l&loord-Holland: bedrijf met zesduizend werknemers 3 Ze zullen wel plannen maken of zo ■I. DE MAN IN DE STRAAT SNAPT ER NIETS VAN o 99 Ziekenhuizen Subsidies Waterstaat Streekplannen V) ^1 1 AANDAG 20 MAART 19 7 8 9 Werk van rijk en gemeente. lil nt Wat de gemeente voor taken heeft is ook bekend. Maar wat i's daartussen in het provinciaal be w S meeste mensen wel vrij precies. g stuur nog rommelt, daar kunnen 133» stelling van maken. Die onbe kendheid van de provincie staat niet in verhouding tot het belang deze middelste bestuurs- HAARLEM. Het provinciaal bestuur mag zich van de drie bestuurslagen (rijk, provincie en gemeente) verheugen in de min ste belangstelling van het pu bliek. Wat het rijk doet, weten de ’PRcV/MClALE WATE^TAAT 2O«É>T EK NCOR z PAT U 6EEN) KJ Al AC MCE - TEN) sJ'J laag. Het werk van de provincie 36® heeft net zo zeer met het leven sa# van alle dag te maken, als het S werk van rijk en gemeente. STATENVERKIEZINGEN w 1 Provincie zorgt voor licht snelle wegen en droge voeten .50 RIEN POLDERMAN ür Mevrouw E. M. Vis ■ir E. C. Hulsebosch L. Zaal ir 23e 30 50 30 30 30 30 50 20 30 30 50 30 30 30 50 50 50 50 30 30 50 DO 00 30d 2^ uctricitéitsbedrijf. En of dit bedrijf Wt - - - 278,1 .Verreweg de oudste taak van de pro- incie is de zorg voor de waterstaat. De heer R. Bertels, een 30-jarige sales manager uit Krotenhoef, is lid van de WD. Hij legt uit, dat het provinciaal bestuur zich bezig houdt met het opzet ten en voorbereiden van streek- en be stemmingsplannen. „De leden Provincia le Staten maken voorstellen, waarover het college van Gedeputeerde Staten een beslissing neemt”, zegt hij. „En de com missaris van de koningin heeft alleen maar een adviserende taak bij het voor dragen van een nieuwe burgemeester. Hij draagt een kandidaat voor aan het ministerie van Binnenlandse Zaken en die neemt dat advies meestal over. Zo werkt dat”. Mevrouw J. Broek uit Wormerveer is ijverig bezig de gigantische etalageruiten van een winkel in een Zaandamse straat te zemen. Voor een gesprekje heeft ze nauwelijks tijd. Stemmen gaat ze wél op 29 maart, maar wat Provinciale Staten nu eigenlijk zijn is haar niet helemaal duidelijk. „Ik denk aan dat ze de belan gen van de provincie behartigen”, zegt ze, aan een nieuwe ruit beginnend. „Ze zullen wel in Den Haag gevestigd zijn”. „Nee, wie de commissaris van de konin gin is weet ik niet”. Mevrouw De Bruin, die blijkbaar gauw uit de gure wind de warme winkel in wil, laat het achterste van haar tong niet zien. Een zeer belangrijke taak van de pro vincie, zo niet de belangrijkste, is de Het is de vraag of de voorwaarden scheppende taak van de provincie hier (niet) ophoudt. Niettemin kan de provin cie de totstandkoming van zulk soort zaken aanmoedigen met subsidies. De provincie kan daarbij tevens beïnvloe den wat, hoe, waar, en in wat voor mate iets tot stand komt. Dat kan de provincie doen, door aan subsidies bepaalde voor waarden te verbinden. Zo kan de provin cie bevorderen dat er medische centra, sportterreinen, schouwburgen, etc. juist daar tot stand komen, waar dat past in de ruimtelijke ordening. Dat sluit dan mooi aan bij het doel van die ruimelijke orde ning: het menswaardig bestaan voor iedereen, dat wil zeggen ontplooiingsmo gelijkheden voor iedereen, of wel met een vervelend woord het algemeen „welzijn”. De provincie verleent die subsidies voor voorzieningen op het gebied van de gezondheidszorg, het maatschappelijk werk, de sport, de cultuur, het jongeren werk, de bejaardenzorg, de recreatie. En op zeer concreet