STAND HYPOTHEEKRENTE t rf j ■■d ft J Jl iïi; n a waarbij k I De hardste klappen in de Nederlandse industrie moeten nog vallen v Dollarcrisis kan catastrofale gevolgen hebben o door Frans Nypels ek. If'i bijna 1 miljoen aan prijzen Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten 26x24-- intanl I laten. 1 HAARLEM. Dit zijn nog maar Orse tikken, de echt harde klap- ien komen nog. Economen onder Jkaar tijdens een receptie. Ze rnpj spraken, de sherry onder handbe- •eik, over de troosteloze vooruit- I achten voor cte Nederlandse zwa re industrie. Over het dreigende rerlies aan arbeidsplaatsen bij de werven, over de hachelijke positie tl VMF-bedrijven, waaronder je Haarlemse en Velsense doch- ers, die ingewikkelde zware mo eren, khele fabrieksinstallaties, apparaten of kranen maken. En jver de dramatische afkalving ran de werkgelegenheid in de tex- ■■4 jelindustrie. k 624éUtja ECONOMIE De verzadigingscrisis kent geen enkel pardon «ft» m (Van onze redactie economie) Rentepercentages per 21 maart. Naam Bank: (ADVERTENTIE) Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. schappij allesbehalve een sociaal paradijs Centraal Beheer Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank landam itphen 1,25 1,25 1 Skol bierelke week een feestelijke prijs van 26 cartons 4 24 blikken Skol hoppiger pils. Thuis bezorgd door Skol Brouwerijen N.V. Breda. Skol bieruit en thuis! Annuiteitenhypotheek A.B.N. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget Opmerkingen: Wederom is het rentepercentage bij alle banken gelijk gebleven. Voor leningen met gemeentegarantie en een vijf jaar vaste rentevoet is het gunstigste percentage 8,25%. Rente vast gedurende: 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 10 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar/ variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar variabel kope’ energie konden de geïndustrialiseer de landen hun welvaart verwerven. en de sociale premies plus de belastingen af te wentelen afschuiven naar een ander) via de volledige automatische prij scompensatie. Werkgevers hadden dit ge tolereerd in de verwachting dat zij de arbeidskosten op hun beurt weer konden afwentelen in de prijzen voor hun produk- ten. Wie alleen op de binnenlandse markt opereerde kon dat gemakkelijk doen, wie daarentegen exporteerde kwam al snel klem te zitten doordat de internationale concurrentie was toegenomen. Er kwamen steeds meer aanbieders op de internatio nale markten en de kwaliteit van de pro- dukten liep niet zozeer uiteen. Dan geeft de prijs meestal de doorslag. Ook dat ligt zo simpel. Waarschijnlijk had de Nederlandse in dustrie die omschakeling, die haar door de werkelijkheid werd opgedrongen, zonder veel pijn kunnen realiseren een om schakeling van eenvoudige produkten naar technologisch hoogwaardiger goede ren als er niet een kink in de strak gespannen kabel was gekomen. Maar de oliecrisis werd niet in de geïndustrialiseer de wereld gedicteerd, zij werd afgekon- digd in de hoofdsteden van het Ar(abisch schiereiland. De sjeiks waren het zat hun zwarte goud voor een fooi aan het rijke westen af te staan, terwijl zij voob de goederen die dankzij hun olieieveranties werden gemaakt een stevige prijs moesten betalen. Vanuit hun gezichtspunt gerede neerd hadden de Arabische regeringslei ders natuurlijk volstrekt gelijk: via goed- Omdat in Nederland alles geïndexeerd is, veroorzaakte de oliecrisis geweldige moeilijkheden. Konden de ondernemers de olieprijsverhoging via de produkten op de binnenlandse markt afwentelen, de prijzen voor exportartikelen waren door de toegenomen internationale concurren tie aan duidelijke limieten