Alleenstaanden vierden feest statenverkiezi Minister: onderzoek naar rentabiliteit Voorhaven van Resnais deze week in Filmhuis „Stavisky” haven- berichten Redelijk alternatief met paard en wagen POLITIEK PRAATJE Het CDA rekent op uw steun U weet wel waarom Spanning aan top bridgecompetitie PPR-manifestatie in Wijk aan Zee Eigen interpretatie van historisch gebeuren Bijna driehonderd piek buit na inbraak Yogalessen voor m.s.-patiënten Geen subsidie voor kinderdagverblijf GPV-kandidaten voor raad van Velsen Bliksemactie moet VAK uit financiële problemen helpen Raadsverkiezingen met elf politieke partijen „Geen bezwaar” tegen kleine bouwwerken Leerlingen Felisenum voerden „Candida” op i .L 7 DINSDAG 28 MAART 19 7 8 IJMOND :n of irlem. neemt (Van onze correspondent) Zaterdag en zondag is nog eens duidelijk geworden dat het tienjarig bestaan een leuk cachet te geven waartoe een aantal SANTPOORT. Na inbraak is in de VELSEN. Voor de verkiezingen van (ADVERTENTIE) int iuw i: Om binnen te komen hadden de daders een ruitje naast de keukendeur vernield. UMOND. De filmhuizen in de IJ- mond vertonen deze week de beroemde film „Stavisky” die de Franse regisseur Alain Resnais in 1974 maakte. Terwijl nu „Providence” van deze regisseur in de bioscopen draait zullen kijkers Resnais ook kennen van films die hij eerder maak te, zoals „Hiroshima, mon amour”, „L, An- nee dernière a Mariënbad", „Muriël”, „La guerre est finie” en „Je t’aime, je t’aime”. In de film speelt een heel andere zaak tussen de gebeurtenissen door: de aanwe zigheid van Leon Trotzky in Frankrijk en de daaruit volgende politieke consequen ties. Trotzky wordt zwaar door de politie in de gaten gehouden. De ontwikkelingen rond Stvisky worden door de overheid als alibi gebruikt om Trotzky als ongwenste vreemdeling Frankrijk uit te sturen. Ingewikkeld is dit filmverhaal wel, maar het is door Resnais perfect in elkaar gezet. „Stavisky” draait dinsdag- en woens dagavond om half negen in Filmhuis Vel sen, vrijdagavond om negen uur in Film huis Heemskerk en zondagavond om ne gen uur in het Alpha Filmhuis in Bever wijk. IJMUIDEN. Het provinciaal bestuur - van Noord-Holland heeft een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor een gedeelte van het bstemmingsplan voor Oud-IJmuiden. Dat „geen bezwaar” heeft betrekking op het uitvoeren van kleine bouwwerken (verbouwingen en dergelij ke), waarbij geen belangen van de ruimte lijke ordening in het geding zijn. Ook kunnen ermee geen belangen wor den geschaad van derden. Voor het betref fende deel van Oud-IJmuiden is in decem ber vorig jaar aan de gemeenteraad van Velsen een bestemmingsplan in voorberei ding verklaard. Alle bouwwerken groot of klein moesten toen worden aange houden. Om te'voorkomen dat daardoor vertraging zou ontstaan in de uitvoering van verbouwingswerkzaamheden, is door B. en W. bij het provinciaal bestuur ver zocht om de nu afgegeven verklaring van geen bezwaar. Vrijdag vertrokken: Hajnowka, Ham burg; Typhoon, Noordzee; IJmuiden; Du chess, Greenhithe, IJmuiden; Rewi, Ko penhagen, IJmuiden; Mercandian Atlan tic, Antwerpen; Ulla Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Almark, Odense, IJmuiden; Margreet, Londonderry, IJmuiden; Stein burg, Solvesborg, IJmuiden) Doris, Hami- na, Velsen; Emsland, Zaandam; Puente, Ostende, Tradax; Camillia-B, Masseo; Terra, Lerwick, IJmuiden; Goliath Tide, Cont Plat, IJmuiden; Sterling Brigg, Cont Plat, IJmuiden; Abha, Antwerpen; Ster ling Oak, Cont. Plat; Prinsenborg, Peter head, IJmuiden; Bergoen, Mantyluoto (Mantyluoto); Marie Christine, Delfzijl; Prinsenborg, Peterhead; Hallo Grieg, Bu chanan. Zaterdag aangekomen: Dolphin Point. Londen. PPR-lijstt rekker Jac Zuurbier temidden van enkele geestverwanten op het bedreigde strand van Wijk aan Zee. Na afloop van de mani festatie maakte het gezel schap nog een korte wan deling over de