Weer discussies na nieuwe slachtoffers Politiek in de spor t j ournalistiek i I Dokter Tan: n Tegen door Govert Wisse Onfris „Schunnig” Rol manager boksen kan goede sport zijn” Drogreden 36 ier is, Delft <t voor irift is, Er moet meer controle rte 7807 iter en et id i or- h STOPPER De Spaanse bokser Juan Rubio Meiero wordt op een brancard naar een ziekenhuis vervoerd waar hij later zou overlijden. t 1 im, 'en-Plan- /erbeteii 'ten- ievrij tuele sdige jlding en reft de ken. raken rerde stoppen; een partij mag niet langer duren dan tien ronden; de boksers noet verplicht worden hoofdbescherming te dragen en als vierde roorwaarde mag een bokser na een knock-outnederlaag ten minste Een onderzoek van het „Konink lijk college van geneesheren” in Londen leerde, dat 54 procent van de 299 boksers, die onderzocht wer den en die tien jaar of langer hadden gebokst, aan een hersenbeschadi ging leden. Dit percentage werd minder naarmate het aantal actieve jaren als bokser terugliep. In oktober van het vorig jaar kwam Koopmans in opspraak, toen hij in de laatste ronden tegen de Braziliaan Juarez de Lima nog nau welijks controle over zichzelf bleek te hebben. Na afloop zakte hij in elkaar en moest toen overgebracht worden naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Daar constateerden dokters al snel, dat Koopmans licha melijk totaal uitgeput was. Niet zo vreemd, als men bedenkt, dat hij de laatste dagen voor zijn gevecht vijf kilo was afgevallen door nauwelijks voedsel tot zich te nemen. Na de weging - een paar uur voor het ge vecht - deed hij zich te goed aan gebakjes en ander lekkers. Dat brak hem tegen De Lima op. Vorige maand kwam Koopmans tegen Aldo Traversaro weer in de laatste ronden in moeilijkheden. Hij sleepte zich naar het einde, waarna werd Hitler tot rijkskanselier benoemd en begonnen ook de jodenvervolgingen. De toon van het stuk liegt er niet om: er leven alleen nog maar vrijwillige of gedwongen slaven in DuitschlandDat is geen ge ringe beschuldiging, voor die tijd! Van een helder inzicht getuigt het ook dat als men in de politiek, in het zakenleven, in de kunst, op school en in de kerk niet meer vrij is, men ook zeker niet vrij is in de sport, Maar ik ga door met citeren: De 26-jarige Mexicaanse bok ser Rafael Contreras Suarez óve rkwam begin deze maand het zelfde in Campeche (Mexico). De Spaanse bokser Evangelista uit z’n vreugde op deze uitbundige manier na een K.O. zege op zijn tegenstander. Dokter F. H. G. Tan, lid van de medische commissie van zowel de Nederlandse als de Europese Ama teur Boksbond (EABA), maakte het lijden van Rudie Koopmans van na bij mee. Hij zegt: „Ik hoorde, dat Koopmans voor zijn vijftien ronden durend gevecht tegen Traversaro steeds tien ronden gespard was. hij twee uur later in zijn kleedkamer nog naar adem lag te happen. Vind je het dan gek, dat hij niet in conditie was om die hele partij af te maken? Onbegrijpelijk. Een onver geeflijke fout van zijn begeleiding. Ik vind het eerlijk gezegd zelfs schunnig, dat ze hem zo onvoorbe- Hoe goed of slecht is de boks sport voor de menselijke ge zondheid? In West-Duitsland en Spanje werd de vraag centraal gesteld of het profboksen niet moet worden afgeschaft, of in ieder geval aan strengere medi sche controle onderworpen moet worden. nu ditzelfde gebod gebiedend gegeven is aan eiken Duitschen sportsman: binnen de Germaansche grenzen zoowel als in het buitenland. Ik kom er weer even tussen: het eerste wat men doen kan, zegt de schrijver, is het impulsieve voorbeeld van Bram en Freek volgen en zeggen: met zo’n land, waar zo’n Nu kan men twee dingen doen. Men kan zijn afschuw voor het