke kon uit de voorzet van back Jansen de bal in tikken: 0-1. Schril stak Peru daar tegen af. Als Rob Rensenbrink kans ziet de maaiende armen en benen van Jose Navarro te ontwijken en de centrumspits wie Happel daar Daal, de innemen. En trainer Wullems van Vitesse: „Tel star heeft ons in de tweede helft naar adem doen snakken. De ploeg was goed aangeslagen na de tweede treffer van Stam. Zelf hield ik al rekening met de gelijkmaker. Misschien zouden wij dan zelfs de wedstrijd nog verloren hebben. Al met al is Telstar mij voor een degra dant sterk meegevallen maar dat komt misschien wel doordat die gasten vrijuit kunnen spelen, terwijl wij nog constant onder spanning staan.” Piet van den Berg kopt Haarlem uit een voorzet van Martin Haar naar 1-0. ALKMAAR. Het ongeslagen thuisrecord van AZ is door Sparta te niet gedaan. Sinds augustus 1976 waren de Noordhol- landers ongeslagen. De Rotterdammers slaagden erin met de zelfde cijfers (2-1) als waarmee in Rotterdam werd gewonnen uit de Alkmaarse Hout terug te keren. AZ, zonder de geschorste Jan Peters, kon het tempo niet dusdanig verhogen dat Sparta erdoor in moeilijkheden kwam. Haarlem domineerde echter en schiep zich een aantal reële kansen. Doelman Eddie Sobczak bleek echter een betrouw bare sluitpost. De basis voor de overwin ning legde Haarlem al in de 15e minuut door op een 1-0 voorsprong te komen via BRUSSEL. De goede betrekkingen tussen de KNVB en de Belgische Voetbal bond zijn, na een gesprek tussen de leiders van beide organisaties in Brussel, her steld. Van Belgische zijde waren aanwe zig Louis Wauters en Albert Roosens, res pectievelijk voorzitter en secretaris-pen- ningmeester van de KBVB. Praeses Wim Meuleman, mr. Jacques Hogewoning, voorzitter van het betaalde voetbal, en Ton Zwikstra, bestuurslid van die sectie vertegenwoordigden de KNVB. Uitvoerig zijn de problemen besproken, die zijn ontstaan nadat vorig jaar de KNVB, de coach van Club Brugge Ernst Happel benoemde tot interim-bondscoach. Uit protest tegen deze stap ontbrak aan het banket na de wedstrijd NederlandBelgië vorig najaar in Amsterdam een officiële Belgische delegatie. Nygaard, die zijn tweehonderdste wedstrijd voor AZ speelde, werd halverwege de tweede helft door Vonk vervangen. Men trof een Sparta-ploeg die bereid was aanvallend te voetballen, waar door het publiek een levendige wedstrijd voorgeschoteld kreeg. Het liep allemaal iets vlotter bij Sparta door directer spel. De Engelse spits van Sparta Ray Clarke, voor wie diverse clubs belangstelling hebben, had in eerste instantie de beste kansen om Sparta op een 0-1 stand te brengen maar doelman Meskovic redde. Wim van Hanegem maakte zich nogal kwaad, toen scheids rechter Mulder geen strafschop aan AZ toekende toen één der van Boca Juniors geen enkel probleem met de ploeg van coach Calderon. De 2-1 zege lijkt een aardige beloning van de Peruanen, maar zij werden in wezen weg gespeeld. Beer Wentink roemde later eveneens de inzet van het team. „Vooral na die tweede goal hebben we het erg moeilijk gehad, maar omdat iedereen bereid bleek iets meer te geven, hebben we het toch gered. Wanneer we de rest van dit seizoen even veel inzet tonen als in deze wedstrijd dan geloof ik dat het geen probleem moet zijn om ons te handhaven. niet nagetrapt. Voordat ik het goed en wel besefte stond Ram voor me met die rode kaart. Zelfs Advocaat van VW vond het een te zware straf en vroeg Ram of hij er geen geel van kon maken. Ram antwoord de dat hij niet meer op deze beslissing kon terugkomen. Het was niettemin wel een trieste afgang.” Argentijnen in eigen huis favoriet zijn ten opzichte van Italië, Frankrijk en Honga