in zicht ■r Den Haag toont pracht van vorstelijke boekbanden Sergio Leone's eerste gangsterfilm Universiteit van Amsterdam brengt reconstructie van Pompeiiaahse woning g ïedii Tweehonderd werken uit de 19e eeuw A A N D A G 2 0 MAART 19 7 8 23 KUNST I door Pieter van Lierop I ANV. Wat voor soort film wordt het? Een keuze uit nieuw verschenen boeken BOER-MARITIEM-BUS- bibliotheck kdbip 8 lg kamer i t le venl ner. jaren heen eigenlijk altijd bedre ven. De laatste tijd wordt weer Volgens Herman Brijder, leider van het project, is de tentoonstelling „Een Romeins Huis” vrijwel uniek in de wereld. „Voor zover ik weet is iets dergelijks alleen in de VS en Japan wel eens eerder vertoond. We verwachten dan ook een grote toeloop, vooral van die mensen die ten aanzien van dit museum nog kampen met een zekere drempel vrees. Dat de belangstelling onder scholen erg groot is, hebben we in ieder geval al gemerkt.” Voor de inrichting van het huis is gedeeltelijk geput uit de collecties van verschillende oudheid kundige musea. De rest van het meubilair wordt, De zestien studenten hebben het huis, dat we gens plaatsgebrek tot driekwart van de ware grootte is ingekrompen, met behulp van een aan nemer gebouwd. Het complex omvat een half overdekte centrale ruimte (het „atrium”), waarin zich een waterbekken bevindt dat door zogenaam de spuwers aan de daklijst met regenwater wordt gevoed. Rondom het atrium is een aantal kamers gegroepeerd, waaronder een badkamer, een keu ken, een eetzaal en een slaapkamer. Een ruimte aan de straatkant, die in vroeger tijden apart werd verpacht, herbergt de kroeg. Sergio Leone: „De Italiaanse cinema ligt op zijn rug als gevolg van politieke valsheid”. kruidenstrip”, waarin ze de aan dacht vestigen op het gebruik van de vele kruiden die in de natuur te vinden zijn. In deze laatste strip propageren ze een apart hoekje op balkon of in de tuin om kruiden te kweken, opdat men dagelijks een vers boeketje voor in het eten te gebruiken kan plukken. Hoe je dat moet kweken, drogen en bewaren enz. Zij doen dat dus in stripvorm, heel olijk en losjes getekend dat wel, maar daardoor ook wel wat rommelig en niet zö overzichtelijk. (Prijs 12,50). kleine stadjes, de dorpen, de ha vens en de zee met al haar activitei ten zijn uitstekend gevangen en vastgelegd. (Prijs 29,50). Brijder: „Iedereen die werd aangeklampt, liep warm voor het idee. Zo werden ons beton, lino leum en verlichting gratis beschikbaar gesteld. Een verffabrikant mengde speciaal de 35 kleuren die voor de Wandschilderingen nodig zijn ook liefdewerk. Dit was geen sinecure want er moest een computer aan te pas komen. Er is met enorm veel enthousiasme aan dit project gewerkt. Vooral natuurlijk door de studenten, die onder andere met stalénkaartjes naar Pompeii zijn afgereisd om de kleuren van de fresco's vast te stellen. Dit werkstuk telt dubbel mee voor hun kandidaats, maar dat is nog erg weinig, gezien de inspanning die ze eraan hebben besteed. Het is met recht een heidens werk geweest.” De tentoonstelling in het Allard Pierson Museum is niet permanent. In principe is besloten het huis een jaar te laten staan, maar daarna valt het onverbiddelijk onder de slopershamer. „Ik hoop vurig”, aldus Brijder, „dat ik daar te zijner tijd niet bij hoef te zijn.” De laatste jaren heeft u zich noodge dwongen moeten beperken tot produce ren. Maar het is een publiek geheim dat u zich bij My name is Nobody en The Genius ook met de regie heeft bemoeid. „Alleen bij My name is Nobody, en dat was zo vreemd niet, want regisseur Tonino Valerii, is een vroegere assistent van mij en ik had bovendien aan dit script meege schreven. The Genius is een heel ander geval. Daar heb ik me helemaal niet mee bemoeid. Ik heb me daar zelfs van gedis tantieerd en er mijn naam niet aan willen verbinden. The Genius is van Damiano Damiani en die is nou echt het prototype van de zogenoemde politieke filmer, waar op ik het minst