in Amsterdam Slecht weer oorzaak van minder paastoerisme Goud, diamanten en mink Twee vermisten Ook kraamverlof voor Zweedse mannen nrnnmn nnnmn Weer giraf overleden Veel berovingen en diefstallen na storm op Noorzee Twee continenten in zeven dagen Dode bij veldslag in bar De SGP staat op de bres voor het behoud van I levenskrachtige I provincies. -(CASTELL), PLAGE Mogelijk nog deze zomer verkiezingen in Namibië Damiate Pers 13 Het verbond van de haat RSV krijgt order van 15 miljoen van Van Gelder PPR NOORD-HOLLAND Oude boeken gooi je niet zomaar weg. IJmuider Courant Veel buitenlanders vroeg naar huis In juli of augustus Toenemende belangstelling BINNEN- EN BUITENLAND 4 DINSDAG 2 8 MAART 19 7 8 DIN (Van onze redacteur in Amerika Henk Kolb) (Van onze redactie binnenland) Venezuela Liberia Brazilië De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Stem S.G.P. (ADVERTENTIE) ook als de zon niet schijnt! Strandpaviljoen 2a, Zandvoort. WASHINGTON. De Amerikaanse president Carter gaat in zeven dagen 23.360 kilometer afleggen tijdens zijn derde buitenlandse reis naar Latijns- Amerika en Afrika. Laat Uw stem doorklinken voor het behoud van het Christelijk volkskarakter in Uw provincie. Leef daadwerkelijk mee: Het boek van de tv-serie Paperback, 664 blz. f 24,50 Zuid-Hollandsche Uitgevers Maatschappij Bij elke boekhandel IJM tegen werki arbeic aansl; onver merei perce IJM van e< zijnd op gr het bi Nigeria Taylor Caldwell Staatkundig -Gereformeerde Partij HH ALS U de Markerwaard liever ingepolderd ziet. U vindt dat het leefklimaat in de IJmond achteruit moet door de aanleg van de Voorhaven. Schiphol wat u betreft best uitgebreid mag worden. U een kerncentrale in de polder niet zo’n probleem vindt. De stadsvernieuwing u te snel gaat. DAN kunt u beter een andere partij stemmen. MAAR als u daar anders over denkt, dan is de PPR in Noord-Holland mogelijk een goede partij voor u. LIJST 5 DEN HAAG. Onplezierig weer alsmede een vroeg tijdstip - de vroegste in elf jaar - hebben tot een bijzonder kalm paasweekeinde geleid. Nog niet in bloei staande bollen zijn er mede oorzaak van geweest dat de toeristenstroom dit keer ongeveer een kwart kleiner was dan vorig jaar: rond 700.000 buitenlandse bezoekers, tegen bijna een miljoen in 1977. Velen waren zaterdag alweer naar hun land van herkomst teruggekeerd. (ADVERTENTIE) een delicate reis i De betrekkingen met Brazilië, waar Carter Brazilia en Rio de Restaurant, bar, lounge tel. 02507-5297/7437. (ADVERTEN '1 IE) het recht op kraamverlof gebruik maken. (ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIE) 0,70 145,- Carter begint aan Olie staat in Venezuela boven aan de agenda. Het land vormt een goed beginpunt, omdat het wordt erkend als een van de laatste democratieën in Latijns-Amerika en omdat het na Saoedi- Arabië en Nigeria de grootste olieleverancier van de VS is. Carter wenst dat Venezuela binnen de organisatie van olielanden, OPEC, prijsverhogingen probeert tegen te houden, Venezuela wil gaarne nog meer olie op lange termijn in de VS afzetten. JOHANNESBURG. Diplomatieke kringen in Zuid-Afrika verwachten dat de regering-Vorster al de komende week zal bekendmaken, dat waarschijnlijk in juli of augustus van dit jaar algemene verkiezingen in Namibië zullen worden gehouden. Dit zou kunnen betekenen dat Zuid-Afrika precies zoals met de interne oplossing in Rhodesië de zaak in handen legt van de Namibische politieke leiders. Namibië zou dan voor het einde van dit jaar zijn eerste vrij gekozen en onafhankelijke regering kunnen hebben. In Zuidafrikaanse regeringskringen is men van mening dat dit land inzake Namibië genoeg concessies heeft gedaan. Het lijkt erop alsof de minister van Buitenlandse Zaken, Pik Botha, geen nut meer ziet in het voortzetten van de geheime onderhandelingen met de westelijke leden van de Veiligheidsraad (West-Duitsland, Engeland, Verenigde Staten, Frankrijk en Canada). Elke concessie van Zuidafrikaanse kant in de afgelopen twaalf maanden, aldus een zegsman van het ministerie, werd door de onafhankelijkheidsbeweging Swapo beant woord met nieuwe eisen of zelfs met het blokkeren van elke vooruitgang. Minister Botha zal dan ook waarschijnlijk in de nieuwe parlementszitting