gebonden. Men ging het verlies pakken om het produktie- apparaat op gang te houden. Dit ging ten koste van de winst en in de vele geval len waar de winst reeds was uitgehold moest het eigen vermogen (het spaarpotje met het eigen kapitaal plus de in de vette jaren opgebouwde reserves) worden aan gesproken. Was dat geld op dan restte nog een stap: naar de bank of naar een institu tionele belegger verzekeringsmaat- h- Aardgas uit Slochteren verdoezelde de problemen waarmee de Nederlandse in dustrie worstelde. De opbrengst verdween in de algemene middelen, waarmee de overheid aan zijn betalingsverplichtingen kon voldoen. Afsluitprov. in proc.: 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 1 2 2' 2 1,5 1,5 1,5 1,5 8,5 8,25 8,5 8,25 8,5 8,3 8,1 8,3 8,3 8,3 8,5 8,25 8,5 8,4 8,25 8,5 8,25 8,25 8,3 8,7 8,4 8,5 8,25 8,25 8,5 8,9 8,4 AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. 8,5 8,25 8,5 8,25 8,5 8,3 8,1 8,3 8,3 8,3 8,5 8,25 8,5 8,4 8,25 nardevermindering van de Amerikaanse jollar die hun olie-inkomsten drukt niet anger meer pikken en zij de prijs voor hun warte goud binnen afzienbare tijd fors ipkrikken dan is de economische ellende niet te overzien. Andere grondstoffenpro- jucenten zullen ongetwijfeld volgen en roor een land dat op dat gebied volledig is aangewezen op import kan die prijsverho ging catastrofale gevolgen hebben. Maar niet alleen Nederland worstelt met acht. En als de machtige oliesjeiks de aandeelhouders, maar opgepot als een ap peltje voor de dorst. Die reserves kwamen dus goed van, pas toen de loonrem ver dween en de arbeidskosten loon, belas tingen en premies voor sociale verzekerin gen) begonnen te stijgen. Investeren, zo luidde het parool in het midden van de jaren ’60. Nog lang niet verouderde machines verdwenen naar de schroothoop en werden vervangen. Bedrij ven waar niet gespaard was legden het loodje. Met name in de textielsector en in de metaal vielen de klappen. Gevolgen voor de werkgelegenheid waren er even wel niet. De massa-ontslagen waren wel stuitend, maar de zogenoemde diensten sector groeide in de jaren tussen 1963 en 1970 als kool. Maar liefst 300.000 nieuwe arbeidsplaatsen werden daar geschapen. De overheid liet zich evenmin onbetuigd: in genoemde periode lijft het Rijk zo’n 60.000 ambtenaren in. Tegelijkertijd pepte achtereenvolgende kabinetten de bouw op. Volksvijand nummer één, de woning nood, werd met harde hand aangepakt. Tienduizenden arbeiders die voordien el ders een boterham verdienden werden met premies naar de steigers en de bouw- fabrieken gelokt. Kortom, de trieste uit stoot van de naar diepte-investeringen (meer machines, minder mensen) vluch tende industrie werd keurig opgevangen in die twee kanalen die steeds breder werden. Toen is dat stukje „overcapaciteit” (we kunnen meer produceren dan we op de markt kwijt kunnen) geschapen, dat nu al enige jaren zichtbaar is en die werkloos heid veroorzaakt. Anders dan in de vette jaren kan de voortdurende uitstoot geen kant meer uit. De dienstensector ban ken, verzekeringsmaatschappijen, winkels vervoer en recreatie) zit vol. Erger nog: deskundigen vrezen daar over enige tijd ook uitstoot van arbeid wegens ingevoerde arbeidskosten besparende automatise ringsprocessen. Vandaar dat velen hopen ■ir De dollarcrisis kan catastrofale gevolgen hebben voor de geïndustrialiseerde landen in West- Europa. Als de OPEC-landen hun inkomsten via prijsverhogingen willen opkrikken zal de inflatie, die op de terugtocht, is weer hard toeslaan was. Het is een maatschappij van „grandi oze bevoogding en grove onbillijkheden”. Hij verzette zich tegen de geleide loonpoli tiek hij noemde het „een loondictaat’” en