gesteld ben”. Dick Dreux: „Tuinfeest in de herst”. Dit is het tweede deel van de Trilogie van „De Familie Ronc- kaart”, waarvan het eerste deel is verschenen onder de titel: „Gas licht en Schaduw” 25,50). t (tuin 3 slp.k „Ik ben gek op John Ford. Ik schat hem hoger dan de westernmakers van de laat ste generaties. Ik wil niet onbescheiden lijken, maar in alle Amerikaanse westerns van de laatste vijftien jaar zie ik mijn eigen films terug. George Roy Hill bijvoorbeeld, zou nooit Butch Cassidy hebben kunnen maken als hij The Good, the bad and the Ugly niet had gezien. Een film als The Missouri Breaks, die ik trouwens veraf schuw, begint exact hetzelfde als For a few dollars More. Arthur Penn moet beter kunnen, zijn Little big Man vind ik tenmirf ste wel erg goed. Evenals veel films, niet alle, van Peckinpah. Ik prefereer The bal lad of Cable Hogue boven The wild Bunch. En van Clint Eastwood, die ik met speciale belangstelling volg omdat hij in mijn eer ste drie westerns de hoofdrol heeft ge speeld, vind ik The Outlaw Josy Wales ook wel aardig. Nee, zelf weer westerns gaan maken, zie ik me voorlopig nog niet doen. Het zal er wel weer een keer van komen, maar ik ben het genre voorlopig even moe”. ZOMER KEUNING-WAGE- NINGEN Hanneke Woerdeman en Willem Overmars laten ons genieten van elke dag verse kruiden van tuin of balkon in: „Tuinkruidenstrip”. Dit duo genoot al eerder bekendheid met hun: „Kruidenstrip” en „On- SPECTRUM-UTRECHT In een Paperback wordt één van ’s werelds grootste luchtrampen beschreven onder de titel: „Op weg naar het noodlot” door Paul Eddy, Bruce Page en Elaine Potter, die zich daarin afvragen: Wat doen vliegtuigfabrikanten aan de veilig heid van luchtreizigers? 29,50). Een roman van Wladimir Maxi- mow: „Afscheid van het Niets” 28,50). ZUID-HOLLANDSE UITGEVERSMAATSCHAPPIJ MEULENHOFFNEDERLAND- AMSTERDAM Een nieuwe uitgave van het be kende boek van Bertus Aafjes: „Maria Sibylla Merian”, vooraf ge gaan door „In den Beginne” en gevolgd door „De dichter van de poëzie” door Karei Jonckheere. DE BOEKERIJ-BAARN Willi Heinrich: „Het vlees is ge duldig”, een roman die verfilmd is BRUNA-UTRECHT Jill Robinson: „Vechten tegen de zon”, een roman over twee mensen die elkaar redden van zelfvernieti ging, die zich afspeelt tegen de ach tergrond van de glamourwereld van Hollywood, 24,50). soorten i zet. Ven Shorn i. Tel. I 1D herenhl Groot praktijk oedrijf. De Boer-Maritiem-Bussum Theo Horsten: „De Kim blijft al tijd even ver”. Een psychologische roman over een koopvaardij-kapi- tein en zijn Zweedse vrouw. Myste ries en twijfels over een leven dat zich niet laat verklaren, 24,50). Zoals gebruikelijk laat het museum de expositie vergezeld gaan van een voortreffelijke catalogus, die'evenals de tentoonstelling is samengesteld door Jan Storm van Leeuwen, conser vator van de boekbanden in de Konin klijke Bibliotheek. De samensteller van de expositie heeft terecht niet uitsluitend met es thetische maatstaven gewerkt. Een belangrijke reden daarvoor is, zoals Storm van Leeuwen zegt in zijn inlei ding op de catalogus, het vrijwel ge heel ontbreken van zowel overzichts- als detailstudies over de Nederlandse boekband in de eerste 75 jaar van de negentiende eeuw. ORD ct 160 m1 nte en voor velt Gebruiksvoorwerpen onder de titel: „Cross of iron”. Een oorlogsroman van Karl Plönges: „Hondenachten”. 