I Ondanks pessimistische voorspellingen slaagde het filiaal Harmonie PAASHAAS OP BEZOEK Politiek café over IJmond-problematiek provincies. 5 De SGP staat op de bres voor het behoud van I levenskrachtige Damiate Pers Per spoor heel Nederland door Op zaterdag 8 april 1978 of zondag 9 april 1978 Voor de halve prijs op reis Ledenvergadering Belangengemeenschap ACTIECOMITÉ WIL GEEN KAMP IN WESTERTUINEN RAAD BEVERWIJK WEER OP REIS NAAR NEUWIED w 0 E N S D A G 2 2 BEVERWIJK-HEEMSKERK MAART 19 7 8 Commissie bereidde bezoek voor PROVINCIALE VERKIEZINGEN CENTRAAL IN ALPHA Brieven aangeboden Stem S. G. P. Laat Uw stem doorklinken voor het behoud van het Christelijk volkskarakter in Uw provincie. Leef daadwerkelijk mee: F n JklV.I (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het besluit van de commissarissen B. Vroom en W. Dreesmann en directeur Velmeyer om in Kennemerland uit te zien naar een geschikt pand waar een filiaal van het Haarlemse warenhuis van V. en D. kon worden gesticht, werd door de deskundigen als onverantwoordelijk betiteld. De kalender wees het jaartal 1935 aan. In Kennemerland zou geen behoefte aan een dergelijk warenhuis be staan. Toen de keus van de heren Vroom en Dreesmann op Beverwijk viel, waar de Breestraat in die tijd nog écht groen en gezellig was, voorspelden diezelfde deskundigen, dat het filiaal wegens gebrek aan klandizie binnen de kortste keren gesloten zou moeten worden. kir In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen wij onze abonnees weer een unieke „Spoordag” aanbieden. Een dagkaart 2e klas kost u nu slechts 16,50 (i.p.v. 33,-) een kinderkaartje (4 t/m 9 jaar) 8,25. ét j Veertig jaar V. en (ADVERTENTIE) Zuid Holland In de Alpha Soos zijn door de verschil lende politieke partijen en aktiegroepen stands ingericht, waar programma’s en informatiemateriaal te verkrijgen zijn. Er wordt geen entree geheven, maar een bij drage in de sociëteitskas is welkom. Na deze voorstellingsronde wordt een dia-serie vertoond, waarop de vertegen woordigers van de drie aktiegroepen een toelichting zullen geven. Een intermezzo van Alpha’s huisorkest vormt de inleiding van een reactieronde van de politieke par tijen op de dia-serie. De discussie, waar aan het publiek via de interruptie-micro- foon kan deelnemen, wordt geleid door twee journalisten. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Aan de verkiezingen van Provinciale Staten is donderdaga vond het eerste van een serie van vijf politieke café’s in de Beverwijkse Alpha Sociëteit gewijd. Ingegaan zal met name worden op de Voorhaven-kwestie en de werkgelegenheidsproblematiek bij Hoog ovens. (Van een medewerker) BEVERWIJK. De leden van de Be verwijkse Harmoniekapel hebben tijdens de maandagavond gehouden jaarvergade ring wederom uitvoerig gesproken over de verbouwing van het Harmonie-ge- bouwtje aan de Groenelaan. De tekenin gen zijn klaar, de gemeente verleent me dewerking en nu is men bezig de verbou wing financieel rond te krijgen. Hoewel een bouwbedrijf het grote werk zal doen werd er nu al een beroep op de leden gedaan om zoveel mogelijk werk zaamheden zelf te verrichten om de kosten zo laag mogelijk te houden. Voorzitter J. N. Ravensteijn lichtte alle plannen toe. Hij herdacht in zijn openings woord de oprichter van de BHK, de heer W. Kleijn senior. Hij behoorde tot het driemanschap van ereleden. De heer E. Butter, 52 jaar lid van de BHK, werd tot erelid benoemd. Op 20 en 27 mei en op 3 juni wordt er een donateursactie gevoerd en voor september staat er een fancy-fair op het programma. HEEMSKERK. De Coöperatieve Be langengemeenschap Zuidbroek U.A. heeft de leden opgeroepen voor een op donder dag 23 maart in het buurthuis „De Licht boei” te houden vergadering. Op de agen da staan onder meer de behandeling van de jaarstukken en een bestuursverkiezing. Het ledental is in het verslagjaar tot bijna honderd gegroeid. