[Zware druk op Paul Litjens NK DAMMEN slotfase te sterk s Michel Bleekemolen tweede in Formule 3 5 Teleurstellende zwemprestaties van Nederland Bolhuis: 100 interlands Gelijkmaker Theo Doyer Drost in K I !m« t>.» mf; o Geen geluk Slechte passes 27 PIN S D A G 2 8 MAA R T 19 7 8 SPORT 26 3 a (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. Erg ontspannen stond Paul Litjens er nog niet bij. Zijn 106e interland-doelpunt was goud waard, maar de druk niet verminderd. De Utrechtste strafcornerspecialist twijfelt momenteel aan zijn eigen capaciteiten, merkt dat zijn teamgenoten, met wie hij op jacht is naar de wereldcup, geen blind vertrouwen meer in hem hebben; dat ze de 43 doelpunten die hij dit jaar binnenkogelde geen basis vinden om met vertrouwen naar de halve finales te wandelen, zoals was verwacht. Goed, in het sleutelduel met Spanje mokerde hij op het beslissende moment de winnende treffer binnen, maar om tot dat resultaat te komen, had hij negen maal mogen oefenen. Dat Spanje via een 2-1 zege werd afgetroefd, stemde iedereen wel tevreden, maar niet gerust. ■L Halve finale na SHIM zege op Spanje binnen bereik Jan Lammers (rechts) werd na zijn zege in de Formule 3 samen met Michel Bleekemolen (tweede) in de bloemetjes gezet. Superieure zege van Jan Lammers :rs in de eerste n vijf- Frank Drost: nationaal grootmeester 479? 1 Brian Goodell kwam tot indrukwekkende zwemprestaties in Long Beach. 22 11 M 15 ZEVENAAR. Frank Drost is dam- kampioen van Nederland 1978. In de slotronde kwam hij tot remise tegen Johan Bastiaannet, hetgeen genoeg was om de nationale titel op zijn naam te schrijven. De Friese onderwijzer verwierf door dit resultaat de titel van nationaal grootmeester. Drost verze kerde zich hiermee ook van een plaats met Wiersma en Clerc in het toernooi om het wereldkampioenschap, dat in oktober in de Italiaanse plaats Arco zal worden gehouden. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Niet zozeer de zege op zich, als wel de overmacht waarmee Jan Lammers gisteren de eerste formule Ill-race, meetellend voor het Europees kampioenschap, van dit seizoen won, belooft veel goeds voor de Zandvoorter in 1978. De wedstrijd op Zandvoort was voor hem de eerste echte testcase in de formule III, waarin hij met zijn sterkste concurrenten kreeg te maken. Lammers reed van start tot finish aan de leiding en deed dat zo knap, dat hij dit jaar zonder al te veel pech zeker aan een Europees kampioenschap mag denken. Bleekemolen stelde onderwijl voortdurend pogingen in het werk om Olafsson voorbij te stevenen. Dat lukte hem in de tiende ronde. „Ik heb Olafsson net zolang gek gemaakt tot hij mij wel moest laten passeren. Hij hield me op, omdat hij te langzaam was in de bochten. Toen ik hem eindelijk voorbij was, was het gat tussen mij en Lammers al te groot. Ik heb in de laatste twee ronden nog een slotoffensief ingezet, maar Lammers was te ver weg”. Bleekemolen eiste door die alles-of-niets-poging te veel van zijn wagen, waardoor in de laatste ronde een zuiger door een klep schoot. „Ik had het idee dat ik nog een ronde moest rijden. Alles voor niets, dacht ik. Gelukkig werd ik afgevlagd toen ik door kwam”, aldus Bleekemolen. Rothengatter („Het glas van mijn helm was beslagen, ik zag haast niets”) en Lammers waren uiteraard dik tevreden met hun prestaties. Lammers plaatste echter kanttekeningen achter zijn zege: „Iedereen