Regering over VERKEERSCHAOS DOOR GLADHEID Datum debat Klaar voor Keukenhof a Overheid bindt steun aan harde het weer IJmuider Courant voorwaarden PvdA-afdelingen verontrust over in Kamer nog niet bekend r Vanaf 25 maart a.s. sanering metaal Haverkort Soeharto weer president 31! „afslanking” zware metaal: vandaag: 3E het woord is aan W Na Pasen onweer Petescu en verder Vrij koud Tafelbestek f F V en D 40 jaar agenda pagina 7 BB Geld voor Stork-Velsen H hensen haarlem bedrijfskleding Zijlweg 9 - Haarlem k (023) 320921 A f Rustieke meubelen KOOIJMAN SANITAIR B.V. A Herplaatsing M WOENSDAG 22 MAART 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 119 2 2,3,4 (Van onze redactie economie) I '"..K NU 8,45 F 1 pagina'^ Will Durant: Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws5,6,7,9,11,13 Kunst17 Radio en televisie/Strips.... 19 Economie21 Beurs20 Sport25,27 Modejournaal13 Bezoek onze meubelzaken met klassieke stijlmeubelen in noten en eiken Uitgebreide kollekties Lage prijzen - 15/25% korting service en garantie MEUBELHUIS „De Wereld” Het Gordijnen huis b.v. Haarlemmerplein 1 - A dam Haarlemmerdijk 72-74 A dam 1 SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk KLOKKEN STROET VIVO EXTRA DEN HAAG. De „afslanking” van de zware-metaalsector, waar mee zo’n zesduizend arbeidsplaatsen zijn gemoeid, zou ook gevolgen hebben voor de toeleveringsbedrijven. Dit staat in de brief die de regering gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd over het verlenen van steun aan vier concerns, die volgens maandag bekendge maakte plannen een bedrag van bijna één miljard gulden zal vergen. Over de omvang van de verwachte schade voor de toeleveringsbedrij ven wordt in de brief niet gerept. 1 DEN HAAG/DE BILT. Onver wachte gladheid op de wegen in grote de len van het land heeft vanochtend een enor me verkeerschaos veroorzaakt. Op tal loze plaatsen in het westen, zuiden en midden van Neder land gebeurden onge lukken. Bij Dor drecht vielen twee doden toen een busje met bouwvakkers door een verkeerd in halende vrachtwa gen werd geraakt en slipte. Het aantal ge wonden dat in het he le land is gevallen, zou in de tientallen lopen en de materiële schade zou zeer groot zijn. Umuider Courant Toeleveringsbedrijven lopen ook schade op De steun die de regering aan de vier flllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll B (ADVERTENTIES) 1 zie de economiepagina I (Van onze Haagse redacteur) ^3^ spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl van de regering voor het handhaven van slechts één grote werf voor het bouwen van grote schepen. De perspectieven van het Rijnmondgebied geven de doorslag boven die van Amsterdam. De regering wil voor maar één bouwplaats voor grote schepen de kosten van modernisering fi nancieren. Dat zou ertoe kunnen leiden dat als geen kostendekkende orders kunnen worden verkregen de NDSM- nieuwbouw op korte termijn zal moeten worden gesloten. De lente is nog nauwelijks aangebroken of ze zijn er alweer helemaal bij, de Haarlemse bloemenmeisjes. In hun fleurige jurkjes met lichte blazer, staan enkele van hen nog wat kouwelijk op de Grote Markt, klaar voor het vertrek naar de Keukenhof in Lisse, die vandaag geopend is. De opening is de eerste van een reeks activiteiten die (van links naar rechts) Ellen Lubbers, Noëlle Crone, Frederique van de Grampel, Enneke Elhorst en Ingrid Maitimo, deze lente en zomer zullen opluisteren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Kamervoorzitter Von deling heeft nog niet beslist wanneer het door de PvdA aangevraagde debat over de werkgelegenheid wordt gehouden. Hij wil met een beslissing wachten op het resul taat van het overleg tussen de ministers Albeda en Van Aardenne en de vaste Ka mercommissies voor Sociale en Economi sche Zaken, dat vanmiddag zou plaats vinden. De PvdA wil het debat het liefst aan staande dinsdag houden. De Kamer zou dan moeten terugkeren van het Paasreces. De WD is tegen deze datum omdat de dag daarna de Statenverkiezingen worden ge houden. Het CDA heeft niet veel tegen de door de PvdA genoemde datum, maar het vreest wel dat er te weinig tijd zal zijn voor het doornemen van de stukken. Terlouw (D’66) zegt dat het spoeddebat op dinsdag van hem niet hoeft. Er zouden volgens hem verwachtingen kunnen worden gewekt die de Kamer niet kan waarmaken. omdat een geslipte auto de hele weg blokkeerde. Een staatsman kan het zich niet veroorloven, moralist te zijn. Een werkgroep onderzoekt de moge lijkheden voor de oprichting van een Stichting voor Maatschappelijk Werk die operationeel gaat worden als de huidige Stichting per 1 januari 1979 zal worden opgeheven. Zie de plaatselijke pagina's Vannacht regen, overdag wisselend be wolkt met enkele buien. