n Werkgevers: premieverlaging Werknemers: persioenverbetering Amoco Cadiz in tweeën gebroken Weer Russische satelliet uit baan verwacht Politie schiet ontvoerder Empain dood het weer IJmuider Courant KLM Amerika-show 7 is zo gezond joh! Bij Oostenrijkse Enka ontslag voor 1100 man Philips blijft bij eerder geuite standpunten VAN DER VOORENS BROOD de leeuw makelaars Tk^uisspaaian^ biedt u de ’Groene’lW vandaag: n SOETEMAN bv fcf «MM ira het woord is aan... Verkiezingen l Aten uw grootouders het ook al? Hitler schilderij verkocht Djakarta Knock-out Sobidor „^/paarbank Zwarte vloed rri agenda pagina 4 Pensioenen Begin naar einde? ■F Kalkwolk bestuift Eindhovense straten Onstandvastig Sinds 1918 in Haarlem e.o. een bonkvan dep tijd wit ZATERDAG 25 MAART 1978 (ADVERTENTIE) Gaby Vandenberghe: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 122 - i CAO-O VERLEG fis Zie pagina 16 VANDAAG IN Boekt uw reis bij Reisbureau „SUCCES” Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem - Tel. 023-264294 E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 pagina's -wast nedarland (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Tussen werkge vers en bonden in de bouw dreigt een ernstig meningsverschil te mtstaan over de bestemming van een overschot van een half miljard gulden aan vorstverletre- lerves. De werkgevers vinden dat Bit geld in de daarvoor bestemde pot moet blijven, en dat een over schot eventueel moet worden weggewerkt door verlaging van de premies die zij betalen. De bonden vinden dat het geld moet worden gebruikt om de pensioe nen in de bouw te verbeteren. Weerrapporten2 Binnen- en buitenland 2,3 Plaatselijk nieuws4,5,6,7 Radio en televisie/Strips.... 13 Economie15 Sport17,19 Kerkdiensten '.Si- Umuider Courant Half miljard aan vorstgeld over (Van onze redactie buitenland) Mlllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) STATENVERKIEZINGEN Het half miljard extra zit in het zoge naamde risicofonds van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB). Deze reserves zijn aangelegd door aannemers met als doel de 300.000 bouwvakkers in ons land te kun nen doorbetalen als er door vorst niet kan worden gewerkt. In het risicofonds zit nu 1,1 miljard gul den, terwijl 600 miljoen gulden al ruim schoots voldoende is om de gevolgen van een behoorlijk strenge winter te kunnen opvangen. Het half miljard extra is op gespaard doordat de winters vanaf 1967 zonder uitzondering zacht waren. Algemeen secretaris Van der Steen van de AVBB, waarin de werkgevers in de PARIJS (AP). De Franse politie heeft vannacht tijdens een schietpartij op de plaats waar het losgeld voor de ont voerde Belgische industrieel Empain zou moeten worden afgegeven, een ontvoer der doodgeschoten en een ander gewond. Philips stelt onder meer niet te zullen overgaan tot collectieve ontslagen „tenzij bijzondere omstandigheden hiertoe nood zaken”. In dergelijke gevallen zal de beslis sing pas vallen, zo blijkt, na raadpleging van de vakbonden en de betrokken onder nemingsraad. Van Os van de Unie BLHP noemt de stukken van Philips „uiterst vaag en wazig”. BONN (Reuter). Heinz Kaminski, di recteur van het waarnemingsinstituut voor de ruimte in Bochem, West-Duits- land, zegt dat volgens de berekeningen de Russische aardsatelliet Cosmos 849 uit zijn baan raakt en omstreeks 20 april de dampkring kan binnenkomen. Het is een toestel van 10 meter lengte en een gewicht van 4,4 ton. Kaminski kan niet voorspellen waar de len van de satelliet mogelijk op aarde zullen inslaan. Op 24 januari j.l. kwam in Canada de Cosmos 954 neer, die uitgerust was met een kerninstallatie. Daar staat