Israel verzocht zich terug te trekken IRA-leider gepakt in Noord-Ierland Groot deel Bretonse kust besmeurd Duikers maken einde aan Zuidafrikaanse Wereldbevolking in een jaar met 77 mln gestegen FRANSE REGERINGSCOALITIE BEHOUDT HAAR MEERDERHEID Kerken mogen nu multiraciaal zijn Bhoetto krijgt doodstraf voor bevel tot moord oliestroom uit supertanker FOYLES HOEMPELDIE Akkoord in grafische sector Bondsrepubliek CARMIGGELT er*- 2 MAANDAG 2 O 3 MAART BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 ioen Zes maanden otest Hing ben de 19 nu” öpera- ienvei- is een >rand •maal slems Slangen Jnity usie ikers ijnen 'en zul- jedood, ur voor eld. De imende dollar “k naar apanse zan het in het dolfij- ichtten gepro- Irelid van de id van I Jtrecht miging Bloe st 1977 nenten door Nico Scheepmaker NEW YORK/JERUZALEM/ TEL AVIV/BEIROET/DAMASCUS (AFP, Reuter, UPI). De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft vannacht de laatste obstakels weggenomen voor het sturen van een uit 4.000 man bestaande vredesmacht naar Zuid-Libanon. De Veiligheidsraad heeft Israel tevens verzocht om zijn troepen uit Zuid- Libanon terug te trekken. adrid iraan 360.000 ring zal iber j.l miljoen tnjfel zenden troepen naar Libanon 1 168 137 113 16 ^.v In een toespraak ter opening van een conferentie van ministers van Buitenland se Zaken en Defensie van de landen van „Het Front der Vastbeslotenen”, spoorde larden- s broer in het Aange- )okver- al, Gui- esloten malise- 70 ver val op loslem- s tot de eld we- ter van ibi, zijn eld. BONN. (DPA) De besprekingen tus sen werkgevers en vakbonden over de invoering van elektronische systemen in de Westduitse grafische sector hebben gisteren in Bonn kort voor middernacht tot een akkoord geleid, dat echter nog aan de leden van de aangesloten organisaties moet worden goedgekeurd. Zo is in Bonn meegedeeld. De tellingen beslaan het tijdvak tussen juni 1975 en juni 1976. De groei met 77 miljoen komt neer op een percentage van 1,9. Als dit zo blijft zal de wereldbevol king over 37 jaar meer dan acht miljard bedragen. De bewoners van het gebied zochten in allerijl een goed heenkomen in de schuil- communisten links-radicalen extreem-linkse karididaten BREST. (UPI en Reuter) Duikers heb ben gisterochtend een eind gemaakt aan de oliestroom uit de supertanker „Amoco Cadiz”, die donderdagavond tijdens een storm voor de kust van Bretagne op de rotsen sloeg en in tweeën brak. 86 in 74 12 De communistische partijleider Mar- chais weet het verlies ook aan de verdeeld heid van links. Hij zei dat de arbeiders zich ongetwijfeld teleurgesteld zullen voelen door dit resultaat. Marchais zei Verder in zijn verklaring, dat de regeringspartijen over een geringer overwicht zullen beschikken. „De proble men blijven, de crisis blijft bestaan, de strijd zal worden hervat. De communisti- Bij de reacties op de uitslag zei de socia listenleider Mitterrand dat de communisti sche partij de schuld had van de neder laag. „Het is duidelijk dat de hoop de bodem werd ingeslagen op 22 september j.l.”, aldus Mitterrand. Op die dag konden de drie partijen in de Unie van Links het niet eens worden over een „actualisering” van hun gemeenschappelijk program uit 1972. „De geschiedenis zal oordelen over hen die daarvoor verantwoordelijk zijn”, zei Mitterrand, die daarmee duidelijk op de communisten doelde. Intussen werd een lading slangen van in totaal zes ton uit Amsterdam naar Bretag ne overgevlogen. Daarmee wil men de resterende 140.000 tón olie uit de „Amoco Cadiz” overpompen in andere tanksche pen. De daarvoor nodige pompen worden uit Detroit aangevoerd. De in Liberia gere gistreerde supertanker was met 220.000 ton lichte Arabische olie op weg naar Rotterdam. Chaddam de betrokken landen aan, „een eind te maken aan de toestand van beslui teloosheid in het verweer tegen de vijand”. Gisteren is de kans dat er een Arabische top over de Israëlische invasie in Zuid- Libanon komt aanzienlijk toegenomen doordat koning Chaled van Saoedi-Arabië