Carter geeft hoop op regeling niet op Turkije biedt Bhoetto asiel aan Proefschrift kost minister baan Turkse officier van justitie doodgeschoten HERDENKING DOOD CHRISTUS Zwarte lijst Argentinië samengesteld 22 doden I Overval op Nederlanders mogelijk werk van rechts Trein ontspoord in Zaïre: Oud-burgemeester in benen geschoten Militairen in Bondsrepubliek beroofd Weer actie tegen bouw kerncentrale in Spanje Arabische reacties Somber r 3 2 ZATERDAG 25 MAART 1978 BINNEN- EN BUITENLAND St i ANKARA (DPA). Turkije is bereid de Pakistaanse ex- premier Bhoetto asiel te verbe nen, als de ter dood veroordeel de Bhoetto gratie krijgt. 'eace ke be- ir pro- ?ehon- >k een navol- re Eu- ce Ne- taken heeft komst ot die et We- om de boot en zal im en iaven onder- Tbaar- ‘venin- 'en, de vierde □uiten- ijk ha- lagaan id zo’n !tting van de ens de louden istituut ppelijk ierwijs er met testuur van de tafhan- unctio- staf te istrie ener {roei uchè- itieve ijdra- (eder- ■ft vo- tijgen n'met mln. iiger Isdele- üdmo- rg, zal i naar keren, ■or de uitge- i had. ■r van kkers, zande ijgba- Is Ne- uxem- □ende, prijs □pelijk prof ewoon n Am- 000 en ■deling s voor weten- 'an de ■k. De uitge tekend ■ij der 1 voor in be- eriode uitrei- (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV BEIROET. Pre mier Begin heeft gisteren bij zijn terugkeer in Israel zijn hart ge lucht over de wat hij noemde „moeilijke besprekingen met onze Amerikaanse vrienden”. „Het was moeilijk om neen te zeggen tegen hen, maar we kregen eisen voorgeschoteld waaraah wij niet kunnen tegemoet komen”, aldus Begin. rij” Gelovigen van overal ter wereld probe ren het kruis aan te raken, dat gisteren vanuit de kerk van het Heilig Graf in Jeruza lem naar Gol gotha werd ge bracht, de heu vel waar Jezus Christus van Nazareth ter dood werd ge bracht. Begin: Problemen Israel zaak van leven en dood Terwijl Franse VN-soldaten Tyrus binnenrijden worden zij omgeven door zwaarbewapenden Palestijnse guerrilla’s PRESIDENT CARTER De Turkse premier Ecevit heeft dit gisteren aan de leider van het militaire bewind in Pakistan, generaal Zia Oei Haq, laten weten. Deze heeft op zijn beurt gezegd de barmhartigheid van het Turkse aanbod te waarderen maar er verder op gewezen, dat strafvervol ging tegen Bhoetto nog niet is afgerond. Uit de hele wereld zijn er protesten gekomen tegen het vonnis. Bhoetto is veroordeeld omdat hij schuldig is be vonden aan opdracht tot moord in 1974, toen hij nog premier was. Alleen presi dent Choedry van Pakistan kan Bhoet to begenadigen. ten om zich terug te trekken, ook al begint de VN-troepenmacht langzamerhand posi ties in Zuid-Libanon te kiezen. Er zijn nu 525 van de 4000 te verwachten blauwhel men in Zuid-Libanon aangekomen. Giste ren werden de Franse parachutisten van Beiroet naar Tyrus heel de weg door een Palestijnse gewapende macht geëscor teerd, een zaak die tekenend is voor de situatie. Het Palestijnse machtsvertoon wordt uitgelegd als waarschuwing aan de VN, dat de Palestijnen er weinig voor voelen zich geheel boven de Litani-rivier terug te trekken, zoals Israel eist. De Franse para chutisten worden in die gebieden gestatio neerd waar de PLO in het zuiden nog militaire concentraties heeft. Er is druk diplomatiek overleg tussen Frankrijk en de PLO - om botsingen te voorkomen. „Mara”) of gearresteerd (zoals Curcio zelf, en de andere verdachten in het proces dat op het ogenblik in Turijn wordt gehou den). De gevangenen voeren niet langer het bevel over de clandestiene organisatie, want wie in de gevangenis zit „heeft