Herhaling Schubert-concert Penta Theater verrast met nieuwe produkties ernst en luim voor socialisme en vrede werk méé word lid van de PSP Weinig variatie, maar inzet bij Jim Capaldi meer dan een aardige stunt De Appel: plezier in Project biedt goed beeld van Weens muziekleven anno 1828 Ex-Traffic-drummer maakt uiterst dansbare muziek Dr. Vlimmen niet voor alle leeftijden Orgelmuseum wordt vol theateractiviteiten flink uitgebreid Evenementenmarkt als kermis I f- u „Roffel en touche” en „Trevira Rood" 19 DINSDAG 28 MAART 19 7 8 KUNST De PSP wil daar ook in de provinciale staten aan werken: voor uitbreiding van openbaar vervoer en welzijnsvoorzieningen, voor bescherming van het milieu, tegen militarisering van de provincies, tegen kerncentrales en opslag van kernafval. In en buiten het parlement werkt de PSP aan dat beleid. U kunt ons daarbij helpen. Dat kan door 29 maart PSP te stemmen en door lid van de PSP te worden. 0 HAARLEM. Als onderdeel van de Schubertgolf die naar aanlei ding van Schuberts dood, 150 jaar geleden, het Nederlandse muziekle ven de laatste maanden heeft overstroomd met de scheppingen van deze geniale componist nam het op eerste paasdag in het Haarlemse Concertgebouw georganiseerde concert een bijzondere plaats in. V| (ADVERTENTIE) BON - OPSTUREN NAAR PSP-POSTBUS 700-AMSTERDAM Stuur mij inlichtingen over werk en lidmaatschap van de PSP. Naam: Adres: Woonplaats: Financiële bijdragen: postgiro 151600 t.n.v. PSP-propaganda- fonds, Amsterdam. de burgerij, die zich er dan ook geestdrif tig hetzij actief in de huiskamer, hetzij als toehoorder in concertzalen, de aula van de universiteit, de hoftheaters en de salons van muziekuitgevers en klavierbouwers mee bezig hield. Een zekere huiselijkheid straalt ook af van dit programma. De intieme liedkunst en de kamermuziek maken er tenslotte de hoofdmoot van uit, terwijl de koorwerken om een kleine bezetting vragen. En ook de lengte van het programma (bijna drie uur) doet je ervaren dat onze Ausdauer toch wel is aangetast door het tempo en de onrust van deze eeuw. Samenvattend zou je kunnen zeggen dat door de herhaling van dit programma de vele facetten die een periode uit het mu ziekleven omgeven zo werkelijkheidsge- muziek er blijk van beïnvloed te zijn door latin-rock en Afrikaanse ritmische patro nen, wat het „zwarte” karakter ervan ver sterkt. Sterkste nummers zijn Just want your Love, het al wat oudere I don’t care, Caldwell, het Stephen Stills-achtige This terrible Way en het latijnse It’s good-bye Love. Surprises zijn een haast breekbare versie van het Trafic-nummer Low Spark of high-heeled Boys en Bryan Hyland’s Sealed with a Kiss. Jim’s shirt is tegen die tijd helemaal doorgezweet. Teken voor in zet én een eenvormige gerichtheid. JOHN OOMKES lekkere hapjes laat ontnemen doordat hij te goeder trouw is. Peter van der Linden speelt de wolf, Aus Greidanus en Willem Wagter doen verschillende rol len. Het wordt een ontwapenen de voorstelling in de meest let terlijke zin. Nog geen tien minu ten zijn verstreken of het gro tendeels volwassen publiek is tot een zaal kinderen gepromov eerd. Het klakt met een metalen „kikker”, blaast op een papie ren toetertje en draagt daarbij een feesthoedje in Chinese stijl. Een briljante manipulatiezet van de toneelspelers en dikke pret voor de „slachtoffers”. Niet overal is de stemming kolderiek. Op hetzelfde moment is in een repetitieruimte boven in het gebouw een visie op de kunstschilder Van Gogh te be wonderen. De titel: De Aardap peleters. Het idee ontsproot aan het brein van Niek Pancras en samen met Catherine ten Brug- gencate, Marlies Heue Rein Ed- zard en Henk Votel werkte hij het uit tot een gave impressie rond Van Gogh’s beroemde olieverf. Aan weerskanten van de lange zijde van een rechthoe kige ruimte zijn tribunes. Daar tussenin ligt het speelvlak. Aan de korte zijden ’n schilderijlijst ROTTERDAM. Het Penta Theater werd in 1972 opgericht door vijf dansers, frappeerde in het begin vooral door een frisse, speelse aanpak, kreeg na enkele jaren een inzinking maar is nu weer helemaal terug met twee bijzondere pre mières: „Roffel en Touche” en „Trevira Rood” die naast het door mij al eerder enthousiast besproken „Uw Nederige Dienaar” (een Europeaan in een Japans restaurant) een ijzersterk programma op leveren. Roffel en Touche speelt zich af in een variététheater met jongleurs, acrobaten, een goochelaar, een danseres, een rolschaatsvirtuoze, een tragedienne en een fakir. Het bijzondere daarbij is dat we al deze figuren niet óp het toneel zien, maar dchter het toneel, waar ze zich verkleden, schminken, en zich in hun rollen inwerken. Drie dingen worden bij Penta vooral zichtbaar. Ten eerste het zenuwachtige gedraaf om maar op tijd klaar te zijn voor de opkomsten; ten tweede een groot deel van de nummers, bijvoorbeeld als de goochelaar een kaartentruc repeteert of een bos bloemen uit zijn mouw trekt; als de acrobaten hun nogal gecompli ceerde evenwichtsnummers steeds weer proberen of als de jongleur met drie ringen of ballen aan het oefenen is. Nog leuker is het dat we ook nog iets zien van wat er echt op het toneel gebeurt omdat we het uitzicht hebben op een achterdoek waarboven af en toe de ballen van de jongleur, de vliegende bloemen van de goochelaar of de topman op de acroba- tenpyramides te zien is. Een derde aspect maakt het geheel echter nog interessan ter, dat is het zichtbaar worden van de karakters van de artiesten. De ijdelheid als ze zich voor de spiegel aankleden of schminken, de onzekerheid als ze zich zelf steeds weer opnieuw willen overtui gen dat een bepaalde truc wel zal lukken en dan bijvoorbeeld de drankzucht van de goochelaar, waarvan de fakir hem In het museum is van alles te zien op speeldoos- en orgelgebied, van het kleinste klokje met een miniatuurcarillon en kleine bellenspeelwerkjes tot enorme draaior gels. De Nederlandse Filmkeuring vindt, dat deze kinderen de bloedige operaties in de film mogelijk niet kunnen verwerken, en ook dat de scène van paren van paarden, afgewisseld met de liefdesscène op een hooizolder, een dreigende sfeer oproept mede door de begeleidende muziek. DEN HAAG (ANP). De film „Dr. Vlimmen” is niet toegelaten voor kinde ren beneden de twaalf jaar. UTRECHT (ANP). Het Nationaal Mu seum van Speeldoos tot Pierement in Utrecht dat momenteel met een nijpend ruimtegebrek worstelt krijgt eind volgen de maand meer lucht. Dan kan het achter de Dom gaan beschikken over een aanpa lende ruimte die is verlaten door het goud-, zilver- en klokkenmuseum dat naar Schoonhoven is vertrokken. probeert af te houden, wat niet lukt om dat de goochelaar zodanig met de glaas jes manipuleert, dat de fakir hem nooit echt betrapt. Een verrukkelijk stuk vol verrassingen waarbij de warwinkel van circusmuziekjes in de montage van Ben van der Linden een belangrijke rol spelen. Het tweede nieuwe nummer is Trevira Rood. Vijf dansers in wijde rode trevira- pakken veranderen nu eens in Arabie ren, dan weer in