Geen nieuwe concessies Oswald zou Israel wil opnieuw contact met Egypte Felle aanval VS Problemen niet opgelost Onderscheidingen Weer harde actie Beroemd zanger in circus tegen vliegveld bij Tokio na ramp op Tenerife agent CIA zijn geweest op Rhodesisch akkoord Opvallende verschijning Einde ontvoering industriebaron na schietpartij Ja 1 N ««Hl EVEN OUD 10.000 DAGEN ALTERNATIEF BENIEUWD I In VS bijna 7000 doden door griep 3 DINSDAG 28 MAART BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 2 door Nico Scheepmaker Oude kranten ■ond 1 lukt iktie kers eluk PARIJS. Belgische mes linie I 211 Intentieverklaring land hok (Van onze redacteur in Frankrijk Rudolph Bakker) ouw 4 JM De Frans- industriebaron Edouard-Jean Empain is zondagavond door zijn kid nappers na 63 dagen gevan genschap in vrijheid gesteld. I trijfël MAANDEN VRIJ „Ja, jongen, ja”. 4 „Weet je wat ik daarmee bedoel?”. „Nee?”. f Mijnstaking in VS ten einde K SU 4.- 'HIT De bezetters hadden zich bij een eerdere actie van de politie teruggetrokken in een bij de luchthaven staande betonnen bun ker van drie verdiepingen. De politie legde daarna een reusachtig net over het bouw werk, waardoor de ruim honderd bezet ters geen gelegenheid meer hadden benzi nebommen en ijzeren staven naar buiten te werpen. Via een tegen het dak geplaat ste ladder drongen de politiemannen ver volgens de bunker binnen en dreven de bezetters naar buiten, waar zij werden gearresteerd. Tim Krabbé heeft in „De stad in het midden” vijf verhalen gebundeld' die nog niet eerder gepubliceerd werden. Daar houd ik van. Meestal zijn verhalenbundels samengesteld uit verhalen die al eerder in tijdschriften zijn verschenen, zodat je, al lezend, toch het gevoel krijgt dat je bezig bent oude kleren af te dragen. Er staan prachtige verhalen in, zoals „De paarden- tekenaar”, „De echte Harley-rijder huilt wel eens” en „De postzegelmoordenaar”» heel concies geschreven, zonder dat ik precies weet wat „concies” is (ik sta nu op, pak Van Dale, „concies” betekent „bon dig”, kort en scherp geformuleerd”, dat is precies wat ik bedoel). Maar goed, ik ben geen literair criticus, ik spreek dus zonder gezag, maar ik heb wel zeven jaar op de 5-jarige Reken -hbs gezeten, dus u begrijpt ongetwijfeld waar om ik geïntrigeerd werd door een passage in „De postzegelmoordenaar”, waarin de hoofdpersoon, Louis Hanraads, zijn vader opzoekt met de mededeling dat hij van daag volwassen is geworden. „Ik ben vandaag even oud als jij was op de dag dat je me verwekte. Op de dag af”. Ik heb eens zo’n zelfde blikseminslag van helder inzicht gehad toen ik, staande in een stadsbus, opeens bedacht dat ik even oud was als mijn vader in de honger winter was, met vier kinderen, onderdui kers en een bijbaantje in het verzet. Hoe heeft hij dat in godsnaam kunnen redden, vroeg ik mij af, mijzelf even terugprojecte rend in zijn plaats, in het Amsterdam van 1944. Maar goed, dit terzijde, het gaat om enig rekenwerk dat „Louis Hanraads” in het verhaal „De postzegelmoordenaar” verricht op het punt van leeftijden: 5. Wie op 28 november 1894 is geboren, is vandaag, op 28 maart 1978, 1000 maan den oud. 6. Wie op 31 oktober 1967 is geboren, is of wordt vandaag, op 28 maart 1978, precies 100:000 uur oud. 7. Kinderen die op 3 mei 1976 zijn gebo ren, zijn of worden vandaag, op 28 maart 1978, precies 1 miljoen minuten oud. 4. Wie op 28 november 1969 is geboren, is vandaag, op 28 maart 1978, 100 maan den oud. 2. Wie op 21 februari 1950 is geboren, is vandaag, op 28 maart 1978, precies 10.000 dagen oud. 3. Wie op 28 januari 1959 is geboren, is vandaag, op 28 maart 1978, 1000 weken oud. „Duizend weken: dan ben je 19 jaar. Miljardste hartslag: dan ben je 25 jaar. Tienduizend dagen: dan ben je 27 jaar”. 