Zes vrouwen beroofd van tassen Amateurmusici goed op dreef Bazarspullen gestolen uit Ichtusburght Bazar helpt twee IJmuidense scholen aan extra inkomsten Veel actie in een eigen huis voor zoveel mogelijk mensen.... ,,De Brulboei” HOOGOVENS ALS ZAALHUURDER BUITEN BEELD I t ■■Hl Oude ansichten in Stadhuis Velsen 4 MAANDAG 20 MAART 19 7 8 5 VELSEN-IJMUIDEN - vergroot daarom onze invloed,kies VVD, Koninginnegracht 57, Den Haag, tel.: 070-614121 Berusting MR. J.G. RIETKERK FRACTIEVOORZITTER 'B'S "'i VELSEN-NOORD. Het bedrijfsleven blijft als zaalhuurder be langrijk maar er zit een lichte kentering in het beleid van het cultureel centrum De Schouw dat negen jaar geleden aan de Bleyenhoevelaan geopend werd als specifieke verenigingsvoorziening. Het gebouw kwam tot stand met geld van Hoogovens. Dit staalbedrijf was tot voor kort de grootste klant voor zalenverhuur. In 1975 en 1976 veranderde dat op slag. Voor cursussen, ontvangsten en vergaderingen trok Hoogovens zich meer en meer op eigen gebouwen terug. In een tijd van plotseling noodzakelijke kostenbesparingen de goedkoopste oplossing. De beherende stichting probeert dat op te vangen door verenigingen en „losse groepen” voor gebruik van een of meer zalen te interesseren. De beheerder spant zich daarvoor in en de eerste resultaten zijn aantoon- I baar. Daarvoor wil de VVD zich inzetten. Wij willen dan ook dat de hypotheeklasten aftrekbaar blijven. Anders komen velen van U in grote moeilijkheden. En zou het ideaal van een eigen huis voor veel - vooral jonge - mensen met weinig eigen geld niet langer bereikbaar zijn. - Z, Verenigingsgebruik voorop bij exploitatie „De Schouw weer alg. uur trou weer ïtbij- 5(7 u. 50 u. 50 kard- next ?ctor rca”, !ont. (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) ontspannen bijna huiselijke sfeer is tot nu toe kenmerkend voor de uitvoeringen. De foto boven geeft een „spelmoment” weer. HetNoordhollands Jeugdorkest speelde zondagochtend in het Soli-Muziekcen- trum aan de Hagelingerweg in Santpoort. Begintijd was half twaalf, de gebruikelij ke tijd voor een koffieconcert. Het pro gramma vermeldde Suite no. 1 uit „Water- music” van G. F. Handel en gedeelten uit „Second Suite of Dutch Dances” (H. Ba- dings) en „Schilderijententoonstelling” (M. Moessorgsky). Vooral het laatste on derdeel, uitgevoerd naar een bewerking van de dirigent Bram Hijmans, kreeg veel waardering van het publiek. Het provinci ale jeugdorkest speelde zondag voor de tweede keer in Santpoort en begint er duidelijk enige naam te maken. Met onder de toehoorders veel bekende gezichten kan al van een min of meer vaste aanhang gesproken worden. De muziekvereniging „Soli”, die gastheer was, viert volgend jaar zijn 70-jarig bestaan. Een koffiecon cert als onderdeel van het jubileumpro gramma wordt serieus in overweging genomen. Op de foto beneden is het jeugdorkest in Santpoort aan het werk te zien. insd v ge- rstr.) 16 j. Terugdenkend aan 1976 en daarvoor zit hij een beetje in de sfeer van „de gouden jaren”. „De bomen groeiden toen voor Hoogovens tot in de hemel. Alles kon. Dat Met een wekelijkse bezetting van de gro te zaal van drie avonden lijkt dat voorlopig nog niet bereikt. Voor de kleinere zalen geldt hetzelfde. Velsen-Noord kan zich als gemeenschap van circa zevenduizend in woners in de handen wrijven met een centrum als De Schotiw, dat voor bedrij- komt niet meer terug”. Aanvankelijk opti misme heeft bij hem en zijn medebestuurs leden voor berusting plaatsgemaakt. Er wordt bijgestuqrd met optimaal zaalge- bruik als uiteindelijk doel. ven, Velsen-Noorders en zaalgebruikers van buiten Velsen met drie verschillende zaaltarieven werkt. Een direct uitvloeisel van de sociaal-culturele functie van het gebouw. De barexploitatie valt direct on der de beheerder. Met de prijzen voor consumpties heeft hij echter met de wen sen van de stichting rekening te houden. De Schouw wordt draaiende gehouden met