REC Werklozen mogen meer Maatregelen tegen onbetaald werk doen Pol 1 A Damiate Pers JAMIN Koffie Hag probleemloos lekker! J terreur in Italië Felle kritiek van Den Uyl op handelwijze regering VAN NIEL Grote Houtstraat 86 - Haarlem r f «r Reorganisatie sociale dienst Rotterdam kost vijf miljoen Vrees voor 3800 Thermen in Madurodam jeu; ontslagen in Groningen IJmuider Courant Korte bezetting abortusklinieken Weer gesprek bonden met Philips Morris 09 MG mag i Tm 4 MAART 19 7 8 WOENSDAG b 0 E 60.000 personen Voorrang BIJ MAATREGELEN VOOR ZWARE METAAL Werh Directeur-generaal gevangeniswezen Botte manier Spanje vermoord Onaanvaardbaar Man bekent opzet dodelijke aanrijding 2,60 4.00 Drie procent Fleurop voor..... De eitjes springen de mandjes uit. 7 I wie 't haasje is J V luw BINNEN- EN BUITENLAND 2 2 Pannekoeken Appelpannekoeken DEN HAAG (ANP). In Nederland moet een energiebesparingsindustrie tot stand ko men, die verscheidene tienduizenden mensen werk zal verschaffen in de komende twintig jaar. Als de vereiste industriële capaciteit snel genoeg van de grond komt, zal het moge lijk zijn een energiebesparing van dertig mil jard kubieke meter aardgasequivalent per jaar in het jaar 2000 te bereiken, waarvoor echter een totale investering van wellicht 120 miljard gulden nodig zal zijn. IJM de Sti ke E Kenru aan h het IJ is de janua sticht nieuw onrmc neme: wie h kers sticht onder werk; ting RESTAURANT Grote Houtstraat 21, Haarlem DEN BOSCH/AM- STERDAM/DEN HAAG/UTRECHT. De fractieleider van de PvdA in de Tweede Ka mer, drs. J. den Uyl, heeft gisteren op een spreekbeurt in Den Bosch gezegd dat hij de manier waarop de be slissingen inzake VMF en scheepsbouw bekend zijn gemaakt „wazig” vindt. „Niemand weet waar hij aan toe is”, al dus de ex-premier. „Het kabinet wekt de indruk dat het een geweldige hoeveelheid geld ter be schikking stelt aan de zware metaal en scheepsbouw zonder enige garantie te eisen ten aanzien van de werk gelegenheid”. Speciaalzaak sinds 1883 Tel. 312934 i (ADVERTENTIE) Energiebesparingsindustrie kan tienduizenden mensen werk geven L* 4 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) (Van onze redactie binnenland) 0,70 145,- Den Haag) V /I De regering zal jaarlijks 35 miljoen gulden moeten besteden voor onderzoek op het gebied van zonne-energie, warmtepompen enz. om nieuwe technieken en appara tuur te ontwikkelen, die deze omvangrijke energiebespa ring mogelijk moeten maken. Dit stelt de Landelijke Stuurgroep Energie-Onderzoek (LSEO) voor in een rap port, getiteld „naar verminderd energieverbruik in de gebouwde omgeving”, dat vandaag aan minister Peijnen- burg van Wetenschapsbeleid is aangeboden. Het rapport is opgesteld door een commissie van deskundigen, die onder leiding stond van de Eindhovense hoogleraar prof ir. C. van Koppen. (Van onze redactie buitenland) ROME. Vijf dagen na de ontvoering van ex-premier Aldo Moro heeft de Itali aanse regering vandaag de maatregelen tegen terreur verscherpt. Het decreet van de ministerraad, dat onmiddellijk van kracht is geworden, bestaat uit twaalf artikelen. (Van onze redactie economie) EINDHOVEN. De vakbonden heb ben gisteren van de directie van de sigaret- tenfabriek Philip Morris in Eindhoven te horen gekregen dat morgen het gesprek over een sociaal plan kan worden hervat. Om op het spoor van de schuilplaats te komen waar de ex-premier door leden van de Rode Brigades gevangen gehouden wordt is de verplichting ingesteld dat alle overeenkomsten van verkoop of huur van woningen die na 