zijn toestemming gaf voor een dergelijk treffen. Met Saoedi-Arabië is het aantal Arabi sche landen dat zich nu voor een top heeft uitgesproken op acht gekomen. De andere zeven zijn Koeweit, Bahrein, Libanon, Ga- tar, Noord-Jemen, de Verenigde Arabi sche Emiraten (VAE) en Jordanië. Dit werd gistermiddag door de Arabische Li ga in Cairo bekendgemaakt. De Franse politie ondervroeg in het weekeinde de Italiaanse gezagvoerder van de „Amoco Cadiz”, Pasquale Bardani, en de schipper van de Westduitse sleepboot „Pacific”, Reinhardt Weiner, die tever geefs had getracht de supertanker van de kust weg te slepen, toen dit schip als ge volg van een roerdefect onbestuurbaar was geworden. De twee kapiteins waren zaterdag aan gehouden in verband met het onderzoek naar de aansprakelijkheid voor de groot ste vervuilingsramp die Frankrijk ooit ge troffen heeft. De Franse regering maakte bekend dat premier Raymond Barre maatregelen be studeert om de vissers in het betrokken gebied en anderen die schade lijden, scha deloos te stellen-. Met name dreigt ook het toerisme in Bretagne de dupe te worden van de olieramp. sche partij zal meer dan ooit haar politieke streven voortzetten om alle krachten te bundelen die een verandering in het beleid wensen”, aldus Marchais. De leider van de beweging van links radicalen, Robert Fabre liet weten dat zijn partij zich onverwijld uit de Unie van Links zal terugtrekken. Volgens hem had den de communisten door hun „steeds toenemende eisen” de geloofwaardigheid Van links ernstig aangetast. Premier Barre onderstreepte in een ver klaring gisteravond dat „het gezonde ver stand had gezegevierd”. De eerste minister prees de president, die had besloten de verkiezingen op het wettelijk aangegeven moment te houden en niet eerder. Hiermee opende premier Barre opnieuw de interne strijd tussen de aanhangers van de presi dent, en de gaullisten van Jacques Chirac. Het was Chirac geweest die als premier had bedankt, juist omdat de president diens raad niet had willen opvolgen om de verkiezingen te vervroegen. „Weet je wat”, zei Peter, „ik kijk wel even in het tefoonboek van Londen”. Hij verwijderde zich van de telefoon, en onwil lekeurig kwam de gedachte bij me op dat dit wel eens een duur telefoontje kon wor den, waarvoor ik bij Foyles een hele plas tic tas vol boeken had kunnen kopen. Vrij snel was Peter weer terug. „Foyles Foy les zei hij, en jawel, daar had hij het al: Charing Cross Road. „Maar dit boek is al een jaar oud, weet je wat, ik haal de hoempeldie even”. Wat een hoempeldie was wist ik niet, maar het zou wel iets met theedrinken te maken hebben, dacht ik, want ik sla geen Engelse serie over. Ik bleek het niet goed verstaan te hebben, maar begreep dat hij een soort Gouden Gids was gaan halen, want hij zocht eerst BOOKSHOPS op, en stuitte daarna op Foyles, in Charing Cross Road. „En dit boek is van Kerstmis, dus nog niet zo oud”, zei Peter. „Maar weet je wat ik doe? Ik rijd er morgen even langs, en als Foyles dan toch weg is, bel ik even”. „Foyles weg uit Charing Cross Road?”, zei ik ongerust tegen mijn vrouw, „dat kan toch niet?” Ik besloot Peter Brusse in Londen te bellen. „Moet je horen”, zei ik, en ik vertel de hem wat Carmiggelt geschreven had. Unity singse sleept, de ge- n sep- De At- ’ustus izand. ij. Op. ?n van NEW YORK (Reuter). Van 1975 tot 1976 is de bevolking in de wereld met 77 miljoen gestegen tot 4.044 miljard. Dit blijkt uit het jongste demografische jaar boek van de Verenigde Naties. an de Hout- 1 1981 i bon- wordt an de ander djeen- W in -gene nklijk r 1978 bt bij ntslag d met ntigde (CAN) in een wach- eggen. CAN, en tot en ver en van ;aan. JOHANNESBURG (AFP). Alle ker ken, gelegen in de stedelijke gebieden van Zuid-Afrika, mogen voortaan multiraciaal zijn, tenminste zolang zij zich alleen maar bezighouden met religieuze zaken. Dit heeft Connie Muller, de Zuidafri kaanse minister die speciaal belast is met de problematiek van de zwarte bevolking, zaterdag in Johannesburg bekendge