tegenover dat er bij de werkne mers nogal wat eisen leven, met name over de pensioenen. „Het is nu zo, dat de meeste bouwvak kers een pensioentje van 1500 tot 2000 gulden per jaar krijgen, bovenop hun AOW, dus. Dat js in vergelijking met ande re branches erg laag, en er worden binnen kort gesprekken geopend met de werkge vers om daar iets aan te doen”, aldus de vakbondsman. „Hoe dat ook zij, je komt te zitten voor het feit dat er meer in de pensioenfondsen moet, terwijl er te veel in het risicofonds zit. Dan zou je dat toch met gesloten beur zen kunnen oplossen?” Het stranden van de Amoco op de rots achtige kust van Bretagne, heeft geleid tot de grootste olieramp uit de geschiedenis: ruim 220.000 ton olie bedreigen honderden kilometers strand en bedekken enorme zeeoppervlakten. De restanten van de tan ker worden thans langs de rotsen stukge- wreven. WENEN. Elfhonderd man van de Oostenrijkse Enka-Glanzstoff-fabrieken (onderdeel van het Nederlands-Westduit- se Akzo-concern) worden per 1 juli met massaal ontslag bedreigd. In angst en vreze wachten zij af wat directeur-gene- raal Homan van de in het Oostenrijkse St. Polten gevestigde fabrieken aan orders mee terug brengt van zijn zakenreis naar Moskou. De hoofddirectie van het Akzo-concern in Nederland en West-Duitsland zou allang hebben besloten de vestiging in Oostenrijk op te heffen. De fabriek vervaardigt sinds vele jaren de basis-stoffen voor de afwer king van autobanden. Het grote probleem bij de Oostenrijkse vestiging zou zijn dat het allang niet meer op kan tegen de concurrentie van landen uit het Verre-Oosten, die met goedkopere arbeidskrachten een veel goedkoper pro- dukt op de markt kunnen brengen. Weersverwachting van het KNMI, geldig tot vanavond. Veel bewolking met enige tijd regen. Matige tot krachtige aan de kust moge lijk harde zuidwestelijke wind. Maxi mumtemperaturen ongeveer 8 graden daag een inter view met statenlid Van der Laan uit Hillegom. Zie regiopagina’s EINDHOVEN (ANP). Philips hand haaft in grote lijnen de al eerder uitge sproken standpunten ten aanzien van de werkgelegenheid. Dat blijkt uit een aan tal schriftelijke stukken in het kader van de cao-onderhandelingen, die gisteren aan de vakbonden zijn toegestuurd. Puin- en vuilafvoer per container Wat de schoonmaakoperatie betreft, daar zal mee moeten worden gewacht tot het zakken van het hoge water tijdens of na Pasen. Er hebben zich voor dit karwei duizenden vrijwilligers in Frankrijk ge- jneld. Probleem is echter hoe die onder te brengen. BREST. Het al gescheurde wrak van de supertanker Amoco Cadiz is gisteren in tweeën gebroken. Daarbij zijn de laat ste 35.000 ton olie uit de tanks in zee gestroomd. EINDHOVEN (ANP). Een kalkwolk, afkomstig van de betonmortelcentrale Be atrix, heeft gistermiddag een deel van de Eindhovense Hastelweg alsmede een zij straat bestoven. Daken, auto’s en bomen waren overdekt met een spierwitte laag. Volgens een woordvoerder van het bedrijf is de kalk niet „agressief” en zal het spul helemaal wegregenen. De milieuklachten- centrale van de gemeente Eindhoven stelt een onderzoek in. Hoe de kalk is vrijgekomen wist men bij het bedrijf gisteravond nog niet te vertel len. Een en ander gebeurde tijdens het vullen van een silo. De ondergestoven au to’s krijgen op kosten van het bedrijf een wasbeurt. Djakarta heeft elk jaar last van over stromingen. Nederland helpt om daar een eind aan te maken. Cees Meijer keek in Indonesiës hoofdstad hoe dat gebeurt. Opnieuw zijn de discussies pro en contra de bokssport opgelaaid. Er zijn de laatste tijd weer profboksers aan rake klappen overleden. Is boksen een acceptabele