Worst-race CW doet suggestie export-bevordering: Onderzoek SER wijst uit: Bonden dreigen Heineken COV tegen erbod van Gljrijsbinding tussen de bedrijven door „Rampzalige daling van aantal arbeidsplaatsen met staking „Veel stress in middenkader” JO echts er. o o c Nu heb ik als Amro Pnvérekening- houder van die Eurocheques. Amro Privérekening (o) 12 19 7 8 25/2.60 Nog 23.000 jongeren zonder eerste baan Metaalstaking uitgebreid Directe chef Kiene Werkloosheid Turkije AKZO-cao BASF Winst Audet Schatkistpapiertender Raad MHP weinig optimistisch: „Maaskabel” in Brunssum sluit: 115 werknemers worden ontslagen I 1 13 ECONOMIE 0J N S D A G 2 9 MAART NG Gehoord bij de Amro Bank. (6) (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De koersrisico’s ede „harde” gulden voor expor- rende ondernemers met zich feebrengt, moeten door de over bid worden overgenomen. Het Werlands Christelijk Werkge- rs Verbond (NCW) ziet dat als n van de manieren om de sterk lenvallende export weer op de pijp3^ rn te helpen, kin. 70/90 a o 'N harde” gulden overnemen” 5 j april a!s.| w f Het is volgens het NCOV onduidelijk De samenwerkingsvormen als de inkoop- imbinatie, het vrijwillig filiaalbedrijf en franchising onder het regime worden ‘waardeerd. Het midden- en kleinbedrijf ui via deze samenwerkingsvormen reëel et grote ondernemingen concurreren, et heeft het NCOV verbaasd dat de stel- ilwijziging wordt voorgesteld in het wet- mtwerp, zonder dat daarbij aangetoond dat de bestaande misbruikwetgeving ivoldoende functioneert. Het NCOV betuigt zijn instemming met et deel van het wetsontwerp dat voorziet 1 het vaststellen van minimumprijzen. iag tijdens een persbijeenkomst bena- ukte, hoe slecht het wel met onze export gesteld. Een groot aantal redenen valt daarvoor ite noemen. Belangrijk is in ieder geval, t de kosten voor de ondernemers in ons id zo hoog zijn geworden, dat nog maar cht kan worden geconcurreerd in verge- jking met een wat dit betreft doorgaans këdkoper buitenland. De monetaire crisis met een „harde” llden en een in waarde dalende dollar is )EN HAAG (ANP). In een adres aan vaste Kamerkcommissie van Economi- le Zaken geeft het Nederlands Christe- Ondernemers Verbond (NCOV) een trlopig oordeel over de ingediende tswijziging van de Wet Economische dedinging. Iet NCOV wijst de voorgestelde over ig van misbruikwetgeving naar ver- iswetgeving ten aanzien van prijsbin- igen af. Deze diep ingrijpende verbods- tgeving houdt naar de mening van het :OV onvoldoende rekening met de posi- ive aspecten van economische samen- DEN HAAG (ANP). Nog altijd zijn 23.000 jongeren die vorig jaar van school kwamen, zonder eerste baan. Van alle schoolverlaters begon tweederde met een periode van werkloosheid. De belangrijk ste groep met de grootste kans op langdu rige werkloosheid bestaat uit de jongeren met een onvoltooide MAVO- óf lagere be roepsopleiding, en uit jongeren die na MA VO of HAVO geen beroepsopleiding heb ben genoten. Deze cijfers, per 20 januari, van het ministerie van Sociale Zaken heeft het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen gepubliceerd. Over de vraag naar ar beidskrachten zijn niet zulke gedetailleer de gegevens bekend als over het aanbod schoolverlaters .De belangrijkste oorzaak is de algemene achteruitgang van de werk gelegenheid, volgens de plaatsvervangend directeur-generaal van de arbeidsvoor ziening, mr. F. H. A. M. Kruse. Hij sprak er zijn bijzondere zorg ovei uit, dat de traditionele vrijmarkt op losse schroeven lijkt komen te staan door de beschermende maatregelen die veel lan den menen te moeten nemen. Maar ook ontwikkelingen in ons land zelf maken het de ondernemer erg moeilijk om een doel gericht exportbeleid te kunnen voeren, zo vulde hij aan. Het NCW ziet de volgende mogelijkhe den als bijdrage om uit de huidige impas se, die steeds groter lijkt te worden, te komen: toeneming van serviceverlening door de overheid. Daarbij kan onder meer worden gedacht aan uitbreiding van het Neder lands Centrum voor Handelsbevordering, en toename van de handelsdeskundigheid op onze ambassades; het overnemen door de staat van de koersrisico’s van een harde gulden. In dit verband merkt het NCW op, dat de maar steeds doorgaande opwaardering van de gulden