i in het kort DORP VAM HET JMR irs ten ast ube banl 0 )L utten ii. okei J anb Puk oeni----7 'f ’AH IJ D A G 2 4 M A A R T 19 7 8 jo. j. buys ooters IS eristische f 120. S| xr larlemi i 1 p r a TOERISME KU Mariekerke koestert de veerman Tel. 'cht v A de voet van het oude kerkje hoort het BS Paling, paling, paling. Lieve Joos: die rol grijpt hem wel aan OUDEN HANDEN DRAAIT WEER 02507- bied bij uitstek is. 850. Tel itstre- a.n. Alweer dit paasweekeinde 25 en 26 maart 'orsie Bert Pelemans: schreef passiespel. de paling in België, via de Mariekerkse groothandel loopt. EEN PALINGFESTIVAL lag du? vpor jen a dat z. cel ror met I.; bereik ieter Hammenecker, de laatste roeien leerman over de Schelde. publiek Christus' Scheldeklacht. „Wat heb ik u, mijn volk misdaan? Ben ik niet langs uw stroom gegaan, weldoende, uren in het ronde? Brak ik geen brood in Rupel- monde?” breid buitenamusement, wat gestaat uit een wandelpark, park met afbeeldingen van prehistorische dieren, een speeltuin en zo meer. ’s-HEERENBEIJG IS te bereiken via Ze- venaar, maar ook dobr bij Beek de Duitse grens te passeren en even later bij de afslag Emmerich-'s Heerenberg Neder land weer binnen te rijden Na Arnhem in dat geval richting Oberhausen aanhouden rf- Het naburige St. Amand gezien vanuit Mariekerke en de plaats waar priester- tot 17 uur. De toegangsprijs is 1,50. kinderen tot en met zes jaar gratis B KS nuiden vijn he alli REGE arijs, w >n apa nen ine Hou m. el ■A De overleden Haarlemse wiskundele- Hy-stw 235,- I* Inl. PC i Ze laten veelbewogen tijdperken uit 6geschiedenis zien, zoals het Egypte van ihnaton, Babylon, het oude Griekenland I. 54 001 1 episodes uit het leven van Jezus. Een ch. rieskaS 'anaf hun klapstoeltje op de kasseien 275 f 345. 19 u. de hand toen pastoor Jos Pauwels wel lust had in maar geen geld voor de bouw van een parochiecentrum. Om fondsen te ver zamelen startte hij de organisatie en in NT, j ioren >in fomi I laatste echte -J TWEEDUIZEND INWONERS GROOT ligt het ten zuidwesten van erpen te dromen aan i en Eh vergeet vooral uw paspoort niet, (toe gangsprijs van Gouden Handen is 6,50; kinderen betalen ƒ4). EEN ANDERE bezienswaardigheid in si- Jan Joos: de Christus van de Schelde. itus aan de Schelde” wordt opge- d, bereidt men zich alweer voor op het Ml ^festival tijdens de pinksterdagen, de "iSOO van 750-jarig bestaan van het later die maand en wordt op 7 okto- de 100ste verjaardag van priester-dich- Jan Hammenecker herdacht, Ma trices grootste zoon. En al deze evene- ten wil men laten uitgroeien „tot een O25| ke uiting van authentieke dorps- zoals me tijdens een bezoek het 4^! open weekeinde meer dan eens werd 's-Heerenberg is het Huis Bergh, een van de mooiste middeleeuwse kastelen van ons land. Gedurende de paasweek is het kas teel ook geopend. Rondleidingen zijn op eerste paasdag enkel vanaf half drie ’s- middags en op tweede paasdag zowel ’s- morgens als smiddags. De rest van de week ’s middags om half drie. Vanaf zater dag 1 april wordt dat tijdstip drie uur in Katwijk aan Zee begint tweede paasdag het Tulip Time International Music Festival. Het duurt tot en met vrijdag 31 maart en er doen muziek- en zanggroepen aan mee uit Amerika, Ca nada, België, Duitsland en ons eigen land. De opvoeringen zijn steeds ’s a- vonds en beginnen maandag om 20 uur (in sporthal Cleyn Duin), dinsdag, woens dag en donderdag om 18.30 (in zaal Tfipodia) en vrijdag om 19.30 (weer in Cleyn Duin). Toegangsbewijzen 5 voor openingsavond op maandag en sluitings- avond