British Leyland lijdt verlies van 333 mln Toeneming van produktie in China Kranten in Bondsrepubliek weer verschijnen kunnen Als Pasen met een ei begint, laaft dan eindigen met kip, III aan lenevei I I s 1 'E AdVerstraeten (NKV): „Werkgevers willen helemaal niets tussen de bedrijven door Kamervragen verkoop RPS- woningen i Huur bescherming bedrijfspanden gevraagd CONFLICT NA HARD GEVECHT BIJGELEGD 15 ECONOMIE MAART 19 7 8 Afrikaans seminar tie Centrale Harculo Handel DDR-VS Metaal 12 Vander Vliet Wernink Beheer Rijnlandse Disconto Referendum over,BTW Werkgelegenheid Utrecht Bakker Beheer Geen prijscompensatie Varkensexport n 4 wt s ~TlN S D A G 2 1 '“JNKV heeft het geen enkele zin om het overleg u»voort te zetten, aangezien de werkgevers „ei genlijk helemaal niets” willen. Overleg textiel-cao afgebroken SU Andere knelpunten bij het cao-overleg waren volgens (ADVERTENTIE) foi 8,00 ■noi (ADVERTENTIE) Ook wordt de duur van het werken met De vandaag door de werkgevers afge- kondigde uitsluiting van drukkers en zet ters als antwoord op speerpuntstakingen is gistermiddag ingetrokken. De bevolking heeft het bijna een week zonder kranten moeten stellen. Verstraeten, dat de werkgevers geen prijscompensatie willen geven in december, dat ze de „vloer” in de prijs compensatie met maar zes gulden willen optrekken, dat ze de vakantietoeslag niet willen verhogen en het aantal vakantiedagen niet willen uitbreiden en dat ze niet bereid zijn tot een loonsverhoging van een half procent per 1 juli ter compensatie van de stijgende aardgasprijzen. „Ze willen gewoon niks, op die basis kunnen we niet verder.” De vandaag Edwardes zei dat op kor te termijn niet mag worden Voor de typografen en gelijk te stellen beroepen zal het verschil tussen het huidi ge en het nieuwe loon onbeperkt worden betaald Werknemers die aan de nieuwe techni sche apparatuur geen werk vinden, zullen met behoud van het huidige loon binnen het bedrijf worden omgeschoold. British Leyland heeft vo rig jaar 96 miljoen pond sterling geïnvesteerd. Ed- beeldschermen en het vraagstuk van de rusttijden geregeld. In vragen wijzen zij er op, dat de stijging van huurprijzen van bedrijs panden in Amsterdam en in Rotter dam „aanzienlijke” problemen ople vert voor het bestaande winkelappa- raat en dat de ondernemers vaak ge dwongen worden de stedelijke centra te verlaten. Volgens de beide kamerle den dragen deze ontwikkelingen het risico in zich van een verzwakking van de stedelijke functies. wardes deelde mee dat het bedrijf dit jaar aanzienlijk meer zou moeten uitgeven om vooruit te komen. Dit zal echter afhangen van de goedkeuring van de Britse regering. VanderVIiet Wernink Beheer heeft over eenkomstig eerder uitgesproken verwach tingen over 1977 een hoger resultaat be haald. De exploitatiewinst voor belastin gen steeg van 1,1 mln in 1976 tot 1,42 mln in 1977 en de nettowinst (inclusief een bijzondere bate) van ƒ1,1 mln tot ƒ1,75 mln. De omzet nam toe van 126 mln tot ruim f135 mln, aldus de onderneming. Mede in verband met deze positieve ont wikkeling, waarvan de directie verwacht dat zij zich in 1978 zal voortzetten, wordt voorgesteld de dividendbetaling te hervat ten en over 1977 een dividend uit te keren van 7 per aandeel van 100. Voor het laatst werd dividend betaald over 1973 en wel 10 per aandeel. Rijnlandse Disconto Bank heeft in 1977 de totale baten met 3,9 mln of 36,6 pet zien stijgen tot 14,6 mln. De nettowinst steeg van 2 mln tot 3,1 mln. De gemid delde kredietportefeuille steeg van ƒ96,9 mln tot 135,5 mln, zo blijkt uit het pros pectus behorend bij de uitgifte van ƒ25 mln 8,25 pet obligaties 1978 per 1984- 1993 waarop de inschrijving 30 maart openstaat. De koers van uitgifte wordt 28 maart bekendgemaakt. In Zwitserland zal op 3 december van dit jaar een referendum worden gehouden over het al dan niet invoeren van de