besloot zijn tirade met een oproep aan de jonge sociologen om de mensen duide lijk te maken dat „gelijkberechtigdheid” belangrijker is dan een opgelegde „ar- beidsvrede”. Zijn oproep sorteert effect. De geleide loonpolitiek wankelt. In 1964 begint de grote inhaalmanoeuvre. Tien jaar later publiceren twee reken meesters van het Centraal Plan Bureau, de heren H- den Hartog en H. S. Tjan een 25 pagina’s tellend rapport getiteld „Investe ringen, lonen, prijzen en arbeidsplaatsen”. De kern van hun verhaal, dat veel tongen losmaakt, is dat ondernemers hun machi nes vervangen door nieuwe, wanneer de opbrengst van hun produkten vermindert doordat de loonkosten van het bedienend personeel te snel stijgen. Zij kopen investeren) nieuwere machines waarvoor minder personeel nodig is en die boven dien meer produceren. Hartog en Tjan schetsen in gortdroge cijfers wat er ge beurde toen de loonexplosie toesloeg: vöör 1964 steeg het aantal arbeidsplaatsen in het bedrijfsleven met gemiddeld 66j000 per jaar, na 1964 verminderde dit tot gemid deld 15.000 per jaar. Waar haalden de bedrijver! de miljoenen vandaan om nieuwe machines te kopen? Die hadden ze gespaard reserveren) in de jaren toen de overheid de lonen kunst matig laag hield via de geleide loonpoli tiek. Nederland was een goedkoopte-ei- land lagen in het binneland de prijzen voor produkten aan door de overheid ge dicteerde banden, voor export naar het buitenland gold geen enkele belemmering. Behalve dan wat de markt toeliet. Maar doordat overal elders in de wereld de lonen hoger lagen dan in Nederland stroomden de orders binnen. De grote win sten opbrengst minus kosteri) werden in de meeste gevallen niet uitgekeerd aan de ür Op de fiets in plaats van in de auto. Dat was nog even verrukkelijk: Er waren andere, zwaarder wegende gevolgen. Via de volledige au tomatische prijscom pensatie wentelden alle Nederlanders de olieprijsverhoging af op de winsten van de ondernemers Si In plaats van een afzetmarkt, kreeg de Nederlandse industrie er een gevoelige concurrent bij, terwijl daar de lonen kunstmatig in de hand werden gehouden, zoals bij ons in de opbouwjaren van na de oorlog, stegen hier de arbeidskostenonge- remd. In Nederland was de vakbeweging er inmiddels in geslaagd de lonen te in dexeren vastpinnen aan het inflatiepeil) Volgens vele deskundigen in economen and, in het bedrijfsleven en in het parle- nent is het einde van die sombere bericht- [eving over de gezondheidstoestand van de Nederlandse industrie, over de uitstoot van arbeidskrachten, nog lang niet in op nieuwe arbeidsplaatsen in de zoge noemde quartaire sector (de niet commer ciële dienstensector zoals welzijnswerk). Investeringen in die nieuwste toch al zwaar opgetuigde poot moeten evenwel geheel van de overheid komen. Kom daar eens om in Den Haag waar bezuinigings experts overuren draaien! Het tweede kanaal verstopte eerder: de bouwmarkt, die voor 90 procent door de overheid via vergunningen en geldstro men wordt gestuurd, raakte in de jaren ’70 en ’71 verzadigd. Men kon de nieuwe flats aan de straatstenen niet kwijt. Of de huren waren te hoog of het publiek bleek kieskeuriger dan verwacht. Het andere denken over woningbouw brak in die peri ode ook goed door. Via huursubsidies, die honderden miljoenen vergen, is de leeg stand weliswaar opgelost, maar het is te laat ingezette omschakelingsproces van nieuwbouw haar vernieuwbouw, dat veel ingewikkelder was dan men dacht, heeft de bouwmarkt ernstig verstoord. Investe ringen kwamen op een laag pitje, het uit- stotingsproces van ongeschoolde bouw vakkers nam grote vormen aan én waar ook al veel te laat aan was gedacht tallo ze toeleverende