Oppositieleider Den Uyl tijdens verkiezingstoespraak: Ei Deze Pasen minder ongelukken in verkeer Pr< het weer Volgens laatste opiniepeilingen w< nek-aan-nek-race PvdA en CDA teg bij VVD zou zich handhaven en dan dit noq Japan gaat meer invoeren F Kampeerders vluchten voor water Kampeerders hebben in de nacht van zaterdag op zondag hun camping in Woudrichem moeten verlaten. De Boven Merwede was door zware regenval namelijk buiten zijn oevers getreden waardoor de uiterwarden waren ondergelopen. Op de foto: caravans in het water. „Onthullingen monsterverbond werkgevers-regering goedkoop” „Goudhaantje onsmakelijk” 4 1 r MORGEN PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN F DI BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 MAART 2 8 2 D INSDAG „Onwaar" REACTIE VNO OP PUBLIKATIE FNV-ACTIEKRANT: RECLAMECOMMISSIE: DEN HAAG (ANP). Het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) noemt de onthullingen in de Actiekrant van de Indus triebond FNV over een „monsterverbond tussen werkgevers en regering” een goedkope en doorzichtige politieke stunt. Het VNO is van mening dat er geen geheime notulen bestaan van het gesprek van een delegatie van centrale werkgeversorganisaties met de ministers Albeda en Van Aardenne op 15 februari. Sunday Times Industriële produktie Bedrijfsongeluk Krakers MAASTRICHT (ANP). Het kabinet-Van Agt vormt een grote bedreiging voor het proces dat is gericht op afbraak van de tradi tionele machtsstructuren. Het vertegenwoor digt de van ouds bestaande machtsgroeperin- gen met uitsluiting van mensen uit de lagere inkomensklasse en met lage opleidingen. Dit is een gevaarlijke en ontmoedigende situatie. PA Belgi Edou zond; napp genst geste Argentinië Aardschok Philips Nederland Lancering mislukt Sanering scheepsbouw Kerkhofgrond Recente gebeurtenissen E V c i. (Van onze redactie binnenland) A „Hou alsjeblieft je poot stijf”, zou Albe- I WEERRAP PORTEN 1,9 1,2 1,0 0,4 0,6 1,6 Volgens de Actiekrant zou minister Al- beda namelijk onlangs bij VNO-voorzit- ter Van Veen hebben aangedrongen op een onverzoenlijke houding bij de onder- handelingen over een eerlijke verdeling van werk. Oppositieleider Den Uyl zei dit Tweede Paasdag op een door circa 500 mensen bezochte PvdA-verkiezingsbijeen- komst in Maastricht. Den Uyl gaf een opsomming van een aantal van die structuren binnen het CDA en de VVD en vroeg zich op grond daarvan af welke van de twee partijen het CDA of de PvdA, nu „machtshongerig” is. Volgens Den Uyl steunt het kabinet-Van Agt-Wiegel nog op een sterk confessioneel-liberaal getinte ambtenaren top. Sinds de invoering van de Kieswet in 1919 hebben bijna 60 jaar lang confessionelen in de regering gezeten en liberalen het grootste deel van die periode, De socialisten hebben hooguit 20 jaar mee kunnen regeren, aldus Den Uyl. De groei van de PvdA, speciaal in Limburg en vooral Brabant, demonstreert volgens de oppositieleider dat de bevolking in deze provincies wil dat de gevestigde machts structuren van kerk, kapitaal en notabelen afgebroken moeten worden. Hij doelde hiermee op de regenten, die De organisaties hebben een korte weer gave van de hoofdpunten van hun gesprek op ruime schaal in hun achterban ver spreid. Het gesprek had een wederzijds informatief karakter, waarin van beide zijden zorg werd geuit over de ongecontro leerde ontwikkeling van de arbeidstijdver korting, die de werkgelegenheid niet ten goede zal komen. Integendeel zal onze in ternationale, concurrentiepositie er verder door worden aangetast, aldus het VNO. In een actualiteitenprogramma voor de radio zei