O Door beperkte accomodatie VAK” heeft geld nodig om Schoolkinderen in actie Twee jongens gewond bij motorongeluk haven- berichten Verkorting van werkweek stuit op financiering te kunnen blijven werken banketbakkerij ip.hafcenberg Bit B Z I 1 vieren feest met Dutch Swing College Band )or S Vrienden van Hartstichting" nt PAASEIEREN PAASTAARTEN PAASGEBAK Dank voor vijf jaar steun aan werk Afscheid van voorzitter M. Goris ONTDEK HOE LEKKER ONS PAAS-EI-BROOD IS Enquête ëdeS CAO-overleg bij Hoogovens afgebroken Konsulentschap IHi U:::' 4 p I N S D A G MAART VELSEN-IJMUIDEN 2 1 19 7 8 Verder brengen wij een grote sortering Telefoon. 02550-16479 Een nieuwe creatie van Hazenberg. Gevuld met zuivere amandelspijs, noten en vruchten VELSEN. Een volledig uitge rust kreativiteitscentrum be schikt over elf lokalen voor de verschillende werktechnieken, over projectruimte, een winkel met materialen, een kantine, een iet"insfi magazijn, kantoor en een centrale Rechte lepaali gen dt nt huil IJMUIDEN. Tussen de Industriebonden NVV en NKV en de directie van Hoogo- tgheid» vens bestaat nog steeds een diepgaand verschil van mening over de financiering van aan eet arbeidstijdverkortende maatregelen zoals de vijfploegendienst. De leiding van het eniginf bedrijf voelt niets voor een experiment met een kortere werkweek, zolang er geen tiem li- - -- -• -• x r” i - LangeNieuwdtraat 439 zijn dt hal. Voor het Kreativiteitscen- ophet trum IJmond is minimaal nodig an. Doot een drietal vaste werkruimten in vast gebruik voor beeldende acti viteiten, aansluitend een lokaal voor dramatische activiteiten en ertegen tevens is het gewenst dat voor de lezettinj kinderen in hun wijken eenvoudi ge accommodaties tot stand ko men. Het Kreativiteitscentrum heeft momenteel de beschikking over een vast lokaal in gebruik en twee lokalen in medegebruik in de Platanenstraat in IJmuiden-Oost en kan tevens beschikken over het mmissitf voormalig badhuis aan de Wüste- laan in Santpoort. Er ontbreekt dus wel het een en ander aan. Ijr wi L. - W t „I :;'W! - Uitbreiding in gevaar Kreativiteitscentrum van e (Vervolg van pagina één) vens bestaat nog steeds een diepgaand verschil van mening over de financiering van (ADVERTENTIE) iur jr uduita ti mono iachtol' ren va p het ij. docente lèn. Ha wat ba reft ma i protest de vak- s- en oti. de maat t er eet trzoeka ur niets Het Kreativiteitscentrum heeft al vor men van samenwerking met buurthuis De Brulboei en De Mei, het dienstencentrum Zee en Duinwijk, sociëteit In Den Abeel, De Luchte en Velseroord. Ook vanuit het basisonderwijs is de wens geuit tot samen werking, aldus het stichtingsbestuur, en Het bestuur van de Stichting Kreativi teitscentrum IJmond, die cursussen orga niseert in Velsen, heeft een „Nota Moge lijkheden en Voorzieningen” opgesteld waarin de activiteiten worden beschre ven, waarin mogelijke uitbreidingen aan de orde komen en waarin wordt ingegaan op de huisvestingsnood van dit moment. Deze nota dient als discussiestuk. Ener zijds naar de gemeente toe en anderzijds om het gesprek op gang te brengen met andere organisaties in de IJmond die zich bezig houden op het terrein van de kunst zinnige vorming. Het noodgebouw in de Platanenstraat, waarin het Kreativiteitscentrum IJmond één lokaal in vast gebruik heeft en twee lokalen in medegebruik met anderen. een projectmodel ontworpen, dat lesmate riaal voor de scholen kan opleveren. In dat kader wil men tevens contacten leggen met ouders en met de