Kevin Coyne treedt op als psycho-therapeut René Sleeswijk overleden Schitterende première van nieuw ballet van Rudi van Dantzig JS J Wonderbaarlijke prestatie van Noerejev Voorstelling van Globe moet nog naar perfectie groeien r NI ma BASKETBALL HEDENAVOND 20.00 UUR in de Beijneshal, Stationsplein, de belangrijke competitiewed strijd BUITONI RADIO MUSETTE (Rotterdam) P bik. IB! Brits fenomeen aangrijpend in De Melkweg 17e-eeuws schilderij Malvina Reynolds overleden O tip! Gemeente Nijmegen koopt 5 17 KUNST MAART 19 7 8 pompen en kompressoren uit voorraad leverbaar Zuiderdorpstraat 15 Oud-Velsen Tel. 02550-15797 Zwanenburg tel.02907-3541 culinaire specialiteiten t ROODE HERT” d p|N S D a G 2 1 Veel ontroering in Kleine Man 1 Het boek en ook het toneelstuk Kleine show steelt zal niemand verbazen. Een KO VAN LEEUWEN (Foto Pan Sok). (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) iafd. NIJMEGEN (ANP). De gemeente Nij- leologit aailand rn repot- eftijd. i gramma- F (ADVERTENTIE) □eelfilm CONRAD VAN DE WEETERING JOHN OOMKES snel en veel las. Toneelgroep Globe speelt nu een bewerking van dat boek, gemaakt door Tankred Dorst, geholpen door regisseur Peter Zadek, die er zelf in Duitsland een voorstelling van regisseerde. Bij het zien van deheel verdienstelijke opvoering door Globe, maandag in de Amsterdamse Stadsschouwburg, kwam alles weer in mijn herinnering. De ontroering over wat ik toen las, maar ook heb ik bewondering voor de kongdijet vredesverdrag tussen Frankrijk jcumr1- de beet iderpn maartij 18.10 en ersum 3, AMSTERDAM. In 1932 verscheen de Duitse roman „Kleiner Mann, was nun?”, wel de geschreven door Hans Fallada. Toen ik tot wat men wel noemt „de opgeschoten jeugd” Het schilderij „Vrede van Nijmegen” is momenteel in bezit van een particuliere verzamelaar in Parijs. De kosten van aan koop, transport en verzekering bedragen 140.000 gulden. De Vereniging „Rem brandt” tot behoud en vermeerdering van kunstschatten in Nederland heeft de ge meente Nijmegen een subsidie van 40.000 gulden toegezegd. elkaar vinden en menen dat daarmee alles tot in het oneindige gered is. Hannes Pin neberg en zijn vrouw Duifje, wat zijn ze heerlijk openhartig en naïef en wat zijn ze De titels van enkele van haar liederen hjn „Little Boxes”, „Morning Town Ride” en „What have they done to the Rain”. (Van onze kunstredactie) BUSSUM. In zijn woonplaats Bus sum is naar eerst thans bekend is ge worden zaterdag overleden de beken de theaterproducent René Sleeswijk. Hij is 70 jaar geworden. Sleeswijk is vooral bekend gewor den door de Snip en Snap Revues die jaren en jaren volle zalen trokken. subliem acteerwerk met Jenny Arean ook nog een zangduet doet waarin hij briljant showwerk laat zien. De vorm waarin „Kleine Man, wat nu?” gespeeld wordt doet mij denken aan de film Cabaret, waarin Liza Minnelli en Joel Gray excelleerden. Dan zie ik weer heel langzaam die ouwe man in dat park weg schuifelen als een groepje jonge nazi’s hun ijl begonnen lied laten aanzwellen, en ik zie weer de pijn op dat moegeleefde ge- mensen in avondkleding, met dranken en lange sigaretten, met een kusje, een dansje en een eregast die eigenlijk alles mag, behalve werkelijk zichzelf zijn. Hij zou het liefste gewoon zijn schoenen uitdoen en ook zijn hemd nog en dan zou hij op de grond willen gaan zitten en iemand willen