1. Kinderen die op 3 juli 1975 werden geboren, zijn vandaag, op 28 maart 1978, precies 1000 dagen oud. dis in g met ij king jaar. elheid ureau jsteld. striële g met /erge- irmet lingse ijdag- »1, dat ■g was estan- letreft ir/ver- instad an de amen- üsatie m ge nt een □p dit 'ijl er schre- lekge- onwel n een or de i kre- uider- mmu- eralis an de jrken, rig de it. De resten in een en de gok van de politiecommissa ris geweest die tot de bevrijding van de 40-jarige industriemagnaat hadden gevoerd. De laatste fase van het drama was afgelopen vrijdag begonnen. De familie Empain en vertegen woordigers van de bende waren tot overeenstemming gekomen over de overhandiging van een deel van de afkoopsom, die zou plaatsvin den op de Autoroute du Sud, bij het plaatsje Hay-les-Roses, nog on der de rook van Parijs. De man met het geld (in feite oude kranten) had zich te vervoegen bij een tele fooncel, waar enkele gangsters met gen in bezet gebied op te schorten zolang vredesonderhandelingen gaande zijn, een formule die tot nu toe hardnekkig van de hand werd gewezen. Het gaat Israel om twee zaken: Egypte trachten te bewegen een akkoord te sluiten en de Palestijnse kwestie even te vergeten; en in het waarschijnlijke geval dat die opzet mislukt: de Amerikaanse publieke opinie sussen, na de schade die Israel de afgelopen maanden heeft opgelopen als gevolg van de nederzettingenpolitiek en de weigering van Begin bezet gebied op de westelijke Jordaanoever op te geven. De commissaris kwam tot deze overtuiging, nadat hij zondag avond om ongeveer zeven uur in de avond zijn hoogste kaart op tafel legde. Hij dreigde Caillol ermee dat het heel slecht met hem zou aflopen als hij er niet voor zorgde dat de baron onmiddellijk vrij kwam. Caillol aarzelde even, vroeg de commissaris toen zich om te draaien, waarna hij een nummer draaide. Nadat de andere zijde zich had gemeld, beval Caillol dat de Miss Kelly kreeg in het ministerie van Verkeer in Washington de in 1975 ingestel de en nog niet eerder verleende hoogste ministeriële „award for heroism” (belo ning voor heldhaftigheid), uit handen van Brock Adams. Dit heeft het nationaal centrum van be smettelijke ziektes in Atlanta in Georgia bekendgemaakt. Vooral de virussen „Texas-A” en „Victo- ria-A” hebben veel mensenlevens geëist. In 35 Amerikaanse staten is ook de „Russi sche griep” opgedoken. ATLANTA (AFP). In de Verenigde Stanten zijn als gevolg van de griep de afgelopen winter 6700 mensen overleden. baron op vrije voeten moest wor den gesteld, om dat „het spel verloren was en het geld er toch nooit meer zou ko men”. De andere kant gaf voor de politie geen duidelijk verstaanbaar antwoord. Het wachten begon. Om tien uur kwam het bericht: baron Empain was in een straatje in de wijk Ivry uit een auto gezet. De mannen had den hem nog wat kleingeld meege geven om thuis te komen. Empain had de metro genomen en was bij de Opéra uitgestapt om zijn vrouw te bellen. Na thuiskomst was het allereerst heel lang slapen, zelfs de ijlings toegesnelde commissaris Ottavioli vertrok weer snel: de ba ron was totaal uitgeput. Ik ben benieuwd in hoeveel huisgezin nen er vanavond, onverwacht