VNO-voorzitter Van Veen nog geen commentaar te willen geven en hij noemde de uitlatingen in de actiekrant „de grootst mogelijke onzin”. In dezelfde uitzending gaf ook FNV- voorzitter Kok commentaar. Als het waar is wat in de actiekrant staat moet minister Albeda om nadere opheldering worden verzocht. Gevraagd of ongevraagd, aldus FNV-voorzitter Kok. 18 18 7 11 3 0 da volgens de Actiekrant tegen Van Veen hebben gezegd. Dat blijkt volgens het blad uit een geheim verslag van een gesprek tussen de regering en de werkgevers op 15 februari jongstleden. Blijkens dat verslag heeft Van Veen van Albeda als „tegenpres tatie” geëist, dat hij geen bemiddelaar zal zijn in cao-conflicten. Uit het verslag blijkt voorts dat de plan nen voor 1979 al in de maak zijn, aldus de Actiekrant. De ombuigingen voor volgend jaar komen vooral uit de koker van minis ter Van Aardenne van Economische Za ken. In het gesprek met de werkgevers ontpopt minister Albeda zich volgens de industriebond als „schildknaap” van Van Aardenne. Als het maar voor de vakbewe ging geen motief oplevert om af te stappen van loonmatiging mag alles. Voor 1978 deelt VNO-voorzitter Van Veen volgens de Actiekrant „keihard” mee voor niets en niemand gesprekspartner over de arbeidsplaatsenovereenkomsten (APO’s) te zijn. Het totstandkomen van APO’s heeft voor de vakbeweging juist grote prioriteit. Het besluit zou genomen zijn in een vergadering van twaalf ministers en drie topfiguren van de regerende liberaal-de- mocratische partij over de wijze waarop de binnenlandse vraag kan worden gesti muleerd, de economische bedrijvigheid kan worden aangemoedigd en het over schot op de lopende rekening van de Ja panse betalingsbalans kan worden ver kleind. Dat bereikt eind deze maand (op 1 april begint het nieuwe begrotingsjaar) vermoedelijk de ongekende omvang van dertien miljard dollar. De bewering dat het huidige kabinet er op uit is de sociaal zwaksten in de samenleving te raken is onwaar. Dit zei premier Van Agt gistermiddag in Maastricht tijdens een muzikale soos, boottochten en bezoeken aan onderaardse grotten. Hij woonde een Limburgs CDA- familiefeest bij, waaraan enkele honderden kiezers met hun kinderen hebben deelgenomen. Van Agt merkte op te moeten reageren op uitlatingen „van hare majesteits oppositieleider Den Uyl elders in De advertentie bestond uit een afbeel ding van een man, die aan de waterkant staat met een „goudhaantje” in de hand. In de verschillende provincies zullen deze trends herkenbaar zijn, met uitzon dering van de noordelijke provincies waar regionale partijen kans makën een deel van de stemmen te krijgen, waar door de grotere partijen een slechter resultaat zullen behalen dan de landelij ke trend. In Noord-Brabant en Limburg lijkt de opkomst sterker terug te vallen dan in de overige provincies. Aan de hand van de wekelijkse peilin- Volgens de analyse van Maurice de Hond zal een lage opkomst gunstig zijn voor het CDA, dat dan de kans maakt de grootste partij te worden. Een hoge op komst zal voordelig zijn voor de PvdA, die dan waarschijnlijk als grootste partij uit de bus komt. De WD lijkt een resul taat te behalen dat vrijwel gelijk is aan dat van de jongste Kamerverkiezingen op 25 mei van het vorig jaar. D’66 loopt de kans, zeker bij een lage opkomst, enig terrein te verliezen. CPN en PSP lijken zich iets te zullen herstellen van de nederlaag van 25 mei. DS’70, dat maar in twee provincies uit komt, zal opnieuw verlies leiden. „Als Den Uyl ons regenten noemt, mij best, maar wij zijn dan wel regenten die verantwoording komen afleggen bij de