24,50). Catheri ne Cookson: „John Willie” een ro man over trouw, liefde en bitter heid in het leven van een door het noodlot geslagen vrouw, 17,90). Nog een roman van Willi Heinrich: „De Ketens van haar hart”, een roman over het gewetenloze spel van een rijke, drankzuchtige en verleidelijke vrouw, 24,50). evenals de wandschilderingen, door de studenten zorgvuldig nagemaakt. Voorts zijn uit de vitrines van het Allard Piersonmuseum allerlei gebruiks voorwerpen zoals olielampen, wijnkruiken, ser viesgoed en toiletgerei gehaald. De keuken wordt bevoorraad met echte etenswaren, tot brood toe dat een Amsterdamse bakker speciaal voor dit doel naar oud-Romeins recept zal bakken. De tentoonstelling wordt omlijst met een uitge breide toelichting, verschillende diaprogramma’s en een lijvige catalogus, waarin het dagelijks leven van de Romeinen uitvoerig uit de doeken wordt gedaan. De kosten van dit prijzige project kan de door bezuiniging geteisterde universiteit niet alleen op brengen. Het heeft evenwel niet veel moeite gekost de benodigdé gelden elders los te krijgen. De aannemer bood aan, de bouwkosten voor zijn rekening te nemen en ook de leveranciers van materialen en een paar banken wierpen zich be reidwillig als sponsor op. i taxatew aUe in kleur, waardoor de gevolgde schrijven aan het groeiende aantal reizen naar Indonesië, waar men overal met dit handboek en de mooie resultaten geconfronteerd wordt. Dit boek laat moderne toe passingen van een traditioneel Oosterse methode om stoffen te versieren zien. Op een enkele foto ziet men hoe de Indonesische vrouwen, in mees tal kleine werkplaatsen, het oude handwerk beoefenen. Alle voor stellingen worden er met de hand opgebracht. Half handwerk wordt beoefend met van dun koperstrip vervaardigde stempelblokken. Het boek vertelt ook iets over de ach tergronden van dit handwerk, dat met strenge tradities aan geloof en cultuur is verbonden. Voor belang stellenden op batik-gehied een fijn boek. Prijs 29.50 Marie-Janine Solvit brengt in: „Patchwork”, eigentijdse voorbeel den van het traditionele lapjes werk. Met een beetje vaardigheid zijn uit de lappendoos ware kunst werken te creëren, waarbij een gro te dosis fantasie wel een onmisbaar gegeven is. (Prijs 27,50). meer handweefstof gedragen en is (je belangstelling in de technieken extra groot. Dit boek geeft op uitge breid terrein voorlichting: Handge- weven Kledingstof, Geweven ac- i cessoires, Weefsels voor in huis, i in huis, Speelgoed, en natuurlijk in het at- tistieke vlak: Wandkleden en ruim telijke weefsels. Het boek is mooi uitgevoerd met duidelijke zwart wit foto’s, afgewisseld met enkele maar juist met zo algemeen mogelijke on derwerpen. Ik beschouw mezelf ook niet als een politiek filmer, hoewel ik donders goed besef dat iedere film die je maakt, toch een politieke daad is. Dat is een overtuiging die ik deelde met Passolini, die binnen het vak altijd mijn beste vriend geweest is. Ik verfoei politiek, maar toch zit er in mijn films meer politiek dan in de uitgesproken politiek bedoelde films van anderen. Bij ons in Italië is dat een hoogst kwalijke ontwikkeling: de cinema ligt er op zijn rug als gevolg van de politieke valsheid. Er zijn communisten actief die compleet fascistische films maken; alle films van Elio Petri zijn daar voorbeelden van. Dat zijn reactionaire filmsFran cesco Rosi? Dat is een dubbelzinnig geval, hij is de meest fatsoenlijke in zijn soort, maar zelfs Cadaveri Eccelenti heeft een paar behoorlijk kwalijke trekjes naar mijn mening”. Een oorlogsroman van Douglas Reeman: „Duik en val aan!” Het is 'x het spannende verhaal van de ope ratie van een buitgemaakte onder zeeër onder het wateroppervlak van de Atlantische Oceaan en ver volgens in de Middellandse Zee. Met het vervoeren van Comman do’s en spionnen worden ze tenslot te helemaal ingeschakeld bij een op handen zijnde invasie, 22,50). Piersonmuseum in Amsterdam zal laten zien. De foto toont een straatgezicht met gedeelten van Romeinse woningen. Het is simpelweg jammer te noe men, dat die studies er niet zijn, want nog afgezien van de intrinsieke waar de ervan voor het bestuderen van het fenomeen boek zelf, kunnen onder zoeken als deze in meer dan een op zicht andere wetenschappen te hulp komen. Met name wetenschappen waarin geschiedenis een rol speelt. Naar de letter gesproken dekt de HOLLANDIA-BAARN j Deze uitgever heeft de bundel 'amer a verhalen: „De Kaars” van Willem Brandt in 4e druk weer uitgegeven. Deze druk is echter wel wat uitge- igbad. I