Studenten do< bezetten instituten ITT-medewerkers in staat van Monument voor slachtoffers terrorisme Twaalf jaar voor VVV-Amsterdam verwacht dubbele moord IJmuider Courant een goed toeristenseizoen Duizenden Australiërs geïsoleerd Nieuwe president Taiwan gekozen Damiate Pers Stl beschuldiging Ondernemingsraden AKZO-zout stellen voorwaarden bij inkrimping Zes jaar en tbr geëist voor moord op vrouw PLAN VAN REGERING IS VOORLOPIG BELEIDS VOORNEMEN MET MOTOR TEGEN BOOM: TWEE DODEN Documentatiecentrum monumentenzorg V eiligheidsmaatregel in proces-Croissant VVD wil onderzoek naar bestrijding strandvervuiling Dollar Voorbereidingen 19 7 8 MAART 2 1 DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 4 D I N (Vervolg van voorpagina) De steunoperatie voor de zware- metaalsector zoals de regering zich die voorstelt, zal 950 mil joen overheidsgeld vergen. Bij de noodzakelijke reorganisatie zijn 6000 arbeidsplaatsen betrokken (van de 46.000 totaal). Hiervan kunnen er naar schatting 2000 worden behouden; voor 2000 moet herplaatsing worden gevonden en er zouden 2000 ontslagen vallen. VEL rust schikt versch over met rr magaz -■ r~ Ti* BB Minister Albeda: „Zo snel mogelijk duidelijkheid voor de werknemers STUTTGART (DPA, Reuter). Rechter (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) Andere voorwaarden die de gekozen le- 0,70 145,- Doel van het kabinet is: zorgen voor een betere gang van zaken in deze sector, zodat de bedrijven in de toekomst beter kunnen functioneren en op basis van een gezonde financieringssituatie buitenland se orders kunnen aantrekken. Voorkomen moet worden dat deze concerns gaan „af glijden”, zodat er nog meer problemen ontstaan. Aan een zekere i(afslanking” valt daarbij niet te ontkomen. In dit op zicht zijn globale voorwaarden aan de concerns gesteld: zij moeten hun eigen verantwoordelijkheid nemen, in die zin dat met name produkties zonder toe komst, die verliesgevend zijn, geleidelijk aan worden opgeheven. Op verscheidene plaatsen in het laaggelegen kustgebied staat het wa ter soms meer dan een meter hoog. Er is tot dusver geen melding gemaakt van doden. De evacuatie van meer dan zeshon derd mensen die in vijf sneltreinen in het overstroomde gebied opgesloten zitten, moest gisteren worden opgege ven omdat de helikopters geen plaats konden vinden om te landen en door het aanhoudende slechte weer. De treinen zijn in onbewoond gebied TAIPEH (AFP, UPI). Premier Tsjang Tsjing-Koeo, een zoon van wijlen genera lissimus Tsjiang Kai-Sjek, is vandaag voor zes jaar gekozen tot president van Taiwan. De verkiezing van Tsjang Tsjing-Koeo geschiedde door de nationale vergadering. Hij is de zesde president. De nationale vergadering bestaat uit 1.248 leden. Voor de verkiezing van de 69-jarige Tsjang stemden 1.196 van de aanwezige leden. Een andere kandidaat, Koeo Yoe-Hsin, kreeg geen steun van de nationale verga dering omdat hij in de VS is gaan wonen. De grondwet van Taiwan schrijft voor, dat de premier en niet de president degene is wiens uitvoerende macht het grootste is. Verwacht wordt, dat Tsjang zijn pre mierschap zal behouden. UTRECHT (ANP). De gekozen leden van de plaatselijke onderenmingsraden van AKZO Zout Chemie Nederland bv hebben hun bereidheid, het bezuinigings plan van de directie te bestuderen om erover te adviseren, gebonden aan een aantal voorwaarden. Een ervan is, dat er beslist geen gedwongen ontslagen mogen vallen. Rijn-Schelde-Verolme zal in totaal met 390 miljoen overheidsgelden worden ge steund. Een groot deel van dit geld is investeringssteun