Swasti- ka-teken, om alles wat er mee annex is, zoo diep in zich voelen, dat men daardoor en daarom geen enkel contact wil met het land, en de bewoners van het land, waar dit symbool van onrecht heerscht. Men moet dan weigeren naar Duitsch land te gaan, men móet dan ook weigeren Duitsche sportmenschen te ontmoeten, waar dan ook. Dit is het standpunt der impulsiviteit. Wij kunnen het verstaan, al is het ons standpunt niet”. Dokter Tan is nu 15 jaar lid van de Nederlandse Boksbond. Bij belang rijke wedstrijden wordt hij aange steld als ringarts of medisch contro leur. Bij de amateurs heeft Tan de laatste jaren diverse maatregelen doorgedrukt, die streven naar een zo groot mogelijke medische controle van de boksers. Zo is nu de regel ingevoerd, dat een bokser na een knock-out of knock-down een EEG- test (een hersenonderzoek) moet on- Je moet van sport in ieder geval niet slechter worden. En dat gebeurt nu wel. De boksbond kan er helaas niets tegen doen, omdat het prof boksen onder de EBU-reglementen valt. De Europese Boks Unie wordt geleid door de Rühling-types en die bepalen, hoe het profboksen gereg lementeerd wordt”. onrecht heerst, wil ik geen contact hebben, en ik wil ook de sportvertegenwoordigers van dat land niet meer ontmoeten, want die moeten toch braaf doen wat de Führer hun opdraagt. Maar de schrijver verwerpt zulk een impulsiviteit: Voorts probeert hij de mentaliteit bij instructeurs zo om te buigen, dat zij boksers niet in een ring laten verschijnen, als zij daar om.wat voor reden dan ook niet aan toe zijn. „Het boksen in Nederland wordt geleid door oud-boksers. De ome Theo’s, Pieten en Jannen. Een gene ratie, die vooral traint op techniek (stoten) en weinig op conditie. „Het is moeilijk om bij die oude instruc teurs over te laten komen, dat bok sen niet alleen een kwestie is van techniek, maar ook en vooral van conditie. Nu spelen onderlinge riva liteit tussen de boksscholen en de eer en naam van een instructeur een belangrijke rol. Boksers moeten hoe dan ook winnen om de instructeur maar niet af te laten gaan. Dat is een foute gedachtengang. Boksers wor den vaak getraind op stoten op het hoofd, niet op het lichaam. Maar de bedoeling van de bokssport in mijn ogen is, dat men een zege kan beha len door punten te maken. Niet door elkaar te proberen een hersenbloe ding te slaan. Die gedachte overhee rst helaas vaak wel. Ais een tegen stander te sterk is, moet een instruc teur zijn jongen uit de ring halen en hem niet tot bloeden^ toe door laten gaan. Dat is een mentaliteit die ik er probeer uit te krijgen. Boksen is niet gevaarlijk, als maar van de goede doelstellingen wordt uitgegaan”. Met die mening is dokter C. J. Weidema het eens. De heer Weidema zaak alle relatie te verbreken. Dan, maar niet eerder”. En daar ben ik als arts faliekant op tegen”. Niet zonder ontroering heb ik geconsta teerd dat verreweg de meeste sportjourna listen die het wereldkampioenschap hoc key in Argentinië verslaan, van stonde af aan begonnen zijn de politieke en maat schappelijke situatie in dat land in afzon derlijke artikelen of in hun hockeyversla- gen te verwerken. De tijden dat politiek en sportjournalistiek niets met elkaar te maken hadden, zijn kennelijk voorgoed voorbij! Die Bram en Freek! In een paar maanden tijd hebben zij de Nederlandse sportjournalistiek een ander gezicht kun nen geven. De laatste keer dat dit gebeur de, was zo’n jaar of twaalf geleden, toen het dagblad De Tijd een nieuwe draai aan de sportjournalistiek gaf, die allerwege werd nagevolgd. Een van de argumenten van Bram en Freek voor een Oranje-boycot van het we reldkampioenschap in Argentinië is, dat we heel