gemeenschapsgelden. In 1976 werd door de gemeente 135.000,- op de exploi tatie toegelegd. Voor dit jaar is het ver wachte tekort ruim anderhalve ton. Tegenover een strak financieel beleid op het punt van rentelasten en afschrij ving staat het zaalgebruik tegen .tarieven waarin Velsen voor buurgemeenten een beetje toonaangevend is. Een kostendek kende zaalexploitatie is onbestaanbaar. Met die wetenschap is De Schouw acht jaar terug ook van de grond gekomen. Alleen kasteleins kunnen in combinatie met een baromzet nog iets doen. Maar daar is het verenigingsleven niet mee geholpen. De eerste melding kreeg de politie uit Velsen-Noord, waar een vrouw op de Melklaan was bestolen. Toen zij over het troittoir liep, reden de jongens met de bromfiets langs en rukten de tas uit haar hand. In de tas zat negentig gul den. De boodschaptentas werd later zonder portemonnee teruggevonden in de Kalkerstraat. Tien voor vijf is opnieuw in de Lu- meystraat een poging gedaan en om streeks vijf uur ook op de IJmuider- straatweg. Beide tevergeefs. laart •one. a. ai- uur. Lon- ntil; Ken is, te- los- 5 u.: leef- lene- r; di. 5.30- irey- iner, van- lina- iker- den; ider, U- Ann 3oli- isbo- Gra- xan- ling, den; Du- ech; rad; and, Eer- IJ- den; Vhit- che- opal Ar- i, IJ- nas- jrts- den; Omstreeks half vijf deden twee jon gens in de Snelliusstraat een poging, die echter mislukte. Om kwart voor vijf, zo werd bij de politie gemeld, is een vrouw in de Le Mairestraat van haar tas beroofd. Zij heeft nog geen opgave kunnen doen van de inhoud. Na het wegvallen van Hoogovens en een aantal andere bedrijven gaat dè stichting zich meer en meer richten op de verenigin gen die in Velsen-Noord overigens niet dik (gezaaid zijn. Als voorzitter van de behe rende stichting spreekt de heer R. de Boer van een situatie die meer overeenkomt met de functie van sociaal-cultureel centrum voor Velsen-Noord die De Schouw bij de jbouw is meegegeven. Er zijn zes zalen. Plaatselijke bejaardenclubs, de Velsen- jnoordse Aktiviteiten Kommissie en het plaatselijke tamboer- en trompetterkorps kwamen vorig jaar als nieuwe zaalhuur- Hers op de lijst door het wegvallen van „De Meerpaal” aan de Banjaertstraat. De be iaarden en de muzikanten kwamen in de t 14 ►che- ren. 'olw. 17.30 De scholen aan de Kerkstraat in oud- Umuiden hielden zaterdag de deuren wa genwijd open om in direct contact te tre den met de buurt Met daartegenover een aanlokkelijke kasopbrengst uit de evené- -- Wie er een toontje naast zat werd daar niet lelijk op aangekeken tijdens de schooluitvoering van de IJmuidense Vis sering Scholengemeenschap die vrijdag avond circa honderd toehoorders trok. Het evenement, waaraan door zesendertig amateurmusici werd deelgenomen, werd gehouden in de sfeervolle Engelmundus- kerk in Oud-Velsen. Bij de uitvoerenden waren docenten, leerlingen en ook oud- leerlingen. Voor het publiek, veelal ouders en ver dere aanhang van de deelnemers, viel veel plezier te beleven aan samenspel van orgel en trompet, blokfluiten en gitaar- en solo- werk op piano, orgel en klavecimbel. De instrumentalisten waagden zich onbe kommerd aan de klassieke meesters Van Beethoven, Chopin en Vivaldi. Een sona tine van de laatste voor blokfluit en klave cimbel sloeg prima aan bij de toehoorders. Naar voor koor bewerkte composities van de popgroepen The Eagles en Scott Joplin was het daarna een hele sprong. Een zang groep van twintig leerlingen besloot hier mee een evenement dat voor de IJmuiden- se scholengemeenschap een jaarlijkse tra ditie aan het worden is. Het concert van vrijdag was het derde in successie. Een In alle gevallen spreekt men van >twee jongens van ongeveer zestien jaar. De signalementen variëren van de helmen van oranje tot zwart, van de kleding van donker tot spijkergoed. De politie Velsen verzoekt een ieder die iets heeft gezien van de tassenroverij zich te melden bij de politie aan het hoofdbureau, telefoon 19019. VELSEN. Tot