breid. Ze bevat acht juweeltjes van kerstverhalen en een Kerstsuite van engelen en herders. De uitvoe ring is bijzonder smaakvol, waar aan Jan Dirk Exter als illustrator eii Wouter van Leeuwen als gra fisch vormgever hebben medege werkt. VGRUH bergensd Idér kei* - slp-kame in kleur. (Prijs 45,-). Flat in I Naar welke Amerikaanse westerns gaan uw voorkeuren uit? Met name Once upon a time in the West lijkt beïnvloed te zijn door John Ford. Een van haar meest bekende ro mans is: „Als de dauw hangt, komt er regen”. In deze nieuwe roman vertelt zij de lotgevallen van een internationaal gezelschap dat een busreis maakt van Athene naar Delphi. Zoveel hoofden, zoveel zielen, luidt de uitdrukking, nu dat geldt ook voor dit verhaal. De schrijfster weet de deelnemers van zo’n gemêleerde reisgroep heel raak te typeren en de wonderlijke ontdekkingen en belevenissen boeiend te beschrijven, 23,50). Erskine Childers: „Het Raadsel van de Wadden”. Het verhaal speelt zich af rond 1900 en geeft een beschrijving van het Duitse Wad dengebied waar twee Engelsen met een klein kielmidzwaardjacht rondzwerven. Ze doen een wonder lijke ontdekking en zitten dan mid den in een spionage-affaire. Een spannende roman, geen verhaal o- ver milieubescherming in de Wad den dus, wat men op de titel af gaande misschien zou denken. Maar wel een mooie beschrijving over het leven in de Waddenzee. 24,50). Arends keuken KOSMOS-AMSTERDAM kamers er. Tuil Zwijger, zijn talloze wetenschappe lijke werken verschenen, maar aan een min of meer geromantiseerde bibliografie heeft men zich eigen lijk nooit gewaagd. Thera Coppens heeft zich nu wel op dit terrein begeven niettegenstaande zij, evenals in haar andere boeken, uit stekend gedocumenteerd is. Zij legt het accent enigszins op de vier vrouwen, maar toch staat de figuur van Willem van Oranje cen traal. Hoewel alle vier vrouwen grote invloed op hem hebben uitge oefend en de schrijfster hun ver schillende karakters heel goed naar voren doet treden, waren zij toch gedoemd min of meer in zijn schaduw te blijven leven. Het boek is levendig en vlot geschreven, rij kelijk geïllustreerd met foto’s van historische portretten en gravures. Voor een ieder die geïnteresseerd is in ons vorstenhuis en in de ge schiedenis van de Oranje’s is dit een boeiend verhaal en bovendien een goed verzorgde uitgave in „De Forum Boekerij”. Prijs 36,50. Van dezelfde uitgever een roman van Margit Söderholm: „Reis naar de zon”. Deze schrijfster geniet, ook in ons land, haar .meeste be kendheid door het Zweedse fami- lie-romans, waarvoor zij ook be kroond is met de Zweedse roman prijs. '(Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Minnaars van schoonheid in het algemeen en mooie boeken in. het bijzonder kunnen hun hart ophalen in het Rijksmuseum Meermanno- Westreenianum-Museum van het Boek in Den Haag. Tot en met 2 april wordt daar een expositie ge houden onder naam Vorstelijke boek banden uit de Koninklijke Biblio theek. Hét is een tentoonstelling van gesigneerde negentiende-eeuwse ban den, voor het merendeel geschonken aan Nederlandse koningen, die ze op hun beurt weer aan de Koninklijke Bibliotheek gaven. .d. Von< :e en ge i iedere denkbare rol te laten spelen gas. In )r acteurs die nog geen ster zijn. Sterren loer r me tuin, jadkami Geheel anders van opzet en uit voering is het boek: „Batik” van John Houston, maar eveneens bij zonder mooi. De illustraties zijn AVORIAZ. In Hollywood huldigt Lun de overtuiging dat het publiek is kitgekeken op het wild-west-genre. Dat •ed men vijftien jaar geleden ook, tot de ■genoemde spaghetti-westerns furore zakten, met als belangrijkste stimulator gisseur Sergio Leone, die in 1964 niet de nte Italiaanse western maakte, maar de intigste ongeveer. Het was echter wel eerste die internationaal sterk de aan- dit trok: Fustfull of Dollars. Vandaag dag worden er zelfs geen westerns meer Italië gemaakt (wél in Rusland!), maar hoofdzaak