Regionale Onder wijsbegeleidingsdienst. Ook wil de stich ting zijn werkterrein niet beperken tot Velsen. Tevens in verband met subsidie - de stichting wordt deels door het rijk en deels door de gemeente gesubsidiëerd - wordt de mogelijkheid van een samenwer kingsverband met het Kreativiteitscen trum Castricum onderzocht. Overwogen wordt een federatief verband tot stand te brengen met Castricum, Velsen, Kreater in Haarlem, de Haarlemmermeer en Uit hoorn. lagere- hebben satie. Want er wordt bijvoorbeeld ook ge dacht aan dienstverlening aan ziekenhui zen, instellingen voor gehandicapten en andere instituten die in de praktijk ge bruik maken van beeldende en dramati sche werkvormen als therapie. Men ziet dan de docenten van het centrum als tech nische hulpgever in begeleidingsteams van de betrokken instellingen. Op de vergadering deelde secretaris W. Spruit mee, dat het blad De Velsennoorder een zware druk legt op de financiën van de VAK. Hij zag mogelijk samenwerking met de winkeliersvereniging DOKA, die ook plannen heeft voor een wijkorgaan om zo de kosten te drukken. Ook ziet men uit naar een ander onderkomen wegens de kosten. De VAK hoopt, dat de actie „Vrienden van de VAK”, die volgende week van start gaat, weer wat financiële armslag zal geven. VELSEN-NOORD. Voor voorzitter M. Goris van de Velsennoordse Aktivitei- ten Kommissie „VAK” is nog geen opvol ger gevonden. Wel wordt er druk gezocht, nu de heer Goris te kennen heeft gegeven na vijf jaar de leiding te willen overge ven. Als dank voor zijn inzet voor de VAK kreeg hij tijdens de jaarvergadering maandagavond in De Schouw een boek werk aangeboden. Door de vele bijdragen is men op de goede weg om hart- en vaatziekten, nog steeds volksvijand nummer een, terug te dringen. IJmuiden heeft procentsgewijs landelijk gezien de hoogste bijdrage gele verd bij de collectes. En om de dank voor vijf jaar steun aan de Vrienden tot uit drukking te brengen wordt woensdag de 29ste feest gevierd. Peter Schilperoord zal me zijn wereldvermaarde Dutch Swing College Band in de Stadsschouw burg een grandioze avond verzorgen, waarop de hele Velsense burgerij is uit genodigd. De toegangsprijs voor deze avond komt weer ten goede aan de Hart stichting. Voor de mensen, die geïnteres seerd zijn in de uitslagen van de ver kiezingen van Provinciale Staten, die ov erdag zijn gehouden, wordt een speciale service geboden. Zij kunnen tijdens de feestavond op de hoogte blijven. De IJ- muider Courant zorgt er voor, dat de verkiezingsuitslagen bekend worden ge maakt. Het blijft met de jubileumviering niet alleen bij deze ene feestavond. 5> De Dutch Swing College Band zal het feest van de Vrienden van de Hartstich ting opluisteren. IJMUIDEN. Met een feestavond met The Dutch Swing College Band op woensdag 29 maart in de Velsense Stadsschouwburg viert de afdeling IJmuiden van de „Vrienden van de Hartstichting” het vijfjarig jubileum. Het feest wordt niet gevierd, omdat men blij is, dat de vereniging bestaat, maar omdat men na de noodgedwongen oprichting in dit eerste lustrum kan bogen op een goed resul taat. Dankzij de bijdragen van de bevolking aan de „Vrienden” konden meer open hartoperaties verricht worden en konden onderzoek, voorlichting en begeleiding op steeds grotere schaal plaatshebben. op 22, 23 en 25 mei. Er worden nu reeds plannen gesmeed voor een culturele week in 1979, waarbij ook de buitenlandse inwo ners betrokken gaan worden. Aan het slot van de wel erg matig