is het er nu plotseling over eens dat ik Europees kampioen word. Er zijn echter nog veertien races te gaan, en ik word dus alleen maar kwetsbaarder. Ik moet zien hoe mijn auto het houdt op een snel circuit; daar ben ik een beetje bang voor. Die Fabi scheen nogal hard te gaan achter me, dat kan dus wat beloven op de snelle Nüerburgring, volgende week. Bovendien had ik last van ondersturing”. Tijdens de slotwedstrijd van de paasraces, die door de barre weersomstandigheden door slechts tienduizend toeschouwers werden bezocht, deed zich een ongeval voor, waarbij veel materiële schade ontstond. De produktie-tourwagens van Cleut- jens, Slotemaker, Fresco, Houthuysen en Schinkel vlogen op elkaar, nadat een voorganger veel olie had verloren en de baan glad was geworden. GOVERT WISSE Bij de dames waren de „successen” nog schaarser. Yolanda Weemhoff reikte op de 100 meter vlinderslag in 1.06,18 naar een achtste plaats en op de 200 meter vlinder naar een zesde in 2.19,91. Lenny van Kraay eindigde als achtste en laatste op de 800 meter vrije slag in 9.37,68, bijna een mi nuut langzamer dan de winnares Michelle Ford. Op de 100 meter rugslag was voor Anita de Groot ook al geen winst wegge legd met 1.04,49, waarmee zij zevende werd. Brian Goodell was op de driedaagse, universitaire kampioenschappen van de Verenigde Staten, die op de 25-yards baan Voor tegenstander Holland, dat zater dag door Pakistan met 3-1 met de neus op bet feit werd gedrukt dat een mislukte corner gelijk staat aan een nederlaag, gloort nu wel degelijk de halve finale. Pakistan heeft via de razendsnelle Sami- ullah en Ahahnaz het vermogen om kleine kansjes in doelpunten om te zetten. Dit in schrille tegenstelling tot Oranje, dat de Pakistani voor de rust met de rug tegen de muur zette, maar uit de serie open kansen geen enkele treffer wist te scoren. Captain Ron Steen: „Als ik drie re bounds uit strafcomers benut, winnen we simpel. Maar het lijkt wel of we tegen een onzichtbare tegenstander knokken. Elk sprankje geluk missen we. Op die manier wordt de druk voor Paul Litjens wel erg groot. Dat voelt hij ook. Daarom kan ik hem niets verwijten. We moeten simpel weg zelf scoren en niet alle verantwoorde lijkheid op hem afwentelen”. Litjens scoorde inderdaad, maar Maarten Sikking moest driemaal naar het net. Gisteren, tegen Spanje, zweefde weder om een waas van nervositeit over de Oran- je-ploeg. Zoekend, tastend naar het juiste Bolhuis: „Ik begrijp niet waarom ieder een het hoofd kwijtraakte. Er was niets aan de hand. Goed, Rafael Garralda scoort na 24 minuten 0-1, maar dan is het extra zaak om meer nauwkeurigheid in ons spel te leggen. Wij kunnen tegenstan ders uitcombineren, hebben mensen die gaten trekken, maar als je geen fatsoenlij ke pass meer kunt geven, houdt alles op”. (Van onze verslaggever) BUSNOS AIRES. „Het zou niet reëel zijn als ik zeg dat het niets heeft gedaan. Honderd interlands spelen, is verdomd mooi, maar vanmorgen ben ik er niet vroeger wakker van geworden”. André Bolhuis, de 31-jarige Utrechtse tandarts, die aan de basis stond van de 2-1 overwinning van het Nederland hockeyteam op Spanje gaat slechts van één ding uit: „Ik speel in dienst van het elftal. Imbert Jebbink maakt er ook geen ophef van dat hij zijn 25e speelde, want zeker op een toernooi als het wereldkampioenschap, geldt alleen het resultaat van het team. Wat elke speler individueel bereikt, is van puur onder geschikt belang. Als ploeg moet je win nen. dóór gaat het om”. Van de hockeybond kreeg Bolhuis een massief zilveren schaal met in scriptie. 