is er bij het publiek weinig randerd. Sergio Leone heeft in geen >en jaar meer een film geregisseerd, ar zijn Fistfull of Dollars, For a few jllars More, The good the bad and the Ugly en Once upon a time in the West (gek kenoeg niet Duck you Sucker) handhaven fedi in populariteit en werden in Neder land nog intensief geprogrammeerd en ingdurig geprolongeerd, terwijl de mu ziek van Once upon a time in the West Inch nu langer dan twee jaar op de elpee- ipp-20 overeind heeft gehouden. naam van de tentoonstelling de in- houd niet helemaal. Er worden name lijk twee categorieën van boeken geëxposeerd, ten eerste exemplaren die de koningen Willem I, II en III aan de Koninklijke Bibliotheek hebben gegeven en door binders gesigneerde boeken uit de negentiende eeuw. Er v staan nu 130 vorstelijke boeken te kijk, aangevuld met 70 andere, ook gesigneerd, die overigens voor een zeer groot aantal ook het predikaat „vorstelijk” verdienen vanwege hun imposante uiterlijk. De expositie laat behalve het uiter lijk van Het boek ook iets zien van de technieken van het boekbinden. Met name de opstelling van de stempels, waarmee men gouden of kleurloos (blinde) ingedrukte versieringen aan brengt op de banden maken duidelijk hoe mooi maar immens moeilijk het boekbindersvak kan zijn. Ongeveer de helft van de geëxpo seerde nummers zijn Nederlands. De buitenlandse exemplaren, de Belgi sche en zeker de Franse, zijn echter veel mooier. Engeland ontbreekt ge heel. Dat is te betreuren, omdat ook daar vele interessante prachtbanden zijn gemaakt in een stijl die duidelijk afwijkt van die op het continent. De afdeling Nederland is opgedeeld in steden, zodat iedere grotestadsbe- woner kan zien hoe boekbinders van zijn woonplaats vroeger werkten en naar welke materialen hun voorkeur of die van hun cliënten uitging, naar marokijn, naar segrijn, naar fluweel, goud of blind gestempeld. De expositie Vorstelijke Boekban den kan niet uitzondering van zon- en feestdagen iedere dag van 13 tot 17 uur worden bezocht. De inactiviteit van Leone had te maken Jet een contract. Hij had zich gebonden het regisseren van de film Once upon a •me America. Een film over het Ameri- •anse gangsterdom, maar Francis Ford PKjRppola was Leone te vlug af en lanceerde U F «Bee Godfathers, die een golf van Mafia- 11 L*ims lossloegen en Leone voelde er weinig lor daarin te verdrinken. En aangezien |n contract hem verbood andere films te Bisseren zolang hij Once upon a time Enerica niet had afgeleverd, was hij ge- longen zich te beperken tot een produ- mtenrol, zodat onder de Leone-vlag toch ng twee westerns konden worden gelan- jerd: My name is Nobody en The Genius, Side met Terence Hill in de hoofdrol i-Het moment dat er eindelijk eens een luwe, door Leone zelf geregisseerde film in worden gepresenteerd, lijkt nu in zicht tkomen, maar er zijn nóg obstakels. Eergio Leone: „Ik heb problemen met iijn producent Alberto Grimaldi. Die left namelijk zoveel geld toe moeten leg- n op Bertolucci’s Novecento en Fellini’s Banova, dat hij op het ogenblik niet in lat is om mijn Once upon a time Ameri- ■e laten maken, terwijl mijn script voor namen gereed ligt. Nu probeer ik via fi proces mijn rechten van hem terug te Bgen. Zodra ik dat proces heb gewon- n, wordt die film ogenblikkelijk ge tikt. Gelukkig ben ik nu wel van dat ■ere vermaledijde contract af, waar- br men mij kon verbieden eerst een here film te regisseren. Een producen- Iprobleem is er niet meer, want ik wil h film ook zelf produceren; alleen die htenkwestie houdt nog op”. Welke acteurs denkt u te gaan ge- fken? Nieuwe acteurs, geen bekende sterren, wil niet meer met ster-acteurs werken, poud de opnamen liever leuk. Ik geloof een bekwaam regisseur in staat moet DE SUM „Groot IJsselmeerboek” van Jaap Kramer en Theo Kampa in 2e en bijgewerkte druk in gebonden luxe uitgave. Het blijft een mooi verzorgde uitgave met goede zwart-wit foto’s, afgewisseld met een enkele in kleur. De sfeer van de B. V.