op vrijdag en 1 voor de overige jureringsconcerten. Een passepartout kost 10. Kaarten zijn te krijgen bij de WV Katwijk, Boulevard 68 in Katwijk aan Zee, telefoon 01718-13045 het gehele paasweekeinde 25, 26, 27 maart wordt in het Schouwburg- complex Kunstmin aan de Boelekade een antiekbeurs gehouden. Er wordt I door 68 handelaren uit het hele land I aan deelgenomen. Behalve tin, meubelen, etnografica, zil ver en juwelen is er ruimte opgeëist voor schilderijen van de Haagse School. De openingstijden zijn telkens van 11 tot 19 uur en als u dan toch in Gouda bent, de I stad leent zich zeer goed voor een stads wandeling. De VVV gevestigd en de Waag, Markt 36, telefoon 01820-13298 zal u er graag wat meer over ver tellen en dan gaan we weer even de moto ren op. De Hengelose Auto- en Motorver- eniging Hamove in Hengelo, Gelderland, opent het Europese Internationale Mo- torraceseizoen. Op paasmaandag wor den op het cicuit De Varsselring de races gehouden. En voor de prijsuitreiking hebben de organisatoren Joanna Lumley uitgenodigd, die wel allemaal beter ken nen als Purdey in De Wrekers de selectie- en kwalificatiewed strijden worden zaterdag 25 maart ge houden vanaf 9 uur. Vanwege het over- volle programma worden die dag ook al wedstrijden gehouden en vanaf 15.30 uur. De wedstrijden op tweede paasdag beginnen om 13.00 uur en er wordt onder meer met zijspannen gereden. Dat is voor de eerste keer op de Varsselring. Staanplaatsen kosten 12,50; wie de tri bune op wil moet 7,50 meer neertellen. En nog even voor de goed de orde: het I bedoelde Hengelo ligt tussen Zutphen i en Doetinchem, in Gelderland dus. Er i zijn er twee en dat leidt vaak tot verwar- EN ZO KABBELT EN BOEIT het ver haal verder. Voor het eerst is nu ook een aantal plaatsen overdekt Maar dat is en kel voor het gemak, want nodig is het niet bezweert Bert Pelemans. „Zelfs als het koorden regent zijn er nog geen tien men sen die weg gaan", verzekert hij me. JAN JOOS, de grote animator achter het Passiespel en voorzitter van eultuurvere- niging De Meiuis neemt zelf de Christusrol voor zijn rekening en doet dat met een grote overtuiging. „Die rol grijpt hem wel aan”, zegt dochter Lieve tijdens de opvoe ring als haar vader temidden van zijn apostelen op de tafel van het laatste avondmaal leunt. TERZIJDE VAN DE TAFEL staat het beeld van de grote Jan Hammenecker, de dichter van de Schelde. De rivier, die bij hoog water bij Mariekerke zelfs een breed te van 350 meter bereikt, en haar wisselen de gezicht heeft Hammenecker warm be roerd. In het onthaalschip De Meivis, ook bij de kerk, heeft exploitant Staf van Hoorick, in het ruim een kleine overzicht stentoonstelling van Hammenecker sa mengesteld. EN NATUURLIJK prijken er zijn dich ten. Zoals dat over de Scheldedijken, dat aldus begint: „Here God van Hemelrijken, Schoner dingen dan de dijken, Schoner dan de Schelde, prijken, onder heel de Hemel niet!” en het vers „Schelde” begint aldus: „Ai! hoe siddert nog in mijn armen mijn eerste riemslag in uw nat, en hoe spetteren nog voor mijn ogen de waterpe- rels die toen opdiamantten rond mijn hoofd. Verrukkelijke lomphied van mijn eerste geroei!" JA. HAMMENECKER noemde zichzelf „verschelderd” en daarom nog een paar regels van deze broemde zoon. „De Scheepsluiken worden gelicht, en daar glinsteren de kolen en daar geelt de tarwe. Uw vissers stappen aan wal en hun visnet kriewelt van paling en spiering en bot Wat zou Vlaanderen zijn, waar gij daar niet, o Schelde? MAAR NU OP ZIJN honderdste