ontmoeten met een echte glimlach in de plaats van al dat namaak vriendelijk gedoe. Goed, zegt Van Dantzig, laten we eens zien wat er in zo’n geval zou gebeuren. Het achterdoek verdwijnt, de keurige zeteltjes worden aan staaldraden opgetrokken, op de achtergrond verschijnt een keten van blauwe sterren en iedereen loopt rond in een minimum aan kledij. Noerejev wordt in deze situatie letterlijk enkele keren on dersteboven gegooid. Er is veel meer licha melijk contact dan voorheen. Men gaat op elkaar liggen, kortom, de choreograaf pro beert de gesloten houding van al die men sen te doorbreken en het lukt hem niet. zicht. Zulk een aangrijpend moment is zeldzaam. Graag had ik zoiets geproefd in de voorstelling van Globe, per slot speelt Kleine Man in diezelfde periode. Maar de nazi-dreiging wordt niet werkelijk voel baar in deze versie van Kleiner Mann, was nun, ook al zien we tegen het slot wel een paar SA-mensen op het toneel. Wel wil ik onmiddellijk toegeven dat de finale ver bijsterend overkomt. Alle spelers zingen de herkenningsmelodie terwijl de muziek dat met het koperwerk in de aanslag schril verscheurt. Een storend element in de voorstelling is en dat vind ik echt jammer het grote aantal decorwisselingen. Daardoor wor den er telkens gaten geslagen die niet steeds even vlot worden opgevuld. Hoe fraai de grote lichtjesflikkerende show trap ook is, de techniek eist nu een te opdringerige rol op. Toch neem ik het voor lief als ik terug denk aan enkele persoonlijke spelpresta- ties. Allereerst dan Hans Hoes en Edda Barends als Hannes en Duifje. Allebei hebben ze in hun stem exact die moeilijke hoopvolle toon uit het boek getroffen zon der daarbij melodramatisch te worden. Samen en soms ook afzonderlijk zorgen zij voor diverse momenten van diepe ontroering. Met als hoogtepunt bijna tegen het einde de thuiskomst van Hannes, als hij door de politie vernederd is. Hoes laat de vragende blik van Hannes terugko men in heel zijn hulpeloze gestalte. Uitstekende bijdragen komen er ook van Theu Boermans, Joost Prinsen en Allard van der Scheer, steeds in verschillende korte rollen die er dan meteen heel sterk staan. Geen geringe prestaties, want de fragmentarische opbouW vergt grote inzet. De muziek, als belangrijk onderdeel in deze voorstelling ligt goed in het gehoor en klinkt voortreffelijk. De arrangementen van vele oude toppers zijn van Rob van den Berg, die ook het in wervelend tempo spelend combo leidt. Ook bij de change menten maakt die muziek veel goed. Voor decor en kostuums tekent Andreï Ivanea- nu. Die kostuums zijn bij het showwerk brutaal glitterend en passen voor het overige deel van de voorstelling ook prima in de sfeer van de scènebeelden. Een voor stelling die nog naar perfectie moet groeien. Dan keert de oorspronkijke situatie te rug. De zeteltjes komen weer naar bene-* den, de achterwand zakt, de mensen in hun avondkleding zijn er weer en de ande ren verdwijnen, behalve Noerejev, die als een worm over de grond blijft kronkelen, terwijl de anderen zonder hem te bekijken over hem heen stappen. Dat gebeurt door het touw om hem heen te slaan en hem daarmee door de hele groep te laten besturen. Het contact met al die mensen via dat touw is intens genoeg, maar de solist wil zich niet laten sturen, hij wil contact hebben en toch volledig vrij zijn. Wat we zien is een