voor de grote scheeps bouw, waarmee overigens dit jaar in hoofdzaak nog niet wordt begonnen. Het komt neer op de keuze voor één grote werf voor de bouw van schepen in ons land. Daarbij geven de kansen voor Rotterdam (RSV-werf in de Botlek) de doorslag. Op deze werf zouden bijvoorbeeld in de na bije toekomst gastankers en koelschepen kunnen worden gebouwd. NDSM en ADM zouden samen moeten gaan in reparatie- activiteiten, de regering hoopt dat de eerder afgebroken besprekingen daaro ver kunnen worden vlotgetrokken. De ondernemingsraden verwachten van AKZO voor 30 maart een antwoord, dat „vérdere constructieve besprekingen mo gelijk maakt”. De werknemers van AKZO-zout Chemie zijn vanochtend op de hoogte gesteld van het standpunt van de ondernemingsraden. vestiging gevraagd van het vonnis van de rechtbank in Roermond vijftien jaar met aftrek. De veroordeling in Roermond was gelijk aan de eis van dé officier. De man had op 6 augustus van het vorig jaar in een vlaag van woede tijdens een burenvete de 22-jarige Martin Blomen en diens 23-jarige zwager Udo Oispuu met schoten uit een flobertgeweer gedood. Amerika blijft voor het Amsterdamse toeristische bedrijfsleven nog altijd de belang rijkste buitenlandse markt. Hoewel het toerisme uit dat land na 1973 als gevolg van de oliecrisis een scherpe daling Vertoonde, staat dat land nog altijd als nummer één op de lijst van toeristisch Amsterdam met 16 procent van het aantal buitenlandse bezoekers. West-Duitsland volgt (13 tot 14 procent) als goede tweede. Luyken hoopt dat alle gunstige ontwikkelingen zullen winnen van één ongunstige: de verzwakte positie van de dollar, waardoor het voor de Amerikaanse toerist niet overal in Europa erg goedkoop zal zijn. Er zullen in het seizoen dat nu voor de deur staat geen spectaculaire evenementen plaats vinden. Maar Amsterdam is voor buitenlanders zelf al een geweldige trekpleister, meent Luyken. Het is na Londen, Parijs en Rome de vierde toeristenstad van Europa. Het toeristenseizoen begint vroeg dit jaar doordat pasen al op 26 en 27 maart valt. Dat is goed voor de toeristenindustrie in Amsterdam omdat daardoor een zekere spreiding tot stand komt. Bovendien wordt begin april het bollenweekeinde verwacht en is op 22 mei het bloemencorso in de bollenstreek. De gunstige verwachtingen steunen vooral op de jongste ontwikkelingen in de luchtvaart. Als gevolg van de luchtvaartovereenkomst tussen Nederland en de Verenig de Staten verwacht de heer Luyken een verlaging van de vliegtuigtarieven; een groei van het aantal passagiers op lijnvluchten en uitbreiding van het aantal chartervluchten. De KLM gaat nu ook op Los Angeles vliegen, Martinair Charters gaat zijn activiteiten op Amerika uitbreiden en de Amerikaanse maatschappij National Airlines gaat koers zetten op Amsterdam van New Orleans en Miami met een doorverbinding naar Los Angeles. AMSTERDAM. (ANP) De VVV in Amsterdam verwacht dat 1978 een goed jaar zal worden voor het toerisme in de hoofdstad, na een geringe terugloop (1,5 pet) van het aantal toeristen vorig jaar. Volgens VVV-directeur A. Luyken zijn de eerste voorteke nen daarvan al zichtbaar; de hotels hebben in de eerste maanden van dit jaar al veel kunnen boeken en de prognoses zien er goed uit. ir De Raad van Bestuur van VMF-Stork had gisteren een onderhoud met de minis ters Albeda en Van Aardenne over de herstructuering van de metaalindustrie, waarbij 6000 arbeidsplaatsen verloren dreigen te gaan. BARNEVELD. Twee inwoners van Barneveld, de 18-jarige G. uit de Bosch en de 19-jarige