niet langer rechten, alleen nog maar plichten”, zoals het in een ander document van de brigades heet. Er zijn allerlèi aanwijzingen dat de twee- 1 de generatie van brigadisten een hardere lijn volgt dan die van de oprichters en eerste ideologen. Tot de plichten! van de gearresteerde eerste generatie behoort on der meer het liquideren van prominente figuren zoals de moord op de officier van justitie Francesco Coco in Genua en de HANNOVER (DP A/AFP). De minis ter van Justitie van de Westduitse deel staat Neder-Saksen, Hans Puvogel, heeft zijn ontslag ingediend nadat hij in de plaatselijke pers en radio op zijn rassen theorie uit 1936 was gewezen. Over de nasporingsacties m ae zaaK- Moro is de politie de laatste dagen volsla gen dichtgeklapt. Er komt geen enkele aanwijzing meer uit de mond van de poli- tievoorlichters, en dat is maar goed ook, want iedere aanwijzing in de media komt ook de brigadisten ter ore. Iedereen wacht ingespannen op een nieuw communiqué van de Rode Brigades, over het „volkspro- ces” waaraan Moro naar hun zeggen zou worden onderworpen. Iedere mededeling over dit zogenaamde proces zou betekenen dat Moro althans nog in leven is. ontvoering van de christen-democratische partijleider Aldo Moro. De moord werd gepleegd toen"0z in zijn auto zat en de motor liet warmlopen. Op de volgens ooggetuigen jonge moordenaar, is een klopjacht geopend. Volgens de politie heeft de moord wel licht te maken met het feit, dat het slacht offer betrekken is geweest bij het onder vragen van honderd wilde stakers, de vori ge week. Tijdens die twee uur durende werkonderbreking kwam het tot ongere geldheden 'tussen politie en stakers. NEW YORK (Reuter). Een Argen- tijns-Amerikaanse beweging voor men senrechten zal op het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken een lijst afgeven met 10.000 namen van mensen die de afgelopen twee jaar in Argentinië zou den zijn gedood, gevangengezet of ver dwenen. De beweging schat dat er in die periode 15.000 mensen zijn ontvoerd. ANKARA (AFP/AP). De substituut- officier van justitie van Ankara, Dogan Oz is gistermorgen door een onbekende met twee kogels in het hoofd doodgeschoten, zo is van bevoegde zijde in de Turkse hoofdstad vernomen. In de Arabische wereld wordt uiteenlo pend gereageerd op de mislukte ontmoe ting Carter-Begin. In Syrië heerst een stemming, getuige de pers, van: dat heb ben we altijd, wel gezegd, Begin is niet de man om maar één duimbreed te wijken van zijn keiharde opstelling wat betreft terugtrekking uit de bezette Arabische ge bieden en erkenning van de Palestijnse rechten. In de Syrische zienswijze heeft het vredesinitiatief van de Egyptische pre sident Sadat de Israëlische hardnekkig heid om geen concessies te doen juist ver groot. De pers in Egypte ziet het net een nuance anders. Het semi-officiële Egyptische dag blad Al Achram stelt in een hoofdartikel, dat het de hele wereld nu langzamerhand wel duidelijk moet zijn, dat het Israel is, dat geen vrede wil en de Arabieren wel. Volgens Al Achram heeft premier Begin de reikwijdte van het vredesinitiatief van president Sadat nog steeds niet begrepen. Is de Israelisch-Amerikaani^e politieke botsing er een over fundamentele zaken? Sommige Arabische kringen, zoals de Jor daanse krant AI Achbar, zeggen van niet en zien alleen maar een verschil van me ning tussen Washington en Jeruzalem over de te volgen methode. Maar over het alge- MADRID (UPI/AFP). Een week na de bomaanslag op een kerncentrale in aan bouw in Spanje, is gisteren aanzienlijke schade toegebracht aan een ander