wat minder gretig aan de Olympi sche Spelen van Berlijn in 1936 zouden hebben deelgenomen als we toen geweten hadden wat we nu weten. En van Argenti nië, zeggen ze, weten we nu al evenveel als we over veertig jaar zullen weten, dus het excuus van onwetendheid over de aard van het regime aldaar gaat nu niet meer op. Trouwens, in 1936 wisten we ook al het een en ander van het nazi-regime. Voor de gymnasten, die met nogal wat joodse le den „kampten”, was het in ieder geval voldoende om niet deel te nemen. En ook ten aar :h- Ook hij raakte in een coma tij dens een bokswedstrijd, werd overgebracht naar een hospitaal en overleed enkele dagen later. Dr. Tan zet vraagtekens achter de prof-bokssport. „Ik ben er op tegen. Een bokser is een middel voor ma nagers om veel geld te verdienen. Gezondheid komt op de tweede plaats. En dat mag natuurlijk nooit. In Nederland is nog nooit sprake geweest van een brede discussie over de gevaren van de prof-boks- sport. In kleinere kring hebben art sen zich na de laatste partijen van Rudie Koopmans wel de vraag ge steld of boksers niet beter tegen zichzelf beschermd moeten worden. vindt, mits de lichamelijke conditie en medische begeleiding optimaal zijn, is nu bezig de reglementen zo te veranderen, dat ringartsen eventu eel een partij kunnen stopzetten. Ik kom er opnieuw even tussen: de schrijver vindt dus dat als je de Duitsers eenmaal als deelnemers aanvaard hebt, je ook niet moet zeuren over de wijze waarop zij zich manifesteren. Dat moeten ze dan zelf maar weten. Als ze echter over de schreef gaan en bij wedstrijden in Duits land eisen dat er geen joden in de Neder landse ploegen mogen worden opgenomen (een eis die Saoedi-Arabië niet zo lang geleden nog aan Ajax stelde bij een ge plande vriendschappelijke wedstrijd al daar), of als ze „Hakenkruisadoratie” van ons eisen (er bestaat een foto waarop de elftallen van Nederland en Duitsland voor de wedstijd stram in de houding staan, waarbij de Duitsers allemaal de Hitler groet brengen en de Nederlanders niet, hoewel daar wel om verzocht was, een verzoek dat het Engelse elftal een keer ingewilligd schijnt te hebben, met de Slag om Engeland als beloning), dan wordt het de hoogste tijd om „Schluss!” te zeggen. U merkt het wel, de gedachte die nog wel eens leeft dat we voor de oorlog van ons gezond niet afwisten en ons blindelings hebben laten inpakken door het nazi-regi me, althans wat de sport betreft, is onjuist. Maar veel geholpen heeft het niet, we deden even zo vrolijk mee in 1936 en sleepten er menige medaille weg, voor de poorten van de hel... Ook wordt afgevraagd of de scheidsrechters niet eerder moeten besluiten een partij te staken, als blijkt dat één van de boksers te zeer is toegetakeld. Vreemd is dat een ringarts nooit en te nimmer een ge vecht kan stopzetten. Hij heeft al leen maar te kijken hoe erg een bokser er aan toe is en kan hem desnoods zo goed en zo kwaad als het kan proberen op te lappen. Na ieder boksdrama wordt de rol van een manager weer ter discussie gesteld. In Melero’s geval zei een official, dat het gevecht al na vier ronden gestaakt had moeten wor den. In Nederland vroegen velen zich vorig jaar na een nederlaag van de talentvolle James Vrij af, of zijn manager Henk Rühling de hand doek niet al in de derde ronde in de ring had moeten gooien. Vrij weid vreselijk toegetakeld door de Gha- nees Tiger Quai, maar bleef zes ron den doorgaan. Na die ontluisterende nederlaag zette hij een punt achter zijn carrière. De 22-jarige Spaanse bokser Juan Rubio Meiero kwam een maand geleden in zijn achtste gevecht als prof uit tegen zijn landgenoot Francisco Rodri quez. De Spaanse