ruimtelijk gebied, na melijk dat van de monumentenzorg, sub sidieert de provincie eveneens. Een gave stad, met fraai gerestaureerde oude hui zen, hoort immers ook onlosmakelijk bij een menswaardig bestaan. Heel „tastbare” taken heeft de provin cie ook. We noemden in het begin al het Provinciaal Electriciteits Bedrijf. Er is bestemmingsplan ruimte is voor de bouw van een 'sporthal of schouwburg. Maar daarmee staat die sporthal of schouw burg er nog niet. En wanneer die schouw burg is gebouwd, dan is daarmee nog niet het toneelgezelschap aanwezig om het bestaan van dat gebouw zin te geven. koningin in Noord-Holland is. Die van Utrecht is Verdam, dat weet ik wel. Ik woon niet in Noord-Holland, ben hier een paar dagen op bezoek. De provincie? Die heeft toch met die milieubelasting te ma ken, waarover een paar jaar geleden zoveel te doen was? Mevrouw Blij dam is op 29 maart weer thuis en gaat dan ook „gewoon” stemmen. „Waarop weet ze eigenlijk nog niet precies”. Tot in de puntjes gekleed en een af wachtend gezicht zettend, treed me vrouw H. H. M. Rood naar voren in de juweliers winkel waar ze werkt. De 35- jarige Alkmaarse wil best bekennen dat ze geen idee heeft wat provinciale staten doen. „Met de wegen en zo”, zegt ze wijfelend. „Nee, de commissaris van de koningin, dat weet ik niet. „Wél ga ik stemmen, maar op welke partij weet ik nog niet. Daar héb ik me nog niet zo in verdiept. Ik stem lang niet altijd op de zelfde partij, logisch, want er zit vaak een hele tijd tussen de verschillende ver kiezingen”. Gert-Jan Bak maakt een activistische indruk. Ijverig plakt hij een affiche, waarop een cultureel evenement wordt aangekondigd over oudere aanplakbil jetten heen. Hij houdt zich van den dom me. „Nou, misschien ga ik wel stemmen, misschien niet. Mijn vriendin vindt dat ik het moet doen, maar waarop ik eigenlijk stem weet ik ook niet”, zegt hij, een pseudo-onschuldige blik in de ogen. Dat het maar grapjes zijn, wordt al gauw duidelijk. De Alkmaarder weet best van politiek wanten en zijn uitstraling door snor en wapperend haar benadrukt, be vat de duidelijke kenmerken van de ge motiveerde politiek-geëngageerde jonge burger. En dan is er nog een man in IJmuiden (mijnheer J. van der Vijver, weegmeester bij de hoogovens), die zijn politieke inte resse beperkt tot het uitbrengen van een stem. Hij gaat naar de bus vanuit een soort volgzaamheid, wellicht in de hand gewerkt door de stemplicht, die zo lang heeft bestaan. En dat karakteriseert het beeld van de gemiddelde kiezer treffend: men is over het algemeen wel bereid naar de provinciale stembus te gaan maar weet niet waarom. Men stemt eerder om „ervan af” te zijn dan vanuit een poli tieke overtuiging. Met andere woorden: men geeft zijn mogelijke politieke in breng gemakkelijk uit handen en heeft daarmee het gevoel voldaan te hebben aan de status van Nederlands staatsbur- ook een Provmciaal Waterleidingbedrijf (met waterwingebieden, die tevens als recreatie- en natuurgebied dienst doen). Het Provinciaal Waterleidingbedrijf is momenteel in het nieuws, omdat het poogt de taak van een aantal gemeente lijke waterleidingbedrijven over te ne men. Daar bestaat hier en daar bezwaar tegen. Het Electriciteitsbedrijf heeft cen trales in Velsen en Diemen en een nieuw hoofdkantoor in aanbouw in Alkmaar. Als enige provincie heeft Noord-Hol land ook nog twee Provinciale Zieken huizen. Het zijn de psychiatrische inrich tingen in Santpoort en in Bakkum, bij Castricum. DICK PANMAN MARIA SCHLICHTING stuur nvg luinmciu, uaai XYLUlllcll