bouw terrein voor een kerncentrale. Volgens de overheid zijn er geen slacht offers bij de aanslag en brand in Asco in de Catalaanse provincie Tarragona. Er is in een vroeger stadium een campagne ge voerd tegen de bouw van de centrale in Asco die twee jaar geleden begon. De eerste aanslag van 17 maart in Lemo- niz kostte aan twee arbeiders het leven en werd veroorzaakt door 70 kilo springstof. De aanslag was het werk van de ETA, de Baskische afscheidingsbeweging. Volgens de brandweer brak de brand gisteren uit in een magazijn waarin „be langrijk elektronisch materiaal” was opge slagen. In Libanon ziet men de jongste ontwik kelingen bijzonder somber in. Zuid-Liba non is door Israel bezet, maar de Israeli- sche troepen maken geen enkele aanstal- De rechtse organisatie zou in Hamburg, Sleeswijk Holstein, rond Keulen en Neu renberg werkzaam zijn geweest. Leden van de betrokken groepering zouden ook een bank in Hamburg hebben overvallen en een rijke particulier in Keulen hebben beroofd. Ook wordt vermoed, dat de groep, di& vorige herfst door de politie al als „misda dig” is betiteld, meer overvallen op militai re kampementen heeft gepleegd om aan wapens te komen. De radicale groep zou met haar voorbereidingen voor rechtse terreuracties nog in het beginstadium heb ben gezeten. De Westduitse officier van justitie kon niet vertellen welke acties in voorbereiding waren, maar uit betrouwba re bron werd vernomen, dat onder meer de bevrijding van de oorlogsmisdadiger Hess uit de Berlijnse Spandau-gevangenis, op het lijstje stond. Puvogel had toen in zijn proefschrift voor het doctoraat in de rechten geschre ven: „Iemand die lichamelijk niet volwaar dig is, dus schadelijk voor de staat, moet worden geëlimineerd”. Puvogel heeft zich daartegen verweerd met de opmerking dat „men in 1936 wel dergelijke dingen moest schrijven”. ie ac- ermid- gen de □-indu lten uit en na- egroep niljoen dat ze noeten Premier Ernst Albrecht neemt justitie zolang waar tot de deelstaatsverkiezingen van 4 juni. Deze verkiezingen voor een nieuw parlement worden als een nationale barometer beschouwd. De sociaaldemo craten hopen het bondgenootschap tussen de CDU en de liberale FDP in de deelstaat in moeilijkheden te brengen. meen kan men in de Arabische wereld het eens zijn met het hoofdartikel van de New York Times, waarin gesteld wordt dat ge matigde Arabische landen, zoals Egypte, Saoedi-Arabië (en eigenlijk ook) Jordanië, Israel de erkenning en vrede hebben aan geboden die de joodse staat al dertig jaar zoekt, maar dat de Israëliërs niet schijnen te beseffen, dat ze nu het gevaar lopen niet alleen een unieke vredeskans te missen, maar ook juist de veiligheid te verliezen die zijn grondslag vindt in de Amerikaan se politiek ten aanzien van Israel. hoofdstad, maar op het landelijk vlak speelt hij geen enkele rol. De aanslag bewijst dat de afzonderlijke „colonnes” van de Rode Brigades geheel onafhankelijk van elkaar blijven opere ren. Als zij hun eigen instructies volgen (waarvan de politie exemplaren gevonden heeft in de verschillende schuilplaatsen die de afgelopen jaren ontdekt werden), kennen zij elkaar zelfs niet en weten zij niets van de acties die door andere colon nes worden ondernomen. Van de oorspronkelijke „generale staf”, die in 1970 besloot onder te duiken, zijn de meesten of gedood (zoals Renato Curcio’s vrouw. Margherita Cagol, bijgenaamd t voor n van naar 1,20) (Van onze redacteur in Italië Henk ten Kortenaar) ROME. De vroegere burgemeester van Turijn Giovanni Picco is gistermor gen het slachtoffer