J. Kareisen, zijn gisteren bij een ongeluk in hun woonplaats om het leven gekomen. Het tweetal reed met een motor tegen een boom. Beiden waren op slag dood. Oorzaak van het ongeval is volgens de politie de te hoge snelheid van het voertuig. van Advocaten”, dat zegt dat intiem li chaamsonderzoek onwaardig is. instituut gedwongen thuis te blijven. Do« hun afwezigheid ligt een deel van het o» derwijs stil. De studenten vinden dat de pluriformiteit van het onderwijs in gevaa komt omdat de in gevaar gekomen projee per maand per kwartaal per post per jaar per post buitenland per kwartaal DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Vorige week vrijdag deelde AKZO mee, dat het concern overweegt om het aantal arbeidsplaatsen in de zoutdivisie, nu 4.000, in twee jaar met 370 terug te brengen. Er zouden in Hengelo 200 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen, in Delfzijl 100 en in Rotterdam en Amsterdam samen 70. Deze maatregelen zijn gebaseerd op de uitkom sten van een organisatiestructuuronder- zoek. KARLSRUHE (AFP). De Westduits stad Karlsruhe krijgt als eerste een mom ment ter nagedachtenis aan de slacht») fers van het terrorisme. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Het b teitscer niseert lijkhed waarin ven, w: de orde op de 1 Deze n zijds n: om het andere bezig h zinnige Het 1 men va Brulbo Zee en De Lu< basisor werkin daar w ten c Wilm tie bi lichti twee Hoog vanc BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 DEN HAAG (ANP) De liberale kamerleden mevrouw Verkerk en de heer Scherpenhuizen hebben de rege ring gevraagd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van een doelmatige en verantwoorde aan pak van de bestrijding van strandver vuiling door olie. In schriftelijk gestel de vragen wordt ook aangedrongen op de oprichting van een bestrijdings- organisatie. In de vragen wordt ver wezen naar een vorig jaar verschenen rapport, waarin o.m. geconcludeerd wordt dat er een reëel risico bestaat voor het optreden van een omvangrij ke olievervuiling op zee, die een zeer ernstige vervuiling van Nederlandse zeestranden ten gevolge kan hebben. De kustgemeenten, aldus het rapport, zijn met de thans ter beschikking staande middelen niet in staat een middelgrote of grote olie-verontreini- ging enigszins doeltreffend te bestrij den, reden waarop de oprichting van een aparte, nationale bestrijdingsor- ganisatie gewenst wordt genoemd. iter Helmut Schiebel heeft gisteren bepaald dat advocaten bij het proces tegen da linkse advocaat Klaus Croissant hui broek moeten uittrekken om veiligheids De eerste mei, Dag van de Arbeid, valt op maandag, wat voor Belgen, Fransen en Duitsers een lang weekeinde betekent en voor Amsterdam veel buitenlandse bezoekers. „Amsterdam gaat een aantal drukke weken tegemoet”, aldus de VW-directeur. De Amsterdamse VW kijkt trouwens al verder dan dit jaar lang is. Men is al begonnen met de voorbereidingen voor 1980 met als toeristisch hoogtepunt Sail’80, een expositie van historische zeilschepen uit alle delen van de wereld en voor 1982 als opnieuw de Floriade wordt gehouden. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft gisteren twee functionarissen van de multinatio nal ITT (de International Telephone and Telegraph-organisatie) in staat van be schuldiging gesteld omdat zij valse ver klaringen zouden hebben afgelegd in het Congres. Onderdirecteur Edward Gerrity en de zuidwestelijke regionaal directeur Robert Berrellez hadden in 1973 verklaard dat ITT niets had gedaan om de verkiezing van de linkse Chileense presidentskandi daat Salvador Allende te verhinderen. In 1975 werd door een onderzoek van het Congres bekend dat de Amerikaanse In lichtingendienst CIA mee had gewerkt aan een campagne tegen Allende. Er kwam toen ook aan het Echt dat ITT wel degelijk de verkiezing had proberen te verhinderen uit angst voor nationalisaties. Ook directeur Harold Green heeft inder tijd een valse verklaring afgelegd. Tegen hem zijn echter geen aanklachten inge diend. Mochten de aanklachten tegen Ger rity en Berrellez gegrond worden ver klaard door de rechtbank, dan kunnen zij veroordeeld worden tot 15 jaar gevange nisstraf en 17.000 dollar boete. De beide ITT-functionarissen blijven voorlopig ge woon aan het werk. Intussen werd in hetzelfde gebouw hel proces verdaagd tegen Irmgard Möller en Bernhard Braun, die verdacht worden van medeplichtigheid aan de bomaanslagen van de Baader-Meinhofbende in 1971 waarbij onder meer drie Amerikaanse mi litairen werden gedood in Heidelberg. De openbare aanklager had om verda ging gevraagd omdat volgens hem de ad vocaten misbruik maakten van hun plicht door te trachten het proces te rekken. Ook de Industriële Handels Combinatie Holland (IHC) moet een veer laten. Uit deze combinatie, van werven en fabrieken wordt de „baggerpoot” losgemaakt. Daar voor wordt een nieuwe vennootschap op gericht, waarin de overheid met 48 per cent deelneemt, de IHC zelf met 48 per cent en een derde (het bedrijf Van Rees) met vier percent. De IHC moet de Schiedamse werf Gusto sluiten en zou zijn eigen „engineering” beschikbaar moeten stellen voor de gehele Nederlandse off- shore-industrie (booreilanden e.d.). Zij krijgt ongeveer 200 miljoen steun. AMSTERDAM (ANP). In het huis De Pinto aan de Amsterdamse Sint Anto- niebreestraat is gisteren het „documenta tiecentrum voor historische stads- en dorpscentra in Europa” geopend. Burge meester Polak van de hoofdstad verrichtte de officiële ingebruikstelling van het cen trum, waarin uit heel Europa informatie zal worden opgeslagen over behoud en herstel van historische architectuur. Het project is een initiatief van de stich ting „De Levende Stad”, gesteund door o.m. het Prins-Bemhardfonds, de Fondati- on Européenne de la Culture, de ministe ries van CRM en Volkshuisvesting, en de gemeente Amsterdam. Oogmerk is te ko men tot een centrale bundeling van de ervaringen die tot dusver in Europa zijn opgedaan met bescherming en restauratie van historische architectuur. De ministers Van Aardenne (Economi sche Zaken) en Albeda (Sociale Zaken) legden de opzet, waartoe het kabinet vori ge week vrijdag besloot, gisteren aan werkgevers en werknemers voor. De con cerns Rijn-Schelde-Verolme en VMF-Stork worden het sterkst gesteund, maar ook voor IHC-Holland en Van der Giessen-De Noord zijn maartegelen voor zien. Als het plan doorgaat betekent dit het einde van de NDSM-scheepswerf (nieuwbouw) in Amsterdam, van RSV- Zware Apparatenbouw (met name reac torvaten, 450 werknemers) in Rotterdam en de Gustowerf in Schiedam (700 werkne mers). Het gaat hier echter, aldus minister Albeda niet om een dictaat maar om een voorlopig beleidsvoornemen. Om de nu uitgetrokken gelden bijeen te kunnen krij gen moet een aanvullende begrotingspost van 390 miljoen bij de Tweede Kamer worden ingediend voor de jaren 1978 en 1979. Minister Albeda sprak over „de grootste operatie voor het veilig stellen van arbeidsplaatsen van na de oorlog”. Garan ties voor het behoud van aantallen arbeidsplaatsen zijn er niet, maar volgens de bewindsman gaat het om reële schattin gen