noordpier, om met eigen ogen te kunnen zien wat straks aan kust, en duingebied verloren gaat als de ha ven wordt aangelegd. VELSEN. De gemeente Velsen komt ook dit Jaar niet in aanmerking voor een rijksbijdrage voor de vestiging van een kinderdagverblijf. Dit heeft de staatsse cretaris van Cultuur Recreatie en Maat schappelijk Werk (CRM) laten weten aan het gemeentebestuur. Met paard en wagen vertrokken de Democra ten ’66 vanaf het station om daarna een rondrit door de stad te maken. Een verzoek daartoe is voor het eerst in december 1976 gericht tot de minister van CRM. In het voorjaar van ’77 is hierover een negatieve beslissing genomen. Nu is dan voor de tweede keer afwijzend be schikt. Voor 1979 zal de aanvraag weer worden herhaald. Intussen zullen B. en W. van Velsen, die positief staan tegenover de oprichting van een kinderdagverblijf, on derzoeken of er mogelijkheden tot finan ciering zijn zonder steun van het rijk. VELSEN. Het Gereformeerd Politiek Verbond (GPV) heeft de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen in Velsen vastgesteld. Lijstaanvoerder is N. A. Bakker. Op de tweede tot en met de vijfde plaats volgen K, van Kalkeren, C. P. Voorberg, L. van der Valk (sr.) en G. Visser. De samenstelling van de lijst is bekend gemaakt door de Gereformeerde Kiesvereniging „IJmond". (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN. Het duo Kalshoven- Z and bergen bracht in de vierde ronde van de „Suttler”-competitie bridge van BOC slechts zes punten bijeen en kwam daar door op een totaal van 65. Dit was echter toch voldoende aan de top van de rang lijst in de A-groep te blijven. VELSEN. Het gemeentebestuur van Velsen wil lijders aan de ziekte multiple sclerose de gelegenheid bieden yogalessen te volgen. De raad zal worden voorgesteld hiervoor een subsidie beschikbaar te stellen. Gebleken is dat een aantal patiënten behoefte heeft aan het volgen van yoga- oefeningen. Het ligt nu in de bedoeling een yogaleraar in te schakelen die les kan geven aan twee groepen patiënten; ademhalingsoefeningen voor rolstoel gebruikers en meerdere soorten oefe ningen voor de overige patiënten. De lessen moeten voorlopig worden be schouwd als een experiment. Behalve een rentabili- teitsonderzoek zal, zoals reeds bekend was, bezien worden welke verReers- voorzieningen noodzake lijk zijn (wegen en spoor lijnen) en wat de gevol gen zijn van de boegdijk in het water voor de zees- tromingen. Om daarover meer inzicht te verkrij gen, wordt een verkeers- en waterloopkundig on derzoek ingesteld. nacht van donderdag op vrijdag tweehon- derdzestig gulden gestolen uit een apo theek op de Bloemendaalsestraatweg in Santpoort-Zuid. Op de foto: Jan Dekker van de afdeling Haarlem (met D’66 shirt) en lijst trekker Paul Captijn voor de Haarlemse ge meenteraadsverkiezin gen (met microfoon). De alom geprezen film „Stavisky” schetst de ondergang van Sacha Stavisky, een Russische joodse emigrant rond wie in de dertiger jaren in Frankrijk zich een groot schandaal ontwikkelde. Jorge Sem- prun schreef voor Renais’ film het scena rio over dit waargebeurde verhaal. De geheimzinnige dood van Stavisky, de mil joenenzwendelaar is het einde van de film. Het filmverhaal toont de eigen interpreta tie over de aanleiding tot dit gebeuren van de scenarioschrijver, zodat het verhaal niet als historisch juist kan worden geken schetst. De makers van de film hebben zelf de politieke context van het gebeuren rond Stvisky toegevoegd. De bijeenkomst van de PPR werd zaterdag ge houden in strandpavil joen Schoos in Wijk aan Zee, waar een tentoon stelling was ingericht ov er de bedreiging van het natuurschoon in de re gio. Aan de hand van de expositie, die was opge zet door de gezamenlijke milieu-actiegroepen en de werkgroep Toerisme Badplaats Wijk aan Zee, gaven het Eerste Kamer lid Dik van Kleef en Ge- dedpteerde Jacq. Zuur bier een