en plotse ling, iets te vieren valt...! n der r-con- WASHINGTONG (UPI). Dorothy Kelly, een Amerikaanse stewardess van PanAm waarvan een toestel botste met een KLM-toestel op de Canarische Eilan den, ten koste van 573 mensenlevens, is gisteren onderscheiden voor helfhaftig optreden. NEW YORK (AFP). „Lee Harvey Oswald heeft gewerkt als agent voor de Amerikaanse inlichtingendienst CIA”. Dit heeft een voormalig lid van de CIA afgelopen woensdag achter gesloten deuren verklaard voor de commissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden die een onderzoek doet naar de moord op president John F. Kennedy. Het gezaghebbende Ameri kaanse dagblad „The New York Ti mes” meldt dit vandaag. Van 1957 tot 1958 heeft Lee Oswald volgens de ex-CIA-agent James Wilcott in Japan gewerkt voor de CIA op de luchtmachtbasis Atasugi. Hij zou als spion moeten opereren in de Sovjet unie. De onderzoekscommissie van het Huis van Afgevqardigden zal een on derzoek doen naar de echtheid van het verhaal van Wilcott. jypte- ïbben Vol heeft iof in t hek meer •t een loven, d 500 i plan tie uit gege- enen. van tl. De Street jeids- 7 mil- geko- WASHINGTON (Reuter). Vanuit het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken, is de interne regeling van het Rhodesische conflict tussen premier lan Smith en gematigde zwarte leiders, van daag, ernstig onvolmaakt en onwettig” genoemd. Woordvoerder John Trattner leverde de tot nu toe felste kritiek van Amerikaanse zijde op de regeling, toen hij zei dat de regering van Smith die in 1965 eenzijdig brak met Groot-Brittannië onwettig was en bijgevolg elke regeling die zij aanging. „Wij zijn van mening, dat de zogeheten interne regeling in Rhodesië ernstige on volkomenheden heeft. Wat ons voor ogen staat is een rechtvaardige en duurzame regeling, regeling, aldus Trattner. ;eëva- kust- an de o mil- en te onop- incies 50.000 Entre ay. In jk. NARITA (Reuter). Meer dan duizend man oproerpolitie heeft gisteren een ein de gemaakt aan de bezetting van het nieuwe internationale vliegveld bij Tokio door demonstranten. Om dezelfde reden heeft Israel een ont werp voor een Egyptisch-Israelische inten tieverklaring gepubliceerd, die Carter als onvoldoende van de hand heeft gewezen, omdat er wel over „terugtrekking” wordt gesproken, maar niet over de vraag of daar ook de Westoever onder valt. Ook wordt het probleem van de „Palestijnse Arabieren” genoemd die, „bij het bepalen van hun toekomst”, deel mogen nemen aan onderhandelingen tussen Israel en Egypte, Syrië en Jordanië, maar er wordt in het midden gelaten of dat beslissings recht verder gaat dan Begins autono- mieplan, dat door Carter eveneens als on voldoende van de hand is gewezen. Intussen ziet het er niet naar uit dat de ontruiming van Zuid-Libanon op heel kor te termijn voltooid zal worden, nu de VN- troepen op ernstige moeilijkheden stuiten en door de Palestijnen zijn beschoten toen zij probeerden hun posities aan de rivier de Litani in te nemen. Gisteren probeerde een Zweedse kolon- ne in het zuidoosten van Libanon, nabij een christelijke enclave, de Hardalibrug te bereiken, maar ze keerde hals over kop terug toen de Palestijnen hen vanuit het strategisch gelegen fort Beaufort aan de andere kant van de Litani onder vuur namen. Minister van Defensie Weizman heeft gewaarschuwd, dat Israel nog een dag zal wachten. Als de Palestijnen doorgaan met schieten, zal Israel het vuur beantwoor den. Israel zal ook