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 4 gr., maxi mumtemperaturen ongeveer 7 gr. IJMUIDEN. De partijafdelingen en de gemeenteraadsfracties van de PvdA in Haarlem, Velsen, Beverwijk en Heems kerk hebben in een verklaring hun ver ontrusting uitgesproken over de door de regering voorgestelde maatregelen met betrekking tot de sanering van de zware metaalindustrie en de scheepsbouw. r Veertig jaar geleden werd Beverwijk met een V en D filiaal verrijkt. Was dat warenhuis er ook gekomen, als de he ren Vroom en Dreesmann niet op de hoogte waren geweest van rapporten, waarin het aardbeienstadje een grote toekomst als industriestad werd voor speld? Een historisch overzicht. De eerste lentebaby die gistermorgen in het kader van de voorjaarsactie bij de Flevohof werd aangemeld, was het kersverse Beverwijkertje Timmy Rom- burg. Met zijn ouders en de deputatie van de Flevohof ging hij op de kiek. De voorhavenkwestie en de werkge- legenheidsproblematiek bij Hoogovens zijn de hete hangijzers, waaraan Alpha Soos donderdagavond z'n eerste poli tieke café wijdt. Zie de plaatselijke pagina’s DeBoet de grootste kollektie F van Kennemerland bij Juwollerahuis Winkelcentrum Schalkwijk DJAKARTA. De Indonesische gene raal Soeharto is vandaag herkozen als president. Het Volkscongres kon zich una niem verenigen met een nieuwe ambtster mijn van vijf jaar. Hij zal morgen officieel worden geïnstalleerd. De voor malige minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik wordt vice-president. De afgelopen nacht werden in Djakarta 39 mensen gearresteerd in verband met anti-regeringsacties. De orde in de Indone sische hoofdstad wordt met hefschroef- vliegtuigen bewaakt, die mogelijke samen scholingen scherp in de gaten houden. Op pagina drie een analyse van onze redac teur Ton Nillissen over de herverkiezing en de positie van Soeharto. Voor de plotselinge glad heid was in de loop van de nacht voor het eerst ge waarschuwd via de radio zender Hilversum III, maar de meeste weggebruikers ontdekten de gevaren pas toen ze op de weg zaten. Het KNMI noemde drie oorzaken voor de onver wachte gladheid: het helde re weer, de geringe wind eri de vochtige grond. Daar door was tegen het och tendgloren de temperatuur bij de grond gedaald tot min vier graden. Volgens het KNMI blijft het tot mei mogelijk dat iets dergelijks zich her haalt. Met verontwaardiging zeggen de fracties kennis te hebben genomen van de maatre gelen „die volstrekt eenzijdig door de rege ring zijn uitgevaardigd”. Het kabinet wordt verweten geen overleg te hebben gevoerd met de vakbonden. De fracties zijn voorts van oordeel dat de voorgestelde herstructurering geen uit zicht biedt op het behoud van ar beidsplaatsen zowel op korte als op lange termijn. Des te schrijnender wordt het genoemd dat enig sociaal plan ontbreekt. Tenslotte wordt er bij de regering met kracht op aangedrongen de plannen in te trekken en besprekingen te beginnen met de vakorganisaties. De verklaring is voorgelegd aan de colle ges van B. en W. van Haarlem, Velsen, Beverwijk en Heemskerk met het verzoek adhesie te betuigen. Verwacht wordt dat van de vijfhonderd werknemers bij RSV-Zware Apparaten bouw, dat gesloten wordt, een aantal kan worden „doorbemiddeld” naar andere RSV-bedrijven. Van de duizend werkne mers bij IHC-Gusto in Schiedam en de achthonderd werknemers die vrijkomen door diverse „saneringen” op andere grote werven, kunnen er 1300 vrij snel worden herplaatst. De brief beargumenteert ook de keus BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 ra j Een kievitseierzoeker uit Santpoort vindt op de weilanden een assortiment tafelbestek dat blijkt toe te behoren aan een Haarlemse restaurant. Mircea Petescu, momenteel nog als trainer in dienst