bezochte jaarverga dering werden enkele films van activitei ten van de VAK getoond. Dinsdag aangekomen: Venus, van Ler wick; Leif Erikson, Rotterdam; Myster, Kristiansand; Benalbanach, Hull; Stirling Brigg, Cont. Plat, IJmuiden; Smit Lloyd 111, Cont.Plat, IJmuiden; Sirocco, Aal borg; Iggesund, Iggesund, Zaandam; An na Drent, Antwerpen IJmuiden; Rimul Drammen, Velsen. Maandag vertrokken: Kenrix, IJmui den, Rochester; Sleipner, Noordzee; Aegir, Noordzee; Silja, Zaandam, Leer; Ann Lise Tholstrup, IJmuiden, New Ross; Yekateri na Belashova, IJmuiden, Ventspils; Nopal Verde, Le Havre; Koiping, Rotterdam; Oranje Ace, Middlesborough; Rita Doel- ling, Rotterdam; Jemrix, IJmuiden, Poole; Saturnus, IJmuiden, Lerwick; Falken- berg, Zaandam, Karlstad; Magnito Gorak, Hamburg; Solar, Zaandam, Boston; Karen Danica, Bengahsi; Baffin Service, Cont. Plat; Otto, Blacksun. Dinsdag vertrokken: Nordholm, naar Puerto Cabezas; Kentshore, Cont.Plat, IJ- rfiuiden; Brinda, Seixal, IJmuiden. i het on i dat di i gevaai i proj« overeenstemming is bereikt over de wijze waarop dergelijke regelingen in de toekomst worden bekostigd. >uw het öller a ien vat nslagen i 1972, inse mi 'erg. verda- i de ad- i plicht en. Het ongeval gebeurde op de hoogte van de Satumusstraat. De jongeman verloor de macht over het stuur. Hij liep schaaf wonden op aan z’n handen. De duopassa- gier kreeg een gecompliceerde fractuur aan de linkerpols. Hij liep tevens schaaf wonden op en is opgenomen in het Zeeweg Ziekenhuis. De motor werd bij het ongeval zwaar beschadigd. VELSEN. Twee jongens zijn maan dagavond bij een motorongeluk op de Planetenweg in IJmuiden gewond ge raakt. De twee waren zeventien (bestuur der) en zestien jaar. Bij een inhaalpoging van een personenwagen sloeg het tweetal over de kop nadat het voorwiel de mid denberm had geraakt. nd) inds gij. trechtei ipn insti- faculteit .udente e en ai »an d| en evej. ipedagr. Het is een duidelijke wens van het Krea tiviteitscentrum om - naast het lopende cursuswerk - de dienstverlening naar in stellingen toe uit te breiden. Dit heeft tot doel, zo formuleert het bestuur in de nota, om de specifieke deskundigheid ook bui ten het kreativiteitscentrum te benutten door medewerking te verlenen aan activi teiten en verzorging van cursussen voor andere instellingen (eveneens scholen) en door samenwerking, respectievelijk trai ning van medewerkers van andere instel lingen en desgewenst van onderwijzend personeel. Een samenwerking, zo wordt nadrukkelijk gesteld, die is geënt op de doelstellingen van de betreffende organi- verwachting beperkt blijven tot acht of zeven percent. De vakbondsbestuurders vinden zo’n percentage nog veel te hoog. Zij willen het eerste jaar waarin de verkorte werkweek geldt ten hoogste 1,5 percent van de prijs compensatie beschikbaar stellen. Het tweede jaar zou maximaal 3,4 percent mo gen worden ingeleverd. Overigens hebben de leden zich nog niet uitgesproken over dit laatstgenoemde getal. Directeur Wilmink van Hoogovens stel de dat hij een werktijdverkorting van tien percent en een maximale loonsverlaging van 3,4 percent, nauwelijks nog sprake is van een experiment. Hij vreesde dat op deze wijze conclusies worden getrokken die niet gebaseerd zijn op de realiteit. Hoewel de financiering nog een struikel blok vormt, lijken de Industriebonden te kunnen instemmen met het voorstel van de directie om de vijfploegendienst, al thans het experiment, in te voeren volgens het Zweedse model. Dit