GESPREK BEGIN-CARTER BEGONNEN Blanke overheersing na eeuw geëindigd HOELANG NOG VOOR SOEHARTO? Overwinningen in VS voor r homoseksuelen Bonn steunt „op grote schaal” apartheid fa I Fiscale „gaten” worden gedicht Branden na vertonen Entebbe-film 'i- Honderden vierkante kilometers vervuild TWIJFEL GEEN MORAAL Parlementariërs in Engeland vragen immigratiestop I VEILING WOENSDAG 2 2 MAART 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND 2 (Van onze redactie buitenland) and reau net 40 d met anbu- meer- tudies an het roof tand npark iwers- ind er oen is meer r drie rnder- le we- ss van deur stèren 'an de ur te onder volt, e man 'ersle- iar er lot te i arkt eden Grimmige sfeer huis ging ig zal d aan oorte- dwes- als de eroep van stand r men han- Amnesty International lukt giste- t van en oe- aanse n zes uitje iteren al Sa il is- bank n die heids- eiste. rdeur SALISBURY. Zonder veel publiciteit zijn gisteren de zwarte nationalistische leiders in Rhode sië beëdigd, die samen met pre mier Ian Smith het land tijdens een overgangsregeling zullen regeren. door Nico Scheepmaker P Bestand in Zuid-Libanon (Van onze redactie buitenland) Overgangsbewind in Rhodesië beëdigd ü- IAN SMITH Olie uit Amoco blijft stromen (Van onze redactie buitenland) ir zijn ünees december. De drie zwarte leiders die tot de uit vier man bestaande staatsraad behoren zijn bisschop Abel Moezorewa, dominee Sithole en het stamhoofd Chirau. blijven voeren tegen het bewind in Salis bury. ig van jister- oners iweer Ie lijk Verwacht wordt, dat de eerste, Iraanse, eenheden van het VN-vredesleger nog vandaag posities in Zuid-Libanon zullen innemen langs de rivier de Litanie, de havenstad Tyrus en bij het vluchtelingenkamp Rashadia. De Israëlische minister van Defensie, Weizman, zei gisteren, dat Israël zo snel mogelijk uit het thans nog bezet gebied weg moet, aangezien de onderhandelingen met Egypte niet eerder op gang kunnen komen, dan na terugtrekking. Palestijnse woordvoerders hebben er intussen geen twijfel over laten bestaan, dat de Palestijnse guerrilla’s zich niets van het eenzijdige bestand zullen aantrekken: „Niemand heeft ons over een staakt-het-vuren geraadpleegd. Onze operaties achter de Israëlische linies zullen doorgaan tot zij vertrokken zijn,” aldus een PLO-zegsman. De vraag nu vandaag de Ma- jelis Permoesyawaratan Ra kyat, het Indonesische Volks congres, het parlement, Soe- harto heeft herkozen tot presi dent is niet het „waarom”, maar „voor hoelang”. Israëlische premier Begin in het Witte Huis zijn eerste gesprek had met de Amerikaanse president Carter. De besprekingen begonnen in een uiterst grimmige sfeer. Het eerste overleg duurde langer dan verwacht, maar toen Begin een uur later dan gepland het Witte Huis verliet, was er van Amerikaanse zijde formeel geen ander commentaar dan dat de gesprekken „ernstig en openhartig” waren geweest. Begin weigerde aan vankelijk bij de aankomstceremonie een verklaring af te leg gen, maar na enige druk van Amerikaanse kant zei hij kort, dat de pogingen om vrede te stichten in het Midden-Oosten ernstig worden doorkruist door de Palestijnen. Carter herinnerde er aan, dat ook Israëlische reacties hierbij een rol spelen. De republikeinse senator Charles Percy die later met een aantal collega’s ook met Begin een onderhoud had, zei over de besprekingen tussen Carter en de Israëlische premier: „Waar schijnlijk de hardste onderhandelingen die een Israëlische eerste-minister ooit zelf heeft moeten voeren”. Carter noemde ook nog het verschil in uitleg van VN- resolutie 242, waarin Israëlische terugtrekking uit bezet gebied wordt geëist. De