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Wethouder ir. J. Camfferman heeft deze week honder- ddertien brieven in ontvangst geno men van voor- en tegenstanders van de vestiging van een klein woonwagen kamp in het gebied Westertuinen en het tuinbouwgebied Westelijk Bever wijk. N o 00 'Noord Holland 13 k K. Brouwer LIPS: I De behandeling van deze thema’s is me de voorbereid door de Aktiegroep Leef baar Wijk aan Zee, het Comité Anti-Voor- haven en de Vereniging Milieu Defensie IJmond, die gedrieën een tentoonstelling over de IJmondproblematiek in de so- ciëteitsruimte aan de Moensstraat hebben ingericht. De tentoonstelling is daar nog tot een week na het politiek café te bezich tigen. Enkele leden van de uitwisselings- commissie, die zich in Beverwijk al geruime tijd met een zin voller opzet van de Partnerschaft bezig houdt, zul len worden uitgenodigd de reis naar Neuwied mee te maken. Het politiek café wordt donderdag om 20.30 uur geopend met een „Parade der politieke partijen”. Acht partijen zijn ver tegenwoordigd: de PvdA door de Haar lemmer Andries Koudhoofd, D’66 door de Heemskerkse Hoogovenwerknemer Frank Baars, de PSP door de van het Anti- Voorhaven Comité bekende Robert Schoondergang, de PPR door de Velser Gedeputeerde Jacques Zuurbier, de WD door drs. A. J. Eiff van de Beverwijkse raadsfractie en de CPN door de Heems kerkse Hoogovensmedewerker Jan Mus- kee, terwijl ook het CDA acte de présence zal geven. A Het filiaal van Vroom en Drees mann, zoals dat er tot de verbouwing (links) in 1975 uit zag. In 1975 werd besloten het front van het warenhuis en de verkoop ruimten te moder niseren. véau: als voorbeeld de prijs van 9/8 3 coords, een kwaliteit die ouderen onder u nog wel bekend in de oren zal klinken, daalde tot 372 cent per el, maar de sondanks wist het nieuwe Haarlemse be drijf de omzetten vanaf het eerste jaar regelmatig op te voeren. Na diverse uitbreidingen en de stichting van filialen werd in september 1911 een pand in de Grote Houtstraat te Haarlem in gebruik genomen. In de jaren 1926-1929 werd alle aandacht besteed aan het opko pen van belendende huizen en namen de plannen voor een grote warenhuisbouw vaster vormen aan. Op 15 mei 1934 kon tot de feestelijke opening van het nieuwe V. en D-warenhuis worden overgegaan Een jaar later opperden de heren Vroom en Dreesmann het idee elders in Kenne- merland een filiaal te stichten. Na veel vijfen en zessen viel de keuze op een ge deelte van de sigarenfabriek van de gebr. Majoor aan de Breestraat te Beverwijk en een winkelhuis van de heer Boon. Op 8 De tegenstanders bleken verre in de meerderheid te zijn: honderd briefschrijvers spraken zich uit tegen de komst van het miaximaal twintig woonwagens omvattende kamp, terwijl drie brieven de vestiging in het betrok ken gebied juist bepleitten. De brieven werden aangeboden door een aantal verontruste bewoners van Westelijk Beverwijk en Westertuinen. De deputatie deelde de wethouder mee, nog niet het gehele gebied te hebben bewerkt. Hoewel de actie vooruitloopt op de procedure - om het kamp in Westertui nen te vestigen moet het bestemmings plan ter plaatse nog worden gewijzigd - nam wethouder Camfferman de