II I I 'H u Slechts twee punten uit Paas-dubbel” 25 DINSDAG 28 MAAR1? 19 7 8 J Moeilijker Angst ■k I fe Excuus Verkeerd i bezoek van FC Den Haag en PSV en moet -rir-irt o o »-» rrzxEv’zxrlr»»'» xirnrrlnn foctan tw r X ih MB hlb 1 sportef Haarlem blijft in moeilijkheden daar niets meer aan veranderen. La/ voetbal NAC extra dieptepunt vijf competitie-duels krijgt het team nog JAN BLIJBOOM AD HEESBEEN. TELSTAR GEDEGRADEERD laffe NAC een dik verdiende af straffing te bezorgen, terwijl de in dat mede door de resultaten van de beide overige potentiële degradatie-kandidaten ogenblik de bal naar rechts tikte gevestigd op het feit, dat we doorgaans tegen sterke ploegen goed spelen”, aldus Hughes. Bredase ploeg op zijn beurt geen enkele interesse toonde er nog iets van te maken, gewoon omdat er toch niets meer op het spel stond. Het zou de strijd heel wat hebben kunnen verlevendigen als Telstar in de beginfase met wat meer overtui ging enige uitgespeelde kansen had proberen af te ronden. Toen al te kende zich het schrijnende gebrek aan een slimme spits af. Eddy Kraal met een dik ingezwachteld bo venbeen zeker niet de aangewezen man om als zodanig te kunnen fun geren hield het ongeveer een half uur vol waarna hij op eigen verzoek werd uitgewisseld voor Paul Stam. Maar op dat moment keek Telstar al tegen een achterstand van 0-1 aan: een hoekschop op links van Joore die door halfspeler Mohorovic, nota bene een van de kleinste mannen m de Bredase ploeg, met een kopbal in een treffer werd omgezet. Een wat onfortuinlijk doelpunt omdat én Piet van den Berg (Haarlem) wordt in het strafschopgebied neergelegd door Eagles-voorstopper Dwight Lodeweges. Scheidsrechter Berrevoets zou deze overtreding echter niet „honoreren” met een penalty. de harde wind én een kleine beoor delingsfout-van doelman Jan Neder- burgh daaraan ten grondslag lagen. Al mocht in tweede instantie meteen de vraag worden gesteld wie op dat ogenblik dicht in de buurt van de Joegoslaaf had moeten staan. Zei Mircea Petescu later schou derophalend over dit doelpunt: „De zoveelste keer dat we op een onfor tuinlijke manier op een achterstand worden gezet. Zo hebben we in deze competitie al heel wat wedstrijden verloren en gelijk gespeeld. Vanaf dat moment werd het steeds moei lijker om terug te komen." Met deze opmerking had de Roe meen volkomen gelijk, temeer om dat iets meer druk op het doel van Telstar onmiddellijk daarop ontaar de in de puzzel „wie stopt wie af”. Kenmerkend voor NAC’s ongeïn teresseerdheid was vlak voor de rust een break-out van Goodlass die on gehinderd op de uitlopende Jan Ne- derburgh afging en op het laatste kaarten somber terug te blikken op een verdrietig seizoen? Petescu daarover: „Laat ik vooropstellen dat Verder heeft die nare kwestie rond Paul van der Meeren er natuurlijk ook geen goed aan gedaan. Tegen dit soort zaken sta je als trainer machteloos.” met de wetenschap dat er toch niets meer tegen de terugval naar de eer- tering. Het enige pluspunt ten op zichte van NAC voor de rust was dat met schieten uit te buiten. Doelman De Jong ondervond dat bij harde schoten van onder andere Fred Bi- schot en Peter Hendriks. (FC Amsterdam en VVV) de strijd om de tweede degradatieplaats opnieuw volledig open is. Ondanks het feit, dat het rendement van de „Paas-dubbel” beneden de verwachtin gen bleef (trainer Barry Hughes had gere- Haarlem-oefenmeester na afloop van de confrontatie tegen NEC: „Ik ben niettemin toch niet ontevreden met de behaalde re- wedstrijden Vier punten gepakt. Daarbij waren twee degradatiekandidaten. We zijn echter nog lang niet veilig. Tegen FC Den verder nog aangetreden worden tegen Sparta, Twente en AZ, ploegen, die alle en wordt er zeer nerveus gespeeld. Eén fout kan immers al fataal zijn.” (Van onze sportredactie) NIJMEGEN/HAARLEM. Het Paasweekeinde is voor Haarlem in prestatief op zicht minder succesvol verlopen dan was verwacht. Niet alleen leverden de beide waar helemaal niemand