geen begin maken met de ontruiming van Zuid-Libanon voordat de VN-strijdkrachten de zaak onder con trole hebben. kappen over het gezicht zich bij hem in zijn Renault voegden en opdracht gaven door te rijden tot aan een stalen deur in een hoge betonnen anti-geluidsmuur. Bij de deur aangekomen, kwa men nog meer mannen met kappen te voorschijn, die het geld van de mannen in de Renault zouden overnemen. Op dat moment spron gen scherpschutters van de politie uit een onschuldig uitziende vrachtwagen, die de Renault van het begin af aan had gevolgd. Een schietpartij volgde. Terwijl het me rendeel van de gangsters zich in veiligheid wist te brengen, werden twee van hen, die in de Renault meereden, getroffen. De een, Da niel Duchateau, dodelijk; de ander EMPAIN NA TWEE De eerder door demonstranten bezette splinternieuwe verkeerstoren is door hen waar beschadigd. De regering zal woens dag beslissen of de opening van de lucht haven, die meer dan vijf miljard gulden heeft gekost, donderdag nog wel zal kun nen doorgaan. In luchtvaartkringen vreest men dat de openstelling ongeveer een maand vertraagd is als gevolg van de vernielingen. Er zijn, met andere woorden, meer ma nieren om je verjaardag te vieren dan door domweg elk jaar de dag te gedenken waar op je geboren werd, en er zijn meer moge lijkheden om jubilea uit te rekenen dan de jaartelling alleen. Met de bescheiden mid delen die mij ten dienste staan (vel papier, ballpoint, hersens die meer op taalkundige dan op rekenkundige fratsen zijn afge steld) heb ik voor vandaag, 28 maart 1978, een paar alternatieve verjaardagen en jubilea uitgerekend. Ik sta niet in voor de absolute juistheid van mijn bevindin gen, maar de eenvoudigste hobbel, het schrikkeljaar, heb ik wel degelijk in mijn becijferingen betrokken. Welnu: enste ofddi- egens itigde van 1 nmer- groep orden hilips an de irdbe- i 7 op ir het t be- in de r ten ibliek n zich de ko- 'soon- en. (Van onze redacteur in Amerika Henk Kolb) WASHINGTON. De stakende Amerikaanse mijnwerkers zijn gistermorgen weer aan het werk gegaan: 110 dagen nadat zij het werk neeriegden stemden zij vóór hervatting van de werkzaamheden 57 procent voor en 43 procent tegen. (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM. Israel wil het directe contact met Egypte hernieuwen en stelt voor minister van Defensie Weizman naar Cairo te sturen. Premier Begin van Israel zal president Sadat deze week een brief sturen in antwoord op een eerdere brief van Sadat aan Begin waarin de Israëlische pre mier voorstelt om de directe onderhande lingen te heryatten en waarin Begin Sadat uitnodigt om een Egyptisch vredesplan te formuleren, in antwoord op het gestrande plan van Begin. Er zijn vooralsnog geen aanwijzingen dat Israel bereid is nieuwe concessies te doen ten aanzien van de geschilpunten over de toekomst van de westelijke Jordaanoever. De Israëlische regering heeft gisteren een demonstratie van eensgezindheid ge geven als reactie op premier Begins mis lukte bezoek aan Amerika en de suggesties van Washington, dat Begin beter voor een ander plaats kan maken. Als antwoord schaarde de regering zich ondanks de in terne meningsverschillen eensgezind rond Begins vredesplan, dat nu „een redelijke basis voor onderhandelingen” wordt ge noemd. Eenzelfde term die ook Carter eerder heeft gebruikt. De regering-Begin heeft de toon wat gematigd, maar niet de substantie. Het is nu erg waarschijnlijk dat de regering zal