bedrijven door Afscheid topman Amrobank Tuinders: langere overgangsperiode uitbreiding van EEG nodig voor ’n Ei hoort erbij Uitbreiding acties in Duitse metaal I I „BUIGEN OF BARSTEN „Verzekeringsartsen vormen ondoelmatige investering’ i QBONDEN? OP 4 APRIL i Amro Privérekening (g) - s Prof. dr. P. Muntendam: AANSLUITING GRIEKENLAND, SPANJE EN PORTUGAL 19 7 8 ECONOMIE Gevaar n m n Protectionisme Wl o I Reader’s IV I )igest Gehoord bij de Amro Bank. (3) DEN HAAG (ANP). Als aansluiting van Griekenland, Spanje en Portugal bij de EEG uit algemeen politiek oogpunt nodig wordt geacht, is een lange overgangsperiode een absolute noodzaak. Mr. J. W. H. Huyts, voorzit ter van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen, vertolkte in de gisteren in Den Haag gehouden algemene vergadering dit standpunt van zijn organisatie. Vanzelfsprekend. Uw rekening is er voor alle soorten ontvangsten en uitgaven. Is het nu ook mogelijk om deze acceptgiro van mijn bekeuring via m’n Amro Privérekening te betalen? Geeft u maar. Dat maken wij vlug voor u in orde. Hogere omzet Du Pont Company EGKS s»e 20 O Federatie militairen (Van onze redactie economie) EINDHOVEN. Op 4 april zal de zevende en laatste bespreking beginnen tussen Philips en de vakbonden, over een nieuwe cao. Dat dit kon worden vastgesteld noemde districtsbestuurder Jan van Nellen van de Industriebond NKV gisteravond mede namens zijn eollega-vakbondsbestuurders, de winst van de zesde besprekingsron- de, die gisteravond werd afgesloten. (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). Aandelenemissie B.O.G. IMF leent Turkije i 3 Handelsbalans Comecon -z 02 20 J h Zweedse investeringen Air France z S 1 20 22 Q O S f- Wereidhave: meer dividend Winst Slavenburg gestegen Lager resultaat Hoechst Auto-induslrie o E N S DAG 22 MAAKT Nog een gesprek over Philips-cao d fondsei 40 loteerd »n. ir tuinbouw, zo meende hij, moet zijn positie niet in gevaar, laten brengen door subsidieacties in andere lidstaten. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I I le 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o 0 o o o )b 0 o o o D t) Ib ld I I l I Prof Muntendam, die vele functies op het gebied van de volksgezondheid be kleedt en heeft bekleed (o.m. directeur- generaal voor de volksgezondheid) opende vandaag in Noordwolde (Fr.) een nieuw gezondheidscentrum. Bij deze gelegenheid bepleitte hij een „menselijker” medische zorg en citeerde hij met instemming een rapport van de Wiardi Beckman-stichting, waarin de gezondheidszorg als een voor waarde voor de welzijnszorg wordt be schouwd. In dit verband vroeg hij aandacht voor het verschijnsel van het snel toenemende arbeidsverzuim dat volgens hem ten on rechte „ziekteverzuim” wordt genoemd. Daarvoor is een leger van verzekeringsart sen („over controlerend geneeskundigen mag men niet meer spreken”) aangesteld, die geen bijdrage hebben kunnen leveren aan een daling van het verzuimcijfer Prof Muntendam vroeg zich af, „wie eindelijk eens het initiatief zal durven ne men om aan deze kapitale en ondoelmati ge investering in ons sociale verzekerings- instituut een einde te maken en deze artsen op die plaatsen werkzaam te doen zijn, waar ze wel een bijdrage aan het welzijn van de mens kunnen geven, namelijk als bedrijfsarts in de ondernemingen”. Er zijn er nu ongeveer zestig en dat vindt hij na een ontwikkeling van ongeveer tien jaar weinig vergeleken bij het aan- GROTE GE1LLUSTREER0E ENCYCLOPEDIE (Het referentieprijsstelsel maakt het mogelijk tuin- bouwprodukten uit andere gebieden, die beneden een bepaald prijspeil in de EEG worden geïmporteerd, te onderwerpen aan een compenserende invoerheffing) Het