burgers en bij hun kiezers”, aldus Van Agt. Op de perspectievennota voor Zuid-Limburg wordt kritiek gele verd door Den Uyl en de zijnen, maar zij vergeten dat alle ellende begonnen is met de mijnsluitingen. Die beslissing is eertijds genomen door de toenmalige minister van Economische Zaken Den Uyl. Zonder te beweren dat de mijnsluitingen verkeerd zouden zijn geweest, hield Van Agt wel staande dat toen de ellende voor Limburg is begonnen en dat het huidige kabinet met het provinciaal bestuur van Limburg thans probeert die ellende zo goed mogelijk op te vangen. Dit kabinet is het eerste dat met een concreet plan gekomen is vol met te verwezenlijken voorzieningen. Het doet geen beloften die het niet kan nakomen. CDA-voorzitter Steenkamp zei op de bijeenkomst dat het programma van het CDA niet gericht is tegen de Partij van de Arbeid of tegen de WD, maar dat het naast de programma’s van die twee partijen kan worden ge plaatst. Maastricht gedaan”. Tot de sociaal zwaksten behoren de Werklozen. In hun belang wil deze regering de economie van het land gezond maken om daardoor ruimte te geven aan het bedrijfsleven, dat alleen dan werkgelegenheid kan behouden en tot stand brengen. terwijl in het water iemand, die om hulp roept, aan het verdrinken is. De man met het haantje antwoordt daarop: „Eerst mijn 4,0 5,6 2,1 2,7 1,0 1,9 1,8 2,9 0,8 1,4 1,0 1,8 0,5 1,3 0,0 0,2 Het onderzoek van Lagendijk geeft de PvdA 35 pct. van de stemmen, het CDA 33,4 pet., de WD 16,9 pet. en D’66 7,0 pet. Vergeleken met eerdere peilingen van La gendijk zijn deze cijfers een vooruitgang Het bureau Lagendijk heeft in opdracht- van de AVRO uitgerekend dat de opkomst bij de Statenverkiezingen ruim 83 percent zal zijn. Dit is volgens het bureau uit Apeldoorn gebleken bij een representa tieve steekproef onder 1300 Nederlanders. de van 20 februari tot 20 maart van dit jaar blijkt intussen dat gebeurtenissen als het aftreden van CDA-minister Kruisin- ga, de affaire-Lubbers en de gijzeling in Assen geen opmerkelijke verschuivingen in het kiezersgedrag teweeg hebben ge bracht. goudhaantje opeten”. De waarde van het. menselijk leven wordt daarmee, aldus de klacht, gedegradeerd tot een peil dat ken nelijk lager ligt dan het genoegen dat men smaakt bij het eten van het produkt van het bedoelde bedrijf. De Reclame Code Commissie heeft de klacht gegrond verklaard. Dat de adver tentie humoristisch bedoeld zou zijn, doet aan de smakeloosheid van deze reclame- uiting niets af. Het bedrijf mag voortaan niet meer zo adverteren. Het 4-jarige Belgische jongetje Peter Brosens uit Wortel stak ’s middags plot seling de weg in Galder (N. Br.) over en kwam onder een auto. Hij was op slag dood. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de 38-jarige F. Weber uit Odoom in Gasselte (Dr.) dodelijk gewond. Hij nam met zijn auto een flauwe bocht, slipte en reed tegen een hoop stenen. Tweede paasdag zijn de meesten om gekomen. In Gieten (Dr.) verloor de 17- jarige inwoner van die plaats R. E. R. Nicolaas het leven, toen de auto waarin hij zat eerst tegen een wagen uit een uitrit botste en daarna tegen een boom reed. In Wierden (bij Zwolle) slipte de 18- jarige G. J. J. ter Avert uit die plaats met zijn auto en botste ook tegen een boom. Hij overleed ter plaatse. Goede Vrijdag verongelukte op de weg Veghel-St. Oedenrode de 38-jarige R. van Solt uit Veghel. Hij botste met zijn vrachtauto frontaal op een plotse ling naar links uitwijkende tankwagen. Dezelfde dag werd de 19-jarige me juffrouw A. M. J. H. Wijkamp uit Aal-, ten in haar woonplaats op de fiets aan gereden