belas ting op de toegevoegde waarde (BTW). Anderhalf jaar geleden heeft de Zwitserse regering voorgesteld een BTW-tarief in te voeren van tien procent. Dit voorstel werd met een tweederde meerderheid afgewe zen. Nu heeft de regering een tarief van acht procent voorgesteld. Deze BTW komt in de plaats van de bestaande omzetbelas ting. Invoering van de BTW levert de Zwit serse schatkist naar schatting 1,6 miljard frank (1.85 miljard gulden) extra op. Oost-Duitsland heeft de afgelopen we ken met Amerikaanse bedrijven langlo pende contracten gesloten met een geza menlijke waarde van ruim 500 miljoen dollar. De staatssecretaris van het Oost- duitse ministerie van Buitenlandse Han del, Gerhard Beil, deelde gisteren mee dat er op korte termijn intensief zal worden onderhandeld met Amerikaanse maat schappijen over tegenorders. De DDR pro beert de in het „westen” bestelde produk- ten geheel of gedeeltelijk te betalen met eigen produkten. Het werkgelegenheidsbeleid van de ge meente Utrecht moet zijn gebaseerd op de gedachte, dat de centrumfunctie van de stad in Nederland (wegens de daarbij be horende centrum gebonden werkgelegen heid) moet worden uitgebreid. In de indus triële sector moet de vestiging worden gestimuleerd van bedrijven, die een hoog waardig, arbeidsintensief produkt leve ren. Deze aanbeveling wordt geformu leerd in een nota die het gemeentebestuur van Utrecht gisteren heeft gepubliceerd. De nota bevestigt de al eerder gesignaleer de ontwikkeling, dat de werkgelegenheids situatie in het algemeen in Utrecht beter is dan waar ook, maar dat dat beeld wordt veroorzaakt door een uitzonderlijke groei van de dienstensector, terwijl de indus triële activiteiten sterk afnemen. De IJsselcentrale heeft voor ongeveer 130 miljoen orders bij bedrijven in Ne derland geplaatst voor de uitbreiding van de elektriciteitscentrale Harculo bij Zwol le, die in het „elektriciteitsplan 1982/83” is voorgesteld. De uitvoering van deze or ders levert werkgelegenheid van ongeveer 1000 manjaren op. De Nederlandse indus trie wordt maximaal ingeschakeld, aldus de IJsselcentrale. De totale investering voor deze uitbreiding van de Centrale Har culo wordt geraamd op ƒ325 miljoen. Gerard W. Bakker Beheer in Amster dam gaat haar activiteiten op het gebied van woningbouw, stadsherbouw en bouw- ontwikkeling in het buitenland uitbreiden Dit gaat gebeuren vanuit de vestiging in Brussel. Met het eerste project 37 luxe appartementen in Antwerpen is inmid dels begonnen, zo heeft de onderneming bij de viering van haar tien-jarig bestaan gezegd. Bakker Beheer heeft vijf werk maatschappijen en 80 werknemers. Op het ogenblik zijn 500 woningen in aan bouw. Volgend jaar wordt met de bouw van 200 woningen in Almere begonnen. De gemiddelde jaaromzet van Bakker Beheer is thans 50 mln. 9,50 9,50 1,40 Vrijdagavond sloten de Franse autoritei ten hun grens voor Nederlandse, Belgische en Luxemburgse varkens omdat er ge ruchten waren dat men gevallen van var kenspest in West-Vlaanderen had gesigna leerd. DEN HAAG (ANP). De PvdA-ka- merleden mevrouw Salomons en Kom brink hebben staatssecretaris Haze- kamp (Economische Zaken) gevraagd om een betere huurbescherming en een zekerie beheersing van prijzen voor bedrijfspanden. ilsche iten ïrsen, »r dit ;n euvel lil 50 50 50e 31 50 00 30 50 ,00 ,50 30 50 10 00 ,60 ,50 ,00 ,00 ,50 ,30 ,90 .10 ,20 ,00 f,50 1,50 1,70 1,50 1,90 1,70 ,00 1,00 ,60b 1.30 1,00 ,00 ,.50 ,50 i.OO 3,00 5,80 3,40e Verstraeten voegde hieraan toe, dat de bonden in de praktijk hebben bewezen dat werkgelegenheidskwesties met hen goed te regelen vallen, maar dat de werkgevers kennelijk denken dat dat op landelijk niveau niet moge lijk is. „De werkgevers zijn bang zich aan koud water te branden en ze spelen met vuur,” aldus Verstraeten. Hier mee doelde hij op die sectoren in de textielindustrie, die aan