centraal bureau wil ook handhaving van de mogelijkheid, op produkten uit de drie nieuwe landen de vrijwarings- clausule toe te passen. (Deze clausule geeft de EEG- Het zal lang duren, meende mr. Huyts, voordat een economische integratie tot stand is gekomen tussen de drie toetredende landen en het huidige EEG-gebied. De tuinbouw weigert voorop gestuurd te worden en het risico te lopen daarvan het slachtoffer te worden. Het' centraal bureau eist daarom gedurende de lange over gangsperiode toepassing van het referentieprijsstelsel ook ten opzichte van de toetredende landen. werkelijk overleg en niet alleen van „infor matie”, zoals van Philipszijde steeds nog wordt gezegd. Met de „normbezetting” bedoelen de vakbonden een vastgesteld aantal men sen per hoofdindustriegroep en per vesti ging, zoals daar nu is tewerkgesteld. Het behoud van arbeidsplaatsen is daarbij dus duidelijk uitgangspunt. Zouden zich calamiteiten voordoen die de normbezet ting in gevaar kunnen brengen, dan moe ten deze onderwerp van bespreking vor men met de vakbonden. Hoewel de bondsbestuurders zich gister avond teleurgesteld toonden over de mon delinge reacties die ze tijdens deze verga dering op hun eisen van de kant van Pbi- Het uitzicht op toetreding van de drie landen vergroot volgens mr. Huyts het gevaar voor tot overproduktie leidende subsidies op tuinbouwprodukten. Griekenland, Spanje en Portugal, alle drie landen met een aanzienlijk lagere levensstandaard dan de huidige EEG, koesteren hun verwachtingen van de aansluiting en in die verwach tingen neemt de tuinbouw een ruime plaats in. Het is niet ongebruikelijk, aldus mr. Huyts, dat in zo’n verwachtings volle sfeer alvast met subsidies een flinke produktie- impuls aan de tuinbouw wordt gegeven. De Italianen wisten daar indertijd raad mee; in de fruitteelt werd de crisis door overproduktie van „golden delicious” mede veroorzaakt door Franse subsidieactiviteiten. Een voor beeld van recentere datum is dé overdreven kassenbouw in Engeland. Dezelfde bron van marktverstoring vloeit nu alweer volop in Griekenland en Spanje: alom wordt eraan gewerkt nog meer produkt te gaan lozen op een markt die al overstroomd is. autoriteiten de mogelijkheid tot het nemen van bijzondere maatregelen als ten gevolge van invoer marktbederf op treedt) lips hadden gekregen, hebben ze, „op basis van begrip”, ingestemd met de toegezegde schriftelijke reactie op het totale eisenpak ket voor 4 april. Zowel de bonden als Philips-woordvoer- der Van den Brand noemden de sfeer van het gesprek gisteren goed. Ook Van den Brand is zich ervan bewust dat op 4 april de huidige manier van onderhandelen is afgelopen Er zal dan duidelijkheid moe ten zijn over het al of niet accepteren van eikaars standpunten met de daaruit voort vloeiende consequenties. Hij kon er begrip voor opbrengen dat de bonden onderhand duidelijkheid eisen over een cao, die ten slotte per 1 januari had moeten worden afgesloten. Nu krijg ik binnenkort pensioen. Kan ik dal nu ook via mijn Amro Privérekening ontvangen) hiervan is hij benoemd tot grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Minister Andriessen van Financiën (links) feliciteert de nieuwe grootofficier. Als motief om met de toepassing van deze methode nog verder te gaan noemde hij het grote verschil in tuinbouw- teeltkosten tussen Zuid- en West-Europa. Zuid-Europa produceert goedkoop, al komen er na de teelt nogal wat kosten bij voordat het produkt bij de klant in het verafge legen afzetgebied beland is. Het centraal bureau vindt dat de EEG-interventieprijzen, die in de hele Gemeenschap gelijk zijn, nergens de teelt mogen stimuleren; ze zullen dus afgestemd moeten