van Telstar, zal het komende seizoen Sparta onder zijn hoede nemen. Petescu, die bij de Rot terdamse club de opvolger wordt van de naar Ajax vertrekkende Cor Brom: „Ik beschouw dit als een goede promotie DEN HAAG HAARLEM VELSEN. In een brief aan de Tweede Kamer heeft de regering nadere bijzonderheden be kendgemaakt over de steunverlening aan de zware metaalindustrie. Uit het schrij ven blijkt dat de tien miljoen gulden voor Conrad-Stork in Haarlem door de rege ring wordt aangeboden in de vorm van een direct opeisbare renteloze lening. Voor de instandhouding van Stork-Velsen en Bronswerk Utrecht (samen de apparaten bouw van VMF) heeft het kabinet een renteloze achtergestelde lening aangebo den van 25.000 gulden per te behouden arbeidsplaats. Naar verwachting is hiermee gezien het aantal te behouden arbeidsplaatsen een bedrag van 10 miljoen gemoeid, al dus de ministers Albeda en Van Aardenne in hun brief. Een eenvoudig rekensomme tje leert dat de regering dus verwacht dat van de in totaal 780 arbeidsplaatsen in deze sector er ongeveer 400 behouden zul len blijven. De regering zal er nauw op toezien dat de nu aangeboden steun, waarmee volgens de bewindslieden wordt vooruitgelopen op een eventuele aanpak van deze hele bran che, die aanpak niet nadelig zal beïn vloeden. Bij het steunaanbod aan Stork-Velsen en Bronswerk Utrecht is de regering er vanuit gegaan, dat deze bedrijven zich uit de jobbingactiviteiten voor de petrochemi sche industrie zullen terugtrekken. Op ba sis hiervan kunnen deze fabrieken op ver kleinde schaal voort worden gezet. Deson danks worden door deze bedrijven de ko mende jaren nog verliezen voorzien. Noodzakelijk is dat voor een aantal ei gen produkten van Stork-Velsen en Brons werk het marktaandeel vergroot wordt, alsmede naar een verbreding en diversifi catie van het eigen produktenpakket wordt gestreefd. De geboden steunverlening dient mede voor de opvang van deze risico’s. Als voor waarde zal daaraan worden verbonden: VMF-Stork verplicht zich geleidelijk over een periode van twee jaar uit de jobbing ten behoeve van de petroche mische industrie terug te trekken en VMF-Stork garandeert het behoud van de begunstigde arbeidsplaatsen tot en met 31 december 1980. Op 4 april zal de zevende en laatste bespreking beginnen tus sen Philips en de vakbonden over een nieuwe cao. Dit kon gisteren worden vastgesteld tijdens de zes de besprekingsronde. Op 4 april zal het „buigen of barsten” wor den, aldus een vakbondsbe stuurder. De ernstige spanningen in de zware me taalindustrie in Nederland ten gevolge van de saneringsmaatregelen die het kabinet heeft aangekondigd, moeten in de eerste plaats worden gezien als een emotionele reactie op de ontslagdreiging, die duizen den werknemers boven het hoofd is ko men te hangen. Dat er in de apparatenbouw, scheeps bouw en gieterijbedrijven gesaneerd moet worden, is op zich geen onverwachte ont wikkeling. Welke regering er op dit ogen blik ook aan het bewind zou zijn, zij zou onvermijdelijk met deze urgentie gecon fronteerd zijn geworden. Het noodlot wil echter, dat de oppositie tijdens het kabi- net-Den Uyl voortdurend heeft gehamerd pp twee „beleidsfouten” van die socialis- ftisch-christelijke regering, namelijk: te ho- ■ge overheidsuitgaven voor sociale hulp- voorzieningen en te weinig inspanning voor beteugeling van de werkloosheid. Nu de bordjes verhangen zijn, blijkt het kabi net zich genoodzaakt te zien de werkloos heid aanzienlijk te verhogen door opoffe ring van duizenden arbeidsplaatsen (waar van de slachtoffers onmiddellijk in de so ciale hulpvoorziening vallen) en tegelijk een aanzienlijke kapitaalsinjectie in de te saneren bedrijven te plegen. Daardoor worden de overheidsuitgaven naar twee kanten opgedreven, terwijl het effect op de arbeidsmarkt bestaat in het rigoureus ver minderen van het aantal arbeidsplaatsen. Het is niet verwonderlijk dat de vakbon den de bestemming van het te injecteren steunkapitaal (bijna 1 miljard) nader om schreven willen zien en zeker willen weten dat dit geld direct effectief wordt gemaakt ten bate van de arbeidsmarkt. Aangezien het een tamelijk overzichtelijke be drijfstak betreft, kan beter worden nage gaan of en hoe dit geld vruchtbaar wordt ter beteugeling van