maakt. Muller zei dat de zwarten die de normale kerkelijke diensten willen bijwo nen, daarvoor geen vergunning nodig heb ben. Maar zij hebben wel een officiële vergunning nodig om grote kerkelijke bij eenkomsten te kunnen bijwonen. Muller wees erop dat een en ander niet betekent dat de kerken voortaan verplicht zijn hun deuren voor iedereen op elk gewenst ogen blik te openen. „Maar moet je’s horen”, zei ik, „dat kan toch helemaal niet? We zijn vorig jaar november nog in Londen en ook in Epyles geweest. Met alle respect voor de Britten, maar zij kunnen toch niet binnen vijf maanden die gebouwen van Foyles om laag halen en er dan ook nog een splinter nieuw bankgebouw voor in de plaats zetten”? rg een jen de onden- NV in 0 men de, dje /an de werk- jventig Volgens de politie is Hughes het hoofd van eep goedgetrainde guerrillagroep, die verantwoordelijk wordt gesteld voor een reeks aanslagen met boobytraps, die aan zeker een tiental politiemannen en militai ren het leven kostten. Veiligheidsraad besluit tot kelders. Het is nog niet bekend of er doden of gewonden gevallen zijn. Uit de be schieting blijkt dat de Palestijnse guerril lastrijders nog steeds in het zuiden van Libanon actief zijn, ondanks de vier dagen van zware strijd in dit gebied. De Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Abdel Halim Chaddam, heeft gisteravond alle Arabische landen uitge nodigd, „hun verantwoordelijkheden op zich te nemen en troepen naar Syrië te zenden, of over Syrisch grondgebied, te neinde de strijd van de Arabische natie te versterken”. Ik was er intussen allang van overtuigd dat Simon Carmiggelt zich verkeken moest hebben, hoewel je de gebouwen, met de grote gele vlak als oriëntatiepunt, toch moeilijk voorbij kan lopen zonder ze te zien. Ik belde Carmiggelt op, hij was m gesprek, na een tijdje kreeg ik hem dan toch en ik vroeg: „De hoeveelste ben ik al die vanavond opbelt?” „Dat ligt er maar aan waarover”, ant woordde hij. „Over Foyles”, zei ik. „Je bent de eerste”, zei hij, „is daar dan iets mee?” „Ja, volgens mij en Peter Brusse staat het er nog steeds, in Charing Cross Road 119”. „Maar ik heb die hele straat op en neer gelopen”, zei Simon Carmiggelt, „op een ochtend toen ik nog niks gedronken had! En die oude dame zei toch ook dat Foyles verhuisd was!” „Die oude dame”, zei ik en ik liet mijn stem nu tot gefluister dalen), „dat was Foyles!” Vast staat nu, dat met ingang van van ochtend in Baden-Württemberg voor onge veer 200.000 metaalarbeiders in 150 bedrij ven uitsluiting geldt. „Laat mijn volk leven”. De Israëlische ambassadeur Chaim Herzog verklaarde eerder dat het voorstel van de Veiligheids raad „inadekwaat” was en dat Jeruzalem zelf zou bepalen hoe lang men in Zuid- Libanon wil blijven. Het was de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, die voorstelde een vredesmacht naai' het gebied te sturen. Het wordt dan ook als een succes voor de Verenigde Staten be schouwd dat er inderdaad een vredes macht naar Zuid-Libanon zal gaan. Het olietapijt werd zaterdag door een noordoostenwind naar het zuiden ge stuwd, waar de belangrijke havenstad Brest werd bedreigd. Gisteren draaide de wind naar het zuidwesten, waardoor het geheel zich in noordelijke richting ver plaatste. Het weerbericht voorspelde dat de wind verder naar het westen zou draai en, zodat dan de kust van Bretagne nog verder zou worden vervuild. De linkse oppositie was de verkiezingen ingegaan met de leuze: „Twintig jaar, dat is meer dan genoeg”. Volgens de laatste opiniepeilingen voor de verkiezingen was .meer dan de helft van de kiezers het daar mee eens. Bij de eerste ronde vorige week zondag bleek echter al dat links toch niet de verwachte meerderheid zou halen. De officiële uitslag, nadat de uitslagen van alle 491 districten binnen waren, is als volgt: centrum-rechts: gaullisten giscardisten en reformateurs andere rechtse kandidaten links: socialisten (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De positie van de Franse president Giscard d’Estaing is verstevigd door de uitslag van de tweede ronde van de parlementsverkiezingen. De centrum-rechtse regeringscoalitie behield haar meerderheid. 