zijn op het goedkoopst produce rende zuidelijke gebied. Voor EEG-maatregelen ter beperking van de tuinbouw- produktie voelde mr. Huyts niet veel Hoe die voor het hele gemeenschapsgebied rechtvaardig zouden moeten wor den uitgewerkt en toegepast was hem niet duidelijk Nu er over uitbreiding van de EEG gesproken wordt is voor het centraal bureau de vraag actueler geworden, of toepassing op ruimere schaal mogelijk zou zijn van een combinatie van de eigen, door de telers zelf bekostigde minimumprijsregeling en de met overheidsgeld bekostig de EEG-interventieregeling voor groenten en fruit. Voor kastomaten, vertelde mr. Huyts, is zo’n verbinding in ons land al bevredigend gelegd, terwijl in de hardfruitsector „enig verband” is te vinden NOORDWOLDE. (ANP) Prof. dr. P. Muntendam vindt, dat artsen die voor de uitvoeringsorganen van de sociale verze- -claim, kering werken, beter bedrijfsarts kunnen worden. i i i i 1073 473 763 1.6 1353 32,6 6.» 833 243 45.9- >02 S, 44.» 613 503 524 38.01 533 973 98.1» 98.1 303 103.S 603 134.1 Voor het Amerikaanse concern Du Pont Company is 1977 een goed maar niet ge heel bevredigend jaar geweest. De gecon solideerde omzet steeg ten opzichte van 1976 met 13 pet tot 9,4 miljard dollar. De nettowinst bedroeg vorig jaar 545 mln dol lar. De nettowinst per aandeel nam. met 19 pet toe tot 11,06 dollar. Het concern be haalde betere resultaten dan de Ameri kaanse chemische industrie in haar ge heel, maar de winstmarge bleef beneden het aanvaardbare niveau, aldus het jaar verslag. De Nederlandse Amsterdam-Rotterdam Bank maakt deel uit van een internatio naal bankensyndicaat dat een lening van 50 miljoen dollar heeft overgenomen die wordt uitgegeven door de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (EGKS). Het gaat hier om 25 miljoen dollar 15- jarige obligaties met een rente van 9 pet plus 25 miljoen dollar aan obligaties die 20 jaar lopen en die een rente geven van 9,25 pct. Over het aangaan van die lening door de EGKS is gisteren overeenstemming bereikt. SÖ1E sche en sen. dit i euvel d> Bij die laatste bespreking, waarvoor de vakbondsbestuurders de term „buigen of barsten" bezigden, speelt een belangrijke rol het schriftelijke antwoord dat Philips aan de bonden zal geven op het totale eisenpakket. Vandaag krijgen de bonden het antwoord van het concern omtrent de werkgelegenheidseisen, en ruim voor 4 april het antwoord op andere zaken, zoals de prijscompensatie en de mobiliteitsei- sen van de onderneming. BONN (Reuter). De acties in de West- duitse metaal voor een loonsverhoging van acht procent hebben zich uitgebreid van Stuttgart naar München. In het laat ste gebied werden gisteren prikacties uit gevoerd roor 15.000 arbeiders in de auto- en vliegtuigindustrie bij BMW en Mes- serschmitt-Bölkow-Blohm. Eerdere selectieve acties tegen bepaalde bedrijven in het gebied van Stuttgart wer den door de werkgevers beantwoord met de uitsluiting van 230.000 metaalarbeiders in de hele Westduitse deelstaat Baden- Württemberg. De werkgevers willen vol gens hun jongste voorstellen niet verder gaan dan een verhoging van 4,8 procent. In de Westduitse metaalindustrie wer ken rond 3,6 miljoen mensen, gewoonlijk bijt zij in de jaarlijkse ronde van cao- onderhandelingen het spits af. In de tuinbouw binnen de huidige EEG, merkte mr. Huyts verder op, tiert het moderne protectionisme in de vorm van subsidie-economie ook welig. De Nederlandse tal inwoners van Nederland. In een wijk gezondheidscentrum werken een of meer huisartsen doorgaans samen met wijkver pleegsters, maatschappelijk werkers en hier en daar ook met andere hulpverle ners. In 1974 heeft de regering een voorlopige