zes keer toe hebben vrijdagmiddag jongens op brom fietsen al dan niet geslaagde pogingen gedaan om tassen van winkelende vrouwen te stelen. Van drje vrohwen, onder wie een 77-jarige vrouw in de De Lumeystraat, werd een tas met porte monnee uit de handen gerukt. De oude dame in Oud-IJmuiden, die eveneens omstreeks vijf uur werd be stolen, raakte twee tassen kwijt met twee portemonnees waarin totaal 125 gulden. menten sneed het mes soepel aan twee kanten voor de leerkrachten en ouders die bij het gebeuren betrokken waren. „Ieder een is welkom. Alles moet weg” luidde de slogan. Oud-IJmuidenaren lieten zich dat zaterdag geen tweemaal zeggen. „Het zag letterlijk zwart van de mensen” meldde de heer Peet rond twaalf uur toen de „och tendspits” net achter de rug was. Tussen tien en elf uur was de drukte het grootst in de gangen en lokalen van de school. Bene den hingen meer dan vijfhonderd japon nen in het gelid bij de kledingverkoop en nog eens een eenzelfde aantal jumpers, vesten en truien. Op de gangen boven was het een complete uitdragerij met meubi lair en ander tweedehands goed. Vooral veel in Velsen woonachtige buitenlanders bleken tuk op huisraad. Verbluffend snel was alles verkocht. Ook het kleingoed als potten en pannen. Voor de rommelmarkt was vorig jaar al met inzamelen begonnen. Met een cirulaire aan de ouders werd handig ingehaakt op de ouderwetse schoonmaak. Een rad van avontuur, een stand met kunstnijverheidsartikelen en kinderspelen als vissen, koekhappen en ringwerpen brachten zaterdag ook nog heel wat geld in het laadje. De IJmuidense Duin en Dennenschool was zaterdag eveneens voor een bazar en aanverwante evenementen in rep en roer. Leerkrachten en oudercommissie mikten hier op een opbrengst van ƒ2500. Dat streefbedrag stond bij dit schoolgebeuren duidelijk centraal. Van het schoolgebouw aan de Willemsbeekweg bood het grootste gedeelte een kermisachtige aanblik. Kans en behendigheidsspelletjes in de lokalen en de aula en filmzaal volledig in beslag genomen door een rommelmarkt, een res taurant en een filmmarathon. De Drum band IJmuiden maakte de directe omge ving ’s morgens met een rondgang attent op de festiviteiten binnen de school, die tot vier uur voortduurden. De bazar had voor de Duin en Dennenschool het karakter van een gerichte aktie. Een open dag wordt op deze school voor moeilijk lerenden altijd kort na de jaarwisseling gehouden. Van de opbrengst gaan komende zomer dertig- van de zeventig-leerlingen naar een vacan- tiehuis in Naarden. Rond het middaguur zag het ernaar uit datlhet benodigde be drag dik gehaald zou worden. VELSEN. De Culturele Raad Noord- Holland zit op de nostalgische toer met de expositie „De beste wensen voor een paar centen” die in de periode 22 maart - 12 april naar Velsen komt. Het gaat om een collectie oude ansichten, zoals de naam al doet vermoeden. Ze worden in Velsen geëxposeerd in de burgerzaal van het stadhuis. Wethouder H. J. Scheeper opent de expositie woensdagmiddag om vijf uur. voor de tentoonstelling, die 300 prent briefkaarten omvat, is een greep gedaan uit de ansichten collectie van 70.000 stuks die het Rijksarchief in Haarlem in eigen dom heeft. In elke gemeente waar de ten toonstelling komt wordt met een aanvul lende collectie ingehaakt op het plaatselij ke verleden. In Velsen gaan de „eigen kaarten” vooral over Oud-Velsen en de buitenplaatsen aan de binnenduinrand. Voor behoren en getogen Velsenaren biedt de expositie een goede kans over vroegere situaties het geheugen op te frissen. In de prentbriefkaartencollectie is heel Noord- Holland vertegenwoordigd. I IJMUIDEN. Na de zaterdag gehou den schoolbazar hebben de Moerberg- school en de Moerbergkleuterschool het geld bij elkaar voor aankoop van een Ifihnprojector. De oudercommissies die de bazar en een reeks andere evenementen op touw zetten namen de hiervoor beno digde drieduizend gulden als richtbedrag. De klap kwam in 1976 hard aan. De