FNV-LEDEN VAN ONDERNEMINGSRAAD HOOGOVENS: Ier Vakbondsplannen bij Hoogovens stuiten op groeiend verzet •s r Ki 1 ;n nt 4 MAART DINSDAG 2 8 19 7 8 5 IJMOND (Van een onzer verslaggevers) Zwak Beraad hm Laks Verwevenheid (Door Hans Maarse) Buurman Raadselachtig IJMUIDEN. Onder het personeel van Hoogovens groeit het verzet tegen de plannen van de vakbonden. Bij steeds grotere groepen werknemers breekt het besef door wat de consequenties zijn van de arbeidstijdverkorting, die de Industriebonden eisen. De regelrechte aanslag op de koopkracht, die hiervan het gevolg zal zijn, is voor velen onverteerbaar. Vooral nu vakbondsleider Krul heeft laten dóórsche meren dat het loonoffer waarschijnlijk niet beperkt zal blijven tot 1,5 percent, neemt de weerstand tegen dit idee toe. Sr IJMUIDEN. „De voorgestelde maatregelen vertonen de tekenen van een ongeremde aanpak. Dit kan slechts tot gevolg hebben dat men zijn doel voorbij schiet. Stap voor stap zal vanuit een stabieler beeld en op grond van een rustiger bezinning vastgesteld moeten worden wat het beste is wat ons te doen staat”. Karweitjes Aanval ■i Reorganisatieplan vertoont teken van ongeremde aanpak raar opkijken van een referendum Leen van IJmond: veertig jaar in dienst bij Hoogovens 7TI jur ur buit i bij raat. 1 dag men. tend toen van ebu- ?den man eter- een ;een De presentatie van het maatregelenplan /door de directie, hebben de fractieleden ervaren als eenzijdig en ongenuanceerd. „Hierdoor hebben vele personeelsleden een misleidend beeld van de werkelijkheid gekregen,” zo wordt de leiding van het bedrijf verweten. Bovendien zou er geen rekening zijn gehouden met het persoon- lijk leed dat ontstaat bij uitvoering van de voorgenomen reorganisatie. De directie zou zich niet bezorgd maken over de maat schappelijke gevolgen voor de regio, bij voorbeeld ten aanzien van de werkgele genheid. Ook is in de nota waarin Hoog ovens de herstructurering aankondigt, niets vermeld over de sociale, culturele en morele verplichtingen die voortvloeien uit de vestiging van Hoogovens in het IJ- mondgebied. De NW/NKV-leden uiten veel kritiek op de wijze waarop de leiding van het bedrijf de problemen aanpakt. Zij verwijten de directie dat het personeel en ook de verte genwoordigers van het personeel, te laat zijn ingeschakeld bij de ontwikkeling van de reorganisatieplannen. De fractie vindt dat de Ondernemingsraad niet de gelegen heid is geboden zich van het begin af aan Weinig waarde wordt gehecht aan de uitspraak van de bedrijfsleiding dat het jaarlijkse structurele verlies tweehonderd miljoen gulden zal bedragen als niet tijdig wordt ingegrepen. „De veronderstellingen zijn zo willekeurig en de berekeningen zijn dermate eenzijdig verricht, dat dit bedrag zulk een betrekkelijke waarde heeft dat daarop geen beleid mag worden geba seerd,” aldus de fractie. De nota die Hoogovens in september 1977 deed verschijnen over die toestand, wordt omschreven als uitermate zwak „De verklaringen waaraan de slechte be drijfsresultaten werden toegeschreven, blijken vertekend, oneigenlijk of niet ter zake doende. Een onderbouwde financi- eel-economische analyse van de situatie ontbreekt. Het rapport is een verzameling min of meer toevallig gekozen fragmenten van de problematiek”. De fractie is van oordeel dat de directie onbesuisd te werk is gegaan door in sep tember 1977 te reppen over ontslag voor duizend man, terwijl nu bekend is gewor den dat niemand op straat wordt gezet. Die handelwijze wordt onverantwoord geacht. „Ten aanzien van dit punt had een grotere terughoudendheid moeten worden be tracht. Het zou veel onnodige zorgen bij het personeel hebben voorkomen en het bedrijf veel schade wegens verminderde arbeidsmotivatie hebben bespaard”, aldus de kritiek. Ook wordt een kanttekening geplaatst bij de inventarisatie van taken en manja