toelichting op de verschillende visies over de toekomst van de IJ mond. Zuurbier bena drukte dat havenfacili teiten voor erts- en kolen overslag leiden tot stofo- verlast in de woonge bieden. Bovendien raakt het dorpje Wijk aan Zee aan bijna alle kanten in gesloten door industrie. Ook vroeg hij zich af of de Amsterdamse haven wel zo gediend is met Lijstaanvoerder Jacq. Zuurbier toonde zich ge lukkig met deze door de minister gestelde eis „omdat het weer een ele ment van vertraging en discussie is”. De PPR verzet zich tegen de plan nen van de Voorhaven, niet alleen tegen het oor spronkelijke idee voor een haven aan de zuid- pier bij IJmuiden, maar ook tegen de variant, zo als die is ontworpen aan de noordzijde van de IJ mond. De radicalen vre zen een extra aantasting van het leefmilieu in het IJmondgebied als de plannen worden uitge voerd. De PPR-voorman be treurde het dat door het Open Beraad de plannen voor de Voorhaven toch weer via een achterdeur zijn binnengehaald. „Ge deputeerde Staten had den hierover reeds afwij zend beslist. Het is jam mer dat nu opnieuw een opening is gecreëer”, al dus Zuurbier. Verwacht wordt dat het resultaat van het Open Beraad, waarin alle, betrokken partijen zitting hebben, eind deze week officieel openbaar zal worden ge maakt. Algemeen wordt aangenomen dat Gede puteerde Staten het ad vies om bij Wijk aan Zee een haven aan te leggen, zullen overhemen in het ontwerpstreekplan voor het Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied. GS bieden het concept waar schijnlijk in mei aan Pro vinciale Staten aan. VELSEN-NOORD. Woensdag 30 maart is de sluitingsdatum van de aktie „Vrienden van de VAK” die de aandacht vestigt op de moeilijke financiële toe stand van de Vesennoordse Aktiviteiten Kommissie. Doel is het werven van dona teurs om de VAK in financieel opzicht vaste grond onder de voeten te geven. Er moeten meer vaste bijdragen komen. Daarvoor gaan woensdag vijftig collec tanten de straat op. Het Tamboer- en Trompetterkorps „Velsen-Noord S.M.” maakt een muzikale rondgang. Tijdens de rustpauzes van de muzikanten zal de om standers gewezen worden op het belang van de bliksemactie voor een aktivitei- tencommissie die de leefbaarheid in Vel sen-Noord hoog in het vaandel heeft staan. Het alleenstaandencentrum op de hoek Stratingplantsoen/Wijkerstraat is aan het slot verzamelpunt voor het mu ziekkorps en de collectanten. De Velsennoordse Aktiviteiten Kommis sie kan deze week voor de koninginnedag- viering op 1 mei al het complete program ma bekend maken. Enkele punten daaruit: negen uur ’s ochtends muzikale rondgang door het tamboer- en trompetterkorps ge volgd door vlaghijsen om kwart voor tien. Vanaf tien uur zijn op zeven punten in het dorp sport- en spelevenementen. Hierbij is gemikt op de leeftijdgroep 7 tot 15 jaar. Tussen tien en twaalf uur komen de kleu ters en eerste- en tweedeklassers van de basisscholen aan bod. In De Mei is voor hen een optreden van het clownsduo Willy en Billy en het Velsense poppentheater „Plop”. Een spuitwedstrijd staat tussen half twee en drie uur op het programma tussen de brandweerploegen van Hoog ovens en Van Gelder Papier. Op een ter rein bij de kruising Koningsweg-Pontweg wordt gestreden om een wisselbekter. Een gezinstoertocht (op de fiets) tussen half vier en vijf uur wordt op touw gezet door de Toerclub Fietsers. Het inschrijfadres is bij de heer J. Pieters thuis op Breesaper- hof 41. Het vastgestelde traject moet uiter lijk om half acht door iedereen uitgereden zijn- Er zijn medailles te winnen. Na de donateursaktie die nu nog loopt timmert de VAK op 1 april opnieuw aan de Weg met een ontspanningsavond in zaal „Seven Seas” aan de Grote Hout- of Ko ningsweg Het Beverwijkse duo Black and White verzorgt de muziek. Andere attrac ties zijn kienspel en een dansdemonstratie door het danspaar Marianne Dingerdis (Velsen-Noord) en