industrieën (ramen, ver- warmingsinstallaties, steenbakkerijen, ta pijtindustrie) kwamen door de plotselihgé' investeringsstop in grote moeilijkheden. Ze hadden hun produktie-capaciteit de laatste jaren opgehoogd omdat zé zich verzekerd wisten van een vaste binnen landse afzet, nu viel die markt van de ene op de andere dag uit. Epxporteren dan maar. Ho, ho, daar waren formidabele obstakels, want in sommige ontwikke lingslanden kon men die produkten zelf al maken, zelfs tegen een veel lagere prijs. de economische crisis. Ook andere hoog jeïndustrialiseerde landen zitten tot de nek in de problemen. Afgelopen zondag «klaarde een Duitse Frankrijkspecialist ip het tweede Duitse net tijdens een analy se van de Franse verkiezingen dat hij reesde dat talloze Franse fabrieken straks hun poorten zouden moeten sluiten, omdat de overheidssteun die er de laatste naanden in was gepompt niet vol te hou den viel. Donderdag waaide vanuit Enge- and het bericht over dat in de Britse itaalindustrie, waar 200.000 mensen wer- len, minstens 30.000 arbeidsplaatsen zul- en moeten verdwijnen alvorens een mil- ardeninjectie van de Britse Labourrege- ing werkelijk het beoogde effect be- ioud van"een gezonde Britse staalpoot al sorteren. Hoewel de huidige economische recessie elke geïndustrialiseerde natie haar spe cifieke problemen kent, wijzen alle gege vens die over de crisis loskomen er min of keer op dat de westerse wereld in feite met zogenoemde capaciteitsproblemen kampt. Simpeler gezegd: er wordt meer geproduceerd dan men in eigen en/of in iet buitenland kan slijten. Ondernemers cunnen best voor een tijdje alleen voor de voorraadschuur produceren, maar als de 'oederen zich daar opstapelen en de,klan ten hun produkten zelfs niet tegen een lacht prijsje willen of kunnen afnemen, Jdan zullen zij eens het besluit moeten -Riemen hun produktie te halveren of hun ledrijf te sluiten. Want als ze niets verko len verdienen ze niets en komt er geen |geld in kas om de lonen te betalen en lieuwe grondstoffen te kopen. Zo eenvou- lig ligt dat. De tragiek van de verzadigingscrisis, die vele geïndustrialiseerde landen teistert, is [dat naast de deur meer dan de helft van de 'ereldbevolking in bittere armoede leeft. Ie ontwikkelingslanden uit de arme Der de en de verpauperde Vierde Wereld heb ben een schreeuwende behoefte aan al die machines die in de industrielanden als het ware staan weg te roesten, maar ze hebben l om die goederen te kopen. Een aangepakt Marshall-hulpplan, waarbij koopkracht uit het rijke westen naar de arme landen wordt overgeheveld, kan een oplossing betekenen, maar wie is bereid de miljarden om niet weg te geven? Tot nu toe niemand. In de géïndustriali- seerde wereld hebben miljoenen bikkel- hard voor hun welvaart gewerkt, dat sta je niet zomaar af. Vandaar dat elk land dat I onder de recessie gebukt gaat via nationa- I listische economische politiek in eerste in- I stantie de eigen belangen veilig stelt. I Nog steeds vragen velen zich af hoe het toch mogelijk was dat de wereldrecessie I zich zo diep in de gemengde Nederlandse I economie kon invreten. De volstrekt vrije I ondernemingsgewijze produktie was im- J mers via allerlei beperkende wetten en Verordeningen min of meer aan banden I gelegd. Trouwens, elke overheid kan met conjuncturele tijdelijke) maatregelen 1 de economie in eigen land enigszins stu- ren. Waarom dan toch die afschuwelijke werkloosheid? Het antwoord op die vraag I valt ruwweg te halen uit een analyse van I vier belangrijke economische gebeurtenis- I sen die diepe sporen hebben achterge- schappij die pensioengelden beheert). Maar die stelden hoge eisen aan kre dietwaardigheid. En