rije. Want de ploeg die gisteren optrad sprankelde. Beweéglijk, met verdediger Ruben Pagnanini, middenvelder Daniel Valencia en linkerspits Oscar Ortiz in de hoofdrollen. AZ’s aanvalsdrift liep stuk op de Rotterdamse verdedigings- rrtuur. Bovendien werd Kist weinig ruimte voor een schot gela ten. Na rust werd de zwakke Verheyen vervangen door Louk Ursem, maar het leverde weinig stootkracht meer op. Het publiek kreeg wel aardige individuele acties te zien, gebrek aan tempo was in hoofdzaak de aanleiding dat de Rotterdamse defensie overeind bleef. Op of net binnen het strafschopgebied maakte Wim van Hanegem hands waarvoor scheidsrechter Mul der Sparta een strafschop toekende onder hevig protest van het Alkmaarse publiek. Clarke benutte deze prompt: 0-2. Zeven minuten voor tijd volgde een combinatie tussen van Rijnsoever en Van Marwijk, waarbij laatstgenoemde voor een tegentreffer zorgde: 1-2. keer klopte in de sprint, had meer rendement gehaald moeten worden. Wiggemansen kreeg echter bij zijn uitvallen te weinig steun van zijn mid- naar de tweede paal gedirigeerd, Vv dCXX K. koppel buitenland Wol, achter conclu- dat de ARNHEM. De bitse woorden waarop de scheidende trainer Mircea Petescu in de rust zijn manschappen onthaalde, mis ten hun uitwerking niet in het tweede part van de ontmoeting tegen Vitesse. Het 6000 koppige publiek keek na de hervat ting dan ook zijn ogen uit. Was hier een tegenstander aan het werk, die aan het einde van dit seizoen gedoemd is af te dalen naar de eerste divisie? De metamor fose mocht inderdaad opmerkelijk wor den genoemd, want na een tamelijk zwak ke eerste helft die voor de Velsense équi pe uitdraaide op een schier hopeloze 3-1 achterstand, bleken de Velsenaren er nog in te geloven. Huyg, die in zijn voetballoopbaan slechts eenmaal tegen geel aanliep, is vooral verontwaardigd over het feit, dat door de scheidsrechters niet wordt opge treden tegen de spelers, die overtredingen uitlokken. „Spelers, die provoceren krij gen over het algemeen niets, maar als je geprovoceerd wordt, ben je altijd de du pe,” aldus de Haarlem-speler. dat doelman Nederburgh vergat in te grij pen bij de lob die Meyers verzond. Hoewel Telstar daarna de moed niet Opgaf bleek het gat dat Vitesse geslagen had niet meer te dichten. Trainer Petescu: „Het was weer het oude liedje. De ploeg is nog niet volwassen ge noeg. De manier waarop bijvoorbeeld on ze doelman bij de derde en vierde goal van Vitesse optrad, duidt op een gebrek aan routine”. Hans Eijkenbroek heeft inmiddels zijn I ontslag aangeboden bij de Rotterdamse eredivisieclub Sparta. Eijkenbroek zegt twee aanbiedingen te hebben om assistent- Piet van der Berg, die een vrije trap van Martin Haar knap met het hoofd verleng de. WV liet het behoudende concept enigszins varen, maar het aanvalstrio Kur- cinac, Hilkes en Janssen zag geen moge lijkheden openingen te vinden in het hech te verdedigingsbolwerk van Haarlem, waarin met name voorstopper Piet Huyg als stoorzender fungeerde. Slechts een paar maal moest doelman Rob Boersma in actie komen. Zo moest hij ingrijpen, toen Jovanovic dreigde door te breken en moest hij al zijn talenten tonen bij een inzet van Hilkes. Aan de andere kant had Rob de Kip, die zijn tegenspeler Frank Nijssen (en later ook zijn vervanger Jo Hermans) regelma tig uitspeelde, pech met een afstandsschot. De tweede periode was van een aanzienlijk beter kaliber, hetgeen voornamelijk een 'gevolg was van het feit, dat de Venlose équipe nu wel bereid bleek voor een ge durfde speelwijze te kiezen. Breekpunt in het duel was het wegsturen van Piet Huyg. De gisteren 27 jaar gewor den Huyg, trapte volgens de