Belangrijkste NAVO-landen voor ingebruikneming 3 Vandaag eerste VN-soldaten naar Libanon zaak-Moro gevonden Israel blijft vaag over terugtrekking Young onverwacht naar Zambiaanse hoofdstad Westen zoekt steun in Afrika voor probleem Namibië Derde vluchtwagen in Amro Privérekening (o) (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). "Indonesisch parlement akenhul rden na atiënt akenhui Giscard heeft nu „carte blanche” Zeldzame taferelen in b-?: ilfl EIEREN CHARING CROSS K; HELENE HANFF 3 MAART ■^Dj NS D A G 2 1 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 (Van onze redactie buitenland) erech etlai Godsdienst rtheid Gehoord bij de Amro Bank. (2) eautje shuttl -Hein ten Kortenaar) Fragmentatiebommen Walvisbaai De Amerikanen achten verder overleg met de NAVO-partners over het in produktie nemen van de neutronenbom kennelijk niet meer nodig. rdinaJ door Nico Scheepmaker Critici C Nu krijgen wij binnenkort kinder bijslag. Kan ik die ook via onze Amro Privérekening ontvangen Natuurlijk. En... eh, kan ik u al feliciteren met een zoon of dochter? Kan ik nu via m’n Amro Privé rekening ook het geld voor m ’n schilderlessen overmaken? Vanzelfsprekend meneer. Als u een bankgirootje invult dan maken wij dat voor u in orde. toffe»- 1 1 VS hebben verder overleg r In Djakarta blijft het overigens onrustig. len duidelijk in de openbaarheid kwamen. (ADVERTENTIE) De conferentie in Loesaka duurt tot het (Van onze redacteur in Italië, ROME. De Italiaanse politie heeft nu ook de der de vluchtwagen gevonden die de ontvoerders van de christen-democratische Het conflict is ontstaan over de vrijheid van godsdienst. In de twee commissies die - Leden van de PPP liepen weg uit twee kommissies waarin leden van alle partijen werken aan het opstellen van een rege- Iringsverklaring en hebben op tenminste vijf punten een stemming afgedwongen. (Van onze redacteur in Frankrijk Rudolph Bakker) PARIJS. In Frankrijk zijn alle ogen nu gericht op president Giscard d’Estaing, die na de overwinning van het establishment in de parlements verkiezingen van afgelopen zondag Het overleg dat gisteren zou worden gehouden in de NAVO-raad, ter consulta tie over de neutronenbom, werd om onbe kende reden afgelast. Het tweede overleg dat morgen zou worden gevoerd, werd staatsfilosofie. In de pre-ambule van de grondwet waarin de Pantja Sila in ruime bew’oordingen wordt uiteengezet, komt on der meer de zinsnede voor, dat de overheid verantwoordelijk is voor „het uitoefenen van godsdienst en mystieke geloven in de almachtige God”. Vooral tegen dat mys tieke geloven hebben de islamieten grote bezwaren van een formele godsdienst zul len krijgen. Onder meer president Soehar- to is een aanhanger van de mystieke gods dienstleer: mee, dat er korte radio- en televisie-opnamen aan het begin van de zitting moch ten worden gemaakt. De Italiaanse onderwe reld gaat de politie helpen bij het opsporen van Moro. Uit welingelichte bron wordt vernomen dat de Amerikanen wel genoeg weten om hun beslissing over het in produktie ne men van de neutronenbom verantwoord te kunnen nemen. Behalve Nederland (dat geen definitief standpunt heeft) zijn de belangrijkste Europese NAVO-landen en vooral Duitsland op een of andere manier voor ingebruikneming van de neutronen granaat, indien besprekingen met het Diplomatieke kringen in Johannesburg beschouwen deze onverwachte reis als een poging van de westelijke leden van de Veiligheidsraad om steun te vinden voor hun onderhandelingen met Zuid-Afrika over de oplossing van het probleem-Nami- bië. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Israëlische regering heeft zich giste ren in een spoedzitting niet uitgesproken over de vraag of Israel de resolutie van de Veiligheidsraad die een onmiddel lijke Israëlische terugtocht uit Zuid-Libanon eist, zal uit voeren. Oostblok over een Russische concessie te genover het niet in gebruik nemen van de neutronenbom in West-Europa geen be vredigend resultaat zouden opleveren. publiek Duitsland werden gevoerd - be reikten in februari een dood punt, toen de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, R. F. Botha, plotseling uit New York naar Kaapstad terugkeerde. Deson danks werden door de ambassadeurs van de vijf westelijke landen nieuwe pogingen gedaan om de onderhandelingen weer op gang te krijgen. maken voor de Verenigde Naties, dan wel hen de toegang zal weigeren. Onze redacteur in Libanon, Rienko Wilton, tekent hierbij echter aan, dat de Libanese havenplaats Tyre en het Pales tijnse kamp Rashadia onophoudelijk, met onder meer frag- mentatiebommen, worden bestookt door de Israëlische lucht macht. Fragmentatiebommen zijn vooral vernietigend voor mensen. De laatste week, aldus onze redacteur, is het duide lijk geworden, dat de Israëliërs nauwelijks onderscheid ma ken tussen militaire en civiele doelen. Volgens ooggetuigen is gisteren Iraakse steun voor de Palestijnen in Zuid-Libanon aangekomen. Westelijke verslag gevers zeiden, dat 31 grote militaire bevoorradingstrucks op weg waren naar het Palestijnse steunpunt Nabatijeh. Ook gelooft men dat Andrew Young druk op de SWAPO-organisatie zal uitoefenen om de kwestie van Walvisbaai (de Zuid afrikaanse enclave in Namibië) voorlopig althans buiten de discussie te laten en te accepteren dat Zuidafrikaanse troepen ook in de voorbereidende periode voor de verkiezingen in Namibië blijven. De volgende brief van Marks Co be gint dan ook met Dear Miss Hanff, maar wordt nog steeds formalistisch getekend door FDP For MARKS CO. Al in haar vierde brief, van 8 december 1949, begint Helene Hanff over Maar nee, laat ik eerst even vertellen dat zij schrijft op welke bladzijde het haar toegestuurde boek Savage Landor open viel, waaraan zij toevoegt: „Ik hou vooral van tweede hands boeken die openvallen op de pagina die door een vorige eigenaar het meest gelezen werd. Op de dag dat Hazlitt arri veerde viel het boek open op de bladzij waarop „Ik haat het om nieuwe boeken te lezen” stond, en ik schreeuwde „Kame raad!” naar degene die het boek vóór mij bezat”. Ze besluit die brief met een voor haar kenmerkend P.S.: „Ik hoop dat „madam” bij jullie niet hetzelfde betekent als hier bij ons”. ond aai! werkten, zonder dat de meningsverschil- van he nzine ii larop oi gewaar dat hel door de PPP zijn verlaten, wordt gewerkt j aan een herziening van de Pantja Sila, de iter, lejJI kiezinge: /akgroq oedrijve an licht nent aai te druk aldus d voor ki ikelijk e oren da Van Israëlische kant werd gisteren vanuit Zuid-Libanon weinig nieuws gemeld. Er zouden geen Israëlische troepenbe wegingen meer zijn en de luchtbombardementen en artille riebeschietingen beperkt en dan alleen nog als antwoord op Palestijnse beschietingen. Diplomatieke waarnemers in Loesaka menen dat Andrew Young pogingen zal doen om te verhinderen dat de conferentie' resoluties accepteert, die het de westelijke landen onmogelijk zullen maken om nog verder met Pretoria te onderhandelen. einde van de week. Zij werd voorafgegaan door gesprekken tussen de staatshoofden van de zogenaamde frontstaten Zambia, Botswana, Angola, Mozambique en Tanza