Verenigde Staten menen, dat al het bezette gebied daaronder valt. Israël wil een uitzondering maken voor de Jordaanoever. De Franse autoriteiten spreken van „de grootste vervuilingsramp uit de geschiedenis”. In Bretagne verwacht men vandaag opnieuw zware storm, terwijl in het weekeinde springvloed zal zijn. Dat betekent dat het ook de komende dagen onmogelijk zal zijn olie uit het schip te pompen. Honderdzeventigduizend ton is al in zee gelopen. De zwarte vettigheid heeft al een groot deel van de kust bij Kaap Finistere vervuild, miljoenen vissen en zeevogels gedood en honderden vissers werkloos gemaakt. BREST (AP, Reuter, UPI). Opnieuw zijn er uit de ruimen van de op de kust van Bretagne gebroken supertanker Amoco Cadiz, duizenden tonnen olie gestroomd. Elf Franse marineschepen spuiten absorberende middelen op de olie en acht Britse sleepboten proberen te voorkomen, dat de vlek zich in het noordoosten verder uitbreidt. Volgens de Franse autoriteiten kan het echter nog wel een week duren voordat men kan beginnen met het leegpompen van het schip. Het idee om de supertanker in brand te steken, is gisteren door het hoofd van de Franse bestrijdingsoperatie, admiraal Coulondres, verworpen. Maar wat is te hoog? Ik zat naast Berthe Meijer, „receptioniste” bij uitnemendheid (ik bedoel: ze schrijft kookboeken en le vert recepten aan de NRC, zo iemand noem je toch geen krantekokkin), die haar zinnen op één boek gezet had dat op de boekenveiling van A. L. van Gendt Co. B.V. onder de hamer kwam: „Geïllus treerd ritueel kookboek met dieetrecep- ten” van M. Glueck E. Bramson-Brest, uit 1932, „rare jewish cookery book”, zoals er in de omgangstaal van het veilingwezen bij stond. De geschatte prijs tussen haakjes was 100, maar ik heb Berthe opgestookt het tegen elke prijs te kopen. Het is voor je werk, redeneerde ik, je kan het dus aftrek ken voor de belasting, en het geld gaat toch wel op. In haar geval ging het geld metéén op: ze bood stug door, tegen één opponent in, en ten slotte had ze het voor 250. Plus nog eens 16 procent veilingkosten natuur lijk. Een hele hap centen, om even in de culinaire sfeer te blijven, maar nu hééft ze dat boek, en als ze bij 200 gulden gestopt was, was ze toch uit spijt en wroeging een nieuwe jurk gaan kopen van tweehonderd- vijftig gulden.... /incie Wer kt bij lauto. door De gezagvoerder van de Amoco Cadiz, de Italiaan Pasquale Bardari, is op borgtocht vrijgelaten. Hij was eerder gearresteerd op de beschuldiging de zee te hebben vervuild. Hij kan hiervoor twee jaar gevangenisstraf krijgen. Reinhardt Weiner, kapitein van de Westduitse sleepboot Pacific die de Amoco sleepte, maar de tanker verloor toen de kabels braken, was eveneens aangehouden maar is op vrije voeten gesteld, om met zijn schip de Franse marine te helpen bij de zuiveringsoperatie. Llen in grote werk- 1 valt. Com- eft en heeft i EG al grote >edrij- teden. orden r ver- gewij- De wapenstilstand werd afgekondigd op het moment, dat de Heer- m een ran de in Ma st van ijn 25 i Maar er zijn ook, zo menen waarnemers, tekenen die erop wijzen, dat met name Zambia een groeiende belangstelling be gint te krijgen voor de interne regeling van het Rhodesische probleem. Zambia staat aan de rand van een economisch bankroet en het zou veel voelen voor een heropening van de grenzen met Rhodesië. Al maanden lang dringen zakenlieden in de Zambiaan- se hoofdstad Loesaka er bij de president, Kaunda, op aan de grens met Rhodesië weer te openen. Zambia zou daardoor zijn koper via Rhodesië naar Mozambique heel wat goedkoper kunnen exporteren. Voor waarde zou dan wel zijn, dat ook Mozam bique op Zambiaans verzoek, de grenzen met Rhodesië weer zou openen. Dat hield ik ook mijzelf allemaal voor, toen meer en meer het moment naderde waarop mijn favoriete nummer geveild zou worden: AMSTERDAMMER, DE. Weekblad voor Nederland. Onder red. van J. de Koo J. v. Maurik. No. 915-1070 1123-1331. Amst., 1895-1902. 