die bekeken drom mels goed of het vervaardigde produktie nog wel kansen had. Op dit vlak geldt een gouden vuistregel: kan de machine elders goedkoper ge maakt worden, dan komt er geen geld op tafel. Is de prijs voor het produkt wèl concurrerend, maar zijn de transportkos ten zo hoog dat de machine op de plaats van bestemming uiteindelijk toch duurder is dan het lokale produkt, ook dan geven de geldschieters niet thuis. Een voorbeeld. Bij Hoogovens wordt veel staal gemaakt via eenvoudige produktieprocessen, die ook in ontwikkelingslanden van cle grond kunnen worden getild. Aangezien dat staal juist bestemd is voor ontwikkelingslanden ligt het voor de hand de fabrieken daar te stichten. Arbeid is er goedkoper en men schakelt de hoge transportkosten uit. Daar ligt voor een inventieve ondernemer die nog wat miljoentjes achter de hand heeft een grote markt braak. Hij gaat investe ren, stampt hoogovens uit de grond (daar mee de wereldcapaciteit die toch al groot is opvoerend) en gaat produceren. Het gevolg: de Nederlandse staalgigant ver liest een afzetmarkt. Zo is de Europese textielindustrie naaf de knoppen gegaan. En zo gaan, naar verwachting, alle bedrij ven of bedrijfstakken met eenvoudige pro duktieprocessen naar die landen waar de loonkosten nog laag zijn. Onlangs heeft de Zweedse econoom pro fessor Erik Dahmen een oplossing aan de hand gedaan om uit het economisch dal te komen. Vele vakgenoten in andere landen hebben dat medicijn in. wat andere be woordingen ook al aangeraden. Volgens Dahmen, die in Zweden een grote naam heeft op te houden, zal het bedrijfsleven moeten worden aangespoord om tot"' nieuwe initiatieven te komen. De overheid moet ruimte scheppen via verlaging van de belasting- en premiedruk om geld vrij te kunnen maken voor speurwerk en ont wikkeling. De arbeidskosten moeten in zijn ogen worden afgeremd, de arbeidsmo biliteit dient bevorderd te worden. Een op het eerste gezicht eenvoudig recept, maar als deze oplossing tegen het licht van de politiek wordt gehouden stormen de moei- lijkheden van alle kanten op de regerings leiders af. Want de omschakelingswerk- loosheid die bij het toepassen van Dah- mens oplossing optreedt is politiek onaan vaardbaar. Nederland zou de klap gedeeltelijk kun nen opvangen via de opbrengsten uit het aardgas. Daarmee zijn we aangeland bij de vierde trendbreuk die de economische politiek in dit land in zowel gunstige als ongunstige zin beïnvloed heeft. Het geld uit Slochteren heeft de onderliggende pro blemen van structurele (=blijvende) aard zoals die hiervoor beschreven zijn, velé jaren verdoezeld. Net als de oliesjeiks had den achtereenvolgende Nederlandse pre- miers De Jong, Biesheuvel en Den Uyl geld zat om de lekken in het welvaartsschip te dichten. Zij deden dat niet, zij bestelden pompen om het binnenlopende water kwijt te raken. Anders gezegd: het aard- gasgeld is niet produktief aangewend opzij gelegd om technologische ontwikke lingen van de grond té tillen maar verdween in de bodemloze put van de'’"-' algemene middelen. Daar werden huur subsidies mee betaald en daarmee werden de overdrachtsinkomens AOW, WWV, WAO en AAW, dus onze sociale verzeke ringen) aan het netto-minimumloon ge-" koppeld. Prachtige initiatieven die met na- me de zwakkeren onder ons een aanvaard- baar minimumbestaan bieden, maar wel een erg kostbare zaak. Vandaar de discussie bij economen, on dernemers, vakbondsleiders en parlemen- -— tariërs over wat er in de toekomst gebeu ren moet om een verdere uitholling van het economisch draagvlak in de bedrijven wordt het Nationale Inkomen verdiend waaruit lonen, belastingen, premies voor. sociale verzekeringen en