nia, die dit weekeinde in Mapoeto gevoerd werden. ’ortugal i 18 ge- gen. De i de bij- samen- i Portu- ?rtuigen lubliek. (Buiten- itwikke- 'en drie an-Afri- -Afrika! jng van in ver- loedbad erden in toogden politie nd. beman neren kt op dj1 lussisdI óepoek partijvoorzitter Aldo Mo- nceerdi ro, hebben gebruikt. Idt Avi» gistere u klei® BRUSSEL-WASHINGTON En zij besluit haar brief dan met te zeggen dat een vriend haar verteld had dat de Engelsen nog altijd op een rantsoen van 2 ounces (60 gram) vlees per gezin per week en één ei per persoon per maand zijn gesteld, en dat ze daarom vanuit Denemar ken een klein kerstpakketje naar Marks Co zou laten opsturen. In een volgend briefje meldt ze dat het pakket met een 6- ponds ham erin is opgestuurd, maar dat ze net ontdekt heeft dat op de laatste factuur B. Marks, M. Cohen staat. ZIJN ZIJ KOS HER? Ik kan ook een tong opsturen. GEEF ASJEBLIEFT GOEDE RAAD! Frank Doel, for Marks Co, meldt vervolgens dat het pakket goed is aange komen, en dat beide bazen, Mr. Marks en Mr. Cohen, erop gestaan hadden dat het personeel de ham zou verdelen. Met Pasen 1950 stuurt Helene eieren naar het perso neel, en voor het eerst krijgt ze dan een bedankje van Cecily Farr, een van de personeelsleden, maar wel met het ver zoek dit niet aan Frank Doel te vertellen. Cecily begint haar brieven al snel met „Helene my dear”, en ze geeft haar het recept van Yorkshire Pudding. Terwijl de gewenste en verstuurde boeken nog steeds de hoofdschotel blijven in de correspon dentie, kruipt er steeds meer particuliere correspondentie tussendoor. Een ander personeelslid, Megan Wells, bedankt op 5 april 1951 voor de eieren, die zo welkom waren, en in december 1951 stuurt Helene weer eieren. Het personeel stuurt haar nu een geborduurd kleed. En zovoort, enzovoort. U kunt het allemaal lezen in de pocket ’84 Charing Cross Road” van Helene Hanff, Futura Publications Limited, een ontroerende correspondentie, geestig, in telligent, en in zeker opzicht ook van histo risch belang. Want hebt u ooit beseft dat de Engelsen zes en een half jaar na de oorlog nog kinderlijk dankbaar moesten zijn voor een paar eieren, en wat vlees? Ik niet Gisteren heb ik beschreven hoe Simon Carmiggelt in Charing Cross Street, Lon den, tevergeefs naar, „the leviathan of the bookshops”: Foyles. had gezocht. Foyles claimt meer dan vier miljoen boeken te herbergen in twee panden van vier ver diepingen, die weliswaar gemoderniseerd zijn, maar toch nog altijd, met de gele vlag als uithangbord, op het oude adres Cha ring Cross Road 119 te vinden zijn. Ikzelf heb een half jaar geleden ook naar een boekwinkel op Charing Cross Road gezocht, maar op nummer 84: MARKS CO., Booksellers. Ook ik moest tot mijn spijt vaststellen dat Marks Co. op dat nummer verdwenen was, en ik noteerde in mijn opschrijfboekje wat er nu wel in dat pand gevestigd was: ALKIT, For the Fi nest Lightweight Men’s Wear. Een heren modemagazijn dus. Teleurgesteld liep ik verder en constateerde toen dat ik me op de een of andere manier vergist moest hebben, want vijftig meter verder was het echte 84, Charing Cross Road, en de (klei ne) boekhandel heette Marks Co, Se condhand booksellers, Joseph Poole Co Ltd. trijfel Intussen werd gisteren in Turijn het proces hervat te gen Renato Curcio, oprich ter van de Rode Brigades en tegen een aantal van zijn aanhangers. Bij het begin van de hervatting bereikte de rechtbank een order van het ministerie van Binnen landse Zaken, dat de toela ting van radio en televisie in de rechtszaal verbood. Morgenavond zal de