velen zich nauwelijks enige voor geeft aan bedrijven, die afvalgassen wil len lozen in de lucht of afvalwater in de sloten en vaarten, vergunningen af. Lo zen zonder vergunning is verboden. En om een vergunning te krijgen moet een bedrijf voldoen aan strenge eisen. Zo’n eis kan bijvoorbeeld zijn dat een bepaal de giftige of gevaarlijke stof eerst uit het afvalgas of afvalwater wordt verwijderd. Technici van de waterstaat houden met meetinstrumenten in de gaten of water, lucht en bodem worden verontreinigd en in wat voor mate. De Provinciale Waterstaat is gevestigd in een apart kantoor aan de Zijlweg in Haarlem. ■claim, •n. sche sn sen. dit Alkmaar, in de buurt van een waren huis. Mevrouw C. Pieterse is een 61- jarige huisvrouw, die haar interesse in de politiek volledig verloren zegt te hebben sinds „er zo gerommeld is bij de formatie van het kabinet”. „Ik heb er geen kijk meer op. Op 25 mei van het vorig jaar heb ik nog overtuigd op de PvdA ge stemd, maar die zit niet eens in de rege ring. Daar begrijp ik niets van. Nee, ze doen maar. En bij de verkiezing van Provinciale Staten zal het wel net zo’n rotzooitje zijn. Politiek is allemaal één pot nat”. lezers) nog veel groter is (theoretisch [esproken tenminste). Laten we alles, so yat de provincie doet eens op een rij 40 i,t etten waar ze part-time werkt. „Toevallig”, zegt ze, „heb ik vandaag juist de stem- kaart in de bus gekregen. Nee, van poli tiek weet ik niets. De Commissaris van de Koningin? Die is toch gegijzeld? Ach, dat moet u mij niet allemaal vragen, Mijn man weet er meer van. Van de provincie heb ik geen verstand”. Tenslotte moet als taak van de provin cie nog worden genoemd het maken van plannen voor wijziging van gemeente grenzen en herindelingen (waar overi gens niet de provincie, maar de Tweede Kamer over beslist). De provincie houdt toezicht op het financieel beleid van de gemeenten. Het dagelijks bestuur van de provincie, het college van Gedeputeerde Staten, doet dienst als administratieve rechtbank in bepaalde geschillen tussen gemeenten en particulieren. Voorts geeft de provincie rijbewijzen af en heeft zij een coördinerende taak bij de zorg voor de openbare orde en veiligheid. Dit hoort bij de taak van de commissaris van de Koningin. Deze heeft ook ’n belangrijke taak bij burgemeestersbenoemingen. Noord-Holland is één van de elf provin cies die ons land telt. In sommige geval len hebben bepaalde provincies of groe pen van provincies tegengestelde belan gen. Een voorbeeld daarvan is de belan gentegenstelling tussen de Randstad- provincies (Noord- en Zuid-Holland en Utrecht) en de overige provincies, waar het gaat om de uitkeringen uit het pro vinciefonds (het fonds waar een belang rijk deel van de provinciale werkzaam heden uit betaald wordt). Maar in sommi ge kwesties hebben de elf provincies te genover bijvoorbeeld het Rijk een ge meenschappelijk belang. Om gezamen lijk op te kunnen treden zijn de provin cies daartoe verenigd in het IPO, het Inter Provinciaal Overleg. Het werk van de provincie Noord- Holland wordt gedaan door zesduizend ambtenaren, onder politieke leiding van zes Gedeputeerden, onder voorzitter schap van de Commissaris van de Ko ningin, politiek gecontroleerd door 79 Statenleden. Het einddoel van de ruimtelijke orde ning is als gezegd een menswaardig be staan voor iedereen: een behoorlijk dak boven je hoofd, een prettige woonomge ving, werkgelegenheid op niet al te grote afstand, goed openbaar vervoer, veilige wegen, niet alleen voor auto’s, maar ook voor voetgangers