kampioen in het middengewicht stond bekend om zijn keiharde stoten. Meiero werd een paar maal geraakt. In de zevende ronde van het ongelijke gevecht ging Meiero neer, kwam toch weer overeind, maar plofte een minuut later opnieuw tegen het canvas. Buiten bewustzijn werd hij naar een Madrileens ziekenhuis overgebracht, waar hij vier dagen na het gevecht overleed ten gevolge van ernstig hersenletsel. In een enquête in Spanje, gehou- ien na het overlijden van Meiero, )leek dat vier politieke partijen profboksen willen verbieden. Die vier partijen zijn het Democratisch Centrum (regeringspartij), de Socia listische Arbeiderspartij, de Socia listische Volkspartij en een Baski- sche partij. De politieke partijen wil len het amateurboksen wel laten voortbestaan. In bokskringen wordt wel gedacht r-Leas aan '3etere beveiliging van de prof- boksers, maar tot concrete maatre gelen is men nog niet gekomen. Zo wil men bijvoorbeeld het aantal ron- -Iden inkorten tot een maximum van tien. Roberto Pakadino, die vele gro te bokswedstrijden als ringarts heeft bijgewoond zegt in dit ver band: „Een bokser moet vanaf de twaalfde ronde beschouwd worden als een automaat, die zijn bewegin gen en gedachten niet meer kan con troleren”. De 20-jarige Westduitse prof bokser Jörg Eipel raakte op 17 december van het vorig jaar in coma, nadat hij door zijn Franse tegenstander Alain Marion knock-out was geslagen. Eipel bleef 25 dagen buiten bewustzijn en werd pas begin deze maand uit het Westberlijnse ziekenhuis ontslagen. „Het Hitler-regime nu schrijft ge biedend voor: hoog de Hakenkruisvlag, steeds en overal; hoog, waar en wanneer ook, de banier van het nieuwe Duitsch land. Ieder in de merkwaardige republiek van Weimar-Potsdamm volgt deze oekaze op. Velen met geestdrift, anderen met bit terheid, misschien met afschuw, maar al len volgen. Men houde dit nuchtere feit in het oog, in sportjournalistieke kringen werden de problemen weldegelijk onderkend, zoals moge blijken uit een artikel in het voor oorlogse weekblad Revue der Sporten, dat is afgedrukt op de laatste pagina van het boek Het Krankzinnige Kwartiertje (over Han Hollander en de vooroorlogse sport journalistiek, in grote trekken) dat begin volgende maand uitkomt. Het lijkt me wel aardig om dat artikel te citeren. Het draagt de titel: MOET ONZE SPORTWERELD DUITSCHLAND BOY COTTEN? en luidt als volgt: „In de voorlaatste Revue is, scherp en duidelijk, geschetst hoe heden Neder land’s positie is ten opzichte van de Duit sche sportwereld. Wij hebben daar weinig meer ter toelichting aan toe te voegen: de Duitsche sportman is nu eenmaal niet meer vrij om te doen wat hem belieft. Hij moet óf de sport opgeven, óf zich schikken naar het Hitler-regime, dat hem gebiedend voorschrijft wat gedaan mag en wat gela ten moet worden. Een vrije wil bestaat sinds 30 Januari niet meer in Duitschland: niet in de poli tiek, en niet in het zakenleven, niet in de kunst noch op de school of in de kerk en allerminst dus bij de sport. Er leven heden alleen nog maar slaven in Duitschland, hetzij dan vrijwillig of gedwongen! Men kan deze slaafschheid zielig vinden het trieste feit valt niet te ontkennen”. Ik kom er even tussen: op 30 januari 1933 „Want de impuls alleen is een gevaarlij ke en veelal onrechtvaardige raadsvrouw. In Duitschland zelf leven miljoenen, die evenzeer als wij het Hitler-regime, zooals het zich tot heden openbaarde, verafschu wen. Men isoleerde deze miljoenen niet en men isoleere dus ook de Duitsche sportwe reld niet tenminste zoolang de Duitsche sportwereld ons daartoe niet dwingt. Dit beteekent: Indien het nieuwe Duitschland in den vreemde achter