sport? Govert Wisse sprak met enkele sportartsen. f Ook herhaalt Philips een al eerder ge daan aanbod om een bijdrage te leveren aan de oplossing van de jeugdwerkloos heid door een aantal jongeren een vakop leiding te geven. Vakbonden en Philips, overigens na de overheid de grootste werkgever van Ne derland, zullen op 4 april opnieuw rond de tafel gaan zittten. (ADVERTENTIES) bouw vertegenwoordigd zijn: „Het klopt, van dat half miljard. Dat ligt aan al die extreem zachte winters. Wij vinden dat, als er te veel in het fonds zit, de premies moeten worden verlaagd. Dat is de afgelo pen winter ook al gebeurd. Toen zijn de premies van 10 naar 8,5 procent gedaald”. „Volgens ons moet het geld voor geen ander doel worden besteed dan waarvoor het is opgehaald. Bovendien kan je dat geld er niet zonder meer uithalen. Stel dat er een strenge winter komt, dan zouden we te weinig in kas kunnen hebben”. I Een campagne die tot de val van Begin moet leiden, waardoor een bre- Bere coalitie onder een andere pre snier in Israel het heft in handen moet nemen, is waarneembaar vanuit Was hington geïnspireerd. Daartegen is in ïsrael heftig verzet gerezen, niet zo- keer omdat men een nationale rege ring in deze crisistijd niet zou wensen, snaar vooral omdat die campagne wordt ervaren als een directe Ameri kaanse ingreep in de democratische Lil des volks. Amerika heeft Israël stevig genoeg in de houdgreep om de {politieke gang van zaken in het land te [beïnvloeden, al was het alleen al door de wapenleveranties, maar de Israeli- sche geschoktheid komt voort uit de ontdekking dat Washington bereid is om van die machtspositie een onei genlijk gebruik te maken. Men denkt dan weer terug aan de Amerikaanse machinaties in Zuidamerikaanse lan den en concludeert met enige teleur stelling dat er sinds Johnson en Nixon in de Verenigde Staten eigenlijk toch minder veranderd is dan men had gehoopt. De wagen van de ontvoerders met daar in een onbekend aantal inzittenden, wist te ontkomen. Twee politiefunctionarissen raakten bij de schietpartij op een snelweg ten zuiden van Parijs gewond. Over het lot van de 44-jarige Empain, die negen weken geleden werd ontvoerd, is nog niets bekend. Bij wijze van experiment wil Philips in de periode vanaf nu tot en met 1980 ook op het niveau van de hoofdindustriegroe- pen en de vestigingen informatie verschaf fen over de ontwikkeling van de werkgele genheid. Philips wil samen met de vak bonden een commissie instellen die vóór 1 april volgend jaar een rapport moet uitbrengen waarin aangegeven wordt in hoeverre een herverdeling van de arbeid een bijdrage kan leveren aan de werkgele genheid sproblematiek bij Philips in Ne derland. „Ik denk dat het erg moeilijk zal worden om op basis hiervan bij Philips een collec tieve arbeidsovereenkomst af te sluiten”. De bestuurders van de Industriebonden van het NKV en het NW, Fontijn en Van der Veen, zeiden gisteravond nauwelijks commentaar te kunnen geven omdat ze de stukken nog niet kenden. Van der Veen zei wel de indruk te hebben dat het „allemaal erg magertjes” was uitgevallen. Selma en Chaim Engel(-Wijnberg) I ontsnapten aan de dood in het concen- I tratiekamp Sobibor. Ze vertelden hun verhaal aan Nol Lissauer. {President Carter heeft even zijn hasker van de brede glimlach laten [allen: de Israëlische premier Begin s volkomen gedesillusioneerd uit Washington teruggekeerd met de ivertuiging dat de Amerikaanse di- lomatie hem tot zwart schaap heeft [ekozen of, om in bijbelse termen e spreken, hem als zondebok de voestijn wil injagen. Bestuurder Van Commence van de bouwbond CNV: „Het precieze bedrag dat over is, is