het advies geven om vrije verkiezingen in juli of augustus uit te schrijven. Dit is de laatste termijn om nog te bereiken dat een nieuwe grondwet voor Namibië op 31 december van dit jaar in werking kan treden. Deze beslissing betekent een tegenslag voor de politiek van de westelijke mogendheden. (Van onze redactie binnenland) GEERTRUIDENBERG. Bij een enor me vechtpartij in de bar „De Stadskelder" in Geertruidenberg is op de avond van eerste paasdag de 17-jarige Piet van Win gerden uit Dordrecht met een mes zoda nig gewond, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis bleek te zijn overleden. Door de rijkspolitie werden in de loop van tweede paasdag zeven personen aan gehouden. Daarbij was een 22-jarige gla zenwasser uit Gouda, die heeft bekend de dodelijke steken te hebben toegebracht. De dolk heeft de politie later in een rivier tje in Geertruidenberg teruggevonden. De vechtpartij is ontstaan nadat een meisje weigerde met een van de jongens te dansen. Laatste stopplaats is Liberia, de natie, gesticht door bevrijde Amerikaanse slaven, die met de VS altijd zeer nauwe banden heeft onderhouden. Liberia was Afrika’s eerste onafhankelijke republiek. Carters bezoek draagt voornamelijk een symbolisch karakter. Tussen beide landen zijn geen problemen van betekenis te bespreken. Tot dusver maakte slechts een vrij be perkt aantal mannen van de geboden mo gelijkheid gebruik, maar geleidelijk aan zijn er toch steeds meer die kraamverlof opnemen. De stichting voert een campag ne om het gebruik van het nieuwe recht te stimuleren. In de metrostations van de Stockholmse hoofdstad hangen affiches waarop drie jonge mannen staan afge- beeld die in een park een praatje staan te maken met naast hen drie kinderwagens. Het onderschrift luidt: „Papa’s met vader- schapsvakantie”. Niet alle werkgevers zijn even enthousi ast over de regeling. In de privé-sector krijgen de mannelijke werknemers wel eens te horen, dat zij niet moeten verwach ten veel promotie te maken indien zij van Alleen enkele overdekte trekpleisters (Dolfinarium in Harderwijk, Evoluon in Eindhoven en Lips Autotron in Drunën) trokken meer bezoekers dan vorig jaar. Alle andere moesten het met ongeveer de helft minder bezoekers doen. Keukenhof trok 30.000 bezoekers, tegen 97.000 in 1977; de acht grootste bestemmingen in het land haalden nog geen 159.000 toeristen; 123.000 Anderzijds maakt de Zweedse vrouw veel vorderingen in beroepen die voorheen voornamelijk het terrein waren van de mannen. In de industrie, de geestelijkheid en de politiek worden steeds meer vrou wen aangesteld. Ook in het leger en de vakbondsleiding breekt de vrouw door. Zondagmorgen meldde de 490 brt. me tende kustvaarder „Elbe” ut Hamburg, dat het vier mijl ten noorden van lichtschip Texel in moeilijkheden verkeerde. Een he likopter van vliegkamp De Kooy bij Den Helder kon vier van de zeven opvarenden aan land brengen. De „Unter Weser 36”, een Westduits bevoorradingsschip bracht twee opvarenden in veiligheid. Stuurman Hans Döring sloeg overboord en hij wordt vermist. Naderhand zijn de zoekakties naar de twee vermisten gestaakt. De pr door d< ervaren „Kierde een mis gekrege bedrijf rekenin lijk leec voorger zou ziel schapp< voorbet genheid ovens niets ve 'morele de vest mondge Weini uitspra. jaarlijk miljoen wordt i zijn zo i dermat zulk ee daarop seerd,” Boekhandel J. de Slegte B.V., Nieuwendijk 200, Amsterdam, Tel.: 020-23 25 40 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Aldu; van de mingsr satiepl: menen gelenpt ever gi hoort p Met raadsfr de dire dering Zonder persont tie reet situatie het pro op vijf i ring te ter verk voering ting wo de expl 1977. Kriti vergad drukt, Hoogo’ brievei de kon vijfplo van m tootje in de werkt onder gehouc blijken zijn va te mee De N’ de wijz< de prol directie genwoo zijn ing de reor dat de heid is (Van onze redactie buitenland) BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 'Noord Holland v K. Brouwer STOCKHOLM (Reuter). In Zweden geldt niet alleen een kraamverlof voor jonge moeders, maar ook voor jonge vaders. Een van beiden kan negen maanden verlof opnemen. Ook kunnen de ouders de negen maanden onderling verdelen. Het bestuur van de stichting Maatschappelijke