zijn nieuwe nationale vlag wil marcheeren, dan dient ieder land, dat de komst der Duitschers heeft aanvaard, ook een défilé achter de Hakenkruisbanier te accepteeren. Zooals Denemarken, Enge land, Hongarije, Zwitserland en Frankrijk dat onlangs reeds aanvaardden! Maar aan den anderen kant: indien wel ke Duitscher, of welke Duitsche instantie ook, ons tot Hakenkruisadoratie wil dwin gen of indien welke Duitscher, of welke Duitsche instantie ook, zich zou willen bemoeien met de samenstelling onzer ver tegenwoordigende ploegen (hetzij dan door veto’s over Joden, „Marxisten” of wie ook) dan, maar dan ook aanstonds, is het boksen een soort vuistschermen moet worden. Je moet met een goed geplaatste stoot punten kunnen be halen. Er zou dan eigenlijk net als bij schermen een lampje of zoiets moeten gaan flikkeren, ten teken, dat er een punt behaald is. Als ik die partijen van Koopmans nog eens in de herinnering haal, dan komt het mij onbegrijpelijk voor, dat hij zo met zijn gewicht knoeit en te weinig: ronden traint. Dat is dan topsport. In het lagere judo, waar ik veel mee te maken heb, wordt professioneler gedacht. Een zwemmeisje van tien zou al verantwoorder met haar ge zondheid omspringen dan Koop mans. Ik denk dan: waar zijn ze in godsnaam mee bezig? Het komt me dan erg onfris over. De begeleiding lijkt me volstrekt onvoldoende. Kom ik toch ook op die rol van de mana gers. Zo’n Zeiler, de manager van Koopmans, wil centen zien en daar neemt hij risico’s voor. Ten koste’ van de bokser”. Dokter Tan, die alle profboksers jaarlijks aan een EEG-onderzoek onderwerpt in verband met hun pro-, flicentie tenslotte: „Het zou een drogreden van me zijn als ik zeg, dat je aan het boksen geen gevolgen overhoudt. De mogelijkheid bestaat, dat boksers jaren na hun carrière last krijgen. Het lijkt dan net of ze aangeschoten zijn. Nogmaals met profboksen ben ik niet happy. Sport' is daar geen middel ter verbetering van ’s mens gezondheid maar een middel om geld te verdienen. Dat leidt tot het onverantwoord om springen met iemands gezondheid. ipijenirl land Na het overlijden van Meiero en Suarez en het 25 dagen in coma iggen van Eipel heeft de bokssport zichzelf weer in opspraak jebracht. Ring Magazine, een gezaghebbend Amerikaans bokstijd- schrift, becijferde dat er na de Tweede Wereldoorlog al 300 doden zijn gevallen in de bokssport. Een gemiddelde van bijna tien per jaar. De Westduitse artsenvereniging heeft scherpe kanttekeningen ge plaatst bij de prof-bokssport, zoals die heden ten dage bedreven -jvordt. Ze meent, dat het boksen ten minste aan vier voorwaarden rtwmoet voldoen: de ringarts moet het récht krijgen een gevecht te Cs’ idig ngs- veauisbrie maanden niet in de ring verschijnen, towel if omen op profboksen reid de ring in hebben gestuurd. Als zijn conditie goed was geweest, had hij Traversaro verslagen. Onbegrij pelijk toch, dat zijn manager en dok ter Koopmans in een Europees titel gevecht laten uitkomen, terwijl ze weten, dat hij maar op tweederde van de duur van de partij heeft getraind”. dergaan en tot acht weken na het gevecht niet mag boksen of sparren. Na die acht weken wordt opnieuw een EEG-test uitgevoerd en blijkt dan dat er van een hersenbeschadi ging geen sprake is, dan mag de betrokken bokser weer in actie komen. De Westduitse bokser Jorg Eipel wordt hier tegen het canvas geslagen. is sportarts van de voetbalclub Haarlem en verbonden aan het Sportmedisch Adviescentrum in Haarlem. Hij stelt: „Ik moet zeggen, dat ik een buitenstaander ben. Ik behandel erg weinig boksers. Toch heb ik als sportarts een bepaalde

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 37