30 juni vorig jaar zijn afgesloten, bij de politie worden gemeld. De politie gaat onverminderd voort met het doen van huiszoekingen en het contro leren van auto’s. Twaalf van de twintig door het gerechts hof van Turijn benoemde advocaten voor de verdediging van de daar terechtstaande Rode-Brigadeleden hebben de rechtbank verzocht het proces op te schorten. De vijftien verdachten, van wie er gisteren maar drie verschenen, hebben een verzoek gedaan zichzelf te mogen verdedigen. In afwachting van de beslissing van een ge rechtshof hierover, zou het proces opge schort moeten worden, aldus de advo caten. Die mogelijkheden bestaan hoofdzakelijk uit verbete ring van de isolatie en verbetering van apparatuur. Ver wezenlijking zal ongeveer 600.000 extra manjaren werkge legenheid in de komende twintig jaar opleveren. Met een nog meer rigoureuze isolatie in combinatie met toepassing van nieuwe technische systemen en met een integrale aanpak van de energievoorziening in de gebouwde omge ving zal, naar de mening van de deskundigen van de LSEO nog eens een energiebesparing van ongeveer zes tien miljard kubieke meter aardgasequivalent per jaar kunnen worden bereikt in het jaar 2000 Daarna kan de bespaarde hoeveelheid nog aanzienlijk toenemen, zeker als ook seizoenopslag van warmte tot de mogelijkheden zal gaan behoren. Deze extra inspanning, die ongeveer zestien miljard kubieke meter aardgasequi valent energiebesparing per jaar gaat opleveren, zal nog eens 60.000 extra manjaren werkgelegenheid in de komen- doorkruist en eenzijdige maat regelen heeft vastgesteld. Hij noemde het „wanhopig” dat de regering niet naar de adviezen van de commissie heeft geluis terd. Gisteren heeft de burgemeester van Heerlen Reijnen aan Madurodam een model van de Romeinse Thermen te Heerlen aangeboden. Het model is een geschenk van het WV van Heerlen. Op de foto: burgemeester Reijnen tijdens het aanbieden van de Thermen bijgestaan door een aantal Romeinen. Het bedrag van 120 miljard gulden, dat hiervoor tot het jaar 2000 zal moeten worden geïnvesteerd, is wel enorm, zegt de commissie van deskundigen, maar zij vindt, dat gezien de te verwachten schaarste en prijsstijging van energie in de komende decennia een dergelijke investe ring zeker verantwoord is, mede in het licht van de kosten, die het produceren van de benodigde extra energie met zich zou meebrengen als deze investering niet zou worden gedaan. de twintig jaar gaan scheppen. De in totaal 1.200.000 manjaren, die de volgens de deskundigen noodzakelijke energiebesparing gaat opleveren, komt, uitgesmeerd over de komende twintig jaar neer op werk voor gemiddeld 60.000 personen per jaar (Van onze redactie binnenland) APELDOORN. Een achttienjarige in woner van Apeldoorn heeft gisteren tegen over de politie bekend dat hij afgelopen vrijdag met een auto is ingereden op een groep van drie jongens. Bij die aanrijding raakte de achttienjarige Willem Timisela zo zwaar gewond, dat hij later in een ziekenhuis in Zwolle overleed. Volgens de organisatoren van de acties ging het om „geweldloze sitdownstakin- gen”. De bezetters eisten sluiting van „alle abortusbedrijven in Nederland”. De orga nisatie noemt zich „de milieugroep Neder land voor bescherming van ongeboren kinderen en tegen het doodknuppelen van zeehondenbabies”. MADRID. (AP) Drie gewapende man nen hebben vanmorgen de directeur van het Spaanse gevangeniswezen, Jesus Had dad, voor zijn woning in Madrid neerge schoten, aldus de politie. Het slachtoffer overleed later in een