bij ons nog niet bekend. Wel is er geld over, en dat willen de werkgevers benutten om de premies te verlagen, zo dat de bouwkosten worden verlaagd. Dit weekeinde zo wordt verwacht zal de grootste milieuramp met een olietanker haar climax bereiken. In Bre tagne zal een vloedgolf de smerige oliedrab uit de Amoco Cadiz verder het land en de binnenwateren in werpen. Onze redacteur-verslaggever Kees Tops zwierf rond in het getroffen kustge bied, sprak met veel mensen en zag de „lijkwade” op de zee liggen. Een ver haal over een afschuwelijke ramp. I Ofschoon het volkomen duidelijk is Bat de voortgang van het vredesover leg in het Midden-Oosten op ruwe Lijze is doorkruist door de Israëlische militaire actie in Libanon, heeft de laardoor aan de dag getreden crisis toch wel een bijzonder zorgwekkend peeld opgeleverd van de Amerikaan se wijze van „bemiddelen”. Maar zelfs als directeur-generaal Ho man met een flinke order uit Rusland terugkeert, is het volgens de werknemers van Enka-Glanzstoff nog hoogst twijfel achtig of dat in het voordeel van de 1100 met ontslag bedreigde werknemers uitvalt. Kennis is macht, althans indien men een kennis van de machti gen is. PARKLAAN 14a HAARLEM TEL. 023-317950 Intussen drijft deze ontwikkeling de Israëliërs eigenlijk weer automatisch terug naar de directe onderhandelin- gen met Egypte, die tijdelijk door tussenkomst van de Amerikaanse pendeldiplomatie zijn onderbroken. Aangezien de Israëlische actie in Zuid-Libanon eigenlijk weinig succes II heeft opgeleverd en het ongenoegen i op de wereld ten opzichte van Israël ■i weer aanmerkelijk heeft doen toene- men, is de tijd rijp voor een binnen- landse politieke heroriëntering, waar- M uit een toleranter houding ten opzich- M te van de Egyptische „vredesapostel” Hl Sadat zou kunnen voortkomen. Maar m de Israëlische wrevel betreft de wijze I waarop Washington zichzelf onver- H bloemd als de „grote baas” van het "I Midden-Oosten doet kennen en de af- hankelijkheid van kleine, bedreigde I staten demonstreert door een ware I goocheltruc met diplomatieke en mili- taire steun. De zelfbewustheid van I Israël, geactiveerd door de onophou- delijke bedreigingen en kwetsuren door zijn vijandelijke buren, heeft de- ze week een geduchte knauw gekre gen. Misschien dat de nationale een- H heid er door wordt versterkt, maar geheel en al zonder betrouwbare )uden machtige vrienden kan dit land het op den duur toch moeilijk volhouden. iiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Dit boek is verkrygbaar voor rekeninghouders, gedurende de maanden maart en april (uiteraard zolang de voorraad strekt) voor het geringe bedrag van ƒ7,50. Bent u nog geen rekeninghouder? Doe er dan nu wat aan Er is altijd wel "n kantoor in de buurt. Hij vervolgt: „Wat er hu precies moet gebeuren in de sfeer van de pensioenen, daar moeten we over praten. Er zijn ver schillende alternatieven die we zullen voorleggen. Je kunt bijvoorbeeld denken aan verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd tot 63 jaar”. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Hoewel Haar lem veel dichterbij is, zullen bewo ners van de bol lenstreek woens dag afgevaardig den moeten kiezen naar de Staten van Zuid- Holland, die in Den Haag zete len. In de reeks I verhalen met het I oog op de ver- I kiezingen van- ü- Een waterverf- schilderij, ooit door Adolf Hitler gemaakt in een tijd dat hij zich met minder gruwelij ke zaken bezighield is gisteren op een vei ling in het Waldorf Astoriahotel in New York verkocht. De vaas met bloemen op linnen, bracht tienduizend gulden op.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1