innerlijk gevecht op leven en dood, waarbij Noerejev ten slotte op de grond ligt en, zoals zo vaak gebeurt bij Van Dantzig, overdekt wordt door de lijven van alle andere dansers, in een dichte kluit. En dan tenslotte staat hij op, als bevrijd van een geweldige last, hij trekt zich van al die mensen niets meer aan, zij trouwens ook niet van hem en hij stelt zich kwets baar op, waardoor hij in feite onkwets baarder wordt. Zijn zelfvertrouwen is zo danig uitgegroeid, dat hij het niet meer hoeft te bewijzen, het is er gewoon. Onge looflijk mooi, ik kan het alleen maar om schrijven als een kinderlijk mens met een stralende aureool om zich heen. Een won derbaarlijke prestatie van Rudi van Dant- Geopend vanaf 17.00 uur ’s Maandags gesloten le en 2e Paasdag geopend Vaak tref je in verslagen de emotionele geladenheid waarvan tijdens het concert of het stuk sprake was en die vaak de relatie tussen artiest en publiek (en ook de recensent) betreft niet meer aan. Elke keer echter als ik in aanraking kom met het fenomeen Kevin Coyne momenteel sa men met organist Zoot Money op reis langs een aantal Nederlandse zalen en maandagavond in de Melkweg lukt het me niet onaangedaan te blijven. Zelfs na twee, drie dagen is het moeilijk afstand te nemen van deze artiest, die zoveel van zichzelf in een optreden legt, dat je van een psycho-therapeutisch gebeuren kunt spre ken. Het vreemde is evenwel, dat elke aanwezige, incluis Koyne, van tijd tot tijd gedwongen wordt op de sofa plaats te nemen. De 34-jarige Coyne is, maar dat had de lezer al begrepen, nauwelijks in een of ander hokje te stoppen. Ik ben ervan over tuigd dat Coyne’s literaire en theaterkwa- liteiten hem eerder bestempelen tot acteur AMSTERDAM. Recensies of kri tieken verschijnen in kranten om de lezers te vertellen dat bijvoorbeeld goeie, ouwe Fats Domino de zaal nog op zijn kop kan zetten, dat de Bredase antiekbeurs voor een bepaalde categorie verzamelaars je van het is of dat het nieuwe stuk van Baal zeker een bezoekje waard is. En bovenal waarom dat zo is; dat de criticus hiermee zichzelf bloot geeft is duidelijk. Hij of zij probeert na afloop van een voorstelling of concert er afstand van te nemen en te beschrijven wat hij meegemaakt heeft en waarom dat een bepaalde waarde moet worden toegekend. zig als choreograaf en van Rudolf Noere jev als danser. De muziek bij dit ballet is „Vermutun- gen über ein dunkles Haus” van Roman Haubenstock-Ramati (uit 1963), de aankle ding is ontworpen door Toer van Schayk en alle andere dansers waren voortreffe lijk in de hun toebedeelde rollen, waarbij vooral Sonja Marchiolli als vertegenwoor digster van de zich blootgevenden en Mea Venema als dame in avondjurk nadrukke lijk in de ovaties aan het slot werden betrokken even als natuurlijk Rudi van Dantzig. komen rie. uw vai ma ma 3S( (fymegen heeft besloten een groot schilderij ie. mstraa a. [K KSB 17e eeuwse herberg in Oud-Velsen, ’n beschermd dorpsgezicht aan ’t Noordzeekanaal, met ver van IJmuiden, Haarlem en Amsterdam. formatie C) Lokal- 19.15 (KI '.45 (K K) Jour- ia. 18.30 IK) Jour- ve serie Filmpor- >1.15 (K) 12.00 (KI ar Laden p of hor- :>urnaal kleine man vertrapt wordt als hij niet meer nodig is. Het verhaal van Fallada is helemaal niet vrolijk. Het gaat over woningnood, geldge brek, voortschrijdende werkloosheidheid en over de dreiging