en is er nog geen eindpunt bereikt. Integendeel, er zal nog veel overleg moeten worden gevoerd. Van de inventiviteit van partijen hangt het sterk af welke resulta ten worden bereikt. Over de termijn waar binnen de zaak zijn beslag zal krijgen, konden de bewindslieden niets zeggen. twee door een slechte werksituatie op hel trum een di vast viteite voor ten een progressieve stroming vertegen tevens woordigen. De studenten zijn tot bezetting kindei ge ac< men. heeft over e twee 1' Platar en kar voorrr laan i dus w IJMl vens bi redenen. Hij ging hiermee voorbij aan eei arbeid: rapport van de Stuttgarter „Verenigini bedrijf overeei wordei ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - f 14,35 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- losse nummers BREDA. De Officier van Justitie bij de rechtbank van Breda, mr. K. Thijssen, heeft gisteren tegen een 37-jarige man uit die stad een gevangenisstraf van zes jaar en tbr geëist. De man wordt ervan verdacht schul dig te zijn aan het doden van zijn vrouw op 8 september van het vorig jaar. Achtergrond van het drama waren zeer ernstige huwelijksproblemen, die op een scheiding dreigden uit te lopen. De man zei nooit de bedoeling te hebben gehad zijn vrouw om het leven te brengen. De Officier van Justitie zei dat uit onder zoek in de Psychiatrische Observatie Kli niek in Utrecht was gebleken dat in soort gelijke situatie herhaling te vrezen valt. Daarom eiste hij tbr. De raadsman van de verdachte, mr. H. Swagemakers, zei van mening te zijn dat tbr overbodig is omdat de kans van herha ling gering is. Hij achtte ook niet bewezen dat er sprake is van doodslag met opzet, zoals de Officier zei, maar dat hoogstens kon worden gesproken van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, de dood ten gevolge hebbend. De raadsman zei dat gevangenisstraf geheel achterwege moet blijven als de rechtbank toch tot tbr mocht besluiten. Prins Pieter Christiaan, een van de zoontjes van prinses Margriet en mr. I P. van Vollenhoven, viert morgen zijn 6e verjaardag. Ter gelegenheid daar van maakte zijn vader deze foto. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN/UTRECHT. Sinds gis termiddag houden studenten in Utrecht® Groningen om verschillende redenpn insti tuten van de pedagogische subfaculteit bezet. In Utrecht zitten tachtig studenten in het instituut voor pedagogische en ai dragogische wetenschappen aan de Nieuwegracht, terwijl in Groningen eves eens tachtig studenten het orthopedago gisch instituut bezet houden. De bezetters in Utrecht willen met hm actie hun onvrede uiten over de afwezig, heid van twee medewerkers van het insti tuut. Volgens een woordvoerder zijn dt hal. Voor de scheepswerven Van der Giessen-De Noord (Krimpen a.d. IJssel- Alblasserdam) is aanvullende financiering van 50 miljoen beschikbaar, waarmee een van de twee werven kan worden gemo derniseerd. Hier kunnen dan middelgrote schepen worden gebouwd. Albeda sprak van „een moeilijke afwe ging voor de regering”, gezien ook de claims uit andere bedrijfstakken. Zij heeft er toch toe besloten opdat het over grote deel van de arbeidsplaatsen kan worden behouden. Het is geen dictaat, er wordt niets eenzijdig opgelegd, maar men kan ook geen blanco cheque van de rege ring vragen, er moet nu verder worden ingevuld in overleg op alle niveaus, zoals beleidscommissies, per onderneming en met de ondernemingsraden. Er moet snel duidelijkheid komen over wat er te gebeuren staat, vond de minister. Dat geldt voor de betrokken werknemers, maar ook voor de regio’s