en fietsers, een gezond milieu (geen stinkende sloot achter je huis, geen gif in de lucht, geen vliegtuig lawaai), scholen voor de kinderen, goede medische voorzieningen, een theatertje hier en daar, kerken, bioscopen, sport velden, turnzalen, concertgebouwen, be- jaardengymnastiek en wat al niet meer. Het provinciaal bestuur probeert daar voor de ruimtelijke voorwaarden te 10 107.5» 30 47,51 >0e 79,54 UI 136® 82,» 26,® 44® 453 br,— 52* - 39,55 55,® 98,r WIL-- 103» 1. t. Hij bestaat al sinds 1881. De rovinciale Waterstaat heeft drie belang- jke taken: 1. De dienst zorgt er voor, dat u geen atte voeten krijgt door binnenstromend sewater of traag wegvloeiend regenwa- euvei *pr. Maar ook houdt de dienst in de gaten landbouwgronden en weilanden niet (drogen door te lage grondwaterstan- in. De technische zorg is in handen van e waterschappen en polderbesturen. rovinciale Waterstaat controleert of de aterschappen hun werk goed doen. 2. De dienst zorgt voor provinciale we- waarover het autoverkeer allerlei orpen en stadjes kan bereiken, die niet ereikbaar zijn via de rijkswegen. Of len die wegen snel of minder snel kan Zodra we bijvoorbeeld het licht aan- ruimtelijke ordening. Daarvoor beschikt de provincie over de Provinciale Planolo gische Dienst (PPD). Aanvankelijk was deze PPD een afdeling van Provinciale Waterstaat. Sinds 1961 is het een zelfstan dige dienst, gehuisvest in een apart ge bouw (gebouw Noord-Holland aan de J. Hamelinkstraat). De PPD heeft als voor naamste taak het maken van streekplan nen. In een streekplan wordt in grote lijnen aangegeven hoe de ruimte in een bepaald gebied moet worden gebruikt. Dus waar wegen moeten komen, waar huizen worden gebouwd, welk gebied bestemd is voor recreatie, welk gebied voor de landbouw en welk gebied voor industrie. De PPD wordt bij het opstellen van streekplannen geholpen door de scheppen. ETD (Economisch Technologische Dienst) en de Waterstaat, die economi- 73,1 59,1 lersoneel. En of dat weer goed werkt en KsT - 321 92.1 96,1 op kan de kiezer invloed hebben. Niette- HAARLEM. Bij de afdeling voor- fchting in het Provinciehuis in Haarlem Bgt een stapel handzame boekjes over Bet provinciaal bestuur van Noord-Hol- ind In simpele bewoordingen wordt ■schreven hoe dit orgaan in elkaar zit Bi waar de politieke verantwoordelijkhe id liggen. LWie met dit boekje in de hand op 29 ■aart naar de stembus gaat maakt een ■bede kans een bewuste keus te maken Sk het gaat om de verkiezingen van de 79 ktenleden, die de provincie Noord-Hol- few telt. Gezien de bijzonder lage graad ftan politiek bewustzijn bij de meeste Bezers lijkt het niet ongewenst het voor- ■htingsboekje in grote oplage te her- Bukken en voortaan samen met de stem part in de brievenbussen te stoppen. De ■rkiezingen van provinciale staten Baan zo mogelijk nog verder van de ■onsen af dan gemeenteraadsverkiezin gen of Tweede Kamerverkiezingen. Dit ffijk' een logisch gevolg te zijn van het Gemis aan betrokkenheid van de meeste pensen met het provinciaal bestuurlijk jpbeuren fcHet resultaat van een mini-enquête on- Br willekeurige bewoners van een aan tal plaatsen in Noord-Holland leverde het trieste beeld op van gebrek aan be- fegstelling en kennis van provinciaal Blitieke zaken. Dick Panman en Maria LSchlichting hielden „mensen van de praat’ staande en legden hen een aantal ■tegen voor. Uitgangspunt hierbij was pet verkrijgen van een globaal inzicht in argumenten waarmee kiezers wel of niet naar de stembus gaan. Zaandam, een drukke winkelstraat. Met enige