Ed Wigchert (Sant poort). Aanvang acht uur precies. De en tree is gratis. Stavisky is in de film een bon vivant die op de toppen van de grote geldtransacties een avontuurlijk en kleurrijk bestaan heeft opgebouwd. Hij is een meester in het uitvoeren van financiële manipulaties, heeft indrukwekkende contacten met tal van hooggeplaatsten in de Franse maat schappij en politiek van die dagen, die ook profiteren van Stavisky’s praktijken. Maar Stavisky breekt maatschappelijk ge zien z’n nek na het op grote schaal in omloop brengen van valse obligaties. Wan neer deze oplichterij uitkomt, wordt Sta visky (gespeeld door Jean Paul Belmondo) door al zijn invloedrijke vrienden in de steek gelaten. Stavisky vindt de dood (moord of zelfmoord wordt niet duidelijk) in een eenzaam landhuis in de Pyreneeën. Getuigenverklaringen bij het proces na Stavisky’s dood geven een beeld van de legenden rond die man en zijn tijd en hun onerlinge relaties. Op redelijk alterna tieve manier trok D’66 zaterdag door povin- ciehoofdstad Haarlem om de burgers op te roe pen woensdag op die par tij te stemmen. Vrijdag aangekomen: Balcticborg, Ju- elsminde; Abha, Bremen; Autse, Bremen; Pericles, Hamburg; Bencruachan, Ham burg; Rudolf Karstens, Bostons, IJmui den; Breussel, Thailand, Prinsenborg, Ge nua, IJmuiden; Lysblink, Boston, IJmui den; Lynx, Bergen; Gogo Rover, Recife; Jenrix, Poole, IJmuiden; Karin Knorr, Gainsborough; Holstenkoog, Antwerpen; Netty, Gainsborough; Manitou, Rotter dam; Finala, Howendyke; Nadir-1, Selby, IJmuiden; Atlantic Coast. Rotterdam; IJ muiden; Hardchowise, Gent, IJmuiden; Phrontis, Bilbao; Corinna, Bremen, IJmui den; Baffin Service, Cont Plat; Folium Supplier, Skogn; Kristen Tholstrup, Ar klow, IJmuiden; Jakob van Heemskerk, Vlaardingen, IJmuiden; Viscount, Kings- lynn. Zaterdag vertrokken: Finla, Cork; Lynx, Stavanger; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Bulken Liner, Hamburg. BEVERWIJK. In het Alphajongerencentrum, C. H. Moenstraatö in Beverwijk organiseert de PSP vanavond op de valreep nog een verkiezingsbijeenkomst. Het statenlid Titia Bos en het kandidaat-statenlid Robert Schoondergang spreken daar over onderwerpen die de IJmond bedreigen: de voorhaven en de uitbreiding van de Hoogovens. Er worden films vertoond en er is volop gelegenheid voor discussie. /Llleenstaandencentrum niet meer is weg te denken uit de sociale werksfeer die tien jaar geleden door de familie Van Amersvoort in Beverwijk is begonnen en in september naar Velsen-Noord is verplaatst omdat men het Beverwijkse onderdak moest verlaten wegens huuropzegging. Dit tweede lustrum is door tientallen bezoekers en bezoeksters samen met de familie Van Amersvoort en een aantal leden van het stichtingsbestuur „Alleenstaandencentrum” uitgelopen op een weliswaar sober maar zeer zeker dankbaar feest dat zaterdag en zondagmiddag gestalte kreeg door een uitgebreide broodtafel. De familie Van Amersvoort had niets achterwege gelaten om het VELSEN. De leerlingenvereniging iMéden Agan” van het Gymnasium Feli- ■enum voert donderdagavond 6 april in Je Stadsschouwburg van Velsen het to neelstuk „Candida” op. Het is een ernstige uomedie van Georg Bernard Shaw. Een uiterlijk zwakke dichter, Eugene March banks, neemt het op tegen dominee James Mavor Morell over diens vrouw Candida. Dan blijkt dat uiterlijke schijn kan be driegen. Aan de uitvoering wordt medewerking verleend door Monica de Vente (Candida), Hen van den Dool (James Mavor Morell), Lex ter Braak (Eugene Marchbanks), Liesbeth Meijering (Proserpine Garnett), Johan de Ruiter (Burgess) en Gerard Post Uiterweerd (Alexander Mill). De regie is in handen van drs. A. F. Boomgaard. Sou- fleuze is Monique Jungbacker. Aanvang van de toneelvoorstelling is kwart over acht. Toegangskaarten kosten vier gulden voor leden en donateurs en vijf gulden voor niet-leden. De gebroeders