niet als een normaal bedrijfsrisico kan worden gezien; het totale economische beleid moet wor den geënt op exportverwachtingen. Daar bij bedoelen de werkgevers dat ook bij andere begrotingen dan die van economi sche zaken - gedacht wordt aan buiten landse zaken, ontwikkelingssamenwer king, wetenschapsbeleid en defensie - doorlopend de uitvoer als prioriteit moet worden gezien; bescherming van de groeisectoren van In een aantal sectoren waar men tot dusver met kunst- en vliegwerk het hoofd boven water heeft weten te houden, aldus het MHP-informatieblad, begint de toe stand onhoudbaar te worden. Dit ver schijnsel beperkt zich volgens het blad niet tot de bekende knelpunten scheepsbouw, staal, KSH en spinnerij-weverij. „Ook in de rest van de metaalindustrie, alumini um, automobielindustrie, vliegtuigbouw, buizenfabricage, instrumenten, kranen, toeleveringsbedrijven en met name de VMF staat ons nog het een en ander te de toekomst. Daarbij wordt gedoeld op technisch hoogwaardige produkten in de sectoren milieu en energie. Populair ge zegd: het gaat om produkten die in ontwik kelingslanden nog niet kunnen worden gemaakt en waarbij ons land dus in een gunstige concurrentiepositie verkeert. „We moeten niet vervallen in een defai tistisch beleid”, zo vatte Van lersel zijn aanbevelingen samen. „We moeten probe ren een offensief beleid te voeren, zowel de overheid als het bedrijfsleven”. wachten”. Het aantal arbeidsplaatsen bij Philips in Nederland daalt jaarlijks met enkele duizenden, aldus de Raad MHP. In de chemie is bij de raffinaderijen sprake van inkrimping, de farmaceutische industrie maakt een moeilijk jaar door, evenals de glasindustrie. In de bouw komt het zwaartepunt steeds meer op buiten landse activiteiten te liggen. Verder is er sprake van een dalende werkgelegenheid in de papierindustrie en de sector van de synthetische vezels, de tapijtindustrie en de confectie. Hetzelfde geldt volgens het blad voor de zuivelindustrie, de vlees warenindustrie, de scheepvaart, de fris drankenindustrie en de wegenbouw. De verzekeringsbranche is bezig met een „stroomlijning”, voor de gesubsidieerde sector gelden personeelsstops en de voor uitzichten voor het onderwijs zijn somber. Als oorzaken ziet de Raad MHP de inter nationale economische situatie, die veel buitenlandse bedrijven ertoe brengt hun activiteiten in Nederland te verminderen (Henkle, Hoechst, Rank Xerox), en overca paciteit. „Slechts lastenverlichting kan de oplos sing bieden”, zo meent de Raad MHP. De onduidelijkheid hangt naar de mening van de begeleidings commissie ook samen met een gebrek aan hulpbereidheid bij de directe chef. De onderzoekers zijn in dit verband tot de conclusie gekomen dat een grote mate van vrijheid en zelfstandigheid veel voldoening kan geven, maar dat bijvoorbeeld nieuwe ontwikkelin gen een extra dosis spanningen teweegbrengen als er geen of weinig voorschriften of richtlijnen zijn en als er ook niet eens met Klene’s Suikerwerkfabrieken zal voor stellen het dividend over 1977 te bepalen op 20 gulden per aandeel van honderd gulden. Over 1976 werd ook een dividend van 20 pet uitgekeerd. De Economische Commissie voor Euro pa van de VN meent dat de werkloosheid in West-Europa een ernstige zaak is. Daar óm vraagt zij van de regeringen in West- Europa fiscale maatregelen die de werkge legenheid bevorderen. In regeringskringen in Ankara wordt verwacht dat Turkije de betaling van inge voerde goederen in mei zal hervatten na een onderbreking van meer dan een jaar. Dat is mogelijk geworden door de overeen komst die de Turkse regering verleden week met het IMF heeft gsloten inzake een krediet van 450 miljoen dollar, dat het land in staat moet stellen leningen op te nemen bij banken. De betaling van alle buiten landse goederen werd in februari 1977 stopgezet bij gebrek aan deviezen. De schulden aan het buitenland worden op 2,6 miljard dollar geraamd. Ook gisteren, de derde onderhandelings- dag tussen AKZO en de vakorganisaties, is geen akkoord bereikt over een nieuwe cao. Strijdpunt is het al dan niet garanderen van de werkgelegenheid bij het concern. STUTTGART (DPA). De Westduitse metaalarbeidersbond breidt vandaag zijn stakingsactie in het gebied van Stuttgart uit met acht bedrijven bij Mannheim en vier ondernemingen bij Ludwigsburg. Dit maakte een woordvoerder van de bond gisteren in Stuttgart bekend, waar de on- derhandelingen over een nieuwe cao gaan de zijn. Bij deze uitbreiding van de staking zijn, volgens de woordvoerder, nog geen 5000 georganiseerde metaalarbeiders betrok ken. Dan zullen in totaal 90.000 arbeiders in het noorden van de staat Baden-Würt temberg in staking zijn. Sinds 20 maart zijn 146.000 van hun collega’s door hun werkgevers van werk uitgesloten. 