stond. On gehinderd rolde de bal over de zij lijn Het zijn geweest als het ook in de tweede drie-kwartier geen enkel graantje basis-spelers wegens blessures of schor singen miste. Bovendien bleek de brigade van de scheidende oefenmeester Hans Croon niet bereid het gemis aan kwaliteit werden de Nijmegenaren volledig wegge speeld en mocht de ploeg blij zijn dat Haarlem niet meer dan eenmaal in staat was geweest de erg onzeker spelende doel man Harry Schellekens te passeren. Dat doelpunt, gescoord door Piet van den Berg in de negende minuut, inspireerde Haar- Inleiding tot Telstars gelijkmaker. Nadat de bal tot driemaal toe tevergeefs richting NAC-doel is geschoten krijgt de opgekomen Fred Bischot de gelegenheid om zijn geluk te beproeven. Onhoudbaar voor doelman De Jong zal Telstars aanvoerder de stand verdiend op 1-1 brengen. pelen in die beide duels lieten zien was ver benenden eredivisie-peil. Barry Hug hes had daar wel een verklaring voor. „In dit soort wedstrijden overheerst de angst de bereidheid aanwezig was om de ze wedstrijd tot een zo goed moge lijk einde te brengen, al hadden sommige spelers moeite met de mo tivatie. Verder wil ik niemand van partij in te brengen. Het pakte ver keerd uit, want Brouwers’ onge vaarlijke opportunisme leidde tot niet meer dan een oficciële waar schuwing aan zijn adres wegens Afgaande op het spel van de ontmoetin gen tegen Go Ahead Eagles en NEC blijkt er voor dat vertrouwen van de Haarlem- g trainer weinig reden, want wat zijn disci- ploeg anders dan zo hij wil na- (van onze sportredactie) VELSEN. De klap werd gela ten geïncasseerd. Zonder een spoor van dramatiek of machteloze woe de voltrok zich gistermiddag op Schoonenberg het vonnis dat eigen lijk al maanden lang steeds duide lijker omlijnde contouren was gaan aannemen: Telstars degradatie naar de eerste divisie. Helaas werd het afscheid extra versomberd door de zeer negatieve speelwijze van NAC dat hoe haalden de Breda- naars het in hun hoofd? meende met een negatieve instelling (aller eerst trachten Telstar het scoren te beletten) deze wedstrijd tot een on bevredigend einde te moeten bren gen: 1-1. Gezien de machteloosheid waar mee Telstar dit seizoen de ere-divi- siegrond langzaam maar zeker on der zich voelde wegzakken mocht het de thuisclub niet al te kwalijk worden genomen dat haar acties weinig méér voorstelden dan goed bedoelde pogingen om er in de gege ven omstandigheden het beste van te maken. En die waren zo nu en dan nog aardig ook. Maar wat NAC er van maakte was één doorlopende demonstratie van anti-voetbal; een schoolvoorbeeld van hoe een ploeg er het best in kan slagen zijn klan ten, van wie de schoorsteen nu een maal moet roken, van de tribunes weg te jagen. rust moeizaam spelende Hans Driesen ten gunste van Kees Kerk- we de basis leggen voor het behoud van het eredivisieschap en moeten we zien de laatsfe benodigde punten te pakken.” Pun- zou namelijk wel eens fatale gevolgen kunnen hebben voor de Haarlemmers, gezien het uiterst zware programma dat nog moet te compenseren met inzet, hetgeen onge twijfeld te wijten is aan het feit, dat het team\ inmiddels al zonder degradatiezor- gen speelt. De ruimte, die NEC Haarlem liet (met name Beer Wentink kon veelvul dig opkomen) werd goed benut, maar le verde geen rendement op door onzorgvul digheid bij het afwerken van de kansen. Anderzijds kwam NEC nauwelijks aan offensieve acties toe, hetgeen een gevolg was van het tactische concept dat Hughes voor dit duel had uitgestippeld. Zo fun geerde zowel Douglas George als Cees de Vries als ausputzer en nam Danny Lensen, evenals in de eerste helft tegen Go Ahead Eagles, de positie in van voorstopper. Piet van de Berg acteerde derhalve op het middenveld met Van den Ban en Haar, terwijl Böckling en De Kip in de frontlinie opereerden. Pas twee minuten voor rust kwam NEC goed door bij slecht uitverde digen van de Haarlemse defensie, maar Boersma reageerde attent op een inzet van