Zekerheid tracht de jonge vaders ertoe te bewegen om van dat nieuwe recht gebruik te maken en thuis te blijven om een actieve bijdrage te leveren aan de verzorging van de zuigeling. Tijdens de kraamvakantie wordt aan de thuis blijvende moeder of vader 90 procent van het normale salaris uitbetaald. Venezuela, Brazilië, Nigeria en Liberia staan in deze volgorde op het programma voor een omvangrijke uitstap die ten doel heeft de betrekkingen met de Latijnsamerikaanse landen te ontdoen van de grieven die omvangrijke Amerikaanse uitbuiting heeft nagelaten, terwijl Carter in Afrika omstandig getuigenis wil gaan afleggen omtrent de weerzin van de VS tegen blanke minderheidsregeringen. In eerste aanleg is die weerzin gericht tegen Rhodesië en Namibië, maar ook tegen de Zuidafrikaanse rassenpolitiek en bedoelt de strijd van zwart tegen blank. Hoezeer het voor Carter ook een opluchting moet zijn om bij het opstijgen van „Air Force l” althans voor een week zulke proble men als de betrekkingen met de Sovjet-Unie, de stagnerende Salt- besprekingen, het Midden-Oosten en de situatie in de Hoorn van Afrika ietwat terzijde te schuiven, zijn reis betekent een delicate diplomatieke onderneming, waarvan de resultaten allerminst vast staan. Janeiro aandoet, zijn nooit slechter geweest dan op het ogenblik. Carters thema, dat een grotere mate van volwassenheid in de betrekkingen met Zuidamerikaanse landen tevens betekent, dat zij niet meer op voorkeursbehandelingen mogen rekenen maar op een afweging van hun belangen aan de hand van regionale en globale structuur, gaat voor Brazilië nauwelijks meer op: het land heeft zich tengevolge van Carters nadrukkelijke beschuldigingen over schending van de mensenrechten en Amerikaans verzet tegen een Braziliaans-Duits kernprogramma ter waarde van vier miljard dollar, nadrukkelijk van de VS verwijderd. De t dagdie het ex; maar e nemer: offer e van hu dan dê dienst, onder houdei opkijk jarige jaar bi Dooi ling, zi naar d de arb stap v, een m niet z< raden met m doen e klusje Het behoeft nauwelijks betoog waarom Carter naar Afrika gaat: hij komt aantonen dat het Amerika ernst is met een nieuwe politiek tegenover een continent dat jarenlang in de Amerikaanse overwegingen werd verwaarloosd en niet in het minst dankzij de voor een land als de VS altijd gerieflijke aanwezigheid van blanken in overwegende machtsposities. Dat tij is gekeerd blank Afrika staat met de rug tegen de muur. Nigeria wil van Carter duidelijk horen welke maatregelen de VS denken te nemen tegèn het voortbestaan van onaanvaardbare regimes in Rhodesië en Zuid-Afrika. In Lagos houdt Carter een belangrijke redevoering. Dat verhoogt de status van Nigeria, een natie die voor de VS als Afrika’s rijkste en dichtst bevolkte land, olieprodu- cent, lid van de VN-veiligheidsraad en als bemiddelaar in Afrika, een onmisbare schakel vormt in de reeks van steunpunten die de VS voorzichtig trachten op te bouwen De Zweedse vrouwen vertegenwoordi gen momenteel 40 procent van de beroeps bevolking. Tweederde van de vrouwen van de zogenaamde produktieve leeftijds groep heeft tenninste een parttime-betrek- king. Zij worden daarin gestimuleerd door de voortdurende uitbreiding van de open bare kindercrèches sedert het begin van de zeventiger jaren. Een niet zo deed Duitse vierpk werkk schaff ploege TEL AVIV (AFP/UPI). Nadat Victor, een giraf Uit de Londense dierentuin een paar maanden geleden met zijn leven moest betalen voor wat erotisch vertier; hij ging daarbij door de knieën en kwam niet meer overein- d, is in Tel Aviv een giraf opnieuw aan zijn lust bezweken. Bij zijn pogen de vorige week in de dierentuin van Israel, wat groene blaadjes te verorberen leunde de giraf, Sjlomo (Schlemiel) wat te zwaar op een hek. Dat hek bezweek, Sjlomo ging door de knieën en kwam niet meer overeind. Er werd voor het dier een „broek" gemaakt om het overeind te helpen, maar in de anderhalve ton was geen beweging te krijgen. Vandaag overleed Sjlomo. AMSTERDAM (ANP). Tijdens het paasweekeinde is in de Amsterdamse binnenstad volgens de politie op grote schaal geroofd en gestolen. Poli tieambtenaren noteerden 117 diefstal len uit auto’s, 52 gevallen van zakken rollerij en 16 