ren, die de chefs in opdracht van de direc tie hebben moeten uitvoeren. De uitkomst ervan mag volgens de fractieleden nooit als basis dienen voor een reorganisatie omdat bij de vaststelling van overbodige functies geen rekening zou zijn gehouden met personeelsverzorging, arbeidstempo, bestuurbaarheid en optimalisatie van de bedrijfsvoering. Doch er zijn meer bezwaren tegen de manier waarop de bedrijfsleiding pro beert de moeilijkheden te lijf te gaan. Het wordt betreurd dat de directie voorbijgaat aan de extra kosten en nadelen die verbon den zijn aan afvloeiingsregelingen, over plaatsingen, de gewijzigde leeftijdsop bouw en het verlies van kennis en ervaring door het vertrek van hooggekwalificeerde krachten. In de adviesaanvraag aan de Ondernemingsraad is geen aandacht ge schonken aan de gevolgen van slechte re laties met vakbeweging, personeelsverte genwoordiging en organen in de regio. Geconstateerd wordt dat de directie van het bedrijf in IJmuiden een beperkte be voegdheid heeft door de verwevenheid van Hoogovens met het Estel-concern. De Raad van Bestuur van Estel wordt mede verantwoordelijk gesteld voor de huidige problemen van de IJmuidense werkmaat schappij. te verdiepen in de crisistoestand, waarin de onderneming verkeert. minder werken per week, die niet werd doorbetaald. „En wat gebeurde er”, zo herinnert Van IJmond zich nog goed, „iedereen meldde zich bij de kernploeg om op die vrije dag allerlei karweitjes op te knappen zoals puinruimen en schoon maakwerk. Als aanvulling op het verlaag de loon”. De ellende van die tijd noodzaakte daar toe. Maar ook vandaag de dag zijn vele werkenden, vooral jongeren, niet in staat een deel van hun salaris in te leveren. Van IJmond wijst op zijn dochter Ineke die door de woningnood gedreven, een duur huis heeft gekocht in Alkmaar. Ineke: „Ik werk vier dagen in de week bij Hoogovens als typiste. Met een collegaatje heb ik 't er wel eens over, hoe we in de toekomst met minder moeten leven. Echt, ik weet ’t niet’ We zitten allebei met hoge lasten vanwege de hypotheek. En de andere meisjes van onze afdeling, ach. die vragen dan waar we over praten. Ze begrijpen er helemaal niets van”. In haar reactie wijdt de fractie ook een hoofdstuk aan de scheefgegroeide verhou dingen tussen de verschillende staalindus trieën in West-Europa. Vele ondernemin gen krijgen krediet en subsidie van de nationale overheden terwijl een minder heid van de staalproducenten, waaronder Hoogovens, uitsluitend is aangewezen op de particuliere banken en de daarbij beho- Zijn kritiek op de vakbondsplannen komt weer ter sprake. Een nieuwe aanval De overige fracties in de ondernemings raad van Hoogovens delen in grote lijnen de opstelling van het NW/NKV, zij het in enigszins gematigder bewoordingen. De leden van de Vereniging van Hoger Hoog ovens Personeel (VHHP zijn met de direc tie van mening dat maatregelen nodig zijn ger jaren stapte Van IJmond over naar een technische functie met gewone werktij den. Een verandering die in het loonzakje merkbaar was. „Sparen ging niet meer. Mijn vrouw moest zuiniger omspringen met het huishoudgeld. In plaats van vijf dagen in de week vlees, werden het er drie. En ik drink graag een potje bier, maar ook dat kon er niet meer af”. Dankzij promoties steeg zijn inkomen weer vrij snel tot welvaartsniveau. Hij hoeft zich weinig meer te ontzeggen. Zijn luxueus ingerichte IJmuidense woning is voorzien van alle moderne gemakken. Zijn vier kinderen hebben de gelegenheid ge kregen te studeren. Een auto heeft hij zich echter nooit kunnen permitteren. De kater van het arbeidsconflict van ’73 bij Hoogovens is bij hem niet verdwenen. „Met die staking (inzet was de inkomens nivellering, red.) is het sociale beleid van Hoogovens de nek omgedraaid. De voor zieningen waren er goed, desondanks werd het bedrijf uitgekozen om