huuropbrengsten kelderden dat jaar naar 62.000. Tegenover een huuropbrengst van 71.000 het jaar daarvoor een diepte punt dat de stichting inmiddels teboven is gekomen. De beherende stichting (Stichting tot Oprichting en Exploitatie van Gebouwen voor Sociaal en Cultureel Werk Velsen) heeft Hoogovens nu als huurder vrijwel afgeschreven. De heer E. J. van der Meer richt zich als beheerder meer en meer op het verenigingsleven in Velsen-Noord en de directe omgeving. Het zaalgebruik uit die hoek neemt toe. IJMUIDEN-In de nacht van vrijdag op zaterdag is in Ichtusburght aan de Fahrenheitstraat ingebroken. Uit de zaal van dit gebouwtje, waar spullen stonden voor de bazar van de korfbalvereniging v-K-V„ zijn enkele goederen gestolen. De bazar heeft zaterdag gewoon doorgang kunnen vinden. Het is ruimschoots gehaald. Het program ma omvatte naast een bazar, een rommel markt, een kledingmarkt en een school kennis voor leerlingen, ouders en andere belangstellenden. De start was om tien uur ’s morgens. Ver voor het middaguur kon het schoolhoofd C. Peet van de basis school al triomfantelijk een rondje koffie weggeven. Het geld was er. Via de achterdeur zijn de inbrekers het Pand binnengekomen. In de bazarzaal werden zes kasten opengebroken, waar uit de spullen zijn gestolen. kou te staan toen dit gebouw in particulie re handen kwam. Velsen-Noord be schouwt de sluiting van De Meerpaal nog steeds als een verarming. De Schouw biedt echter een goede uitwijkmogelijkheid waarbij de ietwat excentrische ligging nauwelijks een handicap is. Velsen-Noord weet negen jaar na de opening pas goed de weg te vinden naar een voorziening die voor velen een beetje als dependance gold van de staalgigant Hoogovens. Als dorps huis heeft De Schouw nog niet optimaal gefunctioneerd. Tot yoldoening van stich tingsvoorzitter De Boer zit daar nu einde lijk verandering in. In 1976 leefde bij be heerder Van der Meer en het stichtingsbe stuur nog de hoop dat het met de terugval lende belangstelling van Hoogovens „wel weef goed zou komen”. Een opvatting die inmiddels door de praktijk achterhaald is. „De Schouw kan zonder Hoogovens uitste kend aan zijn doel beantwoorden door intensiever verenigingsgebruik” zegt De Boer nu. ,De Schouw" aan de Bleyenhoevelaan; meer en meer een pleisterplaats voor Velsen-Noord zelf. IJMUIDEN. Het Buurthuis „De Brul boei” speelt na Paas met een vakantiepro gramma in de paasvakantie van de IJmui dense scholen. In de periode 28 maart tot 1 april wordt een serie activiteiten aange- kondigd met passief vermaak (film, disco) maar ook onderdelen met eigen inbreng van de deelnemende jeugd. Het vakantieprogramma begint dinsdag na Paas 28 maart met broodbakken voor jeugd van 4 tot 8 jaar die hiervoor tussen tien en half twaalf in het buurthuis terecht kan. De groep 6-12 jaar kan zich op - 29 maart uitleven in een tekenwedstrijd (opdracht: het ideale buurthuis) op dezelf de tijd als bovengemeld. Roeien en spelen bij De Uiterton het buitenhuis van De Brulboei in Spaarndam is op de zelfde dag voor 8-12-jarigen bedoeld. Vertrek op de fiets om tien Uur ’s ochtends bij het buurthuis. Om vijf uur ’s middags is ieder een weer terug. Punt voor donderdag: weer een dagje Uiterton (zelfde leeftijds groep) en tussen twee uur en half vier een spelmiddag voor jeugd tussen 4 en 8 jaar. De vrijdag wordt besteed aan schilder werk in Oud IJmuiden (tegen dichtgetim merde panden) tussen twee en vier uur voor de groep 8-12 jaar. Oude plunje aantrekken is eerder al een zinnig advies gebleken. Het vakantieprogramma sluit op 1 april met een tekenfilmfestival. Om tien uur ’s morgens beginnend voor jeugd van 4-12 jaar. Kelderdisco is op dezelfde bedrieglijke datum voor jeugd boven der tien bestemd (twee tot vijf uur ’s middags). Hengelen naar een prijs. Een van de attracties die zaterdag op de Moerberg- school geld in het landje brachten. Z

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5