straatberovingen. Een arrestant kwam op de ochtend van tweede paasdag om het leven, toen hij tijdens een verhoor plotseling van de tweede verdieping van het politiebu reau Warmoesstraat naar beneden sprong. De arrestant, een 26-jarige man uit de hoofdstad, was zondag op heter daad betrapt bij een diefstal uit een auto. De man was volgens de politie een druggebruiker. De grootste buit bij een'inbraak no teerde de Amsterdamse politie in de woning aan de Vossiusstraat van de veilingmeester van het veilinggebouw „De Zwaan” aan de Keizersgracht. De veilingmeester mist tussen de drie en vijf ton aan antiek en schilderijen. De dieven zijn spoorloos. Ruim een ton was tenslotte de buit van twee nog onbekende mannen bij juwelier Simons aan de Kalverstraat De rovers gingen er op klaarlichte dag vandoor met twee tableaus edelstenen. (Van onze redactie binnenland) DEN HELDER. Twee mannen wor den na de storm van zaterdag op zondag op de Noordzee vermist. Het zijn de 27- jarige stuurman Hans Döring uit Ham burg van de Westduitse kustvaarder „El be” en de 57-jarige Zwitser A. Th. Ver- pioeg Chassé uit het Zwitserse Sandbank- li; opvarende van een in Enkhuizen ge huurd jachtje „Molly”. Dit jachtje, gehuurd door drie Zwitsers, vertrok zaterdagavond uit Enkhuizen naar Edingburgh. ’s Nachts om 3 uur kwam het drie mijl ten noorden van Vlie land door de storm in moeilijkheden. De heer Verploeg Chassé sloeg overboord en hij wordt vermist. De reddingboot „Prins Hendrik” uit Terschelling nam het jachtje op sleeptouw en ze zette de twee overle venden in West-Terschelling aan land. minder dan een jaar geleden. Met 31.000 bezoekers trok Madurodam de meeste aandacht. Betrekkelijk ongevoelig voor de weers omstandigheden bleek ook Amsterdam te zijn. Weliswaar kwam ook daar ongeveer een kwart minder toeristen aan, maar de meesten bleven er het paasweekeinde wel uit. Het VW van de hoofdstad hoefde geen omvangrijk beroep op particulieren te doen om buitenlanders onderdak te brengen en kon ermee volstaan, voor de categorie pensions en goedkopere hotels, de bezoekers naar de kop van Noord- Holland te verwijzen. De grootste stroom van toeristen kwam vrijdag. Dat veroorzaakte filevorming op de bekende knelpunten, maar de politie had er geen handevol werk aan. „Dit paas- begin is een van de rustigste in jaren”, aldus de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen. Volgens het Nationaal Bureau voor Toe risme werden de belangrijkste trekpleis ters dit jaar (en in vergelijking daarmee in 1977) door de volgende aantallen toeristen bezocht: Madurodam 31.000 (1977, 55.000); Keukenhof 30.000 (97.100); Dolfinarium 20.000 (18.000); Rijksmuseum Amsterdam 20.000 (28.400); Lips Autotron 17.500 (15.000); Rondvaart Bergmann Amster dam 15.000 (20.500); De Beekse Bergen 13.200 (20.500); De Efteling 12.000 (27.500). Het NBT heeft de veronderstelling uitge sproken dat de vroegtijdige terugkeer van vele buitenlandse toeristen zou kunnen leiden tot een hernieuwd en dan langer durend bezoek in de komende zomer maanden, als dan tevens het weer beter beantwoordt aan de verwachtingen. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - 14,35 :f 41,30 f 55,- 162,50 215,- losse nummers f buitenland per kwartaal ROTTERDAM (ANP). Thomassen Holland BV in De Steeg, een werkmaat schappij van het Rijn-Schelde-Verolme concern, heeft van Van Gelder Couranten Papierfabriek opdracht ontvangen voor de levering van een gasturbine generator. Met deze opdracht is circa 15 miljoen gemoeid, aldus RSV. De installatie bestaat uit een gasturbine met een vermogen van ongeveer 25.000 kW, een generator en een afgassen-ketel. Ze zal worden gebruikt voor de opwekking van elektriciteit, en stroom voor een nieuwe papiermachine van Van Gelder. Zuid Holland^ U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of’t nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan r atuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog w 'er geld voor dan u denkt. Zo’n kleine 200.000 gulden had een verzamelaar over voor deze Cadillac uit 1931. De auto is bedekt met een 23 karaats goudlaag, de vloer is belegd met mink, en de spaakwielen zijn versierd met diamanten.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4