5 4 5 4 4 4 4 4 4 4 4 5 5 4 3 3 3 1 1 0 0 4 2 2 2 1 0 0 2 0 0 2 2 2 0 0 0 2 1 1 2 0 0 1 2 1 1 2 4 0 1 0 1 3 3 4 8 6 6 4 4 2 0 8 6 6 5 3 2 0 12 be- Irag in iet be- van Long Beach werd gehouden, de meest succesvolle zwemmer. De 18-jarige twee voudige gouden-medaille-winnaar in Mon treal legde beslag op drie eerste plaatsen, de 1650, de 500 en 400 yards. Nadat op de openingsdag drie beste jaarprestaties op de klokken werden ge bracht, leverden de tweede en derde dag van de internationale zwemwedstrijden in Leningrad hetzelfde aantal op. De Hon gaar Zoltan Verraszto, die vrijdag op de 200 meter rugslag met 2.06.40 de beste seizoentijd zwom, kwam op de halve af stand ook tot een wereldtijd. Met 58.92 werd hij de snelste zwemmer van dit mo ment. Zijn landgenoot Csaba Sos presteer de hetzelfde op de 400 meter wisselslag. Zijn tijd van 4.29.49 betekende de beste jaarprestatie. De Europese recordhouder Sergei Fesenko werd enigszins teleurstel lend tweede in 4.33.30. De derde beste seizoentijd van de tweede en derde dag in Leningrad kwam voort uit de b-finale van de 200 meter vlinderslag. In de a-finale won de Westduitser Michael Kraus in 2.03.68. Op het moment van aantikken de beste seizoenprestatie, maar een kleine vijf minuten later zwom de Rus Andrej Awtoesjenko in de b-finale naar 2.03.28. De negende editie van het achtlanden- toemooi voor zwemmers geboren vanaf 1962 gehouden in Charleroi, is geëindigd in een duidelijke triomf voor Italië, dat be schikte over een verrassend goede jeugd. De Nederlandse ploeg eindigde achter West-Duitsland en Zweden op een vierde plaats na tot en met de tweede sessie vijfde te hebben gestaan. 23-10 11-5 7-11 6-5 11-10 7-11 6-19 gende 16 31 2! li .-... 15 ’EC) ei 14 Nederland is afhankelijk van Litjens’ vermogen om straf- en lange corners tus sen zes tegenstanders door tegen de 45 centimeter hoge plank in het doeltje te slaan. In zijn 91 interlands werkt hij nog steeds met een moyenne van boven de één, en nu het er in Buenos Aires op aan komt, is de twijfel binnengeslopen. Hij schakelde na 100 oefenslagen vóór de wedstrijd over op een kortere stick. Maar na dertig minu ten greep hij wederom naar zijn vertrouw de langere „bijl”, waarmee hij 23 minuten later zijn enige gerichte schot produceer de, zodat de tweede plaats in groep-B achter Pakistan in het verschiet ligt. Want Argentinië, ondanks de steun van het ei gen publiek, en Ierland mogen niet in staat worden geacht desastreuze valkuilen te delven. Het belang van Nederland-Spanje werd door de coaches Wim van Heumen en Horst Wein in volle omvang onderkend. Het tactische concept was bepaald op grond van de oefenduels die beide ploegen begin februari tegen elkaar speelden. Ook toen bogen de Spanjaarden het hoofd en dank zij de Argentijnse regen bepaalde het lot dat Spanje eerst Argentinië moest be strijden voordat de rustende Hollanders aan de beurt waren. Wein: „Die omzetting was niet in ons voordeel. Tegen Argentinië hebben we alles moeten geven, verspeel den een punt (0-0), zodat we van Nederland moesten winnen. Want tegen Pakistan zijn we kansloos. Die wetenschap drukte ook op ons, terwijl we fysiek nog niet van de slijtageslag tegen Argentinië waren her steld. Voor ons is, na deze nederlaag, het toernooi ten einde”. 