herstructurering toe zijn of die daar al mee bezig zijn. Daarvoor is de medewerking van de bonden nodig, maar die hebben daar voorlopig geen tijd voor omdat ze, aldus Verstraeten, nu wel gedwongen zijn om aan de slag te gaan voor afzonderlijke arbeidsovereenkomsten, hetzij per bedrijf of concern, hetzij per sector of per regio. „Onze primaire taak is nu eenmaal het regelen van de rechten en plichten van de werknemers in arbeidsover eenkomsten.” Herstructureringsmaatregelen, waarom de werkgevers zitten te springen, zullen nu, volgens Verstrae ten, dus vertraging oplopen. De kamerleden stellen zich op het standpunt dat deze prijsverhoging van een 85 procent verontwaardiging en onrust onder de betrokkenen veroor zaakt en zeggen dat het vragen van een dergelijke koopsom een sterk prijsop drijvende werking heeft. De kamerlte- den vragen de beide bewindslieden te bevorderen dat de RPS in overleg met de bewoners een koopsom bepaalt die redelijk is te achten. De minister voor Ontwikkelingssamen werking heeft 100.000 beschikbaar ge steld voor een werkseminar over „techno logie voor de basisbehoeften”, dat van 3 tot 5 mei in Dakar wordt gehouden. Circa 35 Afrikaanse onderzoekers en deskundigen van universiteiten, onderzoekinstellingen en particuliere organisaties zullen zich daar buigen over de vraag hoe de techno logie aangewend kan worden om verbete ring te brengen in de situatie van de arm ste bevolkingsgroepen. meer het volgende: - gegarandeerd wordt dat vakmensen (typografen) gedurende acht jaar na de omschakeling in hun be drijf met voorrang met de nieuwe techni sche apparatuur zullen werken; - door de omschakeling getroffen werknemers krij gen op de arbeidsplaatsen in de nieuwe technieken zes jaar lang compensatiebeta lingen voor het verschil tussen het oude en nieuwe loon. De produktie van staal, ruw ijzer, staal- produkten, non-ferrometalen, kunstmest, chemische vezels en veel andere goederen was in de eerste twee maanden van 1978 omvangrijker dan in de eerste drie maan den van 1977. Volgens het Volksdagblad is de produktie aan het begin van een jaar gewoonlijk kleiner dan in de laatste maan den van het voorgaande jaar. Een belangrijke toeneming deed zich voor bij de produktie van olie, kolen, elek triciteit, kunstmest, insectenbestrijdings middelen, landbouwtrekkers, verbran dingsmotoren, katoenen stof en garen, chemische vezels, zout en sigaretten. Over het algemeen werd ook meer winst ge maakt. De onrendabele bedrijven konden hun gezamenlijk verlies met 45,9 percent verminderen. LONDEN (Reuter). De Britse autoprodu cent British Leyland heeft over het afgelopen jaar een netto verlies geleden van 52 miljoen pond sterling (ongeveer 333 miljoen), vergeleken met een batig saldo van 44,2 miljoen pond in de vijftien maan den tot eind 1976. De direc teur van British Leyland, Michael Edwardes, heeft gisteren meegedeeld dat 1978 opnieuw een moei lijk jaar zal zijn voor het bedrijf, dat voor 95 per cent Brits staatseigendom is. (ADVERTENTIE) Hooghoudt BONN/STUTTGART (DPA). Westduitsers kunnen vanaf hun kranten weer lezen. Na een hard gevecht zijn de onderhandelaars - onder bemiddeling namens de regering van Josef Stingl en Hans Jiirgen Wisch- newski - het eens geworden over een ont- werp-cao inzake het invoeren van nieuwe technieken in zetterijen. De cao-commis- sie van de desbetreffende vakbond heeft gisterochtend eenstemmig het bereikte akkoord goedgekeurd. De arbeidsstrijd in de Westduitse me taalindustrie is verscherpt. In het gebied van Noord-W ürttemberg-N oord-Baden zijn circa 200.000 metaalarbeiders in 150 bedrijven uitgesloten Daarmee reageer den de werkgevers op de speerpuntstakin gen van 80.000 georganiseerde metaalar beiders. In de nacht van zondag op maandag hadden de onderhandelaars in Ludwigs burg bij Stuttgart na twee dagen overleg hun besprekingen zonder resultaat