gymnasten, te zamen in een soort duizendpoot, in reuzen of in Liliputters en dat alleen maar door een stuk rode doek nu eens om het hoofd, dan weer om de taille te binden. Met respect voor alle Penta-spelers wil ik keze keer toch vooral Daniël Nieman (o.a. als de goochelaar) noemen, die er steeds weer in slaagt zichzelf bijna on herkenbaar te maken in de figuren die hij creëert. Penta komt voor het eerst weer in de buurt, begin juni in het Festi val of Fools in Amsterdam. Iets om dan niet te missen. CONRAD VAN DE WEETERING Het Speeldoos- en Orgelmuseum krijgt er dan een expositieruimte bij die half zo groot is als de huidige. De uitbreiding zal 8 mei officieel in gebruik worden geno men door staatssecretaris Wallis de Vries (CRM). <N (D r- o d I c 0) 0 b in o 0) c o> c o In de nieuwe museumruimte zal onder meer een unieke particuliere collectie wor den tentoongesteld die in Brussel op de kop werd getikt. Het museum van Speel doos tot Pierement werd in 1971 achter de Dom gehuisvest Sindsdien worstelde het museum met chronisch ruimtegebrek doordat de collectie steeds groter werd en het aantal bezoekers snel steeg: in 1971 bezochten 30.000 mensen het museum, vo rig jaar waren dat er al 80.000. ir Scène uit „So voer gesongen, so nagepepen”, een improvisatie op Jan Steen. Op de voorgrond de acteurs Henk Votel (met mand), Rein Edzard en Niek Pancras. Daarachter de musici Erik Visser en Peter Weekers. (Foto Pan Sok). ir De alt Marianne Dieleman zong zondagavond met grote inzet tijdens de herhaling van het enige concert dat Schubert ooit gaf. De CDA-VVD-regering gaat er stevig tegenaan. Extra uitgaven voor bewapening: voor onderzeeërs en atoomkoppen voor Lance-raketten. Een miljard extra belastingvoordeel voor on dernemers, zonder enige garantie op meer werk. Uitbreiding van UCN-Almelo. Geen afwijzing van de neutronenbom. Plannen voor bezuinigingen op kollektieve voorzieningen lig gen klaar, maar worden pas na de verkiezingen bekend gemaakt. Tegen zo'n beleid is harde strijd nodig. Niet om een PvdA- CDA-regering terug te krijgen. Want het beleid van het kabinet Den Uyl ging zij het minder ver in dezelfde richting als dat van het kabinet Van Agt. Ook Den Uyl bleef binnen de smalle marges, die ondernemers en NAVO hem lieten. Die strijd is juist nodig om deze marges te doorbreken. Om de macht bij de mensen te brengen. De PSP wil die strijd voeren. Samen met vakbonden, vrouwenbeweging, vredesgroepen en linkse partijen. met daarin een tafel en stoe len (geen personen) er tegeno ver een voorstudie van De Aar dappeleters. De mensen die oor spronkelijk binnen het schilder ij vertoefden bewegen zich daar nu buiten. We horen delen uit streekromans, gebruiken van het platteland en door alles heen klinkt het zware zwoegen en eigen geaarde leven van een categorie mensen die de meeste van ons stadsbewoners vreemd is. Het resultaat van het spel van deze groep is vaak ontroerend doordat de boerensfeer hier even raak getroffen wordt als Van Gogh in zijn misschien on bedoeld protesterend schilderij deed. Na de pauze laten dezelfde acteurs en actrices zich inspire ren door een andere, vroegere kunstschilder, de Hollandse meester Jan Steen. Nu spelen ze op het plankier waar eerder de Chinezen hun wijsheden debi teerden en het is een bende van jewelste. Een eet-drink-en-wees- vrolijk festijn. Maar evenals bij Van Gogh zijn er verstilde mo menten en dan wordt de ernst achter de luim soms schrijnend voelbaar. De chaos in het geheel van deze produktie