geworden van een overval door de Rode Brigades. KINSJASA (AFP). Bij een spoorweg ongeluk bij de grote meren in het oosten van Zaïre zijn woensdag 22 mensen omge komen en 85 gewond, van wie 23 ernstig. De trein was op weg van Kongolo in de provincie Sjaba naar Kindoe in Kivoe en ontspoorde op 160 km van Kivoe. Sinds de aanleg van deze lijn in 1909 heeft zich nog nooit een dergelijk ongeluk voorgedaan. Hij werd in de omgeving van zijn woning in de benen geschoten. Veertig minuten later kreeg de plaatselijke redactie van het Italiaanse persbureau ANSA de gebruike lijke telefonische boodschap: „U spreekt met de Rode Brigades. Wij hebben Picco beschoten. Er volgt een communiqué”. Picco is een van de vooraanstaande christen-democraten van de Piemontese Frankrijk is bereid, op verzoek, meer troe pen ter beschikking te stellen aan de VN in Libanon. Opvallend is de tegenwerking bij de ont plooiing van de VN-macht in het zuiden van de zijde van christen-rechtse militia. Deze militia worden al twee jaar door Israel van wapens voorzien, en nemen in feite alleen orders aan van de Israëliërs aan gene zijde van de Libanees-Israelische grens. In Libanon bestaat het vermoeden dat Israel de moeilijkheden bij de ont plooiing van de VN-macht in het zuiden als i voorwendsel zal gebruiken om niet terug te trekken. De Israëlische stafchef Gur zegt dat binnen één week met de terugtrek king begonnen zal worden, maar ook in westerse diplomatieke kringen in Beiroet wordt nog steeds getwijfeld aan de Israëli sche toezeggingen op dit punt. HANNOVER (DPA). Een extremistische rechtse organisatie zou betrokken zijn geweest bij de overval op een Nederlands militair kamp in Neder-Saksen. Bij die overval werden vier machine-pistolen buitgemaakt. Leden van deze organisa tie zouden wapens en ook geld hebben gestolen om grotere acties te kunnen voeren, aldus de officier van justitie in Lüneburg. Tot dusverre zijn vijf verdachten gearres teerd en de officier houdt rekening met nog 15 tot 20 arrestaties. De Israëlische premier keerde terug te midden van een crisis in zijn kabinet. Over het voorstel van minister van Defensie Weizman, die wordt gezien als een mogelij ke opvolger van Begin, om te komen tot een nationaal kabinet, zei de premier „dat als het gaat om een regering voor de vrede, er zo een al is en dat, als het om nationale eenheid gaat, ik de eerste ben geweest die dit heeft voorgesteld”. Begin verklaarde dat het ongetwijfeld veel makkelijker zou zijn geweest om toe te geven aan de eisen van de Amerikanen. „Wij kregen gaandeweg de besprekingen de sterke indruk dat de Amerikanen de problemen als politiek zien, terwijl het voor Israel om zaken van leven en dood gaat en in die geest hebben de Israëlische vertegenwoordigers onderhandeld”, aldus Begin. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Vance, belegde na het ver trek van Begin een persconferentie. Hij maakte ook gewag van de moeilijke be sprekingen met de Israëliërs. Vance zei, dat Carter de hoop op een regeling niet heeft opgegeven en ondanks de diepe ver schillen met premier Begin ten volle ach ter de bescherming van Israel blijft staan. Vance karakteriseerde de Amerikaans-Is- raelische besprekingen als „volledig, eer lijk en delicaat. Er waren moeilijkheden, maar de besprekingen werden nooit on vriendelijk of nors”. J auto- met de uit een Sociale in Am- in op. uitge len on- ite Ne- de 76 □ercent □ercent Nieuwe aanslag Rode Brigades eaten) reser- ideen :aten), gvrije heeft De 34 pet 17 per O:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3