7 vols. With num. ills. H. cl., fol. large fol. Sold as a periodical, with all faults, not subject to return. Lacks a number of the lith. carica tures by J. Braakensiek.” De Amsterdammer, in zeven delen inge bonden! Geschatte opbrengst (250). Per deel zo’n gulden of veertig. Dat kost tegen woordig een normaal boek ook. Maar goed, die 250 gulden zouden, zoals zo vaak wel overschreden worden, wat was dan het uiterste bedrag dat ik er voor over had? Vijftig gulden per deel? samen 350 gulden? Als ik er één stuk over schreef, had ik het aan honorarium weer terug, maar dan moest ik het natuurlijk niet in mijn dagelijkse Trijfel gebruiken, want die komt anders toch ook wel vol. Maar zou ik er wel toe komen om dat extra stuk dat de onkosten moest bestrijden metter daad te schrijven? Hoeveel van die verza melbanden van De Prins, De Katholieke Illustratie, Het Leven had ik in de loop der jaren al niet gekocht, steeds weer met het argument dat ik er maar één stuk over hoefde te schrijven om het er weer dubbel en dwars uit te krijgen, zonder dat het er ooit van kwam die jaargangen op bruik baar materiaal na te pluizen? En waar laat je al die dingen: zeven stuks! Voor dat geld heb je trouwens een perfecte huishoudma- chine die alles kan: appels schillen, man darijntjes ontpitten, schoenen poetsen, noem maar op. SAN FRANCISCO. (AP) In de Ameri kaanse staat Florida en in de Californi- sche stad San Francisco, hebben homo seksuelen op het punt van de mensenrech ten overwinningen behaald. In Florida oordeelde het hooggerechts hof met 6 tegen 1 stem, dat een advocaat die toegeeft homoseksueel te zijn, niet mag worden gediscrimineerd en moet worden toegelaten tot de orde van advocaten. Het hof stelde wel, dat als blijkt dat de advo caat homoseksuele handelingen heeft ge pleegd, de uitspraak niet van toepassing is. In San Francisco is door burgemeester en wethouders een wet aangenomen waar- JERUZALEM-WASHINGTON.Israel heeft gistermiddag om vijf uur een eenzijdig staakt-het-vuren in Zuid-Libanon afgekondigd. „Nummer 864”, zei de veilingmeester, „150 gulden”. „Hondervijfenzeventig, tweehonderd” (ik had mijn hand opgesto ken), „tweehonderdvijfentwintig, twee- honderdvijftig”, en zo ging het maar door, totdat ik bij „vierhonderd” mijn hand te rugtrok. Ik was toch al vijftig gulden over de limiet gegaan die ik mijzelf gesteld had (en die ik iedere keer op veilingen over schrijd, dus ik kan het net zo goed laten). „Nou dan niet”, dacht ik, maar toch met het gevoel alsof ik in de kwartfinale een penalty gemist had. Omdat de „moraal” weg was („het kwam te vroeg in de wed strijd, we zijn die klap niet meer te boven gekomen”, zei de trainer na afloop), liet ik ook nog een paar begerenswaardige oude boeken over Rusland lopen die duurder uitpakten dan ik en de inschatter van A. L. van Gendt Co. B.V. gedacht hadden, en daar stond ik dus, in de regen, van revan- chegevoelens bezield. Ik sloeg de Spiegel straat in, zag een winkel met elektrische apparatuur, stapte doelbewust naar bin nen, vastbesloten om iets te kopen dat de zojuist „verdiende” 700 gulden niet te bo ven ging, en moest constateren dat ik alles al had. Is dat nog leven!? BONN. (DPA) De Westduitse afde ling van Amnesty International verwijt de Bondsrepubliek en de Westduitse za kenlieden, dat