lezing van arbiter Bart Ram opzettelijk Lorentz Hil kes na, hetgeen hem op een rode kaart kwam te Staan. Piet Hyyg later: „Al diverse keren in de wedstrijd was ik door Hilkes getrapt en geslagen. Tijdens een kopduel kwamen we beiden tegelijk op de grond en raakten we in elkaar verstrengeld. Hilkes begon ver volgens overdreven te schreeuwen. Wat er precies gebeurd is allemaal weet ik niet meer, maar ik heb Hilkes in elk geval zeker (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Gebrek aan con centratie en inzet aan Ajax-zijde en gemis aan klasse aan de kant van FC Amsterdam degradeerden de hoofd- stedelijke derby in De Meer tot een zeer povere wedstrijd. Ajax was nog te vermoeid van de conditieslag te gen Juventus om negentig minuten lang tot het uiterste te gaan. Dat het desondanks met de ruime cijfers van 5-1 won, dankte het voor het overgro te deel aan angst in de Amsterdam- ploeg om gedurende de wedstrijd ov er te schakelen op een aanvallender tactiek. De enige Ajacieden die wel hun best deden om wat tempo in het spel te brengen, waren Ruud Krol, Dick Schoenaker, Hans Erkens, Simon Ta- hamata (voor rust) en Geert Meijer (in de tweede helft). Ruud Geels, Tscheu La-Ling en Frank Arnesen daarente- gen bleven onzichtbaar. Geels kon als excuus aanvoeren, dat hij in het begin S van het duel al geblesseerd raakte, nadat hij een trap in zijn maag had gekregen. Met een wat aanvallender tactiek j had FC Amsterdam met aan zeker- heid grenzende waarschijnlijkheid J meer tegenstand kunnen bieden. Men beperkte zich echter tot counters, die I te langzaam werden uitgevoerd. I Vooral uit de snelheid van Martin I Wiggemansen, die Zuidema keer op trainer te worden bij een eredivisieclub. In Spartaanse kringen viel in het weekeinde te beluisteren, dat Eijkenbroek door Ajax 2ou zijn gevraagd. Het ligt in de bedoeling dat Eijkenbroek de plaats van Jan van huidige jeugdtrainer, gaat Het kan nog eens feest worden op 7 juni, als het Nederlands voetbalelftal tegen Pe ru speelt. De Zuidamerikanen bakken er momenteel weinig of niets van, want een Argentijns B-elftal had gisteravond in het met 50.000 toeschouwers gevulde stadion Het wegzenden van Huyg bleek Haarlem te inspireren tot nog meer ijver en werk lust, hetgeen al twee minuten na dit inci dent een treffer opleverde. Balverlies van Dick Advocaat stelde Rob de Kip in staat „diep” te gaan en de meegekomen Joop Böckling te lanceren, die niet faalde en zijn vierde treffer voor de Haarlemmers liet aantekenen. Ondanks de numerieke meerderheid zag VW geen kans daar voordeel uit te halen. Ausputzer Albert van der Weide schoof weliswaar op naar het middenveld om de aanvalsacties van de ploeg te ondersteunen, maar Haarlem hield door goed storend werk op het mid denveld vooralsnog stand. Naarmate het duel vorderde ontstond er een agressieve stemming, die in de hand werd gewerkt door het te lankmoedige optreden van Ram, die verzuimde te forse charges van onder meer Van Rosmalen tegen Abe van der Ban en Piet Pala tegen Rob de Kip te bestraffen met een gele kaart. Even dreigde Haarlem nog in moei lijkheden te komen, toen VW een kwar tier voor tijd via Jovanovic met een kopbal na een voorzet van Janssen naar 2-1 terug bracht. Haarlem bezweek echter in de cha otische slotfase niet meer onder de druk. Haarlem-trainer Barry Hughes toonde zich na afloop zeer verheugd over de inzet van zijn spelers. „Er is deze wedstrijd karakter getoond. Ik ben trots op de spe lers dat zij ondanks het feit, dat we met 10 man speelden, zijn blijven vechten. We hadden natuurlijk wel geluk, dat we door een zwak moment in de verdediging van WV op 2-0 konden komen. Niettemin