een poli tiek doel na te streven. Dat is heel kwalijk. Een staking mag je pas proclameren, wan neer het niet anders meer kan. Als het een politiek spel is, krijgen de werknemers het door. En wat is het resultaat geweest? Wat hebben de bonden ermee bereikt? Ver ziekte interne verhoudingen. Diegenen die zich hadden gedistantieerd van de sta kingsactie werden uitgejouwd, gemeden als de pest, geboycot”. ter overbrugging van de recessie. Zij on derkennen de noodzaak tot grotere sober heid en meer kostenbewustzijn. De VHHP- fractie steunt het voornemen om de pro- duktie te stabiliseren op vijf miljoen ton staal op jaarbasis. Men kan instemmen met de personeelsinkrimping mits over eenstemming wordt bereikt over een pas send sociaal plan. Ook de Industriebonden NW/NKV, die zich momenteel distantië ren van de besprekingen over dit plan, moeten zich ermee kunnen verenigen. De fractieleden van Constructief Over leg daarentegen behouden hun standpunt met betrekking tot de personeelsinkrim ping voor. Zij achten de noodzaak het aantal arbeidsplaatsen te verminderen, onvoldoende aangetoond. Zij dringen aan op nader beraad met de directie. De fractie van de Industriebond CNV wil, evenals de VHHP, het produktie-appa- raat afstemmen op vijf miljoen ton. Slechts schoorvoetend gaat het CNV er mee akkoord dat het streven gericht dient te zijn op een jaarlijkse besparing van tweehonderd miljoen gulden. De fractie wenst dat zinvolle arbeid wordt gezocht voor diegenen die in hun huidige functie overbodig raken. „Zij mogen niet als sluit post dienen teneinde de beoogde bezuini ging te bereiken. Wij gaan er van uit dat de maatregelen in de personele sfeer alleen dan genomen worden, wanneer tussen partijen een aanvaardbaar sociaal plan is overeengekomen”, aldus de CNV-verte- genwoordigers in de OR. Het ligt in de bedoeling dat de Onderne mingsraad donderdag zijn advies over de herstructurering uitbrengt aan de directie. Daartoe zal een rapport worden samenge steld, dat instemming vindt bij alle frac ties. De contouren hiervan zijn reeds zicht baar in de afzonderlijke standpunten van de fracties en het eerder gepubliceerde rapport van de Technisch Economische Commissie (TEC). Daarin wordt, zoals be kend, gepleit voor snelle realisering van bezuinigingsmaatregelen op technisch en organisatorisch gebied. Deze commissie heeft gemaand tot voorzichtigheid waar het gaat om regelingen die het personeel treffen. Inmiddels dreigt de directie van Hoog ovens te zwichten onder de druk van de bonden. Er is een bod gedaan om te praten over een vijfploegendienst naar Zweeds model. Van IJmond: „De stem van de zwijgende meerderheid blijft ongehoord. Men is ongeorganiseerd of men bezoekt de vakbondsvergadering niet. Ik ben me er terdege van bewust dat ik niets kan tegen houden. Mij ontbreekt elke invloed want ik ben geen lid van de vakbond.” Niet uit onverschilligheid, maar uit onvrede over de strategie van de vakbeweging, zegde hij zijn lidmaatschap van de Industriebond NW op. tegen de leiding van de Industriebonden wordt ingezet. „Het lijkt erop dat dit eisen pakket op tafel is gelegd omdat er in het materiële vlak niets af te dwingen viel. Onzinnig natuurlijk om dan een idee te lanceren dat nauwelijks uitvoerbaar is. We weten immers allemaal, dat het voor de ploegendienst geen sinecure is personeel te werven”. no- n de n de IOUW i. De e en i. De i het mse rote ’oli- stal- ken- Met name twijfelt de Ondernemings- raadsfractie van NW/NKV aan de, door de directie noodzakelijk geachte, vermin dering van met aantal arbeidsplaatsen. Zonder een dergelijke aanpassing van het personeelsbestand, is het volgens de frac tie reeds mogelijk uit de verliesgevende situatie te geraken. Het zou voldoende zijn het produktieniveau voorlopig te houden op vijf miljoen ton staal per jaar en uitvoe ring te geven aan