zij het apartheidssysteem in Zuid-Afrika „op grote schaal” steunen. Volgens de afdeling verdienen ruim 400 Westduitse bedrijven veel geld aan het geringe salaris, dat zwarte arbeiders in Zuid-Afrika krijgen. Ook hekelt de organi satie de nauwe samenwerking die er be staat tussen de Bondsrepubliek en Zuid- Afrika op het gebied van de kerntechniek. Het tussen beide landen gesloten culturele akkoord noemt Amnesty „een nieuwe bij drage ter ondersteuning van de blanke minderheidsregering in Pretoria.” LONDEN. (DPA) Leden van zowel de Conservatieve als van de Labourpartij, verenigd in een speciale parlementscom missie, hebben er bij de Britse regering op aangedrongen een nieuwe stroom van im migranten tegen te houden. Ook moet er naar de mening van deze parlementariërs een termijn worden ge steld, waarbinnen de in het buitenland verblijvende personen met een Brits pas poort zich kunnen vestigen. Na die termijn zou immigratie alleen nog bij uitzondering moeten worden toegestaan. Ofschoon Soeharto na ruim tien jaar van steeds verder fa lend beleid zo langzamerhand alle steun heeft verloren, heeft zijn verkiezing, bij gebrek aan concensus bij de rond hem ri valiserende groeperingen, nooit werkelijk te duchten ge had. Het verlies aan steun, dat Soeharto’s positie de laatste ja ren in toenemende mate onder mijnt, wordt overigens nauwe lijks verooorzaakt door een toegenomen sociale bewogen heid onder de machten die Er moet nu nog een ministerraad wor den benoemd die uit negen zwarte en ne gen blanke leden zal bestaan. Een van de eerste taken van het overgangsbewind zal zijn het ontwerpen van een nieuwe grondwet. Buiten Rhodesië wordt door veel Afri kaanse landen de overgangsregeling met kracht verworpen. Vooral de zogeheten aan Rhodesië grenzende frontstaten, Tan zania, Zambia, Mozambique en Angola hebben zich fel verzet tegen de regeling. Ook de buiten Rhodesië verblijvende zwarte leiders Nkomo en Moegabe hebben herhaaldelijk verklaard guerrilla te zullen hem al die jaren van die steun hebben voorzien. Het wordt meer veroorzaakt door het vergrijzen van Soe harto als machtssymbool. Steeds minder kan hij steunen op zijn achtergrond (het leger) en op de brede bevolkingsmas- sa heeft Soeharto nooit hoeven rekenen, ook al niet door de onduidelijkheid die rond hem heen hangt bij de zogeheten communistische poging tot een coup in 1965. Het leger dat tra ditiegetrouw zijn mensen be schermt, heeft aan Soeharto aanmerkelijk minder bood schap gekregen, sinds hij in 1973 zijn militaire functies opgaf. De volksmassa probeerde Soeharto vorig jaar aan zich te verplichten door een corrup- tiebestrijdingsgroep in het le- ven te roepen onder leiding van de invloedrijke admiraal Soedomo. Al jarenlang werd en wordt door vooral de Ja vaanse studenten betoogd te gen de immense corruptie die het leven in Indonesië verlamt. Ook de vrouw van Soeharto kwam regelmatig in het nieuws door deelneming aan dubieuze projecten. Maar al spoedig bleek, dat het, opper vlakkig gezien, zo met grote voortvarendheid aangepakte anti-corruptiebeleid slechts leidde tot wat aanhoudingen onder lager en middenkader, maar dat de werkelijke schul digen aan de top, militair, in dustrieel en politiek, nauwe lijks gevaar hadden en hebben te duchten. Er is daarbij in Indonesië nog een grote groep burgers, zonder op dit ogenblik overi- leven lieme poli- 25.000 Hiermee kwam een einde aan het be wind van het geheel uit blanken bestaande Rhodesische kabinet en een einde aan de blanke suprematie die bijna een eeuw heeft geduurd. Het overgangsbeleid moet Rhodesië naar algemene verkiezingen en een zwart