door een haar achterop ko mende personenauto. Zij overleed en kele uren later in een ziekenhuis. DEN HAAG (ANP). Het voorbije paasweekeinde heeft minder doden in het verkeer gekost dan vorige jaren met Pasen. De 28-jarige mevrouw J. van Es- broeck-de Cock uit Hulst kwam ’s mid dags om het leven, nadat de auto waar in zij meereed in Kloosterzande (ge meente Hontenisse, Zeeland) frontaal op een tegenligger botste. Eén van de wagens zou volgens de politie op een kruising geen voorrang hebben ver leend. In de nacht van eerste op tweede paasdaag werd de 45-jarige H. Meric in Amsterdam op zijn motorfiets op het kruispunt Hendrikkade-Damrak aan gereden, toen hij daar overstak na door het rode licht te zijn gereden. Hij overl eed even later in een ziekenhuis. De 21-jarige Joke Zebregts uit Gilze- Rijen kwam zondagavond om toen zij in Chaam op de fiets van achteren werd aangereden door een auto, ondanks dat haar fietslicht volgens de politie in orde was. De Britse „Sunday Times”, die van plan was op paaszondag met de dikste editie uit te komen die de krant ooit heeft uitgege ven, is op eerste paasdag niet verschenen. De oorzaak hiervan was een staking van 100 man van het technisch personeel. De Londense „krantenstraat” Fleet Street kampt de laatste twee weken met arbeids- kwesties waardoor in het geheel 7 mil joen exemplaren van kranten niet uitgeko men zijn. De industriële produktie in ons land is in januari sterk gedaald in vergelijking met de voorgaande maand en in vergelijking met dezelfde maand van het vorige jaar Dit wordt aangegeven door de hoeveelheid indexcijfers, die door het Centraal Bureau voor de Statistiek worden samengesteld. Volgens deze indexcijfers is de industriële produktie in januari in vergelijking met december met ruim 4 percent en in verge lijking met januari van het vorige jaar met bijna 4 percent gedaald. Bij Akzo zout-chemie in het Botlekge- bied zijn zaterdag twee mannen onwel geworden. Bij het doorspoelen van een leiding kwam xyleen vrij, waardoor de mannen ademhalingsmoeilijkheden kre gen. Zij zijn ter observatie in het Zuider- ziekenhuis opgenomen. Een aantal krakers in de Groningse hoofdstad heeft in de loop van de vrijdag avond een pand aan de Emmasingel, dat eerder op die dag door een knokploeg was ontzet, met behulp van vijftig medestan ders weer in bezit genomen. Het betreft hier een dubbélpand van een eigenaar/ver- huurder, die in de Groningse binnenstad een aantal panden bezit. Het huis aan de Emmasingel was op 11 maart in samen werking met de KOG (kraakorganisatie Groningen) door een groep mensen ge kraakt. Het pand stond op dat moment een half jaar leeg. In Groningen staan op dit moment 1840 woningen leeg, terwijl er 12.200 woningzoekenden staan ingeschre ven, aldus KOG. Van 19 mil; hande leider gearre tiekrir borst, WOENSDAG 29 MAART Zon- en maanstanden Zon op 6.22 uur onder 19.08 uur Maan op uur onder 9.09 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 6.40 uur en 19.02 uur Laagwater 2.23 uur en 14.49 uur zzw zzw z z zzw zzw zzw z zzw zzw zw nno nnw wzw zo zw zzw nnw zzo windst. nw zw windst. ono zzo wzw windst. o windst. zw n windst. zzw windst. nnw z z zzo windst. nno windst. nw o o 11 10 10 11 11 ^9 10 11 11 10 11 15 18 10 13 11 7 11 1 4 11 7 22 14 14 9 22 23 20 5 16 5 13 16 14 5 10 6 21 10 23 DEN HAAG (ANP) Het laatste kiezersonderzoek van Rooie Haan/NIPO geeft als belangrijkste indicatie dat er bij de Statenverkiezingen morgen weinig verschuivingen plaats zullen vinden tus sen de diverse politieke partijen. Wèl zal de opkomst invloed hebben op de uitein