Eugène Marijnissen en een kopbal van Dries Visser. Na de hervatting (met bij NEC Jan Hoogendoorn en Elbert Helsper voor Ro nald en Jos Hendriks) speelde de Nijmeeg se formatie aanzienlijk agressiever en omdat opnieuw de angst in de Haarlem- ploeg sloop en bet accent steeds meer werd gelegd op het consolideren van de voorsprong, kwamen de pupillen van Bar ry Hughes niet meer aan aanvallen toe. Het gevolg was dat Haarlem onder zeer grote druk kwam te staan. Alleen Rob Boersma hield het hoofd koel en pareerde schoten van Marijnissen, Hulshoff en Hid dink. Verder voorkwam Danny Lensen ten koste van een boeking van de niet erg overuigend leidende scheidsrechter Tho mas een doorbraak van Hoogendoorn. Kansloos was de Haarlem-keeper echter in de laatste minuut toen het team alsnog bezweek onder de „pressie” en Marijnis sen NEC alsnog langszij kon brengen. Bar ry Hughes later: „Doodzonde natuurlijk om zo die voorsprong te verspelen. Niette min hebben we toch, vooral tactisch, goed gespeeld. Hoewel bij diverse spelers in de slotfase merkbaar was dat ze twee wed strijden in drie dagen hadden moeten spe len, vond ik ons ook conditioneel sterk voor de dag komen. Duidelijk was dat we in de verdediging opnieuw de lengte van Piet Huyg misten.” KERK RADE. - Op vrij gemakkelijke wijze heeft AZ’67 de uitwedstrijd tegen Roda JC met 1-2 gewonnen. Voor dé rust viel er voor de 12»Ö0 toeschouwers nauwelijks iets te beleven. Alle spanning en sensatie bleef bewaard tot de tweede helft. Dat excuus voerde de Haarlem-trainer ook aan na afloop van het duel tegen Go Ahead Eagles, dat geen treffers oplever de. Hughes startte aanvankelijk met Len sen als voorstopper en Cees de Vries als laatste man. Na de hervatting dirigeerde hij echter Lensen weer naar de voorste lijn en nam De Vries zijn positie over, waardoor George als laatste man ging spelen. Hughes over deze omzetting: „Hoewel Lensen zeker niet heeft gefaald, achtte ik het toch beter te kiezen voor meer lengte in de laatste lijn, omdat de Eagles veel ballen hoog in de doelmond brachten. Ik vond het verder beter George achter De Vries te zetten om zodoende meer rust te krijgen.” Die rust ontbrak bij beide teams overigens de gehele wedstrijd, hetgeen veel balver lies tot gevolg had. Bovendien schroomden beide teams niet messcherpe tackles uit te voeren op eikaars benen, waardoor er een grimmige sfeer ontstond. Dat scheidsrech ter Berrevoets het slechts bij één gele kaart liet (voor Martin Koopman van de Eagles) was dan ook opmerkelijk. De arbi ter toonde zich voorts eveneens weinig attent toen Piet van de Berg in de eerste helft in het strafschopgebied werd neerge legd door Dwight Lodeweges. Eagles-trai- ner Henk van Brussel later: „Als Berre voets, die bal op de stip legt, mogen we niets zeggen.” Voorts kwam Berrevoets op zijn beslis sing terug toen Joop Böckling in de 20ste minuut na rust scoorde. Op advies van de grensrechter werd deze treffer echter gea- nuleerd. Dat er tenslotte met 0-0 werd afgesloten was gezien het veldspel en de spaarzame uitgespeelde kansen van beide ploegén dan ook een resultaat, waarmee beide partijen vrede konden hebben. Van het resultaat tegen NEC kon dat bepaald niet gezegd worden. illltll Alleen de eerste helft tegen NEC vormde daarop een uitzondering. In die periode hen de schuld geven van de degra datie. Ik moest werken met té veel jongens die onvoldoende routine be zitten. Dat heeft ons in het begin veel te veel puntenverlies opgeleverd. lem tot goed voetbal, maar ontmoedigde het jeugdige NEC, dat maar liefst acht nog kans hebben op deelname aan een Europa-Cup toernooi. Barry Hughes is zich terdege van de moeilijke situatie van zijn team bewust. „Het wordt zeer beslist een ongemeen spannende slotfase. Wat wedstrijden (zaterdag tegen Go Ahead Eagles: 0-0 en gisteren tegen NEC in Nijmegen: 1-1) niet meer op dan twee punten, ook bracht Go Ahead Eagles, tot voor dit weekeinde de meest serieuze kandidaat om met Telstar