is een combinatie van vier- en vijfploegendienst, ’s Zomers wordt gedurende twaalf weken 42 uur gewerkt en de overige veertig weken van het jaar wordt er 33,6 uur gewerkt. De gemiddelde werkweek komt daarmee op 35,6 uur. Over de duur van deze proef en het aantal werknemers dat erbij betrok ken zal raken, is in het overleg tussen bonden en directie nog niet gesproken. Met intekenlijsten zijn zij naar familieleden en be kenden geweest, die voor iedere te lopen kilometer maximaal een kwartje kon den inzetten. De grootste afstand was gistermiddag tien kilometer. Dapper werd deze door de groot- sten uitgelopen, terwijl de kleineren een kortere af stand aflegden. In de zon Maandag aangekomen: Nikot, W-Afrika; Solar, Karlstad, Zaandam; Regu- liersgracht, Maentylyoto; Motilal Nehru, Batun Rouge; Goliath Bak, Noordzee; IJmuiden; Stintfang, Kribi; Groningen, Rotterdam, IJmuiden; Titan, Rotterdam, IJmuiden; Pluto, Lerwick; Titan Service, Cont.Plat, IJmuiden; Dashicai, Antwer pen, IJmuiden. Na twee jaar wil de leiding van het bedrijf bezien in hoeverre de kortere werkweek heeft geleid tot een geringer beroep op ziekengeld en WAO. Als deze gunstige effecten te constateren zijn, wil Hoogovens bij de rijksoverheid aandrin gen op verlichting van de sociale lasten, in dat geval zou deze „meevaller” in minde ring kunnen worden gebracht van de inko- mensteruggang. Het zou niet ondenkbaar zijn dat dan het principe „tijd voor geld” ten dele kan worden losgelaten. Ir. G. Wilmink, directeur Personeel en Organisa tie bij Hoogovens, zei gisteren in een toe- Op zaterdag 1 april zal in de nieuwe garage van de Ambulancedienst van Kloosterhuis een „Open dag” worden gehouden. Op deze dag kan, iedereen kennis kunnen maken met het aanwezige materiaal, ambulance-auto’s, hartbewa- kingsapparatuur, enzovoort. Verder is er op deze open dag een demonstratie ge zond koken met de daarvoor geschikte keukenuitrusting, voorlichting over mond-op-mond-beademing en uitwendi ge hartmassage, er zijn voorlichtings stands over verstandig eten en gezond leven, er is een filmprogramma met films als „lm Joe Hart”, „Een uur is te lang”, „Pullse of Live”, „Teveel is teveel” en „Levenslijnen”. De Open dag begint om half elf morgens en duurt tot vijf uur. Er zal speciale aandacht worden besteed aan de demonstratiecursus „reanima tie”. Aan deze cursus hebben in de afge lopen vijf jaar al ruim 600 mensen deel genomen, niet alleen mensen uit de eigen gemeente, maar ook van veel bedrijven en instellingen uit heel Noord- en Zuid- Holland. lichting dat die lastenverlichting mogelijk twee of drie percent van de loonsom van Hoogovens bedraagt. Het financiële offer van de werknemers kan op grond van deze Volgens de directie vergt invoering van de kortere werkweek (36 uur) voor alle personeelsleden een bedrag van honderd miljoen gulden op jaarbasis, waarvan dertig miljoen zou worden gedragen door de werknemers. Er resteert dan nog een som van zeventig miljoen waarvoor Hoogovens niet wil opdraaien. Op grond van berekeningen van de vak bonden NW en NKV bedragen de kosten van een 36-urige werkweek geen honderd doch zeventig miljoen gulden. Daarvan kan het loonoffer van het personeel (dertig miljoen) worden afgetrokken en blijft nog een bedrag van veertig miljoen ter finan ciering over. Vakbondsbestuurder H. Krul van het NW zei hierover gisteren: „Wat betreft de kosten zitten we inderdaad met een gat van veertig tot zeventig miljoen gulden. Maar ik begrijp niet