een aantal maatregelen ter verbetering van de technische bedrijfs voering en de organisatie. Deze verwach ting wordt uitgesproken aan de hand van de exploitatiecijfers van Hoogovens over 1977. In zijn hart is Van IJmond een fanatiek vakbondsman. In 1945 sloot hij zich aan bij de Eenheids Vakcentrale. Eén grote vakor ganisatie was zijn ideaal. Er kwam weinig van terecht. De communisten, die hun greep op de vakbeweging verstevigden, joegen hem uit de Vakcentrale. Tijdelijk vond hij een onderkomen bij het NW. Ook dat duurde niet lang. Nu voelt hij zich het meest verwant met het CNV „dat er teminste niet met de botte bijl op in hakt, maar de dialoog openhoudt.” Voor de on dernemingsraad brengt hij zijp stem uit op Constructief Overleg, een afscheiding van werknemers uit de gelederen van het NW. lassen cmaat- irolme ranten i voor srator üljoen urbine 25.000 i-ketel. ekking ir een ;lder. In de arbeidersbeweging is Leen van IJmond alleen komen te staan. Het socia listische kamp heeft hij de rug toegekeerd. Het zijn de woorden van een bekeerling als hij tenslotte zegt: „Ik geloof niet meer in de zegeningen van het rode arbeiderspara- dijs”. omvang van de afzet de komende jaren wordt bepaald door de concurren tiekracht. Gewezen wordt op het marktre- giem van de EEG waarvan het bedrijfsre sultaat in belangrijke mate afhankelijk is. De EEG stelt niet alleen de leveringsvoor waarden vast, maar ook de hoogte van de prijzen. Om nog een andere reden acht de fractie zich niet bij machte een afgewogen oor deel te vellen over het voorgelegde reorga- nisatiemodel. De werknemersvertegen woordigers van NW/NKV zeggen onvol doende inzicht te hebben gekregen in de externe factoren die hun stempel drukken op het bedrijf. Die gebrekkige informa tieverstrekking wordt de directie nogal kwalijk genomen. De oorzaken van de malaise liggen voor het grootste deel bui ten de invloedssfeer van de onderneming, namelijk te lage opbrengstprijzen door de overcapaciteit van de produktie en door het tegenvallende staalverbruik, de ongun stige positie van de Nederlandse gulden ten opzichte van andere valuta en de enor me rentekosten als gevolg van onder ande re hoge interestpercentages. De fractie bestrijdt de stelling dat de rende commerciële condities. Wat dat be treft is Hoogovens laks geweest, zo vinden de afgevaardigden van NW/NKV. Er zou den de afgelopen jaren bij de regering te weinig stappen zijn ondenomen voor het verkrijgen van financiële steun. De schriftelijke reactie op de plannen van de directie besluit aldus: „Wil er spra ke zijn van een evenwichtig doordachte bedrijfsvoering, dan zullen eventuele aan passingen gefaseerd moeten worden be zien, beslist en uitgevoerd”. Kritische geluiden tijdens vakbonds- vergaderingen worden nog de kop inge drukt, doch de personeelsbladen van Hoogovens nemen gretig ingezonden brieven op waarin geageerd wordt tegen de kortere werkweek, met name tegen de vijfploegendienst. „Laten ze alsjeblieft van mijn belegde boterham en mijn au tootje afblijven”, smeekt een werknemer in de personeelskrant De Grijper. Hij werkt in de vierploegendienst en heeft onder zijn collega’s een kleine steekproef gehouden. Van de dertien ondervraagden, blijken er slechts twee voorstanders te zijn van de vijfploegendienst. De overgro te meerderheid is falikant tegen. Haar vader pakt de draad van het ge sprek weer op en verzucht: „Het is voor mij volstreekt raadselachtig waarom de bonden zo hameren op die vijfploegen dienst. Nog meer mensen zullen belast worden met nachtdienst. Ik weet uit erva ring dat ’s nachts werken geen pretje is. Waarom dan toch hiervoor meer mensen inschakelen? Het zou veel verstandiger zijn om te streven naar een af bouw van het ploegenstelsel. Daar zouden de mensen mee gediend zijn”. Leen van IJmond heeft recht van spre ken als het gaat om