besluiten de uitbreiding van nederzettin- »n dat \Joord iet ge- ZV en or de heeft voerd gaan [d wa- w Van de geëiste afkoopsom, ruim 19 miljoen gulden, viel geen cent in handen van de bende, waarvan de leider door de politie kon worden gearresteerd. In Franse poli tiekringen slaat men zich op de borst, omdat op de eis tot betaling •e befaamde zanger Stevie Wonder ^met zijn dochter te gast in het beroem de cirus Bamum and Baily. Zanger en dochter Ayesha hadden grote pret met twee van de clowns van het circu^^ Deze smalle marge geeft aan dat de problemen in het Amerikaanse mijnbe drijf bij lange na niet zijn opgelost. De stemming is de vertaling van uitputting na de langste kolenstaking in de Amerikaan se historie, 108 dagen, die zowel de mijn- werkersvakbond UMW als de eigenaren van de mijnen waarin de 160.000 stakers werken, heeft versplinterd. De werkloosheid die de regering bij een voortduren van de staking voorspelde, is uitgebleven, de Taft-Hartleywet die presi dent Carter gebruikte om de mijnwerkers tot werkhervatting te dwingen, is een nut teloos werktuig gebleken. De Amerikaanse kolenlindustrie zal vol gens het oordeel van deskundigen ook in de toekomst worden geplaagd door doort- durende doorgaans lokale stakingen. Dit betekent niet alleen een steeds verdere afbrokkeling van de invloed van de vak bond (die omstreeks de helft van de Ame rikaanse mijnwerkers heeft „georgani seerd”), maar bedreigt tevens Carters energie-plannen, die tegen 1985 vrijwel een verdubbeling van de kolenproduktie voorzien. Carter wil dat dan jaarlijks 1,2 miljard ton kolen wordt gedolven, maar zelfs voor een produktie van 1 miljard zouden 254 nieuwe mijnen moeten worden geopend, met 157.000 nieuwe arbeidsplaatsen en een investering van bijna 16 miljoen dollar. Minister voor Energie James Schlesinger, heeft dan ook niet zonder reden toegege ven, dat de grotere industriële bedrijven niet op kolen als voornaamste energiebron zullen willen overschakelen, wanneer de kolenindustrie niet tot een stabielere pro duktie in staat blijkt. De hervatting van de kolenproduktie is overigens niet zonder haperen verlopen. Postende stakers uit de constructiesector hebben enkele tienduizenden kolendelvers ervan weerhouden aan het werk te gaan, uit solidariteit met hun actie. raakte lichtgewond. Het was Alain Caillol, die sinds zijn arrestatie on ophoudelijk is verhoord, en waar van commissaris Ottavioli nu ove rtuigd is dat hij een van de leiders van de bende is. van de afkoopsom nimmer serieus is ingegaan. Om half elf zondagavond ver scheen baron Empain - door niemand opgemerkt - op de trap pen van het ondergrondse sta tion Opéra, knipperde hij tegen de honderden lichtjes op deze drukke paasavond en richtte hij zijn onze kere schreden naar de drugstore aan de overkant van de straat, om er zijn vrouw te bellen. Een nacht merrie van twee maanden en drie dagen was ten einde. Commissaris Ottavioli in zijn hoofdkwartier, en mevrouw Syl- vanna Empain in haar flat aan de Avenue Foch, hadden enige uren in spanning op de verschijning van de baron gewacht. Het was de bluf Robin Rawsthome, studente aan het Chatham-college in het Amerikaanse Pittsburgh, ondervindt wat extra attentie als zij gekleed gaat voor haar bijbaan als zangeres en pianiste in een club in de stad. Óp de foto naast collega-studente Elizabeth Zweifler, Robin in haar aandacht trekkende uitmonstering.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3