president zijn landgenoten via radio en tv toespreken en hen .vertellen hoe hij de uitslag van de verkiezingen heeft uitgelegd. ït, die ti De definitieve uitslag van de ver- m kwam pas in de loop van gisteren. De overzeese gebieden zorg den voor enige vertraging. De rege ringsmeerderheid heeft gewonnen met 290 zetels, terwijl de absolute meerder heid in het parlement 245 zetels be draagt De oppositie behaalde te zamen 201 zetels, dat betekende een winst van 17 zetels. dige ind en omgt n. Vori( noodt» Zoals bekend hebben de Amerikanen van meet af aan gezegd, dat het besluit inzake de produktie van de neutronenbom uitsluitend aan Washington was voorbe houden. Het is evenwel duidelijk dat het in produktie nemen weinig zin heeft als de Europese landen niets zouden voelen voor overleg met het Oostblok als hierboven aangeduid. Bovendien hebben de Ameri kanen pas een geloofwaardige onderhan delingspositie als ze er in redelijke mate «s neen) rdinaali lamthiej volgens vriend en vijand nu „carte die vind blanche” heeft om zijn links-liberale 1 op h» politiek ten uit voer te leggen. Dat was dus de boekhandel waar Helene Hanff vanaf 5 oktober 1949 haar brieven uit New York naar toe schreef. De eerste begon ze met „Gentlemen”, en ze eindigde met Very truly yours, Helene Hanff. Ze schreef erin dat ze een arme schrijfster was die erg van antiquarische boeken hield, een hobby die echter te duur voor haar was in New York. Een lijst met haar eerste wensen sloot ze in. Twintig dagen later schreef de boekhan del terug: „Dear Madam”, met vermelding van de boeken die ze hadden kunnen vin den. Helene Hanff begon haar antwoord aldus (ik vertaal het zo goed mogelijk): „Mijne Heren, De boeken zijn veilig aangekomen, de Stevenson is zo mooi dat hij mijn oranje boekenkast van kratjes verlegen maakt. Ik ben bijna bang om zulk zacht perkament- papier en de crême-kleurige bladen aan te raken. Ik ben gewend aan het dood-witte papier en de stijve kartonnen kaften van de Amerikaanse boeken, en heb nooit ge weten dat het zo’n vreugde kon geven een boek aan te raken”. Naar alle waarschijnlijkheid zal Andrew Young voor de topconferentie spreken, die in Loesaka door de „Raad voor Namibië” wordt gehouden. Hij zal ook privégesprek- ken voeren met de president van de „South-West-Africa People’s Organisati on” (SWAPO), Sam Noejoma. De onder handelingen tussen Zuid-Afrika en SWA PO - die feitelijk door een contactgroep van de vijf westelijke landen Canada, En geland, de VS, Frankrijk en de Bondsre- eveneens op verzoek van de Verenigde Staten uitgesteld zonder dat een nieuwe datum is vastgesteld. Er werd geen reden opgegeven door de Amerikaanse vertegen woordigers in Brussel. (Van onze redacteur in Zuid-Afrika Karl Breyer) JOHANNESBURG. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Andrew Young, komt morgen aan in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka. Aangenomen wordt, dat de bomexplosie is bedoeld als protest tegen de herverkiezing van Soeharto tot president, door het Volkscongres. Fosforgranaten afkomstig van Israëlische artillerie, ontploffen in en boven het Palestijnse vluchtelingenkamp Rashadia. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA Boosheid van de Indonesische islamitische partij PPP over reli gieuze aspecten van het regeringsbeleid voor de komende jaren, hebben in het llndonesische Volkscongres tot ongekende taferelen geleid. De president wilde toen het proces normaal laten door gaan, maar de officier van Justitie tekende protest aan tegen de order, be vreesd als hij was dat het proces ongeldig zou wor den verklaard omdat de wettelijk v.oorgeschreven openbaarheid had ontbro ken. Daarop werd de zit ting geschorst. Bij hervat ting, enige uren later, deel de de rechtbankpresident Het overleg met Moskou zou plaats kun nen vinden in de twee jaar die verstrijken tussen het produktiebesluit en het gereed komen van het geplande aantal neutrbnen- granaten (bestemd als kernlading van.de Lance-raketten). De Amerikanen zouden op genoemde punten genoeg zekerheid hebben om nu het besluit te kunnen nemen om tot produktie van de neutronenbom over te gaan. Intussen zijn echter in Loesaka de felste critici van de Zuid-Afrikaanse politiek en vooral van Zuidafrika’s aanwezigheid in Namibië bijeengekomen om over een nieuwe strategie te spreken. De conferen tie in Loèsaka wordt beschouwd als voor bereiding op de discussie in de algemene vergadering van de Verenigde Naties over het probleem-Namibië, die volgende maand in New York zal beginnen. Volgens goed ingelichte kringen zou zondagavond een bom zijn ontploft in een toilet in het gebouw van het Volkscongres. Enkele personen zouden licht gewond zijn. o In plaats daarvan zegt een regeringsverklaring, dat een regeling in Zuid-Libanon de garantie moet geven dat Zuid- Libanon niet meer als een basis dienst zal doen voor terroris ten en hun moorddadige aanvallen. Minister van Defensie Weizman heeft daar op een perscon ferentie aan toegevoegd, dat de realisering van deze Israëli sche voorwaarde een zaak is van onderhandelingen. Israel wil volgens Weizman met een soeverein Libanon daarover onder handelen. Weizman zei geen bezwaar te hebben tegen de aanwezigheid van VN-troepen in Zuid-Libanon als zij een bijdrage kunnen leveren tot het doel dat Israel zich stelt. De commandant van de VN-troepen in het Midden-Oosten, de Finse generaal Silasvuho, deelde gistermiddag na een ge sprek met Weizman mee, dat een symbolische voorhoede van de VN mogelijk al vandaag in Zuid-Libanon zal arriveren. Weizman wilde niet ingaan op de vraag of Israel plaats zal Stemmingen naar parlementair gebruik of het weglopen uit vergaderingen zijn weliswaar in de grondwet niet verboden, j maar het was de laatste jaren gebruikelijk, bninO dat bij geschillen de verschillende groepen achter de schermen aan een akkoord bos, dl 3 recra Vliet b( Zoiets is in het Volkscongres, het Indonesi- teren dl sche parlement, niet meer voorgekomen van het Sln<^s President Soeharto in 1967 de macht •e gro^eep ije gaan neutronenbom afgelast zeker van kunnen zijn dat het wapen in West-Europa bij de troepen (van Duits land, Nederland en België) in gebruik zal worden genomen, als het overleg met Mos kou niets oplevert. Intussen is in Rome Gi anfranco Moreno, be schouwd als hoofdver dachte van de ontvoering van Moro, op vrije voeten gesteld. Vastgesteld is, dat de 32-jarige bankemployé een deugdelijk alibi had. Sinds zijn ontvoering is er zoveel politie op de been en zoveel onrust, dat de activi teiten van de onderwereld ernstig worden belem merd. De donkerblauwe Fiat .had. evenals de twee ande- Het bli(re wagens> een vals num- s werki merbord en een politiesire- het bo ne. Op het stuur en aan de Verma Wdeur zaten bloedsporen, juli vor gistermorgen wist een an dere auto, met daarin twee geweei bannen en een vrouw, aan ien politiecontrole te ont- nappen. Niet duidelijk is ■hran de inzittenden iets met »DFdn g ontvoering te maken lebben. sten va vijf vlei( ieiijkV?s’am^eten boos over godsdienstparagraaf m onder oorzaal 1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3