overdrachtsinko-' mens aan de zwakken worden geput) te” voorkomen. Er vallen ruwweg twee kam-.” pen te onderscheiden. Deskundigen van progressieve huize willen in meerderheid de publieke sector het terrein dat de overheid bestrijkt) versterken, anderen die in alle politieke groeperingen huizen willen juist de particuliere sector lonen en winsten) wat meer mogelijkheden bieden. Een compromis tussen beide stro mingen ligt eigenlijk voor de hand. Dat kan indien het aardgaspotje, dat tot 1985 nog vele miljarden oplevert, daartoe wordi gebruikt. Versterking van speerpuntin- dustrieën, waarvan Nederland er nog vele telt, de omschakelingswerklóosheid op vangen door het op peil houden van de overdrachtsinkomens. Dat voor die tus senoplossing veel tact wordt vereist, laat zich raden. Krijgen de partijen de tijd om een even wichtige oplossing op papier te krijgen, terwijl het economisch gebouw aan alle kanten piept en kraakt? Dat is zeer de vraag, want aan de horizon tekent zich een vijfde trendbreuk af als gevolg van de dollarcrisis. Iedereen, behalve de Ameri kanen, windt zich vreselijk op over de forse waardevermindering van ’s-werelds belangrijkste valuta. President Carter heeft de economische inzinking in zijn land bestreden via geldinjecties. Hij het de geldpersen op volle toeren dollars vervaar- digen om daarmee de dure energiereke ning te kunnen betalen. Het mes sneed aan twee kanten. Toen de dollar afgleed, bete kende dit dat het voor de Amerikaanse industrie gemakkelijker werd om op de internationale markten te concurreren met goedkope-lonenlanden. Daarentegen.... werden landen met sterke valuta’s Ja- pan, Duitsland en Nederland getroffen: produkten uit die landen Werden relatief duurder. Zolang grondstoffen produce- rende landen hun prijzen niet aanpassen, valt de schade mee, maar als de oliesjeiks, verenigd in het OPEC-kartel, die waarde vermindering niet meer tolereren, hangt - - een forse prijsverhoging voor energie in de lucht. De mondiale inflatie, die in West- Europa min of meer teruggedfongen is, zat*" dan ongetwijfeld een nieuwe impuls krij gen. En dan wordt Europa het slachtoffer van een eng nationalistische monetaire geld) politiek van Amerika. Die handel- soorlog iets anders is het niet maakt van elk uitgedokterd plan om de Neder-- landse economie nieuw élan te schenken een paskwil. Toch zal een klein land met die bittere realiteit moeten leren leven. De loonexplosie van 1964, de aardgas- I vondst in Slochteren, de verzadiging van 1 de nieuwbouwmarkt in 1971 en de oliecri- j sis van 1973 markeren omslagpunten in I economische ontwikkeling die tot op de I huidige dag hun uitwerkingen hebben. Dit I zijn, wat economen noemen, trendbreu- I ken. Men wijkt van oude, vertrouwde pa- I- den af en men slaat nieuwe wegen in. I Omdat iedereen het wil (de loonexplosie), I door stom toeval (de aardgasbel), door I- tekortkomingen (de verzadiging van de I nieuwbouwmarkt) of doordat een groep landen zijn macht op de markt laat gelden (de oliecris In 1961 legt de Nederlandse jezuïet Har ry Hoefnagels een tijdbom onder de stoe len van de profeten van de geleide inko menspolitiek. Tot dat tijdstip bepaalde de overheid met behulp van de computers van het Centraal Pan Bureau (CPB) tot enkele cijfers achter de komma hoeveel elke Nederlander er het volgend jaar bij mocht hebben. In een artikel in de Sociolo gische Gids schreef de zojuist uit Parijs teruggekeerde socioloog Hoefnagels, die enige maanden op de Sorbonne college .1 had gelopen bij de conflict-theoreticus gracht1 Raymond Aron, dat de Nederlandse maat- Rentepct. met/zonder gemeentegar.:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15