stimuleringsregeling getroffen voor het tot stand komen van wijkgezondheidscentra. Die regeling loopt volgend jaar af en prof. Muntendam vindt bezinning op de finan- cieringsvorm daarna dan ook nu al nodig. Een verlenging van de tijdelijke regeling lijkt hem weinig aantrekkelijk, omdat al les daarmee toch in het onzekere zou wor den gelaten „Men zal nu duidelijk en principieel moeten uitspreken of men de vorming van samenwerkingsverbanden in wijkgezond heidscentra als een wezenlijke verbete ring van de gezondheidszorg in de eerste lijn wil beschouwen", aldus prof. Munten dam. Zelf geeft hij, gezien de aard en omvang van de voorziening, de voorkeur aan een basisfinanciering voor stichting en exploitatie van wijkgezondheidscentra krachtens de AWBZ. Hij stelde verder vast, dat de ontwikke ling van gezondheidscentra vele proble men met zich meebrengt en traag verloopt. Dat de antwoorden in twee gedeelten komen, is volgens adjunct-directeur F. van den Brand van Philips’ Sociale Zaken, een kwestie van verwerkingscapaciteit. Van den Brand leidt in de onderhandelingen de Philips-delegatie nu drs. Van Grunsven zijn functie bij Philips heeft neergelegd. Alvorens de bonden gisteren het gesprek na een maand met Philips heropenden, hadden de bestuurders overleg gepleegd met de ledenvergadering. Daarbij was ge bleken dat de leden unaniem achter de bestuurders staan waar het gaat om de eisen voor werkgelegenheid, de weigering de prijscompensatieregeling bij Philips te herzien en de afwijzing van de mobiliteits- eisen. Eveneens dienen gedwongen ontsla gen te worden afgewezen, moet er geëxpe rimenteerd worden met overgang van vier- op vijfploegendienst en zal voorzich tigheid moeten worden betracht bij het onderhandelen op hoofdindustriegroepni- veau. 56,11 413 353 52.11 573 37,4 313 5403 443 64.» 54, 353 34,71 nu 303 471 913 56,1 503 2.44 6U 1303 1313 573 167,» 543 503 125.0 51,(6 363 1363 733 78.» 51» 28: 107,4 87.il 763 5U 1433 323 m 98,5 51.1 621 383 411 240.1 138.4 OU 320» Het gevaar dat men bij dit laatste van het kastje naar de muur kan worden ge stuurd, achten de bondsleden reëel aanwe zig. Bovendien willen de vakbonden twee maal per jaar een gesprek met de raad van bestuur van Philips over de werkgelegen heid. Ze hebben het voorstel gedaan om de eisen op het gebied van de „normbezet ting" naar het einde van 1978 te verplaat sen, om ze dan vanuit het landelijk overleg in te brengen bij de gesprekken op het niveau van de hoofdindustriegroepen, waar dan wel sprake zal moeten zijn van De Christelijke Vereniging van ivfilitai- ren (aangesloten bij het CNV) heeft beslo ten, een federatieve samenwerking aan te gaan met de katholieke zusterorganisatie Sint Martinus. De CVM heeft dit besluit gisteren in Utrecht op een buitengewone algemene ledenvergadering genomen met 181 stemmen vóór, 8 tegen en 4 blanco. n F it '>R8TE ROE EBlE Dr. J. van den Brink heeft gisteren afscheid genomen als lid van de raad van bestuur van de Amrobank. Ter gelegenheid De Beleggingsmaatschappij Onroerend Goed (B.O.G.) zal op korte termijn over gaan tot de uitgifte van ƒ125.000 gewone aandelen tegen een koers van 140 per aandeel van 100, zo heeft de directie medegedeeld. Aandeelhouders zal een recht van voorkeur worden toegekend in de verhouding van één nieuw aandeel op zes oude aandelen. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft erin toegestemd Turkije een krediet van 450 miljoen dollar te verlenen om het land in staat te stellen leningen op te nemen bij particuliere banken, zo is in Ankara meegedeeld. Volop prijzen In de puzzelactie „Zet ze ook eens In 't zonnetje" waaronder 26 ex van de Reader’s Digest Grote Geïllustreerde Ency clopedie 3-delig kleurrijk geïllus treerd naslagwerk met een winkel waarde van 195,-. Doe méé en win. De opbrengst komt ten goe de aan de Stichting „Buitenlandse vakantiereizen voor gehandicap ten". Het tekort op de handelsbalans van de Comecon is in de eerste negen maanden van het afgelopen jaar verminderd, zo heeft de Economische Commissie voor Europa (ECE) van de Verenigde Naties berekend. Toch zijn de schulden van de Sovjet-Unie en de overige Oosteuropese landen aan het Westen toegenomen tot 37 a 40 miljard dollar; in de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar bedroe gen ze naar schatting 32 a 35 miljard dollar Het Philips Solarium is -g het zonnetje in huis Want S net als de zon, leveren de UV-lampen en de 5 warmtezonnen het ultra- violet en infrarood. U 9 krijgt een zongebruinde XJ kleur en u geniet van de koesterende warmte Precies wanneer het u uit- komt. In alle rust en pnva- .■g cy Philips nieuwe Sola- 3 rium heeft allerlei nuttige technische extra's zoals automatische uitschake- ling. Het is bijzonder van vorm maar bescheiden van formaat en laat zich bovendien gemakkelijk aan de wand installeren Waarde 1.250.- Het Zweedse centrale bureau voor de statistiek verwacht dat de Zweedse indus trie dit jaar voor een bedrag van 13,4 miljard kroon (ongeveer 6,3 miljard gul-i den) zullen investeren. Dat is ongeveer tien procent minder dan vorig jaar werd geïn vesteerd. Verreweg de grootste verminde ring van de investeringen doet zich voor bij de bouwwerkzaamheden, zo blijkt uit gegevens van het bureau. De Franse luchtvaartmaatschappij Air France zal, in navolging van andere maat schappijen, de tarieven voor Transatlanti sche vluchten aanzienlijk verlagen. Een retour Parijs-New York zal vanaf 1 april, als op werkdagen wordt gereisd, nog slechts 1520 franc (ongeveer 714) gulden) kosten vergeleken met 1910 franc (bijna 900 gulden) nu. Per 1 juni zal de nieuwe prijs ook gelden voor een retour New York-Parijs. Beleggingsmaatschappij Wereldhave zal voorstellen het dividend over 1977 te bepa len op ƒ7,50 (v.j. ƒ7) in contanten per aandeel van 20 of desgewenst 5,50 5) in contanten en onveranderd twee procent belastingvrij in aandelen uit de agioreser ve. De nettowinst over 1977 steeg van 13,3 mln tot ƒ19,9 mln ofwel van ƒ9,33 tot ƒ10,06 per aandeel. De zuivere winst van Slavenburg’s Bank is in 1977 gestegen met 15,1 pet van ƒ26,1 mln tot 30 mln. Op de op 26 april te houden jaarvergadering zal worden voor gesteld het dividend vast te stellen op 20 per aandeel van 100 nominaal, naar keu ze geheel in contanten of 10 in contanten plus 5 in agio-aandelen. De winst van HoechsL(chemie) vóór be lasting heeft in 1977 691 miljoen mark bedragen vergeleken met 786 miljoen mark in het voorafgaande boekjaar. De geconsolideerde concernwinst vóór belas ting is nog niet bekend, aldus de maat schappij. De omzet van de moedermaat schappij verminderde van 9,65 miljard tot 9,46 miljard mark en van het gehele con cern van 23,48 miljard tot 23,30 miljard mark. De Westduitse automobielindustrie heeft de afgelopen maand 334.800 perso nenauto’s geproduceerd vergeleken met 369.300 in januari en 325.516 in februari1 1977. De produktie van bedrijfswagens bedroeg in deze maanden respectievelijk 24.900, 27.700 en 26.843 stuks. De West duitse vereniging van de automobielindus trie heeft becijferd dat er in de eerste twee maanden van dit jaar zeven procent meer personenauto’s zijn geproduceerd dan in de overeenkomstige periode van het afge lopen jaar. De produktie van bedrijfswa gens verminderde echter met vijf procent. 60 274J 00e 395) ,85 5J .68 3; (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21