geboor tedag kriewelt de paling al lang niet meer, al heeft Mariekerke zich toch als centrum van de Belgische palinghandel weten te handhaven. „Hij wordt hier naar toe ge haald en in putten verschelderd", vertelt Pelemans. En Herman Seghers, de man achter het jaarlijkse palingfestival, dat dit jaar tijdens de pinksterdagen wordt ge houden, rekende voor dat zowat 80 ton paling, 60 tot 70 percent van alle ingevoer- Alle inlichtingen over België en Scheldelandroute zijn kosteloos ver krijgbaar via het Belgisch Verkeersbu reau in Amsterdam, Leidseplein 7, tele foon 020-251251. rboetiek meisjesln'dê'veerman op de Schelde. De overheid heeft hem een motorboot geleverd, maar ■167, - ---1- arlem. et diorama, waarin Napoleon eenzaam anaf zyn verbanningsoord St Helena W het water staart naar zijn geliefde 'rankrijk Een van de diorama’s, dat een krijgsmo- nent uit de Haarlemse geschiedenis voor ttelt -281775 GOUDEN HANDEN DRAAIT WEER. it recratle- en creativiteitscentrum in Heerenberg heeft dezer dagen met goe- imoed de deuren geopend. Het vorige 023 izoen werd het vroegere Jezuïtenkloos- rDon Rua door 190.000 mensen bezocht. st centrum gaat nu zijn vierde seizoen in brengt behalve 3000 door amateurs rvaardigde werkstukken en curiosa een tie nieuwe attracties, waaronder het erk van de in 1973 overleden Haarlemse iskundeleraar dr. W. G. L. Wieringa een half 75, ,va“en^e plaats inneemt. DR WIERINGA HEEFT een indruk- na- tin zijn vervaardigd mtr. 2831 3TOE preyn rel. plaatsg» icht in dit Jaar van het Dorp het at toet» sje uit te roepen tot Dorp van het Jaar Tel' lein-Brabant, zoals dit gewest van de -incie Antwerpen heet. Want hoe klein ■lERTAPl Mariekerke bruist van het leven. En ijl juist deze dagen het Passiespel OOr jnhrtiï i -322. 475 JE DORPELINGEN MAAKTEN zich ‘z:.i juist op voor de eerste officiële opvoe- Tel. t van het Passiespel, dat eens in de drie -- een aantal keren wordt opgevoerd. n 19 maart was dat het geval, en het is I EEN DEEL VAN DE COLLECTIE was I tans eerder te zien in het Frans Halsmu- I eum in Haarlem en het Museum voor het I hderwijs in Den Haag. Dr Wieringa gaf an zijn hobby een bijzondere filosofie Jee en zei eens: „Ik zag in mijn diorama’s en nieuw illustratiemiddel, veel doeltref- ender dan vlakke platen of foto’s. Niet tan van belang voor geschiedenis en ardrijkskunde, maar ook voor kunsthis- orien en kostuumkunde”. I ANDERE NIEUWIGHEID in Gouden Randen is een tentoonstelling van bijna [500 poppen, waaronder vijftien die wer den afgestaan door koningin Juliana, die poals algemeen bekend ook een verwoed Poppenverzamelaarster is. kleur, '3-313% SBBIB box,-- 36. Te|. J -- 9- 022 L—- 20.30 m p 1 en 2 april, telkens om acht uur 10-271' onds. De Vlaamse schrijver BertPele- s dichtte de Scheldeversie van het renoude lijdensverhaal en koos als ir voor de opvoering natuurlijk de dj r en het op een terp gebouwde kerkje. eerste paasdag is in het recrea tiepark Duinrell in Wassenaar een eierzoekwedstrijd in een gedeelte van het bos op het terrein. Kinderen van 4 tot en met 10 jaar kunnen meedoen aan de zoekerij, die om twee uur ’s middags be gint bij de speeltuin Na de zoekwedstrijd worden de prijzen uitgereikt door Harry Touw. Entree van de Duinrell is ƒ3,50, voor deelname aan de zoekwedstrijd hoeft niet extra te worden betaald dichter bij de deur is het Aviodome op Schiphol, waar vliegtuigenthousias- ten een kijkje kunnen nemen in de ge schiedenis van de luchtvaart. Er is ook een vluchtnabootser in werking, waar mee een idee