moet je even Diezelfde groep is voor de pauze te zien in „Egypte”, een reis door de oudheid waarin je hedendaagse hinderlijke toeris ten ontmoet. Een programma naar een idee van Robert Pra ger, die vorig jaar zelf in Egypte was. Hij noteerde teksten die daar bij pyramides en andere bezienswaardigheden uit de oudheid te vinden waren. Tek sten uit en over het Egypte van 2000 voor en 2000 na Christus. Ook hier weer uitgewerkte im provisaties. verwerken, maar past wel ge heel in Steens reputatie. Wat ik er in elk geval van onthouden heb is de prachtige warme zangstem van Catherine ten Bruggencate; zonder daarbij iets aan de prestaties van de anderen af te doen, wil ik die noemen. Muzikaal en cabaretesk gaat het ter zelfder tijd toe in de repetitieruimte boven. Daar gaat „Abstruus”, een show-ach- tig en cabaretesk programma naar bestaande en niet-bestaan- de teksten van hedendaagse schrijvers als Topor, Handke (stukje Publikumsbeschimp- fung), de sexuoloog Hirschfeld en verder teksten ontleend uit kranteberichten. Daar is een drummende Johan Cruijff te zien midden van ongebruikelijk ogende personages. De mede werkenden zijn de actrice Ka- trien Vansteenkiste, de acteurs Hubert Fermin, Robert Prager, Roelant Radier en de musici Pa- ko Keuls, John Lagrand en Vci- tor Milèr die normaal de Ores- teia ondersteunen. Hier zijn mu sici en acteurs dooreen gewe ven. Het is alsof ze nu eindelijk eens doen waar ze zélf zin in hebben. de hand en dat verleent aan de meeste van zijn songs een verfrissende climax. Zijn gedrevenheid heeft dan ook positieve ge volgen voor de hechtheid van de band en de sfeer in de zaal, waar stevig wordt geswingd. Bij tijd en wijle geeft Capaldi’s De ex-Traffic-drummer mag op zijn ei gen houtje dan wel niet tot wereldschok kende muzikale prestaties in staat zijn ,hij straalt wel voldoende uit. De verkilde bot ten worden zowaar in een ommezien ver warmd! Het affiche maakt met de nodige humbug duidelijk dat het om „Jim Capal di’s World Tour 1978” gaat. Met als koddi ge toevoeging „plus Japan”. Een hele on derneming dus. Maar hij moet zelf drom mels goed hebben geweten waaraan hij begon, want de begaafde evenknie van Steve Winwood van weleer, heeft na het ontbinden van het verwaterde Traffic-con cept in 1975 slechts sporadisch van zich laten horen. Welgeteld vier solo-albums verschenen er tot op heden van zijn hand. Aangezien geen van deze producties in aanmerking komt voor een bijzondere vermelding de structuur is over het algemeen wat simpe ler dan wat we van zijn eerdere Traffic- bijdragen gewend zijn moet er toch van nostalgie sprake zijn, willen over het alge meen honderden, wat bedaagdere elemen ten op een dergelijk concert afkomen. Sen timent is in de regel een slechte leidsman en gelukkig kiest Capaldi voor zijn eigen repertoire, dat voornamelijk funky of door rhythm ’n blues bepaald is. Voor deze opzet, die inhoudt dat Capaldi zelf voorop het podium komt te staan, heeft hij na enig zoeken steun kunnen vinden bij een ervaren team van door de wol geverfde musici. Kokomo’s Alan Spenner plukt aan de bas en zoiets is dadelijk waarneembaar in positieve zin. Samen met Trevor Morais op drums levert hij een soulachtige funky backbeat af, die Capaldi’s songs uiterst dansbaar houdt. Daar overheen legt toetsenman Chris Par- ran een sluier van synthesizerakkoorden en doorbreken slechts Peter Bonas’ accu rate en flitsende gitaarlicks het wat ver vlakkende stramien van het geheel. De Ghanese percussionist en