van het fascisme onder fl (Hitler. Een gedateerd stuk? Helaas, in het ochtendblad van, 20 maart 1978, staat middenop de eerste pagina dat er zesdui- ii zend ontslagen in de metaalsector zullen Ml/vallen. waarvan vierduizend gedwongen. IC Op een andere pagina staat vermeld dat meer dan vijftigduizend mensen het afge lopen weekend in Amsterdam demon ie bew streerden tegen de neutronenbom, de Kloos op grootste betoging in ons land na de oorlog, oor niet- £n Je woningnood? In Haarlem staan er dkam]» vijfduizend woningzoekenden op de ur- g«a gentielijst. De kleine man is nog steeds de muziek 19 00 ge 20.15 ia. 21.M tarskyi ormatief kob der rnaal (K) Do- g Daniël ■dedelin- K) Jour- 20.15 (K) tv-spel re. 22.35 ■naai en René Sleeswijk is enige tijd getrouwd geweest met de zangeres Corrie Brok ken, van wie hij later is gescheiden. De crematie heeft vanmiddag plaatsge vonden. OAKLAND (Reuter). In een zieken huis in Oakland is Malvina Reynolds op 71-jarige leeftijd overleden. Zij heeft een rontal protestliederen geschreven, die ge- im. 21.45 «>ngen zijn door Joan Baez en Pete Seeger. Scène uit Globe’s voorstelling van Kleine Man, wat Nou?, met Hans Hoes als Hannes Pinneberg, Edda Barends als Duifje. Choreograaf Rudi van Dantzig schreef „Over een donker huis” op de persoon van gastsolist Rudolf Noerejev (op beide foto’s rechts). Het ballet toont hem in verschil lende situaties. Op foto links op zoek naar zichzelf en contact met anderen; op de foto rechts samen met Mea Venema. (Foto’s Jorge Fatauros). naart g aan het d-Neder ^er<^ gerehend, heb ik het boek gelezen. Dat wist ik niet meer, het was in een tijd dat ik i via Hil- 17.30 en ïd door Start en ir op ffi. wijze waarop „Kleine Man, wat nou?” nu op het toneel tot leven gebracht is. Beslist niet lOS-pro. jn een feilloze voorstelling, wèl in een toneelgebeuren dat je gevoelens in beweging zet. ie Lijn’ ling met 19.30 en Man, wat nu? gaat over twee eenvoudige ?rsum 3 ionSe mensen die als zovelen hun geluk bij SCHEVENINGEN. —Het zijn zeldzame ervaringen op onze danstonelen als je iemand, die zelfverzekerd, toegejuicht en perfekt acterend opkomt, in de loop van een stuk echt kwetsbaar ziet worden en als het applaus daarna niet frenetiek en opgepept is, maar werkelijk de funktie heeft je van een zware spanning te ontla den. Dit gebeurde maandagavond in het Scheveningse Circustheater waar Het Na tionale Ballet met Rudolf Noerejev als gast een nieuw ballet van Rudi van Dant zig uitbracht onder de titel „Over een donker huis”. Het gaat eigenlijk over Noerejev zelf, een man die nergens thuis is, maar overal ontvangen wordt als een gevierde held. Iedereen wil met hem praten, iedereen wil hem de hand schudden of op de schouders kloppen, maar al die contacten blijven loos en oppervlakkig. Die situatie laat Van Dantzig zien tijdens een feest in een keurige salon, met keurige Aanvankelijk was Sleeswijk voorbe stemd om architect te worden; hij volg de daartoe colleges bij Le Corbusier in Parijs. Snel bleek dat hij daar niet voor in de wieg was gelegd en samen met Bob Peters begaf hij zich op het thea terpad. Hij probeerde Lou Bandy be kend te maken, maar dat mislukte na twee jaar. Later ontmoette hij Louis Davids, die in 1937, gedwongen door een astma-aanval, zijn plaats afstond aan Willy Walden en Piet Muyselaar in het beroemdste radioprogramma