22-1 13-5 7-2 3- 2 6-14 4- 9 0-22. UEFA- en van )oi in Mexi- zij een 1 werd ■'rank- q Utrecht Twente n 1-1, FC - Utrecht itar-NAC woordiging was slechts een schamel suc ces weggelegd. Bertil Kaanen toonde zich de sterkste op de 100 meter rugslag in 1.00.56, maar dat bracht ook de enige Ne derlandse overwinning. Op de dubbele af stand moest de Maastrichtenaar genoegen nemen met een zevende positie in 2.15,27 en op de 200 meter wisselslag werd zelfs een achtste plaats zijn deel in 2.20,52. Hier op finishte Frans Debets als vijfde in 2.15,96. Ook een zevende plaats was er voor Henk Bakker op de 200 meter schoolslag in 2.35,33. De Develzwemmer had in de series een tijd laten afdrukken van 2.34,24. De stand in groep b is: Pakistan Nederland Argentinië Spanje Ierland Maleisië Italië Uitslagen: Toerwagens-GTS-groep 2-5. Klasse tot 1300 CC: 1. Antonides met Datsun, in 24 min. en 06 sec. Gemiddelde snelheid 126.25 km., 2. Ernst met Ford Escort. Boven 1600 CC: 1. Van Oorschot met Porsche 935 in 18 min. 33,4 sec. Gemiddelde snelheid: 163.937 km. Formule super Ford 2000. 1. Ros de Giaxa de Salvi met Crossle in 22.4.09 sec. Gemiddelde snelheid: 127.802, 2. Leeuwenburg met Crossle, 3. Van Dedem met Crossle en 4. Huub Vermeulen met Crossle. Volkswagen GTI: 1. Glansdorp in 25.36.2 (Gemiddelde snelheid: 118.854), 2. Maaskant, 3. Van Zuylen. Formule 3 over 24 ronden (101,4 km): 1. Jan Lammers met Ralt RTI in 36 min. 14.07 sec. Gemiddelde snelheid: 167.918, 2. Michel Bleekemolen met Chevron, 3. Teodoried Fabi (Ita) met March, 4. Anders Olafsson (Zwe) met Ralt, 5. Patrick Gaillard (Fr) met Chevron, 6. Arie Luyendijk met Lola, 7. Slim Borgutt (Zwe) met Ralt, 8. Bertram Schafer (Wdl) met BMW, 9. Huub Rothengatter met Ralt, 10. Daniel Albertin (Ita) met Ralt. 1600 tot 1500 cc: 1. Rien Frankenhout (Vauxhall) in 23.26.6 (gem. 129.807 km/u), 2. Huub Onderstal (Alfa Romeo). Boven 1500 cc: 1. Van Gelderen (Chevrolet Camaro) 12 ronden in 22.16.9 (gem. 136.565 km/u), 2. Huub Vermeulen (BMW). 67-15 2 57-21 5 64-26 i 67-3! 42—26 34-31 1 4M 34—45 l 44—49 31-4! 41-53 34-41 i 41-54 I 33-43 I 38-53 3M 1 40-51 I 21-73 C. (don- ‘-Sparta, EC, FC Amster. /enoord- LEEDS. Oost-Duitsland en Australië hebben de show gestolen op de internatio nale wedstrijden in Leeds, waarnaar 19 landen hun ploegen hadden afgevaardigd. De grote man was Roger Pyttel, die driemaal triomfeerde. Op de 100 meter vrije slag in 53,62 seconden, de 100 meter vlinderslag in 57.22 en op de dubbele afstand in 2.03,75. Zijn landgenoot Gregor Arnicke werd winnaar op de 100 meter rugslag in 1.07,02, terwijl Sabine Kahle de winst greep op de 200 meter wisselslag dames in 2.20,37. Maar bij de dames domineerden de Aus tralische meisjes. De 200 meter vrije slag werd een overwinning voor de 15-jarige Tracey Wickham in 2.02.23 voor haar land- genotes Michelle Ford en Rosemary Brown. Ford revancheerde zich door de 200 meter vlinderslag naar zich toe te trekken in 2.15,00 met haar vriendin Linda Hamel op de tweede plaats. Glenda Ro bertson was onbereikbaar voor haar con currentes op de 200 meter rugslag (2.17.91) en Ford bleek ongrijpbaar op de 800 meter vrijeslag (waarop Wickham ont brak) in 8.48,20. Voor de kleine Nederlandse vertegen- De kleine autocoureur hield in de eerste ronden de Fransman Gaillard goed van zich af en zorgde op het einde van de race dat