Groen deden het in deze ronde heel wat beter (20) en zijn nu hun clubgenoten zeer dicht genaderd (54). Zij zullen ongetwijfeld alles op alles zetten in de komende zitting de leiding van Kalsho- ven-Zandbergen over te nemen. Witter- Huisman (50) bleef dankzij een score van 16 eveneens in de race om de bovenste plaats. Porck-Tabber sen De Winter-Van Zan ten staan gezamenlijk vierde (56). In de B- groep kwam Bakker-Lips (40) aan de lei ding en promoveerde met de dames Dek- ker-Van der Linden (39) naar de hoogste afdeling. Standen. A-groep: Kalshoven- Zandbergen 65, Groen-Groen 64, Witters- Huisman 60, Porck-Tabbers 56, De Winter- Van Zanten 56, Hellingman-De Wit 52, Mevr. Van der Berg-Bijvoets 44, familie Sink 43, Kemp-Snellens 35, Fictoor- De Vries 38, Kaspers-Noordeman 38, Vos- Kastermans 36, familie Westerveld 32, Toeset-Dawner 32, Missaar-Van der Berg 30, Van der Krol-Steinberg 28, Smit-Toe- poel 26, Eyking-Strengers 27, Kampen- Sanders 27, Meirmans-Pasveer 22, Koch- Ligthart 17, Jongbloed-De By 15, Tervoort- Wittebrood 14, Rijnders-van der Linden 13, Keppels-Postma 11, Dames Eahel- Scheerder 7, familie Warmenbol 6, familie Huisman 3. B-groep: Bakker-Lips 40, Da mes Dekker-van der Linden 39, familie Kramer 37, Swier-Van der Werff 35, fami lie Koster 30, Sickes-Otten 29, Van Deur- sen-Koomen 26, Familie Frenay 20, familie Van der Berg 20, Dames Witters-Post 20, Bronkhorst-Schwerdt 18, Dames Hubeek- Koomen 18, Dames Bloemendaal-Mulder 17, Plaatsman-Schoone 15, Kramer-Hu- beek 14, Dames Drenth-Van Deursen 11, Dames Sanders-Van der Werff 8, Meijer- Westerman 8. de gemeenteraad, die op 31 mei worden gehouden, hebben zich elf partijen inge schreven. Het zijn op alfabetische volgor de het CDA, de CPN, D’66, het GPV, de PSP, de PvdA, de PPR, Progressief Velsen (PPR en PSP), de Reformatorische Poli tieke Federatie (RPF), de SGP en de WD. Re dag van de kandidaatstelling is 18 april. Dan worden de kandidatenlijsten zo’n voorziening in de IJ mond. Zuurbier zei sterk te twijfelen aan het eco nomisch nut van een Voorhaven. gediend bij de voorzitter van het hoofd- jnder °eze ^steT I kend Tot 18 april kunnen PPR en PSP for- I meel mog beslissen hetgeen informeel al ^^^sgebeurd of zij bij de verkiezingen met '^■Jeen gecombineerde lijst (Progressief Vel- sen) zullen uitkomen. fraaie bloemstukken van gasten en van het stichtingsbestuur bijdroegen. In de loop van zaterdagavond werd het zo druk dat tafels en stoelen moesten worden bijgezet om de hondeydveertig gasten plaats te geven. Zondagavond was het bijna even druk op het tienjarig feest dat ook toen tot in de kleine uurtjes duurde. Bij dit alles bleek toch dat de financiële middelen om dit stuk sociaal werk te kunnen blijven uitvoeren voor mensen die van heinde en ver het centrum bezoeken nog altijd niet toereikend zijn. „Een subsidie die reeds door de gemeente Velsen is toegezegd is nog niet ontvangen”, volgens mevrouw Van Amersvoort, de motor en inspirator van het centrum. Niettemin blijft zij met het stichtingsbestuur ijveren om het werk, dat voor velen een stuk verstrooiing en ontspanning betekent, te blijven voortzetten. WIJK AAN ZEE. De minister van Economi sche Zaken, Van Aar- denne, heeft in een brief aan het college van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland de voor waarde gesteld dat de eventuele aanleg van een Voorhaven nabij Wijk aan zee vooraf moet worden gegaan door een zogenoemd ren- tabiliteitsonderzoek. Dat wil zeggen dat een studie moet worden ver richt naar de financieel- economische haalbaar heid van een dergelijk project. Dit is zaterdag bekend geworden tij dens een verkiezingsma- nifestatie van de Poli tieke Partij Radicalen (PPR) in Wijk aan Zee. I ^m^areau ln het stadhuis van Velsen. i moeten door minstens 25 I kiesgerechtigde burgers worden onderte- 3

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7