trots vertelt de 50-jarige L. Zaal, medewerker van bouw- en woning toezicht in Zaandam, dat hij in Oostknol- lendam woont. „Ik ken ze natuurlijk niet persoonlijk”, zegt hij, doelend op de le den van Provinciale Staten, „en dat maakt de keus er niet gemakkelijker op. Ik-stem meestal gewoon op een partij zonder te kijken wie er op de lijst staan. gS, wat de provincie doet? Ik zou het niet Weten Ze maken natuurlijk ook plannen gPr bouwen en wonen, maar het fijne Met ik er niet van. Ik geloof trouwens Mt dat de verkiezingen van Provinciale Staten weinig verandering in het leven van de mensen zullen brengen. De Com missaris van de Koningin heeft volgens mij ook niets te vertellen. Nee, voor mij bpeft het allemaal niet zo nodig. Ik stem gewoon PvdA”. LMet haar wandelwagentje, waar een pèftallig kind in zit, stapt de 19-jarige [mevrouw E. M. Vis uit Almaar over het Itrottoir. Ze komt juist de kledingboetiek, T <1 3 loteerd ,oo 395® Rovinciale Waterstaat is de oudste :m 3iienst ,00 50 oo 36® van ,00 ,30 53; ,00 ,00 00 ,10 ,50 00 00 50 00 40 50 00 00 80 20b 50 50 132® ral in de provincie de zaken in het hon- 10 60 00 00 00 00 afleggen, hangt af van de politieke beslis singen van de Staten. En die politieke beslissingen worden weer bepaald door de politieke samenstelling van de Staten, afhangend van de uitslag van de ver kiezingen. Provinciale Waterstaat draagt voor die beslissingen de gegevens aan (verkeersonderzoeken). Maar of een be paalde bochtafsnijding, een rondweg, wegverbreding, of nieuwe weg opweegt tegen de schade aan landschap, dorpska- rakter of natuur, dat bepalen de Staten. De kiezers bepalen de krachtverhoudin- gen tussen autobelangen en milieuvoor- vechters. 3. De dienst probeert de vervuiling van water, bodem en lucht terug te dringen. De regering heeft wetten gemaakt om die taak voor het provinciaal bestuur moge lijk Je maken. Het provinciaal bestuur „Wat iemand gaat stemmen, is natuurlijk een privé-zaak”. E. C. Hulsebosch uit Beverwijk is wat opener. Hij gaat op 29 maart op het CDA stemmen. „Vorige keer heb ik PPR ge stemd, het gaat me eigenlijk meer om de mensen die er voor staan dan om de partij”. Dat Roel de Wit Noordhollands commissaris van de koningin is weet hij best en ook is hij op de hoogte van de taken van Provinciale Staten. „En Gede puteerde Staten worden uit de Eerste Kamer gekozen”, houdt Hulsebosch stug vol. Hij is best bereid tot een vriendschappelijke woordenstrijd. Geen wonder, want hij heeft geen last van koude wind of regen in het bankkantoor waar de 37-jarige Beverwijker en KRO- fan werkzaam is. „Ach ja. het wil me niet te binnen schieten. Hij was vroeger wethouder in Amsterdam. Natuurlijk, De Wit, ik wist het eigenlijk wel”. I. J. Broesder uit Ca stricum is, na een aarzelend beginnetje, best bereid wat over de Provinciale-Sta- tenverkiezingen te praten. De 42-jarige inwoner van Castricum gaat op 29 maart in elk geval wél naar de stembus. Maar daarmee is men er niet. De pro- sche en technische gegevens aandragen. vincie kan er wel op toezien, dat in een De bedoeling van een streekplan is het ordenen van schaarse ruimte in de pro vincie. Deze ruimtelijke ordening raakt tal van maatschappelijke terreinen. In het kader van een streekplan komen on der meer aan de orde: - economische vraagstukken - verkeersvraagstukken - problemen van milieuverontreiniging - vraagstukken van volkshuisvesting (woningnood) - bestuurlijke aangelegenheden. Al deze zaken houden onderling ver band met elkaar, beïnvloeden elkaar we derzijds op allerlei