brieven graag in ontvangst. Hij wees daarbij de leden van het actiecomité nogmaals op de te zijner tijd in te stellen procedure ingevolge de Wet op de Ruimtelijke Ordening en op de mo gelijkheden van beroep bij gemeente bestuur, Gedeputeerde Staten en de Kroon. De verontruste bewoners lieten weten, zeker van deze mogelijkheden gebruik te zullen maken. Slip Gereformeerde partij De bestaande industrieën koesterden forse uitbreidingsplannen en andere be reidden zich voor om zich in Beverwijk of onmiddellijke omgeving te vestigen. Zo wezen de heren Vroom en Dreesmann op het bedrijf van de firma Beynes, dat zich mettertijd in de stad wilde vestigen. Dit alles leidde er toe, dat eind 1936 de knoop werd doorgehakt en met de bouw van het nieuwe filiaal kon worden begon nen. Spoedig daarna werden de gebou wen, waarin voorheen de geurige „van Oldenbarneveldts” werden vervaardigd, met de grond gelijkgemaakt; een diepe bouwput werd gegraven en in het voorjaar van 1937 begonnen de bouwers met het storten van de zware betonfunderingen, waarop het gebouw, ontworpen door wij len architect Jan Kuyt Wzn., zou komen te rusten. De bouw vorderde voorspoedig en in het voorjaar van 1938 kon het Beverwijkse filiaal van V. en D. voor het nieuwsgierige publiek worden opengesteld. De bewondering voor het warenhuis was (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/NEUWIED. Ter voorbereiding van het bezoek, dat de Beverwijkse raad in het weekeinde van 30 juni tot en met 2 juli zal brengen aan partnerstad Neuwied, heeft een kleine gemeentelijke deputatie vorige week twee dagen in de Duitse stad aan de Rijn doorgebracht. Op uitnodiging van het gemeentebe stuur van Neuwied spraken burge meester A. J. Hubers, gemeentelijk voorlichter Jan Leeuw en de namens de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad en de Raad van Kerken afgevaardigde pa ter Jan den Ouden met onder meer de pas benoemde Oberbürgermeister Schmelzer, Bürgermeister Peters en de vertegenwoordigers van de drie poli tieke partijen Colet, dr. Jager en Rolle- patz. Besloten werd drie gespreksthema’s centraal te stellen tijdens het uitwisse- lingsbezoek. Zo zullen de uitwisselings- mogelijkheden tussen de kerken wor den belicht, wordt ingegaan op de mo gelijkheden voor contact tussen de we derzijdse vrouwenorganisaties en wordt tenslotte bekeken, hoe de Part nerschaft tussen Beverwijk en Neu wied kan worden verdiept. algemeen. De achterwand van het trap penhuis was geheel in glas-in-lood uitge voerd en een marmeren trap eiste alle aandacht op. Boven het geheel spande zich een enor me lichtkoepel uit. Bij de bouw voerde men een winkel-technisch nieuwtje uit door ondergrondse etalages in het souter rain aan te brengen. Het bleek een zodani ge vondst te zijn dat al ras werd besloten, de ondergrondse etalages óók in de later te bouwen V. en D-zaken toe te passen. De opening van het filiaal werd verricht door de zoon en kleinzoon van beide direc teuren, Wim Venmeyer. Het commerciële succes van het filiaal werd verstoord door het uitbreken van de tweede wereldoorlog. In mei 1943 moest.de verkoop op last van de Duitsers worden gestaakt en in september 1944 gelastte de bezetter de evacuatie. De eens zo druk bezochte afdelingen lagen er uitgestorven bij. Een gedeelte van het gebouw werd in gebruik gegeven aan het Hoogovensbe- drijf, dat er enkele kantoren vestigde. Twee maanden na het einde van de oorlog werd de partèrre-ruimte weef voor de ver koop ingebruik genomen en na enige tijd kreeg ook het souterrain zijn vroegere