ziekenhuis in de Spaanse hoofdstad. DEN HAAG (ANP). Een werkloze die een werkloosheidsuitkering ontvangt, mag voortaan op wat ruimere schaal dan voorheen onbetaald werk verrichten. Dit heeft staatssecretaris De Graaf van Soci ale Zaken na overleg met zijn collega Kraai je veld-Wouters van CRM gisteren bekend gemaakt. De Sociale Verzekeringsraad had over deze zaak een rapport uitgebracht waarin opgenomen een aantal „spelregels”. De staatssecretaris is vrijwel geheel akkoord gegaan met dit rapport dat op zijn verzoek was uitgebracht. De uitvoerende instanties zullen de voorgestelde regels voorlopig ge durende een jaar in de praktijk toepassen waarna ze opnieuw zullen worden bezien. Een werkloze die onbetaald werk wil gaan doen, moet wel eerst toestemming vragen aan de bedrijfsvereniging waarvan uitkering wordt verkregen. Ook moet hij of zij het werk vooraf bij het arbeidsbu reau melden. Wie langer werkloos is en een uitkering van de gemeentelijke sociale dienst ontvangt, moet deze dienst en het arbeidsbureau op de hoogte stellen van zijn tijdelijke baantje. Wel moet men alle moeite blijven doen om passend werk te (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Reorganisatie van de Rotterdamse Sociale Dienst gaat .vijf mil joen gulden kosten. Dit geld is onder meer nodig om veertig extra personeelsleden aan te stellen die de achterstanden moe ten wegwerken. Bovendien zullen zij er-j voor moeten zorgen dat de hulpverlening aan de cliënten niet te lijden heeft onder de reorganisatie. Dit zei vandaag T. de Hoog van de indus triebond NW in Groningen. Volgens de Hoog loopt de werkgelegenheid gevaar in de volgende bedrijfstakken of bedrijven: Nove Board 250, Akzo (Delfzijl) 100, Aag- runol 250, KSH 1200, confectie 200, textiel 180, rubberindustrie 60, groente en fruit 25, Philips 200, chemie Hoogezand 125 en in de schoonmaaksector 20. Tamme Folders van de Voedingsbond FNV verwachtte ook in de vleessector ont slagen. Een en ander kwam aan de orde tijdens een ontmoeting van de industriebonden NVV en NKV en Groninger gemeentebe sturen vinden, en in zo’n geval de onbetaalde baan onmiddellijk stopzetten. Het werk mag niet worden gedaan in een bedrijf, ook niet van een familielid, dit om de werkgelegenheid van anderen niet in ge vaar te brengen. Er mag geen werk wor den verricht voor een organisatie die daar voor subsidie heeft of kan verkrijgen, zo heeft het ministerie van Sociale Zaken bekend gemaakt. Overigens blijft de regel van kracht dat men voor betaald werk de inkomsten moet opgeven aan de bedrijfsverenigingen en of de gemeentelijke sociale dienst. Deze ver diensten worden geheel of gedeeltelijk van de uitkering afgetrokken. De commissie wijst er in haar rapport allereerst op, dat volgens een advies van de Voorlopige Algemene Ener- De straf op ontvoering is op 30 jaar gebracht en bij moord op het slachtoffer op levenslang. De politie heeft grotere be voegdheden gekregen. Zij kan nu gemak kelijker telefoongesprekken af luisteren en verdachten verhoren. Bij arrestatie op he terdaad mag het verhoor ook zonder advo caat direct beginnen. Bijzonderheden mo gen echter niet als bewijs tegen verdachte worden gebruikt. Mensen die zich niet willen legitimeren, kunnen worden gear resteerd en tot 24 uur in hechtenis gehou den worden. De commissie ziet bij dit alles een sturende en stimule rende taak weggelegd voor de overheid: de overheid zal zo stimulerend moeten optreden, dat de besparingsindus- trie reeds nu, zo spoedig mogelijk, van start gaat en zij