25' ^"■^erking en het belang van contractvrij- eid. Voor het Westduitse chemische concern BASF is 1977 teleurstellend verlopen. BASF heeft gisteren meegedeeld dat de wereldomzet blijkens voorlopige gegevens in dat jaar 23,18 miljard mark heeft be dragen. Dat is maar 0,1 percent meer dan in 1976. Het resultaat vóór belastingen daalde ruim 21 pet van 1,141 miljard tot 1,11 miljard. De investeringen werden ver groot van 1,54 miljard tot 1,66 miljard. 1 Wat gebeurt er eigenlijk als ik die ’ns verlies? Niets ernstigs, meneer. Want ze zijn altijd verzekerd tegen verlies en diefstal. pt 'bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar Een van die ontwikkelingen noemde hij de strijd om de arbeidsplaatsovereenkom sten (APO’s), waarbij ondernemers garan deren dat in hun bedrijf een x-aantal ar beidsplaatsen gehandhaafd wordt. „De steeds moeilijker wordende uitvoer vraagt om soêpelheid van de ondernemers, en APO’s verstarren de zaak juist”, aldus Van lersel. weliswaar gunstig voor de import - die goedkoper wordt - maar bemoeilijkt in ernstige mate de export. Deze nadelen zijn aanzienlijk groter dan de voordelen van een goedkopere import. Dat recente berichten uit West-Duits- land duidelijk hebben gemaakt, dat de economische groei daar de komende tijd lager zal zijn dan werd verwacht, maakt het beeld extra zwart, aldus het NCW. Een stil of openlijk protectionisme bij veel lan den draagt daar nog eens verder toe bij. „In eigenlijk alle landen zijn ontwikke lingen aan de gang, die voor onze export onplezierig zijn”, zo constateerde Van lersel. Hij voegde daar aan toe dat juist voor ons land, met zijn open economie, export belangrijker is dan voor welk an der land in West-Europa ook. Lft deze werkgeversvereniging bij de Ierse begrotingsbehandelingen in de Leede Kamer te weinig aandacht voor de Koer gesignaleerd. Bovendien wordt ge nden dat de overheid te weinig geld schikbaar heeft gesteld voor exportbe- rderende maatregelen. Vandaar dat secretaris mr. J. P. van De omzet van de NV Associatie Uitge vers van Dagbladen en Tijdschriften (Au det) is vorig jaar met ruim vijftien percent gestegen van 168,1 miljoen tot 194,3 miljoen. De kosten stegen eveneens met vijftien percent, zodat het bruto-exploita- tieresultaat eenzelfde stijging vertoonde van 23,6 miljoen gulden tot 27,2 miljoen gulden. Na afschrijving, rente, saldo en overige baten en lasten en rekening hou dend met voorzieningen en vennoot schapsbelasting is de nettowinst met 30 pet gestegen van 6,6 miljoen tot 8,6 miljoen. (ADVERTENTIES) ken waren, is gepubliceerd door het informatieblad van de „Raad van Overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel”. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat middenkaderleden in be- mensen Een gigantische Gelderse rookworst werd gisteren in het Londense Hyde- park door een groepje Engels-Neder- landse meisjes op handen gedragen tij dens een worst-race als onderdeel van een competitie tussen winkelbedrij ven. De worst kwam van Selfridges en was op weg naar Bakers. De opbrengst van de competitie is bestemd voor een liefdadigheidsdoel. Op 30 maart staat bij de Agent van het ministerie van Financiën de inschrijving open op een vijfjaars schatkistpapier via het tendersysteem. Het papier is gedateerd 1 april. Storting op 3 april. UTRECHT (ANP). Een functie in het zogenaamde „midden- middenkaderlid. Er zijn onder meer verbanden aangetoond met kader” is geen sinecure. Het fungeren als buffer tussen hoog en psychosomatische klachten, een hoger cholesterolgehalte, hogere laag brengt voor de man in het midden vaak spanningen mee die bloeddruk en een hoger ziekteverzuim, zijn gezondheid aantasten en hem van zijn nachtrust beroven. UTRECHT (ANP). De fabriek van