een nog grotere werk loosheid in deze sector. „Sanering” is mooi, zeggen de arbeiders en hun organi saties, maar de vertaling van het woord luidt ondubbelzinnig „gezondmaking”. Een bedrijfsgezondheid ten koste van arbeidsplaatsen is in strijd met alle leu zen die in de verkiezingen door de opposi tie zijn verkondigd, want de overheidsuit gaven in de collectieve sector worden niet verminderd, maar van bestemming veran derd. En dit is zodanig in strijd met een goed sociaal beleid, dat zelfs bij het CDA duidelijke wrevel ontstaat, terwijl in de onderliggende bestuurslagen als provin cies en gemeenten dwars door alle poli tieke rangen heen een crisisstemming wordt gewekt. De vaste Kamercommissies voor Econo mische en Sociale Zaken zijn al bezig de regering tot nadere informatie te dwingen en de vervroegde bijeenroeping van de Kamer na Pasen duidt erop dat er een spoeddebat in de lucht zit, waarin de frac ties van de coalitie de vuurproef zullen ondergaan wat hun solidariteit ten opzich te van „hun” kabinet betreft, terwijl de oppositie met de steun in de rug van FNV en de intussen gehouden massa-demon- straties het kabinet op de pijnbank zullen proberen te krijgen. Het „nevenprodukt” aan verkiezingswinst is daarbij ook niet te versmaden. Na Pasen dus een roerige poli tieke lente met zware onweders. Minister van Binnenlandse Za ken en oud-WD-fractieleider Wiegel heeft gisteren een harde aanval gedaan op de CDA-fractie en gezegd dat het beleid in liberale richting moet worden afgebogen. zie pagina 2 Hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vlvo eieren nr. 3 10stuks van 1,55NU 2.19 Vlvo koffie roodmerk snelfllter- maling, 250 gr. van 4,39NU 3,79 Vlvo pils krat 24 flesjes Vlvo sinas literfles van 79 ctNU 69 Ct. Martini Vermouth van 6,95. NU 5,45 LANOE NIEUWSTRAAT 9 - PEQASUSSTRAAT SE concerns geeft, voorkomt dat op langere termijn grote schade wordt teweeg ge bracht door aantasting van het industriële potentieel. Dat geldt ook voor de toeleve- ringsindustrie. In voorkomende gevallen kunnen deze ondernemingen zich, aldus de brief, wenden tot het Bureau Bijzonde re Bedrijfsproblemen van het ministerie van Economische Zaken. In de brief, die door minister Van Aar denne van Economische Zaken (mede na mens Albeda van Sociale Zaken) is ge schreven, staat dat uitgangspunt van de overheidshulp is dat de betrokken onder nemingen hun geldelijke verplichtingen moeten kunnen waarmaken. Dit houdt in dat de overheid in alle gevallen het zoge naamde risicodragend vermogen van de ondernemingen versterkt. De ministers betogen dat er steeds voor wordt gezorgd dat de overheid gedurende de periode van haar financiële betrokkenheid voldoende invloed kan uitoefenen op de ondernemin gen om haar belangen te waarborgen. De ministers geven in hun schrijven aan de Tweede Kamer een specificatie van het totale steunbedrag en van de bedreigde arbeidsplaatsen. Daaruit blijkt dat het gaat om een bedrag van precies 947,5 mil joen gulden. Wat betreft de arbeidsplaat sen: in het Amsterdamse gaat het om onge veer 2000 plaatsen (NDSM), in het Rotter damse om ongeveer 2500 (RSV) en in Utrecht, Haarlem, Velsen, Hengelo, Eist en Zwolle samen om ongeveer vijftienhon derd (VMF-Stork). Uitdrukkelijk wordt gesteld dat het voor de reorganisatie noodzakelijke en gewen ste overleg tussen directie en werknemers via ondernemingsraden, beleidscom missie scheepsbouw en vakbonden zal moeten worden voortgezet. Om dit overleg op een realistische basis te kunnen voort zetten, aldus de brief, was het nodig dat de regering aangaf welke beleidsuitgangs punten en suggesties van haar kunnen worden verwacht. Kettingbotsingen zorg den vanaf half zeven van ochtend voor lange files op de autosnelwegen. De rijksweg Amstelveen-Ou- derkerk was bij het ter per se gaan van deze editie nog steeds versperd. Bij Ouder- amstel kantelde een tan kwagen met benzine. Over beide weghelften is benzine gestroomd. De daardoor onberijdbare weg werd af gesloten en het verkeer werd omgeleid. De langste file stond ver moedelijk op de weg Am- sterdam-Utrecht: negen tien kilometer in de rich ting Amsterdam. De weg Diemen-Hilver- sum moest voor alle ver keer worden afgesloten

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1