goed waarover de directie zich zorgen maakt, want dat pro bleem bespreken we. wel als het experi ment met arbeidstijdverkorting achter de rug is. Dat Hoogovens nu een blanco che que zou moeten tekenen voor de toekomst, is natuurlijk onzin. De proef die we nemen is omkeerbaar. Met andere woorden, alles kan teruggedraaid worden”, aldus Krul. De directie van Hoogovens meent dat een kortere werkweek gepaard moet gaan met een evenredige teruggang van het inkomen van de betrokken werknemers. Het loonoffer, dat volgens dit principe bij een 36-urige werkweek dus tien percent bedraagt, wil Hoogovens geleidelijk aan doorvoeren. Het eerste jaar zou vijf per cent moeten worden ingeleverd en het tweede jaar zeveneneenhalf. De loonsup- pletie van respectievelijk vijf en tweeën eenhalf percent kan worden verkregen uit bijdragen van de werknemers en de over heid. Hoogovens zal hierin geen financiële tegemoetkoming verlenen. Tweehonderd schoolkinderen maandagmiddag een waar schijnlijk fors bedrag voor SriLanka verdiend. De derde, vierde, vijfde en zes de klassen van de Pleia- denschool en de F. J. Os- sendorpschool hebben meegelopen in een strand loop, waarvoor zij zelf sponsors hadden gezocht. Op het activiteitenprogramma van de VAK staan een enquête naar de vraag naar kabeltelevisie in Velsen-Noord, na tuurlijk de Koninginnedagviering en het Sinterklaasfeest en de viering van het zil veren jubileum van de Velser Gemeen schap en Muziekschool in Velsen-Noord en de wind werd zo gemak kelijk het geld voor de am bulance voor Galle bij el kaar gehaald. Naar schat ting zal deze actie van de kinderen een drie- of vierduizend gulden voor het fonds ambulance aan dragen. Het exacte bedrag van het „verdiende” geld zal eind van deze week be kend worden gemaakt. het ge de rege 'gr ide daar men graag aan beginnen. Er is al is di ck, me 3 straa van de Ten aanzien van het onderwijs wordt gedacht aan dienstverlening in de vorm van deelname aan schoolprojecten en evenementen, (proef)lessen in de klas, bui tenschoolse training van leerkrachten, for mulering van lesbrieven en een konsulent schap. Het Kreativiteitscentrum moet voor de rijksbijdrageregeling sociaal-cultureel werk in werking treed in 1980, opgeno men zijn in het plaatselijk educatief net werk. Ook wordt gewezen op de betekenis van de kreativiteitsvorming in het wel zijnsbeleid, het pakket voorzieningen op scoiaal, educatief en recreatief terrein. Daarnaast wordt de aandacht gericht op de door het rijk ingestelde adviesgroep Verzorgingsstructuur Kunstzinnige Vor ming, die een samenhang bepleit tussen muziekscholen, kreativiteitscentra en schooladviesdiensten. Als totaal is het Kreativiteitscentrum niet meer uit het aanbod van voorzienin gen in Velsen weg te denken. Het stich tingsbestuur stelt ook dat in het tweejarig bestaan, het centrum in de behoefte van een breed publiek heeft voorzien. Nu doet zich de situatie voor dat aan de vragen om uitbreiding vanuit het publiek niet kan worden voldaan, door de problemen van materiële aard. Als toekomstbeeld ziet de stichting de realisering van een volledig geoutilleerd kreativiteitscentrum, al is het bereik hierover in vier fasen verdeeld. Volgens het globale tijdschema zou het dan tegen 1990 lopen voor het zover is. Maar dan moet nu wel worden begonnen met de eerste uitbreidingen, alleen al om de cur sussen 1978-1979 van start te kunnen la ten gaan. met hm afwezig. I ft

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5