delijke uitslag. NA1 man e de ge nieuw door De splint zwaai dag b haver heeft nen d men maan vernii Pit als Eli: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis 4 3 4 4 2 4 1 3 4 5 0.4 4 0 2 0.1 5 8 6 1 3 0 5 0 0 2 6 0 0 0 6 0 1 r 0.2 0 0 2 2 7 0 0 0 PvdA CDA VVD D’66 SGP PPR CPN GPV PSP BP DS’70 Overige partijen 2,1 1,7 1,7 1,0 1,0 0,8 0,7 Ook de start van de verkiezingscampag nes had in die periode nog geen sporen achtergelaten in voorkeur van de Neder landse kiezers. Na de verkiezingen van 25 mei liggen, zo constateerde De Hond zater dagmiddag in VARA’s radiocafé, de voor keuren der kiezers vrij sterk vast. In dit onderzoek komt de PvdA, omgerekend in Kamerzetels, uit op 53, het CDA op 51, de WD op 28 en D’66 op 7. Winst dus voor het CDA (nu 49) en verlies voor D’66 (nu 8). WAS aan h herval TOKIO (Reuter). Het Japanse kabinet heeft besloten nieuwe noodmaatregelen ter vergroting van de Japanse invoer te nemen om het grote overschot op de Ja panse handelsbalans te verkleinen en een eind te maken aan de voortdurende koers stijging van de yen ten opzichte van de dollar, zo is van ambtenaren in Tokio vernomen. 5 5 5 5 7 5 7 6 7 8 4 10 6 6 4 8 7 1 1 1 -0 2 8 2 8 8 3 8 2 4 8 1 11 3 5 1 5 4 10 6 18 DEN HAAG. Het is smakeloos het verorberen van een haantje belangrijker te vindep dan het redden van een mensen leven. Dit zegt de Reclame Code Commis sie naar aanleiding van een klacht tegen een advertentie van een bedrijf in Joure dat „goudhaantjes” produceert. volgens hem nog grotendeels in stichtingen en raden van commissarissen zijn vertegenwoordigd; op onderwijsge bied, waar van vrije scholen geen sprake is. 70 pet van alle scholen wordt bestuurd door „gesloten klieken” van nota belen en bureaucratische organisaties, waarbij ouders, en leerkrachten geen medezeggenschap hebben. Op de gezondheidszorg, waar 80 pet van de besturen van ziekenhuizen en klinieken bestaat uit particuliere stichtin gen. Ook het welzijnswerk is in handen van stichtingen zonder veel achterban, waaraan zij verantwoording moe ten afleggen, aldus Den Uyl. „Het kabinet-Van Agt maakt slechts ruim baan voor de bezitters en niet voor de zwaksten in onze samenleving”, aldus Den Uyl. 1 „Ik kan mij niet zo gemakkelijk voor stellen zonder meer tegen werkgevers te zeggen ni<Tt door de knieën te gaan. Zo luidt het commentaar van minister Albe da van Sociale Zaken op een artikel in „Actie”. Volgens minister Albeda is het enige wat tot dit artikel geleid zou kunnen hebben een discussie geweest, die hij over de APO’s-problematiek heeft gehad. Daarbij had de minister het gevoel dat de onderne mers alleen maar negatief reageerden. De minister heeft hen toen gewezen op het gevaar van dat aanvankelijke nee en het later toch door de knieën gaan. Volgens Albeda is het duidelijk dat als het over de kostenbeheersing in de econo mie gaat, de ondernemers vinden dat die kosten niet te hoog mogen oplopen. Ook de regering deelt die mening. Het zou daarom voor de regering erg vervelend zijn als werkgevers al te gemakkelijk zouden toe geven aan de kostenverhogende eisen van vakverenigingen. Vrijwel iedere regering loopt trouwens gevaar op het punt van de kostenbeheersing dichter bij de opvatting van de werkgevers dan bij die van werkne mers te staan, zo is de mening van Albeda. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken deelde nog mee dat er geen sprake is van een geheim stuk, waar over in „Actie” wordt gesproken. zw. bew. zw. bew zw. bew zw. bew. geh. bew zw. bew zw. bew. zw. bew geh. bew. regen h. bew zw. bew. mist zw. bew. onbew. zw.bew. regen mist 1. bew zw. bew. 1. bew. onbew onbew. h. bew regen regen onbew. zw. bew. onbew zw. bew. onbew geh. bew. zw. bew. onbew. onbew geh. bew. geh. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. onbew. zw bew De l actie bij de ker vé daarn werk, ters g nebor te wei ste la- volgei bezetl gearri Meer dan 25.000 mensen zijn geëva cueerd uit Midden-Argentinië en het kust gebied, waar door overstromingen van de Parana en de Uruguay meer dan één mil joen hectare onder water is komen te staan. Het regent er al vijftien dagen onop houdelijk. De meest getroffen provincies zijn Santa Fé, waar het water op 450.000 hectare tot vijf meter hoog staat, en Entre Rios, tussen de Parana en de Uruguay. In heel het land is de schade aanzienlijk. In het centraal-zuidelijk gedeelte van de Sovjet-Unie heeft zich vrijdag een aardbe ving voorgedaan met een kracht van 7 op de schaal van Richter. Dit is door het Amerikaanse geologische instituut be kendgemaakt. Het epicentrum van de schok bevond zich 125 kilometer ten noordoosten van Alma Ata in de republiek Kazakh. Woensdag en vrijdag hadden zich zware aardbevingen voorgedaan op de ko raaleilanden. Daarbij werd geen persoon lijk letsel of materiële schade geleden. De heer G. D. J. Hofhuis heeft de wens te kennen gegeven zijn funktie als hoofddi- r.ecteur van Philips Nederland BV, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, neer te leggen. Met ingang van 1 oktober zal mr. J. J. Tuyt, thans commer cieel directeur van de hoofdindustriegroep Kleine Huishoudelijke Apparaten, worden benoemd tot hoofddirecteur van Philips Nederland. De lancering van twee militaire commu- nicatiekunstmanen van Kaap Canaveral is zaterdag mislukt. De tweede trap van de Titaanraket bleek niet goed te werken, zodat acht minuten na de lancering de raket tot ontploffing werd gebracht. De kunstmanen, van de luchtmacht, moesten zich voegen bij drie eendere die al in een baan om de aarde draaien. Weer in binnen- en buitenland a a> dj; .ES Si? CO c« Zaterdagavond is bekend geworden dat ook de werf Van der Giessen de Noord volgende week zal deelnemen aan het ge sprek tussen de industriebonden NW en NKV met enkele bedrijven waarvoor de regering steun- en saneringsplannen heeft aangekondigd. Het gesprek wordt gevoerd op uitnodiging van de bonden en zal gaan over de werkgelegenheid. Uitgenodigd wa ren: de werven RSV, IHC en Van der Giessen de Noord, alsmede het VMF-con- cern. Het woningtekort waarvan veel Egypte- naren de dupe zijn, lijkt zich te hebben uitgebreid tot hun laatste rustplaats. Vol gens het dagblad Al Akhbar in Cairo heeft het grootste Mohammedaanse kerkhof in Alexandrië zelfs een bordje aan het hek gehangen met de tekst: „Geen plaats meer voor graven”. Al Akhbar signaleert een ware zwarte handel rond kerkhoven, waarbij een vierkante meter grond 500 Egyptische pond doet. Uit het kiezersonderzoek over de perio- voor het CDA. 33.8 32,5 33,5 1,2 31,3 34,7 31.9 33,8 32,8 1,2 31,6 35,0 18,0 18,2 18,0 0,8 17,2 19,0 5,4 4,6 5,0 0,6 2,5 2,3 0,2 1.4 1,5 0,4 2.4 2,3 0,5 1,1 1,1 0,3 1,3 1,5 0,3 0,9 0,9 0,4 0,1 0,1 0,1 van oude machtsstructuren” gen tot en met 20 maart 1978 komt Rooie Haan/NIPO tot de volgende prognose voor de Statenverkiezingen. Aangezien de opkomst niet te voorspellen valt zijn twee varianten gehanteerd, te weten: bij een lage opkomst (66 percent) en bij een hoge opkomst (76 percent). Respectievelijk Tweede Kamer ’77, la ge opkomst (66 percent), hoge opkomst (76 percent), marge, minimum, maximum. „Kabinet-Van Agt voor behoud d ES

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2