meerderheidsbewind leiden en wel op 31 in wordt bepaald, dat de seksuele geaard heid van burgers geen aanleiding mag zijn iemand te discrimineren in de werksfeer, woningtoewijzing en op het punt van de openbare voorzieningen. Naar schatting is 1 op de 7 inwoners van San Francisco homoseksueel. ENSCHEDE (ANP). Het ministerie van Financiën heeft zich gezet aan het opsporen en zo dit mogelijk is dichten van de „gaten” in de belastingwetgeving. Het beschouwt dit als een belangrijke aange legenheid, die extra aandacht verdient. In de wetgevende sector zijn enkele ambtenaren daarvoor vrijgemaakt, die zich uitsluitend gaan bezig houden met „reparatiewetgeving”, waarmee in het fis cale spraakgebruik het opsporen en dich ten van gaten in de wet wordt verstaan. De plaatsvervangende directeur-gene- raal voor fiscale zaken van het ministerie van Financiën, H. Baron van Lawick, heeft dit gisteren gezegd in een lunchbij- eenkomst van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel in Enschede. Hij sprak de verwachting uit, dat in de loop van de komende jaren een aantal lekken in de belastingwetgeving zal worden gedicht. Ook wat de belastingfraude betreft, al dus Baron Van Lawick, zit de fiscus niet stil: de controle wordt geïntensiveerd en er zijn studies gaande op het terrein van de belastingontduiking. ZURICH. (UPI) De Zwitserse biosco pen die de film „Operation Thunderbolt” over de Israëlische actie op het Oegande- se vliegveld Entebbe vertonen, zijn ge waarschuwd voor mogelijke brandstich tingen in hun zalen. De waarschuwing komt na twee bio- scoopbranden in drie dagen. De politie deelde mee, dat maandag brand uitbrak in het Ritz-theater in de binnenstad van Zü rich, kort voordat de laatste voorstelling eindigde. De negentig bezoekers konden zich tijdig in veiligheid stellen. Zaterdag brandde het Jura-theater in Bern, waarin „Operation Thunderbolt” eveneens draait, geheel af. De bioscoop was juist gesloten voor de nacht. Een politiewoordvoerder verklaarde, dat er een duidelijk verband tussen de beide branden bestaat en dat men ver moedt dat ze zijn aangestoken. ü- Het schilderachtige Franse plaatsje Portsall reflecteert in de olieplas uit de supertanker Amoco Cadiz. Zo zien delen van het dorp Nabatijeh in Zuid-Libanon eruit, na Israëlische I artilleriebeschietingen. gens veel invloed, die nog altijd wat met Soeharto heeft te ver effenen. Het zijn de voormali ge Soekamo-aanhangers die vernederd en vervolgd zijn in de eerste jaren na de zoge noemde PKI-coup. Die vooral nooit zijn vergeten op welke wijze hun leider door Soeharto is vernederd en hoe jarenlang zijn graf, onaanzienlijk en ver waarloosd, moest worden ge negeerd. Er is nog geen gebun delde kracht tegen Soeharto de studenten worden ook maar gestuurd maar dat die bun deling er zal komen lijkt wel zeker en wel op korte termijn. Ook al worden de studenten door de verschillende militaire en godsdienstige machten ach ter de schermen gebruikt, wel licht misbruikt, zij zullen eens tevreden moeten worden gesteld. Zinnend op wraak stapte ik op de Kei zersgracht in Amsterdam de regen in. Hoe kon ik een verloren stelling nog ombuigen tot een winstpartij? Je zou weliswaar kun nen zeggen dat ik in twee uur tijd, met alleen maar nietsdoen, een bedrag had „verdiend” van 400 plus 110 plus ƒ40 plus 60 is samen 610, plus 16 procent is ruim 700 gulden, maar zo voel je dat toch niet als je op een veiling de dingen hebt laten schieten die je hebben wou maar die je toch maar aan een ander hebt overgela ten omdat de prijzen te hoog werden opge- trijfel

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3