die de maatrege len aangaan. Wat VMF-Stork betreft, uit dit concern wordt een deel gelicht: Stork Werkspoor Diesel, Amsterdam, wordt afgezonderd. In de aparte onderneming krijgt de staat een belang van 49 percent, VMF-Stork ook 49 percent en 2 percent komt in „neutrale handen”. Voor de versterking van dit be drijf stelt de overheid 50 miljoen in de vorm van een achtergestelde lening be schikbaar (voorlopig zonder rente), en 50 miljoen speciale financiering (zonder ren te, terugbetaling uit eventuele winsten). Voor de apparatenbouw (Velsen en Utrecht) komt tot 1980 25.000 per behou den arbeidsplaats beschikbaar, totaal f 10 miljoen. Ook Conrad Stork (Velsen) krijgt/ 10 miljoen onder voorwaarde dat dit bedrijf gaat samenwerken met andere kranenbouwers De zware-apparatenbouw van Rijn- Schelde-Verolme (RSV) wacht een dubbe le operatie. Dit concern zal van de Hol landse Beton Mij, zo is de opzet, het bedrijf in Goes ovememen. Daarvoor komt 15 miljoen uit de werkgelegenheidsgelden be schikbaar. Tegelijk moet het zijn eigen vestiging in Rotterdam gaan sluiten. In dit bedrijf, dat voornamelijk reactorvaten voor kerncentrales bouwde en waarin de regering al voor 50 percent deelnam, wordt geen toekomst meer gezien. overgegaan omdat herhaalde verzoek® om verbeteringen aan het bestuur niets hebben opgeleverd. De bezetting in Groningen is een protest tegen de gang van zaken binnen de vak. groep orthopedagogiek. Onderwijs- en o» derzoeksbeleid zouden beneden de maat zijn. De bezetters eisen o.m. dat er e® onafhankelijke onderzoekscommissii wordt ingesteld die het functioneren van het wetenschappelijk personeel op het in stituut nagaat. Verschillende docent® zouden er bijbanen op na houdèn. He wetenschappelijk personeel zou er wat be stuur, onderwijs en onderzoek betreft me de pet naar gooien. Volg de kor person miljoei dertig de wei som i Hoogo Op 8 bondei van ee doch kan he mil joe een be cierinj Vak NW z kosten van V Maar directi bleem ment i rug is. quezo is nati is oml kan te De een kc met e inkom Het lo een 3i bedra doorv cent tweed pietie eenha bijdra heid. tegem SYDNEY (DPA). Na de zware overstromingen die gisteren de Aus tralische provincie Nieuw-Zuid-Wa- les hebben getroffen, wachten dui zenden mensen op evacuatie, die voornamelijk met hefschroef- vliegtuigen moet gebeuren. Het initiatief is uitgegaan van het ge meentebestuur van Karlsruhe en de rege ring van de deelstaat Baden-Würtenberg die voor het project ruim 55.000 guldei hebben uitgetrokken. Karlsruhe is dl plaats, waar op 7 april van het vorig jaa p A p de procureur-generaal bij het federat hooggerechtshof, Siegfried Buback, me zijn chauffeur en een lijfwacht op straa w- y werd doodgeschoten door leden van de B RAF. W ft DEN BOSCH. Het Gerechtshof in Den Bosch heeft een 22-jarigeinwoner van Swalmen veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest den van de betrokken ondernemingsraden i wegens het plegen van een dubbele moord, stellen aan medewerking aan dit plan zijn, I Op 6 maart had de advocaat-generaal be- dat niemand er in inkomen op achteruit mag gaan, dat niemand tegen zijn of haar wil mag worden overgeplaatst, dat er naast de sociale regels van AKZO met de vakbonden aanvullende sociale maatrege len worden overeengekomen en dat er vanaf dit moment geen overplaatsingen of detacheringen meer worden uitgevoerd zonder overleg met de plaatselijke onder- nemingsraad. Na bedri; werky beroe gunst Hoogi gen o dat g. ring 1 mens zijn c I vastgelopen. V

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4