saxofonist Le one fungeert tot slot zuiver als garnituur. Pas tegen het eind van het concert weet Jim Capaldi zijn vocaal niet al te ruime mogelijkheden optimaal te benutten en ook enigszins als performer te werk te gaan. Voor die tijd gedraagt hij zich bij tijd en wijle letterlijk als een slagwerker die onthand is omdat hij niet achter zijn kit kan zitten. Maar dat motorisch wat vreem de gedag werkt een zekere spanning wel in Dit vooral omdat het programma een letterlijke herhaling vormde van het enige openbare concert dat Franz Schubert pre cies 150 jaar geleden 26 maart 1828 heeft gepresenteerd. Belangrijke kunste naars uit die tijd, zoals de violisten Böhm en Holz, de altviolist Weiss, cellist Linke, bariton Vogl, alt Jospehine Fröhlich, hoor nist Levy en pianovirtuoos Carl Maria von Bocke verleenden hun medewerking, als mede de tenor Tietze (pedel van de Univer siteit), een vrouwenkoor van conservatori- mnleerlingen en een mannenkoor. Het programma luidde aldus: Erster Satz eines neuen Streich Quartetts (waar bij wordt aangenomen dat het hier ging om het kwartet in G opus 161), de liederen Der Kreuzzug, Die Sterne, Fischerweise, Auf dem Strome (voor tenor, hoorn en piano) en Die Allmacht, een Fragment aus dem Aeschylus (waarschijnlijk speciaal uitgekozen om de operazanger Vogl een goede gelegenheid tot schitteren te bieden), het Standchen voor alt, vrouwen koor en piano, het pianotrio in Es opus 100 en het strijdleid Schlachtgesang met een tekst van Klopstock die de toentertijd in zwang zijnde nationalistische en militaris tische gevoelens natuurgetrouw weer geeft, een tekst die je anno 1978 toch wel de nodige huiveringen bezorgt) als uit smijter. De letterlijke herhaling van een derge lijk programma bleek toch meer te zijn dan een aardige stunt die voor een volle concertzaal moet zorgen. Ik dacht dat Pe ter Lohr, directeur van het Haarlems Con certgebouw, die zich op alle mogelijke manieren heeft verdiept in en ingezet voor dit project hieromtrent in de lezing die hij zaterdagmiddag in de foyer van het Con certgebouw gaf een aantal zinnige opmer kingen plaatste. Hij maakte duidelijk dat een dergelijk project je heel direct confronteert met de sfeer die het muziekleven in die tijd in Wenen kenmerkte. Een muziekleven dat losraakte van de adel en in bezit kwam van trouw mogelijk bijeen worden gebracht iets wat correspondeert met onze huidige behoefte aan authenticiteit en aldus voor zichzelf spreken. En dat middels bekwame en uitstekende pleitbezorgers voor Schuberts kunst: het Amsterdams Strijkkwartet dat bestaat uit Jeannelotte Hertzberger, Jan Hulst, Rena Scholtens en Ben de Ligt, de grandioze muzikale persoonlijkheid van bariton Ber nard Kruysen, de met grote inzet gebrach te zang van alt Marianne Dieleman, de zeer gave, pure vertolking van het lied Auf dem Strome door tenor Hein Meens waarin de hoornpartij fraai werd geblazen door Joop Meijer en wel in het bijzonder pianist Maarten Bon die ongeveer de hele avond in touw is geweest. Bewonderenswaardig was zeker ook het aandeel van het Haarlems Bach Ensemble onder leiding van Sam ten Velden. Dege nen die het concert niet hebben bijge woond moeten de komende tijd hun radio- gids goed doorkijken, aangezien dit evene ment door de NOS is opgenomen. GEMMA COEBERGH De zesde produktie heet „Fietsen naar de Hades”. Het zou oorspronkelijk een opvoe ring worden van een blijspel van de Griekse blijspeldichter Menander. Het heeft anders uit gepakt. Wat nu te zien is, zijn