van m i ipe voo ^rean daarbij met gloedvolle kracht de 1 v“ ihow steelt zal niemand verbazen. Een erd b 'errassing vind ik Henk Rigters, die naast iggevin üamiteiL aan te kopen van de ondertekening van 1j en iel1 Spanje uit 1678. Het schilderij, in olieverf, wordt toegeschreven aan Ber nard Vaillant en meet 1.65 bij 2.75 meter. De ondertekening van het vredesverdrag in 1678 vond plaats in het huis van de Nederlandse onderhandelaars op de „Doddendaal” in Nijmegen. ïderland halve ft adio »P vurig en str jdbaar om het geluk voor flitsen elkaar te behouden in een tijd van crisis en i uitzen- naderend oorlogsgeweld. Maar ze gaan streftde tenonder. Niet alleen aan de uitbuiting van april. In het grootkapitaal, maar vooral omdat de een aan ma won ir De Britse performer Kevin Coyne gaf maandagavond het eerste optreden van zijn Nederlandse toemee in De Melkweg. Woensdagavond treedt hij op in de Stadsgehoor zaal te Leiden. (Foto Lex van Rossen). de jaren dertig „De Bonte Dinsdaga vond Trein”. Sinds die tijd was er het drieman schap Sleeswijk-Walden-Muyselaar. Met Snip en Snap werd 32 seizoenen door Nederland opgetreden. Verder produceerde Sleeswijk musicals als „My fair Lady”, „Oliver” en „Sweet charity”. Het werden niet bepaald kas successen en in 1969 verzuchtte Slees wijk dan ook: „Met de Snip en Snap- revue weet ik waar ik aan toe ben; er is nauwelijks sprake van een risico. Het publiek komt immers altijd. Bovendien hoef ik dan geen hoge Amerikaanse rechten van 10 of 12 percent te betalen, zoals bij musicals gebruiikelijk is.” “geliiil zon(jer verwijt spelen. Onder regie van Jaak van de Velde heeft het gezelschap, aangevuld met enkele gas ten (Jenny Arean en Edda Barends) met grote inzet en gedurfde flair Kleine Man in- revue-vorm gezet. Fragmentarisch trekt ing hier het verhaal voorbij tegen een achtergrond rrespon fan Berlijns cabaretwerk, veel zang en in dans. Dat gebeurt heel redelijk. Dat Jenny (ADVERTENTIE) w astell Plage is straks weer open! Dan geniet u weer van de franse keuken op 't Zandvoortse strand, dan drinkt u uw favoriete drankje in de zon, bij maanlicht of aan onze nieuwe bar, dan kiest u uit maar liefst zes kreeft-specialiteiten of neemt u gewoon even ’n broodje in ons nieuwe sandwich-paviljoen Castell Plage, Ook als de zon niet schijnt. en dichter, dan zanger en componist, ook al bestaat elk optreden op het eerste ge zicht uit een verzameling korte liedjes. Coyne kan niet zingen; althans zijn stem geluid volgt patronen die we daar in de regel niet toe rekenen. Zijn gitaarspel mag eveneens nauwelijks die naam hebben; Kevin drukt met zijn duim overlangs de hals meerdere snaren tegelijk aan (zodat hij kan variëren op een „open” e-stem- ming). Kevin Coyne jarenlang werkzaam als sociaal therapeut in een psychiatrische inrichting wijkt nog verder af van wat voor gebruikelijk doorgaat. Mimiek, im provisatie, maar bovenal een telkens wis selend stemgeluid vertellen het verhaaltje, dat aanleiding was tot een lied, draaien de betekenis en de stemming ervan om, on dergraven de zekerheid van de luisteraar en drukken hem onbarmhartig met de neus op de feiten. Bij Coyne heb je het idee dat je eigen weggedrongen vooroordelen en angsten worden opengelegd door een behendig chirurg, die je verdooft voor je het weet en snijdt voordat je kunt zeggen dat het pijn