wordt gegeven wat een zweefvlieger „voelt”. De vluchtnaboot ser is voor een beperkt deel van het publiek toegankelijk. Bij grote drukte gebeurt dat door loting. Een bezoek aan Aviodome kan uiteraard goed gecombi neerd worden met een bezoek aan de luchthaven Schiphol. Aviodome is ook tweede paasdag open. Entree is 4 voor 15-jarigen en ouderen en 2,75 voor de genen die jonger zijn. Onder 6 jaar gratis Madurodam, Holland in een note- dop om het zo maar eens te zeggen, in Den Haag is vanwege de paasdagen eer der opengegaan, dus u kunt er alweer terecht. Openingstijden van 9.30 tot 22.30 uur. Entree is 4,50 kinderen tot en met 12 jaar betalen 2,25. Het adres is Ha- ringkade 175, maar in Den Haag is de route naar Madurodam bewegwij- zerd klederdrachten op het ijs. Dat is, ook alweer in Den Haag, op tweede paas dag te zien. Die 27ste maart wordt in schaatscentrum De Uithof, Jaap Eden weg 10, een Oudhollandse manifestatie gehouden. Om 14 uur wordt gestart met een schoonrijshow in diverse Nederland se klederdrachten, gevolgd door wed strijden met priksleden. Daarna houden zo’n 20 arresleden, variërend van een-, twee- tot vierspansleden, een wedstrijd in het hard-arren. Toegangsprijs be draagt f10, kinderen tot en met 15 jaar f4... Van de Limburgse huisvrouw Truus Coumans is er dit jaar voor het eerst prachtig boetseerwerk te zien Ze heeft een paar indrukwekkende gezichten gemaakt Een andere inzending is die van mr. N. J A Oostwoud Wijdenes, die in ons voorma lige Indië landraad was en een aantal miniatuurtonelen bouwde VOORTS BESTEEDT Gouden Handen dit jaar onder meer aandacht aan het werk van de Zeeuwse Marianne Willemsen, die zelf gehandicapt is en „therapeutische” poppen maakt, waarmee gehandicapte kinderen kunnen spelen en oefenen Gouden Handen heeft ook een uitge- Kosten van een rondleiding zijn 2,50 per persoon; kinderen betalen 2. En als u het kasteel ook hebt gezien wacht er nog het prachtige Montferland dat een wandelge- raar dr. W. G. L. Wieringa, wiens diorama ’s dit seizoen in Gouden Handen te zien zijn. Mii'e'fst trekt hij de voetgangers en fietsers nog met mankracht het water over. „Twee :en te voet en drie franken met de fiets”, verklapt hij het tarief, waar je zelfs nog zak patatten voor kunt kopen. tepels. F (BIEKERKE IS NIET MOOI, maar v. roma 1(j actief. En juist die activiteiten heb- -■4-2503; aantai ministeries in Brussel ertoe dichter Jan Hammenecker zijn dichten schreef. H G GEEN (erpen te dromen aan de Schelde. Mariekerke, eens een oord waar vandaan vissers H(er Optrokken en hun netten hongerig vulden. Maar, dat is al tientallen jaren rboaw f want, zoals het ook overal anders ging, het water vervuilde en stond ook in de Ide niet langer vinnig leven foe. De enige Mariekerker die nu nog een karige fham aan de Schelde verdient is veerman Pieter Hammenecker. De laatste ï4- Pastoor Jos Pauwels: parochiegeld door paling n» Te~ 1969 was. het eerste festival, dat inmiddels is uitgegroeid tot een forse happening, waarvoor het hele dorp wordt gemobili seerd. Ook Olga Seeghers, de vrouw van de voorzitter, loopt die dagen ijvrig met een dienblad of staat aan de afwas. „En het is werkelijk dat je er geen cent mee verdient, ’t Is waar, alles voor de gemeenschap”;, legt ze uit. OOK VOOR DE JONGEREN in Ma riekerke betekenen de festiviteiten een plezierige onderbreking, want het uit gaansleven in het nijvere dorp is beperkt. Discotheek Voein Voem is een gekende pleisterplaats. „Maar vandaar gaan we meestal naar plaatsen in de