improvisaties over het grensge bied tussen theater en werke lijkheid (bijvoorbeeld de privé- gedachten van een acteur tij dens zijn spel). De bedoeling van de Evene mentenmarkt van De Appel is het publiek ten nauwste te be trekken bij de activiteiten, ter wijl het gebodene tegelijk stu diemateriaal is voor de spelers. Erik Vos, artistiek leider van De Appel: „De spelers hebben alle produkties helemaal zelf ge maakt. Ze hebben er ontzettend hard aan gewerkt, en heel veel van geleerd en ze treden er nu met vreugde mee naar buiten”. Er is een kans dat de Evene mentenmarkt in mei naar Haar lem komt. Er zijn besprekingen met de Toneelschuur. Erik Vos: „Dat zou dan de enige plaats zijn waar we met deze omvan grijke produktie terecht kun nen. Het gaat om een hele week in Haarlem en dat moet ook wel, gezien de aard van de Evene menten. Wij hopen dat het door gaat, in Haarlem doen ze dat geloof ik ook, dus de kansen liggen niet zo slecht”. KO VAN LEEUWEN AMSTERDAM. Op de een of andere manier waren de paasdagen ditmaal geen voorbode van een naderende lente zoals ons van andere jaren scherp voor ogen staat. Een licht gevoel van medeleven overvalt je dan ook als je enkele tientallen van de 700.000 buitenlanders, die dit jaar dan toch nog de feestdagen in ons land doorbrachten, door de kille straten ziet slenteren, op zoek naar wat warmte en gezelligheid. Gelukkig voor enkele hon derden van hen stond allang van tevoren vast dat Jim Capaldi en zijn Contenders op paasmaandag Paradiso zouden aandoen. DEN HAAG. Het plezier straalt er verwarmend vanaf, van de Evenementenshow vol ernst maar ook heel veel luim van toneel groep De Appel. Vrijdag voor Pasen is het begonnen, maar zaterdagavond was ik terug in het Appeltheater om méér te zien van wat de acteurs en actrices van dit gezelschap nu weer hebben verzonnen. De Evenementenmarkt in het Appeltheater is een gebeuren waarin alle spelers en musici van het gezelschap zich op een voor een toneelgroep ongewone manier uitleven. Drie groepen spelers zorgen elke avond voor twee voorstellingen van ongeveer drie kwartier, één voorstelling na de pauze, een andere daarna. Als toeschouwer heb je een keuze te maken en dus drie avonden nodig om ze alle zes te zien. Op de tweede avond dat ik er was trof ik al bekende gezichten van de eerste avond, het plezier werkte aanste kelijk, niet alleen bij mij. De voorstellingen van de Evenementenmarkt beginnen om half negen, maar ruim voor acht uur is het al feest in het Appelgebouw. Dan bewegen de spelers zich in toneelverkleding of andere onherkenbare ver momming reeds tussen het pu bliek. Dat publiek gebruikt het kopje welkomstkoffie, tradi tiegetrouw door De Appel aan geboden of drinkt iets aan de bar en daarbij verbaast het zich in Sinterklaasavondstemming over het kermisachtige gebeu ren. In een ruimte achteraf speelt een gelegenheids-jazzor- kest en tegenover de bar opent een middeleeuws uitgedost „Wief” een tentoonstelling van tekeningen en schilderijen van de acteurs Aus Greidanus, Pe ter van der Linden en Willem Wagter. Alle drie staan ze er bij uitgedost als Chinezen, gereed voor hun eerste voorstelling, be neden in de foyerruimte. „Ondankbaarheid”, zo heet de Chinese fabel die ze samen gaan opvoeren op een langwer pig podium waar het publiek omheen geschaard heeft plaats genomen. Het oorspronkelijke sprookje is tot pure kolder ver werkt. Een Chinese fabel over een wolf die zich zijn kans op

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19