Michel Bleekemolen niet te dicht in zijn buurt kon komen. Dat lukte Lammers, al stelde Bleekemolen: „Met een goede start was ik eerste geworden. Ik was in eerste instantie goed weg, maar schakelde toen van mijn eerste naar mijn vierde versnelling. Ik had meteen een stel rijders voor me, die ik later weer moest inhalen. Daardoor heb ik verloren, al ben ik blij dat Lammers heeft gewonnen. Beter in ieder geval dan een of andere buiten lander”. Naast Lammers en Bleekemolen zorgden Luyendijk (zesde) en Rothengatter (negende) ook voor goede prestaties. Oud-coureur Han Akersloot over die successen: „Vorig jaar was iedereen stapelgek toen Hayje vooraan reed in de formule III. Het leek nu heel gewoon dat Nederlanders de eerste twee plaatsen bezetten”. Lammers en Bleekemolen stonden samen ook op de eerste startrij, omdat ze ieder hun kwalificatiemanche hadden gewon nen. Dat gebeurde in de stromende regen, die een spannende strijd onmogelijk maakte. De eerste acht van de manch gingen over naar de finale. Rijders die zeker waren van een plaats bij de laatste zestien riskeerden op de drijfnatte baan niets en spaarden energie en wagen voor de finale, die gezien de resultaten in de manches een tweestrijd tussen Lammers en Bleekemolen leek te worden. Door bij de start verkeerd te schakelen, verspeelde Bleekemo len echter zijn kansen op de eindzege. Lammers kreeg daarente gen geduchte concurrentie van Patrick Gaillard, die zich in de eerste ronde in de tarzanbocht pal achter hem nestelde. Het gevecht om de derde en vierde plaats ging toen tussen Bleekemo len en Anders Olafsson (Zweden). Gaillard kreeg in de zesde ronde de beste kans om Lammers te passeren. De rijder van het Racing Team Holland: „Ik schakelde even mis, waardoor Gaillard meteen een metertje voor me lag. Hij moest in de tarzanbocht echter buiten mij om, waardoor ik het gat net op tijd weer kon dichten. Dat was volgens mij het beslissende moment in de race, want daarna heb ik hem niet meer gezien”. Gaillard moest zelfs Bleekemolen, Fabi (Italië) en Olafsson nog voor laten gaan, nadat de dertiende ronde was gespind. concept om Spanje definitief af te schud- den in de strijd om de tweede plaats in de B-poule. Met Imbert Jebbink als Libero en een dubbele voorstopper in de personen van Bolhuis en Jorritsma, wilde Van Heu men via de vleugels opereren. Ties Kruize, die als middenvelder zijrt draai niet kon vinden, series mislukte pas ses verzond en tot overmaat van ramp na- 13 minuten ook nog een strafbal (penalty) meters over het doel pushte, zei: „Als de defensie goed speelt, maar wij op het mid denveld zo slecht passes afgeven, dan moet je je razendsnel herstellen om het gat achter een al vrijgelopen medespeler op te vullen. Dat lukte niet zo best. We werden nerveuzer. Met het benutten van die straf bal had ik voor rust kunnen zorgen. Nu ga je er extra tegenaan, maar het overleg ontbreekt”. Wie de overige twee spelers zijn, die dit drietal mogen vergezellen, zal een nacompetitie moeten uitwijzen. Want Bastiaannet, De Boer en Boom behaal den elk dertien punten en deelden daar mee de tweede plaats. Een onderlinge wedstrijd is dus noodzakelijk. In ieder geval plaatsten zij zich met Drost voor de eindstrijd om het kampioenschap van Nederland 1979, wat toch een fraai resultaat is voor deze drie debuterende spelers. De nacompetitie start op donderdag 30 maart met de partij De