vind ik dat VW zijn numerieke meerderheid zwak heeft uitgebuit. Er zat onvoldoende agressie in hun spel,” aldus Hughes. Over het wegsturen van Huyg zei de Haarlem-oefenmeester: „Ik heb het niet precies gezien wat er gebeurde, maar als Huyg heeft nagetrapt kan ik dat niet goed keuren. Huyg zullen we in elk geval een paar wedstrijden moeten missen en dat is erg jammer, want hij is een belangrijke figuur in onze defensie.” ook geschikt voor acht de oude, 33- jarige Hector Chumpitaz een half uur kan laten draven, dan kunnen de Nederlandse middenvelders assisteren bij het slopen van het bolwerk, German Leguia (libero) en de duikelende maar uiterst betrouw baar optredende doelman Ramon Quiro- ca. Want Wim van Hanegem, Willy van de Kerkhof en Johan Neeskens behoeven weinig weerstand te ondervinden van de oude Teofiel Cubillas, die uitsluitend ac tief wordt als hij de bal in bezit heeft of mogelijkheden ziet om tot scoren te ko men. Dat gelukte hem eenmaal, maar toen Passarella, de uiterst offensief ingestelde voorstopper van Argentinië hem onderuit haalde, kon Cubillas de strafschop zelf niet verzilveren. Wat zijn opponent Passa rella overigens even eerder ook was over komen, op dezelfde knullige manier. Peru lijkt op een team dat nogal chao tisch te werk gaat en weigert om ook maar één minuut tempo te maken. Loop pas is troef, sprintwerk verboden. Ook in aanvallend opzicht. - 3 (Van onze sportredactie) HAARLEM. Slechts de rode kaart, die scheidsrechter Bart Ram Piet Huyg in de He minuut van de tweede helft voor de ogen toverde, overschaduwde het succes, dat Haarlem gisteren boekte tegen mede-degradatiekandidaat VVV. Al te lang werd er niet bij stilgestaan, want daarvoor was de vreugde over de even verdiende als kostbare 2-1 overwinning te groot. Het werd overigens helemaal een uitstekende voetbalmiddag voor Haarlem, omdat de overige potentiële degradanten (Telstar, FC Amsterdam en G« Ahead Eagles) belangrijke punten verspeelden. De vreugde over de winst op VW goed voor een extra premie van 250 gulden was alleszins begrijpelijk na de reeks van povere resultaten in de laatste vier wedstrijden, waaruit slechts één punt werd behaald. De ploeg van trainer Barry Hughes, die in de eerste competitiehelft aanvankelijk zonder problemen leek aan te sturen op een middenmootpositie, zakte derhalve aanzienlijk op de competi- tieladder. Niettemin lijkt het herstel zich toch te hebben aangediend. „Met mooi voetbal komen we er niet. We zullen agressiever moeten spelen,” zo liet Barry Hughes na de wedstrijd tegen Amsterdam nadrukkelijk weten. Die woorden hebben hun uitwer king op de spelers kennelijk niet gemist, want tegen VVV toonde het team „en bloc” bereid keihard te werken voor een goed resultaat. Fraai voetbal leverde dat niet óp, maar het sorteerde wel effect. Omdat ook WV dat zich in de beginfase zeer behoudend opstelde, niet in staat bleek een positieve bijdrage te leveren, resulteerde een en ander vooral in de eerste helft in een weinig verheffend schouwspel. Het duel was een aardig kijkspel, maal ais we bedenken dat coach CeSar Luis Menotti, de in het Carlos Babington, Ayala, Piaza en Heredia nog de hand heeft, dan kan de sie niet anders luiden dan Mircia Petescu: Sparta? (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Mircea Petescu, die zijn ontslag heeft aangeboden bij Telstar, blijkt de belangrijkste gegadigde te zijn aal om trainer Brom op te volgen bij Sparta, f Mfl bia een oriënterend gesprek praten het f y IA bestuur van de Rotterdamse eredivi sieclub en Petescu deze week verder. de in Babington, en Heredia hand heeft, dan niet anders luiden Door de onverwachte