terug te keren naar de eerste divisie, de bestaande marge met de Haarlemse équipe terug van vier naar drie punten. Dat houdt zou nóg triester voor Telstar I I kend op drie punten, red.) concludeerde de KAA AV, A>. TV AAA VAV*A ^3*—VAVA1XVJX, w A f\ j J had kunnen meepikken. Om in die opzet te slagen had Petescu de voor ruct moeizaam spelende Hans Z sulfaten. We hebben uit de laatste drie hof uit de ploeg gehaald. Gezien de ambiance in de gelederen spelen B Haag (zondag in Haarlem, -red.) moeten AAAWX V^^<_AA VX~A VAg, MA AAVAVAA A~»_A - A 1 J _1 ste divisie te doen was betekende dit nauwelijks een merkbare verbe- tenverlies tegen de Haagse formatie Telstar tenminste zo nu en dan ging proberen de straffe wind in de rug j worden,afgewerkt. In vergelijking met de overige degradatie-kandidaten staat de Hughes-équipe ongetwijfeld het zwaarste programma te wachten. In de resterende De groeiende druk öp het doel van NAC was voor Dorjee aanleiding zijn centrum-spits Storm in te ruilen voor Brouwers, altijd goed om een of twee verdedigers aan zich te bin- den en er zo de schrik bij de tegen- Haarlem betreft heb ik dan ook mijn hoop AZ, dat ook ai in de eersté helft een germg veldoverwicht had, kwam in deJllgte minuut erg simpel öp een voorsprong'van 1-Óf Na eep vrije trap van Arntz verzuimde Peter de Wit zijn directe tegenstander Van Marwijk in de gaten te houden en voordat voorstopper John Pfeiffer het gevaar m de gaten had, kopte de Alkmaarder de bal langs doelman Jan Jomgbloed. Acht minuten later kwam Koster voor Koldihg in het véld. De jonge Roda-speler had nauwelijks de tijd om voor het doel van Meskovie te komen. Degens plaatste namelijk, terwijl Koster nog op weg was naar de vöörhoede, de bal hoog voor doel, waar Nanninga Meskovic passeérde. Terwljl Nanninga met zijn rechtervoet wijde uithalen om de hal langs Meskovic te plaatsen prikte Koster de bal simpel in het verlaten doei: 1-1. j Lang had Roda geen plezier van dat doelpunt, want anderhalve minuut later profiteerde Loek ürsem van een fout van Jan Jongbloed- Die kwam bij een voorzet van Van Rijnsoever urt ajjn maar zijn vuisten, reikten niet ver genoeg. Terwijl Jongbloed nog in de lucht tódg> Viel de'faalmp höf hoofd van'ürsem, die daarmee zijn ploeg naar een verdiende zege van 24 spelbederf (bal wegtrappen). Ter- i wijl het Telstar in de 35ste minuut eindelijk lukte via Bischot de score in overeenstemming met het spel- beeld te brengen: 1-1. Tenslotte: wat rest bijvoorbeeld een trainer van een gedegradeerde De strijd is gestreden; het vonnis voltrokken. Met betrokken gezichten gaan (op de voorgrond van links naar rechts Jos Jonker, Henk Medik en Kees Kerkhof) de spelers van Telstar richting kleedkamer om het feit dat de terugval naar de eerste divisie vaststaat te overdenken. De 1-1 tegen NAC kon Het zal wel een „slimme taktiek” zijn geweest op deze wijze als bezoe- kende club mintens één punt in de wacht te slepenwat men dan heel overtrokken een morele overwin ning durft te noemen maar daar mee kom je als toeschouwer, zacht uitgedrukt, bedrogen uit. Het zou de formatie van Hans Dorjee hebben gesierd wanneer zij in dit stadium van de competitie het „thuisspeel- concept” mee naar Velsen had geno men, al was het dan alleen maar om de eigen supporters (drie bussen vol) een zo aangenaam mogelijke voet- balmiddag te bezorgen. En wellicht had dit Telstar kunnen inspireren wat wilskrachtiger tegenstand te bieden. Excuses voor het bedroe vende spelpeil konden nauwelijks worden aangevoerd. Weliswaar i stond er een in kracht toenemende wind in de lengte over het veld die I de nodige/ balvaardigheid vereiste, maar daar stond als duidelijk plus- j punt een uitstekend bespeelbaar veld tegenover. Uitstekend naar maatstaven die voor betaalde voet- I bailers mogen, c.q. moeten worden aangelegd. Maar goed, de thuisclub bezat helaas té weinig klasse om het "NT A ïy-AV-xzJ O 4- -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25