6 200 (oud) 177 (nw.) 103 91 291 (oud)297 (nw.) 148 57 percent van de mensen in de wereld woont in Azië: 2,304 miljard. Europa neemt 11,8 percent voor zijn rekening ofwel 476 miljoen. Afrika telde in het ge noemde tijdvak 412 miljoen mensen, ofwel 10,2 percent. Op dit laatste continent is de bevolkings groei het grootst. Van de 43 landen hebben er 37 een groeipercentage van twee of meer. Negen daarvan komen uit op drie percent of meer. Foyles is zo groot, dat De Slegte erbij vergeleken niet meer dan een goedgevulde boekenkast is. We trokken er altijd een hele ochtend voor uit, zorgden dan dat we voldoende plastic tassen bij ons hadden, en spraken tevoren zorgvuldig af waar we elkaar in de bedevaartplaats zouden tref fen, als we elkaar onverhoopt zouden kwijtraken. Big Ben, Piccadilly Circus, Drury Lane Theater, Foyles, Harrods die kun je toch niet allemaal door bankge bouwen vervangen zonder Londen te ver vangen? (Van onze redactie buitenland) LAHORE. De Pakistaanse Hoge Raad heeft oud-premier Zulfikar Ali Bhoetto zaterdag veroordeeld tot de doodstraf wegens moord. De rechters vonden de politicus schuldig aan het be velen van de moord op Nawab Moham med Ahmed Khan, de vader van een fer vent tegenstander van Bhoetto. Diens ad vocaat heeft gisteren meegedeeld dat de oud-premier tegen dit vonnis in hoger beroep gaat. Behalve Bhoetto kregen nog vier men sen de doodstraf. Zij werden schuldig be vonden aan.samenzwering en het uitvoe- ren van de moord. In verscheidene delen van Pakistan werd gisteren gedemonstreerd tegen de veroordeling van Bhoetto. In Lahore gin gen duizend staalarbeiders in staking om te protesteren tegen het vonnis. In Karatsji werden 50 mensen gearresteerd toen zij demonstreerden tegen de uitspraak van de rechtbank. De oud-premier zal ook nog moeten te rechtstaan voor beschuldigingen omtrent verkiezingsfraude, misbruik van over- heidsfondsen en politieke corruptie. WW* «W'1' X v> 1 „Ik weet niet beter of Foyles is nog steeds op Charing Cross Road”, zei Peter, „maar zeker weten doe ik het ook niet, want ik kom er de laatste tijd niet meer omdat het er zo groot is dat je er nooit iets kan vinden. Naar Upper Berkeley Street, zei je?” De naar schatting 80.000 ton olie die al uit het schip is gestroomd, vormt een reus achtige vlek van ongeveer 60 bij 18 km die al een groot stuk van de Bretonse kust heeft besmeurd. Zaterdagavond besloot de Franse marine met tegenzin, chemische middelen te gebruiken om de olie te be strijden. Men is er namelijk niet zeker van of de bestrijdingsmiddelen niet even funest voor het milieu zijn als voor de uitge stroomde olie. De vlek wordt nu bespoten met polystyreen schuim dat de olie aan elkaar doet klonteren tot ballen die dan later kunnen worden opgeruimd. De onderhandelingen om tot een oplos sing te komen in het loonconflict in de metaalindustrie van Baden-Württemberg zijn gisteravond in Ludwigsburg zonder resultaat geëindigd. De vertegenwoordi gers van de vakbonden en van de onderne mers zijn uit elkaar gegaan, zonder dat een nieuw tijdstip voor onderhandelingen werd vastgesteld. BELFAST. (Reuter) De Veiligheids politie in Noord-Ierland heeft donderdag een van de meest gezochte IRA-leiders, de 21-jarige Sean Patrick Hughes, na een vuurgevecht gearresteerd, zo heeft de poli tie zaterdag pas bekendgemaakt. Hughes werd in een vuurgevecht gewond, evenals twee Britse soldaten, van wie een later in het ziekenhuis overleed. Wat betreft de levensverwachting voor mannen en vrouwen komt Nederland voor in het rijtje waar deze het hoogste is. Noorwegen staat bovenaan waar het de vrouwen aangaat met een gemiddelde le vensduur van 77,83 jaar. Voor Nederland ligt het aantal jaren gemiddeld geval op 75 of iets hoger. De gemiddelde man leeft in Zweden het langst: 72,07 jaar. Wat Neder land aangaat is dit 70 jaar of iets