-BAARN Deze uitgeverij heeft weer een nieuw boek van Thera Coppens op de markt gebracht, te weten: „De Vrouwen van Willem van Oranje”. De schrijfster heeft naam gemaakt met haar vorige historische ro mans: „Elizabeth R.”, dat ook als televisiestuk is verschenen, „Maria Stuart, Koningin van Schotland” en „De zes vrouwen van Hendrik VIII”. Over Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands of Willem de m.et dd”. toilet 1 ladkami •zien va /aaropl Beschouw het maar als de anatomie elistraat leen gan6ster- Het speelt zich af tussen zonkam jaren ’20 en ’50. De geschiedenis van een e verd. endschap tussen twee marïnen, zoals in ner. 2e mijn films. Twee vrienden, die toevallig ’’moede lgster zÜn- De titel Once upon a time lerica had net zo goed kunnen luiden: Ruyten ce upon a time the Cinema. Het wordt r liken, It ii,,+ retelling van zaken, zoals bij ai mijn films. Er zit veel fantasie in, naast persoon lijke herinneringen en nostalgie”. Wat beschouwt u als uw favoriete film? „Ik geloof dat Once upon a time in the West mij wel het dierbaarst is. Maar dat zegt zo weinig, aangezien een film die af is, ophoudt mij erg te interesseren. Het ma- ken van films geeft mij meer plezier dan het terugkijken naar het resultaat. Daar om voel ik me ook altijd het meest verbon den met de film die ik het laatst gemaakt heb. Ook omdat je natuurlijk steeds door evolueert. Fistfull of Dollars komt daarom het rhinst overeen met mijn visie op de films nu”. U voelt zich niet geroepen om als Itali aans cineast actuele Italiaanse problema tiek in uw films te verwerken? „Nee. Ik wil me niet bezighouden met specifiek laliaanse aangelegenheden, Sterren beperken de karakters Nog altijd heeft Pompeij niet zijn volledige verleden aan de archeologen en schatgravers prijsgegeven. Toch is er in de loop der tijden bijzonder veel aan onderzoek gedaan, zoals ook de tentoonstelling in het Allard AMSTERDAM (ANP) Wie graag wil rond wandelen in een Romeins huis, zoals dat er in de eerste eeuw na Christus heeft uitgezien, kan bin nenkort terecht in het Allard Pierson Museum aan de Amsterdamse Turfmarkt. Daar wordt de laatste hand gelegd aan een bouwwerk waar de eerste etage maar ternauwernood op berekend is en waaraan zestien studenten in de kunstge schiedenis en archeologie van de universiteit van Amsterdam anderhalf jaar hebben gewerkt: een bijna identieke weergave van het onderkomen van ene Trebius Valens in Pompeii, compleet met fonteinen, muurschilderingen en meubilair. Een en ander is aangevuld met een stukje plaatselijke straat, waar onder meer een Romeinse kroeg en een rijtje openbare latrines te bewonderen zijn. De monumentale reconstructie wordt 19 april geopend door de burgemeester van Pompeii. |]onp lerken de karakters. Redford blijft al- Redford. Een regisseur die ster-ac- L; 2 sip. ts gebruikt, zal zich altijd geplaatst zien ir de bijkomende opgave om het pu ik de rollen te doen vergeten die zo’n hoekw jford of Delon eerder hebben ge- Hermann Schreiber: „Keizer- wals”. Deze roman speelt zich af in het Wenen van 1866. Terwijl de strijd tussen Pruisen en Oostenrijk voortduurt, herleeft nog eenmaal de romantische en onvergefelijke periode van de grote Johan Strauss, (ƒ26,90). Een paar bijzonder mooie en goe de uitgaven op handvaardigheids- gebied: Weven en Batik, Else Re- gensteiner geeft ideeën en tech- ig Nagta nieken in het: „Handboek voor We- keukenl vers”. Handweven blijft een boei- 3 slpla ende bezigheid en wordt door de estiging. -- - de Mees r 1 kamers. techniek en de verkregen patronen 29, Uw duidelijk naar voren springen. Ook 2746 de Batik beleeft een periode van en NBM-f verh°°gde belangstelling, hetgeen zeker voor een deel valt toe te lerica had net zo goed kunnen luiden: lüien’11 !i 11 men8eün8 van verschillende sensatie- oilet W DrteR Het gaat om een feitelijk irreële en

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23