elektriciteitsdraden en kabels „Maaska bel” in Brunssum gaat half juli sluiten. Dat betekent ontslag voor alle 115 werk- nemers, zo heeft districtsbestuurder H. de Keijzer van de Industriebond NKV giste ren meegedeeld. „Maaskabel” is een onderdeel van het Britse concern Belta. Volgens vakbonds bestuurder De Keijzer is het bedrijf in moeilijkheden geraakt doordat de belang rijkste klant Saoedi-Arabië naar de concurrentie stapte. „Maaskabel” leunde wat zijn orders betreft, te veel op de Ara bieren. Mogelijkheden voor afzet elders in bin nen- en buitenland zijn er nauwelijks, zo dat sluiting nu onvermijdelijk is. Als men eerder de bakens had verzet, had sluiting wellicht nog wel kunnen worden voorko men, aldus de Keijzer. Het Britse moederbedrijf heeft volgens hem gegarandeerd dat er een behoorlijke afvloeiingsregeling komt. Een aantal werknemers van „Maaskabel” werkte vroeger in de mijnen. Sommigen van hen staan nu voor de tweede of derde keer zonder werk op straat. Iet NCW heeft de laatste tijd bij zijn en „zeer sombere” geluiden gehoord Ier de exportpositie van ons land. Verder 3 Wvan wereldbekend aroma nty van lastiek. <t voorpjtj vit/skm. 65/85 9: reel van het NCW gistermiddag in Den ander j sterkt id. km. 70/85 i UTRECHT (ANP). De Raad van Over leg voor Middelbaar en Hoger Personeel is niet erg optimistisch over de ontwikke ling van de werkgelegenheid, ondanks de daling van de werkloosheidscijfers en van het inflatietempo. Een eigen analyse van de ontwikkelingen in verschillende sectoren van de Nederlandse enonomie toont volgens de Raad MHP aan, dat „we wellicht nog pas aan het begin staan van een daling van het aantal arbeidsplaatsen die royaal in de vijf cijfers loopt en waar bij naar verhouding beambten en hoger personeel het sterkst zullen worden ge troffen”. DEN HAAG. Als Heineken de Indus triebonden FNV niet de garantie wil ge ven, dat de 5000 arbeidsplaatsen bij het concern worden gegarandeerd, izullen de leden van de bonden in staking gaan. In een muurkrant, die door de bonden is verspreid in zoveel mogelijk cafés staat dat het erg goed gaat bij Heineken. Zij menen dan ook, dat de directie best de gevraagde arbeidsplaatsengarantie kan geven. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal de produktie van Heineken- en Amstel-pils op de tocht komen te staan. „De bierdrin ker zal dan niet meer zo heel zeker kunnen zijn van zijn pilsje”, zeggen de bonden. „Overheid moet koersrisico’s Kan ik de rekening van mijn nieuwe bankstel via mijn Amro Privérekening betalen? Jazeker. Daar heeft u bij ons een rekening voor. Een en ander blijkt uit de restultaten van een onderzoek naar de problematiek van het middenkader in de Nederlandse industrie. Het onderzoek is in opdracht van de commissie „Opvoering Produktiviteit” van de SER verricht door het raadgevend bureau Zuidema en is begeleid door een commissie bestaande uit verte genwoordigers van werknemers- en werkgeversorganisaties en van de ministeries van Economische en Sociale Zaken. Het verslag van het onderzoek, waarbij vele bedrijven betrok- een chef over kan worden gepraat. Het middenkaderlid moet nogal eens als buffer fungeren tussen botsende belangen, vooral als het gaat om belangen van „zijn” i en het produktiebelang. De middenkaderleden nemen drijven met 500 tot 2000 werknemers het moeilijker hebben dan vaak een geïsoleerde positie in tussen twee sociale niveaus in de hun collega’s in grotere bedrijven. Dat betreft dan vooral het bedrijfsorganisttie. contact met andere afdelingen en de sociale en technische proble- Voorts is gebleken> dat er van hen veei werk wordt verwacht. Ze men waarmee ze te maken hebben. zjjn me). veej verschillende zaken tegelijk bezig, het werk is Onduidelijkheid over wat er precies van hem wordt verwacht, inspannend en ze nemen hun problemen mee naar huis. De helft wat zijn verdere toekomstperspectieven zijn en over de vraag tot blijft er over doorpiekeren, een kwart kan daardoor niet genoeg welk sociaal niveau hij behoort, blijkt de meest negatieve invloed tijd en aandacht aan zijn gezin besteden en een op de vijf ligt er uit te oefenen op de geestelijke en lichamelijke gezondheid van het soms wakker van. XT k

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13