ploegenwerk. Van kinds af aan draaide hij in dit systeem mee. „Elke vorm van ploegendienst is ver velend. Wat voor een rooster er ook be dacht wordt, je leidt een onregelmatig le ven. ’s Nachts werken, weekeinde-dienst, met Kerstmis naar de fabriek; zelfs een vijfploegendienst verandert daar niets aan”. Toen de kinderen nog klein waren, vond hij het beroerd als hij op zondagmiddag moest opkomen. Dan was hij liever met zijn kroost gaan wandelen. Pas in de vijfti- De bezwaren zijn nog talrijker bij het dagdienstpersoneel dat niet profiteert van het experiment van de vijfploegendienst, maar er wel aan mee moet betalen. Werk nemers in dagdienst beschouwen het loon offer als een onoverkomelijke aantasting van hun inkomen, dat toch al veel lager is dan dat van de arbeiders in de ploegen dienst. „Het zou de moeite waard zijn onder het personeel een referendum te houden. Krul en zijn makkers zouden raar opkijken van de uitkomst”, zegt de 56- jarige Leen van IJmond die bijna veertig jaar bij Hoogovens in dienst is. Door zijn werk bij een onderhoudsafde- ling, zwerft hij steeds van de ene fabriek naar de andere. Hij weet wat er leeft onder de arbeiders. „Er is bijna niemand die een stap wil terugdoen. Verworvenheden als een mooie auto of een eigen huis, laat je niet zomaar los. Het valt gemakkelijk te raden wat er gebeurt als de mensen straks met minder genoegen moeten nemen. Ze doen er in die extra vrije tijd gewoon een klusje bij”. Een veronderstelling die Van IJmond met zomaar uit de lucht grijpt. In de oorlog deed zich hetzelfde verschijnsel voor. De Duitse bezetter voerde bij Hoogovens het vierploegensysteem in om het leger van werklozen aan de slag te krijgen. De af schaffing van de volcontinudienst met drie Ploegen, betekende gemiddeld een dag Aldus luidt een passage uit de reactie van de NVV/NKV-leden van de Onderne mingsraad van Hoogovens op de reorgani satieplannen van de directie. De leden menen dat het resultaat van het maatre gelenpakket zodanig onzeker is, dat hier over geen bindende besluitvorming be hoort plaats te vinden. Als Van IJmond zou besluiten gebruik te maken van de regeling voor vervroegde pensionering, staat hem en zijn gezin een nieuw tijdperk van versobering te wach ten. Hij neemt dat nadeel voor lief. „Ik wil graag nog een beetje van het leven ge nieten. Als ik om me heen kijk, dan is er niet veel meer over van mijn leeftijdgeno ten. Lichamelijk zijn het wrakken, zitten in de WAO en sommigen zijn al dood. Vorige week nog, heb ik mijn buurman ten grave gedragen. Hij heeeft zijn pensioen niet gehaald”. „Ik denk wel eens, mijn leeftijdsgroep heeft het altijd zeer moeilijk gehad. Opge groeid in de crisisjaren, waarin we op school bijvoeding kregen; de bittere oor logsjaren meegemaakt en daarna heel hard gewerkt aan de wederopbouw.” Van IJmond wil nu wel een streep onder zijn arbeidzame leven zetten. Zijn echtgenote heeft zo haar bedenkingen. Heel oprecht antwoordt ze dat ze haar man toch liever niet de hele dag thuis zou willen hebben. Ze vreest dat haar dagprogramma grondig in de war zal worden geschopt. „Je gaat niet meer zo gemakkelijk op koffie visite bij een vriendin, als Leen thuis is. Want dan moet ik toch voor hem zorgen,” zegt ze liefdevol. Hij glimlacht ietwat onzeker. „Ja, het zal straks wel moeilijker worden. Het levenspatroon wijzigt zich. Maar we zouden ’t wel klaren, daar ben ik van overtuigd. Je moet elkaar vrij laten. Ik deel mijn dag in en dat doet zij ook. ’s Middags fijn vissen, dan loop ik haar niet in de weg.” Van IJmond weet zeker een zinvolle bestemming te geven aan zijn vrije tijd. Hij is actief in het verenigingsle ven. Was een tijdlang voorzitter van een drumband en beweegt zich nog op het voetbalveld als scheidsrechter. ..Krul en zijn makkers zouden nog

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5