Boer-Basti- aannet, vrijdag 31 maart speelt Boom tegen De Boer en de dag daarop volgt de partij Bastiaannet-De Boer. Mocht er geen beslissing vallen, dan wordt er opnieuw een enkelvoudige competitie gespeeld. Indien een van de drie spelers zich plaatst, wordt tussen de overige twee een barrage gehouden. Drost begon zijn partij met het plaat sen van een voorpost op veld 27 bij Bastiaannet, die hiertegenover even eens een vooruitgeschoven stuk plaat ste bij Drost op veld 24. De Amsterdam mer slaagde erin de dreigingen in het verloop van het spel goed te onderken nen en in een iets betere positie stelde Drost dan ook remise voor. Bastiaan net sloeg dit voorstel uiteraard niet af. De Boer had het op dat moment niet eenvoudig tegen Janssen in een onre gelmatige partij, die later in een geslo ten klassieke spelvorm zou overgaan. Voorzichtig manoeuvrerend wist de Amsterdammer, een clubgenoot van Bastiaannet, de remise veilig te stellen. Het meest verrassende in deze laatste ronde was de zege van Gerrit Boom op Sjoerd Visser. De Almeloër stond be paald positioneel minder, toen Visser in tijdnood geraakte. In deze fase zette Visser enkele malen zwak voort, waar Boom kundig van profiteerde. Hij kwam vrij onverwacht aan beide pun ten. Hiermee stelde hij zich op de val reep nog kandidaat voor uitzending naar Italië. Bastiaannet zag het met lede ogen aan. Voor hen was het toer nooi eigenlijk al beslist. Geert van Aalten had al vrij vroeg zijn partij gewonnen. Auke Scholma liet zich snel verrassen door een win nende damcombinatie van Van Aalten. De verdere ontwikkelingen in het ver loop van de partijen waren echter niet gunstig voor de ex-jeugdwereldkampi- oen, die wel het beëindigde halve punt scoorde om de titel van nationaal mees ter te behalen. Van der Borst won nog van Van Harten, die in de tijdnoodfase duidelijk minder was dan zijn tegenstander. Jan nes van der Wal besloot met een gelij kwaardige remise tegen Ad van Til- borg, die in dit toernooi geheel uit vorm bleek. Al met al werd dit de wedstrijd van debuterende spelers, hetgeen alles zins een verrassing genoemd mag worden. De eindstand is: 1. en Nederlands kampioen: Drost 15 punten; 2. Bastiaannet, Boom en De Boer 13; 5. Van Aalten en v.d. Borst 12; 7. Jansen 11; 8. Visser en v.d. Wal 10; 10. Scholma 9; 11. Van Harten 8; 12. Van Tilborg 6. 2-22- \r was, >g van en be- voor de winst zorgde”. De stand in groep a is: West-Duitsland Australië India Engeland Canada België Polen Duidelijk dat Oranje verre van briljant speelde. Bolhuis was in feite de enige ani mator, die later Litjens mee kreeg toen die via solowerk de diepte zocht, en Geert van Eijk en Theo Doyer aan de vleugel voor Z rust zorgden. Daar kwam ook de bevrij dende gelijkmaker vandaan. Zes minuten - na rust soleerde Bolhuis zich vanuit zijn - defensieve stelling naar de kop van de' Z cirkel, vond Ron Steens, en diens pass terug was voor Bolhuis genoeg om Doyer in stelling te brengen. De Bloemendaler, die op de training wekelijks honderd maal op die manier voor het doel op moet dui- ken, faalde niet. „Ik miste de bal nog half, maar ook doelman José Garcia had meer verwacht. De bal ging tussen zijn benen door. Natuurlijk geeft zo’n treffer een be vrijdend gevoel, maar ik was blijer toen Litjens eindelijk via zijn vijfde strafcomer Theodoor Doyer: gelijkmaker L. Ék

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27