doet. Fat Girl bijvoorbeeld beschrijft hoe je gevoelens zijn en hoe Coyne’s gevoelens zich verhouden ten opzichte van een dik meisje. „Vind je er werkelijk wel zo aar dig?”, zingt Kevin met een dikke stem. „No”, snerpt het vervolgens uit dezelfde mond. Het lied van de oude man, die door zijn omgeving vreemd wordt gevonden omdat hij eindelijk zijn eigen gang kan gaan, is een andere haarscherpe analyse van intermenselijk gedrag, ,,’t Is enkel een gek”, een „Lunatic”, vinden de mensen. Maar Coyne laat het hen zo vaak herhalen, dat de vraag rijst wie er nou voor normaal door kan gaan. Het onbewuste, verstopte moedercom plex graaft Coyne uit zichzelf op in num mers als Marjorie Razorblade en Mummy. Moeder is een grote ballon, die over mijn leven vliegt en die haar schaduwen telkens op je werpt en je achtervolgt met vragen als (Kevin zet een andere stem op) „wan neer ga je werken?” of „wanneer zoek je eindelijk eens een vrouw die bij je past”. Bedreigend zo’n moederfiguur, signaleert hij. Maar als je haar werkelijk nodig hebt, kan het zijn dat ze er niet meer is. Zoiets herkent iedereen, zeker op de wijze waar op Coyne het bespreekbaar maakt,nu jok kend en loochenend, dan weer schuchter of extatisch toegevend aan het moeder complex. Heel beeldend is ook Karate King, dat haarscherp duidelijk maakt wat de be weegredenen van die flinke vechtsporters zijn, die met hun flitsende spiermassa’s willen compenseren wat ze qua karakter missen. Het refrein krijgt een metalen klank door de echo die er aan wordt toege voegd (Chop, chop oftewel hak, hak!!!). Ook sociaal-maatschappelijke kritiek krijgt bij Coyne een wat groteske vorm, maar wordt daardoor bijtend. In The Bourgeois Dance bijvoorbeeld, stelt hij de burgerlijkheid aan de kaak door te wijzen op het materialisme: „Je kunt aHeen geluk kig zijn met vier vrouwen, 27 huizen en tientallen auto’s!” Coyne overdrijft, maar in de parodie zit wel de macht van de kleine man verscholen. Andere prachtige nummers zijn nog Eastbourne Ladies, Amsterdam (over eenzaamheid), Strange Locomotion en de tedere crooner As Ti mes goes by. Na afloop van het gebeuren komt Simon Vinkenoog, in een bepaald opzicht Coyne’s Amsterdamse collega, de kleedkamer bin nen. Met in zijn voetspoor geforceerde bedrijvigheid en geanimeerdheid, die re cepties in de regel doet uitgroeien tot zinlo ze gebeurtenissen. Kevin Coyne heeft er geen oog voor, is te zeer bezig te verwerken wat hij zelf kort tevoren van zichzelf heeft gegeven. Het is ook de reden dat onze kennismaking binnen enkele ogenblikken uitgroeit tot een woordenwisseling. Eerst later begrijpt Coyne dat de journalist als een geraakte fan reageerde op diens optre den en ik dat de artiest op dat moment te kwetsbaar was. l. Film Mensa 'Jeerlao- lie f rkingte jupe Globe kan daarom Fallada’s werk reF iggevaj voor dt dkampt s zullen ie reu Een stel mensen brengt een touw en vormt daarmee een boksring, waarbinnen Noerejev met één van de mannen op de vuist gaat in een gevecht dat het midden houdt tussen bruut geweld en een zoeken naar liefde. Op dat moment breekt er iets in het strakke formele gedrag van de hoofdrolspeler, maar een echte opening is er nog niet. Wat volgt is een poging het bereikte wanhopig vast te houden en zo mogelijk te verdiepen. west to ling vai

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17