opleving had de thuisclub moeite zich staande te houden. Wat een verschil met de eerste helft van dit toch wel aantrekkelijke duel. Toen domi neerde Vitesse, dat zich uit alle macht wilde revancheren voor de 5-1 nederlaag van destijds in Velsen, op alle fronten. Het was dan ook niet verwonderlijk dat de bezoekers volkomen dolgedraaid werden en na 37 minuten drie goals om de oren hadden. Meyers nam de ouverture voor zijn reke ning .De Arnhemse topscorer Bursac knal de nummer twee achjer de nerveuze doel man Nederburgh en de derde werd ge maakt door Gerdsen. Telstar leek versla gen, de tegentreffer van Kraal, die door de rappe Hendriks a’an het werk was gezet, kon daar niets meer aan veranderen. In voetbal is echter veel mogelijk. Een ontke tend Telstar bewees dat na rust. Er waren amper tien minuten verstre ken toen invaller Stam (voor de met een spierverrekking kampende Kraal) de ach- terstand, na goed voorbereidend werk van Driessen, verkleinde met een fraaie kop bal tot 3-2. De Arnhemse formatie, die de gebles seerde Bosveld geducht miste, raakte nu i helemaal in paniek en probeerde ten koste I van alles (hetgeen Mulderij een waarschu wing opleverde) het Velsense offensief te keren. Onder aanvoering van de uitblin kers Louis van Gaal en vleugelaanvaller Peter Hendriks werd er zoveel pressie uit gevoerd dat de verdiende gelijkmaker een kwestie van minuten leek. Peter Hendriks (kopbal na een voorzet van Van Essen) en John Massa, die het in de eerste helft voortdurend aan de stpk had gehad met de Arnhemse aanvoerdei- Bosveld, waren al dicht bij hun doel, maaj op het moment dat de Monnikkenhuizense formatie rijp was voor de genadeklap viel vrij verras send en geheel tegen de verhouding in het doelpunt aan de andere kant. De hele situatie ontstond zo plotseling heid in de équipe van Tomislav Ivic. De Amsterdammers voelden zich I i- - I denvelders. Die beperkten zich in eer- I ste instantie tot het dekken van hun directe tegenstanders. Zelfs André Wetzel en Co Stout hepen constant achter Ajacieden aan en kwamen zo- I doende niet toe aan een gedegen opbouw. FC Amsterdam had vooral na rust, toen Ajax het wel voor gezien hield, moeten profiteren van de lusteloos- De Amsterdammers voelden zich toen al, met de in de eerste helft opgelopen 2-0 achterstand, verslagen. Ajax profiteerde na 22 minuten knap van de verslapping van de con centratie bij FC Amsterdam. Het spel moest drie minuten worden onder broken vanwege een blessure van Ta- hamata (trap in de buik). Toen scheidsrechter Berrevoets eenmaal het spel hervatte, werd de bal passend waar Schoenaker klaar stond om in te >n: 1-0. Twaalf minuten later scoorde Ruud Geels door een van Van der Meeren terugspringende bal in te knallen: 2-0. De Amsterdam-doelman moest in de eerste helft nog een paar maal in actie komen bij schoten van Zuidema en Schoenaker. Ajax schakelde na rust over naar een nog lagere versnelling dan in de i eerste helft. Tahamata werd gewis ij seld voor Meijer, Geels door Bouma en bij Amsterdam Van Veenendaal vervangen door Stout. Geert Meijer zette zijn oud-clubgenoten op een ono verkomelijke achterstand in de derde minuut na rust door van 18 meter knap in te schieten: 3-0. In de 61e minuut verkleinde Wigge mansen de achterstand. De linker spits liet Piet Schrijvers kansloos uit een vrije trap. Wiggemansen werd snel daarna vervangen door Bianchi, de verdediger pur sang. Aanvallend werd FC Amsterdam toen nóg zwak ker. Schoenaker maakte in de 79e - minuut een schitterend doelpunt (4- I 1), in de 89e minuut gevolgd door een I goal van Arnesen: 5-1. GOVERT WISSE

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13