manieren en moeten op een juiste manier tot hun recht komen in het streekplan. De uiteindelijke bedoe ling van de ordening van onze ruimte is het streven naar (het behoud van) een menswaardig bestaan van de inwoners' van de provincie. In de streekplannen worden in feite de ruimtelijke voorwaar den opgesteld, die voor dat menswaardi ge bestaan de meeste nieuwsverhalen over het provinciale bestuur deze ruimte lijke ordening tot onderwerp hebben. Want met dat onderwerp zijn praktisch alle maatschappelijke terreinen gemoeid. Een streekplan beslaat hét grondge bied van verschillende gemeenten. De gemeenten zorgen voor een meer gede tailleerde ruimtelijke ordening van het gemeentelijk gebied. Dat gebeurt in be stemmingsplannen. Deze bestemmings plannen moeten, altijd kloppen met de grote lijnen van het streekplan. De PPD heeft tevens als taak om dat te controle ren. De PPD meldt aan het provinciaal bestuur, wanneer een bestemmingsplan niet klopt met een streekplan. Het pro vinciaal bestuur kan dan de gemeente die uit de pas loopt tot de orde roepen. „Nee hoor, ik bemoei me niet met poli tiek. Je hebt uiteindelijk toch niets te zeggen”. De oudere heer die korzelig deze uitspraak doet is al weer honderd meter verder. Hij wil niet praten over welke verkiezingen dan ook en naam en woonplaats, beroep en leeftijd vindt hij al helemaal zijn eigen zaak. De 22-jarige mevrouw Tempelaar uit Westzaan heeft blijkbaar wel even tijd en belangstelling. Ze weet te vertellen dat Provinciale Staten zich met „grotere din gen” bezighouden en dat dit bestuursor gaan de leden van de Eerste Kamer kiest. Maar wie of wat de commissaris van de koningin is, is voor haar een raadsel. Dat verhindert haar echter niet op 29 maart naar de stembus te gaan. G. Andriessen uit Amsterdam, 45-jari- ge vertegenwoordiger: „Nou, de Provin ciale Staten die behartigen de belangen van de provincie, die gaat over de wegen en zo. Ze zijn in Haarlem gevestigd. Wat ik ga stemmen weet ik nog niet precies. ger, en bovenal die van inwoner van een PvdA of D’66”. provincie. Door de straat flaneert in alle etalages kijkend de 48-jarge mevrouw Blijdam. „Geen idee, wie de commissaris van de Of uw scheerapparaat of wasmachine 72» als het u uitkomt werken, hangt af van de Jedrijfszekerheid van het provinciaal oed functioneert, hangt af van het be id van de direktie en de inzet van het op wat voor manier, hangt af van het U »eleid van Provinciale Staten, de provin- tiale volksvertegenwoordiging. En daar- ars Iron rlü IrizarzriT’ V»oNNnn 37,a min trekken de Statenverkiezingen aan- aJIJierkelijk minder kiezers dan Kamer- of 135® 97J 32011 jjevoorziening is dus democratische in- 57,» 41» 57® 36» 118® d°en de TV. maken we al gebruik van 30» de dienstverlening van de provincie: de S1* stroomleverantie van het provinciaal 56® electriciteitsbedrijfWe vinden die dienst 51* zo gewoon, dat we hem als vanz^lfspre- kend aanvaarden. Maar wat zouden ove- "7 1-7“ i“ 133’* derd lopen, wanneer het provinciaal elec- 167® triciteitsbedrijf een dag zou staken! Het 00ii! is een simpel en tamelijk direkt voor- 124® beeld van het belang van de provinciale 55® wèrkzaamheden voor elke huishouding. 50b 29® 50 135,3 60 00 00 80 00 00 20 00 00 00 50 60 20 20 60 80 00 495,1 gemeenteraadsverkiezingen. Zelfs op het terrein van de ener- 'loed mogelijk. Er zijn echter provinciale 1 Werkzaamheden, waarop de politieke in- fondsei ^ed (de invloed van de keus van de POMPEN), rj MOORO-' 01 ■A Gert-Jan Bak

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9