zal de richting moeten aangeven, waarin de besparings- industrie zich moet ontwikkelen. Om dit bedrag in ongeveer twintig jaar op te brengen, zal ieder jaar ongeveer drie procent van het nationaal inkomen alleen voor energiebesparing in de huishoudelij ke sector moeten worden gereserveerd. Het alternatief, namelijk niet of slechts weinig besparing, is alleen op de korte termijn voordeliger. Tegenover de politie verklaarde de Apel doorner dat hij door haatgevoelens tot zijn daad was gekomen. Hij was ongeveer an derhalf jaar geleden het slachtoffer ge weest van een vechtpartij, waarbij Timise la was betrokken. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. I .odewijks E. Koning UTRECHT/BERGEN OP ZOOM. En kele tientallen medewerkers van pater Koopman hebben vanochtend twee abor tusklinieken in Utrecht en Bergen op Zoom korte tijd bezet gehouden. BUREAU: Redactie en.administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 „Er den, d en de onder om ee komei Hoe i moet BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel.023-31 9053 i gieraad met de nu bekende technische middelen reeds aanzienlijke energiebesparingen in de huishoudelijke sec tor kunnen worden verkregen. Volgens de berekeningen van de energieraad zal met aanwending van deze midde len een besparing van ongeveer veertien miljard kubieke meter aardgasequivalent per jaar te bereiken zijn. Deze nu al beschikbare besparingsmogelijkheden moeten met de grootste voorrang worden benut, zegt de commissie van deskundigen in het nieuwe rapport. Dit staat in een nota die is opgesteld door de directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst mw. C. Dales. Volgens wethouder mw. E. Schmitz van sociale zaken heeft de raadscommissie voor sociale zaken una niem positief gereageerd op de nota. Naast de veertig extra personeelsleden die in vaste dienst komen, zullen drie ge specialiseerde medewerkers worden aan-j getrokken voor een termijn van twee jaar. Zij zullen de directie moeten adviseren. Verder gaat een 35-tal personeelsleden van de GSD een cursus volgen om zich in het geven van leiding te bekwamen. Ook zal het beheer van de dossiers van de cliënten moeten worden verbeterd. Reorganisatie van de GSD bleek nodig na fraudering en ernstige kritiek op het functioneren van de dienst. In g, zijn di werkei tieve 1 men, Union niging kele di Hollar ken, d er mot werk i ophefl „Voor nieuw werkl is ons woord In Utrecht verlieten de bezetters het Vei linghuis uit eigen beweging na een gesprek met de politie. Daar zijn geen aanhoudin gen verricht. De politie van Bergen op Zoom wilde niet zeggen of iemand was aangehouden. In de Van Houdijke-kliniek zouden wat vernielingen zijn aangericht. Het plan is nodig om de gevolgen van een saneringsplan op te vangen. Dat sane ringsplan houdt sluiting van de fabriek in Eindhoven en uitbreiding van de fabriek in Bergen op Zoom in. De maandag door het personeel in Eindhoven begonnen actie is opgeschort na de toezegging van de directie. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - f 14,35 41,30 55,- 162,50 :/215,- losse nummers f buitenland per kwartaal De aanslag kwam acht dagen nadat in de Carabanchel-gevangenis een gedetineerde was doodgeslagen. Zijn overlijden had de monstraties tegen de omstandigheden in de Spaanse gevangenissen tot gevolg. Het kabinet van premier Mario Soares werd onmiddellijk van de aanslag op de hoogte gebracht. De 40-jarige oud-kapitein bij de marine Haddad was in december tot directeur voor het gevangeniswezen benoemd CoffeTnevrij bekomt je beter., dus Omdat coffeïne smaak noch geur heeft, geniet je bij Hag van het volle aroma en de pittige smaak Hag is gewoon beter voor je. (Vervolg van voorpagina) (Van onze redactie economie) De oud-premier zei dat ook in de vorige kabinetsperiode over inkrimpingen is overlegd, „maar ik herinner me niet dat op zo’n botte manier op klom pen door het overleg werd heengelopen als nu door de re gering is gebeurd”. De WD-fractie in de Twee de Kamer is het met deze felle kritiek niet eens. In een verkla ring zeggen de liberalen dat het besluit wordt afgeschil derd als een grote ontslagope- ratie, maar dat het juist gaat „om een reddingsactie voor 40.000 arbeidsplaatsen”. i s Ook de Tweede Kamer-frac- tie van het CDA wijst er op dat het accent wordt gelegd op het behoud van werkgelegenheid. „Het is de hoogste tijd dat thans concrete maatregelen worden getroffen om tot een zo verantwoord mogelijke her structurering van de zware De Industriebond CNV heeft gisteren laten weten niet mee te willen doen aan de grote protestdemonstratie die de Industriebonden NVV en NKV voor morgen in de Utrechtse Beatrixhal hebben gepland. Volgens het CNV hebben de Industriebonden NVV en NKV concrete samenwerking in het belang van de werknemers on mogelijk gemaakt. Een en an der neemt niet weg dat ook de Industriebond CNV over de re- geringsplannen het „onaan vaardbaar” heeft uitgespro- IJMU1 leeft di len aan DELFZIJL (ANP). De werkgelegen- >P straa heid van ruim 3800 mensen in de provin- jen tas cie Groningen is in gevaar. Er zullen speciale maatregelen moeten worden ge- Het di nomen om die arbeidsplaatsen veilig te jeventie stellen. L (je lebben iij 40C rerhoor n behai kartonindustrie 650, metaal industrie 500, ustitie In scherpe bewoordingen he kelde Den Uyl dat de regering het overleg in de Beleidscom missie Scheepsbouw heeft ken. De regering wordt er van beschuldigd de bestaande overlegstructuren te hebben doorbroken. Ook de Indus triebond CNV vindt dat ge dwongen ontslagen moeten worden voorkomen. CPN-voorzitter Hoekstra heeft gisteravond in Gronin gen gezegd dat „de verdedi ging van de scheepsbouw in eigen hand moet worden geno men”. Bedrijfssluitingen mo gen volgens hem niet worden beantwoord met afvloeiingsre gelingen. „Strijd tegen be drijfssluitingen en voor het be houd van arbeidsplaatsen is noodzakelijk”. De Amsterdamse WD-wet- houder Goekoop heeft gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Overveen verklaard dat de Amsterdamse VVD-fractie de regeringsplannen voor de NDSM niet steunt. Sluiting van de nieuwbouw noemde hij on aanvaardbaar „De ellende wordt niet eerlijk over het hele land verdeeld”, zo zei hij. Provinciale en gemeentebe sturen van tal van bij de plan nen voor de zware metaal be trokken gebieden hebben hun ontevredenheid over de rege- ringsvoornemens geuit. metaalindustrie te komen”, al dus de verklaring van het CDA verder. Het overleg moet vol gens de christendemocraten worden voortgezet. Gevraagd wordt om een sociaal plan, waarbij speciale herplaat- singsmaatregelen dienen te worden overwogen. De voorzitter van de fractie van D’66 in de Tweede Kamer, Terlouw, heeft gisteren in Am sterdam gezegd dat hij een on derzoek wil, waaruit moet blij ken in hoeverre het mogelijk is gedwongen ontslagen te voor komen. Met Pasen heett iedereen oren naar een boeket Als een (Paas)haas naar de Fleurop- bloemist.' Fleurop-lnterflora staat voor in Koninginnegracht 135,

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4