afge broken. De vakbond eist het schrappen van de twee loonklassen en wil acht pro cent loonsverhoging. De werkgevers wil len niet verder gaan dan 3,5 procent. De Franse grens is weer open gegaan voor varkens uit de Benelux. Dit heeft het ministerie van Landbouw meegedeeld. gerekend op een aanzienlij ke toeneming van de be drijfswinst, aangezien de maatschappij zich nog steeds bezighoudt met fun damentele problemen. Eni ge maanden geleden kon digde British Leyland een ingrijpende reorganisatie aan. Tienduizenden arbeid splaatsen zouden hiermee verloren gaan. Volgens de directeur heeft het bedrijf een winst nodig van meer dan 100 miljoen pond per jaar om levensvatbaar te kunnen zijn. 1,50 3.00 1.50 !,30b ),50 5,50 3,00 7,50 3,00 3,50 3,50 1,00 >,00 3.30 3.50 1 5,30 1,00 1,00e 5) ,50d l»l 8|| >.50 1«1 i PEKING (Reuter). Volgens het Volksdagblad van China is de Chinese industriële produktie gedurende de eerste twee maanden van dit jaar sterk toegeno men. Veel bedrijven hebben de afgelopen twee maanden meer geproduceerd dan in het eerste kwartaal van 1977. De waarde van de geproduceerde goederen steeg eveneens aanzienlijk en veel onrendabele bedrijven leden minder verlies, aldus het blad. WIJ utl- W ks «3 100 k» UTRECHT (ANP). De onderhandelingen ’«over de textiel-cao (46.000 werknemers) zijn «^gistermiddag na een drie uur durend gesprek ^tussen vertegenwoordigers van de bonden en >«i«de werkgevers afgebroken. Volgens bestuur ster W. Verstraeten van de Industriebond JJjj XIX 11VV1V 14W VXMl.Vz>V V*1I **Vz O VF V VI woningen in Ouderkerk aan de Am stel. De betreffende woningen worden nu te koop aangeboden tegen een prijs van 185.000, een prijs die twee jaar geleden nog ongeveer 100.000 bedroeg. 1,50 6,70 1,00 8,20 o 130 ajcollectief ontsla8 zoveel mogelijk beperkt moet worden, 2’00 «Ujldus Verstraeten. „Je zou bijna de indruk krijgen dat ze 5,90 5,00 7,50 3,10 5.20 3,50 Gisteren liep het overleg over de textiel-cao vast. Op de foto begroet werknemerswoord W. Verstraeten (links) werkgeversvoorzitter s. A. P. Lambrachtsen. Er is dan ook geen nieuwe onderhandelingsdatum meer afgesproken. Ook bestuurder B. A. M. van Maarschalkerwaart van de Vereniging van Hoger Personeel verklaarde, ernstig te leurgesteld te zijn over de houding van de werkgevers. Het hoger personeel vindt, dat de werkgevers de plicht hebben om afspraken te maken over de manier waarop reorganisaties aan de orde moeten worden gesteld. Infor matie alleen is niet voldoende. „De tijd is voorbij dat slechts mededelingen konden worden gedaan zonder mo gelijkheden tot ipspraak en medezeggenschap,” aldus Van Maarschalkerwaart. Edwardes zei te verwach ten dat het bedrijf de ko mende twee jaar de belang rijkste problemen zal op lossen. De reorganisa tieplannen zijn herzien. Er zal aanzienlijk minder wor den uitgegeven aan de af deling personenauto’s, maar meer aan de afdelin gen vrachtauto’s en bussen Het bereikte akkoord behelst onder den HAAG (ANP). De Tweede- Kamerleden Stoffelen, Van Dam en mevrouw Salomons (allen PvdA) heb ben minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting) en minister An- driessen (Financiën) vragen gesteld o- ver de voorgenomen verkoop door de Rijkspost spaarbank van een aantal 3,60 Jti >oor het karretje kunnen worden gespannen 1 S ivorhoiri veld los te kriiven moven we meerin 511 51,1 3,30d 581’ Breekpunt was de weigering van de werkgevers, af spraken te maken met betrekking tot de werkgelegen heid. „Ze waren op zijn hoogst bereid te verklaren, dat jyeollectief ontslag zoveel mogelijk beperkt moet worden, *Jdat voor die tijd niet vonden.” 551 W Hij neemt de werkgevers hun afwijzende houding erg Uil iwalijk. „Alleen als er troep valt op te ruimen en als we -1 om van ae Jj verheid geld los te krijgen mogen we meedoen,” zei hij

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15