omgeving, zoals Bornem of Mechelen”, vertelt de 18- jarige dochter van Jan „Christus” Joos, Lieve, in afspanning „De Ster”. Een hotel g kent Mariekerke al evenmin, het Hof van H Eden heeft enkele jaren geleden bij gebrek 9 aan cliëntele voor het laatst de deur geslo- 9 ten en is nummer meer opengegaan. EN DAAROM ZIJN bezoekers aangewe zen óp de plaatsen er om heen. Maar St. Niklaas ligt op een steenworp afstand en Antwerpen en Gent zijn ook binnen een half uur bereikbaar. Een bezoek aan een van de aktiviteiten van Mariekerke kan ook goed gecombineerd worden met de Scheldelandroute, die ook door het dorpje voert. En natuurlijk ook langs de twee kleine witte vissershuisjes met hun groene luiken en deuren, die Felix Timmermans hebben geïnspireerd tot zijn vissersver- haal. NIET VER ER VANDAAN staat tegeno ver de begraafplaats aan de Paardenstraat een kapelletje. „Langs deze baan zet nooit een voet. Of bidt tenminste een wees ge-9 groet. Ter ere van O.L. Vrouw ter nood, die I uwe bede nooit versmaadt of verstoot”, I staat ter boven de ingang te lezen. Aan de spijlen van de deur zijn draadjes wol ge knoopt. Blauw voor de kinderen fn rood voor de volwassenen. „Daarmee binden ze de koorts af, een bijgeloof dat nog maar zeer zelden in Vlaanderen voorkomt”, ver telt Bert Pelemans. EEN OVERBLIJFSEL ook uit de tijd dat Hammenecker nog over de Schelde tuurde, naar het kerkje van St. Amands in de verte. Aan de voet van dat kerkje ligt de Franstalige dichter Emile Verhaeren be graven. Op zijn eigen verzoek, dat werd ingewilligd door zijn goede vriend koning Albert, werd zijn tombe gebouwd beneden de Scheldekade en wordt daar in de diepte telkens weer door de vloed betast. Precies volgens zijn laatste wens. „En werpt het lot mij eenmaal pver boord. Men berge dan mijn lichaam in de schoot. Van uw grond, van uw boord. Zo voel ik u, die ik steeds heb bekoord, ook na de dood nog voort”, zo dichtte Verhaeren over de rivier die ook in Mariekerke zo bepalend voor de ge schiedenis van het dorpje was. Èkkende serie historische diorama’s Haten, die uit teeënvijftig, met daarin 'honderden uit rijs billijk. 6vervaardigde figuurtjes, zijn er op Gou- Hl Handen tentoongesteld RA, sepl km. Prijs 133979 Coup! rem- Üna tragische werkelijkheid ademt ook ring en is heel wat kilometertje om AST ook de Flevohof haakt verstandig in op de paasdagen en organiseert ook eierzoekwedstrijden. In de huisjes in het i kinderdorp mogen de kinderen ze zelf beschilderen. Het kinderdorp heeft en kele nieuwe attracties en het indianen dorp is vernieuwd. Flevohof is te vinden in oostelijk Flevoland en de entree is 7,50 en voor kinderen ƒ5... Iw r p. x .ff .'^>«1 als het in uw bol mocht krijgen om I alsnog de paasdagen elders te gaan bi- I vakkeren, in Drenthe is er nogal volop I plaats, zo hoorde ik. Ton Kuis van de I provinciale WV Drenthe, Postbus 95 in H Assen, telefoon 05920-14324. „Nog meer dan in het hoogseizoen is het stille sei zoen in Drenthe de tijd van de rust en de ruimte”, aldus Kuis. En die ruimte is dus ook tijdens de paasdagen nog niet bezet. De genoemde WV is zaterdag tot vijf uur ’s middags telefonisch bereik baar wie wat meer wil weten over de Deltawerken moet maar eens naar Delta Expo tuffen. Er zijn film- en diapresen taties 5e zien en een maquette met 17 stadia uit de 15-jarige bouwgeschiedenis van de Haringvlietsluizen. Ook een be zoek aan het inwendige van de sluizen is mogelijk. Haringvlietsluizen dus, in

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25