meer» De Israëlische premier Begin heeft bij aankomst in New York verklaard dat zijn land pas zijn troepen zal terugtrekken, als verzekerd is dat de Palestijnen vanuit Zuid-Libanon geen acties meer kunnen ondernemen. Die garantie wil hij bespre ken met de Amerikaanse president Carter met wie hij morgen een gesprek heeft. Het Israëlische leger was gisteren heer en meester in Zuid-Libanon, tot aan de rivier de Litani. Alleen de havenstad Tyre was nog niet helemaal in Israëlische han den, ondanks zware aanvallen. Groot-Brittannië, deze maand voorzitter van de Veiligheidsraad, diende een voor stel in waarmee de raad akkoord kon gaan. In een emotionele rede riep de Liba- nesé ambassadeur Ghassan Tueni uit: De V.N.-troepen zullen voor zes maan den naar het gebied gestuurd worden. De Veiligheidsraad kan beslissen die periode te verlengen. De kosten voor het eerste halfjaar schat V.N.-secretaris-generaal Kurt Waldheim op ongeveer 145 miljoen gulden. Volgens waarnemers zullen binnen 24 uur al Oostenrijkse en Zweedse soldaten, die nu op de Golan-hoogte en in de Sinai gestationeerd zijn, in Zuid-Libanon aanko men. Zij worden aangevuld met Ieren, Noren, Nepalezen en Nigerianen. 12 leden van de Veiligheidsraad stemden voor de resolutie. De Sovjet-Unie en Tsjechoslo- wakije onthielden zich van stemming. Chi na deed niet mee. De Syrische president Hafez Al-Assad heeft in een interview met het Amerikaan se weekblad „Newsweek” verklaard dat Syrië zich niet zal verzetten tegen het stati oneren van een V.N.-vredesmacht in Zuid- Libanon. Hij zei echter wel dat men zich geen al te veel illusies moet maken over de vraag of deze troepenmacht de vrede in het gebied kan handhaven. De Israëlische troepen zijn gisteren doorgegaan met hun opmars in Zuid-Liba non. Zij controleren nu het gehele gebied tot aan de rivier de Litani, behalve rond de havenstand Tyrë. Daar voerden de Israë liërs hevige bombardementen uit. Duizen den mensen vluchtten uit de stad in de richting van Beiroet. Israel heeft nu onge veer 10 procent van Libanon in handen. Een twintigtal zware artilleriegranaten, afgevuurd door Palestijnse guerrillastrij ders, is zaterdag terechtgekomen op Israë lisch gebied ten zuiden van de grens met Libanon. „Heb je Kronkel al gelezen”, vr,oeg mijn vrouw vorige week. „Nee, nog niet”, zei ik. „Bereid je dan maar op het ergste voor”, zei ze. Ik vreesde al dat hij mij, op welwillende toon, van een flagrant geval van plagiaat had beschuldigd, maar dat viel tegen. Het was erger. Hij beschrijft hoe hij zich in Londen naar Foyles op Charing Cross Road begaf, dat hij omschrijft als „een groot vergrijsd bouwwerk, van kelder tot dak volgestouwd met oude boeken en nieuwe uitgeversrestanten”. Maar het blijkt dat in de acht jaar dat hij Londen links heeft laten liggen op de plaats van Foyles een splinternieuw bankgebouw is verrezen, en een behulpzame oude dame vertelt hem dan dat Foyles zich nu in de Upper Berkeley Street bevindt, waar hij „gereclasseerd blijkt te zijn tot een keurige moderne boekhandel, die het rommelige verleden is vergeten”. Zijn vrouw riep, dat daar de afdeling Education van Foyles gevestigd is, maar dat Foyles volgens haar nog steeds op de oude plek stond. le delen irid een irkloos- de och- le Cam- Deze foto geeft een goede indruk van de schade die de olie van de Liberiaanse tanker „Amoco Cadiz” heeft aangericht aan de Bretonse stranden. Vijfentachtig percent van de kiezers ging gisteren naar de stembus. Dat is een record in Frankrijk. Volgens politieke waarnemers is de grote opkomst in het voordeel van de regeringscoalitie geweest. Deze was tevoren bezorgd geweest dat een deel van haar aanhang thuis zou blijven omdat de strijd toch al beslist zou zijn. De linkse leiders Mitterrand, Marchais en Fabre, die in de eerste ronde vorige week zondag niet gekozen werden, kregen gisteren hun mandaat. Barre en Chirac van de regeringscoalitie werden vorige week al gekozen. XX - 'y.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3