bestemming terug. De V. en D-zaak in Beverwijk draaide voortreffelijk. In 1975 werd het waren huis voor een bedrag van 1 miljoen gemo derniseerd en kon de verkoopruimte, door die eens zo beroemde kelderetalages af te breken en bij het warenhuis te betrekken, met 600 m2 worden vergroot. Penningmeester Th. Pepperkoorn legt na zes jaar zijn funktie neer. Hij kan een klein batig saldo overdragen aan zijn op volger. Zelf begin hij als penningmeester met een flinke schuld. De heer J. de Groot wordt zijn opvolger. De heer J. Johansen, die zich niet meer herkiesbaar stelde, wordt in het bestuur opgevolgd door de heer R. van Balen. De heer W. Kleijn jr. is als dirigent herbenoemd. De heer Elevelt blijft het B-orkest onder zijn hoede hou den en de heer Burger de majoretten. alleen, dat de paashaas z’n plan netje om de eieren buiten te verstop pen letterlijk in het water zag val len. Hij had de eie ren nu maar in alle hoekjes en gaatjes van de schoolloka len verborgen. BEVERWIJK. Pasen en eieren zijn onverbreke lijk met elkaar verbonden. Nu de paasvakantietijd nadert, organise ren verschillende scholen weer eierraapwedstrij- den voor de leer lingen, en ook de buurt- en clubhui zen laten zich niet onbetuigd. De kleutertjes van de Montessori- Kleuterschool aan de Laan van Blois mochten gisteren niet alleen eieren zoeken, maar ze daarna ook nog fraai beschilderen. Als klap op de Ws vuurpijl werden de kinderen tens lotte nog op een poppenkastvoor stelling getrac- teerd. Jammer was D. Beverwijk augustus 1936 werden deze panden aan het warenhuisconcern overgedragen, waar door men de beschikking kreeg over een oppervlakte van 1450 m2, met een front- breedte van 16 meter aan de Breestraat. De vooruitzichten in Beverwijk, toon dertijd nog volop aardbeienstad, waren zeer gunstig. Afgezien van de grote bete kenis als marktplaats, waar de tuinders- bevolking uit de wijde omtrek haar inko pen kwam doen, kreeg de stad een steeds grotere betekenis als woonplaats van in- dustrie-arbeiders. De heren van V. en D. hadden goed in de [aten waarom zij juist Beverwijk als ves- igingsplaats voor hun filiaal kozen. Be- 'erwijk kende tegen het einde van de aren dertig ruim 20.000 inwoners en zij visten van het *bestaan van rapporten waarin de steeds grotere betekenis van Beverwijk als toekomstige woonplaats van industrie-arbeiders werd aangege ven. Een jaar na de opening op 18 maart 1938 van het Beverwijkse filiaal bewezen de forse omzetcijfers, dat Vroom en Dreesmann, alle pessimistische voorspel lingen ten spijt, in de roos hadden ge schoten. Vroom en Dreesmann begonnen op 11 juli 1896 in Haarlem aan een zakelijke oopbaan door onder de naam „De Zon" in :en pand aan de Korte Veerstraat te Haar- em manufacturen te verkopen. De con- ïurrenten ageerden scherp tegen de nieuwe „indringer’ en de prijzen van de courante artikelen, zoals geel katoen en koper, daalden tot een ongekend laag ni- Ged. Oude Gracht 82 - Haarlem (Centrum) Soendaplein - Haarlem (Noord) Californiëplein - Haarlem (Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 - Heemstede Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk Op de dag van afstempeling kunt u op dit kaartje zoveel sporen als u maar wilt (onderbreking van de reis is toegestaan) door geheel Nederland. De kaartjes zijn uitsluitend verkrijgbaar bij onze kantoren: Haarlems Dagblad: IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Deze speciale kaartjes zijn dus NIET verkrijgbaar bij de N.S.-Stationsloketten.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9